Beschuldiging Sovjet-Unie: Zes terechtstellingen gemeld Boeren tegen landeigenaren land kost levens In Zuid-Afrika 16 zwarten veroordeeld Conferentie VS, Egypte en Israel Pakistan spreekt produktie eigen kernbom tegen Scheepsramp voor Italiaanse kust Conflict in Iran om Weer ex-president in Ghana geëxecuteerd 1 ETA brengt Frans schip tot zinken Busongeluk: zeker zestig doden Onbekende groep (zou aanslag Haig hebben gepleegd Toch wijzigingen i SALT voorgesteld Letters Roodborstje O» ‘^1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 27 JUNI WOENSDAG 2 door Nico Scheepmaker naica -actie 'eriks t dezer evrouw erland- Joego- straf is rsonge iders perin- minis- te Za- •n aan rijzen i gele- geen chool- emon- tiof in ikers atuan dam hepen lemen is al- seren- bleek, 00.000 ithon nties beperking van de strategische bewape- (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/GENÈVE. De Sovjet-Unie heeft de VS en China gisteren verantwoorde lijk gesteld voor de stroom van vluchtelirfeen uit Indochina. 5.-..1 trijfël VS en Chinaoorzaak vluchtelingenstroom langs getekende SALT-2 verdrag over de I extra bijzonder. Ook derde ronde zonder resultaten WWW' Wat is nu eigenlijk het verschil tussen de Engelse zondagsbladen The Observer en The Sunday Express? Er zijn te veel ver schillen om op te noemen, daarom beperk ik mij tot eentje: de „Letters”. Voor een goed begrip: „letter” is brief, en „brief” is kort, zo simpel is nu Engels. Eerste brief: een oude dame wordt door de zuster in het ziekenhuis aangespoord op te schieten, want ze liet de professor wachten. Ze zei tegen de professor: „Sor ry dat ik je heb laten wachten, dear”, waarna de zuster siste: „Noem hem geen dear!” Waarop de oude dame zei: „Sorry dat ik je dear noemde, maar ik weet zeker dat je dat niet erg vond, zoon”. Van geheel andere aard zijn de zeven brieven in The Sunday Express. Tweede brief: signalering van twee-aan- bevelingen in een tuinwinkel: „Vergeet Vaderdag niet” en „Haal hier uw onkruid verdelgers”. Vijfde brief: Naar aanleiding van een brief waarin geklaagd werd over de onbe schofte wijze waarop een echtgenoot be handeld werd die een gevonden tas kwam terugbrengen, vertelt een briefschrijfster voor- e ver- imum tan de enhan- beleid 'sfond- ikbaar an Ja- weken at geld lan de landig- inister- len dat lens ten drieën- hebben itairen, geland- ge van- eraan hebben schaps- o heeft te tre- rsonge- streng et von- :ht een sverkie- ch niet irzitter. LONDEN (DPA) Pakistan heeft giste ren tegengesproken dat het bezig is met de ontwikkeling van een eigen waterstof bom. Een woordvoerder van de Pakis- taande Hoge Commissaris in Londen noemde het bericht in het in Londen ver schijnende tijdschrift „8 days” onjuist en boosaardig. Het blad had geschreven dat Pakistan bij Westduitse, Britse en Nederlandse fir ma’s apparatuur en onderdelen had ge kocht voor de bouw van een fabriek voor uraniumverrijking. Deze fabriek zou het verrijkte uranium voor de bom-in-ontwik- keling moeten leveren. In de herfst van dit jaar zou Pakistan al de eerste proeven met de kernbom nemen, aldus het blad. De woordvoerder in Londen wees erop dat de Pakistaanse regering met haar kernpro gramma vreedzame doelen nastreeft en de voorschriften van het internationale atoombureau nauwgezet opvolgt. in de regering, onder de geestelijkheid en in het leger te weerhouden wapens aan de landeigenaren te geven. De boeren zouden zich zelf dan ook bewapenen, waarschuw de hij. Koerdische demonstranten hebben be gin deze week in de stad Saqquez fel stelling genomen tegen de ontwerp-grond- wet van de regering, waarin wordt gesteld