POLEMOLOOG PROF. RÖLING: Frankrijk bezuinigt 99 Rapport opslag atoomafval te rooskleurig Benzine op bon in New York Meer problemen bij bedrijven met zelfbestuur Niet Blij in de Rij <0 Staan we te luisteren naar nieuwe file-records. op vrijwillige basis Bewering Washington Post: Verenigde Naties L 1Discriminatie kunststoffen zijn niet arm is nadelig” Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering van de Europeesche. Morgen bekendmaking plannen De Europeesche. Uw ideale reisgenoot. EUROPEESCHE 15 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 19 JUNI DINSDAG Bij een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een komplete, de Ideale van de Europeesche. Want met een reis verzekering van de Europeesche heeft u de slagvaardige Europeesche S.O.S. CENTRALE altijd achter de hand. Dag en nacht bereikbaar voor direkte hulpver lening. Bij ziekte, H een onverhoopt ongeval, by overlijden. Da’s wel zo veilig. ryke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappij waarbij u eventueel recht op hulp hebt. Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesche plus I.A.V. de meest ideale kombinatie met een maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesche, met liefst 16 vestigingen in Europa. -x S Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1.- per persoon per dag. I.A.V. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. Poliskosten f 4,- (incl. assurantie- belasting) per verzekeringsbewijs. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u by meer dan 8.000 assurantie- w adviseurs onze reisverzekeringen r afsluiten; informeer bij de assu rantiekantoren, by de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. Autovakantie? Neem geen risico, neem de IJLV. er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico’s, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesche S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelijke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen ja, zelfs bij geldnood. En verder: recht op j komplete rechts- bijstand en vergoeding van allerhande kosten zoals huur van een vervangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat. U heeft wel een reis verzekering van de Europeesche, maar dit jaar (nog) geen I.A.V. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesche S.O.S. CENTRALE die de belang- Kans op oorlog olie stijgt om Professor Röling idsen (ADVERTENTIE) ;erd el i. D 'a uw I van Bui- Vakantie? VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N V. 22,00 36,00 17,00e 6.55 Het lijkt me ook, dat de publieke opinie in de Verenigde Staten voor wie het recht op economische groei bijna als een van de mensenrechten geldt die gedachte zal aanvaarden". Daar komt een krantebericht bij (offi ciële rapporten zijn er nog niet) over de vorming en oefening van een uit vrijwilli gers bestaand speciaal legeronderdeel van 100.000 man. In Iran waren overigens, zo stelt prof. Röling, voor de revolutie al enkele tienduizenden Amerikanen; het Sultanaat Oman heeft zich zelfs onder Amerikaanse bescherming gesteld. Dat wijst erop, dat militair ingrijpen door de Verenigde Staten geen „oorlogsingrijpen” behoeft te zijn, maar ook op verzoek van een regering kan gebeuren. Gemiddeld beschikken de VN-organisa- ties over een overschot van 13 procent (in 1977 schrijft de Washington Post erbij). jaar hun kunnen men niet aan de eindigheid van de voorra den, terwijl de koloniale verhoudingen de toevoer zeker stelden. Nu wordt het con flict om de grondstoffen tussen het rijke Noorden en het arme Zuiden van de we reld van veel vitaler belang, dan het con flict tussen het Westen en het communisti sche Oostblok. Breekt zo’n Noord-Zuid-conflict uit, dan is het grote gevaar dat de Sovjet-Unie (zelf rijk aan grondstoffen) partij kiest en er een wereldgroot conflict ontstaat. Overi gens, als het Oost-West-conflict niet be stond, zouden de Verenigde Staten straf feloos gebruik kunnen maken van hun militaire macht om de toevoer van grond stoffen te verzekeren”, aldus prof. Röling. (Van onze redactie economie) PARIJS. Als morgen de Franse regering zijn plannen tot terugdringen van het olieverbruik bekendmaakt, zal blijken dat de automobilisten er het beste afkomen. Geen autoloze zondagen voor de Fransen en geen benzine- distributie. De regering is van plan financiële hulp te verlenen aan huiseigenaren die bereid zijn hun huizen beter tegen de kou te isoleren. Ook in de industrie zal moderni sering ter besparing van energie door de regering