Kunstenaars Rockfestival Samuel Foerer overleden Cobracollectie a f6 Restauratiegelden blijven gedeeltelijk beschikbaar rekent op veel publiek NPO-violiste naar Residentie-Orkest Schepper Popeye in VS overleden nou en of!.... naar Frankrijk HET HOGE DUIN Eg Haarlems Koorfestival op niveau: Koorunie prima in werk Andriessen w Beroemde Poolse sopraan overleden ■3 CRM: Amsterdam laks met meerjarenplanningen Authentiek !Wg5eMt.25.-i>er^rsoM! Internationaal Folkloristisch ^Danstheater r met dansen uit heel Europa: van de welbewaarde folklore f uit de Balkan, spectaculaire dansen uit Rusland, tot dan- sen uit eigen land. 15 WOENSDAG 27 JUNI 19 7 9 Aanvang: 20.00 uur. Haarlems Dagblad: In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater ƒ7.50) zijn verkrijgbaar bij onze kantoren •Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zaterdag ,30 juni HAARLEM. Hoewel het achtste internationaal Koorfes tival zich in Den Haag afspeelt hebben de daaraan deelnemende buitenlandse koren dinsdag avond in een vijftal andere Ne derlandse gemeenten geconcer teerd. Vier van deze koren waren in de grote zaal van het uitver kochte Haarlems Concertgebouw te beluisteren, onder gastheer schap van de, eveneens optre dende Haarlemse Koorunie, wier dirigent Anton de Beer als jurylid en als docent fungeert op het festival. Zij hopen iets van het tempe- rament en de levensvreugde die kenmerkend is voor de folklore, op u over te dragen. Kun je voor f 25r nog feestelijk "buiten de deur” eten? J -2— (Vervolg van pag. 1) Uit volle borst zingt het Joegoslavische mannenkoor. GEMMA COEBERGH (ADVERTENTIE) Het gaat tenslotte ook om heel andere muziek, doordrenkt met Slavisch Byzan tijnse sfeer, zoals de Griekse melodie Ev- frenesto en de Byzantijnse hymne Defte lai uit de 12e eeuw, en het uit de 15e eeuw stammende Njinja sili Nebesnie. Maar zo wel in deze muziek als in de madrigalen en Het Stedelijk Museum in Schiedam be vat een van de allerbelangrijkste Cobra- collecties waarvan de waarde op enkele miljoenen wordt geschat. Enige tijd gele den kwam het museum in opspraak toen enkele leden van de Schiedamse gemeen teraad het plan opperden om de rijke verzameling te verkopen óm zodoende middelen vrij te krijgen voor de vestiging van een cultureel centrum. Naar Sarlat, dat in het zuidwesten van Frankrijk ligt, gaan werken van onder meer Karei Appel, Eugene Brandts, Con stant, Corneille, Lucebert, Rooskens en Theo Wolvecamp. Ze zullen daar tot 12 augustus te bezichtigen zijn. Van deze vier koren zijn er drie afkom stig uit de Oostbloklanden. Twee uit Joe goslavië: het „Ensemble Madrigalisti” en het mannenkoor „Slava Klavora”en één uit Roemenië: het Boerenkoor uit het dorp Rosiori het vierde was het kinderkoor „The young singers" uit de Verenigde Staten. de Macedonische humoreske wist dit en semble bijzonder te imponeren. ir Vocale ambassadeurs. Een treffender term had de burgemeester van Haarlem, drs. J. Reehorst, dinsdagmiddag niet kunnen bezigen toen hij ongeveer 200 leden van een drietal Oosteuropese ko ren ten stadhuize ontving om aan te geven met welke opzet de zangers en zangeressen uit Roemenië en Joegosla vië zich gisteren in Haarlem bevonden. Samen met een kinderkoor uit Atlanta in de Verenigde Staten, dat echter te (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Violiste Claartje van Peijpe van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest is per 1 september be noemd bij het Residentie-Orkest. De heer J. A. Bosma is op 1 juni afgetre- den als bestuurslid van het N.P.O. Als opvolger is de heer V. Kerkhoff in de functie van penningmeester door de ge meente Haarlem benoemd. De heer Kerk hoff is lid van de gemeenteraad. De gemeente Amsterdam heeft de mi nister gisteren laten weten dat opschor ting van de maatregel om via de BKR verworven kunstwerken niet meer door het Rijk