Minister niet gevoelig voor kritiek Wiegel: Noord-Holland tweeën delen De Jong noemt IR aantijging tegen het weer ai Prijsverschillen tussen winkels Bezettingsactie wordt uitgebreid nijman lichfreklame toch in zijn erg groot Dolman wordt Kamervoorzitter Den Uyl „absurd” het woord is aan... vandaag: LAATSTE NIEUWS HAARLEM AKANDINAVIAN shop 2 agenda pagina Tour de France Tevreden Hellingman Enkele opklaringen Strandverwachting Twintigste aanhouding in zaak-bouwfraude EXCLUSIEVE DAMESMODE trefpunt voor de modebewuste vrouw GLAZEN (OPEN DAKEN ^ELLERMEYER WCNWiBMHWtt 7« AMVTCRIMH TS..010 >951831 ftMaAOiWTMAT 10 BEVtRWJK TEL016I0-11531 Kerntorens 38-jarige IJmuidenaar Telefoonbeantwoorders ti (ADVERTENTIE) DINSDAG 26 JUNI 1979 Confucius: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN pagina's 10 van 0l Raaks 22-24 Haarlem. Onder de parkeergarage Speciale aanbieding Katoenen zomerjaponnen uit Finland (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Nooteboom van Financiën overweegt namen van zware belastingfraudeurs via de Staats courant openbaar te maken. Hij heeft hierover vandaag overleg gepleegd met de Kamercommissie, die zich bezighoudt met het rapport van de Commissie-Bijsterveld, inzake belastingfraude in ons land. 2,3,4 11 13 LEKKER VERS FRIS IJS fiiwniN NAfiKS ■1 til KJ 69ste jaargang no. 197 Beurs Binnen- en buitenland Economie Kunst Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips9 Sport17,19,21 Weerrapporten2 Wg w ■'\2 Umuider Courant belastingfraudeur wordt overwogen (Van onze Haagse redacteur) MINISTER WIEGEL het andere bord hangen foto's die een indruk geven van de situatie binnen. (Van onze redactie binnenland) I departement van Handel en Nijverheid en (ADVERTENTIE) Volgens prof. De Jong was het juist het (ADVERTENTIES) 1.00 LD. rijkdommen die deze wereld in zich bergt, en dat zijn er nog al wat, indien men er ook de technologische kennis en weten schappelijke genialiteit bij rekent, wor den voor een zeer hoog percentage voor volkomen improduktieve, beschavingson- ministerie van Handel en Nijverheid waar het meeste verzet tegen de Duitsers werd geboden: „Van Den Uyl weet ik alleen, dat In vier talen wordt bezoekers aan het Rijksmuseum in Amsterdam duidelijk gemaakt, dat ze niet naar binnen kunnen in verband met de bezetting door kunstenaars, die vrijdag begon. De actie is Dat blijkt uit zijn voorstel aan het kabi net voor een herindeling van Nederland in 17 provincies. Vooral het provinciaal be stuur van Noord-Holland is sterk gekant hij een van de belangrijke figuren bij het illegale blad Vrij Nederland was. Dat zegt me genoeg over zijn houding in de oor log”, aldus De Jong. twintig percent oplopen. Tot deze conclu sie komt de Consumentenbond na een Morgen gaat in Fleurance de Tour de France van start. In de Zuidfranse start plaats wordt Bernard Hinault gezien als de grote favoriet voor de eindzege. Van de concurrentie lijken slechts Joop Zoe temelk en Hennie Kuiper mogelijkhe den te hebben in het kielzog van Hinault te blijven. Vitas Gerulaitis en Arthur Ashe wer den op de eerste dag van het Wimble don tennistoernooi uitgeschakeld. Een verrassende opening van 's werelds beroemdste tennisevenement. Zie de sportpagina's Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Enkele opklaringen en morgen overdag droog weer. Matige zuidwestenwind. Minimumtemperaturen rond 11 graden. Middagtemperaturen van 16 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Een zwak front met bewolking lost langzaam op. Morgen droog met zonni ge perioden en een zwakke zeewind. In de middag 17 tot 19 graden, zeewater 16 graden. Verwachtingen: Stabieler met zon en beter strandweer. Als een staat honderd jaar lang goed geregeerd wordt, is de doodstraf overbodig. (ADVERTENTIE) KOOP vanaf S7S,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-4S6456 70 on- °?n Cf0njéstraat 31 - Te). 