Benzinetekort in VS id Sadat vraagt politiek asiel voor sjah Priesterwijding Astrid Proll uitgeleverd Amnesty over Sovjet-Unie Syrië zoekt legerofficier na massamoord Weizman nu officieel uit delegatie gestapt leidt tot veldslag Bistropubliek overvallen 1 Reagan op kop bij Republikeinen Vijfvoudige moord in Gent ontdekt Bombardement na aanslag van PLO in Israel Tien gevangenen in België ontsnapt Drinkwater blijkt ernstig vervuild Oneens over beleid jegens Egypte Mooi gevoel Kunstberg Rijksmuseum bezet BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 2 5 JUNI MAANDAG 2 joien kten lood ring t voor ort is tn mr. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-CAIRO. De Iraanse regering heeft met in gang van vandaag alle verze keringsmaatschappijen in het land genationaliseerd. Radio De Stem van de Islamitisch Republiek maakte dit vanmor gen bekend. door Nico Scheepmaker ingen week- Apel- ichute- onder- ede bij kampi- lebben 'olgens e kam- Tgaan- tnjFcl IKON. V erzekeringsbedri j ven (Van onze redactie buitenland) I heet fonge- lering fan de iderti- geren- In een decreet van de geheime raad van de revolutie is bepaald, dat alle verzeke ringsmaatschappijen onder staatscontro le zijn gesteld. In een rede voor het parlement, heeft de Egyptische president Anwar Sadat voor gesteld de verbannen sjah van Iran poli tiek asiel te verlenen. De afgevaardigden reageerden met applaus en gejuich. De sjah verblijft op het ogenblik in Mexico. tot straffen van twaalf jaar of meer veroordeeld. Zij moeten onder onhygië nische en vaak gevaarlijke omstandig heden zware arbeid verrichten in straf kampen. Voldoende medische zorg ont breekt en veel gevangenen zijn chro nisch ondervoed, aldus Amnesty. Aanhangers van Khomeini, zo is zater dag gemeld, hebben in Oost-Teheran een grote voorraad wapens in beslag geno men, welke voorraad eigendom was van de belangrijkste marxistische guerrilla- groepering van het land de Fedayan-e- Chalq. Er werden machinegeweren, auto matische geweren, granaten en radio-ap- paratuur buitgemaakt. Ook zou voor een half miljoen gulden aan Iraans en voor 6000 gulden aan Amerikaans geld zijn gevonden. De Fedayan-e-Chalq heeft tegen de in beslagname geprotesteerd en gezegd, dat ze zich als een para-militaire organisatie beschouwt en dus gerechtigd tot het dra gen van wapens. Er deden de afgelopen maand berichten de ronde, dat twee lei ders van de organisatie waren gearres teerd en in de gevangenis gemarteld. voornemen over een paar maanden een op de islam gebaseerde grondwet in te voeren, in de war geschopt. LONDEN (Reuter). De Britse autori teiten hebben zaterdag Astrid Proll, die wordt verdacht van lidmaatschap van de Baader-Meinhof-groep, uitgeleverd aan West-Duitsland. Ze moet terechtstaan we gens poging tot moord en twee bankover vallen. De 31-jarige vrouw is onder zware bewaking op een vliegtuig naar Frankfort gezet. Vorige week trok Astrid Proll haar be roep tegen uitlevering in, en besloot zich niet langer tegen uitleveren te verzetten. Ze had beroep aangetekend op grond van haar huwelijk met een Brit, waardoor ze het Britse staatsburgerschap zou hebben verkregen Maar over de geldigheid van het huwelijk bestaat twijfel omdat Proll een valse naam gebruikte. meenten, waaronder Brugge, Knokke, Oostende en Oudenaarde. De Belgische milieu-actiegroep Aga- lev (Anders Gaan Leven) wijst er op dat de vervuiling al zaterdagmiddag is geconstateerd, maar dat het waterlei dingbedrijf pas zaterdagnacht om 3.10 uur de politie van Brugge