Dagje naar de hoofdstad VEGIN in jaarverslag: Voor diensten gezinsverzorg(st)ers Kamer akkoord met eigen bijdrage Gemeentefonds Doelstelling Bestek ’81 een illusie achtergrond! industriële Per jaar 2200 kilometer kan 250 miljoen meer uitkeren rioolbuis Recordniveau produktie o Aantal hypotheken sterk gedaald 3 su AAN f 17 ECONOMIE 1 WOENSDAG 27 JUNI 1 9 7 9- aler JF AAN R- r- bruik van de kleinverbruikers steeg in 1978 echter. DEN HAAG (ANP). Het Verbruik van aardgas per Ne derlands gezin is in het afgelo pen jaar voor het eerst ge daald. Energiebewust stook- gedrag en het aanbrengen van (Door Frans Nypels) Het ligt voor de hand dat er de komende weken geruchten opduiken dat het kabinet-Van Agt uiteen dreigt te spatten. Binnen de muren van het Catshuis wordt namelijk de laatste hand gelegd aan de begroting voor 1980. Een kwetsbare operatie omdat de BV Nederland in het rood staat en bankdirecteur Jelle Zijlstra niet meer bereid lijkt te zijn om de krediet- kraan wijder open te draaien. (Van onze redactie economie) 1 DEN HAAG. Een meerderheid van de Tweede Kamer stemt in met t de plannen van staatssecretaris Wal- E lis de Vries (maatschappelijk werk) r om mensen die gebruik maken van de diensten van een gezinsverzorg- E (st)er een eigen bijdrage van tien gul- Lden per vier weken te laten betalen. [WD en CDA steunen het voorstel, maar de linkse partijen wijzen het L unaniem als onrechtvaardig van de L hand. isolatie beginnen hun invloed te doen gelden, zo schrijft de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Neder land (VEGIN) in haar jaar verslag. Het totale gasver- SU zuinig ||1 ederlanders met gebruik van gas te ie ie je als aandenken van het tripje een foto maken op de Dam. IS F Dat bleek gisteravond in een debatje belastingverhoging '1 duktie per dag, gecorrigeerd voor seizoen- «UT s I I nt >n et iu Mevr. Verkerk-Terpstra (WD) en mevr. Cornelissen (CDA) steunden het beleid van de staatssecretaris. Zij vonden de eigen bijdrageregeling beter te accepteren dan het alternatief: het verloren laten gaan van 625.000 formatieuren in de ge zinsverzorging. Het gaat volgens mevr. Cornelissen vooral om een psychologisch effect, „waarvoor een aantal gezinnen de ze hulp niet behoeven te ervaren als een gunst”. opvatting van de Kamer in het bezuini- gingsdebat van vorige week, dat de koop kracht van de sociale minima niet mag worden aangetast. Ook is dit strijdig met het beleid om mensen die hulp behoeven zoveel mogelijk thuis verzorgd te laten worden. Mevr. Langedijk-De Jong (PvdA) zei dat de PvdA niet wil meewerken „aan een beleid dat zegt op te komen voor de laag ste inkomens, maar in de praktijk juist met die inkomens uitermate slordig om springt en de betrokkenen naar de bij standswet terugverwijst”. DEN HAAG (ANP). De reële groei van de gemeentefondsuitkeringen voor 1980 zal 2,35 procent bedragen. Ten op zichte van dit jaar betekent dat een groei van ongeveer 250 miljoen gulden. Dit heb ben de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en de minister laten weten in een brief aan de gemeentebesturen. Het aan de gemeente in 1980 toe te kennen extra bedrag van 45 miljoen gul den voor 1980, dat al in de meerjarenaf spraak was voorzien, blijft gehandhaafd. Verder is het mogelijk om de prijscom pensatie voor 1979, die 2 procent bedroeg, bij te stellen tot 4 procent. Het voorschot op de compensatie die de gemeenten voor 1979 ontvangen in verband met de alge mene salarismaatregelen wordt verhoogd van 3,5 tot 5,5 procent. De prijscompensa tie en de salariscompensatie werken door in de volgende jaren, aldus de bewinds lieden. Voor 1980 is de prijscompensatie die de gemeenten zullen ontvangen voorlopig ge baseerd op 2 procent ten opzichte van 1979. Bij de bepalingen van het voorschot op de salariscompensatie voor het vol- DEN HAAG (ANP). In de eerste vier maanden van dit jaar zijn in totaal 44.074 nieuwe hypotheken op woonhuizen en combinaties van woonhuis en bedrijfs pand tot stand gekomen. Dit betekent een grote teruggang in vergelijking met de zelfde periode van het vorig jaar, toen 54.288 nieuwe hypotheken werden inge schreven. Het totaalbedrag van deze hypotheken bedraagt in de eerste vier maanden van dit jaar 7.065 miljoen gulden tegen 7.769 miljoen gulden in de eerste vier maanden van het vorig jaar. In april werden 11.570 hypotheken op woonhuizen en combinaties van woonhuis en bedrijfspand ingeschreven tot een to taalbedrag van 1,8 miljard gulden. 