5W7 r L Letterkast ts Conflictsituatie kan verhelderend werken HET LICHT ALS rt MEDICIJN a n /X? '11 H 1 WPT w A Ww fr ^0 feXFEPITIE.' «5 door Pieter Graf Meer openheid Gebrek aan mobiliteit De kus Bonden Oe ■T V i iiül ’2 als I cP UIT ^.\lll////> if Hf Hl |4| j jj'M '1 a 9 tt\' i/i ,>„,i q, H fl, k" t, Tekening Hans Boot Directeuren te leen te >nal. niek. tie- KEES TOPS F BAKKER, arts fel-i Photo-therapy in het Westen wordt onder andere ge bruikt bij geelzucht van pasgeborenen. Geelzucht komt in meer of mindere mate voor bij vijf van elke tien baby's. In ernstiger gevallen wordt photo-therapy toegepast. Die reorganisatie, waarbij de KVT-vestiging in Deventer werd gesloten en 120 man moesten af vloeien, is inmiddels achter de rug. KVT-Moor- drecht, waar de produktie werd geconcentreerd, beweegt zich ondanks de weinig florissante situa tie op de Nederlandse tapijtmarkt weer in op gaande lijn. Reden: de zittende directeur was door ziekte al langdurig afwezig, terwijl het niet waarschijnlijk was dat die nog zou terugkomen, én er moest dringend een reorganisatie worden doorgevoerd. „Het is een uitdaging een bedrijf in moei lijkheden te helpen er weer bovenop te komen met de kennis die je hebt. Het aantrekkelijke voor mijzelf is: het probleem oplossen en aan de uitvoering ervan mee werken”. Aan het woord is H. J. Knotten belt, de oprichter van „Custom Manage ment”, een soort uitleenbureau van direc teuren. Zijn „bureau voor management naar maat” helpt bedrijven bij het uitvoe ren van specifieke projecten, zoals het opzetten van buitenlandse vertegenwoor digingen of het regelen van licentie overeenkomsten, of helpt een zittende di rectie bij het rondkrijgen van een reorgani satie. De zaken bij KVT gaan weer zo goed dat er mondjesmaat personeel wordt aangetrokken. De voorkeur gaat daarbij uit naar ex-werknemers uit Deventer, want dat zijn ervaren krachten, maar het wil niet erg lukken. Knottenbelt: „Je krijgt te maken met de mobiliteit van de arbeid en die is gewoon nihil. Er werkt hier een aantal mensen uit Deventer. Die zitten nog in de afvloeiingsperiode. Hij kan zich voorstellen dat mensen, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, niet voor een gering bedrag meer dan hun uitkering weer aan het werk gaan. „Ja, daar heb ik alle begrip voor”. Dat komt voor een groot deel doordat de ver koop van KVT zich voor vijftig percent richt op de export. Een sterk staaltje daarvan is de export naar Australië. De wol komt uit dat land, wordt bij KVT omgetoverd tot een tapijt en gaat weer terug. Volgens Knottenbelt is dat mogelijk, omdat in Moordrecht een produkt wordt gemaakt dat internationaal goed aanslaat. „Ik zeg wel eens dat wij de smaakmakers van de wereld zijn. Je vindt onze karpetten eigenlijk in alle grote warenhuizen en hotels over de hele wereld. Wij zijn heel sterk in de moderne dessins en bovendien hebben we een uitstekend kwaliteitsimago. Daar hebben we onze naam ook mee opgebouwd. We zijn niet voor niets al bijna 200 jaar in zaken met het predikaat „Koninklijke”. Dat heb je op de een of andere manier toch verdiend als bedrijf”. Ze vinden het werk hier wel leuk en ze zouden ook wel willen komen werken, maar ze willen niet verhuizen”. De KVT-directeur kan zich dat ener zijds wel voorstellen. „Je hebt met je gezin een bepaald relatiepatroon opgebouwd en dan is ver huizen een moeilijke beslissing. Ik denk dat als ik voor die keuze werd geplaatst, ik er zelf ook veel moeite mee zou hebben”. Anderzijds is hij van mening dat ons stelsel van sociale verzekeringen langzamerhand zo ontaard is „de goede uitzonderingen daargelaten na tuurlijk” dat er geen enkele mobiliteit meer in de arbeid zit. „Ik vind het een enorme paradox dat