Nota in de vishai~] Archiefdienst Velsen streeft regionaal karakter naar een burgerlijke 5toncl_ Tegenstellingen rond bouwlocatie Van Houtenlaan opnieuw verscherpt „Subsidies: je moet ze wel aanvragen” 'si Geluidsoverlast door werk aan spoorlijn 5 (ZATERDAG 23 JUNI WETHOUDER HEKELT VERTRAGINGSAKTIE Velserbroekpolder historisch monument Geen tijd Ministerie Overleg Sneer VELSEN BEVERWIJK HEEMSKERK Velserdijk „Verwerpelijk” VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 ra KW (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Als het ge meentebestuur van Velsen een advies ten behoeve van subsidië ring van toekomstige nieuw bouwprojekten opvolgt, dan zal datzelfde gemeentebestuur de komende dagen een uiterst slag vaardig beleid moeten voeren. De mogelijkheid om voor die subsidiëring in aanmerking te komen loop 1 juli af. k nu toe Een absolute voorwaarde om voor ge noemde subsidieregeling in aanmerking te komen is volgens het LOS dat tussen gemeente en wijkbewoners volledig een stemmigheid bestaat over het bouwpro ces. Met name controle van de bewoners over alle zaken die daar direkt of indirekt mee te maken hebben. Participatie. Een begrip waar het tot nu toe inzake Oud- IJmuiden nogal aan heeft ontbroken. Dat advies is door het Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing (LOS) vervat in een nota die de opmerkelijke titel mee kreeg: „Subsidies: je moet ze wel aanvra gen. Aanleiding om deze notitie samen te stellen was de overtuiging van het LOS dat het voor toekomstige nieuwbouwpro- jekten in (oud)-IJmuiden wel degelijk mo gelijk is gebruik te maken van twee subsi dieregelingen, te weten: „goed en goed koop” en „excessief duur bouwen”. Dat laatste is bij herhaling met grote stelligheid tegenover het Wijkcomité Oud- IJmuiden door gemeentelijke woordvoer ders tegengesproken. Chef van de afde ling Volkshuisvesting R. van Bodegraven liet tijdens een bespreking op 29 novem ber 1978 weten dat een dergelijke koppe ling praktisch niet mogelijk zou zijn. Een bewering die tijdens een gemeenteraads vergadering op 17 mei nog eens werd herhaald door wethouder K. W. Bijl. Laatstgenoemde merkte bij die gelegen heid zelfs op dat hij zich daaromtrent had laten voorlichten door het ministerie waar men hem uitdrukkelijk te verstaan zou hebben gegeven dat de twee subsidies nooit naast elkaar verstrekt worden”. „De basis voor gezamenlijke strijd moet gevormd worden door gelijkluiden de concrete doelstellingen en een grote mate van openheid, met name van de gemeente naar het Wijkcomité”, aldus de LOS-nota die daaraan toevoegt dat in het belang daarvan de discussie over de om streden subsidies zo snel mogelijk uit de welles-nietessfeer moet worden gehaald. Hoewel de gemeente, bij monde van de heer Van Bodegraven, heeft toegezegd een aanvraag voor subsidiëring van in- spraakkosten te zullen indienen 500,- per woning) wordt van LOS-zijde opge merkt dat die tegemoetkoming alleen kans op succes heeft als de aanvraag wordt ingediend voordat is begonnen met planvorming en er een totaalaanvraag is gedaan krachtens de regeling „goed en Heel erg concreet wordt door het LOS geconstateerd dat voor de bouw van de 114 (aanvankelijk 116) woningen de rege ling „goed en goedkoop” niet relevant meer is. Aanvragen die door het Wijkco