VS vragen opheldering Teruggestuurd naar Khomeini Healy kroonprins Premier Van Agt in Parijs Schaduwkabinet in Engeland gematigd Olievlek rond Zorgen over brandende bron onder controle oliemarkt FDP-voorzitter tijdens congres: Rotterdam Heissler houdt hongerstaking Overleg over Cyprus hervat Publikatie grondwet van Iran uitgesteld Polisario lijdt zware nederlaag Commissie doet sanctie-voorstel over Rhodesië Bij Giscard: 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 ZATE R D A G 16 JUNI land ruik iteit md? darts jrleg ?hting “rkge- li zou jelast, minis- anwe- an het g een in So- 1 isten /aller ingen in Ne emster- ;ze ku- jouwd. zoning- rin 55 e wor- ik, een ad. Op heeft 'aar de F f KOEALA LOEMPOER (Reuter). Maleisië gaat de 76.000 Vietnamese vluchtelin gen op zijn grondgebied de open zee opjagen tot in de in ternationale wateren en zal te vens op zeer korte termijn een wet afkondigen die het zonder meer mogelijk maakt te schie ten op Vietnamese vluchtelin gen die de Maleisische territo riale wateren willen binnen dringen. Dit is gisteren be kendgemaakt door de Maleisi sche vice-premier Matathir Mohamad. 11 M13 1311 NP "«"WW Maleisië gaat Vietnamezen van grondgebied verjagen nieuwe grondwet, die gisteren zou 9 9 LONDEN (Reuter). De leider van de socialistische oppositie in Groot- Brittannië, oud-premier James Callaghan, heeft gisteren de vorming van een schaduwkabinet bekendgemaakt. Het is overwegend gematigd. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) Het ontwerp is volgens de minister te ruggestuurd naar ayatollah Khomeini, g dat tegen land- zerlo- m de -ectie •door i. De ikort uilen j briek 1 icern ll Wil I lelux kerk- linaal jgatie n een n ge- >t Ne- eksu- ig. zo bis- ?tieve atho- t uit- t naar tand- le ad- haar prijst, nder” ?ht de id en leken i, dat door- n dan iu nog nende itform poten n van Conti- or een ree tot >p het ;e leef- dt ont- jd pro- wegge- t door, behan- djeugd ratuur i staat, □lad in ie tan- •t blad in een is ont- stische iedient nartel- Twee ex-minister van de linkervleugel, Michael Foot en Tony Benn, waren geen kandidaat. Foot omdat hij plaatsvervan gend fractieleider is en Benn omdat hij niet meedeed. Gowrie verklaarde dat de regering niet uit is op een radicale beperking van de macht der vakbonden, maar veeleer de rechten van de onafhankelijke werkne mers wil beschermen. Margaret Thatchers conservatieve rege ring is bezig nieuwe wetgeving voor te bereiden teneinde „het gebrek aan even wicht te corrigeren” in de Britse arbeids wetten, die sterk ten gunste werken van militante vakbonden. De minister voor Werkgelegenheid, Gowrie, heeft dit be kendgemaakt. Er zijn over dit onderwerp besprekingen begonnen tussen vertegen woordigers van het ministerie, de vakbon den en de werkgeversorganisaties. „Als de vluchtelingen, die uit de kam pen in Maleisië worden weggevoerd, hun boten tot zinken zullen pogen te brengen zullen zij niet worden gered en dus ver drinken. Dat zij dan verdrinken, zal zuiver een gevolg zijn van het feit, dat zij hun eigen boten tot zinken brengen en niet van wat anders dan ook”, aldus de vice-pre- mier. De vluchtelingen zullen zo snel worden gedeporteerd als boten kunnen worden gebouwd om ze te vervoeren. Maar dit zal tijd vergen, zo zei hij verder. Er zal aan de oostkunst scherper worden gepatrouil leerd door speciale eenheden om de boot mensen af te weren. Deportatie is nodig geworden, daar derde landen niet zoveel vluchtelingen opnemen als er arriveren. „Menselijkheid betaalt voor ons helemaal niet. Het enige dat wij krijgen is een grotere stroom van illegale Vietnamese immigranten en wij hebben alle recht om ze het land uit te zetten”, aldus