Micro-computer als cassière Traditionele beambte verdwijnt i 5S 2 ^4* I iQMMMMO o Q a a o a O O o Q O IOOOOOOOOOOO 1.0.0 o O o o O O o QO @3) 0^ r Verdergaande automatisering zal samenleving ingrijpend veranderen Spookbeeld IW In BEZORGDHEID BIJ DE BONDEN i D HU fl BH O 0 O O O OOP O Heilige koe Buitenspel Traag Grote macht 4 nnrr Op deze pagina belichten we enkele aspecten van de „chips-revolutie”. De artikelen zijn gebaseerd op gesprek ken die Jan Kees Hulsbosch en Herman Dirk met enkele betrokkenen voerden. De micro-electronica rukt op. Zelflezende kassa's die meteen de boeken bijhouden en bestellingen verrichten zijn er al, en het zal niet lang meer duren, of in het bedrijfsleven zal het gebruikelijk zijn de brieven recht streeks aan de micro-computer te dicteren. In de Verenigde Staten kan de eigentijdse cowboy van achter het bureau zien of zijn koeien honger hebben: de beesten zijn uitge rust met een ingebrachte chip. Vorige maand deden de dienstenbonden FNV een beroep op kabinet en parlement om ondernemers te dwingen, bij het afwegen van kosten en baten van een automatiseringsproject ook rekening te houden met de maatschappelijke kosten van zo’n project. Mensen die als gevolg van automatisering zonder werk komen, moeten immers door de samenleving als geheel worden opgevangen: zij moeten een uitkering krijgen. 9 s De maatschappelijke bezorgdheid over de „chip-cul- tuur” neemt snel toe. Vooral het toekomstbeeld van een science fiction-achtige robottenmaatschappij doemt daar bij op. De ingenieurs in ons land, verenigd in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI), vinden dat de discussie oppervlakkig en met weinig kennis van zaken wordt ge voerd: „Zij wordt gevoerd op het snijvlak van de hoop dat door verdergaande automatisering de mens meer tijd vrij zal krijgen voor immateriële zaken in een wereld van welvaart, en van de vrees dat wij terecht komen in een wereld waarin voor de mens geen werk meer zal zijn”. 0)0X3 „Het heeft de grootte van een duppie en het kost trouwens ook nauwelijks méér”. Een kernachtige omschrijving van de chip door dr. ir. H. Bosma van het Philips Natuurkundig Laboratorium te Eindho ven. Een chip is niet veel meer dan een plaatje silicum (zand) met daarop duizenden schakelingen. Toch veroorzaakt dat kleine appa raatje een enorme deining. Een van de redenen daarvoor is, dat automatisering door de chip aanzienlijk goedkoper wordt en dus op veel grotere schaal zal worden toegepast (en zelfs binnen het bereik van het kleinbedrijf en de detailhandel komt). Volgens Bosma zijn over een paar jaar bijvoorbeeld computergestuurde produktiemidde- len hooguit een paar honderd gulden duurder dan die welke nu op de markt zijn. Grootscheepse invoering ervan zal naar de algemene verwachting de samenleving ingrijpend veranderen. @3)0$ ^:j;DggJQgo;D?agQ£D?DSOi i r©’@ '@’©r©’©’©’© is ra •II o De chip rukt op ST-mt» r Dr. ir. H. Bosma r lo Wim van Gelder -Ü3Ö-O dat juist de winstgevende bedrijven met steeds minder mensen gaan werken en daardoor ook minder premie gaan afdragen aan de socia le verzekeringen. Het gevolg is, dat de arbeidsintensieve bedrijven en bedrijfstakken, die het toch al moei lijk hebben, in toenemende mate de premielast moeten dragen. Een ander gevolg van automatise ring is volgens Van Gelder dat voor al .mensen met een lagere opleiding de machines, zal het werk routine matiger worden en zal het aantal beslissingsmomenten verminderen. Men zal zich moeten houden aan voorgeschreven, gestandaardiseer de regels en procedures. bepaald moment tekort hebben. De boer controleert