Voor negende Tour :r va tour de France Aërodynamische fiets voor Bernard Hinault V Speciaal in tijdritten _3 L w ■V 23 SPORT 1979 WOENSDAG 27 JUNI I I l -I Eve- SPLENDOR (Robert Lauwers) BIANCHI (Giancarlo Ferretti) DAF (Fred de Bruyne) INOXPRAN (Davide Boifava) MAGNIFLEX (Luciano Pezzi) IJSBOERKE (Willy Jossart) FLEURANCE. De 150 deel nemers aan de 66e Ronde van Frankrijk en hun rugnummers zijn: (officieuze lijst): RENAULT-GITANE (ploeglei der Cyrille Guimard): TEKA (Julio San Emeterio) FIAT (Rafael Gemeniani) X TI-RALEIGH (Peter Post) KAS (Robert Lelangue) LA REDOUTE (Pierre raert) PEUGEOT (Maurice de Muer) MIKO-MERCIER (Jean Pierre Danguillaume) FLANDRIA-CA VA SEUL (Jos Huysmans) MH Alle deelnemers Hr Bernhard Hinault Joop Zoetemelk vol vertrouwen 1 ïb Jan Raas Joop Zoetemelk: „Door de successen viel er een last van me af". Van Impe start om te winnen Genie Kneteman s Ter ondersteuning van het zelfvertrou wen dat hij kreeg in de maanden die aan de Ronde vooraf gingen, trok Joop Zoete melk een week of twee geleden naar de Alpen om er het parcours van de Tour te verkennen. Terwijl zijn collega’s, ver spreid over de diverse kleine etappekoer sen, aan hun conditie werkten, nam hij tien dagen rust. Samen met vrouw en kinderen reisde hij naar de omgeving waar de finale van de Tour de France wordt gereden. De beslissing omdat te doen, ervaart hij als een geweldige voor bereiding. „Door die successen”, zegt hij, „viel er een last van me af. Ik ben steeds makkelij ker gaan rijden en dat is eigenlijk een logisch gevolg van het behalen van grote uitslagen. Als je geen behoorlijke prijs rijdt, ga je piekeren over de vraag hoe dat komt, en in de drang om iets te winnen word je steeds nerveuzer. Het slot van het liedje is dan dat je helemaal niet bereikt wat je wilt. Het feit dat ik het dit voorsei zoen zo goed deed, is iets wat ik zelf niet kan uitleggen. „Vorm hebben” kun je zo moeilijk omschrijven... Je hebt dit of je hebt dit niet. En als je het hebt, komt dat ergens uit jezelf. Ik zou niet weten hoe ik dat goed moet uitduiden...” (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Zijn overwinningen in Parijs-Nice, het Criterium National en de Ronde van Spanje hebben de nu 32-jarige Joop Zoetemelk uiterst ontspannen aan de start van zijn negende Tour de France gebracht. Zoetemelk: „Ten eerste wilde ik mijn lichaam een periode van rust geven na alle zware inspanningen van de laatste tijd. Ik ben ervan overtuigd dat ik het daardoor in de eerste week van de Tour extra lastig zal hebben, maar na mijn test in het Nederlands kampioenschap zie ik daar niet tegenop. Ik voel me in de goede conditie. Ten tweede heb ik tijdens mijn verkenningen van de Alpencols de ge vaarlijkste punten nauwkeurig in kaart gebracht. Er zijn bergen bij, zoals de Sai- sies en de Cormet de Roselend, die nauwe lijks iemand kent, omdat ze nog nooit in een Ronde zaten. Het feit dat ik nu wel weet wat me te wachten staat en de ande ren niet, is natuurlijk erg belangrijk voor het zelfvertrouwen.” Behalve die wetenschap begint Joop Zoetemelk met nog een andere zekerheid aan de Tour: „Bernard Hinault rijdt weer sterk. Zoals hij zich de afgelopen weken heeft laten zien, hoeft voorlopig niemand vna ons de illusie te hebben dat hij tegen over een zwakkere Hinault komt. Hij barst van de moraal, dat heb ik tussen de regels door in de interviews met hem wel gelezen. Wanneer Hinault wat brutaal wordt in zijn uitspraken, dan is dat een teken dat hij zich goed voelt.” Het is de bedoeling dat de Franse favoriet voor de eindoverwinning in de ronde tijdens de eerste tijdrit (5 kilome ter) in Fleurance op dit nieuwe model in actie komt. Handelt Bernard Hinault echter in de lijn van de meeste coureurs die in