te laten beheren, niet alleen voor Amsterdam (zoals mevrouw Gardeniers had aangeboden), maar voor alle gemeen ten die met de BKR hebben te maken, moet gelden. Deze afwijzing door B. en W. van Amsterdam van een uitzonderingspo sitie voor deze stad is door de beeldende kunstenaars als een overwinning. MOSKOU (Reuter). De Russische vi olist Samuel Foerer, eertijds concert meester van het Staatsfilharmonisch Or kest van Moskou, is op 71-jarige leeftijd overleden, zo heeft het dagblad „Cul tuur” dinsdag bekendgemaakt. In ruim vijftig jaar van activiteit na zijn studie aan het conservatorium van Mos kou, groeide Foerer uit tot een van de briljantste uitvoerende kunstenaars in de oudere generatie van Russische musici. De stop op de „zuivere” restauratiesub- sidie geldt sinds 1 januari. Aanvragen die na die datum zijn ingediend, zo heeft het rijk laten weten, zullen niet meer worden gehonoreerd. Oorzaak is een nijpend geld gebrek bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. damse plannen „serieus in ogenschouw zal nemen”. ié Wallis de Vries: andere gemeenten gaan voor. (Van onze kunstredactie) HAARLEM-SARLAT. Op initiatief van de oud-Haarlemse kunstenaar Jules Chapon zal een belangrijk gedeelte van de Cobracollectie van het Schiedamse Stedelijk Museum in de Franse stad Sar lat te zien zijn. Met deze tentoonstelling, die komende zaterdag wordt geopend in het Theatre Municipal, wordt ingehaakt op de dertigste verjaardag van de Cobra- beweging. Het eveneens Joegoslavische, naar een jonge verzetsheldin uit de Tweede Wereld oorlog vernoemde mannenkoor stal tesa- men met het Roemeense Boerenkoor toch wel duidelijk de show. Beide ensembles wisten natuurlijkheid en discipline op ide ale wijze te verbinden en schiepen met in hun eigen taal gezongen liederen een heel authentieke sfeer. En waar het mannen koor in de opbouw van de samenklank nog aardig „Westers” aandoet zingt het Roemeense Boerenkoor (bestaande uit heuse boeren, die al meer dan honderd jaar, van geslacht op geslacht, met dit koor zijn verbonden) met een klankkleur die precies past bij de karakteristieke klederdracht waarmee zij ten tonele ver schijnen: het onbedorven stemgeluid van een begaafd en harmonisch met de natuur levend volk. WARSCHAU (AFP). De eertijds be roemde Poolse sopraan Ewa Bandrows- ka-Turska is maandag op 80-jarige leef tijd in Warschau overleden. Dit is dins dag meegedeeld door het persbureau „PAP”. ■r Deze evenementen en de staande ovatie die de door Anton de Beer naar het podi um gebrachte Andriessen ten deel vielen vormden een gedenkwaardig Haarlems aandeel in deze internationale manifes tatie. Het is echter de vraag of Amsterdam hier nog een graantje mee kan pikken. Om voor een toelage in aanmerking te komen moeten gemeentelijke, meerjaren plannen bij het rijk worden ingediend en daarmee is de hoofdstad volgens Wallis de Vries' te laat op de proppen geko men, zodat andere gemeenten die wel op tijd waren voorrang hebben bij het verdelen van de pot. De staatssecretaris heeft echter toegezegd dat hij de Amster- Deze subsidieregeling waarvoor vooral monumenten in stadsvernieuwingsgebie den in aanmerking komen, wordt voor de ene helft bekostigd door volkshuisvesting en voor de andere helft door CRM. Voor het komende jaar is in dit kader een bedrag van 18 miljoen gulden beschik baar, aldus de staatssecretaris, waarmee naar schatting duizend woonhuismonu menten kunnen worden hersteld. De bezetters hielden er rekening mee dat, na de drie waarschuwingen van de museumdirectie het pand te verlaten, in grijpen van de politie mogelijk was. Dat zou wellicht tot schermutselingen hebben geleid, die de zaak van de kunstenaars geen goed zouden hebben gedaan. ir Tekenaar Dave Fleischer. Travels” en „Mr. Bug goes tot Town” maakte. Popeye en zijn door het schielijk eten van spinazie met succes