je mensen zoekt en ze hier niet kan vinden, maar dat je wel mensen uit Marokko kan krijgen (ze ventig tot tachtig man van de tweehonderd KVT- werknemers komt uit Marokko) en dat land ligt toch bepaald niet naast de deur! Die mensen willen wél werken, maar iemand die honderd kilometer verderop woont wil dat niet. Daar zit voor mij een stuk logica in”. In een bepaald stadium van de reorganisatie heeft KVT geprobeerd steun van de overheid te krijgen. Tenslotte is daar toch maar van afgezien. zegt. De hele besluitvormingsprocedure wordt daardoor aanzienlijk gecompliceerder”. „Je moet ervoor oppassen dat je niet in een situatie komt, waarin de ene of de andere partij een soort „Prinzipienreiter” wordt. Ik ben zelf «iemand die niet voor eeuwigdurend in conflictmo dellen gelooft. Ik denk niet dat je daar als mens mee zou kunnen leven. Maar zo nu en dan eens goed tegen elkaar tekeergaan, kan heel verhelde rend werken. Toch is de reorganisatie bij KTV nou ook weer niet helemaal vlekkeloos verlopen. In het begin, toen duidelijk werd dat een van de twee KVT- vestigingen zou moeten worden gesloten, laaiden de emoties af en toe hoog op. Voordat de mensen ervan konden worden overtuigd dat concentratie in Moordrecht de enige zinvolle weg was om de continuïteit van de rest *van de onderneming te waarborgen, moest er een flink stuk wantrouwen worden weggenomen. Knottelbelt: „Dat wantrou wen kwam voort uit de wijze van leiding geven. Ik ben zelf iemand die een uitermate grote openheid betracht, omdat je in een bedrijf met mensen werkt. Ik zie die mensen staan. Net zo goed als je je aandeelhouders informeert, vind ik het heel „KVT was vroeger duidelijk een heel traditio neel bedrijf met een sterk hiërarchische struc- tuur. Nu bestaat er meer openheid met een goede communicatie van boven naar beneden en omge keerd. Ik geloof niet dat je dat in structuren kan zetten, maar bij mij neemt de factor arbeid een heel belangrijke plaats in. Dat is de ervaring die je meebrengt vanuit je eigen werkpatroon. Ik be doel: je wordt toch niet geboren als directeur!” Bilirubine is een afvalprodukt van hemoglobine, dat de zuurstofdrager in de rode bloedcel is. Dit bilirubine hoopt zich op in geval van geelzucht en geeft de gele kleur aan de huid. Licht dringt door de huid en veroorzaakt een chemische reactie met het bilirubine in de bloedbaan, waardoor dit wordt afgebroken. normaal dat je je mensen in het bedrijf infor meert”. In de komende tien jaar zullen we zien hoe licht een steeds belangrijker rol gaat spelen bij een behandeling van ziekten. De officiële naam voor licht-therapie is „photo-therapy". Iedereen is eigenlijk al bekend met de invloed van licht op onze gezondheid. Denk maar eens aan de vele miljoenen mensen die in de vakantie de zon op zoeken. Zonlicht heeft een gunstige werking op ons gestel, dat de vorming van vitamine-D in de huid te boven gaat. De meeste mensen voelen zich een stuk beter als de zon schijnt: een zonnebad verricht vaak wonderen (mits niet te lang gedaan). In oosterse landen spelen de zon en het zonlicht reeds eeuwen een belangrijke rol in het religieuze leven van vele miljoenen mensen. Photo-therapy wordt ook gebruikt bij een aantal moeilijk te behandelen huidziekten, zoals acne en psoriasis. In Amerika wordt photo-therapy ook gebruikt voor de behandeling van een zeldzame en uiterst moeilijk te behandelen huidkanker. De photo-therapy in deze geval len van fatale huidkanker schijnt erg gunstige resultaten op te leveren. In Amerika en Engeland wordt geëxperi menteerd met photo-therapy voor de behandeling van andëre vormen van kanker. Zuurstofmoleculen in een zeer actieve toestand worden dan gevormd en deze vernietigen de kwaadaardige