Vestiging nieuwe nederzettingen Weer actie Israel in Z-Libanon Nederland bespaart nog niet genoeg Maleisië schiet niet 1 op vluchtelingen EG-parlement Wereldcongres in Stockholm over roken en gezondheid Hwa: China te snel gegroeid L Ex-nazi Jahn niet naar Van Aardenne in Luxemburg: Premier belooft Waldheim: Zon velt wacht Vaker kanker bij negers in VS Avonddichter Dubbel Een riks JU 3 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 19 JUNI 2 door Nico Scheepmaker teld ling (Van onze redactie buitenland) ang I reis ling mst aar itie (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De negen lan den van de Europese Gemeen schap hebben gisteren in Pa rijs ongekend felle kritiek ge leverd op het Israëlisch stre ven meer en nieuwe nederzet tingen te vestigen in de gebie den die dit land bezet houdt, sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967. - A trijfd Harde EG-kritiek op beleid Israel internationale politieke (Van onze redactie buitenland) b x proc, van a 2 Sigarettenindustrie richt zich op Derde Wereld Henk Ruyssenaars) Mij wordt dikwijls, om niet te zeggen heel vaak, de vraag gesteld of je ervan kunt leven: dichten. Ik moet daar altijd het antwoord op schuldig blijven, want ik heb het, voor alle zekerheid, maar nooit geprobeerd. Mijn vader, die een accoun tantskantoor bezat en graag had gezien dat zijn oudste zoon in dit „opgemaakte bed” was gestapt (een beroemd familici- taat van hem is: „Het is juist heel afwisse lend werk, de ene dag heb je die klant, de andere dag weer een andere”), heeft nog wel eens een zwakke poging gedaan mij ervan te overtuigen dat ik overdag op kantoor kon zitten, en dan ’s avonds kon dichten. De avonddichter, als variant op de zondagsdichter. c a is de particuliere prijs, excl. omzetbelas ting; b is de voor de verkoop bestemde oplage; c aantal bedrukte bladzijden; proc. is totaal beschikbaar honorarium, max. 10 proc. Met naam en toenaam, en ook nog met een gedicht opgenomen te worden in een uniek boek en dan nog geld toe krijgen ook! Waar vind je dat nog vandaag de dag? In de berekening is c immers het aantal regels, en wie zou niet graag een sonnet opgenomen zien in een boek dat 160 regels per bladzijde bevat! Ik heb heel veel boeken, maar niet een met 160 regels per bladzijde. Informatie leerde me, dat het inderdaad een apart boek is, met re cepten uit kloosters over de hele wereld, waarbij de bladzijden in vier smalle ko lommen zijn verdeeld van elk veertig re gels. Nu begon ik ook te bevroeden hoe mijn sonnet van 14 regels had kunnen uitdijen tot 28 regels. Door de smalle kolom moesten 12 regels inspringen, zodat het nu een sonnet is geworden van 26 regels (ik heb twee regels cadeau gekregen). De tol die ik dus moet betalen voor de ƒ5,18 extra, is dat mijn sonnet als een soort bouwpakket ik het boek komt, maar dat is maar een geringe makke, vind ik, vergeleken met het finan ciële gewin, dat ik, na belastingaftrek, op ƒ2,60 schat. Ja vader, nee vader, u had gelijk vader, maar uit die belastingaftrek blijkt toch al wel dat ik niet alleen van mijn gedichten poog te leven!? □tere u het dert, :hool sym- vast s die dan n de PEKING (DPA). China’s partij- en regeringsleider Hwa Guofeng heeft in zijn verantwoording voor het volkscongres toegegeven dat de politieke leiders de eco nomische ontwikkeling van China te snel hebben willen doen verlopen en dat men nu veranderingen in de plannen moet aanbrengen. „Het economische herstel in de afgelo pen twee jaren heeft de verwachtingen ruim overtroffen”, zo zie Hwa. Maar de ernstige gevolgen van het wanbeleid van de Bende van Vier gedurende tien jaar hebben wij onderschat en ook hebben wij ons vergist in de tijd die nodig was om de zaak weer in orde te krijgen, aldus de eerste man in China. „Dat hebben we niet goed gezien en soms was het niet voldoen de samenhang