BETOGERS HOUDEN VRACHTSCHIP ENKELE UREN TEGEN n Nota Samenlevingsopbouw legt 57.50 accent op werk in de wijken Insigne en horloge wegens veertigjarig dienstverband s »»p f U I ra Keiler Keukens, dè Hollandse kwaliteitskeuken interbouw bv Santpoorterstraat 41 Kleverpark Haarlem 023-263463 t Actie Philips koffiezetter Publiek Wachten VIER BUURTWERKERS NOODZAKELIJK In augustus regeling verkeer door lichten op Velser Traverse Onvoldoende Dagtaak Misleid Te horen in de kinderboerderij. Van Artis. Éjji 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 DONDERDAG 21 JUNI 4 F HULDIGING BIJ HOOGOVENS LETRASET ART-MATERIALS van teuw, Hoogstraat 10 - Tel. 023 - 3212 95 't straatje t/o de melkbrug Laagste prijs van Nederland (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De „Marijke Smits” is gisteravond tegen elf uur vertrokken uit de haven van IJmuiden naar het Belgische Zeebrugge. Daar zal het schip i >g een lading radio-actief afval iad n alvorens naar de Atlanti sche Oceaan te varen om het in beton gegoten afval te dumpen. Het vertrek van het vrachtschip was aanvankelijk enkele uren eerder gepland; om zes uur in de namiddag was de „Marijke Smits” al helemaal geladen. Door een actie van Greenpeace Neder land liep het transport echter op nieuw enkele uren vertraging op. De Rijkspolitie te water, de Rijks havendienst en de gemeentepoli tie van Velsen hadden enkele uren nodig om de actie, die werd uitgevoerd met een hoogbejaarde viskotter en twee nietige rubber bootjes, te doen beëindigen. l (ADVERTENTIES) Greenpeace legt Marijke Smits aan de ketting ft nr a (ADVERTENTIES) 3 r 5» Jg* bedoeld tot een verdere gedachtenbepa ling daarover binnen het college. ngrijk ening, f pro- i moet gaan Smit- steren natio- Jeder- in te prijs- us de parle- t pre- aanse en uit ervan idesië kwijt Bij de „Marijke Smits” aangekomen maakten de betogers de bootjes met een ketting vast aan een in de scheepswand aangebrachte ring onder de naar binnen toe lopende achtersteven. Daar waren zij buiten bereik van de mensen op het dek van het vrachtschip én voor de schepen van de Rijkspolitie en de Rijkshaven- dienst. In eerste instantie probeerden de bemanningen van deze twee schepen de rubbervlotten weg te krijgen door er met grote snelheid vlak langs te varen. Door de boeggolven kregen de twee vlotten veel water binnen en een van de twee moest na een paar minuten inderdaad losmaken en een veiliger heenkomen zoeken. Door al het overtollige water had de motor het De twee rubberbootjes liggen onder de achtersteven van de Marijke Smits. De boot van de Rijkspolitie te Water probeert ze weg te krijgen door hoge golven te veroorzaken. De volgende stap kwam van de mensen, aan boord van de „Marijke Smits”, die probeerden met een brandslang de rub berboot vol te spuiten. Dat lukte echter niet omdat de rubberboot bijna vol maakt beschut lag onder de achtersteven van het vrachtschip. De bemanningsle den, stuwadoors en eveneens aan boord zijnde werknemers van het ECN in Petten koelden hun woede toen maar op de men sen aan boord van de „Evelijn” door elke keer als de kotter in de buurt kwam de spuit erop te zetten. De Stisa beschikt sinds 1 januari 1978 over één opbouwwerker wat voor heel Velsen al gauw onvoldoende bleek. De tijdrovende begeleiding van wijkcomités maakte versterking noodzakelijk van de vaste staf. Na een samenvatting van de lopende werkzaamheden werd hierom eind 1978 bij Velsense college aangeklopt. De Velsense buurthuizen gaven in de nota „Vingeroefeningen” (in januari 1979 verschenen) al een opsomming van het werk dat voor buurtopbouwwerkers in de diverse wijken ligt te wachten. De discus sienota van de Stisa borduurt daarop voort maar doet het college tevens moge lijkheden aan de hand om op de behoefte binnen de wijken in te spelen. De politie begon vervolgens met het ver wijderen van de ketting om de schroef van het vrachtschip, waarna