heeft ge waarschuwd. De politie heeft toen ge zorgd dat de burgers via de radio wer den gewaarschuwd dat het water voor gebruik moet worden gekookt. Agalev meent dat de overheidscontrole op wa terleidingbedrijven en kerncentrales moet worden uitgebreid, opdat parti culiere bedrijven „niet langer hun goe de naam boven het belang van de be volking zullen blijven stellen”. GENT. In een villa in Sint-Amands- berg bij de Belgische stad Gent zijn gister middag vijf lijken ontdekt De villa is eigendom van een garagehouderEen klant van de garage, die gisteren hulp zocht voor zijn defecte auto, trof in het huis de lijken aan van de garagehouder, zijn echtgenote, twee dochters en een toe komstige schoonzoon. Allen waren door kogels gedood. Twintig vrachtwagenchauffeurs hadden uit protest een kruispunt in Levit town, een voorstand van Philadelphia, geblokkeerd. Daarbij voegden zich automobilisten die een benzinestation gesloten vonden en tal van inwoners van het gebied. Toen de politie het geblokkeerde kruispunt wilde vrijmaken werd zij begroet met een hagel van stenen, bierflessen en vaten. Oproerpolitie met gummiknup pels en politiehonden slaagde er tenslotte in de menigte te verspreiden. Onder de 30 gewonden bevonden zich negen politiemannen. In Boston hielden 100 taxichauffeurs luid toeterend een protestrit. „Geen benzine, geen werk”, was de slogan. In New York en omgeving, waar een rantsoeneringssysteem van kracht is, waren gisteren slechts weinig benzinestations open. De minister van Defensie, Harold Brown, zei in een vraaggesprek dat het olietekort „een ernstig potentieel veiligheidsvraagstuk” is. „De VS importeren ongeveer de helft van hun olie, maar onze Europese en Japanse bondgenoten importeren een veel grotere hoeveelheid. Die situatie maakt onze veiligheidspro blemen groter omdat wij afhangen van het bondgenootschap”. Senator Abraham Ribicoff, democraat uit Connecticut, zei vandaag een wetsontwerp te zullen indienen waarin staat dat alle in de VS geproduceerde benzine tegen 1987 voor tien percent moet bestaan uit een vervangende brand stof. Dat betekent dat Israel in het bijzonder inzake de nederzettingenpolitiek de ge voeligheden van Egypte moet ontzien. Geen provocerende verklaringen en geen provocerende daden, zoals de recente stichting van Elon Moreh, een nederzet ting van de religieuze beweging Goesj Emoeniem bij de stad Nabloes op de wes telijke Jordaanoever. De andere „rebel” Mosje Dajan heeft gedeeltelijk tegen wil en dank een andere weg gekozen. Hij werd gistermorgen ge opereerd aan een darmgezwel en is de komende weken uitgeschakeld. Dajan had echter al laten weten weliswaar niet uit de delegatie te willen treden, maar wel op non-actief te worden gezet. Begin liet het afgelopen weekend de pers weten dat het maar eens uit moest zijn met Weizmans opstandig gedrag, waarop Weizman schermde met aftreden. Begin was daarvan echter niet onder de indruk omdat volgens hem Weizman daarmee al vijfmaal had gedreigd. Vol gens Weizman heeft hij slechts tweemaal met aftreden gedreigd, waarbij hij altijd het gelijk aan zijn zijde had. BRUSSEL (DPA/AFP). In Namen in België zijn tien gedetineerden ontsnapt uit de gevangenis. Onder hen zijn volgens een politiewoordvoerder „gevaarlijke misda digers”. Een dag of veertien geleden is een sta king onder de Belgische gevangenbe waarders uitgebroken. Looneisen liggen eraan ten grondslag. De rijkswacht heeft zo goed en zo kwaad als het gaat de bewaking overgenomen. Reeds eerder waren gevangenen