Matathir. De Verenigde Staten hebben Maleisië dringend om opheldering gevraagd. „Wij kunnen nauwelijks geloven dat de rege- daag tijdens de jaarlijkse lintjesregen door koningin Elizabeth onderscheiden met een adellijke titel voor het leven. Neave werd afgelopen maart in zijn auto door een IRA-bom gedood. Voorts is de zangeres Cleo Laine onder scheiden met de Order of the British Em pire. Sir Michael Tippett, de componist, werd de Companion of Honour, terwijl de historicus Trevor Roper in de adelstand verheven werd. (Door onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) PARIJS. Premier Van Agt had gister middag een werklunch met president Gi scard d’Estaing. De ontmoeting was het initiatief geweest van de Franse presi dent. De Franse nieuwsmedia legden in verband met dit bezoek het accent op de hier heersende onrust over de „wilde” oliemarkt van Rotterdam, een thema dat voor de Franse president ook tot de be langrijkste behoorde in zijn „tête-a-tête” met premier Van Agt. De Nederlandse eerste minister was met 25 minuten vertraging op het presidentië le paleis het Elysée gearriveerd nadat zijn vijfzits Cessna kort na het opstijgen in Rotterdam door de bliksem was getrof fen. Na terugkeer en een korte inspectie kon de reis echter worden hervat. Premier Van Agt vertelde na afloop van de lunch dat de Franse president hem inderdaad naar de mogelijkheid van een eventuele beheersing van de prijzen op de zogenaamde spot-market in Rotterdam had gevraagd. De Franse president had zich afgevraagd of het mogelijk zou zijn maximumprijzen voor deze markt vast te stellen. Premier Van Agt heeft de Franse presi dent geantwoord dat Rotterdam in het gehele oliegebeuren slechts een deeltje van de hele wereldmarkt betekende. „We moeten Rotterdam niet overdrijven”, al dus de premier tijdens de werklunch met president Giscard d’Estaing. De premier en president Giscard be spraken ook de mogelijkheden en moei lijkheden bij het bereiken van de olie- bezuinigingsgrens van vijf procent. Geen van beide lunch-partners kwam tot het voorstel voor geheel West-Europa een au toloze zondag in te stellen. De FDP-chef verklaarde met nadruk dat er bij de huidige kennis van zaken geen alternatief voor nucleaire energie is. Hij herinnerde aan de waarschuwing van de natuurkundige en filosoof Carl-Frie- drich von Weizsacker, die vermoedt dat een massale inzet van kolen tot klimaat veranderingen kunnen leiden, die de le vensomstandigheden negatief beïnvloe den. Te veel kooldioxyde zal onder andere betekenen dat de woestijngebieden in de wereld groter worden, waardoor met na me de landbouwproduktie in de Derde Wereld schade lijdt. Volgens het Rode Kruis zou het plan de „zichtbaar op alarmerende wijze ver slechterende situatie” een halt kunnen toeroepen. duizenden vluchtelingen te helpen, zijn volgens het Rode Kruis „lachwekkend on voldoende”. Genscher herhaalde nog eens dat inzet van kernenergie vereist dat het afvalpro bleem^ wordt opgelost. Hij sprak zich uit voor een zogenaamd geïntegreerd afval- en opwerkingscentrum. Dat houdt in dat Gorleben in zijn oorspronkelijke opzet gebouwd moet worden. Dus zowel een fabriek om atoomafval op te slaan als een fabriek om „opgestookte” brandstofele menten om te zetten in plutonium en uranium. Het partijbestuur van de FDP wil met alle macht verhinderen dat het congres zich tegen Gorleben uitspreekt. Dan zal een situatie ontstaan, die uiteindelijk tot een regeringscrisis kan leiden. Al op het vorige FDP-congres in Mainz kon met de grootste moeite worden voorkomen dat de WASHINGTON (AP). De commis sie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren unaniem een resolu tie aangenomen waarin