het verleden tijdens belangrijke toernooien op de baan aankondigden met zo’n fiets te zullen verschijnen, dan gaat de primeur niet door. De aërodynamische fiets, zo leerde de praktijk, is een geweldige aandachttrek ker maar op het cruciale moment dur ven de meesten het niet aan om kansen te koppelen aan het experiment van wat populair „de snelle fiets” heet. Men greep op het laatste moment voortdu rend naar de oude, vertrouwde, fiets en liet het aërodynamische produkt als in teressant studiemateriaal aan de kant. Bernard Hinault nu, heeft het binnen zijn bereik om voor het debuut van de aërodynamische fiets in een wegwed strijd te zorgen. Hem staat een rijwiel ter (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Wanneer Bernard Hinault en zijn ploegleider Cyrille Gui mard doorzetten, krijgt de proloog van de Tour de France een uiterst belang rijk en boeiend aspect door de introduc tie van de aërodynamische fiets. het seizoen was uitgeschakeld. Zoetemelk hield er behalve een blijvend gemis van smaak en reuk de medische boodschap aan over dat zijn algeheel herstel vijf jaar zou duren. Die periode is nu dus om. Zoetemelk: „Volgens de doktoren had ik die tijd nodig, omdat de medicamenten EERSTE ETAPPE Na 165 kilometer komen de renners aan de voet van de 1409 meter hoge Col de Mente (2e categorie) waarvan dan nog 900 meter klim resten over een afstand van 12 kilometer. Na een afdaling van 10 kilome ter doemt op 19 kilometer van de finish de Col du Portillon (Te categorie)op. De beklimming duurt 9 kilometer en aan het eind van de 10 kilometer lange afdaling ligt in Luchon de eindstreep. die ze me gaven zo lang nawerkten. Een feit is, dat ik me weer in dezelfde conditie voel als in 1974. Zo lang als ik de Tour de France doe, ben ik niet zo sterk aan 'de start gekomen als nu. Daarom durf ik op een goede ronde te rekenen.” Lucien van Impe en Michel Pollentier. In feite hebben ze een ondankbare taak. (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Beiden zijn optimis tisch. Beiden geloven dat ze in de Tour de France die vandaag van start gaat, aan spraken op de eindoverwinning kunnen maken. Die twee zijn Lucien van Impe en Michel Pollentier. Twee routiniers, twee renners waarvan de een (Lucien van Im pe) reeds het zoet van de Tourzege heeft geproefd en waarvan de ander naar Le grand bouclé is gekomen om revanche te nemen voor de gebeurtenissen van verle den jaar in Alpe d’Huez. „Ik start om te winnen”, zegt Lucien van Impe zelfverze kerd. En Pollentier drukt zijn aspiraties in nauwelijks andere woorden uit. Toen Eddy Merckx ruim een jaar geleden een briljante carrière afsloot, had België voor het werk in de grote etappekoersen geen andere renners dan het eerderge noemde tweetal. De eindzege van „num mer drie”, Johan de Muynck, in de Giro d’Italia bracht dan ook een golf van en thousiasme in Belgenland teweeg. Als men de Tourwinnaar van drie jaar terug met deze teleurstellende rittenkoers door de Alpen confronteert, zegt hij: „Maar wie heeft dan geen forse klappen moeten incasseren? Iedereen toch zeker. „Waarom zou ik niet aanspraken op de Tourzege kunnen maken?”, zegt Lucien van Impe. „Qua leeftijd bestaat er tussen mij en Zoetemelk nauwelijks verschil. Ik heb een goede ploeg, die alleen in mijn dienst zal rijden en ik heb me in de voor bije maanden niet leeggereden zoals vele anderen”. Lucien van Impe (32) weet dat zijn woorden niet erg overtuigend klin ken. Hij beseft deksels goed dat hij met name in de Dauphiné Libéré enkele we ken geleden van Bernard Hinault een pak slaag van jewelste heeft gekregen. Er was niets te beginnen tegen de supe rieure Bernard Hinault. Hij verpletterde Jan en alleman. Of het nu Zoetemelk, Kuiper, Lubberding of mijn