elders, meer in het bijzonder Luik, uitgebroken. ruiten 'an het mierne twaar- lebben week- iebben J-deta- lerend ■rdam- stellen gedaan am zich i aan de derland mtsnap- ms rap- iber he- Jong. verhijs- i derge- worden zoekers i gehad zo zei Paus Johannes Paulus de Tweede heeft gisteren in de St. Pieter in Pome 88 neomisten de priesterwijding toegediend Zij zijn afkomstig uit vijftien verschillende landen Volgens recente statistieken van de rooms-katholieke kerk is het aantal priesters in de wereld gedaald van 435.848 in 1971 tot 406.717 in 1977. ïiten op n moet n en de •n. Aan- ischedé ■de zeer aldus Laat ik het even eenvoudiger stellen. Op een zolderkamertje woont een doodarme, doodgoeie kunstschilder met zijn vrouw en twee koters. Zij wonen boven een res taurant. De eigenaar van dat restaurant gaat elke zondag naar de kerk, en daar heeft hij, door dat getuur naar gebrand schilderde ramen, religieuze beelden en schilderingen tijdens de dienst, een mooi gevoel voor kunst aan overgehouden. Ook heeft hij een keer een film over Vincent van Gogh op de televisie gezien, dus op een zekere dag zegt hij tegen die schilder: jij mag elke dag met je vrouw en bloedjes van kinderen in mijn restaurant komen eten. En daar hoef je niks voor te betalen. Je krijgt toeristenmenu, niks bijzonders, maar het vult tenminste de maag. NEW YORK (UPI). Dertig gewonden en 69 arrestaties: dat was de balans van een vechtpartij in een plaatsje in de Amerikaanse staat Pennsylvania tussen automobilisten die boos waren over het benzinete kort en de politie. WASHINGTON (DPA). De voormali ge Amerikaanse gouverneur en gewezen filmster Ronald Reagan heeft op het ogen blik de beste kansen om bij de Republikei nen de kandidaat voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen te wor den. Dit blijkt uit een opiniepeiling waar van de Washington Post zaterdag de resul taten publiceerde. Er is meer aan de hand dan alleen maar de officiële reden die Weizman opgeeft. Weizman leeft de laatste tijd in onmin met premier Begin en heeft herhaaldelijk met ontslag gedreigd. Weizman is het, evenals minister van Buitenlandse Zaken Dajan, fundamenteel oneens met Begins aanpak van de onderhandelingen met Egypte over autonomie. Hij gaat ervan uit dat Israel er alle belang bij heeft Egypte, waar dat mogelijk is, te helpen bij zijn moeilijke en geïsoleerde positie in de Arabische wereld. LONDEN (DPA). In de Sovjet-Unie zijn sinds augustus 1975 321 mensen in gevangenissen of psychiatrische inrich tingen opgesloten of verbannen, omdat ze gebruik hebben gemaakt van de rech ten van de mens, zo meldt Amnesty International. Bovendien wacht een aan tal mensen nog op een proces. Onder de honderden „gewetensgevan- genen” zijn elf leden van het comité dat toezicht wil houden op de naleving van de slotacte van de veiligheidsconferentie van Helsinki. De meesten van hen zijn Als voorbeeld noemt de organisatie het geval van Lveko Lukjanenko, lid van de Helsinki-groep, die gevangen zit in een kamp in Morddovia. De gevangenen moeten daar glas slijpen voor kroon luchters, maar ze hebben geen be- schermkap tegen glasstof en geen be schermende handschoenen. Hoewel ze bij dit werk veel glassneden oplopen moeten ze toch steeds hun handen schoonmaken met zand en koud water. Het voedsel bestaat uit rotte kool, wate rige havermoutpap en zoute haringen, zo bericht Amnesty. De officiële reden die Weizman heeft opgegeven, is dat de onderhandelingsde- legatie, die zes ministers telt, te groot is om effectief te kunnen