mité zijn gedaan dient het gemeentebe stuur echter alsnog te ondersteunen. Ook dient men zich garant te stellen voor de uitvoering van het projekt overeenkom stig de door het Wijkcomité aangedragen punten. Tenslotte zal er voor eens en altijd een eind moeten komen aan de egotrippe rij van de gemeente, omdat daardoor aan vragen nadelig kunnen worden beïnvloed. VELSEN. De archiefdienst van de gemeente Velsen dient een meer regio naal karakter te krijgen. Een wens, die de gemeente-archivaris Siebe Rolle al eer der kenbaar heeft gemaakt en die in het jaarverslag van het gemeentearchief van Velsen over 1978 nog eens nadrukkelijk naar voren werd gebracht. Voor een des kundig beheer, openbaarheid en ook ter- wille van de gebruikers van archieven uit de IJmond verdient het volgens het jaarverslag aanbeveling de archieven van de IJmond gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest over te brengen naar Velsen. De nota van het LOS is verzonden naar het college en alle raadsleden. Daarin wordt onder meer gesteld: „Voor ons is het niet van belang dat we uiteindelijk gelijk hebben. Voor ons - en voor de wijkbewoners - is het van belang, dat voor komende projekten optimaal subsi dies worden binnengehaald en de invloed en controle van bewoners over het bouw proces wordt versterkt.” Donderdag 28 juni staat „Oud-IJmui- den” opnieuw op de agenda van de dan te houden raadsvergadering. Als de LOS- nota dan ter discussie zal komen en er eventuele beslissingen afgewikkeld moe ten worden voor de uiterste datum, 1 juli, zal oud-IJmuiden op de valreep nog iets kunnen meepikken van de regeling „goed en goedkoop”. Dat „iets” is 4.000 gulden per woning. Velsen heeft die mogelijkheid voor wat betreft de 114 te bouwen wonin gen die gebouwd moeten worden tussen de Kanaalstraat, President Krugerstraat en Oranjestraat even zo vele malen aan zijn neus voorbij laten gaan. Voor het daaropvolgende projekt (Wilhelminakade en bebouwing Koningsplein) van 60 wo ningen is het één minuut voor twaalf. gebeurt met de archieven van de polders De Velserbroek, de Zuid- en Noord- Spaarndammerpolder en de polder Bui tenhuizen. Een aantal waterschappen is per 1 januari van dit jaar geconcentreerd in het nieuwe waterschap Groot Haar lemmermeer hetgeen gevolgen heeft voor de archieven van de polders. De wens van de provinciaal-inspekteur is ook hier de archieven onder te brengen bij een ar chiefdienst binnen het gebied waarin het waterschap heeft gefunktioneerd. De sneer van Koeman over het in Velsen gevoerde planologische beleid was duide lijk tegen het zere been van wethouder K. Bijl. Fel trok hij van leer tegen de welbe wuste vertraginstaktiek van insprekers in het algemeen wat zeker in een gemeente als Velsen met ruim drieduizend woning zoekenden kwaad bloed zet. Commissie voorzitter Van der Knoop viel hen op het eerste punt bij en corrigeerde slagvaardig toen een immer glimlachende Koeman nogmaals de voortvarendheid van het Velsense college bij het zoeken naar ande re bouwlocaties (dan de Van Houtenlaan) HEEMSKERK. Gisteravond is men begonnen met werkzaamheden aan de spoorlijn Uitgeest-Heemskerk-Beverwijk om te komen tot een geluidsarme lijn. Men verwacht zondag klaar te zijn met de werkzaamheden aan deze spoorlijn. In de nachtelijke uren wordt daarbij gebruik gemaakt van een zogenoemde horr-ma- chine, waardoor voor de omwonenden enige geluidsoverlast te verwachten is. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 2803 kg tong; 87 kisten tarbot en griet; 579 kisten kabeljauw; 146 kisten wijting; 498 kisten schol; 126 kisten schar; 1 kist hake; 35 kisten makreel en 112 kisten diversen. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 4988 kg tong, 195 kisten tarbot en griet, 1404 kisten kabeljauw, 20 kisten schelvis, 846 kisten wijting, 1113 kisten schol, 126 kisten schar, 182 kisten makreel, 6 kisten hake en 252 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 12,09-11,90, grote tong 15,93-14,79, groot middel tong 16,06-14,99, kleinmiddel tong 14,90-14,22, tong één 14,12-13,45, tong twee 13,03-12,14, zalm 15,00. Per 40 kg.: tarbot 352-184, griet 272-180, kabeljauw één 214- 180, kabeljauw twee 176-134, kabeljauw drie 104-94, kabeljauw vier 104-94, kabel jauw vijf 92-64, schelvis één 126, schelvis twee 130, schelvis drie 130-122, schelvis vier 140-100, schol één 110-84, schol twee 96-69, schol drie 102-86, schol vier 80-55, wijting drie 61-37,60, makreel twee 40-22, haring 126, schar 54-24, mullots 440-420, horsmakreel 34-30, steenbolk 43-29, krab 40-36, rode poon 184, rode poon twee 120- 51, tongschar 211-179. Tegen afgifte van een bouwvergunning, waartoe vorig jaar B. en W. na goedkeu ring van het bouwplan besloten, loopt nu nog een ROB-procedure (Administratieve Rechtspraak Overheidsbeslissingen) waarin op 17 juli een uitspraak wordt verwacht van de Raad van State. Bij een voor de gemeente Velsen gunstige uitslag kan daarna vrijwel onmiddelijk met bou wen worden begonnen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: tarbot 12,32-10,56; grote tong 15,38-14,84; groot- middel tong 16,17-15,21; kleinmiddel tong 14,98-14,05; tong één 13,52-12,65; tong twee 11,73-11,14. Per 40 kg.: tarbot 388-160, griet 372-160, kabeljauw één 204-186, kabeljauw twee 178-154, kabeljauw drie 134-116, ka beljauw vier 122-108, kabeljauw vijf 134- 92, schol één 122-86, schol twee 128-84, schol drie 118-84, schol vier 82-70, wijting drie 88-46, schelvis één 116, schelvis drie en vier 192-140, schar 56-24, makreel twee 60-46, mullets 540-464, rode poon 240-61, hake 202, bot 24. GEBOREN: G. C. Kuipers-de Graaf, d„ IJmuiden; M. M. Mooij-Tromp, d„ IJmuiden; A. A. Eelsing-Guijt, d„ Driehuis; W. Hogeboom- Dekker, d., IJmuiden; J. Roelofs-van der Linden, z„ Beverwijk. ONDERTROUWD: J. M. M. Foekema, Santpoort en A. M. Niewold, Haarlem; B. C. Holman en A. M. M. van Schagen, IJmuiden; B. A. Jansma en C. A. M. Oudendijk, Santpoort. GETROUWD: R. Stiemsma en C. H. T. Molenkamp, IJmuiden; J. G. B. van Heyningen en M. J. Emers, IJmuiden; B. J. V. Spoelstra en M. E. Broekhuizen, Velsen-Noord; R. W. de Waal Malefijt en Y. T. M. Thijssen, Sant poort; R. N. G. van Tienhoven en R. Dirks, IJmuiden; H. Hoogeveen en E. J. Tim mers, Amsterdam. OVERLEDEN. J. de Jonge, 64 jr., echtgenoot van A. Starink, Santpoort; D. Dekker, 92 jr., we duwe van E. Groen, IJmuiden; J. N. Ver meer, 56 jr., echtgenoot van W. G. Ver- kaik, Velsen-Zuid; J. C. Drabbe, 66 jr., weduwe van A. M. van Groeningen, IJ muiden; G. Malestein, 85 jr., weduwnaar van G. Hakker, IJmuiden; J. Bijlsma, 72 jr., echtgenoot van