AANTJES IN REACTIE: Nederland voor Contract nieuwe tank getekend n IN STICHTING VAN DE ARBEID Relus ter Beek Onderzoek therapie Moerman is zinloos naar Emmen Jehova’s gaan van Amsterdam verantwoordelijk voor lekkage stopzetting walvisvaart en dan dit noq Apparaat met uranium geruild voor krat bier het \x/€€r] Werkgevers en vakbeweging praten verder over beleid (Van onze redactie economie) I I Ki Ir Ml I {IP 4 sa e* I Landbouwschap ontevreden over EG-prijzen HOOGLERAAR KNO: IV I I 1 lllll ZATERDAG 23 JUNI 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Z/ K, *i - pese ren daag lijk besL staa te v werl gen tegit ei SI oliep kenc geza ener ken, inter soek staai de n Opschorting Levering Huisvesting Benoeming Koppelbazen vu kaan vorn 110.0 in hi ande Dit gem< I I Geen tekort Zonnige perioden, maar ook af en toe een bui. Middagtemperaturen ongeveer 18 graden. Vervanging DEN HAAG (ANP). De vroegere CDA-fractievoorzitter Aantjes meent dat eventuele terugkeer in de Tweede Kamer primair een zaak is van de AR-partij. Op een gistermiddag in Den Haag gehouden pers-bijeenkomst zei hij „volstrekt niet te dringen” om naar het Haagse Binnenhof terug te keren. Kansspel 1 i -I 1 ttn ft WEERRAPPORTEN UTRECHT (ANP). „Het bedrijfsleven is al een aantal jaren een verdeeld huis. Met elkaar hebben we ons afgevraagd hoe we voor de jaren ’80 een duidelijker beleid kunnen ontwikke len en hoe we de politiek met een duidelij ker geluid kunnen beïnvloeden. Tot nu toe Zij zullen dan bekijken of het mogelijk is voor de eerstkomende jaren een raam werk voor het sociaal-economisch beleid op te zetten, dat dan van jaar tot jaar kan worden ingevuld. „We zijn dit gesprek ingegaan vanuit de optiek dat we met elkaar de komende jaren voor een aantal zeer belangrijke vraagstukken komen te staan”, zei VNO- voorzitter C. van Veen na afloop van het gesprek tussen de voorzitters. „We zijn allemaal tot de conclusie gekomen dat we in een maatschappelijke impasse terecht zijn gekomen. Het enige dat we nu willen proberen is een nieuw élan voor de jaren ’80 te ontwikkelen.” FNV-voorzitter Wim Kok zei, dat de vakbeweging het gesprek is ingegaan, „omdat het goed is elkaar als voorzitters te ontmoeten op het snijvlak van het soci aal-economisch beleid 1979-1980”. Hij zei er behoefte aan te hebben vroegtijdig te weten in hoeverre de Stichting van de Arbeid een zekere rol zou kunnen gaan spelen in de voorbereiding en begeleiding van het arbeidsvoorwaardenbeleid in de bedrijfstakken. De voorzitters van de looncommissie hebben als zwaarste taak gekregen de doelstelling van de werkgevers (verbete ring van de concurrentiepositie) en de doelstelling van de vakbeweging (de ver betering van de werkgelegenheidssitua tie) op elkaar af te stemmen. De onderne mers vinden ook, dat getracht moet wor den te komen tot een aanvaardbare posi tie van de koopkracht en een beheersing van de lastendruk van de overheid. wordt er in de politiek alleen maar een ad hoe beleid gevoerd”, zei Van Veen. 18 19 19 17 20 16 17 16 17 19 28 25 27 25 20 19 20 23 25 26 25 22 26 20 34 24 28 24 23 20 23 26 26 24 23 22 22 24 29 28 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 Aantjes zei „bedrukt” te zijn, nu als gevolg van in het rapport-Patijn opgenomen verklaringen mogelijke scha de kan worden toegebracht aan de AR-partij en het optreden van leidende figuren als wijlen Smallenbroek oplossing van het werkloosheidsvraag stuk dwingt tot herverdeling van het werk”, aldus Kok. „We zullen moeten pro beren in de komende jaren een gebundel de aanval op de werkloosheid te onderne men. Dat botst echter met het beleid van de werkgevers, die alleen nog denken aan de verbetering van de rendementsposi- tie”, aldus Kok. Van Veen zei, dat men elkaar moest proberen om tot meerjarenafspraken te komen. Dat ging Wim Kok weer duidelijk te ver. „De vraag is hoe