1) t. in n, DEN HAAG (ANP). Jaarlijks wordt in ons land 2200 kilometer rioolbuis de afstand Amsterdam-Napels aangelegd, waarvan 1625 km in beton, 225 km in asfaltbeton en 300 km in kunststof. Ver wacht wordt dat de 1625 km betonbuis tot 1982, ondanks de afnemende woning bouw, zal groeien tot 1750 km, maar dan zal terugvallen op 1400 km per jaar. Dit heeft het NIPO uitgerekend voor de Vereniging van Producenten van Beton- 'jeidingssysternen. De directeur Markton derzoek van het NIPO, drs. Th. Hess, ■^^Lheeft dit verklaard op een persconferentie I' van de producenten van de leidingsys- I temen. I Van genoemde 1625 km wordt 840 km in I de woningbouw verwerkt, 685 km bij het treffen van voorzieningen voor andere bouw en de overige km’s voor overige i voorzieningen, zoals duikers en drainage. Door het afnemen van woningbouw zal de 840 km dalen naar 740 km. In ons land zijn 120.000 woningen nog niet op een rioolstelstel aangesloten, maar doordat dit aantal over enkele jaren met 90 pet zal zijn verminderd, zal het aantal te verwer ken betonnen rioolbuizen toenemen, ver wacht het NIPO. De kunststofbuis is op de terugtocht, zo blijkt uit het onderzoek. Ontdaan van politieke emoties zijn die kortingen zelfs verdedigbaar. Het zijn als het ware voorschotjes op een scho- ning van een mechanisme waarin tech nische foutjes waren geslopen. Het offer dat het kabinet-Van Agt op de valreep bracht om de uitkeringstrekkers in het najaar op de koopkrachtlijn te houden via een voorschot op een verhoging van de uitkeringen per 1 januari is van tijde lijke aard. De miljoenennota zal vertellen naar welke kant de verdelende rechtvaardig heid van het CDA doorslaat. Tenzij het kabinet over de begrotingsproblemen eerder struikelt en de geruchtenstroom yan de komende weken op waarheid berust. Dan ligt de zaak weer open en worden gezichtsbepalende besluiten tot verdriet van vele technocraten weer naar een onbestemde toekomst verschp- ven. Het zal dan weer een stukje moeilij- ker zijn om de BV Nederland van de politieke familie Doorsnee van de rand van het moeras weg te slepen. DEN HAAG (ANP). De industriële I produktie in ons land heeft in april een nieuw recordniveau bereikt, zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor I de Statistiek (CBS). De produktie was in april volgens het I CBS 3,3 procent hoger dan in april van het vorig jaar en ruim 4 procent hoger dan in maart. De produktie lag in april eveneens ongeveer 4 procent boven het jaargemid delde van het afgelopen jaar. L Het indexcijfer van de industriële pro- gen bezuinigingen adviseerde het kabi net ook tot matiging van looneisen, dan komt alles in orde. In féite raken we met bovenomschre ven sterk vereenvoudigde weergave van de hoofdlijnen van Bestek ’81 de kern van de problemen waarmee het kabinet- Van Agt vorige week in de Tweede Ka mer worstelde. Of liever gezegd: proble men waarmee de partijen die het kabi net-Van Agt in het zadel houden onder ling worstelen. De WD wil meer bezui nigen op collectieve lasten, het CDA wordt verscheurd door twijfels of de door Van Agt ingeslagen weg wel de juiste is. De WD is tegen dwang om de inkomens van actieven te matigen, het CDA wil hogere inkomenstrekkers best wat afpakken. Anders geformuleerd: de WD vaart een vaste koers, het CDA balanceert met angst en beven op een wiebelende draad. En het kabinet? Dat houdt het op pappen en nathouden. Het blijft, overigens zonder enige inspiratie, op het uitgezette bestek varen. Dat kan duiden op een zekere moedeloosheid, zo van: we zien wel, we komen er toch niet uit, maar het kan net zo goed een aanwij zing zijn dat een meerderheid van het kabinet binnen afzienbare tijd het roer om wil gooien. Wat inmiddels vaststaat is dat de doel stelling van Bestek ’81 een illusie geble ken is. Meer winst