worden gesteund. President Giscard d’Estaing hoopt met de morgen bekend te maken maatregelen een goed figuur te slaan op de twee be langrijke conferenties die dezer dagen zullen beginnen. Dat is donderdag de Eu ropese topconferentie in Straatsburg en de belangrijke conferentie van alle geïn dustrialiseerde landen in Tokio, volgende week. NEW YORK (DPA). Na Califomië is nu ook in de Amerikaanse staat New York rantsoenering van benzine ingevoerd. Dit werd gisteren bekendgemaakt door de gouverneur van New York, Hugh Carey. Autobezitters in de stad New York kun nen vanaf morgen nog slechts tanken op bepaalde dagen, al naar gelang de cijfers van hun kentekennummer. De regeling geldt ook voor de districten Nassau. Suf folk, Westchester en Rockland. 9,20 6,82 522 1,18 19.00b 8,53 1.74 DEN HAAG(ANP) Bedrijven met werknemerszelfbestuur onder vinden meer problemen op juridisch, financieel en sociaal-organisatorisch gebied dan zogenaamde traditionele bedrijven. 48,00 54,70 7,60 89,50 15.20d 50.30 39.80 32.30 57,00 49,80 72,00 33.00 54,30 18.50 06,00 91.00 36,30 03,00 62.20 26,00 48.30d 40,00 33.50 05,50 00,50 58,40 40,00 56.00 40,80 58.50 46.50 57,70 44.50 34,50a 38.00 43,50 42.50 56.70 42,80 3,90 52,00 72,50 75,00 64,40 63.00 5020 56,40 18.00 40,00 40,20 IW.40 64.00 90.50 50,30 3720 49,00 11,00 41,90 5620 83,50 35,80 76,00 40.10 48.30 48,50 38,00 54,50 10,00 89,00 53,00 80,00 De Washington Post heeft in maanden van nauwkeurig onderzoek de uitkomst van accountantsverklaringen opgeteld en is onder meer tot de verrassende conclu sie gekomen dat Unicef, het kinderfonds van de VN, bankrekeningen heeft waarop 100 tot 140 miljoen dollar staan genoteerd en dat deze organisatie in de afgelopen jaren met overschotten heeft gewerkt van 8 tot 20 miljoen dollar. Dat overschot is genoeg om Unicef zes maanden tot een jaar te laten functioneren en ongeveer het bedrag dat Amerikaanse kinderen in ze ventig jaar voor deze VN-organisatie ophalen. Prof. Röling ziet overeenkomsten met de periode voor de Vietnam-oorlog. „Toen was in regeringskringen de opinie ge groeid, dat een halt moest worden toege roepen aan de sluipende vergroting van de communistische levenssfeer door een revolutie hier en een burgeroorlog daar. Daar werd ook een legermacht voor opge richt. En als die er eenmaal is, wordt die zo gemakkelijk gebruikt. Daarom is juist de voorbereiding zo bedenkelijk”, zegt hij. Verder terug in de geschiedenis: bij het militaire avontuur van Engeland en Frankrijk in het Midden-Oosten in 1956 ging het om het Suezkanaal. En ook om de olie. De operatie was militair voor de invallers een succes, maar werd afgebro ken onder Amerikaanse en Russische druk, nadat de Amerikanen het Russische dreigement vrijwilligers te zullen sturen serieus hadden genomen. „Cynici hebben toen gezegd, dat als men nog eens zoiets wilde, men ervoor moest zorgen dat de operatie binnen 24 uur achter de rug zou zijn. Dan zou er geen tijd zijn voor andere machten politieke De Washington Post registreert de vol gende overschotten: de VN 2,5 procent, alle organisaties van de VN 13 procent, de landbouworganisatie FAO 13,8 procent, de vluchtelingenorganisatie 27,2 procent, de Unesco 14,1 procent, Unicef 13 procent en de Wereldvoedselorganisatie 30 pro cent. De Wereldgezondheidsorganisatie kreeg in 1977 7,4 miljoen dollar meer dan zij uitgaf. druk uit te oefenen; dan bezit je een onaantastbare positie, van waaruit je kunt gaan onderhandelen”, aldus prof. Röling. Die les zouden de Verenigde Sta ten geleerd kunnen hebben. (Van onze redactie economie) GRONINGEN. De kans, dat de Ver enigde Staten militair zullen ingrijpen in het Midden-Oosten als de olievoorziening van de Verenigde Staten in gevaar komt, wordt er niet kleiner op. Die kans is ont zettend moeilijk te schatten. Je kunt ei genlijk alleen zeggen, dat de mogelijkhe den voor zo’n actie groter worden. Er ontstaan situaties, waarvan je zegt: oorlog is een redelijke uitkomst, aldus de Gronin ger polemoloog prof. dr. B. V. A. Röling. Dat de Verenigde Staten een militaire ingreep allerminst uitsluiten bleek vol gens prof. Röling allereerst uit de toe spraak, die president Carter op 17 maart van het vorige jaar voor een van de Ame rikaanse universiteiten hield over de nationale veiligheid. „Meteen na over olie gesproken te hebben en dat vind ik heel verontrustend zei hij: Ik heb mijn mi nister van Defensie opdracht gegeven om militaire macht te verbeteren en te hand haven, die snel bruikbaar is zowel te land, ter zee als in