dat de sji-iten-islam de officiële gods dienst van Iran is. De Koerden behoren tot de soenieten. Daarin worden de bestaande menings verschillen uitgesproken, vergezeld van de wens dat die in de toekomst zullen worden opgelost. Dat moet dan op 5 en 6 juli gebeuren. Als de partijen er dan niet uitkomen, moeten Begin en Sadat op 10 juli in Alexandrië voor de doorbraak zorgen. Egypte wil in eerste instantie de funda menten van het autonomie-bouwwerk leg gen, dat wil zeggen een reeks van beginse len vaststellen hoe de autonomie er uit moet gaan zien: een zelfbeschikkingsrecht voor het Palestijnse volk, de toepasbaar heid van resolutie 242 van de Veiligheids raad, die uitgaat van het beginsel vrede in Generaal Akuffo werd op 4 juni bij een staatsgreep van jonge luchtmachtofficie ren afgezet en gevangen genomen. De executies van Akuffo en vijf andere voor malige militaire leiders maken deel uit van een zuiveringscampagne van de nieu we militaire machthebbers onder leiding van luitenant Jerry Rawlings. De andere vijf zijn generaal Afrifa, staatshoofd van 1967 tot 1968, kolonel Joseph Felli, oud- minister van Buitenlandse Zaken, kolonel Amedume, voormalig chef-staf van de marine, generaal Kotei, oud-chefstaf en Zoals bekend is van Russische zijde gewaarschuwd, dat Moskou geen enkele verandering in het verdrag zal toestaan. Ook president Carter heeft de Senaat voorgehouden, niet aan de verdragstekst te sleutelen. Garn kondigde de indiening van een „alternatief SALT-2 pakket” aan. Het be staat uit zes wijzigingsvoorstellen en een resolutie waarin om nieuwe onderhande- tisch militair vliegtuig zaten, bij de vorige ronde in Alexandrië, was Dajan binnen drie minuten ingeslapen. nming )nder- ie die ■geven rdina; drijfs- ondef- /eken. willen listerie ar van idel in >n hen >lt De niging in der »ls een dering eiland ad. Er uldens tingen, /er. Het voorzit iet volk kom ik ■ary uit Badan ddspar- rabinet verga- en dag ins het 1. rabinet andere k is de g over *ok zal komen ekking dingen :omer- erwijs veken r meer n oud- jrzoek- 'weede Zevende brief: Vogels zijn misschien niet kleurenblind, zoals vorige week ge zegd werd, maar dom zijn ze wel! Ik hing laatst een plastic tafelkleed waarop ker sen stonden afgebeeld aan de lijn, en die hebben ze aan flarden gepikt! verklaard direct vijfduizend Indochinese vluchtelingen extra op te nemen. De afge lopen vier jaar heeft Frankrijk ongeveer vijftigduizend mensen uit Zuidoost-Azië asiel en onderdak verleend. West-Duitsland liet gisteren weten, ook meer vluchtelingen te gaan opnemen, al werd geen aantal genoemd. De Bondsre publiek schonk gisteren ruim twee mil joen aan de VN als bijdrage om de nood van de vluchtelingen te lenigen. De Zweedse regering besloot gisteren het aantal vluchtelingen dat wordt toege laten te verdubbelen tot 2500 in het ko mende fiscale jaar, dat op 1 juli begint. De helft daarvan zal behoren tot de boot vluchtelingen. Verder stelde Zweden on geveer 6,5 miljoen ter beschikking voor de vluchtelingen. De regering van de Portugese enclave Macao wil in het vervolg ook meer vluch telingen opnemen. Macao heeft er op het moment bijna 2800, het kunnen er ten hoogste 4800 worden, zo werd meege deeld. Maleisië vindt dat de VS op hun eigen grondgebied moeten zorgen voor Indochi nese vluchtelingen. ROME, FIUMICINO (AFP, AP). Voor de kust van Italië, ten noorden van de havenstad Fiumicino, zijn gisteren een Frans vrachtschip en een Italiaanse olie tanker met elkaar in aanvaring gekomen. Volgens de jongste officiële cijfers zijn er zeven doden, zeventien gewonden en 21 vermisten. De twee schepen hadden