leidt niet automatisch tot meer werk. Meer winst kan zelfs leiden tot een grotere werkloosheid, na melijk daar waar die meerdere winst wordt omgezet in arbeidsbesparende diepte-investeringen. Maar ook dat is geen nieuw feit. Al die heilige koeien van het sociaal- economische ^lilekkerland waren on zichtbaar aanwezig toen het parlement vorige week aan de debatten over het 1- julipakket begon. En al die heilige koei en moesten door alle partijen worden ontzien. Geen wonder dat er dan een wazige, onbezielde politieke stoelendans wordt uitgevoerd. Er wacht een zwaar dere taak de begroting voor 1980. Daarmee moet het economische onheil dat de BV Nederland boven het hoofd hangt maar bestreden worden. gend jaar is voorlopig uitgegaan van een toename van de loonsom als gevolg van algemene salarismaatregelen met 3,5 procent. Vorig jaar kondigden de staatssecreta ris en de minister enkele herverdelings- maatregelen aan voor de gemeentefond suitkeringen. De verhoging van het be drag voor „verfijning sociale structuur” is inmiddels doorgevoerd. Voor 1980 zal door de bewindslieden bevorderd worden de invoering van een van voor alle ge meenten gelijk bedrag per woning. Het schaalbedrag per inwoner zal dan omlaag gaan. Door deze maatregel wordt een be gin gemaakt met het terugdringen van de rol van het inwonertal bij uitkeringen uit het fonds. Dat gevecht is eigenlijk al aan de gang vanaf het moment dat de huidige opposi tieleider Joop den Uyl de profetische woorden sprak dat de tijd van vóór de oliecrisis niet meer terugkeert. Het CDA neemt bij dat inkomenspolitieke gevecht een middenpositie in. Maar toen het die keuze in het verkiezingsprogramma maakte ging het CDA nog uit van een groei van het nationale inkomen alles wat we met elkaar verdienen) van 3l/2 procent. Dat groeicijfer is anno 1979/ 1980 gedaald tot rond 2,15 procent. En bij die cijfers betekent een middenposi tie al snel een minlijn voor welhaast iedereen als het kabinet de staatsschuld niet verder op wil rekken. Nieuw is wèl dat de recente verhogin gen voor energiedragers niet in de spoorboekjes van het uitgestippelde be leid passen. Toch zijn die prijsverhogin gen er onmiskenbaar. En die werken over de volle breedte van het sociaal- economisch beleid door, doordat prijs verhogingen voor olie en gas volledig via het systeem van automatische prijscom pensatie aan de burgers wordt vergoed. In de lonen, betaald door de onderne mers die op hun beurt zullen proberen die prijsverhogingen naar een andere partij door te schuiven. Het bekende haas je-over gaat straks weer beginnen, tenzij het kabinet die prijsverhoging voor grondstoffen uit dat automatisme weg vijlt. Tenzij.want zo’n vakbewegings- vijandige daad staat gelijk aan politieke zelfmoord. n Nieuw is evenmin dat de aansporing tot matiging niet het gewenste effect heeft gehad. De lonen zijn sterker geste gen dan het kabinet wilde. De onderhan- delingsvrijheid waar de vakbeweging voor demonstreert en zelfs voor op de barricades klimt, wordt duur betaald. Professor Albeda, minister van Sociale Zaken, kan zijn theorieën over de „overleg-economie” in het eerste beste museum stallen. In feite heeft hij dat al gedaan. Het kabinet zit op dit moment min of meer op een lijn die ooit door een vooraanstaande PvdA-econoom, de Rot terdamse professor Wolffson, is uitge stippeld: matigen de sociale partners niet dan zoeken wij, regering, de bezuini gingen daar waar we wèl iets kunnen halen: namelijk, bij de niet-actieven. De Doorsnee wat wisselgeld had inge bouwd, ging de familieraad na nachten lang kibbelen in meerderheid overstag. Hij peuterde zelfs de verzekering los dat de gezinsleden zich wat zouden matigen met hun eigen bestedingen. In stilte had hij om zo’n afloop gebeden. Samen spraak in harmonie lokte vader Doors nee nu eenmaal meer dan de voorstellen van zijn radicaler ingestelde jongste zoon die de matigingsbeloften van zijn oudere broers en zusters niet vertrouw de en had aangedrongen op de dwingen de kracht van een vaderlijk bevel. Als het niet lukte, zo had vader Doorsnee met zijn vrouw afgesproken, was er nog altijd de mogelijkheid