Gerulaitis: Nederlands dagje in Later bekeren Zwitserland Kavalek boekt briljante zege Rijsbergen naar Drechtstede’79 sportpuntiq] Strandvoetbal K b.v. Softbalseizoen voor DSS al bijna over Haarlem-jeugd naar Polen L Eerste ronde ,,Niet voor geld, maar om te winnen I Storks Timmerlieden spanjaart Mi Tetramin Nicols A i i Miljoenenzaak I 15 SPORT ZATERDAG 23 JUNI 19 7 9 n te s 1 HONKBAL 1 tegen Pim Mulierstadion RESTAURANT Wij zijn met vakantie van maandag 25 juni t/m zaterdag 7 juli Zondag 24 juni aanvang 14.30 uur tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. HOGE KORTINGEN GASHAARDEN 40 modellen, worden brandend gede monstreerd, dubbelbranders, hout- en kolenvuur. GASFORNUIZEN v.a. 385,-, met grill en draaispil v.a. 465,- met elektr. oven, ATAG, ETNA, DORDRECHT. SAUTER. PELGRIM. tweede plaats was gekomen. Ook dit jaar, vanaf aanstaande maan dag tot en met 7 juli, vormt Wim bledon de uitzondering op de re gel, die inhoudt dat de spelers voorschrijven wat er gebeurt. j K I ♦4 - I (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. Wimbledon is nog altijd het toppunt van tegenstrij digheid in het turbulente wereld je van de tennisprofs. Overal el ders vormt de hoogte van de geld bedragen voor de spelers het be langrijkste criterium om al of niet deel te nemen. In Londen spelen traditie en eer echter nog de hoofdrol. Nadat hij vorig jaar voor de derde maal in successie de titel voor zich had opgeëist, merkte Bjorn Borg enthousiast op dat het veroveren van het kampioenschap bij hem voorop had gestaan, en dat het prijzen geld, ruim 80.000 gulden, op de I I al g I iW Wimbledon: het toppunt van tegenstrijdigheid (ADVERTENTIE) IK (ADVERTENTIE) ri- Wilfried Wesemal: eindzege (Van onze sportredactie) 4 juni In verband met de sterke expansie zoeken wij op korte termijn If. (ADVERTENTIES) IJMUIDEN. Na de grote nederlaag die het strandvoetbal team van Monique leed tegen Pour Toi zijn de kansen op de Syp Sterk-beker voor dit team sterk ver minderd. Die geldstroom is vooral >de laatste jaren goed op gang gekomen. In 1968, het eerste jaar waarin sprake was van „open” ten nis, kwam de top-vier aan een gezamen lijk inkomen van 252.181 dollar. In 1978 inden de vier best verdienende spelers alleen al in officiële toernooien 1.968.865 dollar. Vierendertig spelers passeerden de grens van 100.000 dollar. Van hen verdien de Borg in demonstratiepartijen meer dan in officiële duels. te egoïstischer plegen de tennissers zich te gedragen. Gerulaitis en consorten willen echter meer, of zoals Peter Fleming, dubbelspel- partner van John McEnroe, in april in Rotterdam nog opmerkte: „Wat is er op tegen dat wij zoveel verdienen? Wij vra gen er niet om. De organisatoren zijn maar al te graag bereid om zoveel geld te geven. Als dan spelers van vroeger zeggen dat dat eigenlijk niet kan dan is dat alleen een kwestie van afgunst. Zij gunnen het ons niet dat wij het nu zo goed hebben.” DORDRECHT. Wim Rijsbergen zal in de periode september 1979 maart 1980 vrijwel zeker voor de Dordtse eerste-divi- sieclub Drechtstede’79 gaan spelen. De voormalige voorstopper van Oranje, Fey- enoord en het Franse Bastia, heeft per soonlijk overeenstemming bereikt met in- terim-voorzitter Nico de Vries. Het wach ten is alleen nog op toestemming van Rijsbergen’s huidige werkgever, het New- yorkse Cosmos. Het is echter zo goed als zeker dat de Amerikaanse club toestem ming zal verlenen. HENDSCHIKEN Een