TERREIN BEDREIGDE VILLA’S BUITEN TRANSACTIE Nog steeds geen akkoord tussen Velsen en Rijnland s Nieuw gebouw voor Rijnland Subsidieverzoek vormingswerk niet volledig gehonoreerd Lager tarief Heerenduinen na stagnatie bij kaartverkoop At Minister betreurt verontrusting over transport O.R.-Staalmat stemt in met sluiting dinsdag COMMISSIE WEIGERT POTJE „ONVOORZIEN BESLISSING VALT MIDDEN IN CRISISSITUATIE it Over zuiveringstaak van afvalwater I r 5 19 JUNI VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 4 Radio-actief afval i Toelichting SNELLE TOEPASSING WEKT WREVEL IN COMMISSIE Achterstand „Doodmoe vierkante meter) vraagtekens opriep. Voor dit bedrag komt een terreinstrook benoorden de Wenckebachstraat (1030 vierkante meter) in handen van de gemeente Velsen. Eenzelfde vierkante metertarief wordt gehanteerd voor terreingedeelten aan de Bessemerstraat, die Siemens Martinstraat en de Staalhavenstraat (7760 vierkante meter) die Velsen aan Hoogovens in eigendom overdraagt. i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie financiën verdiepte zich maandagavond I in een grondruiltransactie tussen Hoogovens en de gemeente Velsen waarbij in twee gevallen de al in 1974 overeengekomen prijs 40,- per (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Minister D. Tuijn man van verkeer en waterstaat heeft vanochtend het nieuwe kan toorgebouw van hoogheemraad schap Rijnlaan aan de Leidse Breestraat 48 officieel in gebruik gesteld. De medewerkers van Rijnlands technische dienst, die voorheen verspreid over diverse gebouwen gehuisvest waren, vin den in het nieuwe pand een cen traal onderdak. Begin dit jaar heeft de verhuizing al plaats ge vonden. I Hoogovens en gemeente doen grond van de hand voor „weggeefprijs ^■J >0 J. C. Bart haakt voortijdig af als hoofd Claraschool eiden - werd lensen sorzie- r deze den in en. Dit e drei- damse ariteit leden tussen stad- incern mbon- onden oelwit mover eront- deren, loor”. ijes in iet de gevan- es wa- hand ur ir Op dringend verzoek van de Dienst Sport en Recreatie is inmiddels al tot de tussentijdse tariefswijziging overgegaan. VELSEN. Problemen met wisselgeld aan de loketten voor kaartjesverkoop bij het bad De Heerenduinen zijn voor B. en W. aanleiding het voor 1979 vastgestelde tarief 1,30 voor badbezoekers onder zestien jaar) terug te draaien. De zwembad- kaartjes moeten voor die leeftijdcategorie weer terug naar het tarief van vorig jaar ƒ1,25) vlotte betaling in kwartjes mogelijk maakt. De gemeente Velsen heeft de grond ten noorden van de Wenckebachstraat nodig voor verbreding van de weg ter plaatse. Voorzitter Th. C. Witte gaf als verkla ring voor dit wel heel minimale tarief voor koop en verkoop de bestemming en de gebruiksmogelijkheden van de grond in kwestie. Het gaat om industriegrond die voor dat doel echter onbruikbaar is omdat ter plaatse verharde wegen lopen. prijs aan Hoogovens over te doen; in dit geval mét renteberekening. De grondtransactie werd in 1974 door de gemeente Velsen bewust wat op de lange baan geschoven door toen en nu nog steeds bestaande onzekerheid rond een strook villabebouwing aan de Wencke bachstraat (mogelijke sloop ten behoeven van uitbreiding van het PEN-Centrum). Dit gebied is nu buiten de overeenkomst gehouden. mei al werd teruggekomen. De baddirec- tie kampte constant met een tekort aan wisselgeld (dubbeltjes en kopergeld) door de weinige badbezoekers die met gepast geld betaalden. Met een badbezoek van bijna vijfduizend op uitgesproken zomer se dagen achtte Witte zo’n situatie onver antwoord. De CDA-er Koopman bleek na dit alles nog niet