president Car ter wordt verzocht voor 15 oktober de economische sancties tegen Rhodesië op te heffen, tenzij Carter kan garan deren dat dat tegen de Amerikaanse nationale belangen zou indruisen. NICOSIA (DPA). De besprekingen tussen de Grieks- en Turks-Cypriotische gemeenschappen op Cyprus om een op lossing te zoeken voor de spanningen op het eiland zijn gisteren onder voorzitter schap van de plaatsvervangend secreta- ris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, na een onderbreking van 26 maanden hervat. Perez de Cuellar sprak de hoop uit dat het overleg tot een vreedzame oplossing van de problemen zou leiden. Voorrang bij de besprekingen zal de hervestiging in de vroeger door Grieks-Cyprioten be woonde en bijna vijf jaar „leegstaande” stad Famagusta hebben. •er de ener- onmis- Voor- g voor gister- it van wagen ’eluwe voor-1 ircom- waar- liepro- r staat Diana Neave, weduwe van het conser vatieve parlementslid Airey Neave, is van- Het Rode Kruis verklaarde dat de vluchtelingen die onder druk als gevolg van gevechten of hongersnood hun woon steden moeten verlaten, eten moeten krij gen, dat economisch ontwikkelingspro gramma’s moeten worden ondernomen in de landen waar vluchtelingen aankomen en dat de landen die zich voor vluchtelin gen openstellen, meer visa moeten uitrei ken. Van de economische programma’s zou ook de eigen bevolking moeten kun nen profiteren. Zoals bekend heeft de minister-presi dent van de deelstaat Nedersaksen, Ernst Albrecht, onlangs tijdelijk verboden dat er een opwerkingsfabriek in Gorleben komt. Albrecht is daar in principe niet tegen, maar hij meent dat dit vanwege de grote protesten onder de bevolking en de verschillende standpunten van de verant woordelijke politici nu „politiek niet te verkopen is”. De bondsregering heeft de ze beslissing betreurd. FDP-minister van Economische Zaken Otto Graf Lambs- dorff beschuldigde de CDU-politicus en kandidaat-kanselier Albrecht er gisteren van dat hij met dubbele tong spreekt en „helemaal niet regeert”. 'Vmbte- van de s trend s mee. niljoen ivanke- Sen en uit de Camer- ït kabi- regelen ting op orbere- /-CAO, zich fel gedelegeerden een definitief nee tegen kernenergie heten horen. Na het ongeluk in Harrisburg wordt dit in Bremen niet uitgesloten geacht. Het FDP-bestuur wil bereiken dat de congresafgevaardigden in ieder geval de deur op een kier houden. De regie voorziet erin dat het nu nog niet nodig is een kant en klaar besluit te nemen. Onder bepaalde voorwaarden is het mogelijk pas over 15 jaar te beslissen of een opwerkingsfa briek wordt gebouwd of dat de „opge stookte” brandstofelementen toch direct in een afvalcentrum worden opgeslagen. Maar dan moeten alle grote deelstaten wèl tijdelijke afvalcentra bouwen, waarin de afgebrande elementen zeker 30 jaar kun nen worden bewaard. Behalve met energiepolitiek houdt het congres, dat tot en met morgen duurt, zich vooral bezig met belastingpolitiek en de financiering van de pensioenuitkeringen. Het liberale standpunt wijkt hier af van dat van de sociaal-democratische rege ringspartner. Wat de liberalen echter vooral nodig hebben is, zegt iedereen, een helder pro fiel. De jongste deelstaatverkiezingen hebben aangetoond dat de FDP zich in een neergaande lijn bevindt. Hier en daar wordt zelfs openlijk de vrees geuit dat de liberalen bij de bondsdagverkiezingen van volgend jaar wel eens niet meer de kiesdrempel van vijf procent zouden halen. Dit compromisvoorstel wordt waar schijnlijk begin volgende week in het voltallige Huis in behandeling geno men, waar oppositie wordt verwacht van voorstanders van directe ophef fing van de sancties. In de resolutie staat dat de in april gehouden