EUROPESE TOP STRAATSBURG TEN EINDE vorming van n achtergrond „VS willen Thorpe vrijgesproken na 15 uur vergaderen crisismacht Rust in Zuid-Afrika slechts oppervlakkig /r w Nu onderzoek naar rol pers Italië laat Britse Croissant in hongerstaking charters niet toe r 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 2 3 JUNI 19 7 9 DAMASCUS (Reuter). Moslem-fanatici hebben 32 cadetten van een artillerieschool in de Noordsyrische stad Aleppo doodgeschoten, zo heeft de Syrische minister van Binnenlandse Zaken, Adnan Dabbagh gisteren meege deeld. Volgens generaal Dabbagh zijn de cadetten omgekomen in een hevige beschieting met machinegeweren en een regen van handgranaten. De massa moord heeft zich vorige week zaterdag al afgespeeld. ing ort zen ing ing pel rger amp een ster- ing ing STRAATSBURG. Als het olieproducerende en -gebrui kende landen er niet in slagen gezamenlijk een wereldwijde energie-strategie uit te wer ken, zal er spoedig een grote internationale economische en sociale crisis ontstaan. De staats- en regeringsleiders van de negen landen van de Euro pese Gemeenschap, die giste ren in Straatsburg hun twee daags beraad over voorname lijk energieproblemen hebben besloten zijn, teneinde het ont staan van een dergelijke crisis te voorkomen, bereid mee te werken aan het tot stand bren gen van een dergelijke stra tegie. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. De voormalige Britse liberale partijleider Jeremy Thorpe en zijn drie medegedaagden zijn vrijgesproken van de hen ten laste gelegde samenzwering om het homosexuele fotomodel Norman Scott uit de weg te ruimen. Thorpe werd bovendien gisteren vrijge sproken van de alleen hem ten laste gelegde aanstichting tot moord. Crisis-strategie EG tekort tegen energie Een opgetogen Thorpe komt met zijn vrouw (links)- het gerechtsgebouw uit, na door een jury te zijn vrijgesproken. Massamoord door moslems gemeld zal >en- met eve- oeid t de der- Iden ege- ling ngs- ieze 'OOt- i dat Dit ters- ver- van oor- zon- irtin itie- and Deze moet er, volgens de verklaring die na afloop van de topconferentie werd gepubliceerd, op zijn gericht om: Volgens de minister handelden de da ders in opdracht van „het Amerikaanse imperialisme en zionisme”, en is deze „misdadige daad uitsluitend in het belang van Israel en de vijanden van de Arabi sche natie.” Dabbagh zei dat een Syrische kapitein, Ibrahim Youssef, een spoedbij- eenkomst van de cadetten had belegd in een schoolgebouw, nadat hij was omge kocht door leden van de moslem-broeder- schap. „Toen de cadetten in de zaal waren verzameld, gaf hij zijn misdadige hand langers bevel te schieten op de ongewa pende cadetten met machinegeweren en Het plan werd besproken op een af- scheidspersconferentie op donderdag van de stafchef van het leger, generaal Ber nard W. Rogers, die volgende maand het opperbevel van de NAVO op zich neemt. Rogers zei dat het „eenzijdige korps” zou bestaan uit de 82ste luchtlandingseenheid en andere eenheden die geen taak hebben voor vechten in een oorlog waarin de NAVO betrokken is. De troepenmacht is het antwoord van het leger op het plan van president Carter voor een gespeciali seerde macht voor conflicten in de Derde Wereld. Maar Rogers ontkende dat de strijdmacht speciaal bedoeld is voor de Perzische Golf en het Midden-Oosten. Olieproducerende landen in het gebied van de Perzische Golf hebben krachtig gereageerd op discussies of de VS in staat zijn in het gebied tussenbeide te komen om de olie te laten doorstromen ingeval van een crisis, aldus de Post. Het blad schreef dat legerleiders een plan voorzien voor gevechtstroepen en ondersteunings eenheden die uitgerust zijn om in haast te reageren ingeval van een conflict. Duidelijk op Nederlandse en Deense aandrang werd hier aan toegevoegd, dat de kernenergie „onder zodanige omstan digheden moet worden toegepast dat de veiligheid van de bevolking wordt ge- waarbord”. In dit verband herinnert de topconfe rentie er aan dat deze kwestie in wezen onder de verantwoordelijkheid van de na tionale autoriteiten valt, „maar acht het toch dienstig om de reeds op het bilaterale