Sandinisten lading gestolen Gedetineerden protesteren tegen Bestek het weer Kaoenda wil Moezorewa ontmoeten vanderpol Vissers „vangen” hasj owasemkap verwerpen vredesplan Apparaat met radioactieve Weer rustig in Kampala vandaag. Ingrijpen Van Agt baat niet N, Ji En verder Strandverwachting: SOCTIS-BOBOIS het woord is aan... airconditioning agenda pagina Tunnel Hasj il: i LAMPEN ■m i Mild BARTELINGS MARINE “w Inde58bouwmarkten van gammaw, r a HIMi i'll I (ADVERTENTIE) VRIJDAG 22 JUNI 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69steTaargaï^^ïör7?4 pagina's (Van onze redactie binnenland) r I I 7 I I Haarlem Oude Groenmarkt 20*22 De Bonald: BOTEN - MOTOREN Zuidschalkwijkerweg 33 HAARLFM tel 023 - 338524 BARENDS PERSPEX/ PLEXIGLAS Buis-staf-plaat in alle maten-dikten en kleuren leverbaar, o.a. phiftl b.v. Spearnwouderetraat 36 tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 tel. 023-261502 DEN HAAG. Oud-CDA-fractieleider mr. W. Aantjes is nooit bewaker of staflid geweest in het Asser werkkamp Port Natal gedurende de Tweede Wereldoorlog. „Hij was gevangene en dwangarbeider”, zo constateert de Commissie van Drie, ook wel commissie Enschede genoemd, die in de zaak-Aantjes een onderzoek heeft ingesteld naar de feitelijke gang van zaken in de oorlogsjaren. Met deze conclusies weerlegt de commissie voor een deel het rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) uit november vorig jaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister-president Van Agts poging vanmorgen om persoon lijk in te grijpen in het hevige conflict tussen CDA en VVD over de aftopping van de prijscompensatie, lijkt niet te zijn geslaagd. Veilinghuis „DE DAMIMTJiS” (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda is bereid een ontmoeting te hebben met bis- schop Abel Moezorewa, de premier van Zimbabwe-Rhodesië, indien een dergelijke bijeenkomst zou bijdragen tot een „werkelijke regeling”. 1 cSl" ->z' "7 Beurs18 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Economie19 Eigenhandig.!.21 Er even tussen uit11 Filmpagina15 Filatelie11 Gasten hoek9 Kunst13 Medische diensten6 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Puzzel17 Radio en televisie/Strips.... 12 Schrijvende lezers11 Sport23,25 Wegen wiel17 Zee-viswijzer11 Beurs28 ~S2* IJmuider Courant Zie verder pagina 4 VVD niet bezworen Zie de plaatselijke pagina’s (ADVERTENTIES) Zie pagina 3 1 Met Kema-keur. P» F Eén week geldig. Rapport RIOD over Aantjes deels weerlegd Hij benadrukte echter dat dit niet opge vat moest worden, als zou Zambia van plan zijn de nieuwe regering in Zimbab- we-Rhodesië te erkennen. De Velsertunnel krijgt volgend jaar de beschikking over een controlekamer die in tegenstelling tot de huidige „boven grondswordt gebouwd. De bewaking van de tunnelbuizen zal geschieden met een gesloten TV-circuit. Terwijl de mensen die daarmee belast zijn eidelijk eens de gelegenheid krijgen om tussen de bedrijven door een blik te werpen over het water van het Noordzeeka- naal. Nederlandse vissers treffen tussen de scharren schollen en tongen in hun netten regelmatig pakken aan die hasj blijken te bevatten. Het blijft gissen hoe he spul op de zeebodem terecht is gekomen. De politie ontfermt zich over het spul en laat het, op een andere dan de aanvankelijk bedoelde wijze, in rook opgaan. Eerst opklaringen, later mogelijk re gen. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden. Middagtemperaturen van 16 graden aan de kust tot 21 graden in Limburg. Vanacht weinig wind, morgen matige zuidwesten wind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, Mokken, antieke meubelen en andere interes sante verzamelaarsobjecten onder aantrekke lijke voorwaarden. SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) Volgens minister-president Van Agt, op bezoek in Straatsburg, „rooien we het niet” zonder kernenergie. Opeens zit Van Agt op één lijn met Helmut Schmidt. Verantwoorde kinderschoenen KINDERVOETSERVICE bloemendaalseweg 2 75/o verveen tel (023 259491 Crisis tussen CDA de sociale uitkeringen. Er ligt een voorstel om per 1 juli korting toe te passen op de stijging van de sociale uitkeringen. Giste ren lanceerde het kabinet een plan om vanaf 1 oktober die gekorte sociale uitke ringen weer met een procent te verhogen. Daarmee wordt de totale opbrengst van de kortingsoperatie teniet gedaan. Ster ker, de maatregel kost meer, aldus Drab- be in een commentaar op het Kamerde bat. Hij zit daarmee op één lijn met PvdA- woordvoerder Van der Doef, die gisteren hetzelfde beweerde. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft inmiddels bekend gemaakt dat het voor het laatst is dat de kortingen op de sociale uitkeringen op deze wijze plaatsvinden. Het systeem van voorlopige kortingen gaat verdwijnen. Het kabinet zet alles op alles.om voor 1 januari met een definitieve regeling te komen van de indexering van de uitkeringen. In septem ber komt de Sociaal Economische Raad met een advies hierover. boot on coravanrulton naamplaten tekatbordan ook mogelijkheden voor uw Interieur Een gebied met opklaringen dat ons in de namiddag bereikt zal met zonnige perioden ook morgen grotendeels aan wezig zijn. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets te koel. In de middag rond 18 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: zondag een oceaan- frontje met buienkans, waardoor overwegend zeer matig strandweer. In een drie uur durend gesprek met de fractieleiders Lubbers (CDA) en Rietkerk (VVD) heeft Van Agt tevergeefs gepro beerd de meningsverschillen tussen beide regeringspartijen bij te leggen. De per- mier liet voor dit gesprek de slotbijeen komst van de Europese top in Straatsburg schieten. De twee regeringspartijen zijn elkaar naar de keel gevlogen over het wijzigings voorstel van het CDA om de prijscompen satie af te toppen voor inkomens vanaf 50.000 gulden. De WD verzet zich daar hevig tegen. Voor de loonspecialist van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV), Frans Drabbe, ontwikkelt het Kamerdebat zich op onbegrijpelijke wijze” voor wat betreft l Twee snelheden en verlichting. i Geschikt voor recirculatie. Gammaprijs (Van onze redactie buitenland)! MANAGUA. De leiders van het Sandinistische Nationale Bevrij- dingsfront hebben vanmorgen het vredesplan van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cy rus Vance, voor Nicaragua ver worpen. Zij zwoeren dat zij de regeringstroepen van president Somoza zullen blijven be strijden „tot wij winnen of verliezen”. Verse guerrillaversterkingen zijn inmid dels de grens van Costa Rica overgesto ken om mee te vechten. „Wij weigeren actie van de Organisatie van Amerikaanse Staten en zullen geen missie van de OAS aanvaarden”, aldus het opperbevel van de Sandinisten in een radio-uitzending in Costa Rica. Zie ook pagina 3 Rijksmuseum bezet door kunstenaars (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Ongeveer 150 kunstenaars hebben vrijdagmiddag het Rijksmuseum in Amsterdam be zet. Zij willen daarmee protesteren tegen het falend cultuurbeleid van dit kabinet, de bezuinigingen op ver schillende kunstsectoren in het kader van Bestek ’81 en de beslissing van de minister van CRM om geen BKR- werk meer op te slaan. De actie is georganiseerd door de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK). De kunstenaars verzetten zich met name heftig tegen het streven van de regering om de Beeldende Kunste naars Regeling (een „contra prestatie re geling”, waarbij de kunstenaar geld krijgt van de overheid bij inlevering van een werkstuk (af te breken. Het ministerie van CRM ontkent dat ten stelligste. Een belangrijk punt van kritiek voor de kunstenaars is ook dat het ministerie van CRM per 1 april jl. besloten heeft geen BKR-werkstukken meer op te slaan. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll l| Zum Befehl Premier Van Agt is voor enkele uren de vaderlandse heksenketel ontvlucht en heeft zich naar Straatsbuj-g begeven, waar hij bij de besprekingen in de Euro pese Raad (toporgaan van de Europese politieke samenwerking) te laat binnen kwam en te vroeg vertrok. Wie zal het de arme man kwalijk nemen, nu in Den Haag alles op het spel staat dat aan beleid en visie tot dusver is opgebracht en zowel Kamer als kabinet in een absurde spraak- en dënkverwarring bezig zijn alle lostril lende schroeven van onze economie aan te draaien? Dat de heer Van Agt toch nog even zijn internationale plicht ging vervullen in Pa rijs, was uit representatief oogpunt zeer in hem te prijzen. Nu echter is gebleken dat hij zich in die spaarzame uurtjes volko men plat heeft laten praten ten aanzien van het energievraagstuk in Europa, en, wel voornamelijk door de Westduitse bondskanselier Schmidt, rijst de vraag of premier Van Agt misschien toch beter op het Binnenhof had kunnen blijven. Wij moeteh de kernenergie onvoorwaar delijk aanvaarden. De komende jaren zul len atoombrandstof en kolen de twee pij lers zijn, waarop de energievoorziening zal moeten rusten. Wij moeten zo snel mogelijk een oplossing zoeken voor de veiligheidsproblemen die door de kern energie zijn ontstaan en dan als de bliks- kater volledig op die twee energiebronnen overschakelen. Alternatieve energie? Geen sprake van. Dat is allemaal toekomstmuziek, mis- I schien zelfs science fiction. Wind? Getij- denverschil? Zonne-energie? Misschien I over dertig jaar, en dan nog voor geringe percentages van de dan weer enorm geste- gen behoefte. Voorlopig moet aan die on zin ook niet veel geld worden besfeed. De realiteit is: zo snel mogelijk en zoveel mogelijk kerncentrales bouwen en het af- val ergens wegstoppen of afzinken of wat dan ook. Dat komt wel. Tot zover ongeveer de redenering van bondskanselier Helmuth Schmidt, tevo ren getoetst aan de mening van de Franse regering en als recept van twee Europese politieke wonderdokters meegegeven aan de andere Europese partners. De heer Van Agt heeft die boodschap keurig overgebracht en zeer duidelijk laten blij ken dat hij persoonlijk diep onder de indruk was gekomen van het gelijk der twee heren. Helmuth Schmidt, wiens krachtige bewoordingen waarschijnlijk nog aan indrukwekkendheid wonnen doordat zij in het Duits werden uitgespro ken, is niet een man wiens houding en formuleringen in het algemeen een be reidheid tot luisteren naar tegenspraak uitdrukken. De heer Van Agt heeft zich aan tegenspraak ook niet gewaagd, wat zeer verstandig lijkt omdat hij volgens eigen zeggen het Duits niet goed beheerst en dus waarschijnlijk lang zou hebben moeten zoeken om eindelijk duidelijk het volgende te kunnen zeggen: .Mijnheer Schmidt, dat is allemaal goed en wel, maar wij in Nederland hebben afgesproken dat wij zeer voorzichtig te werk zullen gaan met die kernenergie, en dat wij een brede maatschappelijke dis cussie op touw zullen zetten om alle voor- en nadelen af te wegen. Bovendien heb ben wij geen kolen meer, onze mijnen zijn onbruikbaar, onze luchtvervuiling is vre selijk. En hoe komen wij te allen tijde aan "voldoende uranium? Zal uranium niet ook weer een politiek instrument worden, zoals de olie? En waar moeten wij met het afval heen? Wij hebben nauwelijks meer plaats om onze doden eerbaar te be graven”. Zeg dat alles maar eens in het Duits voor de vuist weg. Wat nog net kon, was wellicht: „Zum Befehl, Her Schmidt”. En zo zal het wel gegaan zijn ■■I>lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllll Uit het rapport blijkt verder dat Aantjes in de Tweede Wereldoorlog niet is toege treden tot de Waffen-SS (een militaire organisatie) maar zich heeft aangemeld bij de Germaanse SS. Vast staat Jdat Aan tjes in 1943 niet vrijwillig naar Duitsland is vertrokken om daar te worden tewerk gesteld. Ook is er geen reden om aan het Nederlanderschap van mr. Aantjes te twijfelen, aldus de Commissie van Drie. De Commissie van Drie is begin decem ber vorig jaar door de Tweede Kamer ingesteld en bestaat uit het öud-lid van de Hoge Raad mr. J. Enschede, het lid van de Raad van State mr. P. J. Boukema en de historicus drs. J. Bank. Uit het onderzoek is ook als conclusie naar voren gekomen dat Aantjes in oktober 1944 in het oplei- dingsdepot in Hoogeveen heeft geweigerd te tekenen en het Duitse uniform aan te trekken. Daarom is hij naar Port Natal in Assen gebracht. Aantjes zegt in een eerste reactie met voldoening te hebben kennis genomen van het rapport van de Commissie-En- schede. Daarin wordt volgens hem een aanmerkelijk ander en zuiverder beeld gegeven van de werkelijke gang van za ken dan in het rapport van Oorlogsdocu mentatie. Volgens de oud-CDA-fractielei- der bevestigen de, bevindingen van de Commissie van Drie wat hij zelf gezegd heeft, namelijk dat hij wel fouten ge maakt heeft maar dat hij niet fout is geweest. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De gedetineerden in het Haarlemse Huis van Bewaring 1 hebben zich vanmorgen solidair verklaard met de acties van de vakbeweging tegen Bestek ’81. Zij vrezen dat de bezuinigingsmaatre gelen van de regering ook gevolgen heb ben voor de begroting van het gevangenis wezen. Daarom heeft de gedetineerden commissie tijdens een twee uur durend gesprek met de directie een petitie overhandigd, waarin zij een aantal eisen heeft neergelegd. De gevangenen eisen een betere beta ling van het werk en verlangen dat er een begin wordt gemaakt met het uitvoeren van alternatieve strafmaatregelen. Te vens protesteren zij tegen het prestatiege richte arbeidssysteem in de gevangenis. Volgens adjunct-dipecteur J. de Graaf is het gesprek uiterst plezierig verlopen. Hij wijst erop, dat er al veel discussies zijn gevoerd over de eisen die de gedetineer den nu op tafel hebben gelegd. Het uitvoe ren van Bestek ’81 betekent volgens De Graaf, dat vertraging kan optreden in de verbetering van de arbeidssituatie van gevangenen. AMSTERDAM (ANP). Op een bouw terrein aan de Henk Sneevlietweg in Am sterdam hebben onbekenden gistermid dag een meetapparaat gestolen dat moge lijk ernstig gevaar kan opleveren voor de gezondheid. Het betreft een meetapparaat voor vocht- en zanddichtheid met een ra dioactieve lading. De politie vreest dat deze straling zal vrijkomen als er op on deskundige wijze met het apparaat wordt omgesprongen. Daders of eventuele vin ders worden dan ook dringend verzocht het ding zo spoedig mogelijk terug te bezorgen. Het apparaat bestaat uit een vierkant kastje met daarop een ijzeren T-balk. Het geheel is ongeveer één meter hoog en voorzien van een metalen plaatje met de merknaam „Troxler model 3400”. (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. In de late middag is gisteren de rust in de Oegandese hoofd stad Kampala wèergekeerd, na hevige on geregeldheden die aan acht mensen het leven hebben gekost. De rellen braken uit tijdens een protest- betoging tegen het opstappen van presi dent Joesoefoe Loele, De doden en onge veer twintig gewonden vielen door kogels van de politie. Onder de doden waren drie scholieren die probeerden door te dringen tot de nieuwe president, Godfrey Binaisa. De demonstranten behoorden overwe gend tot de Baganda-stam, de stam van ex-president Loele. Zij keerden zich in het bijzonder tegen een eventuele terugkeer van oud-president Milton Obote, die in 1971 werd weggestuurd door Idi Amin. Gespannenheid, slaapstoornissen en angsten of fobieën. Bijna alle slachtof fers van de gijzelingen die zich de laatste jaren in Nederland hebben voor gedaan, hebben daar dit soort nadelige gevolgen van ondervonden. Zie pagina 2 Mensen bijeenbrengen is niet het zekerste middel om hen te ver enigen. Twee politiemensen inventariseren de inhoud van een zak hasj die vanochtend vroeg door de schipper van de motorkotter TX-1 Cornelia werd binnengebracht in de haven van IJmuiden. Circa twintig pakjes van 1 kilogram met een geschatte handelswaarde van ongeveer 3000 gulden per stuk, werden door de bemanning maandagochtend aangetroffen in de netten van de Cornelia. Dergelijke vondsten op de bodem van de Noordzee schijnen de laatste tijd geen uitzondering te zijn. Ook de TX-3 Concordia had vanochtend een soortgelijke hoeveelheid van deze soft-drug aan boord. De politie ontfermde zich over de branchvreemde vangst die zijn weg zal vinden naar een vuilverbrandingsoven.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1