Journalisten GENUMMERD OOR Evacuering buitenlanders verloopt soepel CAO bij Van Gelder rond La Wie faalde in en buiten Almelo? N< tu Extra hulp voor arme landen bredere aanpak alcoholprobleem achtergrond ste Damiate Pers verwerpen dagblad-CAO Pleidooi voor KAMERDEBAT OVER KOSTENBEHEERSING GEZONDHEIDSZORG IJmuider Courant Autobanden 22 keer lek gestoken f Ovei DU 19 JUNI 19 7 9 DINSDAG 4 SNE1 - VEI in eei waarl vierk; terrei in ha wordi Siem< die V DEN HAAG. Een ruime meerderheid in de Tweede Ka mer vindt dat er een vesti gingsbeleid voor huisartsen moet komen en dat de overheid daarin een actievere rol moet spelen. De fracties van PvdA, CDA, D’66, PPR en PSP menen ook, dat de be staande huisartsenpraktijken verkleind moeten worden om zo plaatsen te creëren voor de verwachte grote stroom van afgestudeerde artsen. (Van onze redactie binnen land) 7? Ministerie CRM H Kamer: vestigingsbeleid urenlang bezet v; in Amsterdam moest de politie optreden om de gemoederen in Telstar staat zwak in kort geding Sandinisten veroveren toeristeneiland Mais van 147,50 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het is niet realis tisch om van pogingen het alcoholge bruik door deelnemers aan het ver keer te verminderen, effect te ver wachten, wanneer in vrijwel alle an dere omstandigheden alcoholgebruik wordt gestimuleerd. DEN HAAG (ANP). Zes ontwikke lingslanden die met grote financiële pro blemen kampen, krijgen dit jaar extra hulp van Nederland voor een bedrag van in totaal 127 miljoen gulden. Die landen zijn Soedan, Zambia, Jamaica, Guinee- Bissau, Kaapverdië en Tanzania. Het geld zal gebruikt worden voor de financiering van de import voor belangrijke economi sche sectoren als landbouw, industrie en transport. Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking heeft besloten deze extra hulp te geven op grond van een kort geleden onderzoek naar ondermeer de handelspositie, de deviezenreserve en de schuldenlast van de landen. Ook werden de landen beoordeeld naar hun sociaal- economische bleid. Soedan krijgt het grootste bedrag aan hulp: een schenking van vijftig miljoen gulden. Zambia krijgt een lening van 22 miljoen. Jamaica kreeg eerder dit jaar een lening van vijftien miljoen, die nu wordt aangevuld met tien miljoen. Guinee-Bissau krijgt een schen king van tien miljoen en Kaapverdië ont vangt een schenking van vijf miljoen. Tanzania tenslotte ontving al een schen king van dertig miljoen. Het Mais-eiland is van Nicaragua. Het is een toeristencentrum en beschikt over een vliegveld. Op het Nicaraguaanse vaste land zouden de sandinisten nu ook het plaatsje Belem ten noorden van Rivas, een stad op 120 kilometer ten zuiden van de hoofdstad, hebben ingenomen en de Transamerika-route hebben afgesneden. Van regeringszijde is meegedeeld dat bij Esteli een sandinistische kolonne is vernietigd die op weg was naar de sandi nisten die het oosten van de hoofdstad Managua in handen hebben. De evacuering van de kolonie buitenlan ders in Managua verloopt vrij soepel en geschiedt met het transportvliegtuig C- Dit bleek gisteren tijdens het Kamerde bat over het kabinetsplan tot kostenbe heersing van de gezondheidszorg, waarop overigens van alle kanten kritiek kwam. In het kader van Bestek ’81 moet van de tien miljard aan bezuiniging twee miljard uit de gezondheidszorg komen. Over die bezuinigingen van twee mil jard zijn kabinet en regeringspartijen het wel eens. Maar over de manier waarop dat moet gebeuren, bestaan bij de afzonderlij ke partijen andere denkbeelden. Dr. Kahn kwam, blijkt uit diverse pu- blikaties, in 1973 naar Nederland waar hij in een fysisch-dynamisch laboratori um van de Amsterdamse universiteit wetenschappelijk onderzoek verrichtte. Hij zat daar te ver van de bron om zelf beslag te kunnen leggen op de geheimen. Dr. M. Boogaardt, directeur van de Al melose verrijkingsfabriek acht het vol strekt uitgesloten dat iemand door zijn veiligheidsnet kon slippen. „Van ons be drijf heeft