Letterkast Monument voor varken T J o door Fred Klaver Onderhoud familie Studieclub Tussen de varkens Protesten Bezuinigen (1) B Bezuinigen (2) Buizinigen (3) 7 ,ZO DOEN WE NOG AAN ONTWIKKELINGSHULP OOK Het sextoerisme bloeit weelderig. Steeds meer Nederlanders trekken naar oorden als Bangkok, louter en alleen om tien dagen sex te doen. „Er zijn grote groepen mensen die jaarlijks Thailand bezoeken om zich voor een paar centen een tijdje in de zevende hemel te wanen”, zegt Theo Stol, schrijver van het boek „Sextoerisme, Thailand en de Derde Wereld”, dat dezer dagen verschijnt. Het toerisme en dan met name het onder- lijftoerisme, zoals Stol deze vorm van vrije tijdsbesteding noemt, wordt steeds belang- rijker voor landen als Thailand, Zuid-Korea en de Filippijnen. „Voor die landen lijkt het sextoerisme niet meer uit te roeien. De overheid in Thailand laat alles oogluikend toe. Want wat wil je, naast suiker en rijst is de prostitutie de derde bron van inkomsten voor het land”. m, ït /V o Wi J I a AA v A r wereld KEES TOPS De meisjes in Bangkok kosten vaak nog geen 25 gulden per nacht. Voor honderd gulden heb je een wonderschone Thaise een week lang ter beschik king. Je moet haar dan wel te eten geven. Diezelfde meisjes .verdienen in een textielfabriek slechts tach tig gulden per maand. In landen als Gambia en Togo ontwikkelt de toeristenindustrie zich op een zelfde wijze als in Thailand. „In het enige bungalowcomplex in Togo’s hoofdstad Lomé is het een in- en Uitloop van negerinnen die zich voor twee tientjes aanbieden. Een onderwijzer in het noorden van Togo vertelde me dat hij nogal moeite heeft met het toerisme. Als er een busje met toeristen langs is geweest ontstaat er vaak ruzie op school, omdat de een meer heeft gevangen dan de ander. Iedereen wacht op het volgende busje om te bedelen". Eén op de drie onderlijftoeristen loopt op zijn sextrip geslachtsziekte op. Over geslachtsziekte wordt volgens Stol weinig gepiekerd. „De vakantie pret mag door zulke kleinigheden niet gedrukt worden, denken velen. Voor een van de meest Ook Stol weet dat het een moeilijke weg zal zijn om de op sex beluste vakantiegangers ervan te overtuigen dat hun sexgenot tot groter sociaal verval van het land leidt. „Men vergeet vaak dat een prostitué in Bangkok volkomen uitgerangeerd is wanneer ze de 25 is gepasseerd. Maar dat zal velen een zorg zijn”. Dun of dik, lelijk of met puisten, wie in Nederland wat moeilijk contacten legt met de andere sekse kan in Bangkok kiezen uit tientallen, honderden jonge knappe schoonheden die hem voor een luttel bedrag het idee geven een Don Juan van formaat te zijn. Geen wonder dat velen van hun vakantie een jaarlijkse bedevaart naar Thailand maken, voorgoed verslaafd aan het bereidwillige Thaise schoon dat de Hollandse grauwheid even doet ver geten. Bangkok is voor hen de droom van erotische avonturen, waarvoor thuis de middelen of moed ontbreken. „De meisjes onderhouden vaak hele families. Pa kan van het geld dat zijn dochter aan de toeristen verdient een os kopen. Veel sextoeristen roepen dan ook uit: we doen hier nog aan ontwikkelings hulp ook”. •W W Een bronzen zeug, iets meer dan levensgroot, en elf kleine biggetjes. Op een sokkel voor het provin ciehuis in ’s-Hertogenbosch. Een monument voor varkens? Ja. Want dankzij het varken is de Bra bantse boer in 20 jaar gegroeid van armoedige aardappeleter tot kleine ondernemer met een rede lijke welvaart. In geld uitgedrukt is de opheffing van de armoede, uitmondend in behoorlijke wel stand, voor twee derde deel aan de varkens te danken. In die 20 jaar werd de varkensstapel ver vijfvoudigd. Geen wonder dat de Brabantse zandboeren „pig- minded” zijn, zoals ir. A. H. Crijns van de bedrijfs ontwikkeling in Noord-Brabant het noemt. In 1970 waren er even veel varkens als mensen in Brabant. Nu zijn er tweemaal zoveel varkens”. Het monument voor de varkens, gemaakt door beeldhouwer Kees Jansen, is vorige week onthuld. Varkens