en multilaterale vlak bestaande internati onale samenwerking te intensiveren en verder te ontwikkelen”. De staats- en regeringsleiders zeggen handgranaten. Binnen enkele minuten waren er 32 doden en 54 gewonden.” Vol gens Dabbagh zijn enkele daders gearres teerd. Volgens welingelichte bronnen zou den elf mensen bij de massamoord be trokken zijn geweest. Kapitein Youssef zou nog voortvluchtig zijn. Met ijzersterke hand proberen de Zuidafrikaanse minister-president P. W. Botha en zijn regering thans definitief een einde te maken aan het nog steeds voortdurende infor- matieschandaal. Maar terwijl het erop lijkt alsof aan de oppervlakte de rust terugkeerde, is de crisis in de gelederen van de regerende Nati onale Partij groter dan ooit tevoren. De problemen worden zelfs vergele ken met de moeilijkheden in 1969, toen dr. Albert Hertzog zijn eigen „Herstigte Nasionale Partij” oprichtte. Het is dui delijk dat minister-president Pieter Wil helm Botha, die wordt beschreven als een autoritair politicus met een driftig karakter, zijn opruimwerkzaamheden niet wil beperken tot de puinhopen van „Muldergate”, waardoor nu al maanden lang de Zuidafrikaanse binnenlandse politiek wordt lamgelegd. Botha wil blijkbaar ook zijn partij, zijn regering en de blanken in Zuid-Afrika op een meer „verligte” koers dwingen, om daarmee de buitenlandse critici van de apartheid spolitiek van zijn land wat wind uit de zeilen te nemen. Toen het laatste verslag van de Eras- mus-commissie, die belast was met het onderzoek van het informatieschandaal, bekend werd, dwong Botha als eerste de president, Johannes Balthazar Vorster, terug te treden. Uit het rapport van de commissie was duidelijk gebleken dat Vorster als minister-president volledig Onmiddellijk na het bekend worden van het oordeel van de jury veranderde de rechtszaal in een emotionele manifestatie, waarbij Thorpe de twee gele kussens waarop hij gezeten had naar zijn vrouw Marion wierp en haar omhelsde. Thorpe had de uitspraak van de voorzitster van de jury emotieloos aangehoord en werd direct daarna omarmd door zijn eveneens vrijgesproken medegedaagde, de meubel maker John Lemesurier. De jury van negen mannen en drie vrou wen vergaderde in totaal gedurende 15 uur in de loop van bijna drie dagen. In het geheim gehouden hotel waar zij waren ondergebracht, werden zij bewaakt door twee beambten van de rechtbank. Het proces duurde bijna een volle maand. Hoewel de Britse rechtspraak bij vrij spraak niet vereist dat bekend wordt ge maakt hoeveel juryleden voor of tegen stemden, bleek uit de formulering van de voorzitster dat de uitspraak unaniem was. Buiten de rechtbank, waar Thorpe bij na letterlijk onder de voet werd gelopen door verslaggevers, en belangstellenden, keerde zijn oude vrijmoedigheid terug en zijn pogingen om het negatieve apart- heids-image van zijn land te veranderen. Tegen de verwachtingen in werd niet transportminister Louwrens Mulder ge kozen tot president, maar de voorzitter van de Senaat, Marais Viljoen. Woedend en verbitterd bedankte Muller als minis ter. Verwacht wordt dat hij ook als par lementslid zal aftreden. Gekritiseerd en gedeeltelijk ook be wonderd wordt ook de wijze waarop Botha van zijn omstreden minister van Politie, Jimmy Kruger, af kwam. Kruger is nu voorzitter van de Senaat geworden. Ook de als gevaarlijk beschouwde leider van de Transvaalse vleugel van de Nati onale Partij, dr. Andries Treurnicht, is toen hij de menigte toeriep „hun smoelen” te houden, omdat hij een verklaring had af te leggen. Hij zei: „Ik heb altijd gezegd dat ik onschuldig was. Het oordeel van de jury is volledig in overeenstemming met de feiten, is rechtvaardig, en het is tevens een volledige genoegdoening.” David Steel, opvolger van Thorpe als leider van de liberalen, zei dat de vrij spraak een grote opluchting betekende voor hem. Hij zei dat, hoewel Thorpe’s politieke carrière nu vernietigd was, er ongetwijfeld nog vele wegen voor hem openstonden om zijn bijzondere talenten bruikbaar te maken. schermen werkende Connie Mulder en de „Leeuw van het noorden”, Treur nicht. Sommigen herinneren