Kabinet denkt niet aan dwang Bloemen tegen lawaai Directeur zou PvdA wil ontwerp uitbreiden Fracties werken aan Mensen meer naar bioscoop ft Palingkwekerij in zoutfabriek Langdurige staking PTT-technici wet nucleaire kennis 1 te sociaal zijn In China zijn advocaten nodig ai Neem geen risico, neem de Ideale Reisverzekering van de Europeesche. >4 I De Europeesche. Uw ideale reisgenoot. EUROPEESCHE 21 ECONOMIE 19 7 9 JUNI DONDERDAG 21 to*- If J lening. By ziekte, v een onverhoopt ongeval, by overlijden. Das wel zo veilig. Dag en nacht bereikbaar voor rijke gegevens doorgeeft aan instantie of maatschappij waarbij u eventueel recht op hulp hebt. Over service gesproken. Kortom: neem een reis verzekering van de Europeesche plus I.A.V. de meest ideale kombinatie met een maximum aan direkte hulp verlening door de S.O.S. CENTRALE van de Europeesche, met liefst 16 vestigingen in Europa. i rantiekantoren, bij de meeste banken, reisbureaus en warenhuizen. Doen. fe I Bij een prettige vakantie hoort een goede reisverzekering. Allicht, u kunt niet zonder. Maar neem dan wel een komplete, de Ideale van de Europeesche. Want met een reis verzekering van de Europeesche heeft u de slagvaardige Europeesche S.O.S. CENTRALE altijd achter de hand. C Wel zo veilig en zeker niet duur. Ideale Reisverzekering reeds vanaf f 1,- per persoon per dag. I.A.V. (voor auto incl. alle inzittenden) t/m 11 dagen f 13,50, t/m 22 dagen f 18,50, langer dan 22 dagen f 23,50. Toeslag 50% voor aanhanger. 'Poliskosten f 4,- (incl. assurantie- belasting) per verzekeringsbewijs. Autovakantie? Neem geen risico, neem de I.A.V.er voor alle zekerheid bij. Oftewel, de Internationale Automobilistenhulp Verzekering. Dan bent u gedekt tegen nagenoeg alle financiële risico's, zelfs in Nederland. Ga maar na. De Europeesche S.O.S. CENTRALE zorgt ook hier voor daadwerkelijke hulp. En direkt. Wanneer de auto of aanhanger uitvalt, wanneer bestuurder en/of inzittenden door ziekte of ongeval niet verder kunnen, ja, zelfs bij geldnood. En verder: recht op i komplete rechts bijstand en vergoeding van allerhande kosten zoals huur van een veivangende auto, extra hotelkosten, sleepkosten enz. Een veilig gevoel is dat. U heeft wel een reis verzekering van de Europeesche, maar dit jaar (nog) geen I.A.V. Dan kunt u toch in geval van nood een beroep doen op de Europeesche S.O.S. CENTRALE die de belang- Ai' (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet- Van Agt wil, zoals bekend, door een raamwet op de inko mensvorming, waarover in middels advies is gevraagd van de Sociaal-Economische Raad (SER), meer samenhang brengen in het inkomensbe leid. Het kabinet wil hierbij, zo werd bij het bekendmaken van die adviesaanvrage ge zegd, zoveel mogelijk langs de weg van overleg komen tot af spraken, aanbevelingen en maatregelen voor zowel de korte als de wat langere ter mijn, zonder dat sprake is van dwangmaatregelen. Meer zekerheid bij 8.000 adressen. Alleen al in Nederland kunt u bij meer dan 8.000 assurantie- ■W adviseurs onze reisverzekeringen afsluiten; informeer bij de assu- dMSk'' bij inkomensbeleid fondsei (ADVERTENTIE) io teert Vakantie? -2 Britten sparen hard i 420, 289,01 0,1' 6,5 In het wetsontwerp, zoals het er nu ligt, zou een beslissing over goedkeuring voor export telkens in de Tweede Kamer moe ten worden besproken. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat er wettelijke maatregelen nodig zijn om te voorkomen dat nucleaire kennis kan worden uitgevoerd. In overleg met een groep medewerkers van de Technische Hogeschool Twente is daarom besloten het voorgestelde wets ontwerp dat de Kamerleden Ter Beek, Van der Hek, Patijn en Van Dam vorig jaar indienden om im- en export van proli- feratiegevoelig materiaal aan banden te leggen, zal worden uitgebreid. Dat wet sontwerp heeft inmiddels al een groot aantal kanttekeningen uit de Kamer opge leverd. Belangrijke bezwaren tegen facetten van het wetsontwerp kwamen van het CDA. In deze fractie die niet afkerig staat tegenover nadere wetgeving op dit terrein vindt met dat het wetsontwerp ook crite ria moet aangeven voor in- en uitvoer van proliferatiegevoelig materiaal. twee jaar de hoofdlijnen van zijn inko mensbeleid in een nota voorleggen aan het parlement. Het kabinet wil het overleg met de maat schappelijke groeperingen voortzetten, zoals thans al gebeurt, maar wil dit een meer hechte wettelijke grondslag verle nen. Wel wordt regelmatig overleg ge- pleègd met de sociale partners en met de organisaties van vrije beroepsbeoefena ren. Het lijkt het kabinet gewenst dit overleg te structureren, ook wat de voor bereiding betreft. Daarom denkt het kabi net aan voorbereidingscommissies waar door, zo schrijft het, het goed functione ren van het overleg kan worden bevor derd. Met het PPR-Tweede-Kamerlid Jansen heeft Ter Beek er zich over verbaasd dat van de kant van UCN de visie is uitgespro ken dat de man uit Pakistan onmogelijk het UCN-project in Almelo kan zijn bin nen geweest. PPR'er Jansen zei dat het voor de hand ligt dat dr. Khan, de metal- lurg uit Pakistan, enkele keren op bezoek geweest is in Almelo. Dat moeten ze daar toch gemakkelijk na kunnen kijken in de bezoekersnotities, meent de PPR’er. PEKING(UPI) China heeft advocaten nodig om buitenlanders en Chinezen voor rechtbanken te vertegenwoordigen in een tijd van toegenomen overzeese contacten en verbeterde burgerrechten voor zijn volk. Dit schrijft het Chinese partijblad Het Volksdagblad. In het artikel wordt gezegd dat het volkomen onjuist is, het stelsel van verdedigers te beschouwen als „een uit vinding van de bourgeoisie” dat niet in China gebruikt zou moeten worden. toestel hebben, blijkt er in de meeste gevallen een ingebouwd stakingsinstru- ment in te zitten, wat de telefoon binnen de kortst mogelijke tijd onklaar maakt. Voor zakenlieden die voor hun buiten landse verbindingen en export afhanke lijk zijn van telefoon en telex (want ook telexen worden op het ogenblik niet meer geïnstalleerd of gerepareerd, al leen dan na grote vertraging) betekent de staking een verlies van tienduizenden ponden per dag. De PTT zelf, die onder normale omstandigheden 40 miljoen gulden per dag opstrijkt aan rekenin gen, moet het niet alleen zonder dat inkomen stellen, maar ook zonder de rente die het forse bedrag anders zou opleveren. Delfzijl.(ANP) - In een van de zoutfa brieken in Delfzijl is twee weken geleden een palingkwekerij opgezet. Het experi ment bevindt zich nog in een bijzonder pril stadium. Projectleider De Haas: „Al jaren hebben we uitgekeken naar een mogelijkheid hoe we het warme water dat bij het produktieproces in de zoutfabrie ken van Akzo vrijkomt, weer konden ge bruiken. Totdat we door het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) gewezen wer den op het kweken van organismen in dat warme water.” Dit zogenaamde koelwater van zo’n dertig graden Celsius, dat voor heen werd gespuid in de haven, stroomt nu door drie kleine bassins. Daar wordt het vermengd met koud water. In