de „Marijke Smits” tegen elf uur kon vertrekken. Door de boeggolven van de politie- boot in het begin van de actie en het doorlopend spuiten vanaf het dek van de „Marijke Smits” was de boot langzaam maar zeker toch volgelopen. Ondanks het warme weer hadden de betogers last ge kregen van de kou omdat zij in de scha duw van het vrachtschip lagen en elke tien seconden eén soort korte maar hevige slagregen over zich heenkregen wanneer het water van de brandslang de rubber boot wel bereikte. De oorzaak is volgens de heer J. J. Jetten, chef van de Velser Tunnel, het slechte winterweer. Pas na de bouwva- kantie wordt begonnen met de werkzaam heden, die circa een maand in beslag gaan nemen. r vol- s uit enden r een De nota heeft uitvoerig het Stisa stand punt weer over vorm en inhoud van het plaatselijk opbouwwerk en de rol die de opbouwstichting daarin zou moeten spe len. Het bevat in uitgebreide vorm uitla tingen hierover die eerder dit jaar in meer beknopte vorm aan B. e W. werden ge richt. Na een schriftelijke reactie hierop van het college stond woensdagavond ter discussie de in brede kring reeds bekende opvatting bij de Stisa (meer mankracht als voorwaarde voor doeltreffend op bouwwerk op wijk- en stedelijk niveau) met daaraan gekoppeld een voorlopige inventarisatie van de plaatselijke behoef ten. Apart behandeld worden in de nota de wijken Oud-IJmuiden, Duinwijk en Zeewijk, IJmuiden-Oost, Velsen-Noord, Velsen-Oost, Zeeheldenbuurt met directe omgeving en de woonkernen Driehuis en Santpoort, simpelweg aangeduid als „wit te vlekken”. Duidelijk wordt in de nota aangegeven het onderscheid tussen stede lijke taken en opbouwwerk in de wijken. Benadrukt wordt de noodzaak van buurt opbouwwerkers die los van maar wel in nauwe samenspraak met de Stisa zouden moeten opereren. De nota is als bijdrage Voor buurtwerkers ligt volgens de nota een afzonderlijke dagtaak in het werkge bied van het buurthuis De Brulboei (IJ- muiden-West), het woongebied Zee- en Duinwijk en de bebouwing rond het ■buurtcentrum De Spil (IJmuiden-Oost). Voor Velsen-Noord (werkgebied De Mei) en Velsen-Oost zou eventueel met partti mers volstaan kunnen worden. Bij het stedelijk opbouwwerk, nu behar tigd door Simone IJben. wordt verder aanstelling van een tweede functionaris noodzakelijk genoemd. De algemene vergadering van de Stisa benoemde woensdagavond de heer Wim Polman als opvolger van voorzitter Mar jan Nijman die met ingang van 1 juli haar bestuursfunctie opgeeft. Besloten werd verder de Huurdersvereniging Velsen en Voldoende voor 2 tot 12 koppen koffie. Eenmaal per jaar ontkalken dank zij uniek ontkalkingssysteem. Constante warmhoudtemperatuur van circa 83 C. Geen restwater. Ruimte op het apparaat om de filter, na het zetten, op te bergen. Aan/uitschakelaar. VAN 95,- Kennemerlaan 76-78 IJmuiden - Tel. 02550-15726 Eigen servicedienst - geen voorrijdkosten DONDERDAG AVONDVERKOOP lat zij mdat ’eleid uldde j met FNV n de iet de »t de rg. chout over 3 3 3 3 3 in de econ- i alle toen >n te m en liet ak- nvul- f zou num. nvoe- an de p een j een lemo- die >n en i coa- Na ongeveer een half uur werden alle pogingen om de rubberboot zo snel moge lijk weg te krijgen gestaakt en begon het wachten. In de loop van anderhalf uur liet de politie twee rubberboten met buiten boordmotor aanrukken die klaargemaakt werden voor actie. Vlak voordat de politie ook daadwerkelijk tot actie overging maakte de rubberboot zich echter los en voer terug naar de „Evelijn”, waar de doorweekte en tot op het bot verkleumde actievoerders aan boord genomen wer den. De kleinste rubberboot, met aan boord de 27-jarige Kees Hof uit Santpoort en de 16- jarige Herman van der Heide uit Sint Pancras, werd aan boord gehesen van de „Evelijn” die tijdens de gehele actie bleef rondvaren in de buurt van de „Marijke Smits”. De andere rubberboot, met aan boord de 22-jarige Stefan van de Ende