persoontje was. Het maakte niets uit. In de zwaarste etappe sinds jaren was tegen Hinault geen kruid gewassen. Het leek alsof de abnor maal slechte weersomstandigheden hem niets deden”. Lucien van Impe baseert zijn optimisti sche verwachtingen voor de Tour vooral Ook Bernard Hinault kwam bij zijn eerste proeven tot goede bevindingen, zodat Guimard en hij besloten om er in de Tour mee te debuteren in de tijdrit ten. De wetenschappers die hem bege leiden bij het uittesten van dit 9000 Franse francs (bijna 4500 gulden) kos tende rijwiel, hebben bepaald dat het zadel van Hinault 12 mm lager moet staan dan hij tot op heden gewend is, om zodoende de absoluut ideale zitposi- tie te bereiken. aan de nieuwe fiets heeft zich een enorm team van wetenschappers beziggehou den. „Om”, aldus de fabrikant, „een ver antwoorde verhouding te krijgen tussen de kracht van man en fiets om zodoende de maximale energie te kunnen benut ten voor het doorbreken van de weer stand.” Vele bekende Franse laboratoria en technische diensten blijken bij het ver vaardigen van dit produkt te zijn inge schakeld. De tests werden verricht door een team van amateurwielrenners dat in actie kwam op de baan van La Robhelle en daarbij opvallende resultaten liet zien. Er zijn verschillende 5-kilometer- wedstrijden gereden waarbij de tijden op de aërodynamische fiets 3 tot 4 secon den per kilometer sneller bleken te zijn dan op een gewone racefiets. Pollentier niet voor honderd procent klop te. Dat hij anders beter zou zijn geëindigd dan de derde plaats waarop hij nu beslag legde (Van Impe werd zesde), is natuurlijk de vraag. Want Joop Zoetemelk, de win naar, was in de Spaanse ronde gewoon de sterkste. 101. Michel Pollentier (Bel) 102. Herman Beyssens (Bel) 103. Alain de Saever (Bel) 104. Christian Dumont (Bel) 105. Chris Jezzon (NZ1) 106. Sean Kelly (Ier) 107. Ludo Loos (Bel) 108. Lieven Malfait (Bel) 109. Wim Mijngheer (Bel) 110. Nog niet bekend. 111. Johan de Muynck (Bel) 112. Giovanni Cavalcanti (Ita) 113. Aldo Donadello (Ita) 114. Knut Knudsen (Noo) 115. Valerio Lualdi (Ita) 116. Serge Parsani (Ita) 117. Alessandro Pozzi (Ita) 118. Glauco Santoni (Ita) 119. Alex van Linden (Bel) 120. Rik van Linden (Bel). 121. Eddy Schepers (Bel) 122. Maurizio Bellet (Ita) 123. Emiel de Haes (Bel) 124. Jo Maas (Ned) 125. Robert Mintkiewicz (Fra) 126. Patrick Pevenage (Bel) 127. Gerhard Schönbacher (Oos) 128. William Tackaert (Bel) 129. Guido van Calster (Bel) 130. Jacques Verbrugge (Ned). 131. Giovanni Battaglin (Ita) 132. Nazzareno Berto (Ita) 133. Patrick Busolini (Fra) 134. Gianfranco Foresti (Ita) 135. Bruno Leali (Ita) 136. Riccardo Magrini (Ita) 137. Giovanni Mantovani (Ita) 138. Luigino Moro (Ita) 139. Pasquale Pugliese (Ita) 140. Dorino Vanzo (Ita). 141. Gianbattista Baronchelli (Ita) 142. Gaetano Baronchelli (Ita) 143. Per Bausager (Den) 144. Roberto Ceruti (Ita) 145. Bemt Johansson (Zwe) 146. Jörgen Marcussen (Den) 147. Ignazio Paleari (Ita) 148. Walter Polini (Ita) 149. Amilcare Sgalbazzi (Ita) 150. Alfio Vandi (Ita). 91. Dietrich Thurau (WD1) 92. Rudy Colman (Bel) 93. Ludo Delcroix (Bel) 94. Fedor den Hertog (Ned) 95. André Dierickx (Bel) 96. Jos Jacobs (Bel) 97. Ludo Peeters (Bel) 98. Rudi Pevenage (Bel) 99. Jos van de Poel (Bel) 100. Gerry Verlinden (Bel). - afgeplatte buizen; een nieuw soort 0,8 mm banden waar van de constructeur het speciale soort rubber prijst als een produkt dat be stand is tegen zeer vele slechte wegde- komstandigheden; velgen (18 mm in plaats van 22 mm) van plastic die op een speciale manier verhard zijn; afgeplatte spaken; een buitenmodel-stuur waarvan de stang rechter loopt dan bij de gangbare modellen; t een voor-remsysteem dat achter de vork is bevestigd in plaats van daarvoor; de