Vakbondsman Johan Stekelenburg betreurt onzorgvuldigheid FNV k KATERS I J pijjwdlL- met leden moeten ANI „We hadden praten” DER GEEfi - IE KDl-MBTA ipr -e?ir:>W" Beulen door Pieter Graf Al Gebrek aan visie Motivatie I Het weekblad Vrij Nederland noemde Johan Stekelenburg onlangs een van de „kroonprinsen van de Industriebond NVV”. Hijzelf daarover: „Dat ontgaat me te enenmale.” Na zijn studie aan de sociale academie werd Stekelenburg vakbondsbestuurder bij de Industriebond NVV. Eerst in Fries land, daarna in Gelderland en vervolgens in Den Haag. Die laatste post kreeg hij, nadat hij had toegezegd zich niet actief in de politiek te begeven. Binnenkort verruilt Stekelenburg Den Haag voor Rotterdam. Maakt hij daar de drie a vijf jaar vol, of gaat hij voor die tijd toch de politiek in? Zit een Tweede-Kamerlidmaatschap voor de PvdA er op korte termijn in? „Beslist niet, ik blijf voorlopig in Rotterdam. Maar ik leef in periodes van vijf jaar. Wat er na vijf jaar Rotterdam gebeurt, kan ik nu nog niet zeggen. Ik houd iedere mogelijkheid open.” kunnen leiden tot een verregaande ontwrich ting van de samenleving. Herverdeling van de beschikbare arbeid dus. leder mens heeft volgens mij namelijk het recht zijn bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de samenle ving.” „We zullen rekening moeten houden met een steeds verder afbrokkelen van de werk gelegenheid. Verdeling van de beschikbare arbeid is dan essentieel, want je kan vooral de jongeren niet jaren laten wachten op werk. Als die geen uitzicht hebben op werk, zou dat W W geworden Publiciteit is wapen w van eens enkele positieve en 1SSING zei op- onlangs tiou wel ijl ook ’an het ts ver- or het e werd ren ge niet”. •ger vatl bossen) Johan Stekelenburg (37 jaar), dis trictshoofd van de Industriebond FNV in Den Haag, spreekt van een bijdrage en beslist niet van „pro- duktief zijn”, omdat dat laatste be grip hem te nauw begrensd is. Uit die bijdrage aan de ontwikkeling van de samenleving resulteert het inkomen. „Ja, naast het recht op die bijdrage hanteer ik ook heel bewust de plicht tot Want een „arbeids loos” inkomen verwerp ik. Ik kan niet tegen mensen die lui zijn op kosten van de gemeenschap.” Maar herverdeling van de beschikbare arbeid is een moeilijke zaak. Steke lenburg betreurt het in hoge mate dat arbeidstijdverkorting al was het maar een uur per week geweest dit jaar een onhaalbare kaart is gebleken. Henk is (of liever gezegd voelt zich) een beetje de bink uit de buurt, terwijl ik als zijn sullige broertje wordt versleten. Maar sinds kort is er een andere kat, die zijn uiterste best doet om Henks heerschappij over te nemen en het zou me niets verbazen als dat lukt. Henk is namelijk helemaal niet zo stoer en sterk als hij zich voor doet. In feite ben ik dapper en droog op een bureau zitten en laat mij beneden de vuile karwei tjes opknappen. Nog een voorbeeld, ik steel al tijd eten, of haal de vuilnisbak leeg. Het eten jat hij op zijn beurt weer van mij, omdat ie nu een maal sterker is. Prettig is soms wel dat hij net „mijn” voedsel zit op te kanen als een van die twee mensen waarbij we in huis wonen binnenkomt. Dan zit hij met de gebakken peren en kruip ik heel onschuldig bij een van die twee op schoot en zet mijn luidste spin- nertje aan. Goh, wat is Jakob toch lief zeggen ze dan tegen elkaar. Me hoela! industriebond. Het blijft een toon aangevend district, want het hart van onze industrie klopt er nog al tijd.” Maar dat is eigenlijk helemaal niet zo. Hij heeft gewoon vier huizen verder gezeten tot ze daar ook genoeg van hem