CDA eist snel Ve Onderwijzers in Amsterdam gaan staken Kamercommissie verontwaardigd M oi Nederhorst in geding Ex EC Bonden weigeren gesprek Van Aardenne wil 734 man weg bij VDSM-werf Toezegging Albeda: overleg over atoomgeheimen en don dit nog V er trou wenscommissie ll tl TIJDENS PROTESTBIJEENKOMST Geding tegen werkgevers energiebedrijven V; ne Prei H pa: den v schap rijs o leven ven n tingel den c sinds van 1 19 JUNI 1979 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 Dl' Uitgesteld (Van onze redactie binnenland) Stijging Belang Op reis Toekomst Betrouwbaar Demonstratie UTRECHT. Aan de vooravond van de demonstratie van de Federatie Nederlandse Vakbeweging tegen de plannen van het kabi- net-Van Agt op sociaal-economisch gebied, heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond in Utrecht, bij monde van voorzitter Van der Meulen, de tweede korting op de sociale uitke ringen „onverteerbaar en onbillijk” genoemd. (Van Herhaling MIC - I es y tl I CNV noemt tweede korting onbillijk (Van i het weerj WEERRAPPORTEN Opbrengst aftopping fonds werkgelegenheid Het kort geding heeft tot doel, aldus het Ambtenarencentrum, de WEB af te houden van het nog deze maand, met terugwerkende kracht tot 1 janu ari, volgen van de overheidsmaatre gelen met betrekking tot de ambtena rensalarissen. rencentrum, de ABVA en de KAB O, tegen de Werkgeversvereniging Elek triciteitsbedrijven (WEB). (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Naar aanleiding van een gesprek dat de Tweede-Ka- mercommissie voor economische za ken met leden van de vertrouwens commissie van de Verenigde Bouw bedrijven Nederhorst (VBN) heeft ge had, heeft de Kamercommissie una niem besloten een verontwaardigde brief naar minister Van Aardenne van Economische Zaken te sturen. De Kamercommissie wil van de be windsman weten waarom de Nederhorst- vertrouwenscommissie, in strijd met de gemaakte afspraken, niet wordt behan deld als centrale ondernemingsraad en niet wordt ingelicht over de gang van zaken met betrekking tot het concern. In deze brief wordt de minister met klem verzocht de vertrouwenscommissie alsnog in te schakelen. Het Kamerlid Van der Hek (PvdA) noemde dit een „kwestie van fatsoen”. Hij zei dat de indruk bestaat dat de drie beheerders van het in moeilijk heden verkerende Nederhorst-concern in feite de onderhandelingen met overne- mingsgegadigden voeren en de zaak al vrijwel rond hebben. 0 o o. o 0. 0. o o o o o o o o o o o o o o 7 o o o o o o o o 31 8 0 o o u o 16 10 0 0 0 o o Minister Albeda van Sociale Zaken heeft deze toezegging gedaan in antwoord op opmerkingen vanuit de Kamer over het zogenaamde 1 juli-pakket. Morgen be- Het zou nu de bedoeling zijn dat de bonden met geïnteresseerde kopers gaan praten. Volgens Van der Hek zullen de- bonden dat echter weigeren omdat zij van oordeel zijn dat de minister de afgespro ken overlegprocedures, waarbij inschake ling van de vertrouwenscommissie was afgesproken, dient te volgen. Iedere overnemingskandidaat zal bij overneming een keiharde arbeidsplaat sengarantie voor vijf jaar moeten geven, zo zei Schellekens verder. Oorspronkelijk zouden de bonden giste ren op het ministerie van Economische Zaken weer over Nederhorst zijn gaan praten. Dit gesprek is verschoven naar morgen omdat men op het departement meer tijd nodig had om de zaken te bestu deren. DEN HAAG (ANP). Volgende week maandag zal in Arnhem een kort geding worden gehouden dat is aangespannen door de Verenigig van Hogere Ambtenaren bij Elektrici teitsbedrijven SHBE, het Ambtena- In antwoord op een vraag van PvdA en VVD verklaart het kabinet zijn schrif telijke reactie dat de geschatte opbrengst van 50 miljoen van de aftoppingsmaat- regel goed is