zijn koeien van achter het bureau. De cowboy heeft tegenwoordig een net pak aan. De zorg die ik persoonlijk dan heb, is of wij ons leven niet nog verder verbu- reaucratiseren. En of we dat wel willen. Van dit socio-culturele as pect van de micro-elektronica zou den we ons meer bewust moeten zijn”. Tweede voorbeeld: het nu al be staande revolutionaire speelgoed in kaanse jeugd speelt met autootjes, die reageren op de menselijke stem. Bosma: „Deze micro-elektronische vinding zal het beeld dat het kind heeft van de auto en daardoor ook zijn manier van denken beïn vloeden en veranderen op een wijze die niet de onze is”. Ook in ons land zijn er al tekenen die op de nieuwe ontwikkelingen duiden. Eén daarvan is het toestaan van het gebruik van een zakreken- machine (een chip) op het eindexa- af, waardoor zijn promotiekansen geringer worden: Omdat de nieuwe technische ken nis in de regel van buiten het eigen bedrijf komt, is bovendien de kans groot dat weinig rekening wordt gehouden met bestaande werkme- men, volgend jaar. Bosma: „Het duurt nog maar tien tot twintig jaar en jonge mensen kunnen niet meer rekenen, zoals wij dat doen. Voor deze kinderen gaat een andere ge- voels- en denkwereld open over het getal en de rekenkunde. Dit is een culturele verandering als gevolg van de micro-elektronica”. thoden en dat het computersysteem een soort heilige koe wordt waar aan de werknemers zich in verre gaande mate heeft aan te passen. Wim van Gelder: „Toch is het niet de computer zelf, die die verande ringen bepaalt. De meeste verande ringen zijn voor het bedrijf slechts voorwaarden om tot automatise ring te kunnen o vergaan. De uit gangspunten van de bedrijfsleiding voor de toekomstige werkstructuur zijn in feite bepalend”. Automatisering op zich wijzen de dienstenbonden dan ook niet af, maar wel de manier waarop het nu gebeurt. De automatiseringsindus- trieën jagen elkaar op in het zoeken naar toepassingen. Vervolgens ja gen ze hun potentiële klanten op om hun produkten af te nemen. Het wordt volgens de dienstenbonden hoog tijd dat de overheid ingrijpt en samen met werkgevers en werkne mers gaat proberen aard en tempo van de ontwikkelingen te beïnvloe den. In dat licht moet ook het voor stel voor een automatiseringheffing worden gezien. O I 35 elektromotoren en -motortjes zouden worden gebruikt”. De stof zuiger, de wasmachine, de ventila tor. de luchtbevochtiger, de bandre corder, de platenspeler, de mixer het zijn maar enkele voorbeelden. Volgens Bosma moet met het oog hierop de discussie over micro-elek tronica in een breder perspectief gevoerd worden. Er wordt zijns in ziens nagenoeg niet stilgestaan bij de ontelbare potentiële toepassin gen van de chip en de daarmee gepaard gaande enorme invloed op alle facetten van het leven. „Laat men voor zichzelf eens op tellen welk een invloed de elektroni ca en ook de micro-elektronica al heeft op het individuele leven: bij het werk, thuis met de huiskamer- apparaten, in de vrije tijd en in de 'samenleving. Bij elektronica moe ten we niet alleen denken aan radio of tv, maar ook aan verkeerslichten, regel- en schakelsystemen in alle facetten van het arbeidsproces, en aan het individuele welzijn. Elek tronica komt men op zóveel plaat sen in het leven tegen. ceerde arbeid”. De kapitaalsinves tering is dus fors, maar de produk- tie van de chip kost vrijwel niets. Bij de ontwikkeling van de chip (met als gevolg verdergaande auto matisering) gaat het erom dat „ma chines” de zintuiglijke waarneming en controle van mensen overnemen. Het is een stap verder dan de me chanisatie, die