iedereen tegen de problemen die op ons afkomen, aankijkt in een meerjarenperspectief. Verder wil ik voorlopig niet gaan”, aldus Kok, die erkende dat de werkgevers in het denk werk over de problematiek verder waren dan de vakbeweging. DEN HAAG (ANP) Het socialistische Kamerlid Relus ter Beek heeft toegegeven dat hij verantwoordelijk is geweest voor het laten uitlekken aan de pers van infor matie uit vertrouwelijk overleg met be windslieden over diefstal van geheimen van het ultracentrifuge-project. In een brief gisteren van de Kamerleden Dankert (voorzitter van de Kamercom missie voor Buitenlandse Zaken) en Van Houwelingen (voorzitter van de Kamer commissie voor Kernenergie) wordt ge steld dat de lekkage van Ter Beek slechts een voor de hand liggende mededeling betreft, die naar de mening van de com missies een niet zo groot gewicht had. Ter Beek heeft inmiddels wel al zijn excuses voor zijn handelwijze aangebo den. Minister Van Aardenne was onstemd over het feit dat Volkskrant en Trouw verslagen hadden over de woensdag ge houden bijeenkomst tussen regering en de vaste Kamercommissies voor Kernener gie en Buitenlandse Zaken. De regering had het voorbehoud van strikte vertrou welijkheid gemaakt, maar de kranten hadden toch bijzonderheden. Van Aar denne drong toen aan op grondig onder zoek. Kamervoorzitter Vondeling sloot zich daarbij aan. DEN HAAG (ANP). Minister Schol ten van Defensie heeft gisteren op zijn departement in Den Haag de overeen komst met Krauss Maffei uit München ondertekend voor de levering van 445 Leopard II-tanks voor de landmacht. De bewindsman zei dat de voortduren de defensie-inspanning van de landen van het Warschaupact het noodzakelijk maakt dat de Nederlandse defensieorganisatie op peil blijft Op die manier kan ons land haar bijdrage aan de voorkoming van gewapende conflicten leveren. „Vanuit een sterke positie dienen we onze pogin gen tot ontspanning te komen te onderne men en alleen dan kunnen we hopen op resultaten”, aldus de bewindsman. Bij de landmacht zorgen kwantiteit en kwaliteit van het tankbestand voor een sterke positie, zo zei minister Scholten. „Want tanks vormen de ruggegraat van de landstrijdkrachten.” Dit militair-operatio- nele aspect en de zeer belangrijke sociaal- economische gevolgen van de tankver- vanging zijn gedurende het gehele proces van besluitvorming steeds met grote zorg vuldigheid bekeken. De keuze tussen de Leopard H en zijn Amerikaanse concur rent, de XM I, was moeilijk. „Uiteindelijk gaf de zekerheid van vol doende capaciteit van het 120 mm-kanon van de Leopard H, die ook tijdig met dat kanon beschikbaar komt, de doorslag”, memoreerde de bewindsman. Ook de zekerheid van volledige com pensatie en van inschakeling op korte termijn van Nederlandse industrieën onder garantie van de bondsregering wogen zwaar bij het bepalen van de keus. In het voor de oorlog gebouwde deel van Amsterdam zullen voorlopig niet meer straten worden opgebroken. B. en W. heb ben hiertoe gisteren besloten, omdat de hinder van de opbrekingen voor de be reikbaarheid van de stad nu zo groot is geworden, dat ingrijpende maatregelen op korte termijn dringend noodzakelijk zijn. In het oude deel van de hoofdstad zal eerst het al begonnen werk aan de open bare weg worden afgemaakt, voordat met nieuwe opbrekingen wordt begonnen. EMMEN (ANP). De hoofdvestiging van de religieuze groepering Jehova’s Ge tuigen wordt verplaatst van Amsterdam naar Emmen. De Jehova’s hebben in deze plaats vijf hectare grond gekocht. Daar zullen enkele conferentiezalen, apparte menten, kantoren, een drukkerij en een computercentrum gebouwd worden. Rond het complex, dat tien miljoen gul den kost, wordt een park aangelegd. Er zullen vijftig mensen komen te werken. De overplaatsing gebeurt omdat de huidi ge gebouwen van de Jehova’s getuigen in Amsterdam vrij oud zijn en dicht bij