verkiezingen, die resulteer den in de installering van Moezorewa als eerste zwarte premier van Rhode sië, een „belangrijke stap in de richting van multiraciale democratie” bete kenden. TEHERAN (UPI). De Iraanse minister zonder portefeuille voor'zaken die de revolutie betreffen, Yadollah Sahabi, heeft gisteren bekendgemaakt dat de publikaties van het ontwerp van de plaatshebben, is uitgesteld. Zoals werd verwacht neemt ex-minister van Financiën Denis Healy in het schaduw kabinet de positie van „kroonprins” in en bekleedt het schaduwministerschap van Financiën. Oud-minister van Landbouw John Silkin is de schaduwwoordvoerder voor industrie en Peter Shore voor buitenlandse zaken. BREMEN. De bondsrepubliek Duitsland kan onmogelijk buiten kernenergie. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken en EDP-voorzit- ter Hans Dietrich Genscher gisteren in zijn openingsrede voor het 30ste partijcongres van de Westduitse libe ralen in Bremen. „Wie tegen kerne nergie is, neëmt grote risico’s. Name lijk voor onze nationale onafhanke lijkheid, voor de werkgelegenheid, voor de sociale vrede in Europa en de rest van de wereld en ten slotte voor een weredlwijde strijd om de verde ling van energie”, aldus Genscher. De verwijdering van de vluchtelingen begint onmiddellijk en zal in fasen wor den uitgevoerd, al naar gelang de beschik bare transportmiddelen, zo zei de vice- premier. FEZ (Reuter). Het Marokkaanse leger heeft woensdag een eenheid van het Poli sario uitgeroeid bij een aanval op een stad in het zuiden van Marokko, zo is gisteren van officiële zijde in Fez meegedeeld. Onder de doden die op het slagveld achterbleven, was een van de belang rijkste leiders van het Polisario, Said Ben Keghir. De aanval van het Polisario was gericht op de Atlantische havenstad Tan- Tan. CIUDAD CARMEN (UPI). De Mexi caanse staatsoliemaatschappij Pemex heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij de olievlek die ontstaan is door brand in een oliebron voor de kust, „vrijwel onder con trole” heeft. Dit heeft overigens alleen betrekking op de meest vervuilde kern van de vlek rondom de brandende bron. Hieromheen heeft de maatschappij een drijvende ring geplaatst. De olie, die met een snelheid van 30.000 vaten per dag uit de bron stroomt, vormt een vlek ter grootte van 1.600 vierkante kilometer, die door de wind tot op 40 km van de stranden op het schiereiland Yuca tan is gekomen. Intussen probeert de bekende Ameri kaanse „oliebrandweerman” Red Adair uit Texas de brandende bron af te sluiten. Hij denkt daarvoor vijf of zes dagen nodig te hebben. Met een kleine onderzeeboot voor twee man of met duikers wil hij een defecte afsluiter op ruim 150 meter diepte repareren. Als zijn pogingen niet zouden lukken, moeten er twee nieuwe bronnen worden geboord om de olie af te voeren. Dat kan, volgens de Pemex, zeker drie maanden duren. De maatschappij deelde mee dat een onderzoek had aangetoond dat het planten- en dierenleven in het getroffen zeegebeid tot dusver niet ernstig te lijden heeft gehad van de olie. voor een nieuw advies over bepaalde pun ten in de grondwet Sahabi maakte het uitstel van de publikatie bekend op de persconferentie die was belegd voor het wereldkundig maken van de eerste grond wet van het mohammedaanse Iran. De minister zei dat een gekozen raad van 75 leden de ontwerp-grondwet zal doorlichten voordat deze onderwerp wordt van een nationaal referendum. Alle politieke partijen, ook de pro-Russische communistische Tudeh-partij, zullen het recht krijgen kandidaten voor de raad te stellen. De verkiezingen voor dit orgaan vinden over ongeveer een maand plaats. In die tijd zullen de Iranezen in staat worden gesteld