Hardnekkigheid Wiegel is onvoorstelbaar Rijksmuseum ontruimd, Mauritshuis bezet Vijf Syrische straaljagers neergehaald Subsidie voor oud-IJmuiden Jamani: OPEC in impasse houdt spoedzitting het weer Parlement Nicaragua PvdA-vragen over DC-10 Voordeel Vistip verkort het woofdfe vandciciq: ƒ6.50 AARDBEIEN REKLAMETAARTJE Redelijke voorzichtigheid 1 Wellicht over aftreden Somoza UITDAGING agenda pagina Oase Idee ’66 Tour de France Doorsnee [r Later meer bewolking Strandverwachting KÖOIJMAH SANITAIRB.Vt SANTPOORT 023 - 37 03 50 E SCHOLFILET Fiat staatssecretaris (ADVERTENTIE) Emerson: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste3aargan^no7ï?8 I 9? T/m zaterdag ■i F *2 HALKADE 17 UMUIDEN TEL 02550-30344 Achtergrond Beurs Binnen- en buitenland Economie Kunst Plaatselijk nieuws Sport Weerrapporten Achtergrond.... Beurs ..5,6,7,9 23,25,27 2 23 22 2,3,4 17 15 17 19 verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: HEULE MAKELAARDIJ «maakt „werk” van uw huis WOENSDAG 27 JUNI 1W9 Het Motorhuis IJmond KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk C O <D Een vistraktatie van de eerste orde ZIT wn (Van onze kunstredactie) DEN HAAG/AMSTERDAM. Ruim twee uur nadat vanmorgen de bezetting van het Rijksmuseum in Amsterdam na vijf dagen werd opgeheven, heeft de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars korte solidariteitsacties uitgevoerd in andere delen van het land. Zo werd vanmiddag rond twaalf uur het Haagse Mauritshuis voor korte tijd bezet en hadden prik- en plakacties plaats in musea in Groningen, Assen, Leeuwarden en Maastricht. bereid met cake, rijk belegd met aardbeien en opgespoten met slagroom jWTd 1 Anjer verlovingsringen JUWELIER-DIAMANTAIR Si Umuider Courant Nieuwe acties kunstenaars 1 i Zie verder kunstpagina (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) MANAGUA. Gistermiddag is in Managua, de hoofdstad van Nicaragua, (ADVERTENTIE) Zie pagina economie nmuMJen TH. Q253O-16479 1 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll oefenen van pressie op de Tweede Kamer, waar vanmiddag overleg plaats heeft over het functioneren van de Beeldende Kun stenaars Regeling. De communist Joop Wolff heeft daar twee maanden geleden schriftelijk vragen over gesteld en de BKR gaat er van uit dat de minister van CRM, mevrouw H. F. H. M. Gardeniers tijdens de mondelinge beantwoording op de eisen van de vakbond zal moeten ingaan. Twee jaar geleden namen Joop en Yvonne Lubbers camping De Duin doorn over van de toenmalige exploi tant. Van de situatie zoals die destijds was is weinig meer waar te nemen. Fraaie terrassen, groene gazons, mo derne sanitaire voorzieningen, kortom een klein lustoordje aan de voet van de duinen in IJmuiden. Eén probleem de belangstelling voor de oase is overweldigend. Redacteur Frans Nypels analyseert en beschouwt vandaag op uitvoerige wijze Bestek '81 en de gang van zaken daaromheen. Aan de hand van de „fa milie Doorsnee’’ wordt de problematiek terugvertaald naar het herkenbare huis houdboekje. Niets verrast de mensen zozeer als het gezonde verstand. Uit Londen bericht onze speciale ver slaggever Jan Preenen over de gebeur tenissen van Wimbledon. De vier jaar geleden gevluchte Tsjechische top-ten- nisster Martina Navratilova beleefde daar, zoals zij dat zelf noemde: „De mooiste dag van mijn leven Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Haarlem: Rustenburgerlaan 4 Tel.: 023-323224/310323 Adam: De Lairessestraat 16, Tel.: 020-766633/761411 Eerst zonnig, later meer bewolking. Vannacht weinig wind, enkele mistban ken en minimumtemperaturen rond 10 graden. Overdag matige zuidwesten wind en middagtemperaturen van 17 graden aan zee tot 23 graden in het binnenland. Morgen droog met nu en dan zon en een zwakke zeewind. In de middag 17 tot 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: een zwak hogedrukge- bied geeft deze laatste junidagen een periode van vrij goed strandweer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid H. Rienks (PvdA) heeft staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer gevraagd hoe zij denkt over de vliegwaardigheid van de DC-10, nu in de pers is bericht dat dit toestel een essentieel veiligheidsonderdeel mist. Rienks wil voorts weten in welke mate bij het onderzoek van vliegtuigen wordt gekeken naar de risico’s als gevolg van het niet-functioneren van technische installaties. Het gaat in het bericht met name om het feit dat de DC-10 een onderdeel mist dat zou moeten voorkomen dat (zoals bij de vliegramp in Chicago gebeurde) na het afbreken van de motor de voorste vleugelrand uit zichzelf wordt ingetrokken, waardoor het toestel onbestuurbaar kan worden. ktts^hnp spaame 34-hoek damstraat tel320077 lettere tekstborden perspex signs vinyl Beverwijk: Koningstraat 40/42 hoek Markt. Telefoon 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeèrweg 107/113 Telefoon 02550-23450 Het Motorhuis IJmond is zeker van z'n zaak. Wegens enorm succes, o.a. in de Kadett-verkoop doen wij ’n aantrekkelijke aanbieding. Wij zorgden vooreen vergrote voorraad nieuwe Kadetts. En wij beschikken over een gaaf stel Kadett- occasions met de best denkbare garantie. Deze nieuwe en gebruikte Kadetts bieden wij nu aan tegen condities die wij niet eens in deze advertentie mogen zetten. De uitdaging aan allen die voordeel zoeken of misschien nog met een nieuwe auto op vakantie willen is: vraag bij ons vrij blijvend naar die condities. U zult versteld staan! Sjeik Jamani, minister van Olie van Saoedi-Arabië zei vanmorgen, dat het er naar uit ziet, dat de ministersconferentie van de OPEC-landen in een impasse is geraakt. Het zijn volgens de gedeputeerde geen vage sentimenten geweest, die Noord- Holland in opstand hebben gebracht te gen het plan van Wiegel, maar keiharde argumenten. Amsterdam, het Amster- dam-Noordzeekanaalgebied en de rest van Noord-Holland vormen een ondeel baar gebied in economisch, sociogra fisch, cultureel en recreatief opzicht. De door Wiegel voorgestelde tweedeling zou alleen maar schadelijk zijn. Zie verder plaatselijke pagina’s Wiegel dit voorstel werkelijk in de minis terraad heeft gebracht. Maar als hij het toch heeft gedaan, dan kan ik me niet voorstellen, dat de ministerraad er mee in zou stemmen”, aldus De Vrieze. Zoals gemeld, zou Wiegel nog steeds uit zijn op een nieuwe provincie rondom Amsterdam en een langgerekte kustpro vincie met Haarlem en Alkmaar. Wiegel zou ongevoelig zijn gebleken voor de ongehoord felle veroordeling van deze tweedeling. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Ongeloofwaar dig” en „haast niet voor te stellen”. Met deze woorden geeft gedeputeer de mr. E. H. de Vriezè zijn eerste reactie op het bericht, dat minister Wiegel zou vasthouden aan zijn idee om Noord-Holland met een noord/ zuidlijn in tweeën te hakken. „Gezien alle reactie en argumenten kan ik me nauwelijks voorstellen, dat Overeenkomstig de daarvoor geldende mogelijkheid „excessief duur” komt iede re te bouwen woning in aanmerking voor een bijdrage van 5.000 gulden. Verwacht wordt dat daarmee de huurprijs van die woningen „betaalbaar” wordt voor de huidige bewoners van de wijk. De gemeenteraad van Velsen zal reeds tijdens de donderdag te houden raadsver gadering zijn instemming kunnen betui gen met een voorstel van het college om met de bouw zo snel mogelijk te beginnen. Zie verder plaatselijke pagina bedraagt nu 14,55 dollar, maar met toe slagen zitten de meeste olieproducerende landen daar, al fors boven. Overigens is er vannacht contact ge weest tussen de olieministers in Genève en regeringsfunctionarissen van zeven industrielanden die in Tokio bijeen zijn voor een economische topconferentie. De Amerikaanse minister van Energie, Schlesinger, zei dat vanmorgen in de Ja panse hoofdstad. De Tour de France en het tennistoer nooi van Wimbledon zijn de sportevenementen die de nodige aan dacht op zich vestigen. Vandaag is in het Zuidfranse Fleurance de Tour van start gegaan. Eén van de favorieten voor de eind zege. Joop Zoetemelk, spreekt tegen over onze speciale verslaggever Peter Heerkens