die hun leven hebben gegeven om de Brabantse boerenmensen uit de armoede te verhef fen, om de werkgelegenheid in Brabant en elders op een aanvaardbaar peil te houden (rond de 200.000 arbeisplaatsen), om 4 percent van de totale waarde van het Nederlandse exportgebeuren te vertegenwoordigen, om 30 miljoen monden te voor zien in binnen- en buitenland van varkenshaasjes in de sauce a l’opéra, varkenstongetjes in roomsaus, varkenspootjes en -spek bij zuurkool en erwten soep en varkenscarbonaatjes. Er waren trouwens ook protesten: van mensen, die tegen de bio-indu- strie zijn. De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) richtte tijdens het korte voorzitterschap van Lardinois in 1967 de Bond van Varkenshouders op. Onderlijf toerisme in derde Voorzitter Van Hoof: „We gingen met 600 leden van start. Dat zijn er nu meer dan 4000. We geven biggenprijzen-schema’s uit, een beknopt tijdschrift met informatie en voorlichting over varkenshoude rij waaruit men een hoop kan opsteken tussen de soep en de aardappels door en dat is voor de boeren wel nodig want voor deze mensen is er geen sprake van een 40-urige werkweek”. „We hebben een contractadviseringscommissie in het leven geroepen waar de boeren te rade kunnen gaan en die bovendien overleg pleegt met de indu strie om tot verbetering van de contracten te ko men. ’s Winters worden voorlichtingsbijeenlomsten gehouden die druk worden bezocht, er zijn 60 studieclubs die belangrijke zaken op het gebied van de varkenshouderij in kleine groepen bespreken, er zijn regelmatige vergaderingen met de organisatie van dierenartsen om de gezondheidskundige heg»- leiding zo hoog mogelijk op te voeren”. Mestbank en proefbedrijf: het welzijn van de grond en het welzijn van de dieren. De varkens staan veelal op roosters zodat hun mest (drijfmest heet dat heel toepasselijk) in putten daaronder kan worden opgevangen en weggepompt om getrans porteerd te worden naar de mestbank. Immers, een varkenshouder kan niet al die mest zelf gebruiken voor zijn land: het is veel te veel en varkensmest is niet voor alle gewassen wenselijk. Maar in Zuid- west-Nederland heeft de grond een tekort aan orga nische stoffen die in kunstmest niet of in veel mindere mate voorkomen. Het transport daarheen is echter erg duur en daarom moet de overheid bijspringen met subsidies want de boer die er van af wil en de boer die het hebben wil kunnen die kosten niet alleen dragen. Van de 15 miljoen slachtvarkens die dit jaar waarschijnlijk worden „geproduceerd” neemt Noord-Brabant er ruim 5 miljoen voor haar reke ning. Brabant heeft dan ook de dichtste varkenssta pel ter wereld. In 1960 waren er 667.750 varkens in Brabant op 29.978 bedrijven, in 1978 3.139.562 var kens op 10.990 bedrijven. De ruimte raakt vbl en de markt is verzadigd, terwijl de groei nog steeds doorgaat, 8 a 9 procent dit jaar. We moeten van de exclusieve groei kost wat kost naar een evenwichtk- ge en selectieve groei ombuigen, o.a. met behulp van produktiebeheersing op de totale omvang en op de omvang per bedrijf”. Beeldend kunstenaar Kees Jansen die het stand beeld heeft gemaakt: „Ik kon bij mijn vader tussen de varkens gaan zitten om eens te ervaren hoe ae zich gedragen, hoe ze stinken. En daar zat ik dan te schetsen, later hetzelfde met de biggetjes, die waren een week of drie en ik heb dagen in de stal rondge hangen. Mijn schetsontwerp werd goedgekeurd, alleen moest er meer krul in de staarten van de biggetjes want dat hebben ze als ze zich lekker voelen; ja, dat ontgaat je als betrekkelijke buiten staander. Vervolgens heb ik zes weken een zeug op mijn atelier gehad, als levend model, twee keer per week de zaak uitmesten enzo. We hadden een prima relatie samen, ze wou haast niet naar haar boer terug. Toen ik het model eenmaal in was klaar had ging ik naar Asten naar een gieterij om bet in brons te laten gieten. Een illustratie van de aantrekkelijkheid van de varkenshouderij- In de maand mei van