Nederlandse dag in de Ronde van Zwitserland. Dat was het gisteren in de druilerige regen ten westen van Zurich, waar eerst natio naal kampioen Henk Lubberding de etap pe van Horgen naar Lenzburg op zijn naam had geschreven en waar enkele uren later, op een traject in Hendschiken, wereldkampioen Gerrie Knetemann de siottijdrit aan zijn zegelijst toevoegde. Een triomfantelijke dag derhalve voor de renners van Peter Post, die met de Belgische eindwinnaar Wilfried Wese- mael in hun midden vertrokken naar hun eerstvolgende doel: het nationaal kampi oenschap. Duidelijker kon de Raleigh-for- matie van Peter Post het overwicht niet uitdrukken. Dat de organisator van der Ronde van Zwitserland liever Knete mann, Lubberding of een andere topper met de eindzege had zien vertrekken, in plaats van waterdrager Wesemael, deerde Hoewel voor DSS geen direct degrada- tiegevaar dreigt, is de ploeg nu wel beden kelijk afgezakt naar de lagere regionen. Grote uitblinkster aan het Badminton pad was gisteravond de Kinheim-mid- veldster Manneke Kimman, die niet al leen aan slag produktief was, maar die bovendien op schitterende wijze zowel Ans Kroon als Edith van der Meij uit- Kavalek vond het niet leuk, dat de Nederlan der zijn vredelievende gebaar in de wind sloeg. Hij gooide er meteen een stuk tegenaan en toen de geschrokken Sosonko in naderende tijdnood mistastte, nog een. Het werd een klassieke slotaanval: besloten met onafwendbaar mat. Spanjaart Bouw b.v. heeft als belangrijkste activiteit het verzorgen van verbouw en renovatie van doorgaans grotere projekten en realiseert daarnaast nieuwbouw. met ervaring in middelgrote verbouw. De juiste mensen bieden wij vast werk met een goede beloning in een prettige werksfeer. Indiensttreding zo spoedig mogelijk of direct na de bouwvakvakantie. ving. Een aanvallend wat sterker DSS liet de mogelijke winstkansen liggen in de vijfde inning, toen Ineke Mulder met een dubbelspel Ans Kroon en Jeanet La- court in een kritieke fase van de wed strijd uitschakelde. (van onze sportredactie) HAARLEM. Een met een paar C-spe- lers versterkt interregionaal elftal van Haarlem vertrekt maandag naar Polen om daar deel te nemen aan een groot internationaal toernooi. De Haarlem-ploeg, de enige van de deel nemers, die niet uit het Oostblok komt, zal in Bydgodsz aantreden tegen clubs uit ondermeer Polen, de Sovjet-Unie, Bulga rije en Hongarije. Het eerste elftal van Haarlem speelt ter voorbereiding op de nieuwe competi tie op 8 augustus een oefenwedstrijd te gen het nationale elftal van Oost-Duits- land. keu- d.: 4e oonk. W ADDINXVEEN. Er is in de laatste ronde van de schaakvierkamp te Waddinxveen ge streden, alsof voor alle spelers nog een eerste plaats was weggelegd. De grootmeesters waren in een strijdlustige stemming, meer dan in welke van de vijf voorgaande ronden ook. Kavalek was de held van de dag. Met een dubbel stukoffer overblufte hij So sonko en behaalde een briljante overwinning. Karpov brak in eerste zitting af tegen Hort. De wereldkampioen verwierf zich een gunstig eind spel, dat later op de avond winst opleverde. Karpov werd daardoor een groots winnaar van het toernooi. Hij boekte vier winstpartijen en stond slechts Kavalek en Hort een keer remise toe. Voor Sosonko was het resultaat van de partij tegen Kavalek overigens wel dramatisch. Hij had zich in een zeer gecompliceerde situatie uitstekend op de been weten te houden en kreeg van de Amerikaanse kampioen een remise ge offreerd. Maar de Nederlander sloeg het aanbod af. Schriftelijke sollicitaties ontvangen wij gaarne op ons adres t.a.v. de heer B. Spanjaart. Spanjaart Bouw b.v. Wijkermeerweg 25, 1948 NT Beverwijk. Evt. telefonische afspraak met de heer B. Spanjaart. Telefoon 02510- 20648* Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen. Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Voor Nelissen-DSS lijkt het softbalseizoen na de nederlaag tegen Vax-Kinheim definitief een verloren seizoen te zijn. De formatie van Huub Kouwen- hoven, die zich bij de start van de competitie nog een serieuze gegadigde voor de nationale titel achtte, verloor het treffen met Kinheim in de spannende slotfase met 3-2. NING ijs van WEGENS VAKANTIE van 30 juni t/m 10 juli gesloten inbouw-app 25% korting, gevelkachels v.a. 258,- gaskomforen v.a. 259,- butagaskomforen, oliekachels (caravan) “zRnten Gierstraat 31 - Haarlem Tel. 023-312460 bouw bv Wijkermeerweg 25, 1948 NT Beverwijk Telefoon 02510-2 0648* ry Boer, Ruud Donker, Erik van Veelen (2x), Ruud Bröring (2x), Peter Duin, Jan Hooge- boom, Jack Boogerds en Willem Verschoor. Pour ToiMonique 7-2. Doelpunten: Joop Herlnxe (3x), Rob van der Wonde, Ton Postma, Gerben van Leeuwen, Karei Sneeker en Peter Admiraal, Paul van Leeuwen. ZeezichtCentrum 1-11. Doelpunten: Alkar Kerhof en Alkar Kerkhof (3x eigen doel), André Rolloos, Bert de Groot, Fred van der Wiel (2x), Eef Spaans (2x), Rob Kunst, Guus Quist. De JutterZeeweg 0-1. Doelpunt: Willem van der Lugt. MoniqueGriffions 1-2. Doelpunten: Peter i Admiraal en Jan Struyk (2x). KaamVan der Linden 0-3. Doelpunten: Frank Snoeks, Meindert de Haas, Paul van der Hulst Ondanks al die toestanden is Wimble don echter zichzelf gebleven, waardoor het nog altijd niet aan populariteit heeft hoeven inboeten. Zelfs niet in de ogen van Gerulaitis, die ook wel begrijpt dat vooral op Wimbledon de deelneming aan de daarop volgende exhibities moet wor den afgedwongen: ,Je komt niet naar W'imbledon voor het grote geld maar om te winnen.” bij officiële gelegenheden worden aange steld maar in de praktijk nauwelijks iets durven te ondernemen. Zo werd het te laat arriveren van Borg in april in Rotterdam gemakshalve toege schreven aan een „misverstand”. Op die manier genieten de toptennissers een voorkeursbehandeling, omdat niemand ze durft aan te pakken. Integendeel, er wordt steeds meer geld in het vooruitzicht ge steld, zoals eind augustus als ATP (de spelersvakbond) zelf een toernooi organi seert in Cincinnati, een evenement dat wordt verkocht als een „warming-up” voor de open Amerikaanse kampioen schappen. Een opwarmertje waar wel een bedrag mee gemoeid is van 200.000 dollar. Grote kanshebber is nu de ploeg van Van der Linden dat knap van Van Kaam won. De publieke belangstelling voor het strandvoetbal is redelijk. (van onze sportredactie) ZEIST. De KNVB heeft de bekercom- petitie voor het zaterdag- en zondagama- teurvoetbal verschoven naar oktober. Aanvankelijk zou men beginnen op 19 augustus a.s„ wat betreft de zondagclubs, maar die datum blijkt geen haalbare kaart te zijn. Een van de oorzaken tot de verschuiving van het bekervoetbal is het feit, dat de competitie tot juni heeft geduurd en de gemeenten de tijd moeten hebben om de accommodaties op te knappen!! De KNVB stapt van het poulesysteem af. De bekerwedstrijden worden nu weer volgens het bekende afvalsysteem ge speeld. Kinheim 0-0-0-1-0-2-X 3 