Jaarverslag COZ: Laker wil ook Grote order Crisis-handel Conclusie OESO: Volker-Stevin Meer werkloosheid veertig miljoen Geen vluchten Caledonian 1 met Concorde Vervoer chloor RAPPORT VREDESINSTITUUT SIPRI: Weer gesprek over spreiding PTT’ers Investeringen geremd door rentebeleid Folders op postkantoor aan banden Skytrain voor steden Europa Iran beëindigt kopercontract met Anaconda Staking Iberia van de baan Vergroting van Eemshaven kost Nieuwe bon benzine in Italië door protectionisme Mb moet veiliger 3 \38i M 19 ECONOMIE 19 7 9 VRIJDAG 2 2 JUNI 5861 UTRECHT (ANP). De ge middelde stijging van de tarie ven van ziekenhuizen en ande re ziekenhuisinrichtingen is vorig jaar ver boven de gemid deld prijsstijging uitgegaan. De verwachting voor dit jaar is niet anders. Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) meldt dit in zijn jaar verslag. Tarief ziekenhuis steeg weer fors fondsa loteen vrije handelspolitiek veel groter, stelt .«MM»1! aim, Wapenhandel neemt snel toe Het COZ verwacht, dat de gemiddelde tarief stijging dit jaar in het algemeen on der de tien percent zal liggen als gevolg van betrekkelijk geringe salarisverhogin gen. Bij deze prognose heeft het COZ vooralsnog geen rekening gehouden met een halfjaarlijkse korting op de salarissen van de ambtenaren en de trendvolgers. ff De Amerikaan Keith Smith speelt op handige manier in op de gevolgen van de energiecrisis. Hij verkoopt voor 36 gulden per stuk aan benzinepomphouders zakken met het opschrift ,,pomp dicht". In een paar dagen tijd raakte Smith er al meer dan honderd kwijt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De internationale wapenhandel is de laatste jaren ge heel uit de hand gelopen. Sinds 1975 stijgen de wapenleveranties jaarlijks met 25 procent. In het begin van de jaren ’70 was dat nog „maar” 15 pro cent. Oorzaak daarvan is mede de afnemende belangstelling in vooral de Derde Wereld voor tweedehands wapens. Deze landen blijken steeds meer behoefte te hebben aan nieuw, modern wapentuig. rikaanse bedrijf zijn technische en fi nanciële verplichtingen niet is nageko men. De NICIC heeft nu een Duits-Bel- che i en. dit euvel an. 64,SU 159,00 50,70e 55,50 118,50 41,00 40.50 78,60 62,00 90.50 50,7) 35,50 49,00 108,50 42,00 56,00 184,00 35,20 76,50 139,00 44,70 48,20 38,90 55,00 300,00 179,00 155,00 370,00 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vergroting van de Eemshaven ten behoeve van de LNG- tankers die in de loop van 1983 vloeibaar aardgas uit Algerije komen lossen, gaat veertig miljoen kosten. Dat heeft minister Van Aardenne (Economische Zaken) ge zegd in antwoord op vragen van PvdA, D’66 en PPR. straat 7 sat 22 01 12 142,00i 54,20 8,30 89,50 50,00 143,00 32,10 57,30 49,10 75,00 54,70 117,50 105,00 90,00 36,50 100,50 62,20e 123,50e 46,30 40,00 32,00 106,00 97,00 60,70 40.00 153,50 40,60 58.20 57,50 45,90 131,50 38,00 44,00 143,00 5620 42,80 3,80e 49,00b 69,50 Zuid-Korea waren vorig jaar de grootste wapenimporteurs uit de Derde Wereld. De grootste importeurs in de geïndustriali seerde wereld zijn Finland, Japan en Ita lië. Nederland staat hier met 900 miljoen gulden op de zevende plaats. Dit jaar zal alle pogingen om tot ontwapening te komen ten spijt 400 miljard gulden aan bewapening worden uitgegeven, dat is bijna twee miljoen gul den per minuut. De Derde Wereld neemt daarvan 14 procent voor zijn rekening. Tien jaar geleden was dat nog maar 4 procent. Een andere uitgaven-verhogende factor is volgens het SIPRI het besluit van de NAVO-landen om hun defensieuitga- ven jaarlijks met 3 procent te laten groei en. Dit besluit zal onvermijdelijk ook een reactie van het Warschaupakt tot gevolg hebben, meent het SIPRI. De pogingen om te verhinderen dat nog meer landen atoomwapens krijgen lijken tot mislukken gedoemd. Diverse landen komen in de verleiding om het voorbeeld van India en Argentinië te volgen om te Verre Oosten (Taiwan, Korea). De sterke groei in het Midden-Oosten is de laatste twee jaar eindelijk omgebogen. Maar de landen in het Midden-Oosten (bovenaan Irak, dan