rond de losplank PvdA vraagt om versnelde inning casino-schuld R Winkel Breezicht met rolgordijn eindelijk afdoende beveiligd 289 L JAARVERSLAG 1978 MELDT ONRUSTBAREND VERTREKOVERSCHOT plein 1945 deze week Snelle Visser neem firma Houtkamp over Trieste bladzijde it Velsense voetpaden taboe voor ruiters Kruimeldiefjes in open huis Mooi weer, magere vangsten voor Velsense hengelaars Onverkort Overtollige inventaris Emmaschool gaat naar gemeente Velsen Adequaat Plaatsgebonden Opkomst bij onderzoek baarmoederhalskanker iets gestegen vaste klant” 5 1979 VELSEN-IJMUIDEN MAANDAG 25 JUNI JUT" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Politiekorps Velsen kampt met een ongekend groot personeelsverloop door het ontbreken van woonruimte als lokkertje bij de personeelswerving. Nieuwe mankracht die de sprong naar Velsen desondanks aandurft neemt dagelijks tussen bureau- en thuisadres lange reistijden voor lief. In het jaarverslag 1978 van het gemeentelijke korps wordt melding gemaakt van interne spanningen als gevolg daarvan en vertrek van gekwalificeerde medewerkers. Voor een baan met woning bestaat een duidelijke voorkeur waartegen een functie bij het Velsense korps hoe aantrekkelijk ook op den duur toch niet opweegt. Acht korpsleden gaven dit in 1978 als motief op voor hun vertrek naar elders. naturel grmPffi*4: r 5^1 1 Werving Velsense politie stagneert het toenemende aantal vernielingen en diefstallen. De recherche-afdeling had in Noord en Velsen-Noord) en twee steek partijen. De betrokkenen konden in alle i. (Van onze stadsredactie) moeten kunnen tonen. liifiii liviti iiiiïiiui gevallen tegen 1336 in 1977). Het aantal opgeloste zaken liep terug van 472 (1977) naar 468. Dit ongunstige beeld tegenover het voorafgaande jaar moet volgens het jaaroverzicht worden toegeschreven aan 1978 te maken met twee roofovervallen (op postagentschappen in Santpoort- drie gevallen direct dan wel na naarstig speurwerk worden aangehouden. Het aantal misdrijven af te handelen door de afdeling recherche gaf over 1978 een aanmerkelijke stijging te zien (1627 i i i i i it hij p de gens ber- Ne- ilige jpen aan. gemeenteraad die het komende donder dag op de agenda heeft. Ten behoeve van Toen onderwierp 60,8 procent van de vrouwen die een oproep in huis kregen zich aan het onderzoek. Er kwam een aantal berichten binnen van verhinde ring. Een aanzienlijk percentage van de opgeroepenen liet domweg niets horen. Voor een zo groot mogelijke deelname waren 31 mei en 1 juni dit jaar zogenoem de herhaaldagen bedoeld voor de vrou wen die in maart om welke reden dan ook verhinderd waren. Dit systeem werd ook in voorgaande jaren gevolgd bij dit onder zoek. De uitslag nog te verkrijgen aan de hand van gemaakte „uitstrijkjes”, komt afzonderlijk in de publiciteit. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Huize Breezicht, het ge meentelijke bejaardencentrum aan de heeft. Die openheid is voor directeur H. N. Juffermans een principekwestie waar aan op het punt van de veiligheid nogal wat bezwaren vastzitten. Ook met een receptioniste geposteerd rechts ach ter de toegangsdeur wordt het gebouw beschouwd als verlengstuk van de open bare weg. Jeugd uit de buurt neemt dat wat al te letterlijk. Uit de winkel die de bewoners van levensmiddelen voorziet wordt sinds vorig jaar herhaaldelijk Met de diefstal van rookartikelen ter waarde van enkele honderden guldens eind vorig jaar was de maat vol voor de heer H. J. te Loo, vaste pachter van deze „winkel binnenshuis”. In een brief aan de gemeente, de verhuurder, eiste hij op kor te termijn een afdoende afscherming van zijn winkelnering. Met een kredietvoorstel B. en W. besloten tot die beperkende maatregelen na klachten van wandelaars. Ruiters worden nogal eens buiten de spe ciale ruiterpaden op grasvelden en wan delpaden gesignaleerd. Beplantingen en gazons lopen daarbij schade op en voetpa den worden bij gebruik door ruiters om gewoeld en daardoor slecht begaanbaar. Dat heeft tot nu toe een betalingsachter stand van drie (kwartaal)termijnen opge leverd. Kort voor het