T. Kremer, IJmuiden; A. Minderhoud, 82 jr., weduwe van M. A. de Ruijter, Driehuis. GEBOREN: Annemarie, d.v. B. J. van der Wateren en J. W. Zijp, Dirk A., z.v. T. M. Niesten en G. S. de Boer, Martin, z.v. J. C. Mantz en C. A. J. M. Borg, Marianne G., d.v. W. J. Huttinga en G. Bol, Nienke, d.v. B. H. Vrenegoor en N. G. Kossen, Libby, d.v. R. Verhagen en C. M. Bleeker, Johannes A. W., z.v. H. G. R. van der Ham en G. A. G. Boots, Jessica C. G„ d.v. K. Kuijper en A. Brasser, Martin, z.v. H. Velthuijs en M. J. T. Vendel, Mirjam W., d.v. W. J. de Vos en C. M. Dudink, Brenda, d.v. K. T. Terpstra en T. Rentenaar, Remco, z.v. J. van der Linde en W. M Koelemeij. ONDERTROUWD. J. A. Hofland en M. J. B. Claassen, W. P. Grapendaal en A. C. Vegt, A. T. C. Boots en M. J. E. de Boer. GEHUWD: R. Roozeboom en J. W. E. Dekker, G. A. M. Kooijman en A. M. Pronk, M. Kaaijk en M. H. K. Verbeek. OVERLEDEN: G. Spil, 98 jaar. Geboren: Petrus c. m. de Ruijter, Johan na V. T. Hoogeland, Karin Neyhoff, Jelle Lourens, Marc Stedelaar, Jolanda E. v. Noort, Sebastiaan Thuis, Sander v. d. Zee, Brian R. Maulany, Astrid Bleeker, Jeroen Hoos. Ondertrouw: K. R. Dijkstra en I. A. M. Pekel, J. S. Bleijendaal en A. G. A. Smit, P. J. de Regt en J. Lotterman, M. Geyik en D. E. Hollander. Gehuwd: G. W. v. de. Poeg en E. E. U. Bouterse, A. J. M. Heus en A. A. M. Schram, J. J. C. de Meester en M. C. C. Cadedou, C. J. Beentjes en A. M. Fijen, P. W. Meijer en H. J. M. Lindenhoff, J. C. T. Duisdeiker en Y. M. J. Dekens, A. J. Zwanenburg en C. C. E. M. Molenkamp. Overleden: J. P. Toutenhoofd, L. A. Baltus, R. Bovenschen. De Velserdijk en zijn sluisjes moeten als één van Velsens oudste monumenten in stand blijven. In het jaarverslag wordt melding gemaakt dat de plaatsing van de Velserdijk en de Hadersluis op een aan vullende ontwerpmonumentenlijst voor de gemeente Velsen is afgewezen. De ge meentearchivaris Siebe Rolle heeft naar aanleiding hiervan een studie van de Vel serbroekpolder gemaakt om aan te tonen dat de afwijzing onterecht was. Het onder zoek wijst uit dat de Velserbroekpolder tot de oudste polders van Kennemerland behoort. Dijk en sluisjes van deze polder, die in 1332 al „De Velserbroek” wordt genoemd, waren vroeger van regionale betekenis en zijn een voorbeeld van een zogenaamde primitieve inpoldering. Twee van de vier duikersluisjes, de Oostlaan- dersluis en de Hadersluis zijn nog in tact. Met het oog op de historische waarde acht de gemeentearchivaris het noodzakelijk de dijk te beschermen tegen mogelijke wijzigingen van het recreatieplan Spaarn- woude. in twijfel trok. Opnieuw toonde Bijl zich pleitbezorger voor de Velsense woning zoekenden, soms schrijnende woonellen- de tegenover overkomelijk verlies van een stukje kijkgroen” stellend. Het bestemmingsplan, waartegen vrij dag door de deputatie uit Velsen-Zuid zo fel geageerd werd, is vorig jaar juni vast gesteld door de Velsense gemeenteraad. De goedkeuring van Gedeputeerde Staten van het plan- met eventuele correcties en weglatingen wordt „binnen enkele maanden” verwacht. HAARLEM/VELSEN. De bebou- wingsplannen voor het omstreden ter rein langs de Van Houtenlaan in Velsen- Zuid maakte vrijdag opnieuw veel emo ties los tijdens een hoorzitting in het provinciehuis. Als voorzitter van de com missie