voor circa 1500 nieuwe ar beidsplaatsen. De regering komt tot dit getal uitgaande van het aantal modale werknemers (inkomen 30.000) dat uit dit bedrag kan worden betaald. Zij wijst er gint het parlement aan een twee dagen durend debat over het pakket aanvullen de maatregelen op Bestek '81. Het kabinet is niet zelf met een voorstel voor een dergelijk fonds gekomen, aldus de minister, omdat de aftopping van de prijscompensatie slechts een tijdelijke maatregel betreft. De Algemene Bond voor Onderwij zend Personeel legde minister Pais van Onderwijs op 5 juni een „arbeids plaatsenplan” voor. Bij realisering daarvan zullen de banen behouden blijven, zo werd gesteld. Daarbij werd gedacht aan verla ging van de leerlingenschaal voor kleuterscholen tot 28 en het aanstel len van extra leerkrachten in „kan sarme” buurten. De minister heeft niet op de suggesties gereageerd. Volgens minster Scholten van Defensie is het niet mogelijk reeds nu te beslissen over de toekomst van de militaire werk plaats in Utrecht. In antwoord op schrifte lijke vragen van het Kamerlid Brinkhorst (D’66) heeft hij laten weten dat studies over de toekomst van de defensiebedrij ven moeten worden afgewacht vooral eer beslist kan worden. Wel noemt de minister een spoedige beslissing over de toekomst van de werkplaats „zeker wenselijk”. Uit het antwoord blijkt dat de studies nog dit jaar zullen worden afgerond. Jonge academici kunnen van grotere betekenis zijn voor gemeenten dan nu het geval is. Dat heeft J. W. van Zundert, werkzaam op de Technische Hogeschool Twente, gisteren gezegd tijdens een sym posium aldaar. Van Zundert stelde vast dat de academische opleiding, zoals die van de afdeling bestuurskunde, beter dan voorheen aansluit bij de eisen van de gemeente. Burgemeester Schols van Den Haag is gistermiddag met een delegatie uit zijn gemeentebestuur van Schiphol naar de Joegoslavische hoofdstad Belgrado ver trokken. De reis, die plaatsvindt in het kader van de regelmatige contacten die de besturen van beide steden reeds zeven jaar onderhouden, is een antwoord op een Joegoslavisch bezoek in 1976. De burge meester zei zich met name te willen oriën teren over de bestuurlijke decentralisatie zoals die op lokaal niveau is doorgevoerd. nno n nno n nw verand. nnw verand. nno n windst. nw windst. nnw no windst. nno ono nw windst. zzw nnw nw zw windst. no windst. nw windst. wzw nnw windst. nno no windst. zw wnw no zw windst. nno wzw z zw 8 9 10 8 10 9 9 7 12 11 9 25 14 13 13 10 11 11 5 7 7 11 18 9 13 12 13 15 11 8 15 13 11 14 14 11 10 8 19 22 20 22 22 16 wel op dat het hierbij gaat om een „theore tische” benadering, nadat door beide frac ties gewezen werd op de „normale” kosten voor een arbeidsplaats. Dit varieert tus sen 60.000 en 150.000. AMSTERDAM (ANP). Donder dag zullen alle openbare scholen in Amsterdam, zowel voor kleuter- als lager onderwijs, hun deuren gesloten houden. Dit in verband met een alge mene staking van het onderwijzend personeel. Enige tientallen leden van het Nicara gua Comité Nederland hebben gistermid dag voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd. Ze boden een petitie aan waarin ze ondermeer eisen dat de Verenigde Staten militair en politiek niet zullen ingrijpen. Daarnaast willen de demonstranten dat het zelfbeschikkings recht van het volk van Nicaragua wordt erkend. Ook het wapenembargo tegen president Somoza moet gehandhaafd worden, zo staat in de petitie. Zij werd ondertekend door een groot aantal politie ke partijen. Dit Is interna klaring rijs hel Buitenl in de 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis KOE een vt daarbi Hoesst W, Amt een de ondt enig hoe van acht ke I drie mee rika van vier zal aanl Hij h een b< Kurt