Ineke Mulder 1-2-7-2 DSS 1-0-0-0-0-1-0 2 Kitty Liefting 2-3-6-0 Lang werd er na de wedstrijd tussen beide ploegen nog gesproken over het al of niet terecht stelen van het .tweede honk door de snelle Jeanet Lacourt in de zeven de inning. De DSS-veldster, die dit seizoen nog niet eerder van het tweede honk werd afgegooid, sneuvelde echter op waar schijnlijk het belangrijkste moment van de wedstrijd. Dankbaar greep Ineke Mul der daarna de kans aan om met steun van haar veldsters ook Elly Zweers en Ans Kroon uit te schakelen. De greep naar de winst deed Kinheim in de zesde inning juist op een moment dat DSS de zege voor zich leek op te gaan eisen. DSS, dat in de zesde slagbeurt door slaggeweld van Hel- ma Kuyper, Ria Koehorst en Marian van Schie een 1-2 voorsprong had genomen, leek in de gelijkmakende Kinheim-slag- I beurt hard op weg naar de triomf. Snel vielen er twee nullen alvorens An- ke van Wezel haar tweede hit gaf. Zelfs de klap van Corinne Vlek eveneens de tweede boezemde DSS nog geen angst in. Met het geven van opzettelijk vier wijd aan Hanneke Kimman, die eerder in de wedstrijd Anke van Wezel al had doen scoren, tekende zich echter voor DSS toch de moeilijkheden af. En doorgeschoten bal plus een wat gelukkige infieldhit van Germanie Leuven deden Kinheim toen een voorsprong nemen, die zij het met moeite, bewaard bleef. De vraag is echter hoe lang de sterren nog kunnen stralen. Op dit moment lijken de goudmijnen nog lang niet leeggehaald. De spelers maken zich dan ook niet druk over het feit dat vorig jaar oktober in het Spaanse Oviedo een 75.000 dollar-toer- nooi moest worden afgelast, omdat het niet aantrekkelijk genoeg bleek en mas saal werd genegeerd. Jongens als Con nors en Gerulaitis konden er ook niet om rouwen toen zij tijdens een exhibitie in Frankfurt werden weggefloten. Zij plegen nogal eens te spotten met het publiek, maar worden zelden of nooit terechtgewe zen door supervisors, die door de Council de succesvolle ploeg niet. Hun expeditie was geslaagd. Lubberding’s etappewinst was niet al leen een weerspiegeling van persoonlijke kwaliteiten. De overwinning onderstreep te tevens de kracht van een team dat als geen ander deze Ronde van Zwitserland naar zich toetrok. „Voordat ik aan de slolo begon, had ik al eens tevergeefs gepro beerd om weg te komen”, zei de Neder landse kampioen. „Ook Ulli Sutter had geen kans van slagen. Jan Raas kwam toen naast me rijden en zei: hou je nog even rustig. Als we een kilometer of tien voor de finish zijn, demarreer je op nieuw”. In de jachtgroep die Lubberding steeds in het vizier had, ontregelde Raas c.s. het ritme. Geen gemakkelijke opgave, maar juist daardoor een karwei waaruit Lub berding’s kracht overduidelijk bleek. „Ik was langzamerhand gaan denken dat jij niet meer kon afzien”, zei Raas in onver valst rennersjargon tegen zijn ploegmak- ker. „Nu heb ik echter gemerkt dat je het nog wel degelijk kunt. Allemachtig, het was zwaar”. Dat Knetemann in de tijdrit een feno menale prestatie zou leveren, stond hal verwege reeds vast. De marge tussen de wereldkampioen („Was dat effe rijden”) en een juist in deze rit van de waarheid naar succes hunkerende Thurau, was na 10 kilometer groot. Liefst 13 seconden. Pollentier had nog 2 seconden meer op Knetemann moeten prijsgeven en gele- truidrager Wesemael volgde daar als vier de op 20 seconden. De posities veranderen in het resterende koersgedeelte nauwe lijks, met dien