zijn vertrouwen uit over zijn kansen om in zijn negende ronde van Frankrijk eindelijk te zegevieren. Het Sandinistische Nationale Bevrij- dingsfront, dat in de hoofdstad en elders nog steeds in felle gevechten is gewikkeld met Somoza’s troepen, heeft intussen la ten weten het aanwijzen van een opvolger voor Somoza door het parlement niet te zullen accepteren. Inmiddels heeft ook Peru de diplomatie ke betrekkingen met het Somoza-regime verbroken. De afdeling Velsen van D'66 heeft het plan gelanceerd en in de gemeente Velsen 10 gezinnen van de Aziatische bootvluchtelingen op te nemen. Ook aan de zusterafdelingen in Beverwijk, Heemskerk en Castricum werd gesug gereerd een dergelijk verzoek bij het gemeentebestuur in te dienen. ü- Twee leden van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars hangen een spandoek op ten teken dat het Haagse Mauritshuis (lijdelijk) bezet is. Hr D e Amerikaanse Jeanne Du Vall stopt een bal in haar broekje als zij gaat serveren in haar partij tegen Betty Sto ve. De Nederlandse bereikte met 6-1 en 6-4 de tweede ronde op Wim bledon. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Staatssecretaris G. Ph. Brokx van Volkshuisvesting heeft positief gereageerd op het ver zoek van de gemeente Velsen tot een subsidie voor de bouw van 114 wonin gen in oud-IJmuiden. per V» kg3.75 Geopend: ma. t.m. vr. 9-4 uur Zaterdags 9-2 uur. Hij hekelde overigens fel de houding van sommige OPEC-landen die aandrin gen op een prijsverhoging van 20 tot zelfs 23 dollar per vat. Voor Saoedi-Arabië is een dergelijke prijsstijging onaanvaard baar, aldus Jamani. De officiële richtprijs GENÈVE. Het ziet er niet naar uit, dat de olieproducerende landen (OPEC) in Genève bijeen, vandaag tot een besluit komen met betrekking tot een nieuwe, hogere, olieprijs. Die beslissing werd vandaag wel ver wacht. De acties spitsen zich nog steeds toe op de door het ministerie van CRM eenzijdig beëindigde opslag van kunstwerken, die in het kader van de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR) worden ingeleverd. De vakbond van kunstenaars vreest dat het kabinet-Van Agt op die wijze indirect de voorheen als „contraprestatie” bekend staande regeling wil aantasten. De prikacties worden gezien als het uit- Om die reden vond de delegatie van kunstenaars, die de bezetting van het Rijksmuseum vertegenwoordigde, het vanmiddag om twaalf uur dan ook onjuist om in overleg te treden met minister Gar deniers. Slechts het eisenpakket op schorting van de maatregel om BKR-werk niet meer op te slaan en voorkomen van aantasting van de regeling werden overhandigd. Inmiddels bleek vanmiddag dat de kunstenaars kunnen rekenen op brede steun. De Centrale Commissie Complementaire Arbeidsvoorzieningen Beeldende Kunstenaars hield na overleg met de minister vast aan zijn mening dat het tot dusverre gevoerde CRM-beleid strijdig is met de beginselen van behoor lijk bestuur. Voor de mooiste dag in uw leven. Winkelcentrum Schalkwijk J j IVlxxLNZikJ U A. vJTlöLel IIllLLLlclg lb 111 lVJ.dlldgU.cl, UU UUUlLlbldLl Vdll IvlLdldgLld, bekendgemaakt, dat het parlement morgen op verzoek van president Somoza in spoedzitting bijeenkomt om te spreken over de ernstige crisis waarin het land zich bevindt. Waarnemers verwachten dat een essentieel element in de discussie het eventuele, mogelijk tijdelijke vertrek zal zijn van de president. De Tweede Kamer heeft op een voor haar doen doortastende manier premier Van Agt te verstaan gegeven, dat met het onderwerp kernenergie geen diplomatie ke spelletjes mogen worden gespeeld. De heer Van Agt had de vrijheid genomen in de Europese Raad uit volle borst mee te zingen in het koor dat door de Duitse bondskanselier werd gedirigeerd en het lied „Kernenergie über Alles” ten beste gaf. Dat was kwalijk, omdat hij het thuis front indertijd heeft gesust met de belofte dat er middels een „brede maatschappe lijke discussie” over de pro’s en contra’s van een overstap op kernenergie als I hoofdzakelijke energiebron zou worden overlegd, alvorens besluiten zouden