V zorgdh bleem 1 de Kai 19 20 20 20 20 17 19 20 19 19 19 35 24 21 24 19 17 20 16 11 17 21 31 26 23 17 31 25 25 9 23 23 20 24 23 20 14 15 23 35 24 In het eerste kwartaal van dit jaar wer den 825 faillissementen uitgesproken, te gen 801 in de eerste drie maanden van het vorig jaar. De meeste daarvan vonden plaats in Zeeland: 7,8 per 100.000 inwo ners. Aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, bekendge maakt door het ministerie van Economi sche Zaken. Een uitwerking die voor de bonden volkomen onaanvaardvaar is en waarover zij vandaag dan ook niet met de bewindsman zullen gaan praten. De bonden zijn van oordeel dat de WEB verplicht is zich uitsluitend te houden aan het trend-beleid. Daar naast zijn zij van oordeel dat er on voldoende overleg heeft plaatsgevon den over de wijze waarop het desbe treffende CAO-artikel geïnterpre teerd dient te worden. „Het pakket maatregelen”, zo zei Van der Meulen tijdens een protestbijeenkomst tegen 900 aanwezigen in het Jaarbeurscon grescentrum, „drijft de werkenden en niet-werkenden uit elkaar. Dat is onze grote zorg". Hij vervolgde: „Wij hebben berekend, dat mensen met een minimumloon over een heel jaar 200 minder krijgen dan er wettelijk was afgesproken. We hebben verder berekend dat de trekkers van sociale uitkeringen er 252,- op achteruit gaan en dat de mensen die een maximale uitkering ontvangen 600,- minder zullen kunnen besteden. Dat zijn geen kinderachtige bedragen”. Volgens Van der Meulen is het 1 juli-pakket niet alleen in strijd met de uitgangspunten van het CNV, maar ook met de criteria die in de Tweede Kamer zelf zijn gebruikt. De voorzitter van de Christelijke Federatie van Overheidsper- Van Aardenne wil in het Waterwegge bied een capaciteitsreductie van 935.000 uren doorvoeren. Daarnaast moet de NSM in Amsterdam ook nog eens 50.000 van de 250.000 uren inleveren. Via interne verschuivingen denkt de bewindsman het totale verlies aan arbeidsplaatsen te kun nen beperken tot 665 man. Hij verwacht dat te kunnen bereiken door overheveling naar de VDSM-reparatie en de Eindmon tage bij de VMM. Daarnaast kan volgens zijn berekening de RDM exclusief de marine-activiteiten wat extra mensen gebruiken en er zou een aparte afdeling „engineering” moeten komen, waar 130 man terecht zouden kunnen. De minister heeft van het RSV-concem inmiddels een becijfering van de kosten van deze assemblage-variant ontvangen. Ze worden op dit ogenblik nog aan een laatste onderzoek door zijn ambtenaren onderworpen. Als voordeel van de door hem aangevoerde constructie noemt Van Aardenne „de mogelijkheid om complexe, zeer grote singuliere opdrachten inclu sief speciale scheepsbouw zoals LNG-tan- kers te kunnen contracteren en bou wen”. Hij besluit zijn brief aan de bonden met het verzoek te mogen vernemen of zij bereid zijn „op deze basis het overleg inzake de VDSM te hervatten”. Het ant woord van de bonden daarop is negatief. Gisterochtend liet de Federatie Neder landse Vakbeweging dit al aan de minis ter weten. Later op de dag sloten zich daar ook het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Unie BLHP bij aan. Voorzitter Ester van de Industriebond CNV: „Een gesprek over dit plan is zin loos. Als het kabinet op deze manier wil afslanken moet het het maar zelf weten, maar aan de uitvoering hiervan werken wij niet mee”. rf- Op de protestbijeenkomst van he CNV in Utrecht tegen de bezuinigingsplannen van de regering, praat minister Albeda (I) van Sociale Zaken met CNV-voorzitter Van der Meulen, die onder meer zou zeggen dat zijn vakcentrale geen brokkelig beleid accepteert dat niet-actieven Josknuppelt'' van actie ven. Met deze actie willen de leerkrach ten protesteren tegen het dreigend verlies