pas Egypte, Saoedi-Arabië en Israel) geven met 38 miljard gulden samen nog altijd evenveel aan hun defensie uit als alle landen in het Verre Oosten, Zuid- Azië, Afrika, Midden- en Zuid-Amerika bij elkaar. De grootste wapenuitgaven komen ech ter nog altijd op rekening van de NAVO: 120 miljard (waarvan Amerika ruim 71 miljard) en het Warschau-pact: 80 miljard (waarvan Rusland: 71 miljard). Deze lan den zijn ook de grootste wapenexporteurs naar de derde wereld. Maar opvallend is dat Nederland in het rijtje van landen die „grote wapens” exporteren naar deze lan den al op de negende plaats staat, na de „groten” Amerika, Rusland, Frankrijk, Italië, Engeland, China, Canada en West- Duitsland. In het totaaloverzicht van de wapenexporten staat Nederland dertien de. Jaarlijks exporteren wij voor 135 mil- ROTTERDAM (ANP). Koninklijke Volker-Stevin NV heeft uit twee Afri kaanse landen opdrachten ontvangen met een gezamenlijke waarde van ruim 100 miljoen. Stevin Construction BV bouwt, tezamen met de Westduitse aannemers Dycker- hoff-Widmann AG en Philipp Holzmann AG, de stuwdam Al Ibtissam in Algerije. De uitvoering van dit project zal vier jaar vergen. Roads Nigeria Ltd., waarin Volker-Ste vin voor 40 procent deelneemt, ontving een opdracht tot verbetering van 210 km weg in de staat Sokoto in Nigeria. Deze werkzaamheden zullen binnen een jaar uitgevoerd worden, aldus Volker-Stevin. TEHERAN (ANP). Iran heeft een contract met de Amerikaanse kopergi- gant Anaconda Company opgezegd, zo meldde de Iraanse radio De Stem van de Islamitische Republiek gisteren. Het contract voorzag in de bouw van een mijnbouwcomplex van 2,8 miljard gul den in Sar Chesmeh in het zuidoosten van Iran voor de winning van kopererts. Volgens het radiostation heeft de di recteur van de NICIC (de Iraanse Natio nale Maatschappij voor de Koperindus- trie), Moestafa Madah, gezegd dat het contract werd opgezegd omdat het Ame- MADRID (DPA). Met een nieuwe overeenkomst over werkuren en vrije tijd voor de piloten, die drie jaren geldig is, is een staking bij de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia voorkomen. De piloten van de Spaanse luchtvaart maatschappij hadden reeds weken lang met een stiptheidsactie het luchtverkeer sterk gehinderd. Zij hadden aangekon- digd per 1 juli volledig in staking te zullen gaan. LONDEN (AP). Sir Frederic („Fred die”) Laker, de eigenaar van de particulie re Britse luchtvaartmaatschappij die fu rore heeft gemaakt met het goedkope ver voer per „Skytrain” naar de VS en terug, heeft zijn regering toestemming gevraagd de goedkope vluchten ook te mogen uit voeren op 35 steden van het vasteland van Europa. Volgens de Financial Times zouden zijn tarieven de helft kunnen bedragen van de huidige thans geldend voor vluchten als van Londen naar Brussel, Parijs en Rome. Sir Freddie wil ook zijn Skytrain gaan inzetten op het traject Londen-Hongkong v.v. Laker Airways heeft in april 10 Europe se „luchtbussen” van het type A300 be steld, totale waarde 250 miljoen pond. Als zij toestemming krijgt „Europa in te gaan” dan zal dit vermoedelijk geschie den met machines van dit type. In Britse luchtvaartkringen wordt ver wacht dat als Lakers plannen door de regering van Groot-Brittannië en andere landen worden goedgekeurd, er een fikse tarievenoorlog kan komen waar het rei zende publiek aardig zijde bij zal spinnen. Met name wil de commissie dat staatsse cretaris Smit-Kroes (Verkeer en Water staat en dus van de PTT) alsmede haar collega Koning van Binnenlandse Zaken komen vertellen hoe het met de spreiding gaat en vooral wat er mis gaat. De commissie heeft dit gisteren tijdens een procedurebespreking besloten. Het werd gedaan na de bespreking van een brief van de Kerngroep van de Diensten commissies van de Centrale Directie PTT in Den Haag. Deze CD-PTT wordt ge spreid naar Groningen en Leeuwarden, maar de PTT’ers voelen er nog steeds bitter weinig voor. Met name de vrijwillig heid zit hen hoog. Die zou niet gegaran deerd worden, lieten ze de kamercommis sie weten. De spreiding verloopt niet naar