verstande, dat Knetemann steeds verder wegliep. Het eindklassement in de Ronde van Zwitser land is: 1. Wesemael (Bel.) 42 uur 56 minuten en 59 seconden; 2 Pevenage (Bel.) op 4 minuten en 43 seconden; 3. Lienhard (Zwit.) op 5.12; 4 Mazzantini (It.) op 5.13; 5. Fuchs (Zw.) 6 49; 6. Vanotti (It.) op 6 56; 7. Sutter (Zw.) op 7.03; 8. Pozo (Sp.) op 7.18; 9. Lubberding (Ned.) op 8.34; 10. Breu (Zw.) op 9.00; 17. Knetemann (Ned.) op 18.18; 29. Raas (Ned.) op 33.27; 45. Van den Hoek (Ned.) op 51.39; 54. Scheunemann (Ned.) op 1.00.07. Het ploegenklassement ging naar de ploeg Post met 128 uur, 44 minuten en 44 seconden Stand tot en met 19 juni: 1. v.d. Linden 5-9,15-6; 2. Pour Toi 5-7,26-10; 3. Griffions 5-7, 17-15; 4. Zeeweg 4-6, 12-5. Tegen de wens van de meeste tennis sers in handhaaft Wimbledon het gras, dat door de acteurs uitsluitend als een consumptiemiddel voor koeien wordt be schouwd. Wimbledon weigert vooralsnog ook om de prijscompensatie, die elders van toepassing is, in zijn pakket op te nemen, al is bepaald ook geen sprake van aftopping. In vergelijking met vorig jaar is het prijzenbedrag met vijf procent ver hoogd en gebracht op 554.132 dollar. Zo op het eerste gezicht een impone rend bedrag, dat echter nog weinig voor stelt als daar de uitkeringen in de overige weken van het jaar tegenover worden gezet. De eerste prijs van Wimbledon in het heren-enkelspel, 40.000 dollar, is bij voorbeeld maar een schijntje vergeleken met het bedrag dat in de week na het Engelse top-evenement kan worden ver diend. Op Forest Hills. Daar is de hoofd prijs van een 300.000 dollar-invitatie- toernooi maar liefst 100.000 dollar, ter wijl er in de Verenigde Staten maar zes dagen behoeft te worden getennist en in Londen twee weken. Het liefst zouden de supersterren week in week uit exhibitie spelen. Daarom protesteerden ze begin dit jaar fel toen zij te weinig mogelijkhe den zagen om zich te verrijken. In eerste instantie liet de overkoepe lende Men’s International Professional Tennis Council weten dat de spelers min stens drie door de Council aangewezen 175.000 dollar of meer toernooien moesten spelen en drie toernooien in de categorie 50.000 tot 75.000 dollar om in aanmerking te komen voor de zogenaam de Bonus Pool. Dat is een pot met extra premies van in totaal twee miljoen dol lar, die aan het eind van het seizoen worden verdeeld. Vorig jaar gold nog een minimum van 20 toernooien, maar aangezien Connors (300.000 dollar), Borg (200.000), Gerulaitis en Vilas forse bedragen misliepen, een voudig omdat ze niet aan de gestelde voorwaarden konden voldoen, is vooral van die kant hevig verzet gekomen. Zoda nig zelfs dat zij erin geslaagd zijn om de Council er toe te bewegen te volstaan met vijf toernooien. Bovendien hebben de spelers het voor elkaar gekregen dat zij zes weken vrij hebben om exhibities te spelen. Ondanks dit compromis, waarbij de spelers zich bepaald niet als de verlie zers behoefden te beschouwen, is tevre denheid in die kring nog lang niet troef. Vitas Gerulaitis heeft onlangs in een interview laten weten dat de top-jongens aan het eind van het jaar nog eens overleg moeten plegen: „We zouden de Grand Prix-regels aan onze laars kunnen lappen en zelf een toernee op poten kun nen zetten. Dat zou dan betekenen dat we meer geld kunnen verdienen. Veel toer nooidirecteuren zijn toch alleen geïnte- j resseerd in de beste spelers. Trouwens, tennis is groot geworden dankzij de top- I