Maatregelen tijdens verlading zijn geheim burgerlijke stand Velsen-Oost wil wijkgebouw voor dorp én woonwagenkamp gevonden voorwerpen aj Leden van VHHP stemmen in met Hoogoven-CAO Geen spreekuur S Indiaans menu uit keuken van De Zeven Granen *4 Geheim I Pleidooi bij bestuurlijke instanties it Carillonklanken R Kommentaar Bulletin 5 VELSEN-IJMUIDEN 1 6 ZAT E R D A G JUNI 19 7 9 4 o 1 I few' (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Geen atoomaf- val in zee”. Onder dat motto wordt vanmiddag een groot scheepse demonstratie gehouden tegen de overslag van radioactief afvalmateriaal aanstaande maandag in IJmuiden. Werk zaamheden die niet zoals in voor gaande jaren zullen worden uit gevoerd op het Hoogoventerrein door werknemers van dat bedrijf maar aan het Buitenspuikanaal door personeel van Stuwadoors bedrijf Velsen. Omdat zich ter plekke geen los- en laadappara- tuur bevindt zal gebruik worden gemaakt van drijvende kranen. IS De Maria Smits tijdens het aan boord nemen van met radioactief afval gevulde vaten op het terrein van Hoogoven in 1978. EER (.van een onzer verslaggevers) ir r Demonstraties en betogingen tegen verlading van radioactief afval In de week van 8 tot 15 juni zijn de volgende voorwerpen op straat aap- getroffen: wordt verder verzocht om financiële on dersteuning. 0 0 0 0 0 5 jnink- ionale ansen ij ope- voor lusver r Ste- 118 op 86 op d van 120 en oncur- 'an ten’ idelen- aereik- Het Marktplein in IJmuiden zal van middag het centrum zijn van het demon stratieve gebeuren. Daar zullen theater groepen optreden en om klokslag drie uur het startsein worden gegeven voor een demonstratieve optocht naar het ter rein aan de voet van de vuurtoren. In een speciaal bulletin hebben de bezwaarden - verenigd in de actiegroep „Geen a toom- afval in Zee” de zaken waarom het gaat nog eens op een rijtje gezet. gen gedaan op plekken waar vaten met afval overboord werden gezet. Men heeft zich moeten beperken tot inventarisatie van het aantal dumpingen en gevallen waar „iets” fout is gegaan. VELSEN. In Velsen-Oost bestaat grote behoefte aan een buurtcentrum als basis voor diverse vormen van dienstver lening maar ook als ontmoetingsplaats. De buurthuisgroep die in deze woonwijk de behoefte aan zo’n centrale voorziening via een enquête heeft gepeild, komt tot deze conclusie in een brief over dit thema gericht tot het Velsense gemeentebe stuur, het bestuur van de Stichting Woon wagencentrum IJmond en het Ministerie van CRM. straling heeft blootgestaan. In totaal een halve kilogram, die verdeeld over een groot aantal vaten verpakt in 2200 ton beton in de Atlantische Oceaan zal wor den gedeponeerd. Dat laatste komt de actievoerders erg onwaarschijnlijk voor en zij aarzelen dan ook niet te stellen: „Ginjaar staat de zaak te belazeren!” IJMUIDEN De leden van de VHHP (Vereniging van Hoger Hoogovenperso- neel) hebben zich tijdens een ledenverga dering instemmend uitgesproken over het CAO-akkoord met Hoogovens. Het gaat hier om CAO-11 waarvan voor het personeel waarop het betrekking heeft vooral belangrijk zijn: de volledige prijscompensatie, 2 extra verlofdagen en de vergoeding van overwerk voor een deel van het hoger personeel. VELSEN Wie van een exclusieve hap houdt doet er goed aan zaterdag tussen 5 uur en half negen een bezoek te brengen aan eethuisje „De Zeven Granen” op Plein 1945. Het menu bestaat dan uit een maaltijd uit de Indiaanse keuken. Tijdens de maaltijd zal ter verhoging van de sfeer Indiaanse muziek ten gehore worden gebracht en op een informatieta- fel zal literatuur ter inzage liggen over de Indianenproblematiek. De opbrengst van het eetfestijn zal beschikbaar worden ge steld ten behoeve van een te houden inter nationaal tribunaal voor de rechten van de Indianen. Wat de eterij overigens betreft, het me nu ziet er als volgt uit: vooraf, tomaten- maissoep, vervolgens rijst met worteltjes en avocadosaus, Indiaanse boontjes, ge kruide groenteschotel en tortilla. Het toet je bestaat uit een maispuddinkje. Het is nd- en gunst- itmaal n wor- tarver- iaarna >ositie- n. En 1 eens, or de om de 'egend Jerich- uitend len. Afhalen gevonden voorwerpen ie dere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30. Uitgezonderd de periode van 18 tot 30 juni 1979. ONDERTROUWD: P. Elskamp en E. H. Otter, IJmuiden. C. Braam en L. Effern, IJmuiden, N. P. Broek en M. M. van der Plas, IJmuiden, J. G. Mantje en A. E. Niemeijer, IJmuiden, E. R. Overduin, Velsen-Zuid en I. Dijk- drenth, Driehuis. HUWELIJKEN: A. de Vreugd-E. M. B. Koudstaal, IJmui den, T. Wit-B. M. J. Mateboer, IJmuiden, K. Veltrop-M. Vinke, IJmuiden, R. M. Ze- OVERLEDEN: P. De Faber, 84 jr., IJmuiden, Rogge straat 20. Jr Heijens, 67 jr., echtgenoot van C. de Reus, Velsen-Noord. VELSEN. Op zaterdag 16 juni speelt stadsbeiaardier H. de Ligt van 4 tot 5 uur het volgende programma op het stadhuiscarillon: 1. Fantasie - Henk Herzog; 2. Twee ambachtsliedjes: a. Komt vrienden in het ronde (scheresliep), b. Vier wever- kens; 3. Variaties over een oud lief deslied - Cor Kee; 4. Twee liefdeslied jes: a. Adelijn, bruin maagdelijn. b. Ik zeg adieu; 5. Impromptu (homma ge a Chopin) - Ferd. Timmermans; 6. Twee boerendansen: a. Boerenplof. b. Boerenschots; 7. Drie intermezzi - Heleen van der Weel: a. Musette, b. Berceuse, c. Rondino; 8. Twee balla des: a. Heer Halewijn. b. De drie ruitertjes; 9. Improvisatie - Hein de Ligt. Gra- comst 89 te aar te >ruari Anna •emer ie zijn iherij VEM. onge- Anna gd te afge er. Overigens toonde men zich wel tevre den over de huidige ontwikkeling omdat men van mening is dat wanneer politieke organen zich over die materie uitspreken er eindelijk eens een discussie over een integraal inkomensbeleid op gang kan komen. aal van kernenergiecentrales. Aan de hand van de gegevens uit deze publicatie en uit het „Rapport over de mogelijkhe den van opslag van radioactieve afvalstof fen in zoutvoorkomens in Nederland” hebben de actievoerders geïnventariseerd wat er aan radioactief afval wordt ge loosd. Omgerekend komen zij tot de con clusie dat het gaat om 200 curie ziekenhuisafval in een volume van 4162 kubieke meter en 1193 curie dat niet af komstig is van ziekenhuizen en een volu me vereist van 382 kubieke meter. Ofte wel: 14 procent ziekenhuisafval tegen 36 procent afval afkomstig van centrales in Borssele en Doodewaard. Een woordvoer der van het ministerie weerlegt deze rede natie en herhaalt met klem dat het abso luut en uitsluitend gaat om zwak radioac tief afvalmateriaal. De kreet „Atoomaf- val” die veelvuldig door de actievoerders wordt gehanteerd wordt als „baarlijke nonsens” gekwalificeerd. „Het is het be wijs dat deze mensen echt niet weten waarover ze het hebben”, aldus de woord voerder. De leden hebben er tijdens de vergade ring hun verbazing over uitgesproken dat op het ogenblik op regeringsniveau aftop- ping van prijscompensatie ter bevorde ring van de werkgelegenheid ter discussie staat. Tijdens de CAO-onderhandelingen is dat punt behalve door het CNV door geen der contractpartners aangesneden. „Hoe gevaarlijk is de inhoud van de vaten met liet radioactieve afvalmateriaal”. Mi nister Ginjaar heeft laten weten dat het gaat om afval uit ziekenhuizen, laborato ria en in geen geval om afvalstoffen uit kernenergiecentrales. Geen splijtstoffen of daaraan verwante materialen maar la- boratoriumkleding en materiaal dat aan mogelijk (verdient zelfs aanbeveling) om van tevoren een tafel te reserveren. Tele foon 02550-10208. De Zeven Granen be vindt zich op Plein 1945 nummer 7. Intussen heeft men op Ginjaar’s minis terie een voorlichtingskrant laten ver schijnen waar alle feitelijke informatie wordt verstrekt over de dumping van wat men