in onze beslissingen”, al dus Hwa. Hij kondigde een tussenfase van drie jaar aan, waarin het evenwicht in de eco nomie hersteld moet worden. De land bouw krijgt in deze periode voorrang. Op de tweede plaats stelde Hwa lichte en textiel-industrie, daarna komen het ener gievraagstuk, het vervoers- en het post wezen. Aan de conferentie in Stockholm wordt deelgenomen door 494 wetenschapsmen sen uit 66 landen. Nederland is vertegen woordigd door een delegatie van zeven mensen. De drie programmahoofdpunten zijn: - het analyseren van de gevolgen van het roken op het gebied van de volksgezond heid, waarbij men aard en omvang van die gevolgen probeert vast te stellen: - het waarderen van verschillende soor ten activiteiten die erop gericht zijn het roken te beperken en zelfs te voorkomen en - het stimuleren van een vorm van inter nationale toekomstige samenwerking die ten doel heeft de werkingssfeer van be staande maatregelen tegen het roken en de gevolgen ervan verder uit te breiden en doeltreffender te maken. Het op de markt brengen van sigaretten in de Derde-Wereldlanden kent vrijwel geen beperkingen, adverteren is vrij en (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. Toestellen van de Is raëlische luchtmacht hebben gisteren Palestijnse doelen in Zuid-Libanon be schoten, zo heeft de Israëlische leger leiding in een communiqué meege deeld. Over de actie werd alleen ge zegd, dat alle Israëlische vliegtuigen veilig op hun basis waren terugge keerd. De vorige aanval van Israel was tien dagen geleden, toen Palestijnse doelen ten noorden van de israelische grens stad Metoellah werden bestookt. Israel heeft gisteren in een krachtige protestnota aan de Verenigde Naties gezegd, dat de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon wordt gebruikt om ex- plosieven te smokkelen ten behoeve van terroristen in Israel. Zoals bekend hield de Israelische politie vrijdag bij Jeruzalem een hoge VN-officier aan. De wapens en explosieven die hij bij zich had waren volgens de politie be stemd voor de PLO. Israel eist van de VN maatregelen om dit te voorkomen. Intussen maken Israelische bulldo zers opnieuw grond bouwrijp voor een joodse nederzetting op de bezette wes telijke Jordaanoever. Het Israelische kabinet heeft eerder toestemming ge geven voor deze nieuwe vestiging, 34 kilometer ten noordoosten van Tel Aviv. In Egypte heeft premier Moestafa Khalil gisteren het ontslag ingediend van zijn negen maanden oude kabinet. Dit was volgens de grondwet nodig na de parlementsverkiezingen begin deze maand. President Sadat heeft Khalil opdracht gegeven, een nieuwe regering te vormen. Men verwacht geen grote wijzigingen in de nieuwe regering. ara- nid- e in een dat tiek i de ngs- □rdt ■gen >afd /erd itie- ?nsie ssen rerk- -ifte- lorst idies drij- 1 eer ister □mst Uit g dit aken I dat nber s zal ■t, zo oord 1 De i zijn rslag tieve and- alle n de eids- wer- 1, te rt het nden nwo- traal idge- lomi- i Wa- het voor erde- vaar- vol- □ven. t het at de inder ij de r een loeve ncie- Ik citeer wat de uitgeverij daarover mede deelt: „Rekening houdend met een redelijke honorering van de betrokkenen, bieden wij conform de regeling van KNUB en WL voor de overname van het fragment per pagina een vergoeding aan die geba seerd is op een fifty-fifty verdeling tussen de samenstellers en de oorspronkelijke auteurs, berekend volgens de volgende formule: i en man sche stel- pro- arkt bij ?nde eide zo Itaat rd. ag is zijn r de ver- i het ie de even een .irge- riën- satie □erd. verschillende kwesties. De EG-verklaring noemt de Israelische soevereiniteitsaanspraken op de bezette gebieden onverenigbaar met resolutie 242, die de Veiligheidsraad van de VN aannam na de Zesdaagse Oorlog. In die resolutie, indertijd schoorvoetend aanvaard door Israel, wordt het verkrijgen van grondge bied door geweld onaanvaardbaar ge noemd. De EG-verklaring noemt overi gens Jeruzalem, door Israel beschouwd als de eeuwige en onverdeelde hoofdstad, niet met name. Ook de Israelische steun aan de rechtse christen-militie van majoor Haddad in Zuid-Libanon wordt in de EG-verklarign niet met zoveel woorden genoemd. Maar de Negen betreuren in hun verklaring wel „elk optreden dat de veiligheid van de bevolking van Libanon in gevaar brengt, Dit Israelische beleid is strijdig met het internationaal recht, zo staat in een ver klaring die de EG-landen gisteren in Pa rijs hebben uitgegeven. