Neringdoenden en publiek tevreden Demonstranten trekken door straten van IJmuiden I Rimram Slenterboulevard Eisen Oma's tijd M )or rit ■WW Mannen en vrouwen. Met borden spandoeken vol leuzen tegen kernenergie in het algemeen en dumping van door die energie bron besmet matenaal in het bij zonder. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Terwijl op nog geen kilometer afstand alle voor bereidingen voor de verlading van een hoeveelheid radio-actief besmet materiaal waren getrof fen, heeft een groep van circa duizend demonstranten zaterdag middag een duidelijk protest la ten horen tegen die en soortegelij ke verladingen. Een extra inge richte politiepost, gevestigd in een caravan, hield een oogje in het zeil bij de geïmproviseerde laskade aan het Buitenspuika- naal. Vanaf die plek moet de be zetting van die post het kleurig lint van demonstranten langs de Trawlerkade hebben kunnen ga deslaan. Jongens en meisjes. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Dik en dik te vreden! Dat waren zaterdag avond de winkeliers van de Ken nemerlaan en met hen de markt kooplieden, standwerkers en handwerkspecialisten. De ze vende editie van de grootscheep se braderie, die de laatste twee jaar als „zomermarkt” wordt ge kwalificeerd, bracht alles waar het de laatste jaren een beetje aan had ontbroken. Sfeer rond de 175 kramen waar het publiek in drommen voorbij bleef slen teren. Overal een pittig stukje muziek en veel zon. VELSEN-IJMUIDEN de na ■a je Betoging tegen dumping van radio-aktief afval in zee IIIIIIIIH lil» Kennemerlaan was een dag slenterboulevard Plaatsehjke j4- De Zuid-Amerikaanse muziek werd verzorgd door Trio de Miranda. (sportverenigingen Op de keien van het Marktplein in IJmuiden wachten de demonstranten op het vertreksein van de demonstratieve optocht. o o o me rol en van niet zo irijver. 'norms "anten, in de an een oh ting” ers uit d gele Voor dit meisje duurde het allemaal iets te lang, zij had het inmiddels wel gezien een dat Vooraf gegaan door een politieescorte vertrokken de demonstratnten klokslag half drie richting Vuurtoren. De kleurige doeken, borden en vlaggen die werden meegevoerd gaven het geheel een feeste lijk aanzicht. Een schril kontrast met de kern van de zaak waarvoor men op pad was. Datzelfde beeld ontstond ook aan de voet van de vuurtoren waar de demon stranten in het gras neerstreken. Een sfeervol tafereel. Jonge mensen in zomer se kleding. Een zonnetje dat er in slaagde de lichte westerbries te weerstaan. Een orkestje waarvan de muzikale tonen in flarden verwaaiden over het water waar zeilschepen en vissersboten op de achter grond het geheel een bijna romantische aanblik gaven. „Wij eisen”, zo klonk de stem van Jan Ruyter (pastor van de Kritische Gemeen te IJmond) „dat alle activiteiten rond vervoer, overslag en dumping onmiddel lijk worden stopgezet. Dat Nederland de Zwitserse vaten die vorig jaar lek bleken en nu vanuit Petten ook naar de haven worden gebracht, naar Zwitserland re tour zendt. Dat opgave wordt verstrekt van de samenstelling van het radio-aktie- ve afvalmateriaal. Dat er een onderzoek komt rond de plekken waar Europese landen al van af vlak na de oorlog radio- aktiviteij in zee hebben gegooid.” De woorden van de spreker onder streepten de grimmigheid van het onder- Geflankeerd door vlaggen en spandoeken luisteren de demonstranten naar de verklaring van KGIJ-pastor Jan Ruyter aan het eindpunt van de demonstratieve optocht, bij de voet van de vuurtoren. Tevreden over de grote belangstelling keerden de demonstranten terug naar hun vertrekpost. Vertegenwoordigers van de actiegroepen die zich voor deze demon stratie hadden verenigd beraden er zich nog over of tot enige actie moet worden overgegaan in een poging om de op han den zijnde verlading te verijdelen. Gezamenlijke dienst. Op zondag 24 juni wordt om half tien ’s morgens een gezamenlijke dienst voor gereformeerden en hervormden