achterhuis van het frame maakt een knik naar binnen om er het achter wiel in te laten vallen. Met deze en vele andere kleine snufjes DOOR PETER HEERKENS De gebeurtenissen op het Iberisch schie reiland waren er echter wel oorzaak van dat Michel Pollentier naar een andere ploegleider uitkeek. Robert Lauwers oor deelde hij niet in staat het team van een „toekomstige” Tourwinnaar te leiden. „Albert de Kimpe heb ik nodig”, zei Pol lentier tegen de sponsor van zijn formatie. „De Kimpe is een man met ervaring”. Albert de Kimpe kwam opdraven. Hij was, anderhalve week geleden, present in de Ronde van Zwitserland. Maar zelfs de Westvlaamse ploegleider kon Pollentier in de Tiendaagse door Zwitserland niet op een ereplaats brengen. Hij kon evenmin verhinderen dat Pollentier in een of ande re tijdrit aan de start kwam met een achterwiel dat reeds na luttele kilometers de geest gaf. Pollentier was in de Ronde van Zwitser land een naamloze meerijder. Niet voor niets onderzocht organisator Sepp Vögeli de mogelijkheid om de hoge gage van de Belg voor een deel in te houden. „Wegens gebrek aan prestatie”, luidde de motive ring. Gebrek aan prestatie. Let wel, dat was nog in deze maand. Dat was dus vlak voor de start van de Tour. Desondanks begint Pollentier als een der tegenspelers van Hinault aan ’s werelds grootste etap pekoers. „Heeft Hinault soms een sterkere ploeg dan ik?”, zegt Pollentier. De komende weken zullen bewijzen of Pollentier de rol van favoriet wel toebedeeld had mo gen krijgen. Gianni Motta, de sterke Ita liaanse ex-wegrenner die onlangs in de Ronde van Zwitserland als tv-commenta- tor present was, durfde reeds te zeggen: „Ik ben de laatste die nog gelooft in een come-back van Pollentier”. Het heeft er derhalve meer schijn van dat België gro tere prestaties kan verwachten van Jo han de Muynck (kopman van de Italiaan se Bianchi-ploeg), dan van het duo Pol- lentier-Van Impe. Want gevestigde „na men” zeggen in de keiharde wereld van het professionele cyclisme niet altijd alles. beschikking dat in twee jaar van zeer intensief werken op academisch niveau is ontwikkeld en dat zijn sponsor Gitane „Revolutionair” noemt. Het wielerwe- reldje reageert daar zoals altijd met dit soort zaken niet zo blazerig op. „Ik moet het eerst allemaal eens zien”, zegt Joop Zoetemelk. „Mij maken ze niet zo gauw bang.” En Gertie Knetemann, die in de ronde van Zwitserland gedeeltelijk op aërody namisch materiaal reed (wielen met af geplatte spaken): „Als ik wil kan ik dat spul ook gebruiken, want ik heb er ook wel wat van. Maar of ik het doe is een tweede... De meest opvallende punten van de aërodynamische fiets waarop inmiddels elf octrooien zijn aangevraagd: 1. Bernard Hinault (Fra) 2. Hubert Arbes (Fra) 3. Bernard Becaas (Fra) 4. Jean-René Bernaudeau (Fra) 5. André Chalmel (Fra) 6. Jean Chassang (Fra) 7. Gilbert Chaumaz (Fra) 8. Lucien Didier (Lux) 9. Maurice le Guilloux (Fra) 10. Pierre-Raymond Villemiane (Fra). melk haalde het tweetal uit de droom. Tijdens die Vuelta bleek bovendien dat op het feit dat een Ronde van Frankrijk het qua organisatie in de ploeg van Michel nauwelijks met een andere rittenkoers vergeleken kan worden. „Iedereen kan een slechte dag tegenkomen”, zegt hij. „Of je nu Hinault, Zoetemelk of Van Impe heet. Het maakt niets uit. De Tour de France duurt bijna vier weken. Boven dien ben ik ervan overtuigd dat mijn ploeg (de formatie KAS, die een menge ling van Belgisch en Spaans rennerspo- tentieel is - red.) in de breedte zeker opge wassen tegen het team van Hinault of wie dan ook. Let eens op Claude Criquielion, de Waal in onze ploeg. Van die jongen gaat België nog veel plezier beleven. Hij klimt goed en hij neemt raadgevingen aan van ervaren mensen. Dat