opengaan van het winkeltje in Breezicht op een doorde weekse middag herhaalt hij de argumen tatie vastgelegd in de brief naar de ge meente. „Een winkel zonder af doende be veiliging is een aanfluiting binnen een bejaardentehuis dat bij de opening aan alle moderne eisen voldeed. Er is bij de inrichting beknibbeld op een voor mij wezenlijk onderdeel”. De diefstallen uit zijn winkelvoorraad vonden tot nu toe altijd plaats op de stille tijd rond zes uur ’s avonds. Via het door zichtige plastic scherm kan gemakkelijk een keus worden gemaakt uit de aanlok kelijk uitgestalde voorraad op en tegen de toonbank. Het scherm is herhaaldelijk gerepareerd na beschadiging door de jeugdige dieven die het met mes of schaar bewerkten om makkelijk in de uitstalling een greep te kunnen doen. Ook zonder vernieling is het doorzichtige gordijn ech ter gemakkelijk te omzeilen door het sim pelweg een eindje op te trekken. Een aantal kruimeldiefstalletjes door directeur Juffermans tot nu toe uit eigen zak vergoed. „Ik beschouwde dat altijd als de tol die wij hier moeten betalen aan de vrije toegankelijkheid voor het publiek”. Daar wordt in Breezicht onverkort aan vast gehouden. Met vroegere sluiting van de hoofdingang (twaalf uur werd tien uur) eerder dit jaar is op dat punt wat water bij de wijn gedaan. De steeds terugkerende winkeldiefstalletjes vormden daarvoor de aanleiding. VELSEN. De gemeente Velsen zoekt nog een passehde bestemming voor een deel van de inventaris van de Emma school in IJmuiden-Oost die met ingang van het schooljaar 1979-1980 wordt sa mengevoegd met de nabijgelegen Pieter Vermeulenschool. Het gaat om schoolmeubilair en ook technische hulpmiddelen als radio- en tv- toestellen, platenspeelapparatuur en be nodigdheden voor film- en diaprojectie. Een gedeelte van de leermiddelen is op verzoek van het schoolbestuur toegewe zen aan de Pieter Vermeulenschool of gaat naar de Prinses Beatrixschool. De winkel dichtbi/ ae hoof Omgang van Huize Breezicht aan de Keizer Wilhelm- straat. Met alleen plastic gordijnen ter afslui ting een regelrechte uitgang voor kinderen uit de buurt. Bepaald ongerieflijk is de huisvesting van het korps zelf. Een werkcommissie onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Molendijk legt een redelijk grote voortvarendheid aan de dag bij werkbe sprekingen die uiteindelijk tot de tot standkoming van een nieuw politiebu reau zullen moeten leiden. Het overigens nog uiterst solide hoofdbureau aan het Tiberiusplein in Umuiden-Oost is met inbegrip van de omliggende noodgebou wen te klein voor de 129 manschappen die het korps op het eind van het verslag jaar telde. Bij de voorbereidingen voor een nieuw onderkomen wordt van een korpsgrootte van 150 man uitgegaan. VELSEN. Op twee data in maart, op 31 mei en 1 juni vond in Velsen onderzoek plaats op baarmoederhalskanker Oproe pen voor deelname werden gericht tot de vrouwelijke bevolking van de geboorte jaren 1926, 1929, 1932, 1935, 1938, 1941 en 1944. Er was een deelnemingspercentage van 66,8 (1829 van de 2.752 opgeroepenen) wat gunstig afsteekt tegenover eenzelfde onderzoek vorig jaar. bben jelijk scus- tijd I wor sen. n der prof, wij fel mstel- e van md ik ge- van esluit jpart- .'hten, »n we iet de aron- elijke i aan m?” Alleen al aan de maandagmarkt miste men een tiental schepen door overblijven op zee en de reparaties aan de schepen. van 8500 voor montage van een stalen rolgordijn, agendapunt voor de raadszit ting van donderdag maakt dit verzoek eindelijk kans te vorden ingewilligd. „Rij kelijk laat”, zegt de heer Te Loo. Hij drijft een kruidenierszaak aan de Bloemstraat (hoek Kadestraat) in oud-IJmuiden. De vestiging in Breezicht en een soortgelijk verkooppunt in Huize De Moerberg (Zuid- erkruisstraat, IJmuiden) zijn voor hem uit winstoogpunt nauwelijks nog interessant bij regelmatige diefstallen. De gemeente heeft hij bij zijn verzoek om een betere beveiliging de pen op de neus gezet door de pachtrekening „over te slaan” zolang de geëiste voorziening niet getroffen is. De kantoorbarak, in 1977 op de binnen plaats