Na simpele overwinning op België basketbal RONDE VAN ZWITSERLAND Queens” voor McEnroe Succes Wolsink Frank Kramer Bleekemolen in derde positie Evenaring record DEWARE HALFZWARE. Haarlem praat vanavond met Timman op kop ll I i 17 SPORT DINSDAG 1979 19 JUNI STM 4*- i iel S 7 I - o Basketballers tiende DOOR JAN VAN DER NAT (Van onze speciale verslaggever) RWDM uitdaging Verlies cracks in voor Rob de Kip eerste bergetappe John McEnroe: 18.000 dollar Rob de Kip: erkenning r (ADVERTENTIE) 1: "W - (Van onze sportredactie) HAARLEM. Rob de Kip, spitsspeler van eredivisieclub Haarlem, noemt zijn verhuizing naar het Belgische RWDM een enorme uitdaging. De 23-jarige linkervleugelspeler zag de succesvolle en geruchtmakende afsluiting van het seizoen beloond met een fraaie aanbieding van de Belgische sub-topper. Voor Rob de Kip een kans zich op een hoger plan waar te maken na zes jaar voor Haarlem te hebben gespeeld. De tweede plaats in de eindrangschik- king was voor de Brit Graham Noyce, leider in het klassement om de wereldtitel. Hij zegevierde in de eerste manche en leidde ook lange tijd in de tweede. Wol sink, die in beide manches in de slotfase j zeer sterk reed kwam toen naar voren uit zevende positie. Een fout werd Noyce fa taal. In de eerste rit werkte de Nederlan der zich op van een vijftiende naar een tweede plaats. Derde in de eindrangschik king werd de Amerikaan Brad Lackev. Noyce staat met 118 punten in de competi- tie om de wereldtitel op de eerste plaats. Wolsink is met 108 punten tweede en Lac key met 104 derde. PERGUSA (Sicilië). Michael Bleeke- molen is derde geworden in de Grote Prijs van Pergusa, de zevende wedstrijd tellend voor het Europese kampioen schap formule 3-renwagens. Zij vestigde dit record op 10 juni van het vorig jaar in het Oostduitse Fürth. Loodzwaar waren de laatste 16 kilome ters geweest. Vanaf Martigny had de ka ravaan in deze afstand een hoogtever schil van ruim een kilometer overwon nen. In de slotfase, tussen Le Chable en de finish, bedroeg dat hoogteverschil 679 meter in amper 8 kilometer. Jan Dekker is één van de spelers, die veel meer had verwacht van het Europees kampioenschap 1979. Niet alleen waar het de prestatie van de ploeg betreft, maar zeker ook waar het om de eigen inbreng De wedstrijd tegen België was daarvoor allesbehalve een maatstaf. De Belgen hoorden beslist niet thuis in het A-toer- nooi en wonnen dan ook geen enkele wedstrijd. Gistermiddag waren zij niet Misschien is Quinn inderdaad wel te veel uitgegaan van zijn (Amerikaanse) kerngroep, aangevuid met Kees Aker boom, maar de vraag of anderen een betere prestatie zouden hebben geleverd, zal te enenmale onbeantwoord blijven. LONDEN. John McEnroe, de 20-jari- ge temperamentvolle Amerikaan, heeft gisteren zijn optreden op de grasbanen van Queens Club in Londen besloten met een overwinning in de eindstrijd op Vic tor Pecci. De Paraguaan won de eerste set na de tie-break met 7-6, maar werd vervolgens overdonderd door zijn tegen stander: 1-6, 1-6. De zege op Queens Club leverde McEn roe, die verleden jaar op dezelfde banen zijn profdebuut maakte en in de finale verloor van Tony Roche, 18.000. dollar (rond de 37.000 gulden) op. De partij duur de een uur en vijftig minuten. In de eindstrijd van het dubbelspel we zen de broers Tim en Tom Gullikson hun landgenoten Marty Riessen en Sherwood Stewart terug in twee sets: 6-4, 6-4. Betty Stöve heeft gisteren in de eerste ronde van het met 100.000 dollar gedoteer de toernooi in Eastbourne met 7-6, 6-3 van De organisatoren van het toernooi van Wimbledon, dat maandag 25 juni begint, hebben de beide winnaars van vorig jaar, Bjön Borg en Martina Navratilova als nummer één geplaatst. Bij de heren staat John McEnroe tweede, Connors derde, Gerulaitis vierde en Tanner vijfde. Bij de dames wordt Navratilova gevolgd door Evert, Cawley-Goolagong, Austin en Wa de. Betty Stöve staat als 15de genoteerd. de Australische