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Negen hebben in de Franse hoofdstad gesproken over Dr. Wennen was eerder verbonden aan de medische faculteit van de universiteit van Dar-es-Salaam in Tanzania. In zijn lezing trekt hij een vergelijking betreffen de de verslaving en het roken in de geïn dustrialiseerde wereld en de Derde-We reldlanden. Hij wijst erop dat de tabak- multinationals deze Derde-Wereldlanden als grote potentiële klanten beschouwen, een verkoopgebied dat zo goed als braak ligt. En ook hij wijst er weer op dat de aldaar verkochte sigaretten een nicotine- en teergehalte hebben dat veel hoger ligt dan de sigaretten die in de industrielan den onder controle worden verkocht. Van Aardenne was in Luxemburg voor een Europese energieraad. Dat er niet voldoende bespaard wordt wil echter niet zeggen dat er geen enkel resultaat is. In landen die dwingende maatregelen heb ben genomen zien we ongeveer hetzelfde resultaat, aldus de Nederlandse bewinds man. Als we in Nederland besluiten tot dwingende maatregelen, dan zullen we die goed moeten overwegen. Noodzakelijk is dan ook dat we zulke maatregelen ne men in samenwerking met andere landen, aldus de minister. LUXEMBURG. De eerste cij fers (over april van dit jaar) maken duidelijk dat er in Nederland nog te weinig op energie wordt bezuinigd om dit jaar totaal tot vijf percent besparing te kunnen komen. Dat heeft de Nederlandse minister van Economische Zaken, Van Aardenne, gisteren in Luxemburg meegedeeld in antwoord op vragen. waarschuwingen worden niet gegeven. De golf van gezondheidsproblemen die door een verhoging van de rookwarencon sumptie zal losbarsten, wordt een groot probleem in de toekomst voor deze lan den. Een speciale lezing hierover, getiteld „het rookgordijn in Afrika”, zal donder dag worden gehouden door de Nederland se arts, dr. Emile C. M. Wennen. In de raad is men het er voorts over eens geworden dat de Europese Commissie el ke tien dagen de prijzen gaat publiceren die genoteerd worden op de vrije Rotter damse oliemarkt, de zogeheten „spot-mar- ket”. Van Nederlandse kant is gisteren ernstig bezwaar gemaakt tegen wat men noemde het „ongenuanceerde” Franse standpunt, namelijk dat een hoge priori teit aan kernenergie gegeven moet wor den. De Nederlandse delegatie wist de tekst die hierover aan de Europese top conferentie (als advies) verstrekt zal wor den, zodanig te wijzigen dat bij aanbeve ling van kernenergie verwezen wordt naar een verzekerde veiligheid van de bevolking. In de energieraad is men het eens ge worden over een registratiesysteem voor olie-importen van binnen en buiten de Europese Gemeenschap als ook voor de Europese interne markt. EG-lidstaten zouden onder zo’n systeem importen van 10.000 ton ruwe olie of meer en invoeren van 1.000 ton geraffineerde produkten en meer dienen te melden aan de Europsse Commissie, het „dagelijks bestuur” van de EG. Zo’n registratiesysteem voor de EG alleen is echter weinig nuttig. Andere grote olie-importerende landen, zoals de Verenigde Staten en Japan, zouden zich erbij dienen aan te sluiten. Een poging die landen daartoe te bewegen zal gedaan worden tijdens de economische topconfe rentie in Tokio, eind van deze maand. KOEALA LOEMPOER. Maleisië zal krachtige maatregelen