neergezet, droeg met tocht in de winter en vaak ondraaglijke hitte ‘s zo mers opnieuw alle kenmerken van de noodvoorziening. Daarover kunnen ook de manschappen van de technische dienst hun zegje doen. Een tochtige en koude garage fungeerde als werkplaats en stal- lingsruimte. Controles van grote voertui gen moesten in de open lucht worden verricht wat op het eind van het verslag jaar bij felle vorst en ijzige neerslag bijna onoverkomelijke problemen opleverde. jeugdigen”). De problemen met Telstar- supporters op Schoonenberg hebben zich zelf opgelost door de belabberde presta ties van de betrokken profclub, zo wordt laconiek opgemerkt onder het kopje „Bij zonder toezicht” (hoofdstuk Algemene Dienst). Meegerekend de drie beschikbare mo torfietsen had het korps Velsen in 1978 31 voertuigen op de weg met bij elkaar voor surveillance en andere routineritten ruim 750.000 kilometer op de teller. Het eigen informatiecentrum vormde voor uitwisseling van feitenmateriaal in tern en naar buiten toe een onmisbare schakel. Nieuwe sorteerapparatuur ver gemakkelijkte hier snel en adequaat wer ken. Voor een nieuw te starten afdeling Planning werden vast de eerste stappen gezet. Het feit dat de korpsen Beverwijk en Heemskerk eerdere afspraken voor deelname hierin gedurende 1978 nog niet- nakwamen wordt teleurstellend genoemd. Naar Haarlemse kant laat de samenwer king nauwelijks iets te wensen over. Met de meldkamerregistratie wordt volledig de werkmethode van het Haarlemse zus- terkorps gevolgd. De afdeling bijzondere wetten van het Korps Velsen deelde in 1978 135 processen-verbaal uit. Wegens stroperij maar ook voor overtreding van de Wet op de Kansspelen en de Drank en Horecawet (negeren sluitingstijden) en clandestiene zendactiviteiten door radioa mateurs. Voor de zeven wijkagenten die vorig jaar op Velsens gebied in touw waren leverden de surveillancewijken IJmuiden- Oost, IJmuiden-West (met zijn vele hoog bouw) en ook Santpoort-Noord relatief het grootste aantal probleemsituaties op waarbij op verzoek dan wel op eigen initi atief werd ingegrepen door de betrokken wijkagent. In de dagrapporten scoorde „bemiddelen bij huiselijke twisten dan wel burenruzies” het hoogst gedurende 1978. Ook bij gevallen van overlast (ge luidshinder, overlast van jeugd en die ren”) werd de wijkagent nogal eens in de arm genomen (228 gevallen). Door Velsens Bij de surveillancedienst, voor de bui tenwacht essentieel onderdeel van de uit voerende taken, zijn na invoering van de wijksurveillance in 1976 verdere verande ringen op til in de vorm van projekt- en assistentiesurveillance. Aan de voorberei ding daarvan is in 1978 ijverig gewerkt. Bij het strandtoezicht vanuit politiepos ten aan de IJmuiderslag (Strand Zeebad) en het zogenoemde oude strand werd het gemis aan een passend vervoermiddel als handicap ervaren gedurende het strand- seizoen 1978. De dienstverlening aan het publiek bleef daarmee noodgedwongen erg plaatsgebonden. In de rij van „evene menten” waarvoor politiemensen voor toezicht moesten opdraven wordt de lui- lakviering van vorig jaar als dissonant genoemd door de toenemende vernielin gen („een kwalijke sport voor steeds meer (Van een medewerker) In deze tijd waarin in normale tijden de „hollandse nieuwe” zou moeten domine ren en de verse zeevis wel wat in gedrang kwam is er toch uiteindelijk niets nieuws onder de zon waar te nemen. In alle win kels worden weer nieuwe haringen aange boden, maar of ze van hollandse afkomst zijn wordt niet vermeld en dat is voor degenen die hier nauw bij betrokken zijn toch wel een nare zaak. Zo spraken we deze week enkele schippers die van jongs af aan, eerst met de vleetlogger en daarna met de trawler, naar haring visten. Deze mensen zitten wel in de hoek waar de slagen van de haringvisserij vallen. Te recht werd door deze mensen gesteld dat de haringhandel, en dan niet in het minst de kleinhandel in haring, geen enkel na deel van de getroffen maatregelen heeft ondervonden, ja er zelfs nog wel bij vaart. De consument eet evengoed de haring. De consument zal niet altijd