uit Utrecht en de 27-jarige Hans Guyt uit Den Haag, tevens bestuurslid van Greenpeace Nederland, lag al snel met twee kettingen vast onder de achtersteven van het vrachtschip. De boot van de Rijkspolitie te Water had inmiddels inspecteur L. Wit vliet aan boord genomen. Korte tijd later klom ook commissaris A. J. Wijnstroom aan boord terwijl zelfs burgemeester P. J. Molendijk nog poolshoogte kwam nemen. VELSEN. Het installeren van de verkeerslichten op de Velser Traverse vindt niet eerder plaats dan in augustus. Oorspronkelijk was het de bedoeling de ze lichten, die een eind moeten maken aan de onoverzichtelijke situatie op dit verkeersknooppunt aan de noordkant van de Velser Tunnel, voor de bouwvak- vakantie in werking te hebben. hoogte van het forteiland onderschepte de inmiddels gealarmeerde politieboot de kotter, maar terwijl de agenten aan de ene kant aan boord klommen verlieten de vier demonstranten in de rubberboot vanaf de andere kant de „Evelijn” en voeren ofc volle snelheid naar de inmiddels volgela den „Marijke Smits”. De Rijkspolitie zette nog wel de achtervolging in, geassisteerd door een boot van de Rijkshavendienst, maar doordat de agenten eerst weer moesten overstappen van de kotter op de politieboot waren de betogers niet meer in te halen. Met het uitvaren van de Marijke Smits uit de haven van IJmuiden, met aan boord een kleine hoeveelheid radio-actief be smet afval, verpakt in 2200 ton beton, is een einde gekomen aan een actie die vier dagen een grote groep mensen vrijwel voortdurend bezig heeft gehouden. Met name degenen die bezwaar maakten te gen de lozing van dit afval in de Atlanti sche Oceaan en degenen die de pogingen van deze bezwaarden om het transport te vertragen moesten verijdelen, hebben el kaar weinig rust gegund. Bij demonstraties en acties hebben bei de partijen een grote mate van zelfbeheer sing getoond. Het is dan ook bijzonder jammer dat de laatste actie tegen het omstreden transport daarop een uitzonde ring vormde. Toen woensdagmiddag omstreeks vier uur een vissersvaartuig quasi argeloos naar de plek voer waar de Marijke Smits lag afgemeerd, was de politie er als de kippen bij om dat scheepje aan te houden. Kennelijk had men er lucht van gekregen dat de mensen aan boord - leden van de organisatie Greenpeace Nederland - iets in hun schild voerden. De politiemensen die het vaartuig aan stuurboord enterden ontdekten te laat dat Om hun doel - enkele uren vertraging - toch te bereiken wikkelden zij de ketting waarmee zij aan het schip vastgeketend lagen enkele malen om de schroef van het vrachtschip zodat het voorlopig nogniet kon vertrekken. Nadat ook de tweede rubberboot met zijn bemanning aan boord van de „Evelijn” was gehesen, keer de de kotter terug naar de Haringhaven. Greenpeace Nederland trachtte met haar actie het uitvaren van de „Marijke Smits” enkele uren op te houden door de twee rubberboten aan het schip vast te ketenen. Ondanks de doorlopende waak zaamheid van de politie, die de bewegin gen van de Greenpeache kotter al enkele dagen in de gaten hield, slaagden de demonstranten daarin. Een van de be langrijkste oorzaken van het slagen van de actie was de goede samenwerking van de betogers op het water met de demon stranten aan land. Deze iaatsten luister den voortdurend de politieradio af en gaven de informatie,die zijn via dat ka naal kregen onmiddellijk door aan de mesnen op het schip en de vlotten. De betogers waren rond vier uur met het Greenpeace-schip „Evflijn”, een voor malige Scheveninger viskotter, uit de Ha ringhaven vertrokken. De rubberboten en haar bemanningen waren aan boord en in eerste instantie werd koers gezet naar zee om de Rijkspolitie te Water, die voortdu rend in de buurt bleef van de kotter, te misleiden. Aan het eind van de pieren maakte de „Evelijn” rechtsomkeert, de politieboot was toen al teruggevaren. Ter (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het