eraan dat ook minister-president Jan Strijdom de „leeuw van het noorden” werd genoemd en dat hij uit hetzelfde kiesdistrict kwam als Treurnicht. Maar ondanks al het verkrampte ge doe in blanke gelederen lijkt Botha’s politiek toch succes te hebben bij de zwarte bevolking. In een enquête die door het zwarte weekblad „Sunday Post” (vroeger „Sunday World”) in So weto werd gehouden, zei 54 percent van de inwoners dat de zwarte leiders met dr. Koornhofs ministerie zouden moeten samenwerken. Koornhof had onder an deren dr. Nthato Motlana, Percy Qoboza en bisschop Desmond Tutu gevraagd lid te worden van een regionaal Comité voor de Toekomstmogelijkheden van de Stedelijke Zwarten. Zij weigerden alle drie. Qoboza was later „zeer verrast” over het resultaat van de enquete. gul- Er ken. lidi- n in een :ede- inge- agen vijst mds- ikele i op we- land ld is hoe gen- i En- ging Ge- dam leze )aar irte- een van leer leb- de be lt is den lijk toof- ngs- on- t be- hrij- ist is WW- :eke- be- van i de edu- n, in een ge- p en van reta- on deze g is :eke- een hooi noe- ;zig- heid :r zo aan :htte ader het van ster- van ter- tot nge- ipre- ene- t in keer Sint deze ir. „Een matiger en meer rationeel gebruik van olie als eindigende natuurlijke hulp bron te waarborgen. „de voortzetting van economische groei mogelijk te maken die niet langer afhan kelijk is van een verhoogd gebruik van olie, maar wel is gebaseerd op de ontwik keling van andere energiebronnen, en „te waarborgen dat de ontwikkelings landen ook beschikken over de energie die voor hun ontwikkeling noodzakelijk is. „Jaren”, aldus de slotverklaring, „zal geen economische groei mogelijk zijn. Aan de kernenergieprogramma’s moet dus op krachtige wijze nieuw leven wor den ingeblazen.” Dabbagh onthulde ook dat er de afgelo pen maanden een reeks moordaanslagen heeft plaatsgehad in verscheidene Syri sche steden. De moslem-broederschap heeft haar aanvallen verhevigd sinds het bezoek van de Egyptische president An war Sadat aan Jeruzalem in november 1977 en opnieuw na de ondertekening van het Egyptisch-Israelisch vredesverdrag in maart van dit jaar, zo zei hij. „Zij ontke tenden een reeks moorden in Aleppo, Ha ma, Damascus en andere steden.” Uit goedingelichte kring in Beiroet is verno men dat in de Noordsyrische stad Hama eerder deze maand drie officieren van de militaire inlichtingendienst zijn doodge schoten. De moslem-broederschap is een verboden organisatie van gedreven isla mitische fundamentalisten. WASHINGTON (UPI). Het Ameri kaanse leger stelt plannen op voor de vorming van een troepenmacht van 110.000 man om te antwoorden op crises in het gebied van de Perzische Golf en andere plaatsen buiten het NAVO-gebied. Dit heeft de Washington Post gisteren gemeld. op bekwame wijze „geneutraliseerd”. Reeds geruime tijd eisten de volgelin gen van Treurnicht een ministerpost voor hun leider. De „verkrampte” Transvaalse leider kreeg thans de onbe langrijke portefeuille van openbare wer ken, statistieken en toerisme. Het minis terie van Justitie en Politie (Jimmy Kru ger) werd nu opgedeeld in twee nieuwe ministeries. De minister van Binnen landse Zaken, Alwyn Schlebusch, krijgt er justitie bij, de vrij onbekende Louis le Grange wordt minister van Politie. De meest belangrijke ondersteuners van Botha’s „progressieve” politiek blijven echter de minister van Coöperatie (het vroegere Bantoe-ministerie), dr. Piet Koornhof, en de minister van Buiten landse Zaken, Pik Botha. In een als sensationeel beschouwd ge sprek met Amerikaanse journalisten zei Koornhof een dezer dagen dat in Zuid- Afrika „een nieuw tijdperk van hervor mingen” is begonnen en dat veranderin gen in de gehate pasjes- en banwetten eerder binnen enkele maanden dan in jaren te verwachten zijn. De reis van minister Botha naar Lon den en Europa wordt eveneens gezien als een poging om de gesprekken over Namibië weer aan de gang te brengen en als een poging om de groeiende isolatie van Zuid-Afrika te doorbreken. Toch waarschuwen waarnemers dat in de loop der jaren „schepen vol verligte be loftes te pletter zijn gelopen op de boten van de verkrampte