d Damiate Pers Ja JA iRk NOTITIES OVER: IJmuider Courant 01 ba iel *4 BB* ft ft X I»;.-! IfWl JUNI 19 7 9 MAANDAG 2 5 4 M A X fff G y .KJ:! ^ccraSSE machtwisselingen, militairen en de terugkeer naar een burgerbewind, door Conny Keessen een boeiende polemiek in medische kring over een onverwacht onderwerp, door Kees Klaasse VI groo lokk naai thuis gem als i Vooi een toch vooi Bft wwi v -“<>.,1 Bi 3 V Zuid-Afrika en BURGERS AAN MILITAIRE TOUWTJES OPPER' TOGO Soenyani larki 0 Een Ghanese vrouw op weg van haar dorp naar een waterput Luitenant Rawlings vlak na zijn geslaagde coup 147,50 'W Tanlalei Inmiddels hebben in dat comité van aanbeveling enkele tientallen Nederlandse artsen zitting geno men: een groepje „slechte mensen en naïevelingen”, aldus gooide een Bilthovense arts in zijn lijfblad de knuppel in het hoenderhok. Met de bouw van dit gezondheids centrum voor gevluchte Zuidafri- kanen wordt deze zomer een begin gemaakt. Via acties van de Anti Apartheids-Beweging Nederland is inmiddels reeds meer dan 2'/a ton op tafel gekomen; en de overige l’/a ton lijkt ook geen probleem. De bevolking van Ghana was ech ter niet zo tevreden over de maatre gelen en kwam in actie. Akuffo sloeg hard terug en ongeveer 2100 ambtenaren werden ontslagen, om dat zij het ultimatum van de rege ring weer aan het werk te gaan, hadden getrotseerd. Generaal Akuffo beloofde in zijn nieuwjaarstoespraak dat de rege rende opperste militaire raad zich zelf niet zou inlaten met het organi seren van politieke partijen. Maar hij kreeg niet meer de gelegenheid zijn belofte waar te maken. Het nieuwe regime onder Jerry Rawlings zette op vier juni Akuffo af. Deze officier had drie weken voor deze datum al een poging ge waagd een staatsgreep te plegen, maar die mislukte. Rawlings werd in de gevangenis gezet en de betrek kelijke rust leek weergekeerd. Ech- „Het is trouwens ondenkbaar je in deze maatschappelijke situatie als arts, in naam van de humaniteit, neutraal op te stellen”, meende J. Kouwenberg uit Eindhoven daar over. Dit bleek volledig tegen het zere been van dokter V. Damoiseaux uit Ravenstein, die schreef zowel het „humanitaire als het neutraliteit- sprincipe van de heer Minjon niet meer te zien zitten, nu deze heeft gemeend zich neutraal als arts te moeten opstellen, maar het toch een schandelijke zaak te vinden, dat een ziekenhuis wordt gebouwd voor uit geweken politieke vluchtelingen.” Weinig steun hoeft het Medisch Komitee Angola overigens te ver wachten van dr. V. van Amelsvoort, AFRIKA •GHANA Er zouden ook geen wijzigingen in het Ghanese buitenlandse beleid komen, zei Rawlings; „we blijven aanhangers van de Verenigde Na ties, de Organisatie van Afrikaanse eenheid en de beweging van niet- gebonden landen”. De huidige revolutionaire raad in Ghana noemt zichzelf niet politiek gekleurd, hoewel het regime door sommige kringen is afgeschilderd als pro-communistisch. Van Jerry Rawlings is slechts bekend dat hij een Schotse vader en Ghanese moe der heeft en een fervent polospeler is. De arts B. Dijkstra zet de zaken in een brief uit het Zuidafrikaanse Pretoria dan even voor zijn colle ga’s op een rijtje. Zijn diagnose: In De Delftse arts H. Mosterd, die twee jaar lang in Angola werkte, zegt het simpel: „Je helpt nu een maal daar waar het nodig is; een eenvoudig, ook medisch principe”. En: „Het Zuidafrikaanse systeem ondergraaft het welzijn van miljoe nen medemensen; daar kunnen we zeer zeker politiek niet omheen”, aldus Bos. Andere mensen wijzen op de ver diensten van Nkroemah voor de de kolonisatie van Afrika en voor de ongebonden landen, op de juistheid van zijn economisch beleid in plaats van het falen ervan. teert ook de politieke onvrede in dit politiek zeer bewuste land. De Amsterdamse kinderarts J. Geefhuysen, wetenschappelijk me dewerker aan het Instituut voor So ciale Geneeskunde van de VU, spreekt uit eigen ervaring. Geef huysen was kinderarts in het Ba- ragwanah Ziekenhus (Soweto) ge durende zeventien jaar. „Beste he ren, ik lieg niet”, verzekert Geef huysen, waarna hij beschrijft hoe het in Zuidafrika’s zwarte woonge meenschappen is gesteld met de sa nitaire voorzieningen, hoe