Marktwaarde uitgangspunt PvdA en VVD Veel mensen zitten vinden elkaar Nu al tegenstellingen 1 op economische top 1 EG en ACS- landen rond Opvolger Vondeling man met scherpe tong Uitblijven reactie RSV- leiding irriteert kabinet Damiate Pers diep in de schuld 1 Tokio in teken energieproblematiek V Beslissing zou vandaag moeten vallen Rapport Amnesty over Uruguay Olievlek bedreigt IJmuider Courant kust van Texas In Amsterdam 42 scholen bezet Half miljard tekort op betalingsbalans Haagsche Kringen toch onder leiding Jacobs Bij Unilever tien procent meer loon 1 NVJ wil heropening CAO-onderhandelingen K a WOENSDAG 27 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 4 W 19 7 9 1 I* tl (Van onze parlementsredactie) G I. dei rin der leg toe ver sar ger gar bot ger wo ner te ste vot spi de marktwaarde van de grond met enkele correcties voor „onbillijkheden”. DEN HAAG. Het kabinet is het gisteren eens geworden over het sluitstuk van de grondpolitiek: de zogeheten onteigeningswet, waarin staat welke vergoeding men krijgt als grond wordt onteigend voor woningbouw of wege naanleg. Als uitgangspunt heeft het kabinet gekozen voor I Akkoord in kabinet consequen- 147,50 Dat heeft minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) gisteren laten weten in een gesprek met de Tweede-Kamercom- missie voor economische zaken. Gister morgen heeft het kabinet langdurig ge sproken over de steunverlening aan de scheepsnieuwbouw, waarmee ruim 250 miljoen gulden is gemoeid. De beslissing zou vanavond moeten vallen. Het kabinet is gisteren in het eerste beraad overigens als voorlopig akkoord gegaan met een plan om de scheepsnieuw- bouwtak van RSV geconcentreerd in VDSM op Rozenburg en RDM in Rotter dam dit en volgend jaar te steunen met een bedrag van totaal 180 miljoen. In 1981 en 1982 zou daar dan nog eens 50 tot 70 miljoen gulden bij komen. Bedoeling van de nieuwe onteigenings wet is, te voorkomen dat de eigenaar van grond bij onteigening een vergoeding krijgt die onder invloed van overheidsbe- slissingen, kunstmatig is opgeschroefd. Dit betekent bijvoorbeeld dat als een ge meente een stuk weiland heeft bestemd voor woningbouw, de eigenaar niet de volle prijs krijgt die normaal voor wo- ningbouwgrond wordt betaald. In dat ge val zou hij namelijk onder invloed van de De zojuist gekozen nieuwe voorzitter Dolman (rechts) wordt gefeliciteerd door voorzitter Vondeling (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens voorlopige cij fers van het ministerie van Financiën is er in het eerste kwartaal van dit jaar een tekort van een half miljard gulden op de lopende rekening van de betalingsbalans op transactiebasis. Vorig jaar was dat in dezelfde periode 400 miljoen gulden. Toen was het tekort gevolg van het feit dat de invoer de uitvoer overtrof, nu is het tekort gevolg van de ontwikkeling van de transi tohandel en van lagere overdrachten van de EG aan ons land. De waarde van de goederenuitvoer is vergeleken met het laatste kwartaal van het vorig jaar met 5,25 procent gestegen. Dolman (volgende week wordt hij 44 jaar) wordt in de Haagse politiek geken schetst als een zeer intelligent man met grote deskundigheid op zijn specifieke terreinen, de financiën en de volksge zondheid. Hij is bekend om zijn scherpe tong in de Kamerdebatten en zijn vaak cynische humor en intellectuele grapjes worden lang niet altijd door iedereen gewaardeerd. Als voorzitter van verga deringen staat hij in goed aanzien. Hij zat overigens - als vervanger van Vonde ling - al eerder op de voorzittersstoel. Op de tweede en derde plaats op de voordracht kwamen de CDA’er Kleister- lee en de WD’er Portheine. Dit is slechts een formele voordracht, want zij blijven hiermee eerste, respectievelijk tweede ondervoorzitter van de Tweede Kamer. Morgen wordt officieel afscheid genomen van Vondeling in een speciale bijeenkomst van de Tweede Kamer. De grootste fractie in de Tweede Ka mer levert bij traditie de nieuwe voorzit ter, wat betekende dat het een PvdA’er moest worden. Dolman was de eerste keus van de fractie. „Tweede keus” was Jacob Vellenga, die dinsdag bij de stem ming 16 stemmen kreeg. Vooral de WD had bezwaar tegen Dolman’s kandida tuur, omdat men zijn parlementaire er varing - hij is Kamerlid sinds 1970 - te gering vond. jaren vijftig economie aan de Universi- teit van Amsterdam. Hij was onder meer actief als voorzitter van de studentenve reniging