juist kunnen onderscheiden wat voor haring hij eet, maar doordat er door diverse handelaren te pas en te onpas haring gekocht wordt bij wie ze dan ook maar te koop zijn, van deze haring wordt dan de zogenaamde nieuwe haring gemaakt. Maar evenals alle hout geen eikenhout is, is er ook een grote verscheidenheid aan haring. Dat komt in de smaak, voor de liefhebbers zeker, wel tot uiting. Men kan er van overtuigd zijn dat als mijnheer thuis komt met een vijf tal haringen om zijn vrouw of gezin te verrassen en deze haringen zijn niet te eten, waardoor er bijna een echtelijke twist ontstaat als dan ook nog bekend wordt dat pa daar 12,50 voor heeft be taald, dan kan men er van overtuigd zijn dat deze pa de eerste maanden geen ha rinkje meer mee zal nemen om zijn vrouw of gezin te verrassen. Hierdoor is het wel te verklaren dat de verkoop bij de bona fide handel nog geen 60 percent van de verkoop in voorgaande jaren is geweest. Men is wel bereid om een goede prijs voor een goede haring te betalen, maar voor een artikel dat niet te pruimen is heeft men geen cent over. n en it het ieids- t zijn roon- nder :ond- evol- kan in han enen :n te De technische dienst kreeg 674 auto’s en tweewielers ter controle aangeboden. On overkomelijke technische mankementen leidden in 226 van die gevallen tot een proces-verbaal. De Velser tunnel (ver keersaanbod 22.359.351 tegen 21.887.888 in 1977) gaf op zichzelf handenvol werk. Er werd 712 maal uitgerukt na verbreking van de hoogtedraadmeters. 243 Motor voertuigen (auto’s en motorfietsen) liepen in één van de tunnelbuizen vast en moes ten worden weggesleept. 1978 Sloot in Velsen met 193 aanrijdingen met lichame lijk letsel in zes gevallen direct dan wel kort na het ongeval de dood ten gevolge hebbend. De tunnelramp (11 augustus 1978) was een trieste bladzijde in de rap portage durende 1978. VELSEN. In de Velsense parken en plantsoenen worden ruiters voortaan uit sluitend op voor hen aangewezen ruiter paden geduld. Daar komt als beperking bij dat paardesportl lefhebbers tijdens ritten door het Velsense groen een ruiter- bewijs van de Stichting Recreatieruiter ir Eén van de zeven Velsense wijkagenten op pad in de uitgestrekte gemeente. Als vertrouwens man voor de buurt speelde de wijkagent ook in 1978 een sleutelrol als vraagbak en bemiddelaar in tal van onverwikkelijke situaties. Aan de andere kant is het weer' verblij dend dat de KW 123 „Holland” de komen de week weer naar zee kan vertrekken na een totale onderhoudsbeurt, want het ont breekt de handel totaal aan vis uit de noordelijke Noordzee. Hierbij moet opge merkt worden dat de importeurs aan de allergrootste nood hebben voldaan door diverse steengoede vissoorten aan te bren- Al dit voorgaande heeft er belangrijk aan mee gewerkt dat de verkoop van verse vis vrij vlot heeft kunnen plaats vinden, waardoor er vrij hoge prijzen voor de vis konden worden betaald. Nu is het een vaststaand gegeven dat er niet te veel werd aangevoerd; de visserij viel wat tegen, maar ook zijn er verschillende kot ters aan hun onderhoudsbeurt bezig. HAARVEM. Transportbedrijf De Snelle Visser in de Waarderpolder heeft de bodedienst Joh. Houtkamp in Haarlem overgenomen en in het bedrijf geïnter- greerd. Dit bemkent dat de Snelle Visser nu ook gaat rijden naar de regio’s IJmond en Alkmaar, waar Houtkamp actief was. De heer Houtkamp is in het bedrijf opge nomen. Omdat alles op de Fustweg in het industriegebied geconcentreerd is, zal de Houtkamp-garage aan de Parklaan wor den afgestoten. De Snelle Visser beschikt nu over vijftig bestelwagens en rijdt op Amsterdam, Hilversum, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, IJmond Alkmaar. Bij Houtkamp hoefden geen mensen te wor den ontslagen. Raadszitting. In een verder rustige vergaderweek kan rond de in mei aange- kondigde voortgangsnota over de plan- voorbereidingen in oud IJmuiden enig politiek vuurwerk worden verwachttin de wnhelmstraat IJmuiden> is van de straat af vrij toegankelijk. Ook voor - OTTA„ e s_ i publiek dat er niet direct boodschap de ziekenomroep RUAZ, actief in