welis- Tenslotte het standpunt van twee artsen uit het in Medisch Contact zo fel omstreden comité van aanbeve ling voor het ziekenhuis in Tanza- waar de 1000 baby’s in Johannes burg sterven, maar men „ergens op het platteland bezig is” het sterfte cijfer van 150 naar 100 van de 1000 terug te brengen. In Soweto is drie kwart van de opgenomen kinderen ondervoed; 50% van de baby’s is te licht voor de zwangerschapsduur; Het verweer van vier andere art sen, die in Zuid-Afrika werken en samen in de pen klommen, is op merkelijk: „Weinigen in Nederland weten dat er hier zwarte miljonairs zijn”, schrijft dit vierspan. Het is goed dat de „modale” Ne derlandse arts iets van zijn heilige doktershuisje sloopt en met open ogen in de maatschappij gaat staan. Trimbos en Van der Does hebben natuurlijk gelijk. En dat is tegelijk het verbijsterende aan deze discus sie, waarvan het op zich hoog tijd was dat die eens gevoerd ging wor den onder de Nederlandse artsen. DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr H. C. van der Mije Een woordvoerder van de militaire junta verklaarde voor de Ghanese televisie dat de nieuwe burgerrege ring zal moeten onderhandelen met de regerende raad van de strijd krachten. HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning De plaat winti mers nood de m hun gara lings gen verri jaar onov T vro ziel aar rin; opg Vo< wa: de wei ver in i zoe hai afz Bei van 1 ondei Ra verg kont voor poli! gem dag de 1 IJm diet inm: korr gevi Veis wen het volg jekt wer da 1 dag een zelf) ope V 311 plai pen vro jart 194‘ van wal ond voort sprei stand reau nog i Tibei inbe« wen die b jaar een i korp; Bij tenw voen wijk: rings assis ding Bij ten en h gemi hanc seize publ erg i men’ toezi lakv gene gen i co D SC a o Navrongot Bolgatanga •Wa Ook bij de Haarlemse arts J. Hou- weling slaan statistische gegevens uit jaarboeken en Zuidafrikaanse propagandamateriaal met aan. Hij is een van de oprichters van het Medish Komitee Angola en schrijft altijd al veel kritiek te hebben on dervonden van collega’s als De Waard en Glazenburg, „die nooit moe worden verwerpelijke apar- theidsregimes te verdedigen door te wijzen op de fantastische prestaties zoals er in WO II ook altijd weer mensen waren die Hitler verdedig den, omdat hij van die mooie auto banen liet aanleggen.” Hoe het ook zij, de meerderheid van de Ghanese bevolking be schouwt hem nog steeds als een „vader des vaderlands”. Sinds drie maanden wordt in Me disch Contact, het weekblad van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst, een soms pittige discus sie gevoerd over het onderwerp ge zondheidszorg en apartheid. Dit naar aanleiding van een in dit vak blad verschenen oproep van het Medisch Komitee Angola aan medi ci'toe te treden tot het comité van aanbeveling voor de bouw van een ziekenhuis in Morogoro (Tanzania) voor het African National Congress (ANC). ter drie weken later bevrijdden aan hangers hun leider en ditmaal lukte de opstand wel. De staatsgreep kostte aan honderden mensen het leven, aldus een verslaggever van de Nigeriaanse televisie. De 32-jarige Rawlings beschul digde de regering van Akuffo van wanbestuur en het laten ineenstor ten van de economie. Maar, zo be loofde Rawlings, de algemene ver kiezingen zouden gewoon door gaan. Zij het dat de overdracht van het bewind aan de burgers op zijn minst drie maanden zou worden uitgesteld. „Die tijd is nodig voor de zuivering van de strijdkrachten”. Morogoro bevindt zich geen ge meenschap van Zuidafrikanen die hun land hebben moeten verlaten om zich aan vervolging door het apartheidsregime te onttrekken, maar een gezelschap actieve terro risten; de jongeren voor wie nu in Tanzania een school wordt ge bouwd hadden, „indien zij hun ei gen scholen en leermiddelen niet in brand hadden gestoken”, inmiddels in alle rust in Zuid-Afrika de door henzelf verstoorde opleiding kun nen voltooien; het is onjuist dat alle democratische organisaties in Zuid- Afrika verboden zouden zijn; er is geen toenemend aantal slachtoffers van het apartheidsregime; het Afri can National Congress is een com munistische mantelorganisatie. En dan was er