Commandeur en Van der Pal windstil weer op dreef in meerkampen Promotie Jorritsma ook snel op fiets Overleg tussen Jan van der Horst Volendam en AZ I Hoog atletiekpeil Karateploeg winnaar van Grand Prix Jeugd Terras vogels uitzicht op titel Verloren dag in Kieler Woche: Marquette snel in Vreeland m MOGELIJK GESELECTEERD VOOR NATIONALE PLOEGEN Otte winnaar van ronde Beverwijk Na zege op The Herons en verlies Kinheim Paralympics: comité pro Zuid-Afrika V !ï|3| 1/1 Nieuwelingen 1: 19 1979 SPORT DINSDAG 19 JUNI 1 lil k 1' (Van onze atletiekmedewerker) g- te Olga Commandeur: goed optreden in het Franse Dole Jorrit Jorritsma: wieierzege in Nieuw Unicum (Van onze wielermedewerker) Theo Mulder (Van onze sportredactie) I Nadat Henny van Leeuwen, Ad Her mans en Gerrit Visscher alneens tever geefs geprobeerd hadden om te ontsnap pen, gingen Peter v. d. Knoop en Jorrit Jorritsma er na een premiesprint samen vandoor. Deze twee demarranten liepen steeds verder uit en na eerst het peloton te hebben gedubbeld, wisten zij ook Cor Baars, Nico Slingerland, Henny van Leeu wen, Jan Koomen en Piet Hoogland - die uit de ten ondergang gedoemde hoofd macht waren ontsnapt - op een ronde achterstand te zetten. Deze zeven renners zetten gezamenlijk de opmars voort en wisten het peloton opnieuw een ronde achterstand te bezor gen. Voor Jorritsma en Van der Knoop was er toen helemaal geen vuiltje meer aan de lucht. In het beslissende sprintje bleek Jorritsma onbetwist de snelste. Er is in deze koers, waarvoor 67 renners aan de start verschenen, volop strijd gele verd. Vooral de Haarlemmer Jan v. d. Horst en Henk Buis uit Vijfhuizen waren zeer actief. Toen echter Ammerlaan en Krabbenbos er drie ronden voor het einde vandoor gingen, was er niemand die rea geerde en mede doordat de koersanima- tors Van der Horst en Buis het toen wel geloofden, konden de twee vluchtelingen buiten schot blijven. de te Hij reikte in Frankrijk tot 6920 punten, tegen 7097 punten drie weken geleden in Roosendaal met handgeklokte tijden. De 100 m. ging in 11,97 sec. Bij het versprin gen voerde hij het al jaren bestaande clubrecord van 6,89 m. met 2 cm. op tot 6,91 m. en de kogel stootte hij tot 12.48 m. Bij het hoogspringen kwam hij door een onregelmatige aanloop niet hoger dan 1.90 m. en de eerste dag sloot hij af met een 400 m. in 52,53 sec., hetgeen voor hem een persoonlijk record betekende. Tijdens de tweede dag van de tienkamp startte Van der Pal met een 110 m. horden in 15,38 sec. Vervolgens wierp hij de discus 34,38 m., en bereikte hij met de polsstok een hoogte Het in de eerste klasse A van rayon Haarlem uitkomende Pino's heeft het pad der overwinningen daarentegen al gerui me tijd verlaten. Voor de tweede keer in vijf dagen verloren de IJmuidenaren de slag met de buurman benoorden het ka naal. Werd het woensdag j.l. 10-6. ditmaal zegevierde Rooswijk 2 met 11-7. The Herons 0-0-0-0-0-0-0 0. Rob Blok dijk 3-7-11-10. Terrasvogels 4-2-0-5-1-0- 2=14. Nico Adam 13-1-4-0. Een foutloos spelend Terrasvogels heeft geen mededogen gekend met hekkesluiter The Herons. Een zwakke start van de Heerhugowaardse pitcher eerste slag man Dick van der Vlugt kwam door ge raakt werpen op de honken en honksla- gen van Frank Vos en Nico Adam bezorg den Terrasvogels al in de eerste inning BRATISLAVA. De Nederlandse ka rateploeg is winnaar geworden van de Grand Prix van Bratislava. In de finale won de Nederlandse ploeg, die bestond uit Ludwig Kotzebue, Fred Rooyers, Danny Soto, Wim en Kees Mosso en Rene Koningferander, met 4-1 van Frankrijk. Italië werd derde. Ook individueel werden enige succes sen geboekt. In het middengewicht kwam Kotzebue op de tweede plaats en in de zwaargewichtklasse werd Koningferan der derde. Otti Roethof en Raymond Snel namen niet deel, omdat ze geblesseerd zijn. ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling, dat AZ’67 en Volendam de bijeenkomst rond de „affaire-Pier Tol” donderdag middag in Purmerend houden. Beide Noordhollandse profclubs stre ven naar een goede verstandhouding, zo dat de problemen, die in het verleden zijn ontstaan, dus kunnen worden opgelost. Tijdens internationale ateltiekwedstrij- den in Stockholm heeft de Tanzaniaan Suleinan Nyanbui de sterk bezette 5000 meter gewonnen in 13 minuten en 12.29 seconden. Hij bleef daarmee minder dan vier seconden verwijderd van het wereld record. Tweede werd de Zwitser Markus Ryffel in 13.13.32. De Zwanenburger Peter Pieters bracht i het in de ronde van Putte (Gld.) tot zijn derde zege van dit seizoen bij de nieuwe lingen. Hij regelde de eindsprint van een zes man sterk kopgroepje in zijn voordeel. In de finale van een dernykoers in Warmenhuizen kwam Rob Borst uit Zwa nenburg op de derde plaats. Eerste werd René Kos uit Oudkarspel. In een normale wegkoers in Warmenhuizen ging Borst als vrijfde over de eindstreep. Sjaar Pieters uit Zwanenburg kwam in een koppel- koers op de baan in Parijs met zijn Am sterdamse koppelgenoot Barend Huve- neers op een derde plaats. In de ronde van De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de competitie van de North American Soccer League zijn: Houston Hurricane-Tulsa Roughnecks 3-2, Roches ter Lancers-Washington Diplomats 3-2. Hilvarenbeek kwam John de Bie uit Haar lem bij de amateurs op de achtste plaats. De 28-jarige Haarlemmer Ron Bakker heeft het bij de liefhebbers tot een dubbe le overwinning gebracht. Na eerst in het Gelderse plaatsje Putten te hebben ge wonnen, was hij ook in het Larserbos nabij Lelystad de snelste. Hans van Leeuwen uit Haarlem wist het in de ronde van Warmerhuizen tot zijn vierde zege van dit seizoen bij de liefheb bers te brengen. Samen met twee andere renners had hij het tot een beslissende voorsprong gebracht. In de eindsprint bleef Van Leeuwen zijn twee vluchtmak- kers met een paar lengtes verschil de baas. ARNHEM. In Arnhem is een comité opgericht, dat ijvert voor deelneming van Zuid-Afrika aan de Olympische Spe len voor gehandicapten, die volgend jaar zomer in Arnhem plaatsvinden. Dit comi té is een initiatief van de afdeling Gel derland van de Nederland/Zuidafrikaan- se werkgemeenschap. De progressieve partijen in Arnhem hebben enige tijd geleden het comité „apartheid niet welkom” opgericht. Dit comité wil Zuidafrikaanse deelnemers aan de Paralympics weren. De organisatie van de spelen besloot enige weken gele den Zuid-Afrika in Arnhem te laten deel nemen, mits een multiraciale ploeg zou worden afgevaardigd. Het comité Zuid-Afrika welkom van de Nederlands/Zuidafrikaanse werkgemeen schap dringt aan op een hartelijke ont vangst van Zuidafrikaners in ons land. KIEL. De tweede dag van de Kieler Woche is op een mislukking uitgedraaid. Twaalf van de vijftien wedstrijden - waarbij alle Olympische klassen - moes ten halverwege worden afgebroken, om dat de wind ging