aan arbeidsplaatsen bij het hoofdstedelijk onderwijs. Amster dam moet het het volgend jaar met honderd onderwijzers minder stellen vanwege teruglopen van het leerlin genaantal. Weer in binnen- en buitenland Minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat heeft de CAO-partners in het streekvervoer meegedeeld dat het voor vandaag geplande gesprek over de verde re harmonisatie van de arbeidsvoorwaar den, in het kader van de CAO voor vol gend jaar, een maand wordt verschoven. De minister voert als reden aan dat het gesprek weinig zinvol kan zijn omdat de regering nog niet heeft beslist over onder andere het vervroegd uittreden bij de ambtenaren en de trendvolgers, over een extra arbeidsplaatsenplan ten behoeve van die trendvolgers en over de financie ring van deze maatregelen. BON dagafg uit Nei van he aan pa dit bes schade Jahn het bu men tc zingen buitenj storm i wistisc Adolf ..groot genoen „huich Na 2 Parlerr voerde dat hij geven, dat in verledt geldt, heeft 1 zien. E tegen weerlej Jahn een afi verklai in de o waarve „kenne kondig te blijy enkele Bondsc (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Bij de VDSM- scheepsnieuwbouw op Rozenburg zullen 734 van de ruim 1300 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. De scheepsnieuwbouw bij de VMM dient geheel te verdwijnen. Dit blijkt uit de nadere uitwerking van de zogenaam de assemblage-variant die minister Van Aardenne (Economische Zaken) de vakbonden heeft toegezonden. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat de Utrechtse banenmarkt in september wordt herhaald. Ook in andere regio’s zal een dergelijke markt worden opgezet, zo heeft de minister laten weten in antwoord op vragen van de WD-Kamerleden De Voogd en De Korte. Albeda wijst er in zijn antwoord op dat het voorlopige verslag van het Utrechtse experiment positieve resultaten laat zien. Een definitief stand punt kan pas worden ingenomen als alle sollicitatieprocedures zijn afgerond en de duurzaamheid van de afgesloten arbeids contracten is gebleken. mist mist mist zw. bew mist motregen mist mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. on bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. regen regen 1. bew onbew. h. bew onbew. zw. bew onbew. onbew. 1. bew. regen 1. bew. zw. bew. onbew h. bew. onbew. zw. bew. regen zw. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. h. bew. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet is be reid om de opbrengst van de aftop ping van de prijscompensatie onder te brengen in een „fonds werkgele genheid”. Dit geld moet gebruikt worden om werkgelegenheid te scheppen. Het voorstel, afkomstig van de Federatie Nederlandse Vak beweging, wordt in de Tweede Ka mer ondersteund door de fracties van CDA en PvdA. Vooruitzichten voor donderdag opgesteld door het KNMI Zonnig en vrij warm Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 7 tot 16; Min. temp, om streeks 13 gr.: Max temp omstreeks 24 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent: Kans op een geheel droog etmaal 90 procent. Federatiebestuurder Schellekens van de Bouwbonden FNV verklaarde dat de bonden een volledig „plaatje” zullen ei sen. De angst bestaat dat Nederhorst an ders in stukken en brokken van de hand wordt gedaan, waarbij tenslotte de min der renderende delen onverkoopbaar zou den blijken. De WD-Kamerleden Van de Ven en Portheine hebben de ministers Tuijnman (Verkeer) en Van Aardenne (Economische Zaken) gevraagd een onderzoek in te stel len naar de betrouwbaarheid van die pro- dukten die de laatste tijd op de markt worden gebracht om als toevoeging bij motorbrandstoffen energiebeperkende resultaten te sorteren. Ook willen beide Kamerleden dat de