(W 1 Olga Commandeur en de deodorant R Frankrijk rekent weer op Hinault n 1 1 door Wiel Verheese n/v) Geknipt parcours I rtQuiPE Verontwaardiging Le Parisi en Dat mag f). Ook Kuiper Messenwerper!) 9 iEHEEBM - -a is TOUR DE FRANCE e lOUt au met k' j het j- en Miljoenen Fransen rekenen op hem. De internationale wielerwereld noemt hem favoriet nummer één. Zijn concurrenten weten hoe verschrikkelijk sterk hij is. Bernard Hinault start woensdag in de 66e Tour de France als de te kloppen man. Een andere conclusie is nauwelijks mogelijk. Zoetemelk, Kuiper, Van Impe, Pollentier, De Muynck, Battaglin, Baronchelli, „veteraan" Agostinho, de Span jaarden en de renners van Peter Post zullen de favorietenrol van de 24-jarige Breton zeker niet in twijfel trekken. Dat zij zich bij voorbaat als verslagenen beschouwen is natuurlijk niet waar. Hinault is de eerste om te onderkennen dat een Tour de France geen computerwerk is. Zelfs een superkampioen kan geklopt worden. Hij kan zeker verslagen worden op het pad van ’s werelds grootste wielerevenement. Een val, een inzinking, een misrekening. Het is allemaal mogelijk tijdens de ruim vierduizend kilometer van Fleurance naar Parijs. Maar het doet momenteel niets af aan de situatie waarin het Franse fietsidool verkeert. het truc- fl 7 8911 >3 tl vS 9 ..f; V •H aK 9 S||| -■ Franse vedette klaar voor Tour oners. d. Berg, t St. Bavo lertogdom: Licien vorig jaar waren groot en groots tegelijk. TOUW 06 FPftMCE STOPPER I *9 VtQVtPT ivoeren oral wat iten wij rsoneels- optimale ie Zegt de naam Rexona u iets? Zo niet dan zal de naam Olga Commandeur u toch wel iets zeggen. Ik ken weinig sportmensen met een zo duidelijke, onvergefelijke naam. Henk Brouwer kan nog zo vaak het Nederlands re cord op de 100 meter verbeteren, maar met zo’n naam blijft hij toch niet in De wijze waarop hij na eerder al de Vuelta op zijn erelijst te hebben geschre ven Joop Zoetemelk onttroonde in de alles beslissende rijdrit van de Tour, was fenomenaal. Hinault raasde de 72 kilome- gen? Of mag dat tegenwoordig alle maal maar zo? Hinault kent de zwaartepunten van het traject als zijn broekzak. Hij heeft er intensief getraind, alhoewel die oefen campagne toch ook een schuduwzijde had. Tijdens een afdaling kwam hij ten val, waarbij hij zijn pols bezeerde. Niet ernstig, zodat de concurrentie wat dit be treft weinig illusies hoeft te koesteren. Tot die concurrentie rekent Hinault in eerste instantie Joop Zoetemelk. „Als het parcours voor mij geknipt is, dan is het voor Zoetemelk precies eender”, luidt de zienswijze. „Joop heeft trouwens zijn pro gramma grotendeels afgestemd op deze ronde. Hij kende wel een beter voorsei zoen dan ik, maar dat kwam omdat ik later dan hij aan de voorbereidingen be gon. Toen Zoetemelk in Parijs-Nice een geslaagde greep naar de leiderstrui deed, had ik nog niet de conditie. Die kwam pas later”. Hinault won onder meer de Waalse Pijl (in de sprint vóór Saronni en Johans son). Hij won ook de Dauphine Libéré en hij zou op één been de Ronde van Luxem burg aan zijn erelijst hebben toegevoegd, als hij in de laatste etappe niet de rol van sinterklaas had gespeeld voor zijn ploeg genoot uit het gr< Didier. houden, maar het fototoestel. Natuur lijk van een bepaald merk in een be paalde prijsklasse. „Hoeveel startgeld heb jij eigenlijk gekregen?” „O, min der dan ik gevraagd had. Ik wou zeven fototoestellen hebben, maar ze boden er maar vier. Toen hebben we het afge- maakt op vijf. Alleen was gisteren de bank al dicht, dus ik heb ze nog in mijn portefeuille zitten. Denk je dat ik die in de kleedkamer kan laten liggen?” („een fantas- aïlen, noemt hij ook ken weglopen en daarna weer terugko men na ongeregeldheden op of rond het veld, daar