kregen. Ze zullen hem wel te duur hebben gevonden, want die Henk vreet, niet te geloven. Volgens mij heeft hij twee lintwormen. Een voor overdag en een voor ’s nachts. Je begrijpt wel dat ik mijn etensbak ook vrij vaak aan hem verlies. uitgave n. Prijs e inter- standig- is inter- ken cri- üet. Ze zegoeds rachten i Hoog- ian. En eerd. Wij zijn niet zorgvuldig ge noeg te werk gegaan. De publiciteit staat daar, dacht ik, verder buiten.” Wat betekent publiciteit eigen lijk voor je? „Heel veel. Ik geloof dat nagenoeg alles wat je als vakbeweging doet, zich leent voor publiciteit. De rol van de publiciteit is steeds meer gegroeid, het is een wapen gewor den. We worden ook niet voor niets getraind in presentatie. Publiciteit hoort bij de belangenbehartiging. Het werkt naar de leden, die op die manier informatie krijgen over ont wikkelingen die gaande zijn, èn naar buiten. Het dreigen met publi citeit is bij werkgevers vaak een effectief middel; ze zijn er bang voor. Soms val je met het zoeken van publiciteit op je bek, maar dat neem ik op de koop toe. De praktijk heeft bewezen dat het een nuttig wapen is en dat per saldo de werk gever veel vaker struikelt.” Je wordt nu districtshoofd in Rotterdam. Is dat een promotie? „Structureel, binnen de organisa tie gezien, niet. Een promotie wil ik er zelf niet in zien. Maar je kunt zeggen dat in Rotterdam bepaalde zaken worden gedaan die bepalend zijn voor de gang van zaken in de ioe ver- Hoe we imvang In onze oonlijst llig zelf ijd aan erdwij- toneel. >art. De Ie jeugd welke dit be at ze er inn oor- waar ze sr. Zijn baas Arie Groenevelt had hiervoor de volgende verklaring: gebrek aan solidariteit bij de leden. Leden die door de „geweldige stroom negatieve publiciteit” aan het twijfelen waren gebracht of de 35-urige werkweek wel haalbaar zou zijn. Stekelenburg: „Met het arbeids voorwaardenbeleid is er nogal wat der, maar dat laat ik niet zo blij ken. Om maar even een voorbeeld te geven. Wanneer er vrienden van mijn baas komen met een hond, dan zal je mij niet naar boven zien vluchten. Henk durft niet eens zijn poot op de bovenste tree te zetten. Hij gaat liever hoog Mijn broer heet Henk. Hij is een beetje een patser. Langs deze weg wil ik nu eens proberen af te ko men van mijn frustraties, die ik de afgelopen drie jaar heb opgelo pen, dankzij het moeten samenle ven met mijn hoogst arrogante soortgenoot. Henk is het prototy pe van de ruwe bolster met blanke pit. Tenminste tegenover ande ren. Mij ziet hij niet. Behalve als z’n oren en nek moeten worden schoongelikt wil hij mij weleens wat aandacht schenken. Voor de rest slaapt meneer; overdag dan. Zo tegen een'uur of elf ’s avonds J verdwijnt hij stilletjes door het katteluik om een beetje de blits te gaan maken tegenover de vrouw tjes. Hij stelt zich enorm aan en dat terwijl hij helemaal niets meer om aan te stellen heeft. Dat heeft de dierenarts voor hem ge regeld, als je begrijpt wat ik be- doel. Ikzelf heb wat dat betreft ook mijn beste tijd gehad, maar daar gaat het nu niet om. Als ik hem dan over het dak zie parade ren en gevaarlijke kunstjes zie uithalen, dan word ik gewoon even niet goed. Hij gaat met die poezen zelfs zover dat onnozelen denken als aanstaand moeder weer naar huis te gaan. Ik weet wel beter. Sinds kort hebben we weer twee nieuwe huisgenootjes. Schildpad den. Bea en Arnold. Met die twee heb ik de laatste tijd wel veel contact. Kan ik uren naar kijken, ze zeuren verder ook niet zo. Soms ga ik even op hun bak zitten om ze beter te kunnen zien, maar dan krijg ik gelijk op m’n lazer. Een