om dwangmaat regelen te nemen. We verlaten de familie Doorsnee en richten de zoeker op het kabinet-Van Agt. Vorig jaar haalde het kabinet, na veel tegenstribbelen in de Tweede Ka mer, het groene licht voor Bestek ’81. Net als vader Doorsnee had het op smal le basis rustende kabinet van CDA en WD gekozen voor bezuinigingen op de collectieve uitgaven. Dat zijn uitgaven voor bruggen, woningen, onderwijs, me dische verzorging of tanks; dat zijn de salarissen voor ambtenaren; dat zijn subsidies voor welzijnswerk; dat zijn uitkeringen aan gemeenten of provin cies en dat zijn bijvoorbeeld uitkeringen aan zogenoemde niet-actieven, bejaar den, invaliden of werklozen. Via Bestek zou in 1981 10 miljard minder meer zijn uitgegeven aan collectieve lasten. Het grote doel van het heilsplan was het terugdringen van de werkloosheid tot om en nabij 150.000 mensen. Dat argu ment werd een onverbiddelijke be stseller. De rode draad in de Bestekverdedi- ging is nogal simpel: als overheid ver minder je de belasting- en premiedruk (wat we met z’n allen, werknemers en werkgevers, betalen aan belastingen en sociale premies) waardoor ondernemin gen meer winst maken. Een ondernemer die winst maakt investeert in nieuwe projekten waardoor er nieuwe arbeids plaatsen geschapen worden. Het aantal werklozen vermindert, op zichzelf leidt dit opnieuw tot verlichting van de pre miedruk (er moeten immers minder mensen van sociale uitkeringen leven) en dus tot 'meer winst en eventueel zelfs tot loonsverhogingen. Als we met z’n allen maar een paar jaartjes krapper willen leven, want behalve de afgedwon- waarin dit bezuinigingsvoorstel werd be- f handeld. PvdA en D’66 zijn sterk tegen t deze maatregel, omdat zij vinden dat de f koopkracht van vooral de mensen met de E laagste inkomens - die vooral gezinsver- zorging ontvangen - hiermee wordt aange- tast. 120 voor maart jl. en 121 voor april van het yorig jaar. Voor het vorig jaar bedroeg het indexcijfer 120. In het eerste kwartaal van dit jaar werd de industriële produktie gehinderd door de felle koude en de gevolgen van sneeuw en ijs. Niettemin lag de produktie op het- Technisch gezien was deze door de media opgeklopte politieke operette niet meer dan het zoveelste voorpostenge vecht waarbij elke partij wat terrein winst boekte. Na afloop kan dan ook maar één conclusie getrokken worden: helpers weg, derde ronde. Inzet van de politieke kloppartij die zich nu achter de muren van het Catshuis in Den Haag afspeelt: de collectieve sector tegen de particuliere. Worden de niet-actieven, de uitkeringstrekkers, in 1980 op rantsoen gezet of vraagt het kabinet op de derde dinsdag in september een solidariteitsof- fer van de actieven? Voor de VVD als regeringspartner ziet de toekomst er minder rooskleurig uit. De liberalen die alle heil verwachten van een met ijzeren vuist uitgevoerde bezui nigingsoperatie hebben met leedwezen moeten vaststellen dat sommigen bin nen het CDA, en heus niet de geringsten onder hen, naast bezuinigingen het soci alistische stokpaardje van nivelleren achter de coulissen vandaan willen sle pen. Aanvullende inkomenspolitieke maatregelen, wordt dat nu door profes sor Steenkamp, de voorzitter van het CDA, genoemd. In het debat rond het julipakket heeft het CDA van de gele genheid gebruik gemaakt om af te tasten hoever zij met die liberale gevoeligheid kan gaan. Niet ver, zo is gebleken. Aftop- ping bij 55 mille moest de WD met het machtswoord van een onaanvaardbaar door de keel geperst worden. Het voor leken verwarrende debat heeft voor politieke intimi duidelijk ge maakt dat het CDA het schip van staat nog alle kanten op kan sturen. Wil de CDA’top doorgaan met Bestek ’81 dan kan dat moeiteloos. De beoogde kortin gen op de sociale uitkeringen waren voor voortzetting van Bestekbeleid es sentieel. Welnu: die kortingen zijn on aangetast gebleven. En die kortingen werken door. zelfde niveau als in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Na de koude maanden i van dit jaar heeft de industrie een achter stand in de halen, waarmee zij in april nog bezig was. De voorlichtingscampagnes en de overheidssubsidies