Kahn maar een klein stukje kunnen zien. Ik kan het hele verhaal niet goed beoordelen, maar duidelijk lijkt me wel, dat Kahn door de screening van de BVD is geslipt”. Oud-minister van Binnenlandse Za- van artsen geen verkeerde zaak te zijn”, aldus De Korte. „Geringere inkomens- vooruitzichten zullen de toeloop echter beperken.” Hij was het eens met het tarie ven- en inkomensbeleid voor de vrije be roepen, waarover CDA en oppositiepartij en de nodige twijfels hebben. Staatssecretaris Veder-Smit van Volks gezondheid zei in haar antwoord dat de gedachten aan een vestigingsbeleid meer vorm beginnen te krijgen, maar dat wette lijke regelingen veel tijd nemen. Zij zal de suggestie om alvast via de Ziekenfonds wet in te grijpen, overwegen. De PvdA-fractie vroeg in een motie meer verpleegkundigen aan te stellen dan waartoe de regering tot nu toe heeft beslo ten (9000 inplaats van 5000). In een andere motie vroeg het CDA om een actieplan, waarin de ombuigingen in (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Vanmiddag om vijf uur zal president van de Groningse recht bank mr. J. E. de Jong uitspraak doen in het kort geding dat Telstar tegen de KNVB heeft aangespannen naar aanlei ding van het feit dat de ploeg morgen avond onder normale omstandigheden dus met publiek moet aantreden in het Oosterparkstadion om de gestaakte wed strijd tegen FC Groningen (stand 2-0) uit zijn, ernstige zorgen over de gevolgen van de diefstal. „Ik vrees dat Pakistan dan inderdaad de weg naar de produktie van atoombommen gevonden heeft. Er waren daarvoor al geruime tijd aanwij zingen. De dreiging van Amerika, hulp aan Pakistan stop te zetten, had er ook mee te maken. Als Pakistan atoom- macht wordt, vrees ik dat India niet meer te houden is. Tel daarbij nog de gespannen verhouding met China, dan is er toch wel degelijk reden voor ernsti ge zorg”, vreest de oud-bewindsman. Volgens Van der Stoel zal de Europese UTRECHT (ANP). De vakbonden en de directie van het papierconcern Van Gelder hebben gisteren overeenstemming bereikt over een CAO voor de ruim 2500 werknemers. Van der Veen van de Indu striebond FNV zei verheugd te zijn over de resultaten. De werknemers van het papierconcern krijgen er in ieder geval twee vakantiedagen bij en werknemers in de vol-continudienst te spelen. Verwacht wordt dat Telstar het geding zal verliezen. den bij het doorbreken van een blokkade van het industrieterrein in Den Haag. Voorts werd in de Centrale Markthallen in Amsterdam zonder enige aanleiding een bestuurder van de dienstenbonden FNV opgepakt en meegenomen naar het politiebureau. Volgens de FNV bestond 's mans enige vergrijp uit het uitdelen van pamfletten. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Voor el zien V£ reden s zonder kan ge ook me over te Het coi had oi missie gesteld stande den w< Op c Sport e tussent HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Een j nomen kampte dom in gemeen stelling in 1956 gemeen terrein De g noorde voor v Voor ring v voor k de geb in kw< die vo omdat VEL het ba tarief kaartj< ƒ1,25) BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 Vier tr („om ni wikkek Velsen lapje 1 (1540 v aanwez vierkar plantso nen aai ter) en (650 vie Hoogov In de dagavc sodalis Th. C. („Niet< verwijz lijkse p op kort FC Groningen was tijdens de zitting als derde gedagvaard omdat tevoren al vast stond dat zij niet akkoord zal gaan als Telstar gelijk krijgt. FC Groningen heeft de tegeneis ingediend dat Telstar morgen avond om 19.00 uur in het stadion ver schijnt op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Uit een antal vragen van mr. De Jong aan Telstar-voorzitter Ton Zwikstra kon worden opgemaakt dat de Velser club waarschijnlijk in het ongelijk wordt gesteld maar dat de door FC Gro ningen geëiste dwangsom het niet haalt. Mocht dit gebeuren dan volgt vanavond spoedberaad van het Telstar-bestuur. Zijn collega Gualtherie van Wezel (CDA) stelt zich op hetzelfde standpunt. „Er