gehouden in de Gerefor meerde Kerk te Santpoort-Noord. De dienst wordt geleid door ds. G. J. Rijks. De Dorpskerk en de kerk De Hoeksteen blij ven deze ochtend gesloten. uit De er op oven- i aan- lenta- steld. lie de veede is het ■daad n een reren. erover m zich ?n met irheid. enken, linea’s s Butz, Déze en dat amers erika- en de et ge- lorlog Duits- gekro- m vele tot de „Er is moord en be- se ho en om impen i geen nd of s, gas- amers Daarvoor heeft het KAI (Kabeltelevisie Advies Instituut) in Woerden een onder zoek verricht waarvan rapport is uitge bracht. In een besloten vergadering van de commissie bedrijven schijnt dat rap port te zijn behandeld. Voor de volgende fase zal de raad worden gevraagd op nieuw een voorbereidingskrediet (maar nu ad. 50.000,-) beschikbaar te stellen. et'.Eu- arbor- iloven Is een arbije, t: zes toffer lucht. SS Voordat Jan Ruyter zijn laatste eis lan ceerde nooit meer atoomafval in zee zette hij nogmaals uiteen dat de voorlich ting die minister Ginjaar over deze zaak heeft gegeven onvolledig en onjuist is. „Het handelsmerk van de fanatieke atoomlobby-isten is verwrongen informa tie, geheimzinnigheid en achterbaksheid, Ze steunen daarbij op zogenaamde „we tenschappelijke" rimram. Door te zeggen dat om ziekenhuisafval gaat heeft men een dekmantel gevonden om door te gaan met het dumpen van atoomafval afkom stig van Borssele en Dodewaard en wat in de reaktor in Petten wordt geprodu ceerd." werp waarvoor de demonstranten naar IJmuiden waren gekomen. Omstreeks half twee kwamen de eerste demonstranten uit alle windstreken naar het Marktplein in IJmuiden. Velen per bus of te voet maar ook een paar honderd in een lange file uit de kop van Noord- Holland. De weersomstandigheden lieten toe dat men zich op het plaveisel kon vlijen om te luisteren naar de muziek van straattheatergroepen en satirische liedjes die voor het merendeel betrekking had den op „de zaak” waar men voor gekomen was; het gevaar verbonden aan de opwek king van kernenergie. Gerrit Kwekkeboo, lid van de stroom- groep Haarlem/IJmond lichtte nog eens toe hoe het allemaal in elkaar zat met de onderhavige lozing van radio-actief be- - smet afvalmateriaal die op het punt staat te gaan plaatsvinden. Een uiteenzetting die overigens door de organisatoren van de demonstratie al heel erg duidelijk op tal van wijzen is uitgedragen maar waar voor men toch best nog eens de handen op elkaar wilde brengen of gescandeerde be tuigingen van instemming wilde laten horen. zich in de daarop volgende jaren als ..Oudhollandse Jaarmarkt" telkens op de vrijdag na Hemelvaartsdag herhaal de. Met de loop der jaren leek de groot scheepse organisatie toch niet helemaal te beantwoorden aan de verwachtingen. De opzet werd wat verkleind en de da tum van handeling als „Zomermarkt” verschoven naar de zaterdag voor va derdag. Het lijkt een goede formule! De omstreden vervanging van zonwering voor het W. F. Visserhuis komt ter sprake, de uitbreiding van het politiebureau en de verbetering van woningen in Bloemen- daal-noord en Velsen-noord waarvoor respectievelijk voorschotten zullen wor den gevraagd ad. 542.415,- en 1.269.433,-. De vergadering begint om half acht. Woensdag 20 juni vergaderen de volgende commissies: Bedrijven (16.00 uur), Algemene Zaken (19.00 uur) en Ver keer en Vervoer (20.30 uur). Donderdag 21 juni: Personeelszaken (16.00 uur). Sociale Zaken (19.30 uur) en Financiën (20.30) uur Deze rinkel-man zorgde op een heel ande re manier voor nog meer sfeer en scheen er, samen met zijn hulpje, zelf ook veel plezier in te hebben. nog wel eens wat somber waren toch gelijk. Als een dergelijke happening niet slaagt aan een „slenterboulevard” die de Kennemerlaan in wezen is, dan slaagt hij nergens. maakten van de gelegenheid gebruik aan de weg te timmeren. Verkoop van eenvoudige materialen waaronder vooral de stickers het nog steeds goed doen - en allerlei vormen van raadsels, zoals het