menselijke spier kracht vervangt. Hier doemt het beeld op van de science fiction-ach tige samenleving, waarbij machines machines controleren en de mens zich verder laat verbureaucrati- seren. ©0 0 0 Q s B00SH I De „chipcultuur” is dichterbij dan men misschien vermoedt. Zo wordt nu al in een Albert Heijn-filiaal in Heemskerk een, op een micro-processor aangesloten kassa gebruikt, waarbij het niet nodig is de prijs van de artikelen aan te slaan. De cassière haalt ze eenvoudigweg over een leesmachine, die de voorgedrukte code op de verpakking „begrijpt”. En dat is niet alles. De kassa is tevens in staat om naast het afleveren van een kassabon de voorraadboekhou- ding te doen en zonodig nieuwe bestellingen te verrichten bij de groothandel. Vooral in die afdelingen waar veel werk door de micro-processor wordt overgenomen zal ook het middenkader de dans niet ontsprin gen. De in de dienstensector gang bare beambte, die op grond van jarenlang leren in het bedrijf een enorme ervaringskennis en een goe de positie heeft verworven, zal steeds meer verdwijnen. Het aantal ondergeschikten neemt trouwens Dit spookbeeld van de „informa tiemaatschappij”, waarbij het niet veel moeite meer kost om naar be lieven persoonlijke gegevens van mensen op te slaan en weer voor de dag te toveren, is overigens wel de gelijk een punt van zorg. Vandaag de dag beperkt de informatiemaat schappij zich nog tot grootschalige organisaties en instituten, zoals banken, verzekeringsmaatschap pijen, bevolkingsregisters en ande re adressenbestanden, waarin men de beschikking heeft over allerlei informatie en ook over privégege- vens. De micro-elektronica maakt het mogèlijk om ons organisatie- denken tevens op kleinschalig ni veau te veranderen en te beïnvloe den. Deze „miniaturisering” zal de manier van denken en de leefwijze van mensen stellig veranderen. Bosma noemt twee concrete voor beelden. „Er lopen nu al koeien op de wereld met micro-processors in hun lijf. Bijvoorbeeld op de grote vlaktes in Amerika. Daardoor kan de boer van achter zijn bureau exact waarnemen, waar zijn koeien zich bevinden, maar ook of ze hon ger of dorst hebben en wat ze op een de Verenigde Staten. De Ameri- en -economische invloeden daarvan nog maar gering in aantal en in mogelijkheden. Het netwerk van spoelen, condensatoren, weerstan den en transistoren, regel- en overdrachtsfuncties, wordt door de micro-elektronica op een enorme wijze verder geminiaturiseerd. De micro-elektronica is van een onein dig grotere macht, in de zin van f unctievergr oting’ Volgens Bosmas kent de chips- technologie eigenlijk geen beper kingen noch wat grondstoffen en energiegebruik betreft, noch wat de kosten betreft. Op één produk- tielijn kunnen per jaar een miljard chips worden gemaakt. „De twee problemen daarbij zijn wél: het on gelooflijk ingewikkelde technische proces bij het ontwerpen van een micro-elektronisch sturings-scha- kelsysteem, èn de vraag: wat ge beurt ermee? Dit concipiëren van het ontwerp en van de toepassing ervan de bedenkfase van een chip in een geïntegreerd circuit vergt manjaren van hooggekwalifi- De automatiseringsheffing is dan een nuttig instrument, menen de bonden. Extra winsten uit automa tisering komen zo niet uitsluitend ten goede aan individuele onderne mingen, maar diene dan mede de samenleving om elders werk te scheppen. In een begeleidende nota, „Auto matisering, eên vakbondsvisie”, schrijft de econoom van de Dien stenbonden FNV, Wim van Gelder, in de knel zullen komen. Van de werknemers wordt een ander hou ding ten aanzien van het werk ge vraagd. Vakkennis en