liggen. De uitslag: 1 J. Jorritsma; 2 P. v. d. Knoop; 3 C. Baars; 4 N. Slingerland; 5 Henny van Leeuwen. DOLE/DORDRECHT. Tijdens de meerkamp-interland in het Franse Dole tussen Frankrijk, Groot-Brittannië en Nederland hebben Hans van der Pal van DEM en de IJmuidense atlete Olga Com mandeur weer hoge puntenaantallen be reikt. nadat bij beiden drie weken gele den in Roosendaal een grote vooruitgang was geconstateerd. Ditmaal werden alle loopnummers elec- (Van onze tennismedewerker) HEEMSKERK. Het tennisteam van Marquette heeft na de ruime overwin ning van vorige week in de promotiewed strijd tegen Noordwijk ook zijn tweede promotiewedstrijd tegen Son met 5-4 ge wonnen. Hierdoor is de ploeg naar de overgangsklasse A gepromoveerd. Op het eigen park heeft het er echter lang naar uitgezien dat de promotie niet in Heemskerk terecht zou komen. In de en kelspelen werd Marquette op een 2-3 ach terstand gezet. Theo Mulder kon het niet bolwerken tegen R. van der Hoeven. Na een 6-3 winst in de eerste set, trok Mulder toch aan het kortste eind (2-6, 1-6). Bert Hof en Carin Bakkum haalden wel winst voor Marquette tegen W. van Erven en Sheila Overhaus. Evert Jan Greven en Marjan Duineveld verloren van R. Ie Pair en A. van Rossum. Theo Mulder verloor ook het herendubbel met Bert Hof, van de Son combine Van der Hoeven/Van Erven. (2-6, 6-4, 1-6). Carin Bakkum en Marjan Duineveld stelden daar in hun dubbel winst voor de Heemskerkers tegenover, (6-4. 6-1). Marquette keek op dat moment nog steeds tegen een achterstand aan. De ge mengde partijen moesten dus uitkomst bieden. De Heemskerkse tandem Bak- kum/Hof slaagde snel tegen Overhaus en Van der Hoeven (6-4, 6-3). Na een 6-4 zege in de eerste set tegen Van Erven en Van Rossum werd het duo Mulder/Duineveld in de tweede set op een 5-2 achterstand gezet. Door een explosieve inzet van Mar jan Duineveld wisten de Heemskerkers deze set toch met een 7-5 overwinning af te sluiten. Hierdoor won Marquette de partij met 5-4. In Walnut werd gestreden om de plaat sen in de ploeg voor de Panamerikaanse spelen, die volgende maand in Puerto Rico worden gehouden, alsmede in die voor de Spartakiade in Moskou. Op de laatste dag van de Amerikaanse titelstrijd waren Steve Scott (1500 m), Edwin Moses (400 m horden), Ron Livers (hinkstap) en Craig Virgin (10.000 m) de opvallendste heren. Evelyn Ashford, die op de 100 meter al had geschitterd, nam ook de dubbele afstand voor haar rekening. Zij liep de 200 meter in 22.07 seconden, maar werd daarbij gesteund door een niet toe laatbare rugwind. Naast drie Amerikaan se records werden ook nog een aantal beste wereldseizoenprestaties verbeterd. een riante voorsprong, die door goed slag werk van Bert Koks, Peter Clarenburg en Nico Adam regelmatig werd uitgebouwd. Verdedigend kwam Terrasvogels, onder aanvoering van Nico Adam, die dertien keer 3-slag wierp, geen moment in moei lijkheden. Op het Kinheimparcours in Zwanen burg hield de HSC De Bataaf een koers voor liefhebbers en veteranen en die werd gewonnen door Gerard Ammerlaan uit Rijsenhout. Samen met de Haar lemmer Gerrit Krabbenbos was Ammer laan drie ronden voor het einde uit het peloton ontsnapt. Hen Buis uit Vijfhuizen, die op de derde plaats beslag legde en tevens in het bezit kwam van de leidersprijs, en Ad Russens uit Den Bosch (Vierde) completeerden het kopgroepje. De dertiende en laatste rit van een door de HRC Excelsior op het Industriepar- cour in de Waarderpolder gehouden com petitie om de clubbeker. leverde een I overwinning op voor Paul Eyking. In de j eindsprint hield hij Frank Nijssen op afstand. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De 36-jarige Haar lemmer Jan v. d. Horst heeft het in de ronde van Vreeland weer eens tot een overwinning gebracht bij de veteranen. In de eindsprint van een vier man sterk kopgroepje bleef hij Bart Solaro uit Den Bosch, die de spurt had aangetrokken, met een kwart wieltje verschil de baas. De AZ-leiding is er niet in geslaagd doelman Ricky Meskovic, wiens contract afliep, bij een Belgische club onder te brengen. Aanvankelijk zou de Joegoslaaf overstappen naar de Belgische club AA Gent. Omdat de Belgen de promotie niet konden realiseren is er geen plaats voor Meskovic. De oud-doelman van AZ is thans terug gekeerd naar Joegoslavië, waar deze week de transfermarkt is geopend. AZ hoopt dat Meskovic door een Joegoslavi sche club wordt gecontracteerd. Dit zal dan transfervrij gebeuren. Mocht het niet lukken, dan keert Meskovic mogelijk te rug naar Alkmaar, waar men hem dan alsnog een contractje zal aanbieden. Ondanks de niet zo gunstige weersom standigheden, het regende veel en er stond een draaiende wind, behaalde Hans van der Pal toch nog de nodige punten. Voor het jeugdtoernooi van Kennemer- land bestond zowel onder de rennertjes als hun supporters veel belangstelling. In de leeftijdsgroepen van de negen- en der- tienjarigen was de opkomst zo groot, dat er twee ritten moesten worden gereden. Van het organiserende Kennemerland wist geen enkele renner het in de negen ritten tot een overwinning te brengen, maar met tweede plaatsen kwamen Leo Burgering (zoon van de voorzitter) en Kees Roos niet slecht uit de slag. De uitslagen; acht jaar: 1 P. Besteman (Alcmaria Victrix). Negen jaar (1ste serie): 1 G. Kemper (Volendam), 2 J. Bouman (Kampioen), 3 D Klardie, 4 KI. Smit (bei den Kennemerland). Negen jaar (2e serie): 1 André v. d. Hoogen (Volendam). 2 M. Moerkerk (Kampioen), 3 W. van Zander- wijk (DOK), 4 Marco Burgering (Kenne merland). Tien jaar: 1 J. Smit (Kampioen), 2 A. Schippers (Olympia), 3 J. de Klijne (HRTC). Elf jaar: 1 H. de Jong (Viking), 2 Leo Burgering (Kennemerland), 3 I. van Tintelen (Excelsior). Twaalf jaar: 1 I. De- tand (Viking), 2 Kees Roos (Kennemer land), 3 M. Ouwerhand (Bataaf). Dertien jaar (1ste serie): 1 E. Venema (Excelsior), 2 Tj. Detand (Viking), 3 R. Dekker (Kenne merland). Dertien jaar (2e serie): 1 R. Betjes (DTS), 2 Ton Egas (HRTC), 3 F. van Leeuwen (UWTC). Veertien jaar: 1 J. Brandhof (HRTC), 2 R. Pothuizen (UWTC), 3 M. Willems (Olympia), 7 H. Beentjes (Kennemerland). van 4,40 m. Met de speer viel hij sterk terug door niet verder te komen dan 48,58 m. tegen 54.24 in Roosendaal. Hij besloot zijn wedstrijd met de 1500 m. in 4.38,8 sec. Tijdens deze landenwedstrijd bereikte hij van de Nederlanders de derde plaats en de negende plaats in het totaalklassement. Olga Commandeur en Hans van der Pal hebben door hun verrichtingen in Dole goede vooruitzichten opgesteld te wor den in de nationale meerkamppioegen, die volgende maand in Graz (Oostenrijk) uitkomen voor de halve finale Europa cup meerkamp. (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK. Op het parcours van het sportpark Adrichem in Beverwijk heeft de Beverwijkse rennersclub Kenne merland een groot jeugdtoernooi