wens. Dat is een van de redenen dat minister Frans Andriessen (Financiën) negen mil joen heeft „afgepakt” van de begroting van Binnenlandse Zaken die bedoeld wa ren voor de spreiding van rijksdiensten. Het bedrag is gekort op de post die nor maal gesproken voor verhuizingen, herin richting en begeleiding van ambtenaren wordt uitgetrokken. Maar omdat er wei nig te spreiden valt op het ogenblik, houdt staatssecretaris Koning daar geld over. Vorig jaar heeft hij al een bedrag over laten hevelen naar Volkshuisvesting om daar de begroting te ontlasten. Het sprei- dingsgeld is toen gebruikt voor aankoop van gebouwen. Een tweede keer mocht dat niet van Andriessen die in het kader van de Voorjaarsnota bij Koning ging snoeien. DEN HAAG (ANP). De Automobiel- club van Italië (ACI) heeft besloten op korte termijn nieuwe benzinebonnen uit te geven. Dit gebeurt op aanwijzing van de Italiaanse regering. Het is gebleken dat de laatste tijd op grote schaal vervalsingen zijn gepleegd met de door de Italiaanse Automobielclub uitgegeven en in Neder land door de ANWB verspreide benzine bonnen. De huidige benzinebonnen blijven gel dig tot 31 juli. De nieuwe bonnen zijn vanaf maandag verkrijgbaar op ANWB- en ACI-kantoren (niet aan de grens). Au tomobilisten die juist benzinebonnen voor Italië hebben aangeschaft, kunnen deze inwisselen bij genoemde kantoren. Met de benzinebonnen koopt men in Italië een liter benzine, die normaal 1,35 kost, voor plusminus 90 cent. De door de banken uitgegeven benzinebonnen van de ENIT blijven gewoon geldig. Bij deze bon nen heeft zich geen vervalsing voorge daan. helpen om een volledige nationale atoom- brandstofcyclus te verkrijgen. Het risico voor de verspreiding van atoomwapens neemt daardoor sterk toe, schrijft het SIPRI. Een van de opmerkelijkste delen uit het rapport van het Zweedse instituut is dat de Amerikanen in staat zijn de onderzee- vloot van de Russen in korte tijd op te sporen en in één klap te vernietigen. Tot voor kort golden de kemraketten aan boord van (Russische) onderzeeërs als on kwetsbaar. Zij droegen daardoor bij aan de stabiliteit van de nucleaire afschrik king. Maar vooral Amerika heeft zijn opspo- ringstechnologie zo verbeterd dat men over niet al te lange tijd in staat zal zijn in uiterst korte tijd het onder water gestatio neerde vergeldingspotentieel van de te genstander volledig te vernietigen. In oor logstijd zou dat de VS een enorme voor sprong kunnen geven. De Amerikanen zwijgen echter vooralsnog over deze mo gelijkheid, om niet de militair-strategi- sche stabiliteit te verstoren. Hoever de (Van onze redactie economie) GRONINGEN. De gemeente Gronin gen gaat zoeken naar een andere trans portwijze van chloor. Gedacht wordt aan een pijpleiding. Als dat niet mogelijk blijkt, moet er volgens de Groninger ge meenteraad intensief worden gezocht naar een maximale beveiliging van het chloorvervoer zoals dat nu gebeurt: per trein. Overigens vindt de gemeenteraad, net als het Anti-Chloortrein-Comité, dat de produktie van chloor in Delfzijl moet blijven. DEN HAAG (ANP). De normen voor de verspreiding van drukwerken via rek jes in postkantoren zullen worden ver scherpt. Dit schrijft staatssecretaris Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) in een be schouwing over karakter en omvang van de dienstverlening in postkantoren. Na 31 december mogen alleen drukwer ken in de rekjes komen, waarvan de voor lichtende tekst duidelijk de hoofdzaak is. Door de verscherping van de normen zal bijvoorbeeld de firma Beopost haar op- zendenveloppen voor filmrolletjes niet 421,9 294,9 0,11 6,9 op besloten, geen voorstellen in behande ling te nemen die niet zijn voorzien van een kostenraming en dat voorstellen waarmee aanzienlijke kosten zijn ge moeid niet achter elkaar kunnen worden behandeld maar alleen in onderlinge sa menhang. Vorig jaar stegen de tarieven ongeveer evenveel als in 1977, namelijk met iets meer dan tien percent. De sector verpleeg huizen vormde met 8,5 pet. een uitzonde ring. De tariefontwikkeling week weinig af van de voor