bekroonde wor stelingen met Bluto om het bezit van de slungelachtige Olive, oogstten in vele de len van de wereld enorme bijval. Mevrouw Bandrowska-Turska werd ge boren in Krakau, in een muzikale familie. Zij debuteerde in Warschau, in Gounods „Faust” en begon in 1930 in Parijs aan een internationale carrière die haar voerde naar Italië, de SovjeVUnie en de Ver enigde Staten. Sinds 1946 wijdde mevrouw Bandrows ka-Turska zich aan de muziekpedagogie. laat arriveerde voor de plechtigheid in de statige Gravenzaal, en met een groot koor van de Haarlemse Koorunie werd dinsdagavond opgetreden in het uitver kochte Haarlems Concertgebouw. Tegenover de min of meer voorspelba re plichtplegingen van Haarlemse zijde over het belang van internationaal con tact en vrede en vriendschap stelden met name Moski Pevski Zbor „Slava Klavora” uit de Sloveense stad MaTibor AMSTERDAM (ANP). Niet alle monumentenpanden in Amsterdam worden getroffen door de beslissing van het rijk om de restauratie van deze categorie bouwwerken niet langer te subsidiëren. Dat schrijft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) in een brief aan Burgemeester en Wethouders van de hoofdstad. De bewinds man wijst B. en W. erop dat een deel van de geldelijke rijkssteun en wel in het kader van de zogenaamde restauratie-rehabilitatieregeling gewoon door zal gaan. Het festival, dat zaterdagmorgen om 10.30 uur begint en tot middernacht zal duren, zal worden gepresenteerd door Bram en Freek van Neerlands Hoop. De voornaamste attracties komen uit Enge land waar de Rock against Racism-bewe- ging voor het eerst wortel schoot en beho ren vrijwel zonder uitzondering tot de nieuwste lichting van veelbelovende rock formaties: Gang of Four, Squeeze en The Only Ones. De eveneens Britse formaties China Straat, Amba en The Cimarons spelen reggaemuziek. Van eigen bodem komen Sweet d’Bus- ter, Rosa King, The Tapes, Itch, het Or chestra Tropical, de Jan van de Grond- groep, Cheyenne, Milestones-Emanicapti- on, Filth, Raoul Burnett, Acrema, Akka, Jaap van Beusekom en het Haarlemse Tiq Maya. Ook enkele dichters verlenen hun medewerking; de komst van Simon Vinkenoog, Jules Deelder en René Stoute is zeker. Een eerder gemeld optreden van de Engelse Buzzcocks gaat evenwel niet door. Rock against Racism is zoals bekend een beweging die hoopt door middel van het laten plaatshebben van concerten, waaraan belangeloos wordt meegewerkt door musici met een verschillende achter grond, raciale vooroordelen te bestrijden. Toegangskaarten a 15 gulden zijn ver krijgbaar bij WV-bespreekbureaus en plaatselijke RAR-groepen. ir Peter Perrett van The Only Ones, ook op festival. Het was vooral voor de Haarlemse Koor Unie plezierig dat behalve Haarlems bur gemeester drs. J. Reehorst en andere pro minente figuren uit onze gemeente ook de componist Hendrik Andriessen aanwezig was, wiens „Te Deum” door genoemd koor werd uitgevoerd onder leiding van Anton de Beer. Het monumentale karak ter van deze compositie kwam voortreffe lijk tot gelding in een gave realisatie, waarbij de op het Cavaillé-Collorgel bege leidende Jaap Stork het geheel effectief ondersteunde. Een zinvol gebaar was te vens de door de organist uitstekend uitge voerde Toccata voor orgel solo, waarin op het einde het motief van het Te Deum opklinkt. Elk van deze ensembles kwam met een karakteristiek programma voor de dag, ook de Haarlemse Koor Unie die er een echt Haarlems festijn van maakte, gewijd aan de componist Hendrik Andriessen. Hier kom ik nog op terug; gasten gaan tenslotte voor. Allereerst het Amerikaanse kinderkoor, opgericht in 1975, bestaande uit 40 leden in de leeftijd van 8 tot 13 jaar. Zij zingen geestelijke en wereldlijke werken, worden al oefenend muzikaal gevormd en oefenen zich daarmee in het streven naar een gezamenlijk doel, in een sfeer van collegi aliteit. Deze