nemen om een verdere toevloed van Vietnamese vluchtelingen te voorkomen, maar daarbij zal niet op hen worden geschoten, aldus heeft premier Datoek Hoessein Onn gisteren meegedeeld. Hij heeft dit verklaard in antwoord op een boodschap van secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN, die zijn be zorgdheid over het vluchtelingenpro bleem te kennen had gegeven. In de Twee de Kamer in Den Haag reageerde men Maar zoals gezegd: ik heb nooit de ambi tie gehad als dichter te sterven, laat staan als dichter te leven, en hoe verstandig dat is geweest, blijkt wel uit het verzoek van uitgeverij De Fontein om in een door haar uit te geven bloemlezing, getiteld: „Uit de kloosterkeuken”, het gedicht „Kraak noch smaak” uit mijn bundel „Hopper’s Holland” te mogen overnemen. Van mij mag dat meestal wel, omdat ik het niet voor het geld hoef te doen, want voor het geld hoef je het niet te doen. Wat betalen ze daar nu evenzogoed voor?, zult u nu, nieuwsgierig als iedereen is op het gebied van andermans geldzaken, willen weten. STOCKHOLM. ,‘Nu in de geïn dustrialiseerde wereld de bevolking zich de gevaren van het roken van sigaretten steeds meer bewust wordt, richt de sigarettenindustrie zich steeds meer op de Derde Wereld. Men heeft moeten constateren dat dezelf de sigaretten in dezelfde verpakking, die in deze landen worden verkocht, soms tweemaal zoveel teer en nicoti ne bevatten als in geïndustrialiseerde landen, waar controle bestaat”. Dat verklaarde gisteren in Stockholm Lars Ramstroem, de secretaris-gene raal van het Vierde Wereldcongres over roken en gezondheid. „Het wordt hoog tijd”, aldus Ramstroem, „dat deze landen in bescherming worden genomen tegen dit soort praktijken”. gisteren met verontrusting en ook veront waardiging op het optreden van de Malei sische regering, die zondag een eerste groep van 2500 Vietnamese vluchtelingen naar zee heeft teruggestuurd en dreigde op nieuwkomers te gaan schieten. Woord voerders van de drie grote partijen heb ben bij de regering aangedrongen op maatregelen om nieuwe uitwijzingen te voorkomen. De Maleisische premier heeft gisteren duidelijk gemaakt dat elke boot met vluchtelingen die zou trachten Maleisi sche wateren binnen te varen zal worden weggesleept, nadat de noodzakelijke hulp voor voortzetting van de vaart zou zijn verleend. „Wij zijn aan de grens van ons uithou dingsvermogen en dit is de enige manier om aan het probleem, dat ons land ernstig aantast, het hoofd te bieden”, aldus de premier. Wanneer de vluchtelingen die tijdelijk hun toevlucht hebben gezocht in Maleisië niet door andere landen of hun land van herkomst worden geaccepteerd, heeft Ma leisië geen andere keus dan hen weg te zenden, zei hij. „Dat is de enige andere mogelijkheid voor de meer dan 75.000 vluchtelingen in kampen aan de oostkust van het land”. De premier vraagt Wald heim om de internationale gemeenschap op te wekken tot een snelle oplossing van het probleem. Amnesty International heeft gister avond een beroep op alle regeringen in de wereld gedaan hun internationale verant woordelijkheid te erkennen en Indochine se vluchtelingen op te nemen. Volgens de Franse minister van Buiten landse Zaken, Jean Fran^ois-Poncet, heeft Vietnam laten weten dat Zuidoost- Azië nog 2,25 miljoen vluchtelingen kan verwachten. Hij deelde dat gisteren zijn collega’s uit de acht andere EG-landen mee. Mocht bovenstaande formule in de krant niet op zijn voordeligst reprodu ceerbaar zijn, dan herhaal ik het nog maar even in woorden: b maal haakje openen stippeltjes procent van a gedeeld door 2 haakjes sluiten, gedeeld door c. De oplage, b, zal in dit geval 6000 bedragen, de prijs van de bloemlezing, a, zal, exclu sief omzetbelasting, ƒ23,50 zijn, en het aantal bedrukte bladzijden, c, is door de uitgeverij omgeruild voor het aantal re gels, te weten 120 x 160. De uitkomst is 37 - cent per regel. Het gedicht in kwestie is een sonnet, dat al sinds de 13e eeuw over niet meer en niet minder dan 14 regels beschikt, maar om niet opgehelderde re denen schijnen de samenstellers mijn son net zo mooi te vinden, dat zij het op 28 regels hebben getaxeerd. Misschien is dat ook de gewoonte bij het bloemlezen van poëzie, omdat dichtregels, vergeleken met prozaregels, dubbel tellen, net als Indische jaren. Het is dus blijkbaar de bedoeling mijn sonnet niet te honore ren met 14 x ƒ0,37 ƒ5,18, maar met 10,36. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De CDU-politicus en Bonds- dagafgevaardigde, Hans-Edgar Jahn (64) uit Nedersaksen wordt nu toch geen lid van het Europees parlement. In een brief aan partijvoorzitter Kohl zei Jahn dat hij dit besluit genomen had om de CDU geen schade te berokkenen. Jahn was zowel in West-Duitsland als in het buitenland heftig in opspraak geko men toen kort voor de Europese verkie zingen bekend werd dat hij in 1943 het buitengewoon antisemitische boek „De storm over de steppen het joods-bolsje- wistische imperialisme” had geschreven. Adolf Hitler werd destijds door hem een „groot Duitser en een groot Europeaan” genoemd. Joden worden omschreven als „huichelaars en bastaards”. Na zijn verkiezing voor het Europees Parlement verkaarde Jahn, die lijstaan voerder van de CDU in Nedersaksen was, dat hij niet van plan was zijn zetel op te geven. De ex-nazi-propagandist meende dat in het Europees Parlement „niet het verleden, maar de prestatie van heden” geldt. Onder druk van zijn eigen partij heeft hij uiteindelijk zijn beslissing her zien. De CDU had van hem geëist dat hij tegen hem geuite beschuldigingen zou weerleggen. Jahn kon dat niet, omdat hij inderdaad een afschuwelijke nazi is geweest. In een verklaring karakteriseert hij zijn gedrag in de oorlog als een „politieke vergissing”, waarvoor in de huidige Bondsrepubliek „kennelijk geen genade bestaat”. Tevens kondigde hij aan zich actief voor de CDU te blijven inzetten. Tot nu toe heeft geen enkele CDU-politicus geëist dat hij zijn Bondsdagzetel opgeeft. WASHINGTON (DPA). Het Amerikaanse congres heeft gisteren een uitgebreid onderzoek gelast naar de ongewone toename van kanker onder de zwarte bevolking in de Ver enigde Staten. Men wil vaststellen hoe het komt dat het aantal gevallen van kanker onder deze bevolking met acht procent stijgt, terwijl bij de blan ke bevolking een vermindering van drie procent is geregistreerd. Uit de meest recente statistiek van het Ame rikaanse genootschap ter bestrijding van kanker blijkt, dat thans een op de vier zwarte Amerikanen aan kanker zal sterven als de huidige tendens aanhoudt. en het herstel van het gezag van de Liba nese regering over het gehele grondge bied, met name over het zuidelijk deel, bemoeilijkt”. In hun verklaring zeggen de EG-landen verder, dat ze bij de VN-hoge commissaris voor Vluchtelingen zullen aandringen op een internationale conferentie over het probleem van de Indochinese vluchtelin gen. Op initiatief van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw zullen de Negen de landen die vluchtelingen hebben opgenomen vragen, deze niet in zee te drijven. Van der Klaauw verklaarde na afloop van de be sprekingen, dat ons land „een fors be drag” beschikbaar zal stellen voor de hulp aan vluchtelingen in Zuidoost-Azië. Hoe veel het precies zal worden hangt volgens hem mede af van wat de andere EG- landen zullen uittrekken. Voor een van ko- ilngin Elizabeth's lijf wachten scheen de zon gisteren tijdens een ceremonie bij Windsor Castle wat al te fel. De man werd bevangen door de hitte en viel neer. Zijn collega, die vlak voor de toeschou wers stond, reageer de niet eens. Een bobby en een andere politieman staken wel de helpende hand uit.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3