vorig jaar opgestelde prog nose. Het gemiddelde verpleegtarief van de algemene ziekenhuizen steeg vorig jaar met 11,6 percent tot 240,55 gulden per dag (in 1977 was de stijging 11,06 percent, dat van de verpleeghuizen met 8,55 percent (7,15) tot 150,50 gulden, van de psychiatri sche ziekenhuizen met 11,24 percent (12,63) tot 161,76 gulden en dat van de zwakzinnigeninrichtingen met 10,22 per cent (10,34) tot 138.18 gulden. Dat schrijft het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIW) in de Nederlandse bewerking van het rapport over de bewapening in het afgelopen jaar dat is uitgebracht door het Zweedse inter nationale vredesinstituut SIPRI. Deze verlangens van de wapenkopende landen drijven de kosten die voor de bewapening worden gemaakt natuurlijk op. De uitgavenstijging komt vooral op re- PARIJS (ANP). Protectionisme heeft een vergroting van de inflatie en de werkloosheid tot gevolg, zo staat in een rapport van de OESO, de Organisatie voor Economische samenwerking en Ontwikkeling. Een protectionistisch beleid kan slechts enkele arbeidsplaatsen redden op korte termijn, maar op de lange duur zijn de voordelen van een het rapport. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vermoedelijk nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer, dat wil zeggen in de loop van de volgende week, wil de Bijzondere Commissie Spreiding Rijksdiensten van de Kamer een gesprek met de bewindslieden die betrokken zijn bij de spreiding. ,15 ,78 ,20 ,30 ,18 ,00 275,11 ,52 ,73 het te krappe personeelsnormen zou han teren (hetgeen onder meer heeft geleid tot de oprichting van de actiegroep „COZ meer personeel rond het bed”). In zijn jaarverslag wijst het COZ er ook op, dat een verantwoorde en zorgvuldige besluitvorming tijd kost, gezien de verant- woordelijkheid van het COZ „en de zeg genschap van instanties die de uitvoering van de besluitvorming kunnen blok keren”. Het verwacht, dat het rond de kostenbe heersing in de gezondheidszorg (een sec tor, die volgens Bestek '81 twee miljard gulden moet „ombuigen”) zeer rumoerig zal blijven en dat de voorgestelde maatre gelen heftig bekritiseerd zullen worden. De taak van het COZ wordt er al met al niet gemakkelijker op. Het krijgt steeds meer voorstellen tot richtlijnverruiming voorgelegd. Als die zouden worden aan vaard, dan zou dat volgens het jaarverslag ook bij een geleidelijke invoering de lan delijke economische problematiek ver zwaren. Na de publikatie van Bestek '81 heeft het COZ alle in behandeling zijnde voor stellen en waar mogelijk ook aange- kondigde voorstellen op een rijtje gezet. Het kwam daarbij tot de slotsom, dat er een totaalbedrag aan meerkosten per jaar was gemoeid van ongeveer anderhalf mil jard gulden. Het COZ-bestuur heeft daar- gisch consortium, bestaande uit Fried. Krupp GmbH en Mechim SA, benaderd om het complex te voltooien. Mechim SA is een dochterondernerriing van Uni on Minière. De koperreserves in Sar Chesmeh be dragen volgens officiële schattingen 450 miljoen ton. De produktie had eind vorig jaar al moeten beginnen; de omverwer ping van het regime van de sjah gooide echter roet in het eten. De raffinaderij die bij het complex wordt gebouwd zou een capaciteit moeten krijgen van 170.000 ton per jaar. LONDEN (ANP). De Britse lucht vaartmaatschappij British Caledonian heeft besloten niet te gaan vliegen met de Concorde, zo blijkt uit een persverklaring van de maatschappij. British Caledonian meent dat het uit economisch oogpunt niet haalbaar is om met het supersonische passagiersvliegtuig intercontinentale lijnvluchten uit te voe ren. Er staan nog twee Concordes onge bruikt weg te roesten. De stijging werd niet alleen veroorzaakt door trendmatige aanpassingen van de tarieven. Het COZ heeft vorig jaar en de jaren daarvoor besluiten genomen die grotendeels dit jaar in de tarieven zullen doorwerken. Het gaat om een bedrag aan bijkomende kosten van bijna 120 miljoen gulden, dat voortvloeit uit verruiming van de richtlijnen. Die verruiming is voor een deel het gevolg van besluiten van overheid en