spelers, dankzij Borg, die driemaal op rij Wimbledon heeft gewonnen. Door zo’n prestatie is hij een van degenen die het tennis zo populair heeft gemaakt.” „Daarom zouden we ons kunnen losma ken van de rest en iedere week toernooi en kunnen gaan spelen met een groep van 16 man. De spelers, die niet tot de top-tien behoren hebben ons nodig. Wij hebben hen niet nodig”, aldus Gerulaitis, die niet alleen gemakshalve vergeet hoe hij groot is geworden, maar tevens nog eens bena drukt dat een sociale opstelling hem to taal vreemd is.” De Amerikaan droeg daarvoor in maart dit jaar al het bewijs aan door zich ziek af te melden voor een toernooi in New Orleans, maar in dezelfde week wel aan te treden voor een demonstratiepar- tij tegen Nastase in Monroe in Louisiana. Des te meer geld er te verdienen valt des - De deelnemers die ruim drie uur op het water waren geweest werden terugge- haald. In de loop van het komende week einde hoopt men de achterstallige wed- I strijd in te halen. LONDEN. Tom Okker speelt in de eerste ronde van het toernooi op Wimbledon tegen de Braziliaan Ri cardo Guedes. Betty Stöve komt uit tegen de Amerikaanse Jeanne Du val. Elly Vessies speelt tegen de Zuidafrikaanse Brigitte Cuypers en ontmoet, bij een overwinning, in de tweede omgang Tracy Austin uit de Verenigde Staten. De geplaatste spelers, hieronder als eerste genoemd, hebben in de eerste ronde het volgende programma: HEREN: Björn Borg (Zwe)Tom Groman (Vst), Brian Gottfried (Vst)Andrew Jarrett (Gbr), John Alexander (Aus)Dick Stock- ton (Vst), Guillermo Vilas (Arg)Roger Taylor (Gbr), Jimmy Connors (Vst)Jean Francois Caujolle (Fra), Manuel Orantes (Spa)Ray Moore (Zaf), Corrado Baraz- zutti (Ita)Andrew Pattison (Rho), Vistor Pecci (Par)Sherwood Stewart (Vst), Ar thur Ashe (Vst)Chris Kachel, José Hi gueras (Spa)vrij, Wojtek Fibak (Pol) Bruce Manson (Vst), Roscoe Tanner (Vst>—Van Winitsky (Vst), José Lilis Clerc (Arg)vrij, Tim Gullikson (Vst)Mike Ca hill (Vst), John McEnroe (Vst)Terry DAMES: Moor (Vst)' Martina Navratilova (Vst)vrij, Greer Stevens (Zaf)vrij, Dianne Fromholz (Aus)Barbara Hallquist (Vst), Virginia Ruzici (Roe)vrij, Billy Jean King (Vst) Yvonne Vermaark (Zaf), Virginia Wade (Gbr)Maureen Peanut Louie (Vst), Sue Barker (Gbr)Ivanna Madruga (Arg) .Kerry Reid (Aus)Renee Blount (Vst), Chris Lloyd Evert (Vst)Marita Redondo (Vst). Francisco „Pancho” Segura uit Equa- dor, die in 1947 prof werd, maar als actief tennisser nooit beslag heeft kunnen leg gen op het „grote” geld: „Zoals sommigen zich nu gedragen zouden ze 15 jaar gele den niets hebben verdiend. In mijn tijd speelde je voor onkostenvergoedingen en voor een klein beetje geld onder de tafel. Vandaag de dag is het een miljoenenzaak. Over een paar jaar zal de eerste wedstrijd om een miljoen dollar worden ge houden.” De uitslagen: Van KaamGriffioens 9-1. Doelpunten: Ger- Voor de derde keer is de „Kielerwoche” geplaagd door het afgelasten van een ra ce. Werden maandag en dinsdag de wed strijden niet gevaren omdat er geen wind was; gisteren trok een onweersfront over de Kielerbocht zodat het voor de wed strijdleiding onmogelijk was om een juis te startplaats te bepalen. De steeds draai ende wind verhinderde dat. A Deze pose van Vitas Gerulaitis (na winst in de open Italiaanse kampioenschappen) wordt door de spelers op Wimbledon nagestreefd. Het geld is eigenlijk maar bijzaak. I s KOI.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15