overtuigd van de nood zaak van de voorgestelde tariefsverlaging die inmiddels al bij de kaartverkoop wordt toegepast. VELSEN. De werkgroep plaatselijk vormings- en ontwik kelingswerk in Velsen kwam maandagavond bij de commissie financiën aan een dichte deur met een subsidieverzoek voor het lopende jaar tot een bedrag van 10.000. Een bedrag van 2,672 is toereiken om het verschil weg te werken tussen de werkelijke kosten voor dit jaar en het verwachte rijkssubsidie 47.901). De commissie wilde daarmee volstaan. Om bij dit soort uitgaven de vinger aan de pols te kunnen houden maar ook om tegenover andere subsidieaanvragen geen precedent te scheppen. Het vormings- en ontwikkelingswerk wil met het hogere bedrag de financiële ruimte scheppen om met activiteiten snel Minister Tuijnman zei vanochtend in zijn openingstoespraak, dat Rijnland ook in de toekomst veel zal moeten doen voor andere waterschappen. Sinds enkele ja- op nieuwe behoeften te kunnen in spelen. Het commissielid C. A. Kleijwegt (PvdA) tekende als eerste bezwaar aan tegen de voorgestelde procedure. De werkgroep voor het plaatselijk vormings- en ontwikkelingwerk neemt voor de activiteiten dit jaar een van 1977 daterend werkplan als leidraad. „Met dit voorstel wordt een potje onvoorzien opgebouwd waarvan de besteding van hieruit gezien volslagen mistig is. Wij geven hiermee ten onrechte een brokje bevoegheid uit handen", zei Kleijwegt die van zijn overbuurman H. van der Werff (CDA) direct het gelijk aan zijn kant kreeg. Met een geldelijke bijdrage van de voorgestelde omvang zetten de raad en ook de betrokken commissies zichzelf buitenspel, zo was de commissie tenslotte unaniem van oordeel. Santpoortse Lidwinaschool. Een 39-jari- ge onderwijsperiode wordt daarmee vol gemaakt. De plek aan de noordkant van de Wenckebachstraat waar de gemeente door de transactie ten koste van 'Hoog ovens terreinwinst boekt. De terrein strook komt uitstekend van pas voor een wegverbreding ter plaatse waar voor vee! eerder plannen bestonden. Met zijn voortijdig vertrek wordt aan de Claraschool een nieuwe arbeidsplaats ge schapen. Ook dit heeft een rol gespeeld bij zijn besluit tot een voortijdig afscheid. De heer P. Adrichem, nu nog verbonden aan de Haarlemse Laurensschool, volgt hem straks op aan de Kerkstraat. Schoolbe stuur, oudervereniging en collega’s bie den 27 juni een afscheidsreceptie aan (19.00-22.00 uur) in de kleuterschool, Kerk straat 2. Wat zijn de plannen voor de periode daarna? „Ik ben verzot op lezen maar, ’t klinkt misschien gek, aan een boek uitlezen ben ik de afgelopen jaren nauwelijks toegekomen. Op dat punt wil ik mijn achterstand eindelijk eens in halen”. ±t de svond, n ver- ig het bezet onge- n halt int bij en de Ise be ste. iorgen is een de ac- n. Zo door igetre- kkade ag- hallen eiding onden ar het ond ’s n van Rijnland heeft nu, schuin tegenover el kaar, twee onderkomens aan de Brees- traat: het nieuwe gebouw en het vier eeu wen oude Gemeenlandshuis. Het hoog heemraadschap kreeg door de nieuw bouw ook de beschikking over een riante vergaderruimte, waarmee een eind is ge komen aan de bijeenkomsten van de Ver enigde Vergadering in de grote zaal van het Gemeenlandshuis. Men was daar uit zijn jasje gegroeid. UTRECHT. De ondernemingsraad van de Hoogovens-dochter Staalmat in Utrecht heeft met enig voorbehoud inge stemd met de sluiting van het bedrijf. De 120 personeelsleden zijn in maart van dit jaar in verzet gekomen tegen de plannen van Hoogovens om de produktie over te hevelen naar Thibodraad in Beek en Donk. Hoogovens is nog aan het onder handelen om bijna