cel. De mogelijkheden zijn zeer hoopgevend, al moet er natuurlijk nog veel onderzoek worden gedaan. Hoe dan ook, de conclusie kan zijn, dat licht een uitgesproken krachtbron is, met invloed op vele functies en orgaansystemen in het lichaam, variërend van invloed op bepaalde hersencentra en hormoonkringlopen in het gezonde lichaam tot een vernietigende werking onder bepaalde omstandigheden op kankercellen in het zieke lichaam. Op het ogenblik is hij tijdelijk directeur van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrie- ken in Moordrecht. Na de tocht door een diep reorganisatiedal, waarbij de vestiging in Deventer de poorten moest sluiten, ziet de toekomst er weer rooskleurig uit. In 1974 zette drs. H. J. Knottenbelt (44 jaar) zijn eigen bureau „Custom Manage ment” op, dat directeuren tijdelijk uitleent om een specifiek project uit te voeren of binnen een bedrijf een stuk reorganisatie door te voeren. „Ik voorzag een toenemende behoefte aan tijdelijk management, wat zoveel wil zeggen als het voor een bepaalde tijd ondersteunen van ondernemingen op di rectieniveau met de expertise die niet bin nen de directie aanwezig is”. Knottenbelt: „Wij werken anders dan een adviesbureau. Dat geeft alleen een advies, maar wij voeren het advies ook zelf uit. Wij stellen een diagnose, schrijven een medi cijn voor en zien er vervolgens nauwlettend op toe dat de patiënt het ook inneemt. In zekere zin zijn wij bedrijfsartsen”. <5 9 9 en i. ers. De reorganisatie van KVT heeft al met al vrij snel haar beslag gekregen. De medewerking, ook van de mensen die moesten afvloeien, noemt Knottenbelt prima. Ook over de rol van de vakbe weging geen kwaad woord. Hij vindt het altijd plezierig om met de bonden te praten, omdat die vanuit een andere dimensie meedenken. Dat mee denken hoeft voor hem helemaal niet steevast te gebeuren in een perfecte harmonie. „Nee, ik ge loof dat op bepaalde momenten het conflictmodel wel degelijk zinvol is, omdat je dan de discussies wat scherper krijgt. Ik kan me voorstellen dat je de bonden soms als lastig ervaart, maar dat geldt ook ten opzichte van je bankiers die willen ook wel eens iets niet doen dat je graag zou willen..Het conflict ga ik niet uit de weg zolang er redelijk overleg mogelijk is en men bereid is naar eikaars argumenten te luisteren”. U/r VOO/ZQAAD LeveeBAAe Knottelbelt zelf is op het ogenblik directeur van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (KVT) in Moordrecht. Vorig jaar verzocht de raad van commissarissen van dat bedrijf hem het di recteurschap voor een tijdje op zich te nemen. l Niet uit angst voor pottekijkerij van overheidszij- de, want „die weet immers al zoveel van een bedrijf”, maar vanwege de problemen die daar mee gepaard konden gaan en de grote kans uitein delijk een nee te krijgen. „We hebben onze inspan ningen er helemaal op gericht om de financiering van de reorganisatie zelf rond te krijgen. Het contact met de overheid was best plezierig, maar ik geloof dat, als je het als bedrijf zonder de overheid kunt stellen, dat dat dan de voorkeur verdient. Je krijgt namelijk nog een partij aan tafel en dat maakt de overlegstructuur alken maar moeilijker. Zo’n overheidsgedelegeerde mag immers bijna nooit zelfstandig beslissingen nemen, maar moet eerst ruggespraak houden. Dat is een voelhoorn, die vrijwel nooit direct ia of nee Dr. Berenbaum van St. Mary’s Hospital Medical School in Londen, verklaart dat lichttherapie waarschijnlijk gun stig zal werken op elke vorm van kanker die met licht te bereiken is. Nieuwe technieken maken het mogelijk zorgvuldig gericht licht tot* diep in het lichaam te laten doordringen, vooral in holle organen, zoals de longen. Men experimenteert met lichtgevoelige