sa men 54 mensen aan boord. Praktisch alle slachtoffers zijn van het Franse schip. De twee schepen, de Fransman Emma nuel Delmas en de Italiaan Vera Berlin- BILBAO (Reuter). De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft giste ren de verantwoordelijkheid opgeëist voor het tot zinken brengen van een Frans vrachtschip zondag in de Noord- spaanse haven van Pasajes. Het schip, de 499 ton metende Montl- hery, ging ten onder na een explosie, vlak voordat 644 auto’s, bestemd voor Engeland, aan boord gebracht zouden worden. De 11 bemanningsleden kon den ongedeerd het schip verlaten. De ETA zei dat zij de boot tot zinken had gebracht, omdat de beweging oor- verward, heeft meer dan symbolische be tekenis. En ook de Egyptenaren hebben belang bij het enthousiasme van de voor bijgangers, want alleen het verminderen van de angst en achterdocht kan er uitein delijk toe leiden dat de Israëlische rege ring onder druk van de publieke opinie concessies zal doen inzake de Palestijnse kwestie. Er moet dus niet op snelle resultaten gerekend worden. Als Egypte h-?t slim speelt moeten Sadat en Khalil een einde loos geduld tonen, vriendelijkheid en goe de wil. Op die manier, en niet direkt aan de ondehandelingsiafel, kan het pad geëf fend worden voor „vooruitgang” bij de officiële onderhandelingen. Verplicht nummer tijdens deze ronde van onderhandelingen was een bezoek van minister van Buitenlandse Zaken Bu- trus Ghali aan zijn collega Dajan, die in het ziekenhuis herstelt van een operatie. Dajan kan moeilijk praten, dus het bezoek was kort. De twee heren hebben elkaar overigens sowieso niet veel te vertellen. Toen Dajan en Gahli samen in een Egyp ACCRA (Reuter, AFP, AP). Het vorige staatshoofd van Ghana, generaal Akuffo is gisteren met vijf anderen in het openbaar door een vuurpeloton geëxecuteerd. Dit werd bekendgemaakt door radio Ghana. I ning postbodes en daaronder: „En ook van de 1 Manchester postbodes”. Dit gebaar van mensen die het toch druk hebben, maakte de bijzondere dag van een klein meisje Zesde brief: Deze week was de lucht boven mijn tuin iedere avond zwart van de tsjilpende spreeuwen. Het moet er dui zenden zijn geweest, die van de ene boom naar de andere vlogen en steeds allemaal tegelijk. Waarom is dat? Doen spreeuwen aan sociaal verkeer? (antwoord van re- i dactie: spreeuwen zijn in groepen levende vogels die tegen het invallen van de sche mering het hele jaar door bij elkaar ko men om een slaaplaats te zoeken, om dan in de ochtend weer uiteen te gaan. Een troep van enkele honderden is niet onge woon, er zijn wel groepen van twee mil- (Van onze redactie buitenland) z WASHINGTON. Twee leden van de Amerikaanse Senaat, de republikeinen Hatfield en Garn, hebben gisteren belang- I Catherine in Canada doe. Dit jaar Minister van Defensie Ali ging met Sha- I ron op stap, die door de Egyptenaren als militair f.r niot alc lor>ril->r\i„irmor, „„.„Ut Vierde brief: ieder jaar schrijf ik een versje achter op de envelop waarin ik de verjaardagskaart aan mijn kleindochterje was rijke wijzigingen voorgesteld in het on- onder mijn versje geschreven: „Wel gefeli citeerd Catherine van de Liverpoolse (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De derde ronde van besprekingen tussen Israel, Egypte en Amerika over de Palestijn se autonomie, die gisteren is geëin- digd, heeft een volstrekt nietszeggend gemeenschappelijk communiqué op geleverd. lingen wordt gevraagd, zo liet hij gisteren dat gedrang uitverkoop haar welgevulde portefeuille uit haar tas liet vallen, öe briefschrijfster j raapte de portefeuille op, tikte de vrouw op haar schouder, en