van het arbeidsvoorwaardenoverleg, maar voor het grootste deel betreft de verrui ming het opheffen van knelpunten in de dienstverlening. „Het COZ stoelt zijn be leid niet op de nullijn”, aldus het tarieven orgaan. dat de laatste tijd stormen van kritiek moet doorstaan, met name omdat DEN HAAG (ANP). Het rentebeleid van de overheid werkt remmend op de investeringen. Dit schrijft prof. dr. M. P. Gans, buitengewoon hoogleraar Onderne- mingsfinanciering aan het Interuniversi tair Instituut Bedrijfskunde te Delft in het blad Economisch-Statistische Berichten (ESB). De huidige hoge rentestand in ons land, die een belemmering vormt voor de verbe tering van de rentabiliteit van het be drijfsleven en die daardoor maakt dat arbeidsplaatsenscheppende investerin gen achterwege blijven, is voor een deel het gevolg van het overheidsbeleid, aldus Gans. De hoge rentestand wordt veroor zaakt door het tekort op de betalingsba lans en het feit, dat de overheid het finan cieringstekort grotendeels op de binnen landse kapitaalmarkt wenst te dekken en niet geheel of ten dele op de buitenlandse kapitaalmarkten Niet alleen bij de wijze waarop het fi nancieringstekort wordt gedekt, maar ook bij het beleid ten aanzien van de waarde van de gulden zou volgens Gans met de nadelen van een hoge rentestand rekening moeten worden gehouden. Nu dit niet gebeurt, is het rentebeleid van de overheid niet consistent met het streven om via een rentabiliteitsverbetering de investeringen te stimuleren en de werkge legenheid te bevorderen, zo stelt hij. Prof. Gans vindt, dat de overheid heel goed zou kunnen besluiten de gulden te devalueren ter bestrijding van het tekort op de betalingsbalans. Een dergelijke maatregel kan best succes hebben als men maar goede afspraken maakt over de ma te, waarin de duurdere invoer mag door werken in de arbeidskosten en de prijzen Goedkope import uit industrielanden in opkomst betekent voor de consument in de industrielanden goedkope goederen, de inflatie kan erdoor worden verminderd en de binnenlandse produktie wordt er door gestimuleerd. Volgens het OESO- rapport heeft de export van de bij de organisatie aangesloten 24 landen naar de industrielanden in opkomst gezorgd voor 500.000 arbeidsplaatsen meer dan dat er verloren zijn gegaan door de invoer uit die landen. De verhouding tussen kosten en prijzen moet in het hele gebied van de OESO worden verbeterd. De inkomens in de OESO-landen afzonderlijk zouden door een passende combinatie van geleide vraag, wisselkoersen en prijs- en loonpoli tiek enigszins moeten worden genivel leerd. Dit draagt bij tot toeneming van de investeringen in de produktiesector, zodat structurele aanpassingsproblemen ge makkelijker kunnen worden opgelost. De nieuwe industrielanden hebben be hoefte aan een geleide vraag, een wissel koersbeleid en een gezamenlijke ontwik kelingspolitiek, waarmee vergroting van de produktie ook inderdaad leidt tot stij ging van reële lonen. Het rapport van de OESO is gebaseerd op analyses die zijn gemaakt in Brazilië, Griekenland, Hongkong, Korea, Mexico, Portugal, Singapore, Spanje, Taiwan en Joego-Slavië. Sinds de jaren zestig hebben deze lan den hun produktie en export aanzienlijk weten te vergroten. Van de totale import in de landen van de OESO was in 1963 2,6 percent afkomstig uit de genoemde lan den; in 1977 was dat 8,1 percent. De han- del in de andere richting is in die periode echter veel meer gestegen, van een waar de van vijf miljard dollar in 1963 tot een waarde van 48,6 miljard dollar in 1977. De waarde van geïmporteerde goederen uit de industrielanden in opkomst bedroeg in 1963 1,2 miljard dollar en in 1977 32,8 miljard dollar. De balans van de handel in eindprodukten slaat dus duidelijk door naar de kant van de OESO, aldus het rapport. 9.11 6.« 521 1.1! 8.51 1.71 Gans. Irak, Iran, Israel, Saoedi-Arabië en kans bestaat dat zij elkaar zullen gaan Afrika alleen 25 procent per jaar!) en het port overigens niet. meer via de postkantoren kunnen ver spreiden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19