dit jaar kwamen 23 bouwaanvragen voor Brabant binnen. En met alleen boerenzoons dienden aanvragen in om een dergelijk bedrijf te mogen opaetten, er waren een paar metselaars bt}. een automonteur, een njksambtenaar en een XWenunstructeur. Protesten tegen de uitbuiting van de vrouwen hebben in de landen zelf weinig succes. Stol herin nert aan een protestdemonstratie van vrouwen in Korea, die op het vliegveld demonstreerden bij de aankomst van Japanse onderbuiktoeristen. Met teksten als „sexdieren, we zullen jullie in de zee schoppen” werden de vakantiegangers opgewacht. De demonstranten werden echter met geweld door de politie uiteengedreven. De prostitutie levert Ko rea namelijk veel buitenlandse valuta op en of de regering zich hiermee tot souteneur verlaagt, schijnt haar niet te deren. stond, werd er in een redactioneel verslag melding van gemaakt, dat de overgrote Kamermeerderheid bij de regering had aangedrongen op verplichte maatregelen 'en behoeve van de energiebesparing. Wat zouden die Kamerleden werkelijk in de zin hebben? Zou het mannetje-op-wielen er méér van weten??? „Het probleem wordt steeds omvangrijker naar mate de Thaise import voor een groter deel door de inkomsten van de meisjes wordt gedekt”, meent Stol, die zich in Thailand uitvoerig omtrent alle facetten van het sextoerisme heeft georiënteerd. „Niet alleen de prostitutie breidt zich uit, maar ook het drugsgebruik neemt toe en de criminaliteit is in een land als Thailand al hoger dan in de Verenigde Staten”. Vorig jaar bezochten circa 25.000 Nederlanders Thailand. In datzelfde jaar vlogen 80.000 Duitsers naar dat land. Van de Duitsers is volgens Stol bekend dat 30 percent van de Bangkokgangers sextoeristen zijn, die de culturele bezienswaardig heden graag laten schieten voor al het vrouwelijk schoon. „Het is walgelijk om te zien hoe die vette kerels in een onwezenlijke sfeer hotellounges die een paar uur per dag in een soort veemarkten veranderen aan het handelen zijn. En het lijkt alsof die meisjes zo gewillig zijn. Je hoort de Nederlanders dan ook zeggen: deze meisjes zijn veel beter dan die stijve trutten in ons land”, zo heeft Stol ervaren. De reisbureaus dragen volgens Stol bij tot de uitbuiting van de vrouwen. „De wervingsteksten van de touroperators zijn duidelijk genoeg. Men heeft geen boodschap aan de werkelijke problemen van het land die de uitwassen op het gebied van de „liefde” veroorzaken. In menige bank die reizen verkoopt of bij reisbureaus wordt de vrijgezel die een verre reis zoekt, openlijk aangeraden om het land van de glimlach te bezoeken, waar hij niet lang alleen behoeft te zijn”. Naar het oordeel van Stol heeft de sextoerist informatie nodig over de keerzijde’van de medaille van die zogenaamde paradijselijke Aziatische ge heimen. „Die keerzijde is bitter. Ze moeten weten dat de kapitalistische uitbuiting zich nergens zo brutaal manifesteert als in de tempels van het genoegen. Georganiseerde bandieten drijven mas sagesalons met meisjes die ze voor zevenhonderd gulden op het platteland inkopen. Het gaat de verkeerde kant op door de groei van het toerisme. De Bangkok Post vroeg zich onlangs in een artikel af of toerisme hetzelfde is als hoererii”. We moeten dus bezuinigen op energie. I Nu wist ieder weldenkend mens dat al I jaren, maar een hernieuwde oproep kan nooit kwaad, ook al is het nog slechts het I vriendelijke verzoek de thermostaat terug I te draaien van de saunastand naar die van I de tropische plantenkas. I „Neem gas terug; 5% móet toch mogelijk I zijn staat er op de sticker die het ministerie van Economische Zaken via de ANWB onder de Nederlandse automobilisten heeft verspreid, met de aanmoediging het ding i op de auto te plakken. Aan zo’n sticker-actie ligt een merkwaardige gedachtengang ten grondslag. Zodra u de welgemeende raad namelijk op uw voertuig hebt geplakt, is hij bestemd voor de andere weggebruiker. Voor u is de tekst aan het gezicht I onttrokken; u hebt er