is meer aan de hand, dan de minister van Economische Zaken heeft willen laten geloven, toen hij begin mei met zijn antwoord aan de Kamer kwam. Dat blijkt duidelijk uit het feit, dat men in een interdepartementale commissie de zaak zo diepgaand wil onderzoeken”. Van Wezel acht het voor de hand te liggen dat dr. Kahn, als hij geheimen heeft verkregen, geholpen is. „Als hij (Van onze redactie binnenland) De screening, het betrouwbaar heidsonderzoek van mensen die met de produktie van verrijkt uranium te maken hebben, lijkt in het geval van de gestolen geheimen uit de ultra-centrifugefabriek in Almelo, weinig zorgvuldig te zijn geweest. Onzeker is in hoeverre de BVD (Binnenlandse Veiligheids Dienst) daarmee te maken heeft gehad. Dui delijk is in ieder geval, dat betrok ken Pakistaans geleerde dr. Kahn door de mazen van het controlenet kon glippen evenals waarschijnlijk een handlanger die nog dichter bij de geheimen kon komen. In dat laat ste geval ligt het voor de hand, dat ook de betrouwbaarheidscontrole van UCN gefaald heeft. LEII gen aa waard, zuivert bereke had gi Wassei Beid reikter Rijnlai steeds graaf teerde voort, de zaa Moei ook de veronti talen i Wat betreft het vestigingsbeleid voor huisartsen, meende CDA-woordvoerder Van Rooijen dat de ziekenfondswet al mogelijkheden biedt om in te grijpen. De animo voor uitbreiding van praktijken zal volgens Van Rooijen afnemen, als men een honoreringsschaal gebruikt die daalt naarmate meer patiënten worden behan deld boven een bepaald gemiddelde. Men 130 „Hercules”. Het toestel is van de Spaanse luchtmacht en reist op en neer tussen de Nicaraguaanse hoofdstad en die van Costa Rica, San José. Twee toestellen die door de Franse rege ring ter beschikking zijn gesteld, hadden vrijdag al 120 Fransen en verder Duitsers, Italianen, Belgen, Brazilianen en vijf Ne derlanders weggebracht. De Verenigde Staten hebben gisteren gevraagd om een bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de Organisatie van Amerikaanse Staten over Nicaragua. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington wilde Amerikaanse militai re interventie, „hoewel uitermate onwaar schijnlijk”, niet uitsluiten. De president van Nicaragua, Somoza, (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. Naar in de Nicara guaanse hoofdstad Managua ver luidt, zijn gisteren sandinistische op standelingen geland op het Mais-ei- land, een honderdtal kilometers uit de oostkust van Nicaragua. De guer rillastrijders schijnen zich meester te hebben gemaakt van het kleine mili taire garnizoen op het eiland en het hele eiland te beheersen. hoeft zo niet te wachten tot een honore- rings- en vestigingsbeleid van de grond is gekomen, aldus de motie van Van Rooijen. Dit schrijven de drie auteurs Steenhuis, Van Ooyen en Noordzij in hun gezamen lijk boek „Alcoholisme, effect van een nieuwe wetgeving op alcoholgebruik bij verkeer sdeeïname. De schrijvers pleiten dan ook voor een bredere aanpak van het alcoholprobleem dan alleen door het ministerie van Justi tie. Zij vinden wel dat de effectiviteit van alcoholacties van de politie groter kan, enerzijds door de controlemiddelen te ver beteren en anderzijds door de acties van tevoren aan te kondigen. Van meer acties verwachten de auteurs, die op dit terrein onderzoek hebben ge daan, wel nut, van zwaardere straffen niet. Het aankondigen van acties zou op de bewuste avonden kunnen leiden tot minder drankgebruik en een eerste stap zijn naar gewoontevorming. „Als het in de samenleving gebruik wordt om na de ochtendkoffie een glaasje sherry te nuttigen, om bij de middagmaal tijd wijn te drinken, om na afloop van het werk te borrelen, evenals na sport en training en om ’s avonds na de koffie opnieuw de fles ter hand te nemen, als met andere woorden het gebruik van alcohol zo in het hele leefpatroon is geïnte greerd, dan moet men zich geen grote voorstelling maken van het effect bepalingen op één deelgebiedje”. werd volgens de FNV