oppositie”. Minister-president Botha zal vooral moeten oppassen voor de intriges en de kwade praktijken van de achter de Met pamfletten, die in Johannesburg en Soweto werden verspreid, en via ra- dio-uitzendingen vanuit Mapoeto (Mo zambique) had het verboden African National Congress (ANC) de arbeiders in Soweto op 16 juni opgeroepen om ter herdenking van de opstand in de zwarte voorstad van Johannesburg een staking te houden. Er vonden herdenkingsplech tigheden plaats waaraan meer dan 8000 mensen deelnamen. Maar tot een sta king kwam het niet, wat door blank Zuid-Afrika wordt gezien als een bemoe digende aanwijzing voor de kleine aan hang die het ANC onder de zwarte be volking zou genieten. (Van onze redacteur in Zuid-Afrika, op de hoogte was geweest van de werk- Karl Breyer) zaamheden van het ministerie van Infor matie, dat meer dan 125 miljoen gulden gebruikte om buitenlandse organisaties en politici om te kopen en de pro-rege- ringsbladen „The Citizen” en „To the Point” op te richten. Vorster was van mening dat deze ac ties noodzakelijk waren in het belang van Zuid-Afrika. Er zijn geen bijzonder heden bekend, maar toch staat vast dat Vorster thans tegen zijn wil bedankte als president en daartoe door Botha werd gedwongen. Uiteraard zijn vele leden van de Natio nale Partij het niet eens met deze gang van zaken. Geruchten zeggen dat ver schillende afgevaardigden in het parle ment thans druk op Vorster uitoefenen om weer een actieve rol in de politiek te gaan spelen en de leiding van het land over te nemen. Vorster is nog steeds populair, hetgeen ook blijkt uit het feit dat bijvoorbeeld de universiteit van Stel lenbosch wenst dat hij ook in de toe komst curator blijft. Ook de door Botha zelf in het parle ment ingediende „motie van dank” moet gezien worden als een hulde aan „Zuid- afrika’s sterke man”, wiens invloed men niet mag onderschatten. In „verkramp te” kringen van de nationale partij groeit dan ook de hoop dat Vorster nog in de loop van dit jaar een nieuwe recht se partij zal oprichten, die een ernstige bedreiging voor Botha’s politiek zou kunnen betekenen. Ook de vroegere minister van Infor matie, dr. Connie Mulder, die reeds ver leden jaar in verband met het informa- De nasleep van dit proces, dat werd aangeduid als „het proces van de eeuw”, is dat er vermoedelijk een onderzoek zal worden ingesteld naar de rol die de pers in de Thorpe-affaire heeft gespeeld. Tijdens het proces legden zowel de rechter als de advocaten van de gedaagden er de nadruk op dat een aantal getuigen wel eens beïn vloed konden zijn omdat zij financieel interessante contracten hadden afgeslo ten met Britse dagbladen voor „het werkelijke verhaal”. STUTTGART (AEP). Klaus Crois sant, voormalig advocaat van de Baader-Meinhofbende, is in de ge vangenis Stuttgart-Stammheim in hongerstaking gegaan, zo is gisteren bekend geworden. Hij voegt zich hiermee bij andere gevangenen die in verschillende Westduitse gevangenis sen en in West-Berlijn hetzelfde doen. Croissant zegt dat „deze rechtvaardi ge staking het laatste middel is waar mee de gevangen hun integriteit kun nen bewaren.” ROME (Reuter). Italië heeft gisteren een landingsverbod met onmiddellijke in gang afgekondigd voor alle Britse char- tervliegtuigen in verband met de weige ring van de Britse oliemaatschappij Mobil Oil, een Italiaans chartervliegtuig op het Londense vliegveld Gatwick van brand stof te voorzien. Het besluit tot het opleggen van een landingsverbod is uitgegaan van de Itali aanse luchtvaartinstantie Civilavia en geldt voor onbepaalde tijd. Sinds donder dagochtend staat op Gatwick een DC-9 van de Italiaanse chartermaatschappij Itavia. Het toestel zou Britse toeristen naar Italië brengen. Volgens Civilavia heeft Mobil Oil gewei gerd het Italiaanse chartervliegtuig van brandstof te voorzien omdat het reeds het toegewezen rantsoen brandstof had ver bruikt. Civilavia zegt, dat Italië dergelijke brandstofbeperkingen niet op Britse chartervliegtuigen had toegepast. Volgens waarnemers is de Italiaanse maatregel zonder weerga, waar het twee landen van de EG betreft. „er nota van te hebben