achtergrondfilosofie heeft een zeer gedisciplineerd en zuiver zingen de groep opgeleverd, met een voor een kinderkoor opmerkelijke expressie. Iets wat bij volksliedpotpourries van de hand van dirigent Stephen J. Ortlip natuurlijk gesmeerd loopt, maar bij een meer eisend werkje als This Little Babe uit de Ceremony of Carols van Benjamin Britten de grondslag vormde van alert en gaaf musiceren. Wie was overigens de uitstekende pianist die dit geheel bege leidde? De bezetting van het Amsterdamse Rijksmuseum werd vanmorgen tegen tien uur beëindigd. Hoewel de 42 bezetters, allen leden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kusntenaars (BBK), steeds hadden verklaard pas het museum te wil len verlaten als minister Gardeniers haar maatregel over het rijksbeheer van kunst voorwerpen voor het gehele land zou in trekken, leek het de actievoerders na een emotionele nachtelijke discussie toch ver standiger in te gaan op het voorstel van de bewindsvrouw te komen praten over de problemen. HAARLEM. Voor een groots opge zet openluchtconcert, dat zaterdag plaatsheeft op de Vietnamweide in het Amsterdamse Bos, verwacht het organi serende landelijke Rock against Racism- comité een bezoekersaantal tussen de ze ven- en tienduizend mensen. Zo’n twin tigtal binnen- en buitenlandse rockgroe pen zullen acte de presence geven op deze tot dusverre grootste manifestatie van de Nederlandse afdeling van deze beweging tegen discriminatie. Het ensemble Madrigalisti van de Kola- rev Narodni Universiteit in het Joegosla vische Beograd (Belgrado) is gespeciali seerd in oude Servische religieuze muziek en zingt daarnaast wereldlijke werken uit eigen land. Een koor, dat blijkens de toe lichting in het programmaboekje, al heel wat prijzen heeft behaald en in diverse Europese landen heeft opgetreden, ook voor radio en televisie. De in statige lange gewaden geklede zangers en zangeressen presteren inderdaad iets opmerkelijks, al worden de contrasten door dirigent Du san Miladinovic feller aangezet dan wij hier te lande gewend zijn. en het Roemeense boerenkoor Centenar Taranesc uit Rasini indrukwekkende meerstemmige vreugdeliederen. Burge meester Reehorst kreeg aldus vocaal toegevoegd dat met „wijn de toekomst er immer fleuriger uitziet". Die raad werd dan ook in een plezie rig samenzijn terstond opgevolgd, waarna de feestelijke stemming nog vergroot werd dankzij bloemrijke atten ties van de Haarlemse Bloemenmeisjes. Het WD-gemeenteraadslid Ernst Die naar heeft B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de brief van de staatssecretaris. Volgens Dienaar is er geen sprake van laksheid geweest bij het indienen van de gemeentelijke meerjaren plannen, zoals door de staatssecretaris wordt gesteld. Hij vraagt B. en W. om hierop nadrukkelijk te wijzen wanneer op 20 juni overleg zal worden gevoerd met regering en Tweede Kamer. WEET MENEER P SMULPAAP (en het weekmenu kan hij u extra aanbevelen) CALABASAS. Dave Fleischer, de schepper van tekenfilmfiguren als Po peye, zijn eeuwige verloofde Olive Oyl en de bruut Bluto, is maandag op 84-jarige leeftijd aan een hersenbloeding overleden. Fleischer is ook de ontwerper van Betty Boop. Behalve met het maken van tekenfilms hield Fleischer zich onder meer ook met de animatie voor Alfred Hitchcocks „the Birds” bezig. In 1974 kreeg hij zijn eerste Annie Award, de hoogste tekenfilmonder- scheiding in Amerika. Fleischer werd geboren in New York. Later trok hij westwaarts en groeide uit tot een tekenfilmpionier die voor Para mount, Screen Gems en Universal Films met normale speelduur als „Gulliver’s Regelmatige wisselende specialiteiten en datvoor een vriendelijke prijs! Rijkert Aertszweg 50, Wijk aan Zee, tel.: (02517) 943 Oosteuropese ensembles imponeren met natuurlijkheid en discipline REKENING

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15