noemt „zwak radioactief afval”. Duidelijk wordt dat het in tegenstelling tot wat minister Ginjaar eerder beweerde er wel degelijk sprake is van afvalmateri- IJmuiden is vanmiddag in ieder geval het actiecentrum van alles en iedereen die bezwaar heeft tegen het gebruik van kern energie. De actievoerders hebben een lijst opge steld van zaken die zij verleden jaar signa leerden rond het vervoer en de overslag van de vaten met het radioactieve afval. Het vervoer vanuit Zwitserland maar ook uit Petten geschiedde in open wagens. Er was geen escortering van stralingsdes kundigen, geen beveiliging van de gevolg de route en de aanduiding op het radioac tieve transport was minimaal. Her en der werd door de actievoerders wel politie gesignaleerd maar dat had niets te maken met beveiliging van het transport. Wel zou een vrachtauto met lekkende vaten(!) bij na boven op een Hoogovenlocomotief zijn gereden. Deze en soortgelijke gebeurte nissen hebben de demonstranten ge steund in hun streven om te blijven age ren tegen de twijfelachtige wijze van ver voer van al even twijfelachtige ladingen radioactieve afvalprodukten. Het Hoogovenpersoneel heeft spontaan gereageerd. Schreef een brief aan de di rectie die werd beëindigd met de zin: „Laat die rotzooi waar het is en dwing ons niet tot acties”. Voor de directie van Hoog ovens was deze gang van zaken aanleiding in overleg te treden met het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Hoe wel minister Ginjaar nog eens duidelijk liet weten dat het transport en met name de lading ongevaarlijk was, stemde hij er in toe de overslag te laten plaats vinden op een andere dan de gedurende de afgelo pen elf jaar gebruikte kade op het Hoogo- venterrein. De hamvraag is intussen geworden Van de zijde van de politie realiseert men zich dat nu de verscheping niet meer plaats vindt op het afgesloten Hoogoven- terrein, de kans op „publieke belangstel ling” rond het Buitenspuikanaal wel eens groot zou kunnen zijn. Over maatregelen die zijn getroffen tijdens de aanvoer en de verlading van de omstreden vaten heeft men besloten geen enkele informa tie te verstrekken. Die maatregelen zou den overigens kunnen bestaan tussen „een oogje in het zeil houden” tot „herme tische afsluiting van het Sluiseiland of een gedeelte daarvan. Voor mondelinge toelichting van de ver zoeken wordt met het bestuur van het Woonwagencentrum IJmonden en verte genwoordigers van het Ministerie van CRM een onderhoud aangevraagd. De Buurthuisgroep in Velsen-Oost acht een wijkcentrum van belang voor de gevestig de bewoners maar ook voor de caravan- bewoners die in 1976 een standplaats in namen op het woonwagencentrum aan de Oude Pontweg in Velsen-Oost. Bij inrich ting van dit kamp werden centrale voor zieningen (kampcentrum en speelgelegen- heid) bewust achterwege gelaten. Geko zen werd voor gemeenschappelijke voor zieningen voor de kampbewoners én de gevestigde bevolking gezamenlijk. Met name de Stichting Woonwagencentrum en het ministerie worden in de brief geat tendeerd op die nog steeds ontbrekende wijkvoorzieningen „voor huizen- en wa gonbewoners samen”. Beide categorieën worden als „geïso leerde groep” op één hoop geveegd. De buurthuisgroep werkt daarmee helemaal in de lijn van de binnenkort te verwachten nota „Woonwagenbewoners, mij een zorg” waarvan de verschijning in de brief wordt aangekondigd. Dit beleidsstuk be vat aanbevelingen voor gemeenschappe lijke dienstverlening voor beide groepen. Iets waar de groep bij verwezenlijking van een eigen wijkgebouw volledig achter kan staan. Bij de brief aan de drie bestuurlijke instanties is de samenvatting gevoegd van het gehouden opinie-onderzoek. Van de 276 bewoners die hun enquêteformulier terugstuurden hield bijna tachtig procent een vurig pleidooi voor een centrale voor ziening in de wijk, die ten opzichte van „de