is voor jonge be roepsrenners een pluspunt. Claude Cri quielion start in deze Tour de France om te leren. Hij zal niettemin een belangrijke helper voor mij zijn”. Zowel Lucien van Impe ajs Michel Pol lentier hadden in de prille wielerlente van het huidige seizoen hetzelfde doel als Joop Zoetemelk. De twee Belgen behoorden tot de deelnemers van de Ronde van Spanje. Zij gingen daarin van start met de intentie te winnen. Niets voorbereiding. Niets ver stoppertje spelen. Gewoon winnen. Zoete- 71. Manuel Esparza (Spa) 72. Faustino Femadez-Ovies (Spa) 73. Eulalio Garcia (Spa) 74. Miguel Guttierez-Mayer (Spa) 75. Jurgen Kraft (WD1) 76. Vicente Lopez-Carril (Spa) 77. Andres Oliva (Spa) 78. José Pesarrodona (Spa) 79. Dominique Sanders (Fra) 80. José-Luis Viejo (Spa). 81. Robert Alban (Fra) 82. Michel Balbuena (Spa) 83. Serge Beucherie (Fra) 84. Didier Bourier (Fra) 85. Alain de Carvalho (Fra) 86. Ferdinand Julien (Fra) 87. Gilbert Le Lay (Fra) 88. Alain Maeslet (Fra) 89. Philippe Tesnière (Fra) 90. Paul Sherwen (GBr). ir Lucien van Impe: „Geen verschil qua leeftijd met Zoetemelk" Voor Joop Zoetemelk betekent het der halve een verschrikkelijk moeilijk uit gangspunt, om na vier tweede plaatsen, twee vierde plaatsen, een vijfde plaats en een zevende plaats, eindelijk eens te doen wat hem nu al acht jaar net niet lukte. Zoetemelk: „Om te kunnen winnen, moet je overmacht hebben. Een aanval plaat sen heeft alleen maar zin als je extra kracht hebt om door te zetten. Daar ont brak het mij in het verleden nog wel eens aan. Men dacht dan dat ik niet durfde aanvallen, of dat ik wilde profiteren, maar dat was gewoon een kwestie van niet kunnen. Ik miste op belangrijke momen ten die noodzakelijke overmacht.” Dit jaar ontdekte Joop Zoetemelk dat hij van tijd tot tijd wel aan die voorwaar de kan voldoen. Daarmee roept zijn condi tie herinneringen op aan 1974, toen hij in een glanzende vorm stak (eerste in Parijs- Nice, de Catalaanse Week en de Ronde van Romandië), maar zijn werk niet kon afmaken vanwege een ernstige val in de Midi Libre, waardoor hij voor de rest van 31. Gerrie Knetemann (Ned) 32. Henk Lubberding (Ned) 33. Stefan Mutter (Zwi) 34. Bert Pronk (Ned) 35. Jan Raas (Ned) 36. Uli Sutter (Zwi) 37. Johan van de Velde (Ned) 38. Leo van Vliet (Ned) 39. Paul Wellens (Bel) 40. Wilfried Wesemael (Bel) 41. Lucien van Impe (Bel) 42. Bemardo Alfonsel (Spa) 43. Joseph Borguet (Bel) 44. Claude Criquielion (Bel) 45. René Dillen (Bel) 46. Francisco Galdos (Spa) 47. Rafael Ladron de Guevarre (Spa) 48. Willy Teirlinck (Bel) 49. Pedro Vilardebo (Spa) 50. Frans van Looy (Bel). 51. Mariano Martinez (Fra) 52. Pierre Bazzo (Fra) 53. Christian Jourdan (Fra) 54. Gerard Mace (Fra) 55. Jean Marie Michel (Fra) 56. Alain Patritti (Fra) 57. Jean-Francois Pescheux (Fra) 58. Chrstian Poirier (Fra) 59. Didier van Overschelde (Fra) 60. Bernard Vallet (Fra). 61. Hennie Kuiper (Ned) 62. Jacques Bossis (Fra) 63. Bernard Bourreau (Fra) 64. José de Cauwer (Bel) 65. Gilbert Duclos-Lassale (Fra) 66. Jacques Esclassan (Fra) 67. Yves Hezard (Fra) 68. Michel Laurent (Fra) 69. Roger Legeay (Fra) 70. Patrick Perret (Fra). 11. Joop Zoetemelk (Ned) 12. Patrick Friou (Fra) 13. Joel Gallopin (Fra) 14. Jean-Louis Gauthier (Fra) 15. Christian Levavasseur (Fra) 16. Raymond Martin (Fra) 17. Hubert Mathis (Fra) 18. André Mollet (Fra) 19. Sven-Ake Nilsson (Zwe) 20. Christian Seznec (Fra). 21. Joaquim Agostinho (Por) 22. René Bittinger (Fra) 23. Patrick Bonnet (Fra) 24. Marc de Meyer (Bel) 25. Hendrik de Vos (Bel) 26. Jos de Schoenmaecker (Bel) 27. René Martens (Bel) 28. Jacques Michaud (Fra) 29. Patrick Thevenard (Fra) 30. Pol Verschuere (Bel). ■ir Dieter Thurau

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23