Cynthia Doerner gewon nen. Rosie Casals en Sue Barker werden uitgeschakeld door respectievelijk Fran- QOise Dürr en Bettina Bunge (VS). De Kip, die momenteel van zijn vakan tie geniet op Ibiza, is zeer ingenomen met zijn overgang naar Molenbeek: „RWDM is natuurlijk een grote club. Het geeft me de gelegenheid om te laten zien wat ik waard ben als het op het grote werk aankomt”, In het gemend dubbelspel staat Stöve als eerste getipt met de Zuidafrikaan McMil lan. In het damesdubbelspel wordt Stöve met Trunbull in de finale verwacht tegen het als eerste geplaatste duo King/Navra- tilova en in het herendubbelspel worden Okker en Fibak in de eindstrijd verwacht tegen Fleming en McEnroe. Verlies betekende een vijfde plaats en toekijken tijdens de play-offs. Dat laatste werd derhalve het lot van Italië. De Sov- jet-Unie kende in de wedstrijd geen enkel probleem en handhaafde het al snel be reikte verschil van ongeveer tien punten voortdurend. De steun van de meer dan 10.000 landgenoten baatte de Italianen niet. De Sovjet-Unie zegevierde, via 41-31 bij de rust, met 90-84. Ook pogingen om de Russen om te ko pen, hadden geen succes. Dat althans be weerden boze tongen. De Italianen zouden - volgens die geruchten - de Sovjet-Unie een bedrag hebben geboden van 25.000 dollar wanneer zij mochten winnen. Een dergelijk aanbod was noodzakelijk, want Dat Italië nu helemaal niets heeft, komt mede door Spanje. De ploeg van het Ibe risch schiereiland nam wraak voor de gestolen wedstrijd een paar dagen eerder tegen Italië, door nu van Tsjechoslowa- kije te verliezen (100-107). Daardoor kwa men de Tsjechoslowaken in de troostfina le van vanavond tegen Joegoslavië in plaats van Italië. Om te zeggen dat Spanje opzettelijk verloor van Tsjechoslowakije, gaat iets te ver, maar de spelers maakten na afloop bepaald geen al te teleurgestel de indruk, hoewel de strijd toch tot vlak voor tijd volledig open was geweest. Een eindstrijd dus tussen de Sovjet- Unie en Israel. Een duel dat zondag ook al voor de finalegroep op het programma stond. Toen won de Sovjet-Unie vrij ge makkelijk. Maatgevend was het niet, om dat Israel na een snelle achterstand de wedstrijd liet lopen. MOTSPORT. Gerrit Wolsink heeft met zijn Suzuki de grote prijs van Canada gewonnen, die op het circuit van Mot- sport werd verreden. Het was de zesde wedstrijd tellend voor het wereldkampi oenschap motorcross in de 500 cc-klasse. De Nederlander werd in de eerste man che tweede en eiste vervolgens de tweede rit op. WARSCHAU. De Poolse Grazyna Uabsztyn heeft tijdens internationale at letiekwedstrijden in Warschau haar ei gen wereldrecord op de 100 meter horden geëvenaard (12.48 sec). normaal zou Italië (toch matig bezig dit toernooi) nooit kunnen winnen van de Sovjet-Unie. De Russen bleken echter niet gevoelig voor de aantrekkelijke westerse valuta en koersten normaal af op een eindstrijd tegen Israel. Vier jaar geleden werd Nederland in Belgrado ook tiende. Toen echter mocht gesproken worden van een goede presta tie, omdat Oranje voor het eerst sinds lange tijd weer op een A-kampioenschap aanwezig was. Nu echter werd er veel meer verwacht van deze ploeg, die klasse genoeg leek te bezitten om de topgroep van Europa binnen te stappen. Klasse genoeg, maar ervaring te weinig. Dat gold zeker voor de nieuwkomers bin nen de ploeg. Mitchell Plaat en Sid Bruinsma deden de afgelopen twee sei zoenen zeer goede dingen voor hun club Parker-Leiden, maar bleken in dit toer nooi toch nog wel het een en ander te kort te komen. In een wedstrijdenreeks als het Scores Nederland: Kragtwijk 6, Dekker 22, Cramer 24, Plaat 8, Hagens 3, Faber 13, Bruins ma 7, Woudstra 14. Akerboom 4, Van Helfteren 2 en Van Tuyll 12. Topscores België: Van Peppe len 21 en Samaey 15. PORTOROZ. Door een verrassende zege van de Chinees Qi’ Jungxuan op koploper Bent Larsen, heeft de Neder landse grootmeester Jan Timman de lei ding in het