geen last meer van. I Zonder dat u zelf dus nog een poot hebt uitgestoken (of in dit geval juist teruggetrokken) om iets aan I energiebesparing te doen, gaat u de buurman daartoe aanzetten. Zo bevestigt Van Aardenne met zijn I plakplaatjes een gedragslijn die hij eigenlijk zou moeten doorbreken. De algemene gedragslijn namelijk, dat men best bereid is in het algemeen belang iets na te laten, maar pas dan, wanneer anderen hem voor Albert Stol (36 jaar) is redacteur van het blad „Onze We reld”, een uitgave van Novib. Stol is de auteur van het boek „Charter naar Bang kok. Sextoerisme, Thailand en de Derde Wereld”. Hij schreef onder meer Schijn en werkelijkheid in de 'Jgfc Sahel, Hoop wan hoop in Bangladesj, Biografie van Golda Meir, Zwarte Sep tember. Binnenkort komt het boek „Mexicaan se druivenplukkers in de Verenigde Sta ten” uit. gaan. „Want ik ben me daar van Lotje getikt Het is overigens hoogst onwaarschijnlijk dat Van Aardenne’s stickers enige attentiewaarde van belang zullen hebben. Overal waar je kijkt, is het al vergeven van de zelfklevende kretologie. Het produkt van Economische Zaken zal in die bonte kakafonie van kreten en kleuren nauwelijks opvallen, zeker niet wanneer het zich met forse snelheid over de wegen voortspoedt. I Zó bezien is de produktie van die sticker slechts een verspilling van grondstoffen MÉ en van energie. V KJ Je ziet het nu ongeveer iedere dag. dat prachtige grafische symbool, dat het ministerie van Economische Zaken bij de advertenties voor energiebesparing laat afdrukken. De wereldbol als een gestadig slinkende kaars het is een schitterende vondst. Hoewel dat vignet al jarenlang wordt gebruikt, merkten wij pas deze week dat er een vreemde paradox in ligt besloten: terwijl het de bedoeling is, aan te geven dat onze grondstoffenvoorraad steeds kleiner wordt, is die kaars nog even groot als in het begin. Hij brandt niet op! Hier doet zich voor de ontwerper de zeldzame gelegenheid voor, zijn schepping, die een ontwikkeling weergeeft, zich in gelijke mate te laten meeontwikkelen. Naarmate de situatie verslechtert, laat hij de kaars een eindje verder opbranden. Zonde van het mooie vignet? Zonde van de mooie wereld! Op het moment dat het vignet helemaal weg is, is er tóch niemand meer om ervan te genieten. Vroeg u zich óók al af waar hij bleef, die op een naargeestige dag door BOVAG en RAI uitgebroede huilebalk-op-wielen die zó blij is dat hij rijdt, dat de tranen hem in de ogen springen zodra er maar iets op wijst dat de grote boze wereld hem in zijn ongebreidelde verplaatsingsdrang zou kunnen dwarsbomen? Wij dachten al dat hij het deze keer niet had overleefd. Maar jawel hoor, woensdag meldde hij zich present. Hij jeremieerde paginagroot in een heuse Open Brief aan onze regering en volksvertegenwoordiging. Dat het niet eerlijk was en zo, en dat de auto maar 57s procent van de energie opdronk enfin, u kent die teksten wel. Eén zinnetje was erg kras: „Onze organisaties kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat voorstanders van zulke maatregelen" (autoloze zondagen e.d.) „niet in de eerste plaats aan besparing denken". Dat is een niet geringe verdachtmaking, maar zij wordt niet nader omschreven. In dezelfde krant als waarin de advertentie onaangename verrassingseffecten zorgen hoog stens de wat uitbundig opgemaakte en uitdagende typen, de travestieten, die menig man tot in bed om de tuin leiden”. Stol vindt dat de reisagenten aangepakt dienen te worden. Door bijvoorbeeld massaal de dure reis gidsen, waarin sex in Thailand een rol speelt, bij de reisbureaus weg te halen zouden de organisatoren misschien kunnen worden overgehaald om althans te stoppen met denigrerende teksten bij de reisdoe len, zoals „geschikt voor de avontuurlijke jonge man” en „Voor hen die tolerant gebleven zijn”. Teksten die duidelijk inspelen op de droom van exotische schoonheid en liefde”. I lef i._ - .7:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25