de Hilversumse chirurg dr. J. Glazenburg, die met een fors aantal statistische gege vens poogde aan te tonen, dat de zwarte in Zuid-Afrika „en in Zuidwest-Afrika medisch uitste kend wordt verzorgd en goed is gekleed en gevoed”. Het is dan echter wel zaak dat hij zich terdege van de feiten op de hoogte stelt, alvorens zijn overigens even gewaardeerde mening te ber- v Keer op keer is door feiten en onderzoekingen aangetoond dat het volstrekt verwerpelijke apartheids systeem in Zuid-Afrika met zijn aparte onderwijs-, werk- en woon- kansen voor de zwarten er onder meer oorzaak van is dat de gezond heidstoestand van de zwarte bevol king ronduit slecht genoemd kan worden. De gezondheidszorg in Zuid-Afrika is een wapen in de han den van de blanke om de miljoenen zwarte burgers uit te buiten en te onderdrukken. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Een terugblik in de geschiedenis leert dat Ghana, vroeger een kolo nie van Groot-Brittannië, een aan eenschakeling van staatsgrepen heeft gekend sinds de val van Nkroemah in 1966. Uit zijn tijd da- haalt daarmee een even oud stokp aard van Zuidafrikaanse stal. Hij zwaait in zijn brief ook nog even met „medische ethiek” en verstaat daar onder dat „een ziekenhuis bouwen voor duizend uitgeweken politieke vluchtelingen met een linkse signatuur, in strijd is met de principiële opvatting dat een arts neutraal moet zijn in zijn hulpverle ning”. In Ghana is de bevolking vorige week naar de stembus gegaan om een nieuw burgerbewind te kiezen. Zeven jaar geleden werd het laatste burgerbewind ten val gebracht na een coup van het leger onder leiding van generaal Ignatius Acheam- pong. Dit oud-staatshoofd was één van de eerste slachtoffers van het nieuwe regime van jonge officieren uit de Ghanese luchtmacht, dat door een staatsgreep in juni aan de macht kwam. Dit militaire regime wordt geleid door de luchtmachtof ficier Jerry Rawlings, die heeft aan- gekondigd Ghana te „zuiveren”. Die grote schoonmaak is vooral ge richt tegen de wijdverbreide cor ruptie in het land. Radio Accra meldde vorige week dat generaal Acheampong en een voormalig bevelhebber van de Gha nese grenswacht, generaal Uteka, door een vuurpeloton geëxecuteerd waren. Door een speciale revolutio naire rechtbank werden zij schul dig bevonden aan corruptie. Het Londense dagblad The Daily Tele graph schreef dat naar schatting nog honderd tot tweehonderd voor malige officieren in barakken op hun proces wachten. Het zijn kop stukken uit het vorig militair be wind, generaal Fred Akuffo en zijn naaste medewerkers. Zij schoven vorig jaar juli Acheampong aan de kant. Het plan om Ghana dit jaar een parlementaire democratie te geven komt van Akuffo, die in zijn nieuw jaarstoespraak voor radio en televi sie de vorming van politieke partij en aanmoedigde. Hij was daartoe overigens min of meer gedwongen na de opheffing van de noodtoe stand in Ghana, die twee maanden duurde. Die noodtoestand werd no vember vorig jaar afgekondigd, na dat duizenden ambtenaren in sta king waren gegaan ter ondersteu ning van hun eisen voor meer sala ris en betere werkomstandigheden. Generaal Akuffo had in tegen stelling tot het door hem omverge- worpen bewind van de vorige week geëxecuteerde Acheampong strenge maatregelen genomen te gen de hollende inflatie (in drie cij fers) en nog harder achteruithollen- „Ziektepaleizen zijn niet de oplos sing, maar wel immunisatie, ge zondheidsvoorlichting en eerste- lijnszorg”, aldus Geefhuysen. die sinds een jaar in ons land woont. In 1957 werd Ghana onafhanke lijk van Groot-Brittannië en het eer ste staatshoofd werd Kwame Nkroemah, over wiens socialisti sche bewind nu zeer verschillend wordt geoordeeld. De een verwijt de toendertijd zeer geprezen staats man grootheidswaan en wanbe heer. Nkroemah zou door en door corrupt zijn geweest en miljoenen hebben uitgegeven aan prestigepro jecten. Hij baadde in weelde, hui chelde over Afrikaans socialisme en liet zich vereren als een godheid, zeggen zijn critici. nia. De gynaecoloog G. van der Does en de sociaal-psychiater prof, dr. C. Trimbos laten er gaan twijfel over bestaan hoe zij in tegenstel ling blijkbaar tot een gedeelte van de medische stand in Nederland inhoud geven aan het zo vaak ge prezen neutraliteitsprincipe van een arts: „Ook als wij hun besluit samen met hun kinderen de apart- heidsmaatschappij te ontvluchten, niet verstandig vinden, kunnen we nog enige solidariteit tonen met de medische omstandigheden waaron der zij leven. Of is een dergelijke houding alleen voorbehouden aan naïevelingen en slechte mensen?” per jaar worden in het Baragwa- nath-centrum 3000 baby’s voor di arree behandeld, 's Winters is long ontsteking een kolossaal probleem, vooral als gevolg van mazelen. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 de economische situatie. Hij kreeg daarvoor zelfs een lening van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en dat wil toch wel wat zeggen. lector gezondheidszorg ontwikke lingslanden in Den Bosch, die het ontwerp-programma-van-eisen voor het hospitaal bol vond staan van „blatende onwetendheid en vaktechnische onbegrijpelijkhe den” en daarom zijn collega’s van harte oproept zich goed te overtui gen van de merites van het plan dat zij steunen. Spoorweg Belangrijke weg km 2Q0 Maar ook na de val van Nkroe mah aan de macht gekomen militai ren konden niets doen aan de slech te economsiche situatie: schaarste aan levensmiddelen, geldontwaar ding, achteruitgaande levens omstandigheden, corruptie en on derdrukking. Drie jaar na de coup tegen Nkroe mah werd het opnieuw geprobeerd met een burgerregering onder de gekozenpresident Kofi Boesia. In 1972 werd hij door de militaire van Acheampong terzijde geschoven vanwege de slechte economische toestand en zijn tanende populari teit. Sindsdien is voortdurend gezin speeld op terugkeer naar een bur gerbewind zijn militairen die voor zo’n bestuur zullen zorgen. Zij hou den echter de touwtjes in handen. En masse klommen de vakbroe ders vervolgens in de pen, waar door zich een felle polemiek ontspon. De kritiek van die ene Bilthoven se arts, prof. dr. F. de Waard, was lang niet mals en bevatte een groot deel van de argumenten die ge woonlijk worden af gevuurd op de genen die steun betuigen aan de vrijheidsstrijd in zuidelijk Afrika. Met een aantal onjuistheden wordt volgens De Waard, de Neder landse arts en dus het publiek misleid. De indruk wordt gewekt dat de Zuidafrikaanse Bantoe-ge- meenschap te Morogoro bestaat uit vluchtelingen voor de terreur van het apartheidsregime. In werkelijk heid, weet prof. dr. De Waard, gaat het om een groot kamp, waar geron selde kinderen een militaire oplei ding krijgen in terrorisme. „Kinde ren krijgen hier les in de kunst van het moorden op blank en zwart.” Het geld gaat bovendien niet naar een ziekenhuis, maar er worden wa pens voor gekocht, waarna deze dokter besluit met te betreuren dat de Nederlandse pers zo weinig aan dacht besteedt aan „de positieve ontwikkelingen die ginds (in Zuid- Afrika - red.) aan de gang zijn.” „Jammer dat Nederlandse artsen zich geroepen voelen mee te helpen om het wereldcommunisme te on dersteunen”, valt A. Minjon uit Wamsveld zijn collega bij. Minjon Glazenburg wordt in Medisch Contact bijgevallen door de Utrechtse zenuwarts prof. dr. J. van den Berg. De huisarts B. Bos zag het weer heel anders: „Wij zijn meestal zo druk bezig met de belan gen van onze patiënten en niet in de laatste plaats van onszelf en alles wat daarbij komt kijken, dat we nauwelijks nog aandacht, laat staan interesse, hebben voor het welzijn en de gezondheidszorg buiten onze grenzen.” De partijen die de afgelopen we ken de belangrijkste rol in de ver kiezingen hebben gespeeld, bestaan uit aanhangers van vroegere staats hoofden van Ghana. De liberale volksfrontpartij van Victor Owoe- soe, advocaat en econoom, bestaat uit volgelingen van de toenmalige president van de burgerregering, die in 1972 door de militairen van Acheampong terzijde werd gescho ven. De Nationale Volkspartij van Hilla Limann, oud-diplomaat, is een voortzetting van de verboden partij van wijlen president Kwame Nkroemah. Artsen over principes KoemasiJ Oboeasi/Koforidoeïu t 9^ -ffi' Asarfiankesej^ 3§ekondi /Takoradr A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4