wor den genomen. De heer Van Agt heeft als excuus voor zijn overijld Europees optreden aange voerd dat ook in de Raad der Europese landen begrip is voor de gevaren en pro blemen en dat ook in andere landen apart en gezamenlijk zal worden geprobeerd de problemen van veiligheid en volksgezond heid op te lossen- „Wie een goed woord voor kernenergie over heeft, wordt be schouwd als een waanzinnige of een bar baar”, zei de heer Van Agt in de Kamer enigszins pruilend. Misschien is dat zijn gewaarwording geweest toen hij, na de manifestatie in de Europese Raad te heb ben bijgewoond, weer in het kritisch ge stemde vaderland terugkwam. Maar dat is geen goede emotie voor een verant woordelijk regeringsleider, die nuchter genoeg moet blijven om te beseffen dat de problemen waarmee speciaal het kleine, overbevolkte Nederland te kampen heeft op het gebied van milieuvijandige stoffen, vele malen groter zijn dan voor landen met meer ruimte, meer landschappelijke mogelijkheden tot bestrijding van de at mosferische vergiftigingen en minder zorg voor de volksgezondheid. Het is met de kernenergie eigenlijk het zelfde probleem als met de bewapening, speciaal de atoombewapening. Nederland is geen grote mogendheid en moet dubbel oppassen dat het zijn neiging om zich met de groten te meten en de groten te imite ren, niet overdrijft ten koste van zijn maatschappelijk welzijn. Kernenergie zou een prachtig middel zijn om de economi- sche groei te stimuleren en de bedrijfsmo- toren draaiende te houden, als het een schone brandstof zou zijn. De kritiek en i de tegenstand zijn merendeels zeer rede- i lijk, omdat zij zijn uigegeven door oprech te zorg voor het milieu van nu en volgende i eeuwen. Wie zorgeloos omspringt met dat milieu en dodelijke invloeden vrij spel laat, zou inderdaad een waanzinnige of een barbaar zijn. Een derde categorie echter heeft de heer Van Agt niet ge noemd en dat zijn de lieden, die in staat zouden zijn hun eigen kop te verkopen, als hij maar geld genoeg opbracht. De econo mische groei, ten koste van het sociale welzijn opgejaagd, leidt tot catastrofes. Het is goed dat een brede maatschappelij ke discussie tegen deze boomerang waar schuwt, want de westelijke wereld heeft bij het begin van de 20ste eeuw al een keer haar industriële revolutie ongebreideld botgevierd zonder aan het milieu te den ken. Vandaar, dat we halverwege die eeuw bijna zijn gestikt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|!itliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TEL AVIV (AP). Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben vanmorgen tij dens een luchtgevecht boven Zuid-Liba- non vijf Syrische jachtvliegtuigen neerge schoten, zo heeft het militaire opperbevel in Tel Aviv bekend gemaakt. Alle Israëli sche toestellen zijn behouden terugge keerd, aldus de bekendmaking. De voorzitter van de Nicaraguaanse Tweede Kamer, Francisco Urcuyo zei gis teren dat het parlement zal proberen een constitutionele oplossing te vinden voor de politieke crisis en dat het graag een initiatief van Somozo wil zien, dat „af- j hangt van de discussies die op dit moment op internationaal niveau worden ge- voerd”. Zoals bekend is onder meer door I de VS en door de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) aangedrongen op 1 het aftreden van Somoza. I De particulier secretaris van de presi dent ontkende gisteren echter dat Somoza I van plan zou zijn af te treden. „Geen enkel i orgaan heeft de presidentiële opvolging te bespreken”, zo zei de secretaris. Maar uit een dicht bij de regering staande bron was eerder vernomen, dat Somoza zijn functie zal neerleggen en dat het parlement een i opvolger zal aanwijzen. In dit verband worden in Managua de namen genoemd van de voorzitters van de beide Kamers van het parlement. Intussen is de vice-voorzitter van de i Nicaraguaanse Tweede Kamer voor be sprekingen in Washington gewees*. Vol- I gens een gezaghebbende bron is hij met een ultimatum van de VS op zak terugge keerd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1