internationale toernooi van Bied overgenomen. Timman zelf versloeg de Rus Cheskovs- ki. De stand na 12 ronden aan kop: 1 Timman 9 punten; 2 Larsen 8Va; 3 Quinte ros 8; 4 Ribli 7‘A 1 afg.; 5 Cheskovski 7. In de vierde ronde van de grootmees- tervierkamp in Waddinxveen heeft we reldkampioen Anatoli Karpov zijn voor sprong uitgebreid. Terwijl hij zelf Soson- ko in een ziedende koningsaanval ver sloeg, vergenoegden Hort en Kavalek zich met een zouteloze salonremise. Het resul taat was, dat Karpov onbedreigd met 3 Va uit 4 de leiding heeft, anderhalf punt vóór op Hort. Israël in eindstrijd tegen Sovjet-Unie VOLENDAM. FC Volendam houdt rekening met het vertrek van Frank Kra mer naar een eredivisieclub. Gister avond heeft het bestuur betaald voetbal met de spitsspeler gesproken. Uit het gesprek bleek, dat de Amster dammer een „aanlokkelijk aanbod” van zowel FC Utrecht als Haarlem in zijn zak heeft. Vanavond heeft Kramer een ge sprek met het bestuur van Haarlem. RKSV-voorzitter Jan Bond spreekt vrijdag met Jacques Hogewoning over zijn directeurschap bij de BV „Vrienden van Volendam”. De nieuwe directeur moet maandag 25 juni worden gekozen. Ofschoon hij Knetemann en Lubber- ding ruim anderhalve minuut zag verlie zen, maakte chef d’équipe Peter Post niet in pessimistische stemming de balans op. Hij had geconstateerd dat Paul Wellens bijna de vorm te pakken heeft die hem vanaf volgende week woensdag, in de Tour de France, tot een te duchten strij der maakt. En de ploegleider van Ti Ra leigh-McGregor knikte ook goedkeurend in de richting van Ulli Sutter. „Mis schien”, zo leek Peter Post te willen zeg gen, „zal hij in de andere bergetappe (vandaag - red.) nog beter voor de dag komen. De echte Sutter, die vorig jaar in de Zwitserse ronde tweede werd en het bergklassement in de Giro d’Italia won, is er dus weer bijna”. Proef hoe PITTIG (Van onze sportredactie) VERBIER. Het rennersveld in de Ronde van Zwitserland telt minder cracks dan in vorige jaren. De kopstukken, die wel present zijn in de tiendaagse van organisator Sepp Voegeli, hebben niettemin moeten ervaren dat hun naam allesbehalve garant staat voor een hoofdrol. Voor zover het algemeen klassement halverwege de strijd daarvan nog geen weerspiegeling was, is dat gisteren overduidelijk gebleken in de eerste bergetappe. ging. Dekker keek in de meeste wedstrij den voornamelijk vanaf de bank toe. Jan Dekker: „Het is voor mij een enor me teleurstelling geweest. Tijdens de voorbereiding heb ik gemiddeld een mi nuut of achttien per wedstrijd gespeeld. Hier misschien vijf of zes en dat dan nog dank zij de partij tegen België. Je gaat je dan wel afvragen of het nog zin heeft je vrij te maken van je werk. Of het dat offer nog wel waard is. In tegenstelling tot de oefenperiode was er nu zeer duidelijk een eerste vijftal. Maar dat is natuurlijk een zaak van Quinn. Hij is de coach en bepaalt wie er spelen. Ik heb alleen voor mijzelf het idee dat ik de ploeg meer en beter had kunnen helpen. En dat geldt niet alleen voor mij”. overigens niet dat ik Haarlem nu zomaar in de steek laat. Ik heb er een hele fijne tijd gehad, maar deze kans om hogerop te komen moet ik nu eenmaal grijpen Ten slotte loert elke voetballer op een kans zich zo in één klap zoveel te verbe teren RWDM wil Rob de Kip gaan gebruiken als linkerspits. Dat werd hem te verstaan gegeven tijdens de contractbesprekin- gen, die uiteindelijk resulteerden in een verbintenis voor twee jaar. In feite was de Molenbeekse formatie door de schat rijke L’Ecluse op poten gezet om de overheersende rol van Anderlecht in te dammen. Grote sommen geld werden steeds in de club gepompt, en steeds weer bleef het succes uit. Ook dit jaar kon RWDM niet imponeren en plaatste zich niet voor een van de Europa Cup-toernooien. Vooral in de voorhoede verliepen de zaken niet naar wens. De Kips opdracht zal dan ook stee- Als Paul Wellens er tijdens de slotfase van de rit