Politeia en was landelijk be stuurslid van Nieuwe Koers, de toenma lige jongerenorganisatie van de PvdA. zich nemen, maar voor Amerika en Japan gaat het EG-plan veel te ver. De VS willen liever het jaar 1977 als uitgangspunt nemen voor afspraken om de olie-import te beperken, zo zei de Ame rikaanse minister van Financiën Blumen thal vandaag. Dit is voor de EG-landen weer niet aanvaardbaar omdat 1977 een topjaar was voor wat betreft de olie-in- voer in de Verenigde Staten. Voor de Amerikanen is bovendien een beperkings- termijn van vijf jaar veel te lang. Was hington wil slechts een afspraak maken die twee jaar geldig is. De petitie vraagt algehele en onbeperk te amnestie en volledig herstel van de mensenrechten in Uruguay. Een speciaal aanbevelingscomité is opgericht, waarin o.a. kamerleden van alle grote politieke partijen zitting hebben. De Nederlandse afdeling van het inter nationaal secretariaat van juristen voor de amnestie in Uruguay (SIJAU) heeft gisteren een petitie en 15.000 handtekenin gen overhandigd bij de kanselarij van dat land in Den Haag. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije AMSTERDAM (ANP). Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) heeft om heropening ge vraagd van de onderhandelingen over de CAO ’79 voor dagbladjournalisten. De onderhandelingen werden op 18 juni afgebroken, nadat de ledenvergadering van de journalisten het onderhandelings resultaat op grond van bezwaren tegen een viertal punten had verworpen. Hij promoveerde in 1964 op het onder werp „Subsidies en gezondheidszorg”, een onderwerp waarover hij twee jaar in opdracht van het Preventiefonds Subsi diesysteem Gezondheidszorg onderzoek verrichtte. Dolman werkte vervolgens bij het directoraat-generaal voor de volksgezondheid van het toenmalige mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, en vervolgens als plaatsver vangend hoofd van de directie algemene economische politiek van het ministerie van Economische Zaken. LONDEN, DEN HAAG (ANP). Am nesty International heeft een rapport over Uruguay gepubliceerd waarin onder meer staat dat het martelen van politieke ge vangenen een vast patroon is geworden ih het politieke leven van dat land. Er wor den 2500 tot 2800 mensen gevangen gehou den om gewetenskwesties of hun politieke overtuiging. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning M mei gen aan dur zak een wal nee hee reei gro ve Di ee V< ve zij de AMSTERDAM (ANP). In de hoofd stad zijn vanmorgen 42 openbare lagere- en kleuterscholen door groepen ouders bezet. De acties zijn georganiseerd door de Aktiegroep Ouderraad en bedoeld als protest tegen de dreigende aantasting van onderwijsvoorzieningen in Amsterdam. Met ingang van 1 augustus dreigen daar honderd leerkrachten ontslagen te wor den. De bezettingen zouden in de loop van de dag worden beëindigd. v h n s H „sp inh sen woi ger me sch nie col té i sub var lijk juli me zoc hei wo de tee I me „hi pla nir wo sta hei kir pr< gei aai hai de dei dei coi aai sul er i gei Tv de we pi: rei ste wi dif go sd op aa du va nii (Van onze redactie economie) UTRECHT. De ongeveer 2200 man produktiepersoneel bij de vleesbedrijven van Unilever in Oss krijgen een forse loonsverhoging. Behalve de normale CAO-verhogingen krijgen ze per 1 juli ook 40 gulden bruto per week meer. Volgens de Voedingsbond FNV komt dat neer op een loonsverbete ring van ongeveer tien procent voor de volwassen werknemers, die momenteel tussen de 1800 en 2200 gulden per maand verdienen. De jeugdige werknemers gaan er in sommige gevallen zelfs twintig pro cent op vooruit. Volgens de bond is Unilever tot de extratoeslagen overgegaan omdat het be drijf moeilijk aan personeel kan komen. h t< O' t< g O1 B n d b k d (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet is „onaangenaam verrast” door het uitblijven van een reactie van de leiding van het Rijn-Schelde-Verolme-concem (RSV) op de voorstellen die het kabinet eerder deze maand heeft gedaan voor steunverlening aan de scheepsnieuwbouwsector van RSV. Als RSV vanavond nog geen antwoord heeft gegeven op de brief van het kabinet van 1 juni, is de kans groot dat het kabinet vanavond geen beslissing over deze steunverlening zal nemen. In mei 1970 werd Dolman lid van de Tweede Kamer, na al enkele jaren o.a. voorzitter van de afdeling Den Haag van de PvdA geweest te zijn. Hij was van 1973 tot 1978 voorzitter van de