253630 Haarlem In dat rapport wordt publikatie bepleit van de naam, beroep of bedrijf en adres van zware fraudeurs. Het zou moeten gel den voor iedereen die een navordering van 50 tot 100 procent krijgt of door een strafrechter wordt veroordeeld terzake. Nadeel van deze deling is volgens Wie gel dat het Noordzeekanaalgebied in tweeën wordt geknipt. Dat weegt volgens hem echter niet op tegen het voordeel dat bij een noord-zuiddeling het kustgebied in handen van een provincie blijft en het donorgebied Haarlem-IJmond niet wordt gescheiden van de overloopgemeenten in het noorden van Noord-Holland. In een eerdere toelichting maakte Wiegel al dui delijk dat het nadeel van de scheiding tussen Kennemerland en de Haarlemmer meer (dat bij Amsterdam komt) eventueel opgeheven kan worden door een grens correctie. In het voorstel dat Wiegel aan het kabi net heeft gestuurd doet hij geen definitie ve uitspraak over Hillegom. Zoals bekend willen de Hillegommers zelf het liefst bij Noord-Holland. Wiegel had Hillegom ech ter bij het nieuwe Zuid-Holland ingedeeld. Uit zijn voorstel aan de ministerraad blijkt nog wel een voorkeur van de be windsman voor die oplossing, tegelijker tijd heeft hij Hillegom echter aangemerkt als een gemeente over wier definitieve indeling nog gesproken kan worden, het geen waarschijnlijk betekent dat het kabi net hierover een oordeel zal moeten vel len. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet bekend. Publikatie naam om lid te worden van het Europese Parle ment. De Tweede Kamer plaatste Dolman vandaag met 94 van de 116 uitgebrachte stemmen op de eerste plaats van de voor dracht aan de koningin, die de nieuwe voorzitter uiteindelijk benoemt. Het is ge bruik dat de koningin deze voordracht opvolgt. tegen een opsplitsing van de provincie. Wiegel is echter niet gevoelig gebleken voor die kritiek, want in de opzet die hij nu aan zijn collega’s in het kabinet heeft voorgelegd gaat hij nog steeds uit van een nieuwe provincie rond Amsterdam en een provincie bestaande uit het resterende deel van het huidige Noord-Holland. ----- „Eerste” met de brokstukken: in de poel van ellende fungeren het marxisme, de 1 Islam en een aantal kleine dictatoren als leidende machten en de vluchtelingen kloppen aan de deuren van de welgestel- den. De willekeur van politieke en reli gieuze vervolging jaagt hele volksstam men op. De gemilitariseerde economieën hebben geen geld, geen ruimte en geen geweten meer. Miljarden kostende atoom raketten wijzen roerloos naar de lucht. Zij zijn de kerktorens van het heden, tot nie- mands nut. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill DEN HAAG. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken blijft bij zijn plan om Noord-Holland in tweeën te splitsen. BBK-voorzitter Johan Blaeke zei van morgen dat in ieder geval in Noord-Hol land, Zeeland, Groningen en Limburg prikacties worden gehouden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM/IJMUIDEN. In de gigan tische bouwfraude is maandagmiddag de twintigste verdachte aangehouden, een 38-jarige administrateur uit IJmuiden, die ervan wordt verdacht voor een bedrag van zeven ton facturen te hebben vervalst. Hij zit thans in verzekerde bewaring. Met de fraude is in totaal een bedrag van 55 miljoen a 60 miljoen gemoeid. De verdachten zouden hiervan ongeveer 25 miljoen in eigen zak hebben gestoken. De eerste verdachten zullen donderdag 5 juli voor de rechtbank in Haarlem ver schijnen. Een andere niet verder gestaafde bewe ring van de groep is, dat de PvdA-leider de zogeheten loyaliteitsverklaring heeft ondertekend. Die beschuldiging is van morgen door een PvdA-voorlichter met kracht verworpen. De „aanval” die ook op De Jong is gericht, is een gevolg, zo zegt woordvoerder van de groep H. W. Mar tens, „van de hoogst