genomen dat de internationale organisatie voor atoom energie op dit gebied een rol speelt”. Minister van der Klaauw merkt naar aanleiding van deze zinsnede in het slot communiqué op, dat dit niet betekende dat Nederland nu kerncentrales moet gaan bouwen. „De uitspraak tast het Ne derlandse beleid zoals wij dat nu voeren niet aan.” Al in de eerste alinea van de paragrafen in de slotverklaring die handelen over energie wijst de Europese Raad op „de ernstige structurele situatie die is gescha pen door het ontstaan van een permanent gebrek aan evenwicht tussen vraag en aanbod op de oliemarkt”. De staats- en regeringsleiders bevesti gen opnieuw de wil die al op de vorige topconferentie, half maart in Parijs, tot uitdrukking werd gebracht, namelijk om op het olieverbruik dit jaar 5 procent te bezuinigen. Deze vijf procent (twee mil joen vaten per dag) komen precies overeen met de vermindering van de Iraanse olieproductie sinds de revolutie. De negen landen van de Europese Ge meenschap willen hun invoer in de perio de 1980-1985 jaarlijks niet boven die van het vorige jaar laten uitkomen en deze indien mogelijk zelfs verminderen. Zonder dat de Verenigde Staten en Japan met zoveel woorden worden genoemd, zeggen de Negen dat hun besparing slechts mogelijk is als ook deze grote olieconsumenten hun importen beperken en zich inzetten voor besparingen. Geconstateerd wordt voorts dat de stij ging van de aardolieprijs een aanslag op de reëele hulpbronnen betekent „die niet gecompenseerd dient të worden door no minale stijgingen der inkomens”. Dat ligt geheel in lijn met hetgeen twee weken geleden in het kader van OESO, de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling waarvan ook de Ver enigde Staten en Japan deel uitmaken, naar voren werd gebracht. In de Europese Raad is ook een, zoals premier Van Agt het noemde, „lieve ver klaring” voor het gekozen Europees parle ment opgenomen. Hierin heet het dat „de staatshoofen en regeringsleiders er met voldoening nota van genomen hebben dat deze verkiezing goed is verlopen en de Europese volkeren een groter bewustzijn van hun solidariteit heeft bijgebracht”. De slotverklaring omvat ook een passa ge over de handel met Japan. De staats- en regeringsleiders constateren dat het one- venwicht in de handelsbetrekkingen tus sen de Gemeenschap en Japan aanhoudt en groter wordt. Zij spreken de wens uit dat de Japanse regering met passende maatregelen zal bijdragen tot het herstel van „een uiterst zorgwekkende situatie”. De ministers van Buitenlandse Zaken wel te onderscheiden van de staats- en regeringsleiders hebben van de top de opdracht gekregen ervoor te zorgen, dat het begin deze week in Parijs genomen initiatief om een internationale conferen tie over de Indochinese vluchtelingen bij een te roepen, wordt verwezenlijkt. In afwachting van deze conferentie zou moe ten worden voorkomen dat de toestand door wat voor besluit dan ook wordt ver ergerd. Het betreft hier „een vraagstuk met een dramatisch karakter waarvoor dringend een doeltreffende en humane oplossing moet worden gevonden”. Minister Van der Klaauw gaf als zijn persoonlijke indruk dat er „een goede vergadering” is gehouden „waar zakelijk werd gewerkt”. „Het leger heeft besloten een plan op te stellen”, aldus citeerde de Washington Post een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Het zou echter aan Carter zijn te besluiten of het plan zal worden uitgevoerd. „Er is geen besluit een derge lijke macht te ontplooien.” tieschandaal moest terugtreden en als leider van de Transvaalse vleugel van de partij door dr. Andries Treurnicht werd vervangen, denkt aan een „come back”. Er wordt gezegd dat Mulder voortdu rend contact heeft met Vorster en met de rechtse conservatieve blanke vakbon den, zoals de mijnwerkersunie onder Arrie Paulus. Er bestaan ook verbindin gen tussen Mulder en de fascistische „Herstigte Nasionale Partij”. Pieter Wilhelm Botha’s beleid wordt verder bedreigd door de ontevredenheid in de eigen partij over de wijze waarop hij verschillende ministers behandelde,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3