de traditione le capaciteiten voor administratief werk, zoals geheugen en rekenvaar digheid, worden minder belangrijk. Daarvoor in de plaats komen nieu we eisen als algemene intelligentie, accuratesse, verantwoordelijks- heidsgevoel en flexabiliteit. Gezien deze ontwikkeling ver wacht Van Gelder dat een groot aantal baantjes niet meer beschik baar zal komen voor mensen met bijvoorbeeld een MAVO-diploma, terwijl het werk op zich toch nau welijks meer inhoud zal krijgen. Doordat men steeds meer moet gaan denken en handelen in overeenstemming met de logica van TO OOP «o* I Maar als je vraagt hoe de maat schappij er na die „chipsrevolutie” dan wel uit komt te zien, dan blijken zelfs de deskundigen het niet te weten; sterker nog, de technici zélf ‘koesteren in doorsnee dezelfde on bestemde vrees voor de micro-elek tronica als het grote publiek. Om dié reden heeft het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs (KTVI) onlangs in Delft een symposium gehouden onder het motto „Micro-elektronica uitdaging voor allen”. „Als wij ons onvoorbereid door de micro-elektronica laten verras sen, zullen de gevolgen even fataal zijn als de Filistijnen het ten leste bleken te zijn voor Simson”, aldus het congresbureau van het KIVI, dat van mening is dat de aandacht voor energietekorten en milieube- dreiging de komende tijd mogelijk yerdrongen zal worden door die voor de chip. „En terecht, want de micro-elektronica zou wel eens het technisch-revolutionaire element van het laatste kwart van deze eeuw kunnen blijken te zijn, zoals de boekdrukkunst, het buskruit, de stoommachine, de elektromotor, ra dio en tv en andere dingen het wa ren in eerdere tijdperken. Die in vloed zal onmiskenbaar ingrijpend zijn op het menselijk bestaan. Hoe die invloed zal zijn, is nu nog niet goed te overzien. Dat laat de weg open voor de meest wilde, zowel positieve als negatieve, specula ties”. Bosma vreest dat op den duur de culturele problemen groter zullen zijn dan de economische. Mensen met een intelligentiequotiënt van minder dan 100 zullen naar zijn mening buitenspel komen te staan. Dat wil zeggen dat de helft van de Nederlandse bevolking de ontwik kelingen niet bij zal kunnen benen. Daardoor dreigt onder meer het gevaar van „gecorrumpeerde macht” van ingenieurs die syste men ontwikkelen en daarbij hun boekje te buiten gaan. Als gevolg van mogelijke eenzijdigheid en ar rogantie van specialisten dreigt vol gens Bosma bovendien „het gevaar van het digitale denken”. Dat is het gevaar dat de maatschappij wordt ingericht naar het wereldbeeld van in digitale circuits denkende pro grammeurs. Het heeft vermoedelijk met déze overweging te maken, dat de com- missie-Rathenau (de door wijlen minister Peijnenburg ingestelde ad viesgroep, die de maatschappelijke gevolgen van micro-elektronica be studeert) in haar binnenkort te ver schijnen rapport zal adviseren om het onderwijs drastisch te herzien en de jeugd al vroeg vertrouwd te maken met computerapparatuur. Want hoe men er ook over denkt, of wat men er ook van verwacht, de ontwikkeling van de chip is op gang gebracht, dus een chipcultuur zal er komen. De enige belemmering zou hooguit de aarzeling van de mensen kunnen zijn om de nieuwe technolo gie en haar toepassingen te accepte ren. Of die toepassingen overigens allemaal even nuttig zullen zijn, is nog maar de vraag. Men behoeft maar te kijken naar het „nut” van video-spelletjes en huishoudelijke apparaten met een zogenoemd zelf denkend brein. Zo heeft AEG een fornuis ontwikkeld met 120 kook-, bak- en braadprogramma’s. Aller aardigst, maar er zal