Tweede- Kamercommissie voor financiën. Sinds vorig jaar is hij voorzitter van de com missie voor volksgezondheid en de bij zondere Kamercommissies die zich be zighouden met Bestek ’81 en de vermo- gensaanwasdeling. Sinds 1977 zit hij in het presidium van de Tweede Kamer. Van 1973 tot 1978 was hij vice-voorzitter van de PvdA-fractie, sinds vorig jaar is hij derde voorzitter na Den Uyl en Van Thijn. gemeentebeslissing ten onrechte worden bevoordeeld, zo stelt het kabinet. Gekozen is daarom voor het systeem van „verkeerswaarde minus”, dat wil zeg gen voor de vergoeding van de markt waarde maar met aftrek van posten waar op de eigenaar redelijkerwijs geen recht heeft. Als sprake is van waardevermindering ten gevolge van een bestemming die min der dan tien jaar vóór de onteigening door de overheid aan de grond is gegeven, wordt ook daarmee rekening gehouden. Zoals bekend struikelde ruim twe^jaar geleden het kabinet-Den Uyl toen men het niet eens kon worden over dit onderdeel van de grondpolitiek. Den Uyl wilde als uitgangspunt de „gebruikswaarde” hante ren, vermeerderd met correcties voor on billijkheden. CDA-minister Van Agt (Jus titie), die het ontwerp moest verdedigen, weigerde uiteindelijk hiermee akkoord te gaan. Overigens heeft het kabinet nog geen oplossing gevonden voor het probleem van de zogeheten planschade, dit is scha de ten gevolge van planologische beslis singen van de regering. Intussen hebben CDA en WD instem mend gereageerd op het gisteren bereikte akkoord over de onteigeningswet. De PvdA wijst het kabinetsvoorstel echter vierkant van de hand. Ten onrechte is de hoge marktprijs in dit voorstel uitgangs punt voor de vergoeding, zo stelt de PvdA. Bovendien wordt volgens de PvdA de overheid opgezadeld met het betalen van de waardestijging van de grond ten gevol ge van particuliere activiteiten van der den, terwijl de eigenaar, wiens grond wordt onteigend, daar niets voor heeft gedaan. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) TOKIO. Nu al is duidelijk dat op de morgen te beginnen economische topconferentie van zeven industrielanden in de Japanse hoofdstad Tokio, belangrijke tegenstellingen aan het licht zullen treden tussen enerzijds de deelnemende landen van de EG en anderzijds de VS en Japan. Amerika en Japan voelen namelijk niets voor het Europese plan de olie-in- voer tot 1985 te bevriezen op het peil van 1978. Het topberaad waaraan wordt deel genomen door Groot-Brittannië, Frank rijk, West-Duitsland, Italië, de Verenigde Staten, Canada en Japan, staat groten deels in het teken van de energieproble matiek. De vraag die de zeven landen moeten oplossen is hoe olie-import en olie- produktie de komende jaren beter met elkaar in evenwicht kunnen worden ge bracht. Het besluit van de EG-landen, vorige week genomen in Straatsburg, om de olie- invoer de komende jaren te bevriezen kan alleen lukken als de Verenigde Staten en Japan „een vergelijkbare verplichting" op heeft alleen Koos Postema een vast dienstverband. Wat er nu met hen gaat gebeuren staat nog niet vast. ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 DEN HAAG (ANP). In de Tweede Kamer is een meerderheid voor een gewij, zigd initiatief-wetsontwerp waarin zorg vuldige hulpverlening aan van huis weg gelopen kinderen straffeloos wordt ge maakt. De VVD en PvdA zijn het eens geworden over een gewijzigde versie van het ontwerp van de PvdA-Kamerleden Roethof en Haas-Berger. Zij zeiden giste ren voor eikaars wijzigingsvoorstellen te zullen stemmen. De PvdA-er Patijn diende een amende ment in waarbij de hulpverlener wordt verplicht het starten van de hulpverlening te melden aan de ouders. De verblijfplaats hoeft niet te worden genoemd. De liberaal Nijpels kwam met een amendement waarin de hulpverlener zich moet verantwoorden voor de kinderrech ter als hij het kind niet meldt bij de Raad; van de Kinderbescherming. Het CDA houdt vast aan de eis dat de verblijfplaat van het weggelopen kind altijd aan de Raad van Kinderbescherming moet wor den doorgegeven, maar voor dat verlait- gen is geen meerderheid. Morgen stemt dé Kamer over het initiatief-wetsontwerp hulpverlening aan minderjarigen. 