de bas sins bevinden zich enkele honderden glas aaltjes, die na verloop van tijd moeten opgroeien tot volwassen paling, geschikt voor consumptie. „In de komende jaren gaan we alles uitproberen en bekijken of het een rendabele zaak is” aldus De Haas. 144,00 54,50 8,00 87,70 15,40 49,90 142,80 57,50 R9.00 73,00e 30,50 54,40 117.00 105,00 90,50 35,80 102,00 82,00 123,00 aim, jn. 47,00 40,00 32,20 105,50 97,00 59,50 40,00 154,50 40,00 58,00 46,50 55,00 45,00 130,50 37,00 4320 144,00 56,00 42,30 3,90 48,10 71,50 72,00e 64,90 158,50 50,50 55,00 116,50 40.00 40,30 7820 89,50 50,00 34,50 49,00 110,00 40,70 56,00 181,50 35,20 76,00 138,00 44,40 48,00 38,50 53,80 300,00 182,00 154.00 370,00 9,15 6.78 5,20 0,30 1.11 274.00 8.52 1.7» che n en. dit euvel an. Initiatiefnemer voor het wetsontwerp. Ter Beek, is gelukkig met de opmerkingen van het CDA, ook al omdat blijkt dat daar waardering voor de PvdA-filosofie be staat. Ter Beek wil graag voortwerken met de suggesties waarbij ook rekening gehouden kan worden met het vorig jaar maart door de Amerikaanse Senaat aan genomen wetsontwerp. Deze wetgeving heeft niet allen betrekking op im- en ex port van nucleair materiaal maar ook op nucleaire kennis en nucleaire-kennisdra- gers (mensen die in het bezit zijn van deze kennis). Ter Beek wil ook graag de Ameri kaanse voorwaarden overnemen dat al leen inwoners van deelnemende landen bij het project direct of indirect betrokken mogen zijn. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ N V. (Van onze redactie economie) LONDEN. Tienduizenden Brit ten, als ze tenminste verstandig zijn, leggen iedere maand wat geld opzij. Niet voor de belastingen of om wat te sparen, maar om hun telefoonre kening te kunnen betalen, wanneer die rekening dan ook als een pakket in hun brievenbus moge vallen. Het probleem is dat zij niet weten wanneer dat zal zijn, want de computers van de Britse PTT staan werkeloos. De computertechnici zijn al zo lang in staking, dat bijna niemand zich meer kan herinneren wanneer hij of zij de laatste telefoonrekening heeft gekregen. Voor het vastleggen van de conclusies denkt het kabinet aan een sociaal contract (afspraken tussen werknemers, werkge vers en overheid), een centraal akkoord (afspraken tussen werknemers en werk gevers), of afspraken die richtinggevend zijn voor een of meer jaren. Ook is het denkbaar dat de overheid naar aanleiding van het centrale overleg aanbeveling op stelt over de door haar gewenste inkomensontwikkelingen in de nabije toe komst. „Met de snelle ontwikkeling van de bui tenlandse handel en oceaanscheepvaart heeft China dringend advocaten nodig om voor de rechtbank te pleiten in zaken waarbij buitenlanders betrokken zullen zijn. Dat is voor China belangrijk voor het waarborgen van de soevereiniteit en de economische belangen, voor het waarbor gen van de wettige rechten van zijn bur gers en van overzeese Chinezen en voor het bevorderen van vriendschappelijke internationale betrekkingen. De waarde van advocaten voor het voorkomen van verkeerde vonnissen moet niet worden genegeerd”, aldus Het Volksdagblad. Nadruk op overleg AMSTERDAM (ANP) Steeds meer mensen gaan naar de bioscoop. Vorig jaar steeg dit bezoek met zestien procent en kwam met in totaal ruim dertig miljoen bezoekers op het hoogste niveau sinds 1967. Dit zorgde voor een stijging van de bioscooprecettes met ruim 21 procent, tot even boven de tweehonderd miljoen gul den. Deze gegevens heeft de directeur van de Nederlandse Bioscoopbond, J. TH. van Taalingen, bekend gemaakt op de jaar vergadering in het Amsterdamse Hilton- hotel. Volgens de bondsdirecteur is deze gun stige ontwikkeling hoofdzakelijk te dan ken aan het grote aanbod van commerci eel zeer succesvolle films. Daarnaast droeg ook de verdere expansie van het bioscooppark er kwamen 32 zalen bij in 1978 hieraan een steentje bij. .