onderhandelen. De onderhandelingen met Egypte vinden tweemaal per maand plaats, beurtelings in Israel en Egypte. Vandaag kwam de Egyptische delegatie onder leiding van premier Mustafa Halil naar Israel voor twee dagen van onderhandelingen. iooge- verle- ■erder p het r een Het parket van Gent vermoedt dat de daders geen onbekenden van de familie zijn geweest, omdat de hond van de fami lie, een lerste setter, niet heeft geblaft. Ook zijn geen sporen van braak gevon den. Gistermiddag werden alle deuren en ook de garagepoort op slot aangetroffen. ad van erenap- 1 terug- Litiek te iet rap- nzijdig. vrijdag jn inde moge- :h voor i plaats it. Aan komen Omtrent de motieven voor de moord tast men nog in het duister. Wel bleken de portefeuilles van de twee mannen en la den en kasten doorzocht te zijn, maar dit (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Minister van Defensie Weizman is uit de Israëlische delegatie getreden die met Egypte over Palestijnse autonomie onderhandelt. Het Israëlische kabinet heeft gisteren Weizman officieel van zijn onderhande- lingstaak ontheven. Weizman heeft evenals Dajan en nog drie ministers tegen de Elon-Moreh- nederzetting gestemd. Toen het kabinets besluit eenmaal aangenomen was, eiste premier Begin van hem dat hij loyaal het democratisch genomen kabinetsbesluit zou mede-uitvoeren. Maar Weizman is er zich tegen blijven verzetten en heeft zich publiekelijk tegen Elon Moreh uitgespro ken. Toen de Palestijnse landeigenaren de Elon-Moreh-nederzetting voor de rechter betwistten, weigerde Weizman bijvoor beeld een document op te stellen waarin de militaire noodzaak van die nederzet ting bevestigd wordt. Aangezien Weiz mans betrekkingen met Begin nooit zo warm zijn geweest, moest er wel een mo ment komen waarop de zaak zou ont ploffen. n een i goed r van ie de ruim Dp de i ont- terna- i Har- necel- mden 1 ver grote rei de 1 het vlieg- oogte I i rug recht eken- PARIJS (DPA). In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn ongeveer tachtig gas ten van de Bistrot de Paris in het Quartier Latin in de Franse hoofdstad, door vier overvallers een half uur lang in bedwang gehouden en uitgeschud. De overvallers verdwenen met een buit van nog onbeken de waarde. Kort voor vrijdag-middernacht waren de vier dieven, van wie er twee gemaskerd waren, het lokaal binnengekomen, dat als trefpunt geldt van veelal welgestelde lieden. Met pistolen en jachtgeweren werden de gasten en ook het personeel op een hoop gedreven. Zij moesten hun geld, waarde papieren en kostbaarheden en horloges afgeven. Studenten hoefden dat niet te doen, maar die bleken niet aanwezig te zijn. BRUGGE (Belga). De waterlei dingbedrijven in West-Vlaanderen hebben gisteren de bevolking van dit gebied aangeraden het drinkwater voor het gebruik te koken. Dit besluit is gisternacht genomen tijdens een spoedvergadering, nadat zaterdagmid dag bij Oudenaarde een vervuiling van het drinkwater was geconstateerd. De oorzaak van de vervuiling is nog niet bekend. Het advies van de waterleidingbe drijven geldt voor een dertigtal ge- DAMASCUS (Reuter). Syrië heeft Turkije gevraagd om hulp bij de opspo ring van een dissidente legerofficier die ervan wordt beschuldigd dat hij opdracht heeft gegeven tot de moord op vermoede lijk 50 militiare kadetten in de Noord- Syrische stad Aleppo. De regering in Damascus meent dat de 29-jarige kapitein Ibrahim Yoessef na de slachting in de artillerieschool van Aleppo op 16 juni, naar Turkije is uitgeweken. Inmiddels zouden 12 