naar het ski-oord Verbier, 1500 meter boven de zeespiegel, niet was ge weest, zouden de buitenlanders zelfs ver pletterend zijn verslagen. Want niet alleen ging de etappewinst naar een Zwitser (de lichtgewicht Beat Breu), ook de tweede en derde plaats werden opgeëist door Helve ten: Joseph Fuchs en Gody Schmutz. En alsof het Zwiterse succes daarmee niet voldoende was geaccentueerd, legden „thuisrijders” als Lienhard en Zweifel be slag op de volgende klasseringen. Temid den van een handvol Italianen, onder aan voering van Giovanni Battaglin, finishte Ulli Sutter als zesde Zwitser op de achtste plaats. Erwin Lienhard nam het gele lei- dersshirt van zijn landgenoot Roland Salm over. Geen wonder dat Paul Wellens na deze krachtsinspanning even naar adem moest happen. „Ik ben content”, zei de ex-onder- wijzer uit het Belgisch-Limburgse Koer- sel. „Als de vorm niet zo goed was ge weest, zou ik nooit deze prestatie hebben kunnen leveren. Drie kilometer voor de eindstreep, toen we vooraan nog met een man of elf waren overgebleven, heb ik zelfs durven aanvallen. Beat Breu rea geerde onmiddellijk. Ik had weinig zin om met hem door te gaan. Dat manneke zou me gegarandeerd geklopt hebben. Ik hoopte dat er een andere situatie zou komen, waarvan ik had kunnen profite ren. Dat gebeurde niet. Beat Breu was ons allemaal de baas”. De ritwinnaar van gisteren mag voor velen een onbekende naam hebben, maar zijn kwaliteiten waren door insiders reeds opgemerkt voordat Breu zijn eerste overwinning in het gilde der professionele hardfietsers behaalde. De uit St.-Gallen afkomstige Beat Breu (21 jaren jong en tot enkele maanden geleden postbode van j beroep) is het prototype van een klimmer. Hij demonstreerde dat trouwens in de voorbije weken tijdens de Giro d’Italia. De tweede plaats in het bergklassement was voor de tot het (Zwitserse) Willora- team behorende Breu weggelegd. De zege ging naar de Italiaanse March Alfa Romeo-coureur Piercarlo Ghinzani, die de 20 ronden (99 km) aflegde in 34 min. 53,05 sec., wat neerkomt op een gemiddel- de van 170,241 kilometer per uur. De twee de plaats was voor de Italiaan Piero Necchi. Alhoewel zijn team voor de Tour de France in grote lijnen vast staat, wacht Peter Post nog even met het bekend maken van de ploeg die volgende week woensdag in Fleurance start. „Eerst nog de Ronde van Zwitserland tot een goed einde brengen. Dan weet ik meer. Daags voor of ’s avonds na het nationaal kampioen schap (zondag in Geulle - red.) zal ik wel vertel len wie mee gaat”. Verwacht wordt dat het op dit moment nog gaat om twee resterende plaatsen. Wellens, Lub- berding, Van de Velde, Raas, Knetemann, Pronk, Mutter en Van Vliet vormen de kern. Voor de open plaatsen zijn Thaler, Van den Hoek, Wesemael, Sutter, Piet van Katwijk, Ha vik en De Gendt kandidaten. Priem, Ooster- bosch en Gevers rijden de Tour in ieder geval niet. aldus een verheugde De Kip, die zich op 15 juli bij zijn nieuwe werkgever moet mel den. „Dan begint het zware werk direct. Weliswaar spelen we het komend seizoen dan wel geen Europa Cup voetbal, maar het seizoen begint voor ons wel met grote internationale toernooien als „Brussel 1000 jaar” en het toernooi van Feyenoord. Ik moet er dus direct al goed tegenaan”. Voor zichzelf ziet De Kip zijn transfer naar RWDM als een erkenning voor zijn jarenlange zwoegwerk in de Haarlemse frontlinie. „Gelukkig liep het voor Haar lem en speciaal voor mijn persoontje (met belangrijke goals tegen Sparta en Den Haag in het pinksterweekeinde, red.) nog al goed af. Ik denk ook dat RWDM daar om zo plotseling toesloeg. In één week was alles rond”. Hoewel Haarlem de schotvaardige De Kip graag had willen houden er be stond reeds een mondelinge overeen komst die echter nog niet door De Kip was getekend was het aanbod van RWDM voor De Kip tè mooi om zomaar te laten schieten. „Mijn transfer biedt mij ten op zichte van Haarlem zoveel voordeel, zowel