STAND HYPOTHEEKRENTE ORDERPORTEFEUILLE ROND 6 MILJARD er’ CAO-akkoord in textiel Ruim honderd fusies in eerste kwartaal overnemen Plannen tegen Drukkersbond: onderaannemers Plan bonden voor VUT ambtenaren betere regeling premiewoningen Times verschijnt nooit meer beurs deze week h praktijken Bouwfonds wil Volkswagen zou Chrysler Klokken- invasie L ''^1 ■NV 13 19 7 9 ECONOMIE 2 3 JUNI 2 ZATERDAG K 1 (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. De jaar lijkse aandeelhoudersverga dering van het RSV-concern in de Doelen te Rotterdam kenmerkte zich gistermiddag door het vrijwel volledig voor bijgaan aan de huidige sta- kingsmoeilijkheden rond de VDSM-werf. Voorzitter dr. J. de Vries wilde zich beperken tot het jaarlijkse „manuaal” rond het jaarverslag en ver zocht de vergadering zich daartoe te beperken. I" ■k i I (Van onze redactie economie) Aandeelhouders RSV gaan voorbij aan stakingen Rentepercentages per 19 juni 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. >n Ned. Middenstandsbank 3- Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. in (Van onze redactie economie) ie it n- IW sn Kleurloze week op Damrak ■MM -,L:- X en r jr. ie e. 9,5 9,2 9,84 9,52 9,5 9.2 9,84 9,52 m 'P. (Van onze redactie economie) DETROIT. Het Amerikaanse vak blad Automotive Magazine heeft bericht dat Volkswagen Werk AG met Chrysler Corporation praat over de overneming van het Amerikaanse bedrijf door het Westduitse automobielconcern. Op een speciale bijeenkomst van de raad van commissarissen van Volkswa gen is gesproken over het bod dat op 28 juni aan de raad van commissarissen van Zeeuws- plaatsje AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen lenmgen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Voor de aandelen was het deze week in Amsterdam een moeilijke zaak. Financi eel was er een enorm gekrakeel door de acties in en buiten het parlement tegen de nieuwe matigingsvoorstellen van de regering. De onzekerheid over de uitslag maakte opnieuw velen kopschuw om beurszaken te doen, terwijl ook vakan- tie-overwegingen een steeds duidelijker rol gaan spelen. De handel nam af en het af brokkelend karakter behield de overhand. De lagere dollar trok nu ook de internationals mee en Koninklijke Petroleum bijvoorbeeld liet 3 vallen. Unilever liep 2 terug. Van de hoofdfondsen was ook ABN met een verlies van 2 Jager. Verder kwa men koersverliezen op de lokale markt voor, maar in hoofdzaak bij aandelen waar eerder dit jaar flinke koersstijgin gen bij zijn opgetreden. Zo moesten El sevier, NDU en Océ van der Grinten respectievelijk weer 10 en 5 prijsge ven. Audet was 5 in reactie na het forse herstel van de vorige week. Nijverdal Ten Cate, Amsterdamse Droogdok en Bergoss verloren rond 5 terwijl Bos Kalis en Volker Stevin 3 tot 5 terug liepen nu de Chinese Volksrepubliek het grote havenproject opnieuw heeft uitge steld. procent zodat Ennia een flinke kans maakt. Opmerkingen: Sinds vorige week zijn nog enkele kleine aanpassingen gepleegd. De rente beweegt zich tussen 9,25 en 9,5%. Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. Een dergelijke handelwijze is volgens de fusiecodecommissie in strijd met de geest van de fusiegedragsregels. Maar ook 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 1 2 2 DEN HAAG (ANP). Een werkgroep van de ambtenarenbonden heeft voorge steld om ambtenaren vervroegd te laten uittreden op een leeftijd van 62, 5 jaar. Deze VUT-regeling staat op de agenda voor het eerstvolgende overleg van de bonden met minister Wiegel van Binnen landse Zaken. Het overleg vindt waar schijnlijk plaats op 10 juli. Aldus gisteren een woordvoerder van de Algemene Bond van Ambtenaren. (ABVA). De kosten van het vervroegd uittreden kunnen volgens de werkgroep worden be streden met het geld dat vrijkomt door de aftopping van ambtenareninkomens bo ven 45.000 gulden per jaar. In totaal komt er door deze aftopping ongeveer 80 mil joen gulden per jaar vrij. 9,25 9,5 9,5 9,5 9,9 9,9 9,52 9,52 10,11 10,38 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,27 10,72 DEN HAAG (ANP). De NIVAG, de Nieuwe Vereniging van Aanne mers Grootbedrijf, waarbij ongeveer 200 grote aannemingsbedrijven en - concerns zijn aangesloten, heeft een plan gelanceerd om malafide praktij ken met de afdracht van sociale pre mies en belasting door onderaanne mers tegen te gaan. In een brief aan staatssecretarissen van Sociale Zaken, Financiën en Economi sche Zaken stelt de vereniging voor, dat hoofdaannemers de afdracht van sociale premies en belastingen voortaan recht streeks aan de rechthebbende instanties betalen. 9,2 9,2 9,25 9,5 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,2 9,6 9,52 9,52 9,84 10,11 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,05 10,50 9,2 9,2 9,5 9,75 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,4 9,8 in LONDEN (AP). De drukkersbond die een kernpositie inneemt in het conflict rond de Engelse Times, het dagblad dat nu al zeven maanden niet is verschenen, heeft besloten om naar nieuwe banen voor zijn zeshonderd bij het Times-con- cem werkende leden uit te kijken. Volgens de bond zal het blad nooit meer verschijnen. Na een vergadering van de Nationale Grafische Bond zei secretaris generaal Joe Wade: „We zijn tot de conclu sie gekomen dat er geen manieren meer zijn waarop de Times weer zou kunnen verschijnen. De directie heeft besloten de titels van de Times en het zondagsblad Sunday Times te begraven, en heeft ons de rol van aanspreker toebedeeld. Die rol voeren we nu uit.” Toen het hoofd van het Times-concern, „Duke Hussey, dit hoorde zei hij dat de directie nog steeds bereid was te onder handelen. nd et an s Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Ie id lijk 9,76 10,03 10,12 10,12 10,65 10,65 lijk 10,03 10,30 10,46 10,46 10,65 10,65 In 92 gevallen waren alleen de regels van de fusiecode in het geding, die de belangen van de werknemers bescher men. Slechts bij één fusie waren louter de regels ter bescherming van de belangen van de aandeelhouders aan de orde. Overtreding van de fusiegedragsregels waaronder de Verenigde Staten, wordt distributie van benzine reeds ter hand genomen. Nu het vakantieseizoen voor de deur staat, kunnen allerlei verhitte tonelen ontstaan bij de benzinestations. Amerika is daar een opvallend voor beeld van en ook dit vooruitzicht is niet bemoedigend voor het doen van beurs zaken. Wall Street heeft daar in elk geval al geruime tijd onder geleden en ook deze week spraken al deze factoren een flink woordje mee. Alleen de nog steeds overwegend kopende beleggingsmaat schappijen houden in New York het koerspeil overeind, want zij blijven be lust op koopjes voor hun per eind deze maand af te sluiten beleggingsporte feuilles. Veel steun ontving Wall Street ook niet van de eerste tekenen van rente-ont- spanning. Want nu een flink aantal Ame rikaanse banken hun rente met een kwart procent tot 11,5 procent heeft ver laagd, overweegt nog steeds de mening dat het hier om een tijdelijk verschijnsel gaat. Ook in Amsterdam is de rentebewe- ging niet duidelijk meer. De obligatie- markt deed deze week weinig en fluctu eerde licht op en