Syriërs voor deelne ming aan de massamoord bij verstek ter dood zijn veroordeeld. Twee verdachten, die wel aanwezig waren, werden veroor deeld tot de dood door ophanging. De massamoord in Aleppo, officieel toe geschreven aan de fanatieke Mohamme daanse Broederschap, is de ernstigste cri sis waarmee het Syrische bewind van president Hafez al-Assad sinds deze in november 1970 in een staatsgreep aan de macht kwam, te maken heeft gekregen. Officieel is gezegd dat 32 kadetten wer den gedood, maar volgens ingewijden zijn later nog eens 18 kadetten bezweken aan hun verwondingen. Volgens diplomatieke kringen in Dama scus zijn de Syrische leiders uitermate verontrust, niet in het minst omdat Yoes sef een gerespecteerd lid van de regeren de Baath-partij was en de meeste slachtof fers behoorden tot de mohammedaanse minderheidssekte der alawieten. ’s Lands meest vooraanstaande alawiet is president Assad zelf. Zijn sekte maakt maar 15 percent van de Syrische bevol king uit, maar bezet alle sleutelposten in leger, regering en Baath-partij. Yoessef was volgens diplomatieke krin gen belast met de „politieke vorming” op de school in Aleppo. Sinds de massamoord in Aleppo zijn de veiligheidsmaatregelen in Damascus zichtbaar verscherpt. In de lounge van het grootste hotel lopen eveneel rechercheurs in burger als gasten rond. Niettemin is vier dagen na de massa moord in Aleppo een nieuwe moord ge pleegd. Woensdag werd de onderdirecteur van de Mezze-gevangenis in Damascus, een alawiet. doodgeschoten toen hij in zijn auto op weg was naar zijn werk. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Israel heeft gisteren drie dorpen in Zuid-Lïbanon gebombardeerd. Bij de actie zouden tenminste 20 mensen zijn gedood of gewond. Volgens de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zijn de slachtoffers allen vrouwen en kinderen. Het bombardement volgde enkele uren na de bomaanslag gisteren op een busstation in Tel Aviv. Daarbij kwamen twee Ara bieren om het leven. De PLO heeft de verantwoordelijkheid voor die aanslag opgeëist. Volgens Israel heeft het bombardement alleen „terroristen-concentraties” getrof fen. De PLO zegt dat het gaat om gewone dorpen ten zuiden van de havenplaats Sidon en bij Sachmor in de Bekaavallei, waar nauwelijks Palestijnse guerrilla’s wonen. De schilder en zijn gezin laten zich dit niet twee keer zeggen, en vanaf de eerste dag zitten ze altijd om zes uur klaar om aan te vallen. Na een paar keer zegt de vrouw van de schilder: je moet er iets voor terugdoen, geef hem een schilderij, dan kan hij dat in zijn restaurant hangen, dat vrolijkt de boel een beetje op. Ik geef hem niet één schilderij, antwoordde de schil der (op zijn schnitzel kauwend), ik geef hem elke maand een schilderij! Voor wat hoort wat! Na drie jaar had de restaurant- eigenaar 36 schilderijen, hij wist er geen raad meer mee, al zijn vrienden en fami lieleden had hij er ook al een paar gege ven, en bovendien vond hij ze lang niet allemaal even mooi. Moet je horen, zei hij op een avond, blijven jullie gerust komen eten, maar doe mij één plezier: hou die schilderijen nu maar verder, ik heb er geen ruimte meer voor. Toen werd de schilder verschrikkelijk kwaad. Wat verbeeldde die restaurantei- genaar zich wel? Als zijn toeristenmenu goed genoeg was om door hem en zijn gezin opgevreten te worden, waren zijn schilderijen zeker goed genoeg om opge hangen te worden! Zo is ongeveer de situatie, ook in werkelijkheid. Naast de boterberg nu een kunstberg. CRM weigert nu de nodige