ongenuanceerde be weringen van De Jong ten aanzien van mr. Luns.” De rust is weergekeerd in IJmuiden, voorlopig althans. De actievoerders te gen het dumpen van radioactief afval in zee zijn uitermate tevreden over de resultaten van hun inspanningen; niet alleen landelijke dagbladen, radio en televisie besteedden aandacht aan de demonstraties, maar ook in het buiten land werd over de gebeurtenissen ge publiceerd. Volgend jaar belooft het allemaal nog groter te worden, de actie voerders hebben daartoe inmiddels kontakten gelegd met milieubewegin gen in het buitenland. Een overzicht van vijf dagen actievoeren. in een brief laten weten dat zij echter I alleen voor de gemeente Amsterdam be- reid is de maatregel voor onbepaalde tijd in te trekken. Dat nemen de beeldende kunstenaars niet, omdat geen uitzonde ring voor de hoofdstad mag worden ge maakt: de overige gemeenten zitten met precies dezelfde ernstige „kunstopslag”- problemen. Zie voorts onze kunstpagina IJmuiden mei 1940. Joodse vluchte lingen proberen na de inval van de Duitsers te ontkomen naar Engeland. Engelsen gaan zich bemoeien met Ne derlandse zaken en willen het sluizen- complex onbruikbaar maken. Het ko ninklijk gezin verlaat Nederland vanuit IJmuiden. De Jan Pieterszoon Coen wordt tot zinken gebracht en daarmee de havenmond ontoegankelijk ge maakt. Cornelis Hellingman is de man die in alle rust en kalmte de zaken leidt als Commandant van de marine gede tacheerd te IJmuiden. Zie plaatselijke pagina's 1 -. '^•’*’è’*’i$^^:*’***’*’*'**' DEN HAAG (ANP). Voor een be paald representatief pakket levensmidde- len bestaan prijsverschillen die tot bijna een protest tegen de maatregelen van CRM om de BKR-collectie niet langer te willen opslaan. Op -------- - - vergelijkend onderzoek van prijzen in de detailhandel. Voor een pakket van zeventien merkartikelen (fabrieksmerken) en voor een pakket van 33 artikelen van de goed koopst aanwezige merken is de winkel EDAH het voordeligst. In beide categori- i eën behoren de supermarkten VÉGE en VIVO tot de duurste zaken; zij zijn in beide gevallen achttien percent duurder dan de EDAH. Voor een pakket van 33 van de meest goedkope merkartikelen rekent A en O het meest; dit pakket is negentien percent duurder dan bij de EDAH. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Om de autoriteiten nog sterker onder druk te zetten, heeft de Beroepsvereniging van Beeldende Kun stenaars (BBK) besloten over te gaan tot protestacties in het hele land. Dat bete kent dat niet langer alleen het Amster damse Rijksmuseum, maar ook tal van andere museums gedurende einige uren worden bezet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dick Dolman (PvdA) wordt de nieuwe voorzitter van de Twee- I de Kamer. Hij volgt Anne Vondeling op, -.. y? Sinds eeuwen heeft de wereld een zo massale vluchtelingenramp als zich op dit ogenblik in het Verre Oosten voltrekt niet gekend. De ontheemding van honderddui zenden mensen, die als mieren een uitweg zoeken naar andere landstreken en als mieren worden verdelgd, tast een heel werelddeel aan en ontwricht samenlevin gen die toch al niet op een hechte wel- vaartsbasis rustten. De manier waarop regeringen van bedreigde landen zich van de vluchtelingenplaag proberen te ont doen, heeft niets meer met menselijkheid te maken. Afgezien van ethische overwe gingen, in ons deel van de wereld vaak „christelijk” genoemd, ofschoon zij even zeer deel uitmaken van de geestelijke ba gage van niet-christenen, komt zelfs de grens tussen mens en dier bloot te liggen: volgens alle beschavingsnormen, of die nu in het christendom, de Islam of het com munisme verankerd liggen, is het massaal weigeren van hulp aan mensen in doods nood beneden het peil waar de minimale menselijkheid aan onmenselijkheid grenst. Wat kunnen wij doen: Geld storten op een gironummer. Dit