medicamenten, zoals hematoporphirine. Als licht met dit medicament in contact komt, begint het te fluoriseren (licht af te geven) in bijvoorbeeld de kwaadaardige kankercel. nr 01a la! Zouden ze iets hébben met elkaar? Je zou het op het eerste gezicht wel denken. Hij - de geslaagde zakenman, helemaal op eigen krachten naar boven geklauterd, hard maar rechtvaardig voor zijn mensen, een innemende persoonlijkheid voor zijn vrienden - slaat zijn machtige handen om de frêle schouders van haar: de moderne jonge vrouw, eigentijds mantelpakje, het laatste kapsel, niet erg diep gravend, maar genietend van het leven, omdat het fijn is om jezelf te zijn. Ziet u haar ogen glanzen SKWOESJI Elektronenflitser. Het pril geluk meedogenloos betrapt door de haarscherpe Japanner en nog diezelfde dag afgedrukt op de voorpagina van de avondbladen. U weet wel beter. Martin Schröder kust Neelie Smit-Kroes, nadat de staatssecretaris „het politieke besluit" heeft genomen het startverbod voor de Nederlandse DC 10's op te heffen. Een kus als beloning dus. Wie beloond wordt, is braaf geweest in de ogen van de beloner. De hond die een kunstje heeft geleerd, krijgt brokjes, het paard dat de dubbele oxer foutloos heeft genomen een suikerklontje. En Neelie krijgt een kus. „Brééf, brééf!" Waarom zou er zo nadrukkelijk melding zijn gemaakt van de „politieke" beslissing van de staatssecretaris? Is die DC 10 nou veilig of niet? Voor Marin Schröder geen vraag maar een weet. „Wij kennen de DC 10 al jarenlang als een zeer betrouwbaar vliegtuig", schrijft hij in een ingezonden mededeling aan alle Martinair-passagiers in diezelfde avondbladen. Er vanuit gaande dat Schröder voldoende verantwoordelijkheidsgevoel heeft om te beseffen wat de invloed van zijn woorden op het publiek zal zijn, geloven we hem op zijn woord. Het is immers niet aanemelijk, dat hij zijn eerste groep Palmagangers sinds 6 juni, overdadig besproeid met champagne de DC 10 in stuurt in de wetenschap dat die kist ieder moment naar beneden kan lazeren, om het even helder uit te drukken. Maar wat heeft de Martinair-directeur onderstreept en in hoofdletters boven zijn advertentie laten afdrukken? DC 10 van alle blaam gezuiverd. En dét is op zijn minst voorbarig. Want de ECAC-landen (de ECAC is de overkoepelende organisatie van Europese luchtvaartdiensten, waartoe ook onze Rijksluchtvaartdienst behoort) mogen dan met elkaar hebben uitgemaakt dat de Europese DC 10's, mits extra-nauwkeurig onderhouden, wel weer de lucht in kunnen, in de Verenigde Staten staan er nog 138 aan de grond. De Amerikaanse vereniging van (klaarblijkelijk kritische) luchtreizigers (APA) èn de organisatie van piloten (ALPA) hebben een diepgaand onderzoek naar de veiligheid van Mac Donnell-Douglas' inderhaast op de markt gebrachte jumbo geëist. En gelijk hebben ze. De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) heeft daarentegen haar voldoening uitgesproken over de opheffing van het startverbod. Bij de in Nederland gebruikte DC 10/30-toestellen zijn geen fouten geconstateerd, zoals die bij het Amerikaanse type zijn aangetroffen, aldus de VNV. En van de Nederlandse luchtreizigers hoor je intussen helemaal niets. Toch ligt in de boekhandel nog steeds dat boek met de lugubere titel „Destination Disaster" (vertaald als „Op weg naar het noodlot”), waarin drie Britse journalisten na hvee jaar onderzoek tot de conclusie komen dat de DC 10 essentiële constructiefouten bevat. Dat is een ernstige stelling, die ondanks de besluitvorming binnen de ECAC niet is weerlegd. Tót het moment dat dat wél is gebeurd, is de DC 10 geenszins van alle blaam gezuiverd. «a^az/M H. Knottenbelt 'OJ

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25