gehou den waaraan zo’n tweehonderd renner tjes van vrijwel alle Noordhollandse clubs hebben deelgenomen. Na dit toer nooi was er een koers voor nieuwelingen en die werd na een massale eindsprint gewonnen door de Haarlemmer Wim Ot te. Hij bracht het daarmee tot zijn derde zege van dit seizoen. In de koers van de nieuwelingen over 45 kilometer werden alle ontsnappingen in de kiem gesmoord. Het draaide uit op een massale eindsprint van zo’n vijftig man en die zette de Haarlemmer Wim Otte naar zijn hand. Hij had kort daarvoor al een extra krachtsinspanning geleverd om twee demarranten tot de orde te roepen. De slagvaardige Otte kwam ook in het bezit van een speenvarken, dat als leiders prijs was uitgeloofd. De uitslag: 1 W. Otte, 2 R. Vroom (beiden Haarlem), 3 A. Jonkman (Den Hoorn), 4 E. Kieftenburg (Blokker), 5 H. van Beekum (Ouddorp), 6 M. Hydra (Den Helder), 7 E. Poffers (Assendelft), 8 P. Persijn (Poel dijk), 9 R. Martens (Haarlem), 10 A. Kroon (Volendam). Dank zij de bemiddeling van vroeger bekende voetbalautoriteiten kan het overleg nu plaatsvinden. Mochten AZ en Volendam tot overeenstemming komen inzake een eventuele vergoeding voor de vorig jaar naar AZ vertrokken Volendam- mer Pier Tol dan behoeft de arbitrage commissie van de KNVB niet in te grijpen. A Danny Soto: winst met landenploeg WALNUT. De 92ste Amerikaanse at- letiekkampioenschappen. die in het Mount San Antonio-stadion in Walnut zijn gehouden, hebben een bijzonder hoog prestatiepeil te zien gegeven. Rooswijk 3-2-1-0-3-2-1-0=11. Harry Sau er en Aardenburg 4-4-5-8. Pino’s 0-7-0-0-0- 0-0 7. Jan Aart Kruiswijk 3-4-7-6. Slechts heel even heeft Pino’s de illusie mogen koesteren tegen Rooswijk 2 revan che te kunnen nemen voor de eerder deze week geleden nederlaag op eigen veld. Dat was in de tweede IJmuidense slag- beurt. toen vier Velsennoordse veldfouten tezamen met slagwerk van Martin Plan- tinga, Martin Bozua en Jan Aart Kruis wijk, alsmede vier wijd voor Mark Klein en Chris van der Vlugt bijdroegen tot een onverwachte 7-3 voorsprong voor Pino's. Mede door toedoen van het ook niet bijster sterk spelende veld van Pino’s, zag Rooswijk dat in Welboren en Sauer zijn beste slagmensen had. echter alsnog kans winnend de finish te halen. Standen INTERR. Jeugdompetltie: Terrasvogels 6-12, HCAW 8-12, Kinheim 7- 10, Sparks 6-4. Amstel T 7-4. Spartaan 5-2. The Herons 5-0. Rayon Haarlem, IA: Bloemendaal 2 7-12, Schoten 2 8-12. DSS 2 7-8. Rooswijk 2 8-8. RCH 3 7-6. Nicols 3 7-6, Pino’s 8-4, Kinheim 3 8-4. (Van onze honkbalmedewerker) IJMOND. Met het interregionale jeugdhonkbaiteam van Terrasvogels gaat het nog altijd geheel naar wens. In tegenstelling tot het eerste seniorenne gental van de Santpoortse vereniging, bezit de jonge garde op dit moment zelfs uitstekende kansen op een kampioen schap. Zelf versloeg Terrasvogels name lijk met grote overmacht het puntloze The Herons, terwijl HCAW verrassend Kinheim aan de zegekar bond: 2-1. In Dordrecht nam een drietal junioren van DEM deel aan een nationale tien kamp. Bij de a-junioren bereikte Fred Dijcks een tweede plaats. Had hij bij het verspringen niet de balk gemist dan had hij zelfs de overwinning kunnen pakken. Hij scoorde een totaal van 5507 punten met als beste nummers de 100 m. in 11,9 sec., de 400 m in 54,6 sec. en de 110 m. horden in 17,3 sec. Gerard Hurkmans werd vierde met 5015 punten. Hij bleef meters onder zijn