de lucht, om onze belangen te verdedigen in de hele wereld”. Vorig jaar verscheen ook het boek van generaal Taylor „Precaire veiligheid”, waarin de regelmatige toevoer van grond stoffen de belangrijkste uitdaging wordt genoemd, die mogelijkerwijs de Ameri kaanse „aanwezigheid” zal vergen op tal van plaatsen in de wereld. En dit jaar verklaarden de ministers Schlesinger (Energie) en Brown (Defensie) op dezelfde dag voor de Amerikaanse televisie (ieder bij een andere grote zendgemachtigde), dat „de regelmatige toevoer van olie naar de Verenigde Staten een militaire verant woordelijkheid is”. „Het lijkt me heel zeker”, aldus prof. Röling, „dat de bedoeling van dat tv-op- treden van beide ministers was het rijp maken van de publieke opinie voor de gedachte, dat hier een militaire taak ligt. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De Verenigde Naties, zo zegt het dagblad The Washing ton Post, zijn niet arm en komen in strijd met hun beweringen geen geld tekort, want de organisatie beschikt over een variëteit van bankrekeningen die in totaal 1,4 miljard dollar aan overschotten vertonen; dat is een bedrag van zo’n drie miljard gulden. Minder ver terug in de geschiedenis: ook tijdens de oliecrisis 1973-’74 dreigde de Amerikaanse regering bij monde van minister Kissinger met militair ingrijpen om de toevoer van olie veilig te stellen. Dat dreigement werd kracht bijgezet met legeroefeningen in de Amerikaanse woes tijngebieden. „De situatie was toen toch wat anders. Het was immers de tijd van de Israel-oorlog. Nu zou het gaan om het handhaven van de geprivilegeerde positie van de rijke landen”, zegt prof. Röling. „Maar ik vind het erg verontrustend, dat de Verenigde Staten de olietoevoer uit het Midden-Oosten zien als een levensbe lang. Die olie is voor de Verenigde Staten van veel minder betekenis dan voor Euro pa of Japan. De Verenigde Staten hebben een grote eigen olieproduktie; als alle Amerikanen in wat kleinere auto’s zouden gaan rijden, zouden ze het met hun eigen olieproduktie af kunnen. Toch zien ze het als een levensbelang, terwijl het in feite gaat om het handhaven van een overdadi ge luxe. Dat is een gevaarlijk verkeerde houding in deze tijd”, aldus prof. Röling. Prof. Röling vindt dat te meer gevaar lijk, omdat de Verenigde Staten voor an dere grondstoffen veel sterker van import afhankelijk zijn. In 1974 werd 88 percent van alle verbruikte aluminium, 90 percent van alle chroom, 99 percent van alle ko balt, 92 percent van alle tin ingevoerd. Die grondstoffen worden schaarser (tin is er nog slechts voor 44 jaar), terwijl de be hoefte eraan groeit. Sterk groeit als de Derde Wereld tot ontwikkeling komt. De behoefte groeit, maar de middelen om je van voldoende grondstoffen te ver zekeren worden minder. Vroeger dacht (Van onze redactie economie) AMSTERDAM „Autoriteiten die bij kunststoffen naar een totale afwezigheid van risico streven, kunnen onder de druk van de openbare mening er niet aan denken de gemotoriseerde verkeers deelnemers, die alleen al in Europa ieder jaar 65.000 doden veroorzaken, het ge bruik van alcohol en het roken te ver bieden. Dit ofschoon de risico’s van de schade lijke nevenverschijnselen hier veel groter zijn dan bij veel synthetische producten die om gezondheidsredenen niet worden toegelaten, terwijl ze heel nuttig zijn”. Dit zei de heer H. Meiner, voorzitter van de Vereniging van Fabrikanten van Plas tics in Europa (APME) tijdens een in Am sterdam gehouden persconferentie. Deze organisatie, waarbij vrijwel alle grote fa brikanten van plastics in Europa zijn aan gesloten onder meer ook DSM strijdt blijkens de werkverslagen vooral tegen de „discriminatie” van kunststoffen en onre delijke wettelijke bepalingen, die leiden tot economische verliezen of handelsbe- perkingen. Bovenmatig strenge en discriminerende overheidsmaatregelen benadelen, aldus Meiner, de technische vooruitgang en daarmee niet in het laatst ook onze levens standaard. Niettemin wordt dit overheids optreden te vaak verlengd, zo meende hij. Iedere industriële onderneming kan slechts bestaan door producten te maken en aan te bieden die de klant wenst en als een verbetering van zijn leefomstandighe den beschouwt. Iedere onderneming heeft tevreden klanten nodig: geen boze, vergif tigde of zelfs dode, zo stelde Meiner verder. Het Amerikaanse ministerie tenlandse Zaken is met de publikatie al lerminst gelukkig en houdt vol dat wan neer niet-betaalde contributies en de beta lingen die VN-organisaties nog moeten