pets voor me kop of zo. Ze proberen me ook weleens in de bak te duwen. Dat is ze een keer gelukt, maar mijn wraak was zoet. Ik heb in elke hoek van de kamer gepiest en me daarna snel uit de voeten gemaakt. Tegen de tijd dat ik terug was waren ze al niet kwaad meer. Je moet niet denken dat ik over me laat lopen, kom nou. misgegaan dit jaar. Dat ligt niet alleen aan de leden, maar ook aan onszelf. Wij als bestuurders hebben geen, of laten we zeggen in ieder geval onvoldoende richting gegeven aan het beleid. Het begon eind au gustus 1978, toen Groenevelt opeens de vrije vrijdagmiddag lanceerde. Op zichzelf toegegeven er zijn andere vormen van werktijdver korting geen slecht idee. Maar er kwam van de kant van de vak- bondsleiding geen goed vervolg op die uitlating.” Hij wijst op de interne onenig heid. De verschillende bonden bin nen de FNV maakten niet dezelfde keuze. De FNV stelde de 20-eis centraal, de industriebond niet. Te weinig is gesproken over de gelijk schakeling van arbeidstijdverkor ting met vervroegde uittreding. De Duitse metaalstaking mislukte en dat maakte de zaken er niet beter op. Stekelenburg vindt het jammer dat het kostenaspect van arbeids tijdverkorting een beetje is wegge wuifd, omdat de werkgevers toch wel zouden zeggen dat dat onbetaal baar zou zijn en dus onmogelijk. „Onze kaderleden willen namelijk meedenken over de kosten van be paalde plannen. Ik kan wel zeggen dat wij, de leiding, onvoldoende met de achterban hebben gediscussi- Een keer dacht ik dat ik van Henk af was. Ongeveer twee jaar geleden verdween meneer in de nacht om de volgende zes maan den niets meer van zich te laten horen. En een toestand dat die twee mensen er van maakten. Ad vertenties in de krant, de hele buurt navragen, noem maar op. Op een gegeven moment'kwam er een kaartje van de vivisectiebe- strijding in de bus, die suggereer de dat Henk inmiddels wel een kunsthart zou hebben of zo. Ik zit gebakken dacht ik. Alle aandacht werd op mij gericht. Het tweetal heeft toen nog wel een klein katje erbij genomen, maar die had ik er gauw weer uit. Het beestje had geen schijn van kans. Op een zeer zwarte nacht echter hoorde ik bo ven het katteluik klapperen en ja hoor, wie kwam daar naar bene den stappen (Henk is volgens mij de enige kat in Nederland met platvoeten), Henk natuurlijk. Ik zat nog wat verwonderd op mijn zwarte stoel te kijken en voordat ik wist lag het mormel naast me, duwde me zonder pardoes op de grond en viel in slaap. En blij dat die bazen van me de volgende dag waren. Lieve Henk zus en lieve Henk zo, ik werd er doodziek van. En iedereen moest het natuurlijk weten ook. Alle kennissen zeiden ach en wee en hoe is het mogelijk, zo’n slim diertje toch dat-ie na zoveel tijd z’n huis nog terug weet te vinden. Ze denken nu allemaal dat hij destijds verdwaald is. ■ir Boven: de demonstratie tegen de spreiding bij de PTT; daaronder: de Vredestein- vestiging in Den Haag. Speelt de overheid jullie niet onderling uit? „Dat gevaar bestaat inderdaad, omdat binnen de bond niet goed is nagedacht over deze problematiek. Voor het eerst komt er in het werk plan van de Industriebond FNV een passage over regionaal beleid voor. Het is erg goed dat daar nu eens wat aan gebeurt. Het zal voor het hoofd bestuur erg moeilijk zijn zich vast te leggen op een visie, maar dat wil niet zeggen dat je iedere discussie over dit probleem dan maar uit de weg moet gaan. Op het ogenblik wordt er nauwelijks richting gege ven bij gebrek aan een visie. Dat kan fnuikend worden.” Je wilt naar een betere verde ling van het