kunnen bij het discus werpen en het speerwerpen, hetgeen hem van een betere klassering afhield. Hij liep de 110 m. horden in 16,8 sec. en met de polsstok bereikte hij een hoogte van 3.40 m. Voorts sprong hij nog 1,75 m. Fred van der Pal werd negende met 4496 punten. Hij liep de 110 m. horden in 17,2 sec. en sprong 1,70 m. hoog. Steve Scott, werd voor het derde achter eenvolgende jaar Amerikaans kampioen op de 1500 meter. Zijn 3.36.4 was de beste tijd dit seizoen gelopen. Op de horden nummers ondervonden Renaldo Nehemi- ah en Edwin Moses geen noemenswaardi- ge tegenstand. Nehemiah won de 110 me ter in 13,19 seconden en Moses kwam op de 400 meter tot 47,89 seconden. De uitslag: 1 G Ammerlaan; 2 G. Krabbenbos; 3 C. Leunis; 4 J. v d. Horst; 5 H. Stadt Ron Livers, kwam bij het hinkstap- springen tot 17,56 meter. Omdat Livers gesteund werd door een rugwind van 3,7 meter per seconde zal zijn prestatie niet als de tweede beste sprong na het wereld record van de Braziliaan d’Oliveira (17,89 m) erkend kunnen worden. Craig Virgin liep de op een na snelste 10.000 meter van dit seizoen; 27.39.4. ZANDVOORT/ZWANENBURG. In het kader van een door de SC Unicum’73 georganiseerde sportdag hield de HSV De Kampioen op het terreinencomplex van het revalidatiecentrum Nieuw Uni cum aan de Zandvoortselaan een wieler koers die gewonnen werd dovr de vroege re schaatscrack Jorrit Jorritsma uit Alk maar. Samen xet de Haarlemmer Peter v. d. Knoop die hij in het beslissende sprin tje met anderhalve lengte verschil de baas bleef, had Jorritsma de anderen op één of twee ronden achterstand gereden. tronisch geregistreerd. Niettemin behaal de Olga Commandeur vrijwel een gelijk aantal punten (4090), hetgeen in werkelijk heid een verbetering inhoudt. Dank zij een snelle 100 m. horden in 14,55 sec., 10.73 m met de kogel, een iets mindere hoogte- sprong van 1,66 m, gevoegd bij een verte- sprong van 5,77 m. en haar beste seizoen- prestatie op de 800 m. van 2.11,6 sec. eindigde zij in het klassement als vierde Nederlandse. Zij bezette de zevende plaats in het totaalklassement. De tweede dag van de zeilweek op de Oostzee bij Kiel leverde derhalve geen resultaten op. De wedstrijdcommissaris- sen besloten dat deze verloren wedstrijd dag vandaag - bij voldoende wind - wordt ingehaald. Alle deelnemers zeilen dan twee wedstrijden achter elkaar. Het afbreken van de tweede wedstrijd betekende geluk voor Boudewijn Bink horst en Erik Timmer, die zondag de eerste wedstrijd in de startklasse wonnen. Gisteren bracht het duo er niets van te recht. Na een slechte start was er niet meer dan de 40ste plaats. „We hebben echt geluk gehad, dat we voortijdig naar de haven konden”, zei Erik Timmer. Dat geluk was er ook voor Erik en Sjoerd Vollebregt bij de Flying Dutchmen, zon dag vijfde. Ook zij verkeerden ver in de achterhoede. Terug in de haven wreven ze zich vergenoegd in de handen over deze meevaller. Daarentegen vond finnjollenzeiler Mark Meeleman het allemaal maar niets. Na zijn slechte opening van de Kieler Week, 34ste in de eerste wedstrijd, was hij op weg zich volledig te rehabiliteren. „Ik voer in tweede positie toen het schot klonk”, zei Neeleman teleurgesteld. „Ik had zelfs nog kans op de overwinning. Erg jammer. Het enige dat ik er aan overge houden heb is een gegroeid zelfvertrou wen voor de overige wedstrijden”. W?'-I''

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19