opbouwwerk in de gemeente Velsen zit dringend verlegen om vier buurtwerkers, waarvoor in de woonwijken afzonderlijk een duidelijke taak ligt. Rond dit kernthema heeft het Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen) een nota samengesteld die woensdagavond de volle steun kreeg van het algemeen bestuur. De nota is als bijdrage bedoeld in de lopende discussie op beleidsniveau over taak en doelstel lingen van het plaatselijk opbouwwerk. Exemplaren van dit discussiestuk wor den nog deze maand verzonden naar het college van B. en W. IJMUIDEN. „U heeft zich de afgelopen veertig jaar doen kennen als opgeruimd mens en goed collega”. De heer J. Brinkhorst, hoofd van de afdeling materiaalbeheer bij Hoogovens, richtte zich dinsdag met deze woorden tot de Beverwijker C. Beun. Wegens een 40-jarig dienstverband viel deze in het Hoogovens Ontvangstcentrum een huldiging ten deel. het Wijkcomité Zeeheldenbuurt als parti cipant toe te laten. Voorlopig met elk één vertegenwoordiger in het algemeen bestuur. .z -Z w MEEEHHH, IA.GAKGAK, KNOR. De heer Beun kwam als 22-jarige bij het bedrijf in dienst als magazijnknecht. Momenteel is hij als opzichter werkzaam bij de magazijndienst van de afdeling materieelbeheer. Na diens waarderende woorden kreeg hij van zijn directe chef de heer Brinkhorst de gebruikelijke bedrijfscadeaus overhandigd: het gouden horloge bene vens het bedrijfsinsigne, eveneens in goud uitgevoerd. De heer S. Jellema, voerde het woord als chef van de dienst magazijnen en deed zijn felicitaties vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Andere sprekers waren de heer J. Karsies, namens de naaste collega’s en de heer J. Bruyn (chef fabrieksmagazijnen). De heer R. Heming, fungeerde bij de ontvangst als ceremoniaris. Hij dankte de jubilaris als laatste voor de betoonde collegialiteit in de afgelopen decennia en wenste hem alls goeds toe voor een toekomst die zich voor de heer Beun spoedig geheel los van het bedrijf zal afspelem. Zijn vervroegde afscheid van Hoogovens is niet ver meer. tegelijkertijd aan bakboord twee snelle rubberboten werden uitgezet. Bij een ach tervolging die werd ingezet slaagde men er niet in de rubberbootjes in te halen, voordat die de Marijke Smits hadden bereikt. Kennelijk geïrriteerd door de gang van zaken bonden de politiemensen een alles zins belachelijke strijd aan tegen de twee inzittenden van één van de rubberbootjes, die er in geslaagd waren hun vaartuigje vast te leggen onder het achterschip van de Marije Smits. Iedere vorm van zelfbe heersing was zoek toen de bemanning van de politieboot, geassisteerd door de be manning van een boot van de Rijkshaven dienst, een soort zeeslag aanging tegen het miniscule rubberbootje en zijn tweekop pige bemanning. Door hard en onbeheerst heen en weer te varen werd gepoogd dat rubberbootje door het geweld van hoge boeggolven te doen kapseizen, waardoor lijfsgevaar zou zijn ontstaan. Het is bijzonder jammer dat bij de af sluiting van de acties, waarbij gedurende vier dagen zo’n grote mate van zelfbeheer sing aan de dag werd gelegd, degenen die verantwoordelijk zijn voor het toezicht op naleving van de wet zich te buiten zijn gegaan aan zo’n onbezonnen vertoning. E. VI. Inmiddels was een massa publiek toege stroomd op de landtong tegenover de Bui- tenspuikade vanwaar iedereen een onbe lemmerd uitzicht had op alle activiteiten die demonstranten en politie ontplooiden. De actie is afgelopen, de laatste Greenpeace-rubberboot heeft het opgegeven. Politiemensen zijn begonnen met hun pogingen de ketting rond de schroef van het vrachtschip te verwijderen. Een van de rubberbootjes op weg naar de Marijke Smits. De politieboot heeft de ach tervolging al wel ingezet maar zal de rubber boot niet meer in halen. begeven en stond de rubberboot bijna tot de rand toe vol water.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5