«««SM- Naast dit overleg wil de regering ook overleg met de beoefenaren van vrije be roepen of werknemers in een bepaalde bedrijfstak. In de raamwet denken de ministers ook de zogenaamde representa tiviteit van de organisaties te regelen. Hierbij denken ze aan een SER-commissie die moet vaststellen welke organisaties in aanmerking komen voor medewerking aan de uitvoering van de wet. Indien mogelijk willen de ministers ook de diverse groeperingen van zogenaamde niet-actieven bij de besluitvorming be trekken. Ze denken hierbij aan een adviescommissie, gevormd uit onafhan kelijke deskundigen op dit terrein en ver tegenwoordigers van representatieve or ganisaties. Deze commissie kan adviseren over aspecten van de inkomensverdeling en -verhoudingen van de niet-actieven. Dit alles sluit volgens het kabinet niet uit dat de regering de bevoegdheid blijft behouden een loonmaatregel te treffen. „Deze bevoegdheden kunnen niet worden gemist in situaties waarin zich ernstige onevenwichtigheden in de sociaal-econo- ïi Een inwoner van Bre men in West-Duitsland be dacht deze originele ma nier om een einde te ma ken aan de geluidsover last van het verkeer. Hij bouwde een muur van wit geschilderde bloembak ken rondom zijn huis. Een plezierig uitziende oplo- sing voor een hinderlijk probleem Het kabinet zegt in de adviesaanvraag dat het inkomensbeleid onderwerp is ge worden van een ingewikkeld stelsel van regelingen tussen organisaties, prijsvor ming via het marktproces en regelingen van de overheid. Een inkomensvorming moet volgens het kabinet zijn gericht op meer samenhang van dit geheel binnen het algemeen sociaal-economisch kader. De overheiddraagt voor dit beleid een eigen verantwoordelijkheid. De regering vindt het belangrijk dat in het proces van inkomensvorming maat schappelijke organisaties, instellingen en ondernemingen verantwoordelijkheid dragen. „In de vorm van een alle inko mensgroepen omvattend inkomensbeleid kunnen die verschillende verantwoorde lijkheden tot hun recht komen, terwijl toch de nodige samenhang in het geheel zoveel mogelijk wordt gewaarborgd”, zo menen de ministers. „Wil het overleg met de betrokkenen goed functioneren, dan zal daaraan een goede coördinatie binnen de overheid vooraf moeten gaan om allerlei effecten die van invloed zijn op de inkomensvor ming tijdig te onderkennen en in overeen stemming met elkaar te brengen”, aldus dé brief. Het kabinet wil zelf eenmaal per .4^ EUROPEESCHE «nzEUaiNC MAATsoamj n v j mische situatie ontwikkelen. De overheid is immers verantwoordelijk voor het tota le beleid op sociaal-economisch terrein”, zo schrijven de ministers Albeda (Sociale Zaken) en Van Aardenne (Economische Zaken) aan de SER. Mocht de SER menen dat het huidige instrumentarium om de inkomensvorming te beheersen onvol doende is, dan vragen de ministers welke middelen de SER dan mogelijk acht. Voor wat betreft de inkomens van niet- CAO-werknemers vjnden de ministers het van groot belang wanneer via het centraal overleg de primaire inkomensverhoudin gen worden afgesteld op de functiever- houdingen. „Dat vereist allereerst een be tere regeling van de