in Den Haag door ongeveer de helft van het totale personeel de politie bijzonder hardhandig opgetre- nog eens twee. Er komt een regeling voor vervroegd uittreden voor 63- en 64-jarigen, waarbij de kosten vrijwel geheel voor de werkge ver zijn. Met de Van Gelder-directie is verder af gesproken, dat in de looptijd van de CAO voor 1979 in principe geen ge dwongen ontslagen vallen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal jJ- Voor het Centraal Station in Amsterdam moest de politie optreden om de gemoederen in bedwang te houden Veel passagiers pikten de werkonderbreking van de bestuurders niet. (Vervolg van voorpagina) Voordat vanmiddag in Utrecht de grote FNV-demonstratie plaatsvond, waar men tienduizenden mensen ver wachtte, werd enige uren lang het ministerie van CRM in Rijswijk bezet gehouden door een groep van onge veer 50 welzijnswerkers. De bezetters vergrendelden de ingang van het departement, zodat niemand in of uit kon. Een werkwillige ambtenaar werd daar zo woedend over dat hij met een fietsketting een glazen deur kapot sloeg. Zo kwam hij binnen, maar hij werd er even vlot weer door de bezetters uitge smeten. De Stedelijke Lichtfabrieken in Leiden de elektriciteitscentrale van de stad - werd vanochtend bezet door een aantal mensen uit de welzijnssector. De stroomvoorzie ning is niet in gevaar gekomen door deze ABVA-actie. Ouders hebben drie lagere scholen in Amsterdam enige tijd bezet gehouden. Dit gebeurde zowel uit protest tegen de drei gende inkrimping van het Amsterdamse onderwijzersbestand als uit solidariteit met de FNV-actie. Een honderdtal leden van de ABVA en de KABO bezette tussen tien en twaalf uur vanmorgen het stad huis in Delft. De directie van het warenhuisconcern Vroom en Dreesmann liet de dienstenbon den FNV weten dat men met deze bonden niet langer wil praten als V. en D. doelwit zou worden van een staking. Daarover waren de dienstenbonden hevig veront waardigd. „Wij laten ons niet intimideren, de acties bij V. en D. gaan gewoon door”. Het personeel van de Bijlmerbajes in Amsterdam hing uit solidariteit met de FNV-acties spandoeken op aan de gevan genisgebouwen. Verdergaande acties wa ren voor dit personeel om voor de hand liggende redenen niet mogelijk. Uit berichten, die tot vanmorgen half twaalf op een centraal meldingspunt bij het VNO binnenkwamen, maakten de werkgevers op dat in de Nederlandse be drijven een zeer rustige sfeer heerste. De FNV klaagde overigens vanmorgen over hard politieoptreden. Volgens een woordvoerder hebben zich tijdens de ac ties diverse incidenten voorgedaan. Zo De PvdA ziet besparingsmogelijkheden in het afromen van de grote inkomens van sommige artsen die veel meer dan het gemiddeld aantal patiënten behandelen. De socialist Kolthoff schatte die winst op jaarbasis op zo’n 250 miljoen gulden, hoe wel hij daarmee volgens zijn zeggen „aan de voorzichtige kant” bleef. Mevrouw Wessel-Tuinstra van D’66 diende een mo tie in met de eis, dat pas afgestudeerde artsen faciliteiten krijgen zich te vestigen in gebieden waar de eerstelijnszorg (huis artsen en aanverwante hulpverlening) versterkt moet worden. De WD voelt meer voor een tarievenbe- leid dan voor een vestigingsbeleid. „Op zich hoeft een toename van het aanbod heeft de Verenigde Staten gisteren van „ondankbaarheid” beticht en heeft om Amerikaanse steun verzocht in zijn strijd tegen het Sandinistische Bevrijdings- front. „Ik wil dat de Verenigde Staten mij helpen net zoals ik hen de afgelopen der tig jaar heb geholpen in hun strijd tegen het communisme”, zo zei Somoza in een vraaggesprek dat gisteravond door de Amerikaanse televisie werd uitgezonden. „Wij willen dat het Amerikaanse volk alles terugbetaalt wat wij tijdens de koude oorlog hebben gegeven.” De Panamese regering heeft haar diplo matieke betrekkingen met het bewind van president Somoza verbroken en de nieu we regering „van nationale Nicaraguaan se nationale wederopbouw” erkend, die gisteren in Costa Rica is gevormd. de gezondheidszorg voor de jaren 1979, 1980 en 1981 zijn aangegeven. 