drie DEN HAAG (ANP). Het PvdA-Ka merlid Ineke Haas-Berger heeft staatsse cretaris Nooteboom (Financiën) ge vraagd, of de kansspelbelastingschuld van de Stichting Casino-spelen ook ver vroegd geïnd gaat worden. In schriftelijke vragen informeert zij naar de totale belas tingschuld van de stichting, die eind vorig jaar was opgelopen tot een bedrag van ruim 231 miljoen gulden. gen waardoor men niet helemaal zonder zat. De kotters die de platvisserij in de om geving van de 57 ste breedtegraad konden uitoefenen hebben hierbij beslist niet on verdienstelijk gevist en sloten dan ook hun reizen beslist niet onbevredigend af. De kleine kotters hebben deze week hun vistijd goed kunnen besteden om uit te zien naar wat mullets. Dit is helamaal een fantastisch gebeuren geworden doordat de handel hier bijzonder van was gechar meerd, werd er de vorige week reeds een goede 400 voor een bak mullets betaald, deze week wisten de afslagers niet genoeg te vragen. Uiteindelijk werd er door de export tot 540 per bak voor uitgelegd. De kotter UK 138 was zo gelukkig om ruim 15 bakken van dit spul binnen te brengen, waardoor het succes van deze laatste reis al bij voorbaat verzekerd was. Ook wer den er fantasieprijzen betaald voor de enkele kisten rode poon die er door de kustvaartuigen werden aangevoerd; naast de bakken platvis die deze schepen normaal weten te verschalken. Aan het begin van deze voorbijgegane week werd per auto en of container tong vanuit de Golf van Biscaje en vanuit de lersezee aangevoerd. Hierbij kon men het verschil met tong van de Noordzee goed waarne men. Dit kwam ook in de prijs wel tot uiting want er lag nu duidelijk een ver schil waar te nemen, zeker wat de grofste soorten aangaat. Toch zijn de schepelin gen allemaal weer naar hun verschillende stekkies gevlogen om zo spoedig mogelijk weer aan het vissen te kunnen slaan. De makreelvangsten van de grootste eenheden gaan gewoon door en naar het zich aan laat zien zal er heel hard gevist en gevangen moeten worden wil men de ver koopmogelijkheden bijhouden. Ook nu ligt er weer een schip in de haven van Amsterdam omdat dit schip te groot was voor de haven van IJmuiden. door gemis aan personeelswonmgen werk de basis vormt. Een topzware agen- da kortom. De raadszitting begint donder- I dag om half acht. De mogelijkheid van een voortzetting vrijdagavond zelfde tijd zelfde plaats wordt in verband daarmee opengelaten. VELSEN. Fraai visweer bleek voor de hengelsportvereniging Velsen geen garantie voor goede vangsten tijdens de zaterdag gehouden competitiewedstrij den. Gevist werd in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Het vangstresultaat bleef over de hele linie povertjes. Van de 196 gevangen vissen van de vereiste maat haalde de deelnemer H. Smeets er veertig boven water met een gezamenlijke lengte van 757 centimeter. Hij eindigde hiermee als wedstrijdwinnaar. Verdere uitslagen: 2. H. Otte sr. 26 stuks (485 centimeter), 3. G. Berkhout 25 stuks (484 centimeter), 4. W. Stet 17 stuks (297 centimeter) en tenslotte J. Jongbloed die met 9 vissen ter lengte van 210 centimeter de vijfde plaats bezette. Zaterdag 30 juni houdt „Velsen” een koppelwedstrijd. IJmondgemeenten, wordt een extra kre diet voorgesteld om uit de kosten van een inmiddeld voltooide studioverbouwing te komen. Voorbereidingskredieten worden gevraagd voor de aanleg van kabel-tv in Velsen en een (gedeeltelijk) nieuw te bou wen politiebureau. De behandeling van het meerjarenplan 1979 tot en met 1983 volgt op eerdere vaststelling van een pro- jektenlijst die voor dit financiële raam werk de basis vormt. Een topzware agen- - - - da kortom. De raadszittine beaint donder- I gestolen. Koek, en repen cho- cola liggen ook als de winkel „gesloten” i is voor het grijpen achter een plastic scherm dat ondanks een stevige ritsslui ting met hangslot tijdens de sluitings uren onvoldoende beveiliging biedt. enige parkeercontroleur sloot 1978 met niet minder dan 1755 geconstateerde overtredingen (van de parkeervoor- schriften).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5