schatten van het aantal zuur ballen in een glazen pot, bleken publiek strekkers. Rest natuurlijk niet onver meld te laten dat de IJmuider Harmonie zich op velerlei wijzen presenteerde en ook het Trio de Miranda bijdroeg tot het welslagen van deze dag. De Judoka’s van Dchen Dui uit Santpoort hadden over belangstelling niet te klagen. Dat laatste kan ook worden gezegd van de pony's waarop de jeugd op het gazon van het Moerbergplantsoen een ritje kon maken. Drink- snoep- en eetwerk werd in vele vormen op tal van plaatsen aan de hon gerige en dorstige man en vrouw ge bracht. Het was ijsjes- én patatweer. De Zomermarkt aan de Kennemerlaan vraagt om voortzetting. De ondernemen de initiatiefnemers van de winkeliersve reniging krijgen in tegenspraak met de verwachtingen die afgelopen jaren De Ruyter herinnerde aan het bezwaar dat verleden jaar bij de Kroon was aan getekend tegen het dumpen van radio- actiefbesmet materiaal in zee. Deze zaak zal 31 juli voor de rechter dienen. Hij tartte minister Ginjaar met het dumpen van het afval, dat op dit moment staat te gebeuren, te wachten tot na de uitspraak van de rechter. „Het zou in ieder geval getuigen van gevoel voor democratie als de minister de dumpingsactiviteiten nu zou stopzetten.” De Kennemerlaan, die als winkel straat in IJmuiden eigenlijk een unieke positie inneemt, leek zeven jaar geleden een extra stimulansXe krijgen, toen een paar ondernemende zakenlieden „buitengebeuren” organiseerden ■ü- Jan Ruyter tijdens zijn verklaring waarin hij een aanval deed op het beleid van minister Ginjaar en zijn eisen lanceerde tegen de kwalij ke gevolgen van het gebruik van radio-actief materiaal Meer dan duizend demonstranten hebben zaterdag in IJmuiden deelgenomen aan een protestmars tegen het dumpen van radioactief besmet afval in zee Door de straten van de havenplaats trokken de demonstranten naar de vuurtoren. Reeds direkt nadat de neringdoenden hun kramen hadden bemand kwamen ze opdraven. De jongens en meisjes, de mannen en vrouwen, de slenteraars en snoepers, de kijkers en de kopers. Om in vakjargon te spreken: de handel was levendig, het publiek graag, de koopman bereid tot handjeklap. De indeling van de kramen heeft zon der twijfel bijgedragen tot het aantrek kelijke van deze markt. Kramen van zakenlieden die van de gelegenheid ge bruik hadden gemaakt hun handels- waar „voor de deur” uit te stallen wer den afgewisseld door stands waar hand- nijverheid en kleinkunst werd bedreven en tentoongesteld. Spulletjes uit oma's tijd lijken nog steeds behangen met een zekere charme. Petroleumstellen, po’s, serviesgoed en glaswerk, eenvoudige ge bruiksvoorwerpen en prulletjes, het lijkt z’n onverwoestbare waarde niet te kun nen verliezen. Maar ook het bedrijven van het oude ambacht was goed vertegenwoordigd. Geplaatst op plekjes, waar voldoende ruimte voor het publiek was om er met de neus bovenop te staan, deden zij hun fantasierijke arbeid. Een schrijnwerker, spinsters, een glazenier, een stoelenmat- ter, een kaarsemaker. een pottenbakker. Allicht zullen er zijn geweest die aan onze aandacht zijn ontsnapt, maar alle maal droegen zij onverkort bij tot het feestelijke karakter die men evenals „vroeger” best weer „Oudhollandse Markt” mag noemen. «w» j f De Commissie Financiën wacht maan dagavond een stevige agenda. Onder meer zal worden gediscussieerd over een grondruilovereenkomst tussen de ge meente Velsen en Hoogovens. Het betreft een zevental locaties in Velsen-Noord. Na verrekening van de kavels die „om niet” en tegen bepaalde prijzen over en weer worden verkocht is het eindresultaat dat Hoogovens aan de gemeente nog een be drag van ƒ316.565,- moeten betalen. Ook het Centraal Antennesysteem komt ter sprake. De raad stelde destijds in met een voorbereidingskrediet van 25.000,-. Heel gefascineerd keken de omstanders toe bij het pottenbakken o o 5 rTsk---!

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5