bezwaarschriften uit de Staten kreeg Gedeputeerde W. van der Knoop ditmaal de omwonenden en een gemeen telijke deputatie tegenover zich in het kader van de lopende bestemmingsplan procedure voor het gebied Velsen-Zuid. Een eerdere bezwaarschriftenprocedure tegen het bouwplan op zichzelf viel voor de gemeente gunstig uit met een goedkeu ring tot in hoogste instantie. LOS wijst gemeente op mogelijkheden die tot onbenut bleven Voor zover er toch al éénzijdig van ge meentewege is gestart met zaken betref fende nieuwbouwprojekten dient men die op te schorten en over deze zaken eerst overleg te plegen met het wijkcomité. Overigens is het opmerkelijk dat het Wijkcomité de subsidieregeling „goed en goedkoop” zou hebben aangevraagd bij de Hoofdingenieur direkteur van de Volkshuisvesting in Noord-Holland (HID) en wethouder Bijl in gebreke zou zijn gebleven dat verzoek middels een positief advies te ondersteunen waarvoor hij des gevraagd het argument zou hebben aan gevoerd: „Daar heb ik nog geen tijd voor gehad”. Siebe Rolle ...onderzoek Velserbroekpolder... De archiefbewaarplaats onder het ge meentehuis voldoet al geruime tijd aan de normen, die vastgelegd zijn in het Rap port Commissie Normering Archieven Lagere Overheden en de Landelijke Kring van Gemeente- en Streekarchiva rissen. Het inrichten van een streekar chief in het gemeentehuis betekent een stap verder op weg naar een net van gemeentelijke archiefbewaarplaatsen on der leiding van gemeente- of streekarchi varissen, zoals dit wordt nagestreefd door de provinciaal inspekteur der archieven in Noord-Holland. Momenteel funktione- ren onder verschillende organisatierege lingen, de Archiefdienst Westfriese ge meenten, Zaanstad, Alkmaar en sinds kort Waterland als zodanig. Inmiddels zijn reeds vijf archieven van waterschap pen overgebracht naar Velsen. Het is niet ondenkbaar dat dat ook goedkoop”. „Aanvragen achteraf worden altijd afgewezen”, zo vermeldt de LOS- nota. In navolging van wethouder Bijl heeft het LOS zijn licht toch ook nog maar eens opgestoken bij het ministerie. Daar werd niet ontkend dat er mogelijk in het verle den wel eens iemand van het ministerie verkeerde voorlichting zou kunnen heb ben gegeven over de omstreden koppe- lingsmogelijkheid van de twee subsidie mogelijkheden. Maar ene heer Jansen van de Centrale Directie Volkshuisvesting maakte aan alle onzekerheid toch wel duidelijk een einde door duidelijk te stel len dat „goed en goedkoop” en „excessief duur bouwen” naast elkaar gebruikt worden. Na botsende meningen over de bouwlo catie tijdens die procedure laaiden ook vrijdag de emoties hoog op. De voorstan ders van spoedige bebouwing, om althans een deel van de 3000 Velsense woningzoe kenden soelaas te bieden, tegenover de omwonenden. In mondelinge bezwaren uit die hoek lag duidelijk een meer be perkte visie ten grondslag. Mevrouw G. T. Weenink schilderde het bewuste terrein af als „puntgaaf brokje natuurterrein”. Als één van de 159 Velzenaren die tegen dit onderdeel van het bestemmingsplan een bezwaarschrift indienden, stelde zij be houd van het warrig begroeide terrein tegen de spoorbaan boven bebouwing in welke vorm dan ook. „Met volbouwen wordt een stuk onvervangbaar groen ver woest waaraan behalve de toevallige voorbijganger en de dichtbij wonende