zei: „Neem me niet I kwalijk, maar weet u dat uw tas open staat?” De vrouw rukte de portefeuille uit haar hand en zei woedend: „Bemoei je verdomme met je eigen zaken!” log voert tegen de Franse belangen in het Baskenland. Eerder dit jaar heeft de Franse regering Spaanse Basken, die in Frankrijk wonen, de politieke vluchtelingenstatus ontnomen naar aanleiding van beschuldiging door de regering in Madrid, dat een aantal van deze Basken betrokken is bij terroristi sche aanslagen in Spanje. BETHAL (Reuter/UPI). In Zuid-Afri ka zijn gisteren na een proces van ander half jaar 16 zwarten tot langdurige gevan genisstraffen veroordeeld op beschuldi ging van samenzwering tot omverwerping van de regering. De vonnissen varieerden van 15 tot 5 jaar. De oudste verdachte, de 66-jarige Zephania Mothopeng uit Soweto bij Jo hannesburg, kreeg tweemaal, zij het sa menvallend, 15 jaar omdat hij het verbo den „Pan-Afrikaanse Congres” (PAC) nieuw leven zou hebben ingeblazen om mensen naar het buitenland te sturen voor een militaire opleiding. Rechter Da vid Curlewis noemde Mothopeng de er kende leider van het PAC in Zuid-Afrika. De beschuldigingen betroffen gebeurte nissen vanaf 1963, toen enigen van de verdachten op het Robbeneiland gevan gen zaten, tot 1976 toen anderen volgens de tenlastelegging betrokken zouden zijn geweest bij ongeregeldheden in de neger steden. Het grootste deel van het proces dat werd gevoerd in Bethal, op 200 km ten oosten van Johannesburg, vond plaats achter gesloten deuren om te voorkomen dat de getuigen a charge zouden worden geïdentificeerd. Alle verdachten hadden verklaard on schuldig te zijn. Behalve de 16 tot onvoor waardelijke gevangenisstraffen veroor deelden stond ook een man terecht uit East-London die vijf jaar voorwaardelijk kreeg en een ander die werd vrijge sproken. Derde brief: we deden in een doos bij de keukendeur wat biscuitkruimels. Een roodborstje werd er zo vertrouwd mee, dat hij nu de keuken in komt als er geen kruimels in de doos zitten. We laten de achterdeur daarom open en doen de krui- mels in een bakje op een keukentafel. I Iedere zondag komt het roodborstje bin- j nen, strijkt neer op de rugleuning van een stoel en springt dan op de tafel voor zijn I e'ten, terwijl wij nog in de keuken zijn. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Koerdenleider sjeik Ezzedin Hosseini heeft regering en leger van Iran er gisteren van beschuldigd de grote landeigenaren en boeren te steunen in een geschil om grondbezit, dat al tientallen levens gekost zou hebben. De kleine boeren zijn bang dat de land eigenaren trachten de boerderijen terug te krijgen, die de boeren na de landher vormingen die de sjah in ’63 was begon nen, hebben kunnen kopen. Deze landher vormingen die door de wettische moham medaanse geestelijken als anti-islamitisch I worden beschouwd, was de aanleiding tot de opstand van ayatollah Khomeini tegen de sjah en leidde tot Khomeini’s verban ning. De doden die in dit conflict gevallen zijn, zouden landeigenaren zijn die maan dag bij een opstand in het Koerdische dorp Abed zijn doodgeschoten. Verschei dene mensen zouden zijn gewond. Hosseini deed begin deze week een op roep tot Khomeini om de „reactionairen” NEW DELHI (AP) In Midden-India, in de staat Madhya Pradesh, zijn maan dagavond tenminste 60 mensen om het leven gekomen en 20 verwond toen een bus in een buiten de oevers getreden rivier stortte. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Indiase persbureau Uni. Het ongeluk vond plaats in het district Khargone. Volgens een politiefunctiona ris waren 31 lijken geborgen. Ruim 20 mensen moesten worden opgenomen. Het zoeken naar de andere buspassagiers Werd voortgezet. tratiekamp werd, wat leidde tot de uit tocht van Cambodjanen”. Intussen heeft de ambassadeur van Vietnam bij de VN, Vo Anh Than gisteren in Genève gezegd, dat nog enkele hon derdduizenden Vietnamezen het land wil len verlaten. „Wij willen niemand vast houden, wij laten iedereen gaan als dat maar gebeurt op een ordelijke manier”, aldus de ambassadeur. Hij ontkende, dat zijn regering vluchtelingen laat betalen voor ze mogen vertrekken. Wel is het voorgekomen dat „lagere functiona rissen” onder het mom van overheids voorschrift geld hebben geëist, maar ze zijn hiervoor gestraft, aldus Vo Anh Than. Volgens hem vormen de „emigranten” *een minderheid van mensen die zich niet wil aanpassen aan de nieuwe politiek van Vietnam. De ambassadeur zei verder, dat zijn land „niets te maken wil hebben” met de internationale conferentie over de vluch telingen die volgende maand in Genève wordt gehouden, maar dat Vietnam wel bereid is te praten met „landen die recht streeks zijn betrokken bij het probleem”. Frankrijk heeft zich intussen bereid „De oorzaak van de uittocht van hon derdduizenden vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja ligt bij het imperialis me van de VS en het expansionisme van China”, zo schreef de Pravda, het officiële orgaan van de Russische communistische partij gisteren. In het artikel wordt gesteld, dat het Amerikaanse imperialisme miljoenen mensen heeft genoopt, hun vaderland te verlaten. Voorts heeft de Chinese propa ganda vóór de militaire interventie in Vietnam de Vietnamezen van Chinese af komst gedwongen uit hun land te ver trekken. De Pravda wijst erop dat China door zijn steun aan het (verdreven) regiem van Pol Pot in Cambodja, „ertoe heeft bijge dragen dat Cambodja een groot concen- generaal Boakay, oud-bevelhebber van de luchtmacht. De terechtstellingen vonden plaats pre cies tien dagen na de executies van oud- president generaal Acheampong, en gene raal Utuka, oud-bevelhebber van de grenstroepen. Vorige week werden in Ghana verkie zingen gehouden, waarbij de Progressieve Nationale Volkspartij van Ghana de abso lute meerderheid behaalde. Deze partij, onder leiding van oud-diplomaat Hilla Li- mann kreeg 71 van de 140 zetels in het parlement. Het Liberale Volksfront won 42 zetels, de Nationale Verenigde Conven tie dertien, de Congrespartij tien en het Sociaal Democratisch Front twee zetels. De laatste zetel ging naar een onafhanke lijke kandidaat. Voor de presidentsverkie zingen is de einduitslag nog niet bekend. Geen van de tien kandidaten heeft echter de vereiste vijftig percent van de stemmen gehaald, zodat binnen drie weken een nieuwe verkiezingsronde moet worden ge houden. (Van onze redactie buitenland) BERGEN. Een Franssprekende vrouw heeft gisteren in een telefoontje aan een krant in de Belgische plaats Ber gen de verantwoordelijkheid opgeëist voor de maandag gepleegde aanslag op generaal Haig, de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa. De vrouw zei dat de aanslag werd uitgevoerd door de groepering Vengeance et Liberté (Wraak en Vrijheid), een tot dusver onbe kende organisatie. Intussen zoekt de Belgische politie naar een blauwe Mercedes met Westduits num merbord, die zich bevond in de buurt van de explosie. In NAVO-kringen houdt men het erop, dat de aanslag het werk is ge weest van beroepsterroristen. Neem de beide zondagsbladen van 24 juni 1979. In The Observer staan dertien ingezonden brieven, in The Sunday Ex press zeven. De ruimte die The Observer eraan geeft, is drie keer zo groot als die van