beschikbare werk. Dat zal ook geld kosten. Hoe gaan we dat financieren? „Je moet om te beginnen niet aar zelen te praten over de financiële consequenties. Voor iedereen zal het een stap terug betekenen we zullen allemaal een stap terug moe ten doen, ook in relatie met de Der de Wereld. Ik denk dat de mensen best begrijpen dat ze offers zullen moeten brengen, maar ach, aan de andere kant staat het nog zo ver van hun bed hè.” et niet enman er een inkend 3T naar je niet ikracht tot het rdroeg, ie heen an had smeken word ik daar directeur filiaaltje, een soort ma- Wat doen jullie zelf aan het creëren van duo-banen of werktijd verkorting? Groenevelt is daar niet zo’n voorstander van. „Wij vragen van onze kaderleden twee a drie avonden naast hun nor male werk actief te zijn. In dat licht bezien, moet je niet dramatisch doen over onze werktijden als be stuurders. Er zijn natuurlijk wel praktische belemmeringen. Ik kan niet ’s morgens praten met de direc tie van een bedrijf en dan ’s mid dags een ander, die er niet bij is geweest, de achterban laten inlich ten over het resultaat. Maar die belemmeringen moeten niet op voorhand een discussie uitsluiten. „Vakbondsbestuurders zijn overigens vreemde vogels. Wij wor den ieder jaar medisch gekeurd en meestal is er verbazing over onze goede gezondheid, hoewel we door gaans tamelijk ongezond leven. Ik denk dat onze motivatie die negatie ve kanten compenseert. We doen het met zoveel lol.” Lj In Den Haag heeft Stekelenburg het vreselijk naar zijn zin gehad. Een geweldig team, waarmee hij kon werken, door anderen afge schilderd als „een paar beulen”. En met die „beulen” deed hij heel con creet eigen actiewerk. Zelf had hij contacten met o.a. Philips en de textielindustrie, wat leidde tot on- derhandelingen met vele onderne mingen. „Dat werk spreekt me erg aan en doe ik met veel plezier, maar in Rotterdam is dat niet meer aan de orde. Daar ben je begeleider, stimulator en vooral coördinator. Eigenlijk van een nager.” Noem negatieve dingen uit je Haagse periode. „Als uitermate positief heb ik de werksfeer hier ervaren. Dat is voor mij het belangrijkste geweest. Daarnaast bewaar ik hele goede herinneringen aan de staking we gens de prijscompensatie in 1977 bij Calvé en aan de bezetting van de Koninklijke Nederlandse Grof smederij in Zoeterwoude. In dat laatste geval ben ik natuurlijk niet blij met de afloop (het bedrijf ging uiteindelijk failliet red.), maar wat we toen gezamenlijk hebben gedaan, ja, dat was geweldig.” t. lui, ja. mij. Ik zie kan n op de nuziek. gekken s meer, de mu il afge-, andan- en dieï 1, weet „Als negatief heb ik de aanpak van de overheid van het werkloos heidsvraagstuk in deze regio erva ren. Bij steunverlening aan indivi duele bedrijven hanteert de overheid vaak het werkloosheids percentage als criterium. Dikwijls is in dit district op grond van be paalde opvattingen over regionaal beleid werkgelegenheid opgeheven ten gunste van de werkgelegenheid in andere regio’s. Die opvattingen zijn, dat wil ik heel duidelijk stellen, volstrekt achterhaald.” Stekelenburg haalt als voorbeel den aan de textielfabriek Krantz, die uit Leiden weg moest en werd overgeplaatst naar Zuid-Limburg, de motorenfabriek „De Industrie” uit Alphen aan de Rijn, die dicht moest ten gunste van Brons-Moto- ren in Appingedam en nog schrij nender Vredestein Den Haag, dat moet sluiten ten gunste van Vredes- tein-vestigingen elders in het land. De Vaalser textielfabriek, waarin Krantz was ondergebracht, ging overigens binnen ruim een jaar fail liet. „Ik durf nog altijd