neer. De 9,5-procentle- ning van het AKZO-concern, waarop vorige week voor 99,5 procent kon wor den ingeschreven, startte in de beurs handel op een koers van 99 procent. Direct daarop kondigde het Ennia-con- cern een lening aan van 9,25 procent tegen 100 procent, wat een moedige stap werd genoemd. Maar de jongste 9-pro- centlening van de staat klom op tot 100,5 Stikker verklaarde niet veel te willen toevoegen aan het jaarverslag, maar maakte als aanvulling melding van een brief die van het ministerie van Economi sche Zaken naar de Tweede Kamer is verzonden en waarin vermeld zou staan dat verwachtingen rond de continuïteit van het bedrijf gewettigd zijn. Wel is er met name sprake van twee punten die voor de toekomst van het bedrijf uiterma te belangrijk zijn. Zo zijn er grote financiële consequen ties verbonden aan het feit dat de nieuwe afdeling van RSV, het construeren van zware scheepsbouw en offshore-materi- aal, vanaf 1 januari afzonderlijk en losge koppeld van het bedrijf draait. Deze nieu we ontwikkeling dankt men aan het feit dat RSV dit onderdeel dat met zware verliezen werkt wenst te sluitne, maar de overheid wil voorkomen dat VDSM sluit in verband met de enorme sociale consequenties die dit met zich meebrengt. Het deel dat niet losgekoppeld wordt zou een overheidsteun krijgen van 195 miljoen gulden. Ir. A. Stikker, als president van de Raad van Bestuur, gaf een toelichting op het jaarverslag en beantwoordde, bijgestaan door de Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur, een aantal vragen van de aandeel- en certificaathouders. Door deze nieuwe situatie wil de Raad dat een onafhankelijke marketing-organi- satie de constructie van het bedrijf nog eens doorlicht en dan verder bekijkt waar de efficiëncy verbeterd kan worden, aldus Stikker. Volgens het jaarverslag ware er zes dui delijke negatieve punten waar RSV in 1978 mee geconfronteerd werd. Allereerst betrof dit natuurlijk de wereldcrisis in de zware scheepsbouw en de offshore; aan gezien deze bedrijfstak voortaan neutraal binnen RSV zal voortbestaan, hoeft men daar in het lopend jaar geen last van te hebben. Bovendien volgdne de reparatiewerk- zaamheden in 1978 volgens Stikker een „calamiteuze” ontwikkeling: van 1975 tot 1979 liep de jaarlijkse arbeidscapaciteit van 9 naar 5,5 miljoen manuren terug. Ook verliep de chartergarantie negatief, maar dit werd door steunverlening afge dekt. Verder draaiden de positief werkende onderdelen van RSV in het afgelopen jaar DEN HAAG. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 109 fusies aange meld bij de commissie voor fusie-aangelegenheden van de Sociaal-Economi- sche Raad. Op negen gevallen na geschiedde de aanmelding spontaan. De SER-commissie heeft inmiddels 95 van de aangemelde zaken afgedaan. HOEVELAKEN(ANP). De overheid moet de premieregleing voor het woningbézit zo wijzigen dat de subsidie hoger wordt met het stij gen van de hypotheekrente. Dit laatste stond in hoofdzaak in ver band met de opvallende koersdaling van de Amerikaanse dollar op alle Westeuro- pese valutamarkten. Betaalde men in Amsterdam eind vorige maand nog iets meer dan ƒ2,10 voor de dollar, deze week zakte de prijs tot ruim 2,03 terug. Dit verschijnsel trok natuurlijk ook in Wall Street de nodige aandacht en zaai de daar enige onrust. Dit temeer omdat de juiste toedracht van de oorzaken en motiveringen over de verkoopdruk van dollars niet duidelijk uit de verf kwam. Het bleef bij gissen, waarvan nog de meest redelijke verklaring lijkt dat zij die de laatste tijd veel dollars vergaard hebben, nu tot