The Sunday Express. De Observer- lezers schrijven over het budget, het olie tekort, de postcode, de echtgenote die iedere keer opnieuw van baan moet ver anderen als haar man naar een andere stad promotie maakt binnen het bedrijf, de affaire-Thorpe, de joden en de katho lieken in Dublin, de arrestatie van de Tjechnisch dissident Jiri Dienstbier, de onvruchtbaarheid, het bezoek van de paus aan Polen, Flatneurose, signalering, van een overlevende van de literaire Bloomsbury-groep, de ongevoeligheid van de cricketmedewerker die geschreven had dat Engeland, bij 118 voor acht, lang zaam wegzonk, als een Vietnamese boot, en het feit dat de ouders van schoolgaan de kinderen wel in het geweer komen als de gratis lunch op school dreigt te worden afgeschaft, maar niet als de school daar door niet in staat is voldoende leerboeken aan te schaffen. gieri botsten in dichte mist. De Italiaanse j olietanker, die met benzine gevuld was, vloog in brand en de vlammen sloegen over op het Franse vrachtschip dat tegen 1 de olietanker aanlag. Sleepboten probeer den tevergeefs de schepen uit elkaar te trekken. Reddingboten hadden ondertussen al 23 van de 24 Italiaanse bemanningsleden op gepikt. Men vreest dat van de vermisten niemand dè ramp heeft overleefd. Ver moed wordt dat zij zijn omgekomen in de vuurzee op het Franse schip „Emmanuel Delmas”. Beide schepen zijn door de brand zwaar beschadigd. Door brandende benzine van de Italiaanse olietanker is de zee in de omtrek van een mijl verontreinigd. ■fr Brand breekt uit op de Italiaanse olietanker ..Vera Berlingieri", nadat hij in de dichte mist in aanvaring kwam met het Franse vrachtschip op de voorgrond. Wie elkaar nog niet getroffen hebben, zijn de premiers Begin en Khalil. Een wraak van Begin, voor het feit dat Khalil bij Begins bezoek aan Cairo „ziek” was. Begin was deze keer niet ziek, maar „be zig” en wel met een „reeds lang afgespro ken tocht door het noorden des lands van twee dagen”. Een daarmee was ook deze ronde weer voorbij. Een hartelijk af scheid op het vliegveld, spelen van de volksliederen en inspecteren van de ere wacht en tot over 10 dagen in Alexandrië. En de fototoestellen vooral niet vergeten. militair, en niet als landbouwman wordt beschouwd Sharon liet All de vroegere grens zien, voor 1967, en legde uit waarom die grens onverdedigbaar is. Volgens Sha- ron toonde Ali begrip, hetgeen niet bete- kent dat hij het er mee eens is. i joen spreeuwen gesignaleerd. Deze speciale groep bestond vermoedelijk uit niet-broedende vogels en mannetjes die ’s nachts het nest verlaten.) ruil voor bezet gebied, enzovoort Aange zien Israel in dat Palestijnse bouwwerk niet geïnteresseerd is, willen de Israëliërs meteen beginnen met zake» als stemrecht, bevoegdheden van de autonome raad, ma nier van verkiezingen, etc. Zo'n gebouw zonder fundament zal nooit tot een Pales tijnse staat leiden. Verder wordt er uitsluitend gesproken over de uitstekende sfeer, de vastberaden heid om de akkoorden van Camp David uit te voeren en zo voort. Het komt er op neer dat iedereen om de hete brij heen draait en bij gebrek aan werkelijk onder handelen. afwisselend aan sightseeing doet of vriendelijke opmerkingen maakt. De Israëliërs vinden dat op zich belang rijk. en daar hebben ze niet helemaal ongelijk in. Dit soort bezoeken van de Egyptische premier Khalil en zijn gevolg werkt de normalisering van betrekkingen in de hand. Een wandeling van Khalil op de Dizengoffboulevard in Tel Aviv waar hij door een enkele minder politiek geinte resseerde voorbijganger met de sjah werd

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3