een drukke verkeersweg liggen. DAF Trucks gaat Kenia 114 trucks leve ren. Met de order is een bedrag gemoeid van ongeveer 16 miljoen gulden. Met de voertuigen zal ook een hoeveelheid onder delen ter waarde van 1,5 miljoen gulden worden geleverd. De Nederlandse rege ring zal de betaling voor haar rekening nemen in het kader van ontwikkelings hulp, zo blijkt uit de Dafbode van deze week. Patriarch Ignatius Jacob de Derde, het hoofd van de Syrisch-orthodoxe kerk van Antiochië en het hele Oosten, heeft gister middag in een gesprek met B. en W. van Hengelo toegezegd dat hij op korte ter mijn de problematiek met betrekking tot de opvang van christen-Turken in Henge lo met staatssecretaris Haars zal bespre ken. Vooral de huisvesting van het toene mende aantal christen-Turken leidt in Hengelo tot grote problemen. Terugkeer naar Hengelo van de groep, die nu de Sint Jan in Den Bosch bezet, is voor deze Twentse stad daarom onaanvaardbaar. Het bestuur van de sociale verzeke ringsbank heeft C. J. Schotsman be noemd tot interim president-directeur van de bank. Schotsman, directielid van de PTT, zal met ingang van 1 augustus gedu rende een jaar deze functie vervullen, in afwachting van de benoeming van een definitieve directie. Eind mei werd bekend dat de tweehoof dige directie van de sociale verzekerings bank zou opstappen als gevolg van on overbrugbare tegenstellingen met het be stuur. Twistpunt was de taakomschrij ving van de bank, die onder meer belast is met het beheer van de AOW- en AWW- fondsen. Arie de Graaf, Arnhems PvdA-Tweede- Kamerlid heeft opnieuw de strijd aange bonden tegen de koppelbazen. In vragen aan de minister van Sociale Zaken wijst hij op publikaties, dat in het Nederlands- Duits grensgebied rond Nijmegen enkele duizenden Britten via koppelbazen op bouwprojecten werken. De Graaf wil we ten of dat ook in andere delen van het land gebeurt en of de bewindsman bereid is met zijn Britse collega te overleggen hoe het ronselen van werknemers door agen ten van de Nijmeegse koppelbazen in En geland kan worden tegengegaan. Dez na ai geput Dj» artill Syris deelc bescl mooi nw nw wnw nnw nnw nw n verand. nno n wnw zzw nw nw nw wnw ono zw verand. o zo nnw windst. w n w zzo wzw wnw o z n nw nnw zo n z nnw no zzw wnw 0 0 0.4 0.2 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 2 4 0 0 0 0 0 0 0 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv He sche: de s' nard oppe Rogf best; en ai voor NAX het van seen Wen strij Perz O1 van gere zijn om van schi vooi een] reaj Vol ders impe: „mist van 1 sche kapit eenki een s koch schaj verza lange pend „E steil Post van zijn uitg, lijke o3' C CU Toeristen die met de auto naar Groot Brittannië gaan kunnen er op rekenen dat er voldoende benzine beschikbaar is. Dit heeft de voorzitter van het Brits verkeers bureau, sir Henry Martin, gisteren ver klaard. Hij zei wel dat zich plaatselijk van tijd tot tijd moeilijkheden kunnen voor doen, omdat er meer tankstations op zon dag dicht zitten dan gewoonlijk. Martin zei geen redenen te zien waarom vakantie gangers zouden aarzelen naar Engeland te gaan. AMSTERDAM. (ANP) Een 73-jari- ge Amsterdammer heeft gistermid dag het met uranium uitgeruste ap paraat gevonden, dat donderdag avond van een bouwplaats in Am- sterdam-west verdween. Het gaat om een toestel voor meting van vocht- en zanddichtheid. Door het uranium be stond gevaar voor radio-actieve be smetting. De vinder trof het apparaat aan in de bergruimte onder het flatgebouw in Amsterdam-west waar hij woont. Hoewel hij aanvankelijk dacht dat het om een grasmachine ging, bracht hij het toestel naar de politie na te zijn geattendeerd op kranteberichten over de zaak. Uit de bergruimte van de vinder bleek een krat bier te zijn verdwenen. Terugkeer is primair een Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Aantal uren zon: 2 tot 