schiet je toch niets mee op. Dat was een uitgelezen gelegen heid om het publiek te laten merken dat het zo niet langer door kan gaan. Zo zit ik ook al jaren te wachten op de scheidsrechter die een doelpunt van de thuisclub afkeurt, als het doel van de keeper van de tegenpartij nog in een rookwolk van een rotje is gehuld, of zijn bewegingen „geremd” worden door een slinger closetpapier. voegt hij hieraan toe. En hij beseft erg goed dat er gevaar schuilt in de ploeg van Peter Post. „Een sterk team, in de breedte. Lubberding, Wellens, Van de Velde, Sut ter, die mannen kunnen er iets van. Zij kunnen trouwens munt slaan uit de twee ploegentijdritten. Trouwens, ik onder schat de Belgen evenmin, alhoewel Pol lentier en Van Impe tot dusver nog geen grootse indruk hebben gemaakt”. Toen Hinault in de eerste weken van het seizoen nog niet direct met de groten kon wedijveren, werd links en rechts gesugge reerd dat hij in onmin leefde met zijn ploegleider Guimard. De chef d’équipe, zo heette het, zou verbolgen zijn over de nogal vrolijke levenswijze van zijn kop man gedurende de wintermaanden. „Alle maal fabels”, zegt Hinault daarover. „Ik weet heus hoe ver ik kan gaan. Dat hoeft niemand mij te vertellen. Mijn program ma stond in de winter reeds vast. De Tour was het grote doel. Zonder doel zou ik niet kunnen leven.” Timer De onaangenaamheden vanuit het publiek zijn vergeleken met de gevaar lijke spelhandelingen op het veld maar wissewasjes. Bovendien: op de manier waarop Fred Bischot aan de dood ontsnapt is, ben ik al zo vaak aan de dood ontsnapt, bijvoorbeeld door, hoewel van rechts komend, bijtijds te remmen als een gek geen voorrang gaf. Op die manier heb ik de laatste twin tig jaar al honderd mensenlevens, in clusief het mijne gered. Je schrikt dan wel even (maar niet eens altijd). Ver volgens zet je hem in zijn één, en trek je weer rustig op, op weg naar het volgende kruispunt. En dan dat overtrokken gedoe, om zonder publiek de wedstrijd te willen uitspelen. Alsof er dan niets zou kun nen gebeuren. Alsof de geschiedenis, vooral in tijden van oorlog, niet heeft bewezen, dat wie per se iets wil (inbre ken, uitbreken, aanslag plegen), met de beste wil van de wereld niet kan worden tegengehouden. Gewoon door voetballen, dat is het beste. En ook verreweg het gezondste. 11 rnhem 1 w ter lange race van Metz naar Nancy hef st vier minuten en tien seconden sneller af dan onze landgenoot. Op de Champs Ely- sées onderging de Breton twee dagen later de grootste huldiging uit zijn loopbaan tot dan toe. Als er enkele maanden later geen twee mysterieuze valpartijen waren ge weest, die hem remden in de Ronde van Lombardije, zou Hinault behalve de Tour en de Vuelta naar alle waarschijnlijkheid ook de Super Prestige Pernod, het wereld kampioenschap op punten, hebben ge wonnen. Nu moest hij in dit klassement zijn Italiaanse rivaal Francesco Moser la ten voorgaan. Voordat Hinault de Tour de Frace defi nitief op zak had, toonde hij zich ook in ander opzicht een persoonlijkheid. Toen het peloton, verbitterd over de lange werkdagen en de vele verplaatsingen tus sen finish en nieuwe startplaats, in sta king ging, stond hij vooraan. Een histori sche dag in Valence d’Agen. Zij aan zij met de collega’s. Hij vreesde de invloedrij ke Levitan c.s. niet. „Ik heb haar even opgebeld om te vragen hoe of wat. „Dat mag gerust wel”, zei ze, na eerst verzekerd te hebben dat ze niet met atletiek gestopt was. „Ik blijf binnen de bepalingen. Ik word er niet voor betaald of zo, maar ik heb een reisje naar Amerika, een fototoestel en een fiets gekregen, en dat mag. Anders zou ik het toch ook nooit doen? Ik hoop ooit nog eens zo goed te worden dat ik naar de Olympi sche Spelen word