voor isolatie hebben een duidelijk matigende invloed op het gasverbruik. Wanneer men het verbruik per gezin over het jaar 1978 corrigeert naar een normaal temperatuurverloop, dan ziet men een daling van het gasver bruik met 3,3 procent. Dit is de eerste daling sinds de komst van het aardgas. In 1978 was het gemiddelde verbruik per aansluiting (gecorrigeerd op tempera tuur) 3.616 kubieke meter tegen 3.739 in 1977, 3.521 in 1975 en 3.297 kubieke meter in 1974. Doordat het jaar 1978 aanzienlijk kou der was dan normaal, is het totale gasver bruik van de kleinverbruikers in 1978 toch nog met 1,4 miljard kubieke meter geste gen tot 16,6 miljard kubieke meter. Deze stijging met 9,2 procent was voor een deel ook toe te schrijven aan een toeneming van het aantal aansluitingen met 110.000. Het verslag van de VEGIN herinnert er aan, dat na een tariefsverhoging van twee cent per kubieke meter in 1979 (exclusief btw) ook in 1980 de prijs van het gas met twee cent omhoog gaat en in 1981 met een cent. Daarbij komt dat vanaf 1 januari 1980 het tarief is gekoppeld aan de prijs voor zware stookolie. Gezien de huidige prijsstijgingen van stookolie, ziet het er naar uit, dat deze prijskoppeling met in gang van 1 januari a.s. het aardgastarief gaat beïnvloeden. ■beweging, bedraagt voor april 125 tegen Dans naar de miljoenennota 1980 hoogte van die inkomens heeft de overheid in de hand. Een vorm van gijze ling. Dat hangt van de politieke kleur af. Verdedigbaar is ook dat men zegt: waar de vakbeweging zegt op te komen voor de uitkeringstrekkers, zal die vak beweging dat bij haar onderhandelingen met de regering en de werkgevers mee moeten laten wegen. Voor een tweespo renbeleid ontbreekt nu eenmaal de fi nanciële ruimte. - Volgens D’66-woordvoerster mevr, f Bischoff valt dit niet te rijmen met de Wie zijn financiële mogelijkheden heeft overschat kan slechts één devies volgen: knijpen. Dat geldt voor de gewo ne man net zo sterk als voor een rege ringschef. Zo simpel is dat. Het huis houdboekje van de staat is aan dezelfde economische wetten gebonden als het huishoudboekje van de familie Doorsnee. Het hoofd van een gezin kan twee kernbesluiten nemen om het financieel uit de hand gelopen huishouden weer in het gewenste economische gareel te dwingen: 1. hij kan de verdienende gezinsleden verplichten meer geld in de gezamen lijke huishoudpot te storten, als het ware een belastingverhoging af dwingen; 2. hij kan dwingend voorschrijven dat de gezinsuitgaven moeten wor den beperkt door te bezuinigen op de collectieve kosten van levenson derhoud. Als het ware een bestek- plan afkondigen waarmee de be oogde bezuiniging tot stand kan komen. In beide gevallen, dat kan iedereen op zijn vingers natellen, kan het gezin in opstand komen. Met die wetenschap achter de hand zal het gezinshoofd pro beren er via overleg met de betrokkenen uit te komen. Ingrijpende beslissingen hebben pas effect als het gezin Doorsnee die ook echt accepteert. Deftiger gezegd: de pijnlijke saneringsmaatregelen moe ten maatschappelijk aanvaard worden. Laten we eens kijken hoe vader Doors nee de tering weer naar de nering zette. Hij sprak nachten lang met z’n vrouw om na te gaan welke mogelijkheid hij het beste kon kiezen. Gezamenlijk kozen zij voor besluit B bezuinigingen op de collectieve kosten van levensonderhoud. Nog meer geld vragen van de verdienen de gezinsleden, zo had moeder Doorsnee hem voorgehouden, zou leiden tot af wenteling. Nu betaalt Jan zijn cola bij voorbeeld uit eigen zak, room jij zijn inkomen af door een grotere bijdrage aan de huishoudpot te verlangen dan duurt het niet lang of Jan spreekt de flessen aan die voor het hele gezin zijn aangeschaft. Dus diende vadgr Doorsnee op zekere dag zijn heilsplan in, gericht op een beperking van de collectieve gezinsuit gaven. Er stak een storm van veront waardiging op, maar aangezien vader ür Amsterdam is nog steeds zeer in trek als stad om een schoolreisje naar toe te maken. Na een rondvaar, door de grachten, een bezoek aan een museum, en een consumptie op een terrasje, laat

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17