middel voor alle 1 £}je per 17 juli de Tweede Kamer verlaat kwalen, dat in de „rijke” landen in de mode is, kan wellicht hier of daar iets van de materiële nood lenigen, maar staat in geen enkele verhouding met het eigenlijke probleem en mag daarom vooral niet overschat worden. Want het zou de valse geruststelling kunnen wekken dat mens waardige omstandigheden op deze wereld slechts een kwestie van geld vormen, zon der dat daarbij een structurele maat schappelijke fout aan de orde is. Het wordt duidelijk, dat met al het geld van de wereld niet datgene recht te buigen valt, Oud-directeur-generaal van belastingen Van Bijsterveld, bracht onlangs een rap port uit over belastingfraude in ons land. Volgens ingewijden kost die fraude Ne derland elk jaar zo’n 20 tot 40 miljard gulden. Publikatie van het rapport wordt voor- I lopig niet verwacht. De commissie heeft I lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllll j namelijk ook alle mogelijkheden om be- 1 Vnv’Mlasting te ontduiken op een rijtje gezet. Al APirillilPriS enkele weken bespreekt staatssecretaris 1 Nooteboom met de Kamercommissie mo- gelijkheden om die gaten te dichten. I Volgens Van Bijsterveld zijn de toege paste methodes van fraude over het alge meen erg eenvoudig van aard, maar de belastingdienst heeft er toch geen ant- woord op. In zijn antwoord gaat de oud- directeur-generaal er van uit, dat er een harde aanpak nodig is om de belasting- fraude terug te dringen. Naast de al eer- der genoemde maatregel van publikatie, wordt gedacht aan betere samenwerking met buitenlandse belastingdiensten, bete- i re kwalitatieve controle door de belasting- I dienst en het doorzoeken van woningen 1 van mogelijke fraudeurs. De kunstenaars willen hiermee duide- lijk maken dat het overleg, dat woensdag middag wordt gehouden tussen minister j Gardeniers (CRM), staatssecretaris De I Graaf (Sociale Zaken) en de Centrale Commissie Complementaire Arbeids voorziening Beeldende Kunstenaars (ad viesorgaan van de staatssecretaris) een voor de BBK gunstige afloop moet krijgen. Minister Gardeniers heeft gisteravond i AMSTERDAM. Dr. L. de Jong, oud- directeur van het Rijksinstituut voor Oor- wat wezenlijk krom getrokken is: alle logsdocumentatie (RIOD) heeft verdacht- makingen, dat PvdA-fractieleider J. den Uyl in de oorlog „met de vijand heeft samengewerkt”, als „absurd” van de hand gewezen. Een groep uit het Gelderse Huis- sen, die zegt uit oud-verzetsmensen te bestaan, beweert in haar blad Vlugschrift, dat Den Uyl in 1943 is gaan werken op het dermijnende activiteiten gebruikt door I departement van Handel en Nijverheid en een handvol oppermachtige mogend- daar met de vljand heeft samengewerkt, heden. Na de Tweede Wereldoorlog zijn de Ver enigde Staten, de SovjetrUnie, Frankrijk, Engeland en China begonnen met het j grootste deel van hun nationale potentie 1 om te zetten in bewapeningsproduktie als een essentieel onderdeel van hun econo mie, zij hebben op die weg ook Japan, Duitsland, India, Egypte en andere landen meegesleept en voorts de kleinere landen middels bondgenootschappelijke banden gedwongen daar hun deel aan bij te dra gen, in ruil voor een twijfelachtige veilig heidsgarantie. De ideologische tegenstellingen waarop hun vrees voor elkaar was gebaseerd, zijn intact gelaten. De materiële machtsstrijd hebben zij in het braakliggende deel van de wereld uitgevochten en zo is de „Derde Wereld” hun wingebied geworden, in plaats van een object voor ontwikkeling en civilisatie. Nu zit die „Derde Wereld”, maar ook de d- Geen pretje, het wachten op een lift in de stromende regen, zoals hier bij Amsterdam. De dames links op de foto wachten, voorzien van paraplu, op een ritje naar Brugge. De andere lifters op deze foto hebben duidelijk grootsere plannen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1