uitgezonden." Zo lieflijk zit de huidige atletiek- wereld dus in elkaar! Alles mag, als je het maar grappig inkleed. Ik heb er vrede mee, van mij mag iedere atleet ruimschoots betaald worden, en in harde guldens, maar als de Hoge Auto riteiten van de sport er alleen vrede mee kunnen hebben als guldens wor den vertaald in voorwerpen, dan moe ten we hun die goeie nachtrust gun nen. Misschien zou er voor de atleten een nieuw monetair stelsel kunnen worden ontworpen, waarin niet de dollar als munteenheid wordt aange- het geheugen hangen. Éls Vader en Martha Derby, dat zijn ook goed ont- houdbare namen, en Annie Moedt ook wel, maar Olga Commandeur, dat is een naam die je als pseudoniem zou kiezen als je (ik noem maar wat) een beetje bleekjes Fanny Koen zou heten. Rexona en Commandeur zijn de bewonderaars had. Thevenet won immers (voor de tweede keer) de Tour. Bernard Hinault werd twee jaar gele den nog uit de ploeg voor La Grande Bouclé gehouden. „Jouw tijd komt nog” zei chef d’équipe Cyrille Guimard. En Hinaults tijd is gekomen. Zijn successen Toen de Fransman een paar weken ge leden in de Dauphine Libéré zijn tegen standers verpletterde, ging men hem ver gelijken met een ander fietsfenomeen uit een recente periode. Vergelijken dus met Eddy Merckx. Het is Hinault zelf geweest die deze veronderstellingen meteen weg wuifde. Tijdens de Ronde van Luxem burg, enkele weken geleden, zei hij nog: „Ik wil en ik kan met niemand vergeleken worden, om de doodeenvoudige reden dat ieder mens anders is dan die ander”. En toen lachend: „Merckx is Merckx. Hij was een fenomeen, maar geen familie van mij”. Twee jaar geleden. Hinault kwam zege vierend uit de strijd in Gent-Wevelgem. „Leuke overwinning”, hoorde men alom. „Maar zal men in de toekomst nog meer van deze jonge Fransman horen?”. Lutte le dagen later waren die twijfels reeds voor een groot deel verdwenen. Hinault won opnieuw een Belgische klassieker. Dit keer Luik-Bastenaken-Luik. Van een eendagsvlieg kon dus geen sprake zijn. Er kon zeker geen sprake meer van zijn toen diezelfde Hinault in de Dauphine Libéré eveneens alle tegenstanders versloeg. Het was duidelijk, Frankrijk had een nieuwe vedette. Een rivaal voor Thevenet, die in datzelfde 1977 eveneens nog miljoenen laatste tijd namen die onverbrekelijk met elkaar verbonden zijn, omdat Ol ga in een STER-Spot als atlete, op de atletiekbaan reclame maakt voor Rexona. Ik werd de paar keren dat ik het zag zo opgeslurpt door Olga’s ver schijning dat ik helaas vergeten ben welke functie Rexona voor de mens in de atleet kan vervullen, maar ik ver moed dat het een deodorant is, een vorm van doping die bij dopingtesten niet achterhaald kan worden. Nu behoor ik tot de oudere generatie die niet beter weet of beoefenaars van de Moeder Aller Sporten dienen tot hun laatste snik amateur in optima forma te zijn, dus als ze een tientje winnen met de kruiswoordpuzzel in het plaatselijke advertentieblad waar bij de namen van de prijswinnaar in mini-lettertjes vermeld worden, dan moeten ze die som gelds afstaan aan de KNA U om geen last te krijgen met het Internationaal Olympisch Comité. Ik zat dus wel even gepuzzeld naar Olga te kijken in die Rexona. Was ze gestopt met atletiek zonder dat ik dat in de gaten had gehad? Deed ze het voor een dusdanig liefdadig doel dat alle instanties erdoor vertederd zijn geraakt en ze dispensatie heeft gekre- In het kader van dat grote doel liet Hinault voor en na de Dauphine Libéré een aantal wedstrijden links liggen. De accu opladen, dat stond centraal. Geen Ronde van Zwitserland, zoals vorig jaar. Ook geen Midi-Libre. In de strijd om de nationale titel wil hij pas weer voor het eerst schitteren. „Als kampioen van Frankrijk de Tour