10. Minimumtemperaturen omstreeks 12 gra den. Maximumtemperaturen omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. en Bruins Slot en dat van Berghuis opnieuw in de discussie kan komen. Volgens CDA-fractievoorzitter Lubbers komt uit het rapport van de commissie-Enschede „op pijnlijke wijze” naar voren hoezeer het voorlopige RIOD-rapport op enkele essentiële punten „de plank missloeg” en hoezeer daardoor in zijn totaliteit beschouwd het RIOD-rapport een verkeerd licht op een aantal gebeurtenissen heeft geworpen. De CDA-fractievoorzitter wil de door Aantjes gemaak te fouten niet goed praten. „Wat hij fout deed is echter door het rapport-Enschede tot aanmerkelijk geringere proporties teruggebracht. Zijn verdiensten blijven daar naast volop overeind”, aldus Lubbers. Het presidium van de ARP reageerde gisteren met grote voldoening op de conclusies vna de commissie- Enschede en zegt niet te twijfelen aan de motieven die Aantjes ertoe hebben gebracht toch lid te worden van de Germaanse SS. Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten voor maandag, opgesteld door het KNMI. DEN HAAG (ANP) De beslissingen over het EG-markt en prijsbeleid 1979- 1980 dragen niet bij tot een oplossing van de moeilijkheden in de Nederlandse agra rische sector. Overigens zou een verder uitstel grote schade hebben toegebracht aan de EG-landbouwpolitiek, aldus het dagelijks bestuur van het Landbouw schap in een eerste commentaar op de EG-beslissingen. De gemiddelde EG-prijs- verhoging van 1,5 pet ligt belangrijk on der de gemiddelde verhoging tussen 2 en 4 pet, die volgens het Landbouwschap noodzakelijk is. Het bestuur van het Landbouwschap zal zich beraden over de consequenties van de nu genomen EG- beslissingen en hierover met de minister van Landbouw overleggen. h. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew zw. bew. onöew h. bew 1. bew. h. bew. 1. bew. regen 1. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. 1. bew. onbew. h. bew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. ZONDAG 24 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.20 uur, onder 22.04 uur Maan op 05.43 uur, onder 21.39 uur Waterstanden Umuiden Laagwater 12.34 uur en uur Hoogwater 04.26 uur en 16.53 uur MAANDAG 4 JUNI Zon- en maanstanden Zon op 05.20 uur, onder 22.04 uur Maan op 06.34 uur, onder 22.25 uur Waterstanden IJmuiden Laagwater 13.14 uur en uur Hoogwater 05.06 uur en 17.33 uur De vakbeweging is van mening, dat vo rig jaar te laat met het arbeidsvoorwaar denoverleg is begonnen. „Bij steeds bre dere lagen van de bevolking is vorig jaar duidelijk het besef doorgedrongen dat de zaak-Aantjes, zei de vroegere AR-politicus niet nader te willen ingaan op de rol van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), noch over de rol van de regering bij de publikatie van het RIOD-rapport in november vorig jaar. Het parlement is de plaats waar de regering ter verantwoording kan worden geroepen, zo merkte hij op. Reagerende op de inhoud van het rapport van de commissie-Patijn vroeg Aantjes zich af, of het wellicht niet verstandiger zou zijn geweest deze Kamer-commis- sie aan het werk te zetten, eerst nadat de commissie- Enschede zou hebben gerapporteerd. De commissie-Pa tijn is thans naar zijn mening althans afgegaan op veronderstelde feiten, die geen feiten blijken te zijn geweest. de Arbeid, de heren Drabbe en Crijns, hebben de opdracht de invals hoeken van zowel de vakbeweging als van de werkgevers systematisch op een rij te zetten, waarna de zeven voorzitters met hun deskundigen la ter in dit jaar weer bij elkaar gaan zitten. Naar de mening van Jongkees heeft Moerman de afgelopen 40 jaar vol doende kansen gehad om zijn overtuigende waarne mingen en zijn hypothesen kenbaar te maken. „Het is te hopen dat zijn geldschie ters in spé tenminste eisen dat hij een aantal door zijn therapie