de helft van de aande len in Thibodraad in handen te krijgen. Een samenvoeging van de produkties leidt volgens Hoogovens tot een versterkte positie op de markt van staalmatten en zal tevens een verlaging van de kosten met zich mee brengen zodat de activiteiten van de beide ondernemingen beter zijn ge waarborgd. Bovendien kan volgens Hoog ovens de levering van walsdraad door de draadwalserij Domka in Utrecht uitge breid worden tot 35.000 ton, 10.000 ton méér dan Staalmat nu afneemt. De bonden geloven hier niet in en zijn bang dat ook Domka (eveneens een Hoog ovens-dochter) in de loop van de jaren tachtig het veld zal moeten ruimen. De industriebonden zien een grote bedreiging in een nieuwe en ultramoderne draadwal serij, die momenteel in België wordt ge bouwd. Hoogovens neemt daar voor vijf procent aan deel. De ondernemingsraad van Staalmat heeft aan de directie gevraagd de sluiting in ieder geval uit te stellen tot eind vol gend jaar. Er moet tevens overleg worden geopend tussen de industriebonden en Hoogovens overheen goede begeleidings- regeling voor personeelsleden, die elders in het concern een baan krijgen. )0 >0 50 '0 50 '5 J. C. Bart: Combinatieklassen té zware belasting Als goede tweede tijdsbesteding komt de (moes)tuin achter zijn woning aan de Santpoortse Beekvlietstraat, tot nu toe uitsluitend door zijn echtgenote behar tigd. Soms tegen wil en dank. „Het on kruid doet om deze tijd van het jaar ijverig zijn best. Zij staat mij straks gewa pend met de schoffel in de deuropening op te wachten. Bij wijze van spreken dan ?ren in it. In de lerarenkamer aan de Kerkstraat is pas ’s middags na school ruimte voor een gesprek waar de heer Bart duidelijk de tijd voor neemt. Toppers uit zijn carrière maar ook de „diepe dalen” staan in chro nologische volgorde op een schriftvellte- tje voor hem. Op en top onderwijsman is hij. Iemand met een warm hart voor de jeugd. Met opvoeding, vorming en ontwik keling van het kind vervult de school een drieledig taak. Er is een accentverschui ving aan de gang van kennisoverdracht („aanbrengen van parate kennis”) naar de epxressievakken waar muziek onderwijs maar ook het onderdeel handvaardigheid onder gerangschikt kan worden. Een ont wikkeling die Bart niet zonder verontrus ting volgt. Na het bewust wegdrukken van het creatieve in de mens, niet eens zo gek lang geleden, vreest hij nu overdrijving naar de andere kant. „Aandacht voor zo genoemde ludieke vakken gaat vaak ten koste van de parate kennis. En op het laatste ligt bij de overstap naar het voort gezet onderwijs toch nog altijd het accent. Daar worden op dat punt harde eisen gesteld”. Na een aantal jaren van gas terugnemen nadert de Claraschool nu angstig snel het bestaansminimum als zelfstandige school. Van vijf leerkrachten wordt met ingang van het schooljaar 1979-1980 teruggescha keld naar vier man. Bij Barts komst in 1957 was de Clara nog zesmansschool met 290 leerlingen. Met drie leerkrachten en de formatie van dubbelklassen wordt voor het voortbestaan een strijd geleverd die zonder snelle bebouwing van de kaal slag in Oud-IJmuiden al bij voorbaat als verloren moet worden beschouwd. De on derwijsman zal aan de Claraschool com binatieklassen voor lief moeten nemen. Veel extra werk moet daarmee door min der mensen worden verricht. De heer Bart vindt dat voor zichzelf een té zware belas ting. Psychisch en lichamelijk. Hij tobt met lichamelijke klachten („Ik ben dood- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij de rooms-kahtolieke Claraschool aan de Kerkstraat in Oud- IJmuiden wordt 27 juni uitvoerig stilge staan