hun mening over de voor gestelde grondwet te geven. De raad krijgt de bevoegdheid desge wenst het totale ontwerp van de hand te wijzen, dat is opgesteld door de regering en de religieuze leiders, aldus Sahabi. Hij zei dat de raad een maand de tijd krijgt om zijn werk te doen voordat het volk erover zal stemmen. Na goedkeuring zal de grondwet rond de derde week van september officieel van kracht worden. Twee Iraakse vliegtuigen hebben don derdagnacht een Iraanse grenspost bij Ilam, op 500 km ten zuidwesten van de hoofdstad Teheran, gebombardeerd, zo heeft gisteren de „Stem van de Revlutie”, het Iraanse radiostation, bekendgemaakt. Over eventuele slachtoffers of schade werd niets gemeld. Het was de tweede Iraakse luchtaanval op het Westiraanse grensgebied. Op 4 juni waren zes Iraanse dorpen bestookt, waar bij zeven doden vielen. Donderdagavond hebben Iraakse militairen, volgens de Iraanse radio, ook het dorp Salehabad over de grens beschoten. ring van Maleisië dit werkelijk heeft ge zegd over deze tragische menselijke cri sis”, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Was hington. Hij zei dat de Amerikaanse rege ring zich bewust is van de immense last die de stroom vluchtelingen voor Maleisië betekent. De premier van Thailand, Kriangsak Sjamanand, heeft gisteren gezegd dat zijn land bereid is gastheer te zijn voor een internationale conferentie over de vluch telingen in Indochina. Een dergelijke con ferentie is eind mei voorgesteld door de premier van Engeland, Thatcher, in een brief aan de secretaris-generaal der Ver enigde Naties. De Verenigde Staten on dersteunen dit voorstel, aldus een bekend making. Het internationale comité van het Rode Kruis in Genève heeft gisteren gepleit voor een politieke oplossing van het vluchtelingenvraagstuk in Zuidoost-Azië, dat „onverdraaglijk” wordt genoemd. De pogingen die humanitaire organisa ties hebben ondernomen om de honderd- Thailand heeft volgens waarnemers al 36.000 vluchtelingen naar Cambodja gere patrieerd en zou dit ook willen doen met de 42.000 die nog op zijn grondgebied verblijven. Bondsrepubliek heeft kernenergie hard nodig MÜNCHEN (DPA). De Westduitser Rolf Heissler, die vorige week na een schietpartij in Frankfort werd gearres teerd, is sinds enkele dagen in hongersta king. Hij wordt onder meer verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Schleyer. Heissler verblijft in een cel in de ziekenafdeling. De 27-jarige Knut Folkerts, die vorig jaar door Nederland aan West-Duitsland is uitgeleverd, is sinds 15 mei ook in hon gerstaking. Volgens zijn advocaat lopen er nu besprekingen over een verbetering van zijn levensomstandigheden in de ge vangenis. Wackernagel, ook door Neder land aan de Westduitse justitie overgedra gen, heeft zijn hongerstaking op 11 juni beëindigd nadat verbetering was ge bracht in zijn situatie. Premier Van Agt heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Franse president Giscard d’Estaing en zijn collega Barre. Op de foto, die genomen werd in het Elysee, zit Barre links en Giscard rechts. Ook wordt gezegd dat het in het belang van dé buitenlandse politiek van de Verenigde Staten is om verdere vooruitgang in de richting van een ech te meerderheidsregering aan te moedi gen en naar een vreedzame oplossing van de voortgaande guerrilla-oorlog te streven. De resolutie merkt op dat Groot- Brittannië, dat onder de internationale wetgeving nog steeds de eerste verant woordelijkheid behoudt voor zijn vroe- gere kolonie, nog steeds niet heeft uit gesproken of de nieuwe regering in Salisbury wettig is en of het zijn eigen handels-embargo zal opheffen. 4 - --

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3