doen in aanmerking worden genomen, de VN vrijwel in staat van faillissement ver keren. Een woordvoerder van het ministe rie betoogde tevens dat publikatie van de financiële gegevens de VN aanmerkelijk zou schaden. Voor werknemerszelfbestuur bestaat geen geëigende rechtspersoon. Dat zijn twee van de hoofdconclusies uit het rap port „Werknemerszelfbestuur: vermaakte confectie of maatwerk?” van een onder zoek dat in opdracht van de associatie van bedrijven op coöperatieve grondslag en met steun van het ministerie van Sociale Zaken is uitgevoerd. Het rapport is gister middag publiek gemaakt. In aansluiting op de eerste hoofdconclu sie doen de onderzoekers een aantal aan bevelingen, die zijn gericht op verwerke lijking op de kortere termijn. Daarbij gaat het vooral om het wegnemen van de be lemmeringen voor werknemerszelfbes tuur. Op de langere termijn beveelt het on derzoek aan om in een nieuw te scheppen juridische vorm niet uit te gaan van een tegenstelling tussen werkgever en werk nemer. Ook zou de keuze voor medewer- kerszelfbestuur niet-omkeerbaar moeten zijn. Die nieuwe juridische vorm, de maat schappelijke vennootschap, zou zo moe ten worden uitgewerkt dat zij aan een aantal kenmerken voldoet. DEN HAAG (ANP). Het rapport van de interdepartementale commissie voor de kernenergie stelt de problemen met de opslag van atoomafval in zoutkoepels veel te rooskleurig voor. Het doel van de proef boringen wordt in vage termen geformu leerd. Deze bezwaren tegen het rapport hebben zeven milieu-organisaties opgeno men in een brief aan de vaste commissie voor de kernenergie van de Tweede Kamer. Volgens de organisaties heeft de com missie geen antwoord gegeven op de vraag op grond van welk onderzoek de Tweede Kamer een uitspraak kan doen over de mogelijkheid en aanvaardbaar heid van een zoutkoepel voor de opslag van atoomaanval. De commissie had ken nelijk niet de bedoeling nu al de opslag in zoutkoepels af te wijzen en vermoedelijk daarom met dubbelzinnige criteria gewerkt. Alarmgroep Atoomplannen, Energieko- mitee Zeeland, Stroomgroep Haarlem/IJ- mond, Milieufederatie Groningen, Milieu raad Drente, Friese Milieuraad en Werk groep Eemsmond stellen, dat ook tegen yoortgaan met dumpen van atoomafval in zee „terecht een toenemend verzet” ont staat, gelet op de hoeveelheden radio actief afval die in de toekomst op zo’n manier verwijderd zouden moeten wor den. „Er bestaat in feite geen zicht op een oplossing voor het atoomafvalprobleem. De enige logische gevolgtrekking is niet het atoomafval bovengronds op te slaan, maar te voorkomen dat het afval ont staat”. Op basis van de cijfers over 1977, het laatste jaar waarover de gegevens com pleet beschikbaar waren, hadden de VN- organisaties genoeg geld op de bank om van zeven maanden tot twee werkzaamheden gaande te houden. Vrachtwagens worden harder getrof fen: die zullen niet meer dan 80 km per uur mogen rijden en een ingebouwde re gulateur zal harder rijden zelfs onmoge lijk maken. Overigens zoekt de Franse regering het in bezuinigingen op huisbrandolie en in de mate waarin de Fransen vrijwillig zullen willen mee werken. De beslissing van de regering de auto mobilist zo goed als ongemoeid te laten, is van politieke zowel als economische aard. Premier Barre heeft afgelopen zondag in een interview verklaard dat de auto voor de Fransman „niet zomaar eenvoudige luxe” is, maar dat hij „een essentiële vorm betekent van de individuele vrijheid”. Te vens is de auto voor Frankrijk een wezen lijk deel van zijn export en is het één van de nog maar weinige grote nationale indu strieën die het goed doen. De automobilist zal wel aan een strenge re controle op de snelheidsbeperking wor den onderworpen. Op het ogenlik geldt de snelheidsovertreding al zwaar en riskeert men inhouding van het rijbewijs. De pro cedure is echter zó ingewikkeld dat een aanzienlijk hoger aantal snelheidsovertre- ders op weg naar de vijftien man tellende jury en het daaropvolgende tribunaal in een aanzienlijke „file” zal geraken. De snelheidsbeperkende „kastjes” in de vrachtwagens zullen vanaf 1 januari aan staande ingebouwd moeten worden. De temperatuur in openbare gebouwen zal komende winter officieel tussen de 19 en 20 graden bedragen, maar in feite wordt gerekend op een iets mildere 22 graden. Ten aanzien van de huisbrandolie wordt de handelaars de plicht opgelegd hun cliënten niet meer dan 85 tot 90 pro cent te geven van wat ze verleden jaar verbruikten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15