toch iemand bij. moeten blijven om af en toe te roeren. De ontwikkeling van de micro- elektronica staat eigenlijk nog maar in de kinderschoenen. Verge leken met grote computers zijn de micro-processors bijvoorbeeld rela tief nogal traag en de geheugenca paciteit is nu nog beperkt. Maar de ontwikkeling gaat zo snel, dat naar verwachting over een jaar of zes, zeven de huidige grote IBM 370- computer in de vorm van één chip op de markt gebracht zal kunnen worden. Dr. Bosma: „De micro-elektroni ca bevindt zich pas in een stadium van professioneel amateurisme. Wat we er nu van zien, is nog maar speelgoed. Maar de ontwikkeling ervan is te vergelijken met het pro ces van het geweer naar de atoom bom”. Hij verwijst in dit verband naar de uitvinding van de elektro motor in het begin van de twintigste eeuw. „Niemand kon toen vermoe den dat er nu in elk huisgezin zo’n 000888 o |0|0|0|01°I®o(j)oQo® 0®0®0®»®n®i)® tikken, om binnen enkele secon den de foutloze brief uit de regel drukker te zien komen. Inmiddels wordt al gewerkt aan systemen die reageren op de menselijke stem: de brieven worden recht streeks aan de computer gedic teerd, die de tekst vervolgens uittikt. Bij banken zijn in de regel al- gers, mixers, fornuizen en derge- leen de loketdiensten nog niet lijke; standaard-elektronica voor geautomatiseerd, maar terminals het huis, bijvoorbeeld voor rege- voor het boeken van ontvangsten ling van de temperatuur en die en betalingen zijn er al, om ook zowel de „slordige” thermostaat hier de arbeidsintensieve -papier- als de mengkranen zal vervan- stroom in te dammen. De voorde- gen”, bedoeld om de toegang mo len: vlotte service voor de klant, gelijk te maken tot grotere net en omdat de transactie wordt ver- werken als Viewdata, Teletekst en werkt op het moment dat deze verder te gebruiken voor de privé- plaats heeft, is de administratie boekhouding, het contact met steeds „bij”. Uiteindelijk leiden bank of giro en als naslagwerk deze vernieuwingen wellicht tot voor de eigen vakkennis. een „papierloos” kantoor. Zelfdenkende kassa in Heemskerk. De cassière hoeft de prijs niet meer aan te slaan, maar haalt het artikel over een zelflezende machine (onder op de foto te zien). De kassa houdt meteen de voorraadboekhouding bij en doet zonodig nieuwe bestellingen. Afbeelding links: een chip-schema (ware grootte van de chip: 1.35x1.27 mm). Ook de branche van tekstver- Chips worden voorts al veel toe werkende machines maakt een gepast als besturingscomputer stormachtige ontwikkeling door, voor industriële productiemidde- Het is al gebruikelijk dat de in len en voor de inbouw in meetin- zakenbrieven regelmatig terugke- strumenten, waarbij ze niet alleen rende alinea’s in het geheugen van mechanische interieurs vervan- de machine worden opgëslagen, gen, maar bovendien het voordeel zodat de secretaresse op een hebben dat ze afgeleide meetgege- beeldscherm slechts een paar co- vens direct beschikbaar stellen, degetallen hoeft aan te slaan, Ook in prothesen kunnen de mi naam en adres en dergelijke gege- croprocessors een grote rol spelen vens van geadresseerde hoeft in te als sturingscomputers. Enkele toepassingen waaraan gewerkt wordt, zijn verkeersrege ling via sensoren in het wegdek en via de dashboardcomputer; de re gelfuncties voor de automotor, de directe diagnose en de antirem- blokkeerinrichtingen voor auto’s; „intelligentie” in huishoudelijke apparaten als wasmachines, dro- „Maar vergeleken met micro- elektronica zijn de socio-culturele X o o 3> O [Q] ra öjTöl oH OjO

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17