arbeidsvoorwaarden binnen de onderneming zelf. De gewenste samenhang tussen de arbeidsvoorwaar den en de daaraan ten grondslag liggende normen zou verkregen kunnen worden door de ondernemingsleiding bij wet te verplichten de arbeidsvoorwaarden voor alle niet-CAO-functionarissen in een rege ling vast te leggen”, aldus de brief aan de SER. De SER wordt ook gevraagd via het centraal overleg normen vast te leggen voor de arbeidsvoorwaarden van niet- CAO-werknemers, met name voor de ho gere functionarissen. Bij conflicten in bedrijfstakken wil de overheid de bevoegdheid krijgen een on derzoek in te stellen naar de beloningen in de betrokken bedrijfstak. Het resultaat van dit onderzoek kan om advies worden voorgelegd aan de adviescommissie vraagstukken van inkomensbeleid, op ba- sis waarvan de overheid de sociale part ners kan adviseren tot aanpassing van de beloningsstructuur. De overheid wil de mogelijkheid hebben een beloningsstruc tuur vast te stellen daar waar nog geen CAO is of waar de organisatiegraad zeer laag is. De adviescommissie vraagstukken van inkomensbeleid hopen de ministers binnen afzienbare tijd in te stellen. „Dat zou voor ons betekenen dat er alleen mensen uit ons land, uit de Bonds republiek en het Britse koninkrijk aan het UN-project en de daarmee verbonden toe leveringsbedrijven mee mogen werken. In dat geval zou het uitgesloten zijn dat een man uit Pakistan bij een toeleveringsbe drijf zou werken, laat staan er met gehei men vandoor zou gaan”, aldus Ter Beek, die zich op het standpunt stelt dat in het wetsontwerp ook tot uitdrukking moet komen dat UCN-mensen geen kennis el ders nuttig mogen maken. De les van wat er nu gebeurd is leert ons dat we nog voorzichtiger moeten zijn, vindt Ter Beek. De PvdA’er verwacht dat de Memorie van Antwoord van de regering op opmer kingen uit de Kamer nog voor het zomer reces klaar kan zijn. Dat zou kunnen betekenen dat kort na de Kamervakantie met de behandeling ervan in de Kamer kan worden begonnen. ALMELO (ANP) De 37-jarige H. Kra- ke is op non-actief gesteld als directeur van Buijvoets Vleeswarenfabriek in Al melo. Krake heeft sterk de indruk dat Union International, de Britse moeder maatschappij van het Almelose bedrijf, hem kwijt wil omdat hij zich te sociaal opstelt. De 230 personeelsleden van Buijvoets Vleeswarenfabriek zijn zeer verbolgen over het ontslag van hun directeur, maar alle pogingen om de concernleiding op andere gedachten te brengen zijn op niets uitgelopen. Onder de medewerkers bestaat nu de vrees dat de Almelose onderneming in de komende jaren onder Britse directie wordt afgebouwd. Illustratief voor hët- geringe vertrouwen in de toekomst van het bedrijf is het vertrek van diverse vak- krachten. voor telefoonrekening De technici, die tussen de 8000 en 28.000 gulden per jaar verdienen, eisen verho gingen van 1500 tot 3600 gulden, en een eind van de onderhandelingen is niet in zicht. Niettemin bedient de Britse PTT zich in televisie-advertenties nog steeds van het olijke vogeltje Buzby dat,- schommelend op een telefoonleiding, een ieder aanmoedigt om telefonisch contact te onderhouden met eenzame familieleden waar ook ter wereld. Wat Buzby niét vertelt, is dat er nu al een wachtlijst is van een jaar voor telefoon- aansfcjtingen en van ongeveer anderhal ve maand voordat een defecte telefoon gerepareerd kan worden. En zelfs wanneer eigenaars van de langverwachte aansluiting eindelijk een &SLzï:"...... •'F'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21