rest van Velsen” wat geïsoleerd ligt. Voor gezondheidszorg, inkopen, en schoolbe zoek moet de Parkweg worden overgesto ken die de wijk omsluit. Voorzieningen daarvoor ontbreken in de eigen woonom geving. Voor buurthuisactiviteiten is de wijk aangewezen op het gebouw „De Spil” in IJmuiden-Oost. Nu de behoefte aan een eigen wijkcentrum na de gehouden en quête aantoonbaar is wil de buurt huisgroep plannen daarvoor nader uit werken. Gevraagd wordt om een principe- uitspraak over zo’n wijkvoorziening. Óm met de voorbereidingen verder te kunnen De werklieden van Hoogovens mogen dan verlost zijn van de klus waartegen ze bezwaar hadden aangetekend, hun werk zal worden overgenomen door mensen van het Stuwadoorsbedrijf Velsen. Een woordvoerder van deze onderneming be vestigt dat deze mensen zich ook in voor gaande jaren met het laden van het schip hebben bezig gehouden. Of er in navolging van de Hoogovenwerknemers bij het Stuwadoorbedrijf verladers zijn die bezwaar hebben tegen het uitvoeren van deze klus zegt hij geen informatie te kunnen verschaffen. henpfenning-V. J. Korte, Heerhugowaard, G.. F. Toonen-M. Anker, Hedel. GEBOREN: J. Stutvoet-van Bemmel, d., Santpoort, W. Purkins- Blom, z„ IJmuiden, H. C. M. de Ruijter-Leijdekkers, z., IJmuiden. Al tientallen jaren wordt er radioactief afval in zeeën en oceanen gedeponeerd. Op verschillende plekken is dat intussen verboden omdat er aanwijsbare voorbeel den waren van het gevaar van deze dum pingen. Een groep geleerden die zich met deze materie uit"oerig bezig hield zou tot de slotsom zijn gekomen dat het niet mo gelijk is tot een weloverwogen oordeel te komen over de gevolgen van straling op levende organismen in de zee. De kennis over straling en daaruit voortvloeiende mogelijke radioactieve besmetting zou nog onvoldoende zijn om er een algemene konklusie aan te kunnen verbinden. Het bulletin verhaalt vervolgens over wat er in het verleden zoal fout is gegaan bij lozingen van radioactief afval in de zee. Onderwatermetingen brachten in de buurt van de Verenigde Staten aan het licht dat het stralingseffekt van contai ners die kapot waren geraakt of intakt waren gebleven een duidelijk stralingsef fekt hadden gehad op hun omgeving. De ze en soortgelijke ervaringen zouden de Amerikanen er sinds 1970 toe hebben ge bracht de onderwaterdumpingen te stoppen. In de Europese wateren zijn (bij gebrek aan financiële middelen) nog nooit metin- De toerit naar de laadplek met behulp van staalplaten zodanig gereconstrueerd dat de auto s die de vaten aanvoeren geen moeilijke manoeuvres behoeven te maken VELSEN Maandag 18 juni houdt wethouder J. W. Meijer geen spreekuur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofd bureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Bij de steiger aan het Buitenspuikanaal werden vrijdag de eerste voorbereidingen getroffen voor de omstreden verlading. Het wegdek werd geëgaliseerd. Het terreinoppervlak met shovels vergroot. Lichtmasten en een aggregaat werden geïnstalleerd. Heftrucks werden aangevoerd. Ring met 7 sleutels, zilv. kl. kinder- horloge met blauw bandje, loper, zil veren armband, jongensbril, lichtbr. polstasje met inh., bruin leren porte monn. met inh., draagbare radio, lan ge leren jas (bruin), jongenshorloge, groene boodschappentas inh. bruine broek en sokken, sleuteltje (abus), gouden trouwring met inscr., bruine portemonn. deeg), kinderjasje (groen plastic) mt. 134, zwarte herenparaplu, sleutel, 1 b.b., zilv. armbandje met nm. pl., hondepenning 9945, groene hanger met 3 sleutels, bruine hanger met 1 sleutel, groen leren honden- riem, zwarte hanger met 1 sleitel, blauw tasje inh. make-up adres boekje, dames hoofddoekje (oranje), gouden ringetje (hartvorm), zilv. da- mesarmband, zw. portemonn. met inh., siermesje. J s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5