verkoop overgaan, hetzij in goud, hetzij in andere valuta of met de dollars in andere landen goederen ko pen. En daarbij wordt natuurlijk in de eerste plaats gedacht aan de olielanden. Andere verklaringen leggen meer de nadruk op de angst voor de komende noemt het verbazingwekkend dat het be strijden van een maatschappelijk kwaad werd maar in één enkel geval geconsta- teerd. wordt afgewenteld op de bedrijven, zon der dat die enige bevoegdheid tot controle bezitten. Gebleken is, dat op het ogenblik de onderaannemer nog geen 32 procent van het loonkostenbestanddeel van de onder- aanneemsom aan nettoloon uitbetaalt en de overige 68 procent (inclusief BTW) ter beschikking krijgt zonder tot onmiddellij ke afdracht aan verzekerings- belastings- instanties gedwongen te zijn. Dit kan kwaadwilligen verleiden om in het geheel niets of slechts een gering deel aan de bevoegde instanties af te dragen, aldus de NIVAG. 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrum bank Westland Utrecht/standaard no-risk Daarentegen trad er een krachtig her stel op voor ACF met 5, voor Braat Bouwstoffen van 20, Arnhemse Scheepsbouw met 65 en Twentse Ka bel met 25. blijkbaar niet zo goed als de aandeelhou dersvergadering bij het vorige jaarvers lag was meegedeeld. Stikker waarschuw de zijn gehoor ook dit keer geen vastom lijnde punten op dit terrein te hebben, aangezien er een tweede energiecrisis op komst is, waardoor een stuk onzekerheid wordt geschapen die de raad met zorgen baart. Als vijfde nadelige ontwikkeling meende Stikker te moeten wijzen op de grote rentepost die door de diverse lenin gen ontstaan is. Wellicht dat deelneming van de Staat hierin wat verlichting geeft. De orderportefeuille bleef omstreeks de zes miljard, maar er is op dat punt volgens Stikker nu toch sprake van enige terug houdendheid door de onzekere toekomst van RSVbesluitvaardigheid van de overheid zou ook daarom zeer welkom zijn, zo meende Stikker. Hij besloot zijn betoog door er nog eens op te wijzen dat er toch wel hoopvolle geluiden voor de toe komst in het jaarverslag zijn te vinden, waarbij ook de ontwikkeling van de we reldeconomie in de naaste toekomst een grote rol zal spelen. OPEC-vergadering waar, zoals gevreesd wordt, nieuwe prijsverhogingen voor ru we olie zullen worden afgekondigd. Een pluspunt is de overweging van Saoedi- Arabië zijn olieproduktie weer op het verhoogde niveau te brengen van de afgelopen winter, toen het land een deel van het tijdelijk weggevallen Iraanse olieproduktiebestand wilde aanvullen. Een drietal maanden geleden werd die extra produktie weer ongedaan ge maakt, maar nu overweegt het land toch weer meer te produceren. Dit zou de oliesituatie op de wereld markt aanzienlijk kunnen verlichten en Saoedi-Arabië’s eigen financiële positie kunnen verbeteren, want de laatste twaalf maanden is de betalingsbalans van dit land flink achteruit gegaan. Gro te investeringsprojecten als compleet nieuwe steden in de woestijn, een gigan tisch telefoonproject (o.a. van Philips) en dergelijke kosten miljarden aan dollars en daarvoor moet heel wat olie geleverd worden. Voorlopig tobt de westerse wereld ech ter met een duidelijke spanning in de olie-aanvoer en in sommige landen. De NIVAG ziet dit plan als een alterna tief voor het wetsontwerp. Dit wil malafi de praktijken van onderaannemers voor komen door de hoofdaannemers er voor aansprakelijk te stellen. De NIVAG si" Het Vlaamse Aardenburg beleef de gisteren een klok keninvasie Daar werd namelijk het grootste carillon van Nederland aange voerd. Het bestaat uit 49 klokken