Velsenaren ook plaatselijke scholen ple zier beleven”. Zij doelde met het laatste op het aanschouwelijk biologie-onderwijs waarvoor het langgerekte terrein goede mogelijkheden biedt. Er groeien tweehon derd plantesoorten waar leraren van het Vissering-college en het Felisenum nogal eens tussen ronddwalen voor hun leson derdeel plantenherkenning. Mevrouw Weenink sloot met een verzoek om respect voor „elke boom en elke struik” nabij een stadsgebied (IJmuiden-red.), dat maar al terecht als steenwoestijn wordt betiteld.” De besommingen waren: KW 34 ƒ27.600, KW 214 ƒ9.300, KW 185 18.200, UK 272 ƒ23.500, UK 17 ƒ20.000, UK 18 24.200, UK 20 21.400, UK 78 6.000, UK 135 UK 145 21.600, UK 138 26.200, UK 234 ƒ2.300, VD 18 ƒ2.700, VD 19 ƒ4.400, IJM 18 ƒ2.500, IJM 19 ƒ4.400, WR 32 ƒ22.700, 7 Texelaars 1 goedereder 185.000. De besommingen waren: WR 57 ƒ17.600, UK 137 ƒ23.400, UK 234 ƒ7.200, VD 18 ƒ3,800, VD 19 ƒ4.100, VD 128 ƒ18.400, WR 13 ƒ1.400, WR 211 ƒ1.200, IJM 18 1.700, IJM 19 9.600, IJM 47 300, verder één Deens vaartuig de E 456 met ƒ11.800 aan besomming. Namens de buurtbewoners bestempel de Mr. N. Koeman de bebouwingsplannen als typische gelegenheidsplanologie. De gemeente en de spoorwegen zijn over het punt bebouwing op een lijn gekomen. Dus moeten daar maar huizen komen”. Koe man achtte dat op zichzelf een fout uit gangspunt. Van het bebouwingsplan zoals dat door de Stichting Eigen Woningbezit op tafel is gebracht liet hij evenmin weinig heel. Als kernbezwaar noemde hij een te grote bebouwingsdichtheid (visueel on aanvaardbaar tegenover de riante behui zingen elders in Velsen-Zuid). Na vaststel ling van het bestemmingsplan Amster- dam-Noordzeekanaal (met bebouwing in de Velserbroek achtte hij het bouwplan overigens niet of nauwelijks zeer urgent. En passant werd ook het argument van onaanvaardbare geluidshinder voor de toekomsitge bewoners gehanteerd. Ook in dat opzicht noemde hij woonbebou wing juist op deze plek verwerpelijk. Koe man noemde de normen 50 db (decibel) en 35 db voor het nieuwbouwprojekten als bovenste grens. Door de ligging tussen een steeds drukker bereden verkeersweg en een spoorbaan noemde hij een geluids niveau beneden die grens, vastgelegd in de Wet op de geluidshinder, al bij voor baat onbestaanbaar voor het gebied waar de woningen volgens de gemeente Velsen zouden moeten komen. Van gemeentezij- de bevestigde een woordvoerder van de afdeling Hinderwet bij Openbare Werken dit met vermelding van al beschikbare meetresultaten (58-60 decibel overdag, 45- 50 decibel ’s nachts) waarbij het meer lawaaiige deel direct aan de Stationsweg in ongunstige zin een piek vertoont. De zelfde woordvoerder noemde echter 65 decibel als grenswaarde (voor böuwpro- jekten in stedelijke gebieden) waar de Van Houtenlaan wél met een flinke marge onder kan blijven. Het nog onbebouwde terreingedeelte tegen de spoorbaan aan de Van Houtenlaan in Velsen- Zuid. De omwonenden laten geen middel onbeproefd om woningbouw op deze rijk begroeide strook grond af te wenden dan wei op de lange baan te schuiven. Oud IJmuiden wacht op het gedreun van „de eerste paal’’. Tot nu toe is het nog steeds het slopersgeweld dat in de renovatie/ nieuwbouwwijk alle geluid overstemt. i §4 ,i - - r

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5