14,80 42,60 f 56,50 167,70 220,50 0,75 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Met grote meerderheid hebben gistermiddag in Utrecht dagblad journalisten de nieuwe CAO voor dag bladjournalisten voor dit jaar, afgewezen. Op bijna elk punt van het door de delega ties van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en van de Nederland se Dagblad Pers (NDP) bereikte akkoord, was felle kritiek. De voorgestelde toeslag voor arbeid op onaangename en onregelmatige tijden werd door de meeste NVJ-leden als te laag verworpen. Een kleine minderheid had overigens principiële bezwaren tegen een financiële toeslag voor onaangenaam of onregelmatig werken en bepleitte een re geling in vrije tijd. Het verplicht vervroegd uittreden (VUT) voor 63-jarigen en ouder, vond al evenmin genade in de ogen van de leden. Men verwierp vrijwel algemeen het ver plichte karakter van deze regeling. Ook was er veel kritiek op het feit, dat naar mening van de dagbladjournalisten te weinig is gedaan aan de materiële posi tie van de laagstbetaalden. Het bestuur van de NVJ zal zich maan dag beraden over verdere stappen. De gisteren om haar werk fel gehekelde on- derhandelingscommissie van de NVJ, liet al weten niet bereid te zijn terug te gaan naar de werkgevers voor nieuwe CAO- besprekingen. ARNHEM (ANP). Een duivenhouder uit Arnhem ontdekte het afgelopen week einde, dat de banden van zijn vrachtauto voor de 22ste keer in drie jaar waren lek gestoken. De man verdenkt buurtbewo ners vanwege zijn jacht op katten, die het op zijn duiven gemunt hebben. De vracht auto met paardensportartikelen, waar mee de duivenhouder beroepsmatig de concoursen afrijdt, werd het afgelopen weekeinde ook met verf besmeurd. I Ar Alle honden in Nederland krijgen I een nummer in het I oor ingebrand om I zodoende een regi- I stratie te verkrijgen I van het Nederlandse I hondenbestand. Op I de foto: nestcontro- I leur Mielen van de Raad van Beheer op I Kynologisch gebied bezig met het aan- I brengen van een I nummer in een van de oren van de York- I sire-terrier van Karin Jongeneel uit Am sterdam. huisartsen noodzakelijk met de screening te maken zou hebben. Dr. Boogaardt verwijt het vorig kabi net dat het de Pakistani, als die inder daad geheimen heeft gestolen, door de controlemazen heeft laten slippen. Nota bene een kabinet waarvan nogal wat leden zich, terecht, druk gemaakt heb ben over zoveel mogelijk veiligheid bij leverantie van verrijkt uranium aan Brazilië. Nu blijkt volgens hem dat ah er inderdaad geheimen gestolen zijn, dat kabinet zelf zijn controlemaatregelen onvoldoende in handen had. Internatio naal zal dat naar zijn mening zeker pro blemen geven, vooral omdat men die veiligheidsgaranties zo nadrukkelijk van de andere partners in het UCN- verdrag wenste. Dr. Max van der Stoel, oud-minister zelf het receptenboek niet kon bemachti- van Buitenlandse Zaken, nu buitenland- gen, moet er iemand anders zijn ge- expert van de PvdA-Tweede-Kamer- weest, die wel in de winkel kon komen”, fractie, maakt zich, als de berichten juist meent de CDA-er. ken, De Gaay Fortman, die m de jaren 1973 tot en met 1975 verantwoordelijk was voor het BVD-beleid, kan niet zeg gen of de BVD zich met dr. Kahn heeft beziggehouden. In ieder geval is hem geen kwestie-Kahn voorgelegd. De BVD hoeft niet te screenen, dat is in de eerste - Gemeenschap samen met de Verenigde plaats een zaak van de bedrijven zelf. Staten er alles aan moeten doen om Dr. Bogaardt van het UCN vindt het Pakistan ertoe te bewegen geen atoom- onjuist om te stellen dat de BVD niets bommen te gaan gebruiken, ook niet als proefneming. Er zal druk op Pakistan moeten worden uitgeoefend. Daarom ook acht Van der Stoel het van groot belang, dat de minister van Buitenland se Zaken morgen aanwezig zal zijn bij het overleg met de Kamercommissies.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4