bij het verstek van het schoolhoofd J. C. Bart. Een bijzonder afscheid vanwe ge de onderwijscarrière die eraan vooraf ging en de beweegredenen. Als 63-jarige benut de heer Bart de mogelijkheid die het ministerie voor vervroegde uittre ding biedt. Als hoofd van de Claraschool heeft hij er tweeëntwintig jaar opzitten. Daarvoor (vanaf 1940) was hij als „ge woon onderwijzer” verbonden aan de Voor elk van die terreinenstroken is afge zien van renteverrekening om dezelfde reden als eerdergenoemd (industriegrond zonder dat zo’n bestemming in de praktijk kan gelden). Van der Werff toonde zich ook met het antowoord op een vraag hier over tevredengesteld. moe. Een weekendje rustig aan verandert daar niets aan”). Voor hem is dat het grote argument voor dit vervroegde afscheid waar hijzelf in het gesprek steeds weer over begint. Er zijn die dubbelklassen. Voor de nieuwe Wet op het Basisonder wijs (kleuter- en lagere scholen samen) moet verder een schoolwerkplan op tafel komen. Na jaren van schier onblusbare werklust, gemanifesteerd binnen het on- derwijskader, ziet hij deze opdracht op zichzelf al als een berg voor zich opdoe men. De heer Bart heeft zijn sporen de afgelopen decennia volop verdiend als bestuurslid van de Katholieke Schoolraad IJmond. Daarnaast maakte hij deel uit van de Commissie Algra bedoeld om de koppeling lager/voortgezet onderwijs soe pel te laten verlopen. Andere nevenfunc ties waren voorzitter van de Commissie Onderwijsdagen in Velsen en lid van het plaatselijk hoofdcontact. ren verricht het hoogheemraadschap op verzoek van het Zuidhollandse provincie bestuur werkzaamheden voor die water schappen. De chemische en technologi sche kennis van het hoogheemraadschap blijft dus niet binnen de muren van de Leidse gebouwen. Tuijnman meent, dat dit zo moet blijven. In Den Haag wordt op dit moment hard gewerkt aan nieuwe grondslagen voor het beleid op het gebied van waterhuishou ding en waterschappen. Tuijnman kon digde aan, nog tijdens deze kabinetsperio de met een wetsontwerp op de waterhuis houding te willen komen. Uitgangspunt van de nieuwe wetgeving is, dat de zorg voor schoon water en het op peil en in stand houden van de wateren een eenheid vormen. Er is ook een nieuwe waterschapsweg in voorbereiding, waarvoor Tuijnman in de huidige kabinetsperiode nog een aanzet wil geven. De minister laat zich daarbij adviseren door een werkgroep waarin wa terschappen, de provinciebesturen en ambtenaren van de Rijksoverheid zitting hebben. Een aparte toelichting kreeg de voorge nomen verkoop van het voormalige kampterrein Rooswijk, ooit rijkseigen- dom in 1967 na stug onderhandelen in gemeentehanden gekomen. Sinds de vast stelling van het streekplan IJmond-Noord in 1956 loopt tussen Hoogovens en de gemeente Velsen de afspraak het kamp terrein (685 vierkante meter) tegen kost- Na de grondaankoop en -schenking over en weer resteert voor Hoogovens een bedrag van ƒ316.565,- af te dragen aan de gemeente Velsen. Daarop wordt echter 48.700,- in mindering gebracht door achterstallig onderhoud aan drie betrokken straten (Siemens Martin straat, Bessemerstraat en Staalhaven straat Met de verkoop aan Hoogovens in zich heeft de gemeente Velsen dit bewust wat laten sloffen. Het commissielid H. van der Werff (CDA) had over hetzelfde chapiter in de com missie ruimtelijke ordening al vragen gesteld die bij herhaling maandagavond stande pede van antwoord voorzien kon den worden. Vier transacties met dichte portemonnee („om niet”) zijn betrokken bij de vrij inge wikkelde ruilovereenkomst. De gemeente Velsen krijgt onder die voorwaarde een