genezen patiënten demonstreert”, aldus Jongkees. Volgens hem moeten er indien de thera pie werkt, op de duizenden die door Moermans han den zijn gegaan, minstens Het percentage formaldehydegas in een Oldenzaalse semi-permanente school blijkt zo hoog dat alle spaanplaat zal moe ten worden vervangen. Door de aanwezig heid van de spaanplaat is de hoeveelheid van het bewuste gas vier tot zeven keer zo hoog als verantwoord is. Dit kwam aan het licht toen TNO metingen verrichtte naar aanleiding van klachten over onder meer hoofdpijn. enkele tientallen genezen patiënten te vinden zijn. Er blijkt echter volgens Jongkees in de door Moer man aangedragen patiën tengeschiedenis geen enkel geval van aantoonbare ge nezing als gevolg van de omstreden therapie te vin den te zijn. Jongkees verwijst in zijn artikel naar een rapport uit 1958 van de Landelijke Organisatie Kankerbe strijding (LOK) waaruit zou blijken dat de uit gangspunten waarop Moerman zijn theorie ba seert, onjuist zijn. Moer man heeft zich volgens zijn criticus met de samenstel ling van dat rapport uit drukkelijk verenigd. Amsterdam in het Ne derlands Tijdschrift voor geneeskunde. DEM HAAG (ANP) Nederland zal in de jaarvergadering van de Internationale Walvisvaart Commissie (IWC) die van 9 tot 13 juli in Londen zal worden gehouden, een Amerikaans voorstel tot beëindiging van de commerciële walvisvaart in princi pe ondersteunen. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries gisteren op het ministerie van CRM aan vertegenwoordigers van Greenpeace medegedeeld. Voor de uiteindelijke op stelling van ons land zal het advies van het wetenschappelijk comité van de IWC nog worden afgewacht. Na in 1965 de walvisvaart te hebben beëindigd, is Nederland in 1977 wederom toegetreden tot de IWC, dit maal om bij te dragen aan de beperking van de walvis vangst uit het oogpunt van natuurbe scherming. ït Bij het begin van het overleg tussen de voorzitters van de in de Stichting van de Arbeid vertegenwoordigde organisaties van werkgevers en werknemers, in het gebouw van de SER in Den Haag, begroetten Wim Kok en VNO-voorzitter Van Veen elkaar gisteren hartelijk. Het besluit van de Tweede Kamer om de kankertherapie van de Vlaardingse arts Moer man te laten onderzoe ken is narrenwerk. Het is niet alleen wegge gooid geld, maar ook geld dat bij de tegen woordige schaarste zonder enige grond aan andere wel zinvolle doelen wordt onttrok ken. Aldus prof. L. B. W. Jongkees, hoofd van de kliniek voor keel- neus en oorheelkunde (KNO) van het Acade misch Ziekenhuis in beslissing van AR-partij Zijn eerste prioriteit geldt zijn gezin, „en dat zal voorlo pig maar zwaarder moeten wegen”. Slechts als de AR- partij zou zeggen dat ik dienstbaar kan zijn, dan ben ik beschikbaar, aldus de vroegere CDA-leider. Een eventue le terugkeer naar de actieve politiek kan, naar zijn mening, slechts alleen op basis van een nieuw kiezers- mandaat. In een mondelinge toelichting op zijn eerder gegeven schriftelijk commentaar op de twee rapporten over de DEN HAAG. De centrale werk gevers- en werknemersorganisaties hebben gistermiddag in Den Haag besloten met elkaar verder te praten i over een te voeren sociaal-econo- I misch beleid voor 1980 en volgende I jaren. De twee voorzitters van de i looncommissie van de Stichting van Het Tweede-Kamerlid Haas-Berger (PvdA) heeft staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken) gevraagd of een nieuwe Tegenverzekering van een Amster dams assurrantiebedrijf niet veeleer ge-, zien moet worden als een weddenschap en het ongeoorloofd uitoefenen betekent van een kansspel. Zij vraagt de staatssecreta ris stappen tegen deze verzekering te on dernemen. Ook wil zij weten, of deze verzekering wel in overeenstemming is met de normen van het normale verzeke ringsbedrijf.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2