middelen te verstrekken „omdat dat niet passend is in het elite- kunstbeleid”. Dat laatste klinkt wat al te heetgebakerd. Behalve Zweden schijnt er geen land ter wereld te zijn waar de kun stenaars zo au serieux genomen worden dat ze in een soortement loondienst van de staat zijn. Of behoor je dan juist tot de elite, vergeleken met de arbeiders op de fabriek, en het personeel op het kantoor? De enige verbinding met de buitenwe reld hadden de bezetters zondagmiddag via een WC-raam op twee hoog aan de achterkant. Aan een touw werden levens middelen naar boven gehesen, en ook een sjoelbak. „En zitten ze binnen nu ook te schilderen?”, vroeg ik aan een van de actievoersters beneden. De omgeving leek me inspirerend genoeg, al was het maar om hier en daar een snorretje extra aan te brengen. „Nee”, zei ze„ „kleurpotloden wilden ze niet hebben, alleen een sjoelbak”. Het was zondagmiddag half één. Op de trappen van het Van Gogh Museum zaten enkele tientallen buitenlanders te wach ten tot het museum om één uur open zou gaan. Een Duits echtpaar met kinderen, dat zich blijkbaar wat ontheemd voelde tussen al die gesloten musea, vroeg me waar Madame Tussaud was. Ik legde uit dat dit wassenbeeldenmuseum niet in de museumbuurt was. Maar ongetwijfeld wel open zou zijn. Opener in ieder geval dan het Rijksmuseum, waarvan alle deu ren door de bezetters gebarricadeerd wa ren. Bij de ingangen borden in vijf talen, waarop gemeld werd dat het museum tot zeker de volgende dag gesloten zou zijn. „Onze excuses”, stond er ook in vijf talen bij. Enkele pamflettistische schilderwer ken versterkten de argumentatie niet, maar dat hoefde ook niet: zij vielen niet onder „kunst” maar onder „strijd”, net als de CPN-verkiezingsborden. Zou ik erg boos zijn, vroeg ik me af, als ik als Japanner voor een toe-deur kwam? Of zou ik denken: ha!, dat is weer eens iets anders, ik maak wat mee, een befaamd museum gesloten omdat hedendaagse kunstenaars verontwaardigd zijn! NIET omdat de staat hen laat verhongeren, NIET omdat de staat zou weigeren hun een maandelijkse afkoopsom te oetalen in ruil voor schilderijen, maar omdat de staat zegt geen geld meer te hebben om al die schilderijen netjes te bewaren, of grootmoedig uit te delen. Het gaat dus niet in de eerste plaats om geld, meer geld, maar om zoiets godvruchtigs als de om gang met kunst. I zou kunnen zijn gedaan om de politie op j het dwaalspoor van een roofmoord te brengen. Het was bekend dat de garage houder nooit grote geldsbedragen in huis had. Iran genationaliseerd Volgens de ayatollah Sadegh Khalkhali in de Iraanse hoofdstad Teheran, is de raadselachtige internationale terrorist „Carlos” belast met de moord op de sjah. Zoals bekend heeft het bewind in Iran eerder een hoge beloning uitgeloofd voor het vermoorden van de voormalige Iraan se keizer. Volgens Khalkhali zouden ook sandinisten en andere guerrilla-strijders in Zuid-Amerika aan de operatie deelne men. „Carlos” zou onder meer betrokken zijn geweest bij de gijzeling van PEC- vertegenwoordigers in Wenen, een paar jaar geleden. Intussen heeft de leiding van het Natio naal Democratisch Front (NDF) in Iran, de belangrijke oppositiegroepering in dat land, de ayatollah Khomeini er van be schuldigd te proberen een rechtse auto cratie te vestigen. Volgens de leiders van de NDF huren onbekenden oproerkraai ers om bijeenkomsten van het front te verstoren. Maar ook worden vergaderin gen van tegenstanders van Khomeini’s MOW'*

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3