sportief als financieel, dat het onzin zou zijn nog langer bij Haarlem te blijven. Ook Barry Hughes kon dat erg goed be grijpen, hoezeer hij mijn vertrek ook be treurde. Hughes zei gewoon dat ik lang genoeg bij Haarlem heb rondgelopen en dat een andere trainer misschien ook wel eens goed voor me zou zijn. Dat betekent vast luiden: het in stelling brengen van Nico Jansen. „Met mensen als Jan Bos- I kamp en Hans Erkens achter me moet dat toch lukken”, lacht de zelfverzekerde De Kip. TURIJN. De basketbalploeg van Ita lië heeft gisteravond in het bomvolle Pala sport van Turijn de grootste teleur stelling uit de geschiedenis beleefd. De wedstrijd tegen de Sovjet-Unie was een duel van alles of niets. Het werd niets. De Italianen moesten winnen om in de laat ste twee dagen van de EK nog mee te mogen doen. Europees kampioenschap wordt elke dag een topprestatie verlangd. Zeker in een Nederlands team, waarin coach Tom Quinn zijn belangrijkste spelers soms te weinig rust gunde. Dat was één van de belangrijkste velschillen met andere ploegen. Jan Dekker, de aanvoerder die pas gis teren aardig wat speeltijd kreeg toegeme ten en daar via 22 punten dankbaar ge bruik van maakte: „Bij verschillende an dere ploegen zie je een speler, die de ene dag een topprestatie heeft geleverd, de volgende dag niet of nauwelijks in het veld. Spanje is daarvan een prachtig voorbeeld. Diaz Miguel liet Rullan bij voorbeeld tegen ons spelen, en hield hem de volgende wedstrijd tegen de Sowjet- Unie, veertig minuten op de bank. Quinn heeft dat niet gedaan. De vijf man, die tegen de Sowjet-Unie de meeste speeltijd kregen, moesten tegen Spanje weer een topprestatie leveren. En dat kan eigen lijk niet”. (Van onze speciale verslaggever) TURIJN. Met een glimlach op de gezichten verliet de Nederlandse basket balploeg gistermiddag voor de laatste keer het Palasport Parco Ruffini in Tu rijn. Een glimlach, omdat de slotwed strijd tegen België werd gewonnen met 115-85. Maar de lach leek verdacht veel op die van een boer met kiespijn. Het was in elk geval geen uiting van tevreden heid. Dat kon nauwelijk, omdat de tiende plaats, die de ploeg uiteindelijk ten deel viel, een bittere teleurstelling is. De uitslag van de zesde etappe is: 1 Breu (Zwi) 160 km in 4.32.12, 2 Fuchs. (Zwi) op 1 sec., 3 Schmutz (Zwi) z.t., 4 Wellens (Bel) op 4 sec., 5 Lienhard (Zwi) op 7 sec., 6 Zweifel (Zwi) z.t., 7 Battaglin (Ita) op 13 sec., 8 Sutter (Zwi) z.t., 9 Vannotti (Ita) op 21 sec., 10 Mazzantini (Ita) op 44 sec., 13 Knetemann op 1.32, 14 Lubberding z.t., 42 Raas op 4.45, 49 Van den Hoek op 5.46, 60 Scheunëmann op 8.20. Algemeen klassement: 1 Lienhard (Zwi) 23.53.35, 2 Vannotti (Ita) op 35 sec., 3 Salm (Zwi) op 47 sec., 4 Wesemael (Bel) op 1.02, 5 Keiler (Zwi) op 1.41, 6 Fuchs (Zwi) op 1.50, 9 Knete mann op 2.26, 14 Lubberding op 3.27, 42 Raas op 10.13, 47 Van den Hoek op 12.16, 55 Scheune- mann op 15.34. veel meer dan een speelbal voor de Neder landse ploeg, die geheel op zichzelf be paalde hoe het resultaat er zou komen uit te zien. Een behoorlijke portie gretigheid en scoringsdrift werd in de eerste twintig minuten beloond met een score van 65 punten. Omdat België er daar slechts 47 tegenover kon stellen was de wedstrijd (eigenlijk een te gewichtig woord voor dit free-lance gebeuren) halverwege al voorbij. In het tweede deel maakte Quinn van de spelersbank een doorgangshuis. Hij wis selde maar liefst elf keer en mede daar door kon Bert Kragtwijk via elf minuten en zes punten ook zijn plaatsje verdienen in de statistieken. Jan Dekker nam in het tweede deel de meeste punten (14) voor zijn rekening, zoals Danny Cramer dat in de eerste helft had gedaan. Nederland- België was door de vele scores af en toe leuk. Maar het was en bleef een wedstrijd zonder waarde. De eindstand van 115-85 had alleen betekenis voor de statistieken. e z w C’l o cc r I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17