de stelling aan dat een bedrijf als Krantz in de Leidse regio had kunnen voortbe staan. Daar was meer bestaans recht en meer kans op overleven. Zo’n sluiting van Vredestein ligt bij onze kaderleden nog erg moeilijk. Die hebben erg veel moeite met de beslissing om de vestiging hier een van de weinige die met winst draait te sluiten. Ze voelen zich opgeofferd.” Moet je hier dan nog harder optreden of moet je je inhouden uit I «ww. swm. i - Wat vind je van dat rapport van de SER over arbeidstijverkorting? „Oh, dat SER-rapport, nou dat vind ik knap klote. Een slecht rap port bovendien, want het houdt geen rekening met wat er in de rest van Europa gebeurt. Daarnaast geeft het geen enkel antwoord op de vraag wat er dan wel gebeuren moet. Kortom, dat rapport levert geen enkele bijdrage aan het con structief denken over deze proble matiek. Je moet uitgaan van wat we wèl kunnen doen.” Ben jij bereid je leden te zeggen dat arbeidstijdverkorting geld kost? „Ja zeker! Maar dan moet er wel aan bepaalde voorwaarden zijn vol daan. De belangrijkste daarvan is een werkelijke inkomenspolitiek. Op zichzelf ben ik geen tegenstan der van geleide loonpolitiek, mits dat gebeurt in het kader van een geleide economie, waarin de inves teringen niet uitsluitend door de werkgever worden bepaald. Als er dus eigenlijk geen sprake meer is van een markteconomie. Dan heet geleide loonpolitiek ook geen loon politiek meer, maar inkomenspoli tiek. Je kan pas offers eisen van de leden, als aan die voorwaarden is voldaan. Van mensen met een inko men van 25.000 kan je geen offer vragen. De manier, waarop nu moet worden ingeleverd, lijkt nergens op dat is gewoon schandalig. Aftop- ping van de prijscompensatie had den we als Industriebond FNV ei genlijk mee moeten nemen in ons eisenpakket.” overwegingen van solidariteit? „Dat is een erg moeilijke zaak. In ieder geval ben ik ertegen dat auto nome prioriteit wordt verleend aan een gebied met een groot werkloos heidspercentage. De levensvatbaar heid van een bedrijf op een bepaal de plaats vind ik belangrijken. In 1977 hebben wij als district een noti tie uitgebracht over de werkgele genheid in deze regio, waarvan ik denk dat die in hoofdlijnen nog steeds geldig is. Die notitie is ons niet in dank afgenomen door colle ga’s elders, maar ik aarzel niet din gen hard en duidelijk te zeggen, ook naar buiten toe. Dat wil niet zeggen dat ik geen rekening houd met de problemen van anderen. Ik ken ze, ik heb zelf in Friesland en Gelder land gewerkt. Een zorgvuldiger aanpak kan echter geen kwaad.” In de Randstad is de werkloos heid nominaal net zo groot als in Groningen en Drenthe samen. Ste kelenburg gaat ervan uit dat de mensen in zijn regio evenveel recht hebben op een baan die aansluit bij hun opleiding en mogelijkheden als elders. „Ik heb het recht om te knokken voor het behoud van werkgelegenheid hier. Met alle soli dariteit, maar je hoeft niet op voor hand te zeggen: akkoord, vertrek maar. Ook bij ons kalft de indu striële werkgelegenheid voortdu rend af.” Daarom verzette Stekelenburg zich tegen de verhuizing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen, waarmee hij zich het ongenoegen van zijn Groningse col lega Ton de Hoog op de hals haalde. „Ik vind nu eenmaal dat de overheid een regionale politiek moet ontwikkelen, die op alle re gio’s is gericht. Een politiek en een beleid dat nu eens stimuleert, dan weer afremt en soms herstructu reert. Het zal meestal een meng vorm van die drie moeten zijn.” ■i ötèélüTfuw mtj

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19