in. Dat is toch gewel dig”, vertelt hij. „Winnen is heerlijk”. Als zijn verpletterende superioriteit in de beestachtig zware Alpenetappe van de Dauphine Libéré ter sprake komt, de etappe waarin hij zijn eindoverwinning accentueerde, glimlacht hij. Het is als of hij wil zeggen: Ik heb laten zien dat ik eigenlijk niemand hoef te vrezen. Maar zonder dat de glimlach verdwijnt merkt hij op: „Misschien zijn er straks anderen die in zo’n alles vragende rit eveneens kunnen toeslaan. Voor mij staat vast dat het klassement in de eerste dagen reeds grotendeels gemaakt wordt. En voor het overige? We zullen zien. De Tour is nog altijd de Tour. Je kunt hem niet in één dag winnen. Wel verliezen”. Eerst al binnen een half uur met 2-0 achter komen te staan, mede door een buitenspeldoelpunt (het eerste), en dan nog dat mes ook'. Geen wonder dat de emoties even de overhand kregen! Ik vond het ook een prima idee om de wedstrijd te staken, want dat halfbak- „Ik ga inderdaad vol vertrouwen naar de Tour”, zegt Hinault. „Mijn hele pro gramma heb ik afgesteld op deze kracht meting. Ik heb op tijd gas teruggenomen, precies zoals ik dat vorig jaar na de Ronde van Spanje ook deed. Het zou trouwens niet anders kunnen. Een mens is geen machine. Ik ben gewoon Bernard Hi nault”. „Levitan mij bevoordelen?”, herhaalt Hinault de vraag. „Dat lijkt misschien zo. Ik denk echter dat andere factoren een rol hebben gespeeld. De organisatoren willen natuurlijk een Tour a la 1977, toen Fleu rance eveneens startplaats was en de Py- reneeen ook reeds direct overwonnen Hinault reageert nogal fel als veronder steld wordt dat hij een belangrijke stem heeft gehad in het uitstippelen van het parcours waarop 150 renners vanaf woensdag zullen strijden. Want dat het een parcours is waarop de mogelijkheden van de Fransman duidelijk tot uiting kun nen komen, staat als een paal boven wa ter. Daags na de proloog immers een rit met de Col de Portillon als meest gevrees de obstakel vlak voor de finish. Weer een dag later de klimtijdrit naar Superbagniè- res. Vervolgens de etappe over gevreesde Pyreneeëntoppen naar Pau en een etmaal later de eerste van twee ploegentijdritten die meetellen voor het individueel klasse ment. "•’W* Als hij de naam Zqeï tisch seizoen”) laat onmiddellijk Kuiper. „Ofschoon ik de echte Kuiper nog nauwelijks heb gezien”, Het is dus toch nog goed gekomen, daar ginder in Groningen, waar de messenwerpers wonen. Ik heb het alle maal een wat overtrokken gedoe ge vonden. In de eerste plaats natuurlijk van de messenwerper: wie doet zoiets nou? Dan zit er toch een steekje bij je los, nietwaar? Maar daarna ook van de Telstar-spelers, en de kranten niet te vergeten. Dat Fred Bischot zich het leplazerus is geschrokken, vind ik heel begrijpelijk. Dat Telstar het veld af loopt, om de emoties even, te laten betijen, vind ik ook heel begrijpelijk. Dat er vier man in de kleedkamer zitten te huilen, vind ik niet onbegrij pelijk, maar het lijkt me nuttig er de kanttekening bij te plaatsen dat ze (maar ik geef mijn mening graag voor een betere) vooral huilden omdat zul ke promotiewedstrijden van die emo tionele, de zenuwen aantastende ge beurtenissen zijn. moesten worden, voorkomen. In de Ronde van twee jaar geleden (de ronde van Thu- rau) wilde niemand van de kanshebbers op de eindzege in die ene bergrit een afscheiding. Het gevolg was dat een mo notone optocht van bijna twee weken volgde voordat de Alpen bereikt werden. Een herhaling daarvan zou slecht zijn voor het image van de Tour. Daarom, en niet ten voordele van mij, is de route uitgestippeld die ons nu te wachten staat. Ik heb het parcours dus zeker niet uitge zócht”. i 41

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27