lapje grond aan de Wenckebachstraat (1540 vierkante meter ter hoogte van het aanwezige fietspad) in handen en ook 2820 vierkante meter aan het Guldewagen- plantsoen in Velsen-Noord. Voor terrei nen aan de Staalhaven (745 vierkante me ter) en aan de Grote Hout- Koningsweg (650 vierkante meter), over te dragen aan Hoogovens gelden dezelfde condities. schap berekent gezinnen momenteel ƒ94,20 aan verontreinigingsheffing, ter wijl alleenwonenden ƒ31,40 betalen. De heffing is dit jaar ruim zes procent hoger dan in 1978. Dat houdt, behalve met algemene kostenstijgingen, verband met de uitbreiding van de outillage van Rijn land, de overname van de zuiveringstaak van genoemde drie gemeenten en het in- gebruiknemen van de nieuwe behuizing voor Rijnlands technische dienst aan de Leidse Breestraat 48. DEN HAAG/IJMUIDEN. Minister Ginjaar (Volksgezondheid) betreurt het dat het transport van verwerkt radioac- tief-afval vanuit Petten in de betrokken regio verontrusting heeft opgeroepen. Hij zegt dit in antwoord op schriftelijke vra gen van het CDA-kamerlid Hans de Boer. Volgens de minister is over deze operatie uitvoerige voorlichting gegeven, alsmede over alle daaraan verbonden maatre gelen. In antwoord op vragen van het kamer lid Ineke Lambers (D’66) zegt de bewinds man, dat het storten in het kader van een aantal internationale overeenkomsten ge schiedt. Dit jaar bestaat de te dumpen lading uit 3010 vaten van 200 liter, 11 vaten van 600 liter en 7x372 duizend-liter contai ners. Het totale gewicht van de lading bedraagt 2122 ton. Het afval, afkomstig uit ziekenhuizen en laboratoria, wordt verwerkt met beton of kunststof tot een vaste massa, verpakt in stalen vaten die in sommige gevallen omgeven zijn door een mantel van gewapend beton. Het afval bestaat uit schoonmaakmateriaal, watjes, injectienaalden, glaswerk, besmette stuk ken, handschoenen en dergelijke. In zijn antwoord wijst minister Ginjaar erop, dat andere mogelijkheden voor het zich definitief ontdoen van dit afval in ons land ontbreken. Stopzetting van het tran sport wil hij daarom dan ook niet bevor deren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Velsen heeft nog altijd zijn zuiveringstaak van afvalwater niet overgedra gen aan hoogheemraadschap Rijnland. In het verleden deden al veel gemeenten dat, waardoor Velsen nu nog als enige buiten het gebied van Rijnland op eigen houtje zuivert. Rijnland had er op gerekend, dat de zaak vorig jaar al beklonken zou zijn en berekende, dat er in 1980 140.000 „vervuilingseenheden” zouden bijkomen. Dat aantal had grotendeels betrekking op het overnemen van de zuiveringstaak van Velsen, Wassenaar en Zoetermeer. Beide laatstgenoemde gemeenten be reikten inderdaad overeenstemming met Rijnland, maar met Velsen worden nog steeds onderhandelingen gevoerd. Dijk graaf J. baron van Knobelsdorff consta teerde gisteren: „De zaak gaat gestaag voort. Ik hoop, dat het gemeentebestuur de zaak in het najaar afrondt”. Mocht dat lukken, dan betekent het, dat ook de inwoners van Velsen volgend jaar verontreinvgingsheffing moeten gaan be talen aan Rijnland. Het hoogheemraad- ingang d in of r werd et een sloeg, erd er uitge- In de commissie financiën was dit maan dagavond tegen het zere been van de socialist F. F. J. Reichenfeld. Voorzitter Th. C. Witte wuifde verwijten daarover („Niet correct en al te voorbarig”) weg met verwijzing naar de problemen in de dage lijkse praktijk met het nieuwe tarief waar op kort na de start van het badseizoen op 1 C. A. Kleijwegt (pvdA( volslagen mistig WWW

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5