14,80 42,60 56,50 167,70 f 220,50 0,75 dregeling hoopt te verbe teren. De mensen in schuld- moeilijkheden vindt men in alle lagen van de be volking. Onbetaalbare schulden van veertig tot vijftigduizend gulden komen vaak voor. Onge veer eenderde van alle schuldenaars in moei lijkheden zijn in die posi tie geraakt door een on juist kredietverstrek- kingsbeleid van de ban ken en financieringsin- stellingen. Een andere, zeer vaak voorkomende oorzaak van schuldmoei- lijkheden zijn de steeds vaker voorkomende echtscheidingen en hun Dolman doorliep de middelbare school in Zutphen en studeerde in de MEXICO-STAD (AFP). De Ver enigde Staten worden bedreigd door de enorme olievlek uit de lekkende Mexi caanse oliebron in de Golf van Mexico. De stranden van Texas zullen ongetwijfeld de komende twee weken worden besmet. Dit maakte het maritiem centrum van de Universiteit van Mexico gisteren bekend. De olieramp in de Golf van Mexico ontstond begin juni door het zinken van een booreiland. Sindsdien ontsnapte nog steeds olie. Op basis van luchtfoto’s con cludeert het maritiem centrum dat zich olievlekken hebben gevormd van de enke le honderden miljoenen liters olie die reeds in zee zijn gestroomd. Deze vlekken worden door een stroming naar de kust van Texas gedreven. De totale olievlek is ongeveer tweeduizend vierkante kilome ter groot. DEN HAAG (ANP). Steeds meer mensen in ons land raken in schuld- moeilijkheden. Onge veer 150.000 gezinnen en alleenstaanden hebben de laatste jaren zoveel geleend, dat zij zich nu in een uitzichtloze schuld positie bevinden. Dit is een schatting van de Vereniging voor Volks- kredietwezen, de organi satie van ongeveer vijf tig gemeentelijke voor schotbanken. Deze organisatie maakte gisteren een ge dragscode inzake schul dregeling bekend, waar mee men de behandeling van verzoeken om schul- (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. De parlementaire VARA-televisierubriek Haagsche Krin gen zal blijven voortbestaan en onder leiding van Hans Jacobs. Dit heeft de VARA-leiding vandaag besloten na een vergadering die was belegd naar aanlei ding van een brief van presentatoren Joop van Tijn en Koos Postema, mede werker Harry van Wijnen en regisseur Siem Suurhoff, waarin de vier lieten weten het komende seizoen niet meer te willen meewerken aan Haagsche Kringen. Vanaf 12 oktober zal Haagsche Krin gen weer maandelijks op de buis ver schijnen. De uitzendingen staan onder supervisie van Jacobs en worden voor bereid door de Haagse redactie van de VARA. De VARA heeft besloten Jacobs geheel vrij te maken voor Haagsche Kringen. Van het viertal dat de brief schreef, BRUSSEL (ANP). Na twee dagen en twee nachten van onderhandelingen heb' ben de Europese Gemeenschap en 57 ACS-ontwikkelingslanden vanmorgen een akkoord bereikt over een nieuwe sa- menwerkingsconventie. Volgens het be reikte akkoord gaat de EG deze landen (in Afrika, het Caraïbische gebied en in de Stille Oceaan ACS-landen) in vijf jaar- tijd een financiële hulp verschaffen van in totaal 15,25 miljard gulden. Het Neder landse aandeel daarin zal ongeveer 950- miljoen gulden zijn. Aan een sterke Nederlandse wens, na melijk om in het nieuwe akkoord een duidelijke verwijzing naar de rechten van de mens op te nemen, werd niet voldaan. De vertegenwoordigers van de ACS-lan-j den voelden daar niets voor. Wanneer en waar het nieuwe akkoord (dat moet gaan werken vanaf 1 maart volgend jaar) getekend zal worden was nog niet duidelijk. Daar moet nog een besluit over genomen worden, aldus een vertegenwoordiger van de ACS-landen. Ttr Koos Postema (links) met eindredacteur Hans Jacobos. financiële ties. In het vooruitzicht dat nog dit jaar bij de wet zal worden bepaald dat al leen zij schuldregelingen mogen treffen, hebben de gemeentelijke kre dietbanken de gedrags code ontworpen. Die co de gaat ervan uit, dat iemand die in een uit zichtloze situatie is be land, in maximaal drie jaar schoon schip moet kunnen maken. Van de schuldeisers wordt ver wacht dat zij afzien van dat gedeelte van de schuld, dat desondanks niet kan worden afge lost. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dr. Dick Dolman (PvdA) wordt zoals bekend de nieuwe voorzitter van de Tweede Kamer. Hij volgt dr. ir. Anne.Vondeling op, die per 17 juli de Tweede Kamer verlaat om lid te worden van het Europese parlement. De Tweede Kamer plaatste Dolman gisteren met 94 van de 116 uitgebrachte stemmen op de eerste plaats van de voordracht aan de koningin, die de nieuwe voorzitter uiteindelijk benoemt. Het is gebruik dat de koningin deze voordracht opvolgt. over grondpolitiek

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4