Kamer, liefst op zo kort mogelijke termijn, over het resultaat van het onderzoek wordt geïnformeerd. DEN HAAG (ANP). Leden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer willen met spoed een onderhoud met minister Van der Klaauw over de berichten dat een Pakistaanse deskundige gegevens zou hebben ontvreemd over het proces van de verrijking van uranium in de ultra-centri- fugefabriek in Almelo. Volgens de Kamerleden kan dat morgen gebeuren, als de minister in de commissie voor Buitenlandse Zaken onder andere verslag uitbrengt over de Europese Raad. De CDA-kamerleden zijn ten zeerste ver ontrust, reden waarom zij op dit spoed overleg hebben aangedrongen. De fracties van D‘66 en de PPR hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld. De partijen willen weten of de Pakistaanse regering bij bedrijven in Zwitserland en Groot-Brittannië orders heeft geplaatst voor de levering van essentiële onderde len ten behoeve van de bouw van een verrijkingsfabriek in Pakistan. Gevraagd wordt verder of de regering bereid is de Zwitserse, Britse en de rege ringen van eventuele andere landen te verzoeken hun medewerking te weigeren aan de afgifte van exportvergunningen voor de desbetreffendq produkten naar Pakistan. Tenslotte willen de fracties weten wat de gevolgen zullen zijn voor de bilaterale betrekkingen tussen Nederland en Paki stan indien de berichten inzake de ont vreemding inderdaad op waarheid be rusten. soneel (CFO), Wieringa, sprak zich uit tegen de korting op de lonen van de trendvolgers. Hij achtte het volkomen onjuist dat voor werknemers in de gesubsidieerde sectoren dezelfde maatre gelen moeten worden getroffen als voor ambtenaren. „Het is op zijn minst zeer merkwaardig dat men van degenen waarvan men stelt dat ze een achterstand hebben in vergelijking met het overheidspersoneel, toch eenzelfde korting vraagt als van het overheidspersoneel”, aldus Wieringa. Hij deed een dringend beroep op de Tweede Kamer om het wetsvoorstel niet te aan vaarden. De voorzitter van de Industriebond CNV, Leo Ester, zei te verwachten dat het CDA voet bij stuk houdt en ervoor zorgt dat de aftopping plaatsvindt bij de aanvankelijk ook door de CDA- Kamerleden gewenste grens van 50.000,-. Hij zei hierover: „De door het kabinet opgevoerde aftopping bij 55.000,- is niet terecht, gelet op de aftopping bij 45.000,- voor de ambtenaren”. FNV-voorzitter Kok heeft gisteravond, na afloop van de fede- ratieraad in Amsterdam, gezegd dat er oorlog met het kabinet- Van Agt dreigt wanneer de Kamer akkoord gaat met de bezuini gingsmaatregelen. „Dit zal vergaande consequenties hebben voor de opstelling van de vakbeweging in het sociaal-politieke leven. Het betekent een onherstelbare breuk in de toch al fragiele relaties tussen de vakbeweging en het kabinet”, aldus Kok. Het overleg tussen de sociale partners en de regering in de Stichting van de Arbeid zal in geval van instemming van het parlement, zeker niet doorgaan, zo zei hij verder. 28 28 WOENSDAG 20 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.19 uur, onder 22.03 uur Maan op 03.17 uur, onder 17.31 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 13.30 uur en uur Laagwater 08.51 uur en 21.31 uur Naast de effecten voor de werkgelegen heid leidt de voorgestelde aftopping van de prijscompensatie ook nog tot een „blij vend iets lager niveau van de totale loon som”, aldus minister Albeda. Dat de maatregel voorts nog een „licht positief effect voor de Rijksbegroting” heeft, ver klaart de bewindsman met een verwijzing naar het lagere prijsniveau als gevolg van de maatregel. Dit werkt gunstig uit op de begrotingsuitgaven, aldus minister Albeda. I W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2