met een totale waarde van maar liefst anderhalf miljoen gulden Chrysler zal worden gedaan, zo meldt Automotive Magazine. Het blad heeft een en ander vernomen van industriëlen in de VS en in andere landen. VW zou in totaal circa twee miljard gulden op tafel moeten leggen voor Chrys ler. Het eerste bod van VW zal dertig gulden per aandeel Chrysler zijn, zo wordt verwacht. Een woordvoerder van Volkswagen heeft inmiddels verklaard dat er niets Als dat niet gebeurt vallen ook hier weer de laagste inkomens uit de boot. Dit heeft drs. G. van Veenen, president-com- missaris van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken vanmorgen ge zegd op de jaarvergadering van die instel ling. Door de hoge hypotheekrente worden de woonlasten van een premiekoopwo- ning toch nog bijzonder zwaar voor de inkomensgroepen waar de regeling voor bestemd is, zo stelde hij. „Sterker nog, de bereikbaarheid valt deels zelfs helemaal weg”. Van Venen wees er op dat mensen met een inkomen rond de twintigduizend gulden geen hypotheek meer kunnen krij gen en naarmate de rente hoger is gaat dat ook voor beter betaalden gelden. Het Bouwfonds heeft ook kritiek op het ontbreken van de zekerheid in de premie regeling dat bij een minder snelle loonstij ging ook een minder snelle afbraak van de subsidie komt. het onnodig opleggen van geheimhou dingsplichten aan de vakorganisaties kan een inbreuk betekenen op de bepalingen van de fusiecode. Daarnaast is het belang rijk dat bij zowel ondernemingen als vak bonden in een concreet geval duidelijk heid bestaat over de aard en de duur van de geheimhoudingsplichten, aldus de SER-commissie. De SER-commissie verklaarde naar aanleiding van een klacht dat zorgvuldig heid met betrekking tot de geheimhou dingsplicht een essentiële voorwaarde is voor het functioneren van de fusiege dragsregels. Het uiten van het voornemen om in strijd met die plicht bepaalde gege vens bekend te maken zoals een vak bond deed kan fusiebesprekingen beïnvloeden. bekend is bij VW over een eventuele Ij overneming van Chrysler Corporation. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank 9,5 9,75 9,75 9,75 9,9 9,9 Een bijzonder kleurloze beurs week gleed heen en zowel in Am sterdam als elders was de koersont wikkeling onzeker. In Wall Street vooral heerste een wisselvallig kli maat en het beursleven kwam daar niet van de grond. Wel liepen de omzetten nu en dan flink op, waar uit bleek dat de meningen nogal verdeeld waren. In Amsterdam zet ten de koersdalingen zich voort en bereikten nieuwe laagteniveaus voor sommige fondsen. Ook de in ternationals deden mee en lieten terrein schieten. Rente vast Afsluitprov.Rentepercentages gedurende: in proc.: metGem.gar. zonder Gem. gar. DEN HAAG (ANP). In de textielin dustrie is een principe-akkoord bereikt over de cao, met inbegrip van de CAO voor het hoger personeel. Het akkoord bevat de volgende hoofd punten: de vloer in de prijscompensatie per 1 juli en 31 december bedraagt 220 gulden per procent op jaarbasis. De minimumvakantietoeslag in het va- kantiejaar ’78/’79 bedraagt 1850 gulden. De basisvakantie wordt in het jaar ’79/ ’80 verhoogd tot 22 werkdagen. In de contractperiode komt bovendien een door de werkgever aan te wijzen brug- dag voor werknemers in dagdienst. Voor werknemers in ploegendienst wordt dat twee brugdagen. Een VUT-regeling (vervroegd uittreden) wordt ingevoerd per 1 januari volgend jaar voor 63- en 64-jarige werknemers. De uitkering bedraagt tachtig procent van het laatst genoten inkomen. 4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13