Wethouder K. W. Bijl haalt D Wijkcomité en Huurders vereniging eensgezind over „Goed en Goedkoop r s voor zomertoeristen Groeiende trekpleister II IS rijkssubsidie binnen “w I R ffi NIEUWE TERRASSEN, GAZONNEN EN SANITAIR |B» Werkgroep Vormingswerk bindt subsidies aan strengere normen i V ai SM' v >131 y ie O GROEN LICHT VOOR OUD-IJMUIDEN k Ut 1 tl Gericht beleid Boompjes Bijval Vragen Uitbreiden Verdomhoekje” Programma 1979 zonder vrijblijvend amusement" 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 4 WOENSDAG 27 JUNI i - T W ■1 ifc I» -Y K )van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. ,.Een week voor we dit jaar open gingen hebben we drie dagen op onze knieën gelegen om zesduizend vierkante meter graszoden uit te leggen. In het najaar hadden we het hele terrein bedekt met een laag zwarte grond en daar gras in gezaaid. Door de langdurige en strenge winter is daar niets van terecht gekomen. Toen we met die zoden bezig waren heeft het constant geregend. Die rollen waren nauwelijks meer te hanteren. Maar het is gelukt. We hebben veel hulp gehad van vrijwilligers, anders hadden we het niet gered”. - O (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Tijdens de don derdag te houden raadsvergade ring zal onder meer „oud-IJmui- den” ter discussie staan. Het col lege heeft overeenkomstig een toezegging, gedaan in de raads vergadering van 17 mei, een nota samengesteld over de, wat wordt genoemd, voorgenomen voort- gangsactiviteiten, betreffende de bouw en vernieuwing van wonin gen in oud-IJmuiden. De raad wordt verzocht zich „in grote lij nen” met de inhoud van de nota te verenigen. Als dat gebeurt dan stelt het college zich voor, de voorgestelde activiteiten te be spreken met het Wijkcomité. 1 K V V ::f.- - Wethouder K. W. Bijl 'teur Voortgangsnota geen antwoord op vragenpakket van oud-IJmuiden 1 50 v' ur jr 30 60 50 70 50 75 koord maart n was g een is een den. nende- wordt "lening fplaats 'weede gewij. 1 zorg- is weg- •dt ge- st eens sie van srleden i giste ■Hen te „onze vragen zeker ook bij u zullen zijn gerezen”. dat de huurprijs zou kunnen zakken. Veel meer hecht zij waarde aan de mogelijk heid en die 20 woningen in aanmerking te laten komen voor de „goed en goedkoop”- subsidie die naar alle waarschijnlijkheid voor de 114 wel niet meer van toepassing kan worden gebracht omdat daarvoor aan de voor die subsidie geldende voor waarden niet is voldaan. Het Wijkcomité oud-IJmuiden heeft in tussen ook de Hoofdinspecteur-Direkteur (HID) van de Volkshuisvesting in Noord- Holland geïnformeerd over de voorwaar den waaraan zou zijn voldaan om in aan- De twaalf leden tellende Werkgroep Vormings- en Ontwikkelingswerk voor Volwassenen houdt zich in de samenvat ting van lopende activiteiten aan de crite ria die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en ook het ministerie stelt bij de tenuitvoerlegging van de nu nog gel- merking te komen voor de subsidie „goed en goedkoop”. Met name „inspraak” is daarvoor een onvoorwaardelijke eis die door de HID wordt vereist. Uitvoerig heeft men de HID inzicht gegeven in de wijze waarop het Wijkcomité zich voor stelt te zullen samenwerken met de ge meente om de subsidie zeker te stellen. Uit de gang van zaken gedurende de afgelopen jaren mag echter wel enige le-' ring worden getrokken. De vraag is of van gemeentewege meer samenwerkingsbe- reidheid is te verwachten dan er geduren de de afgelopen jaren is ondervonden. Het is de jaarlijkse invulling van het Educatief Plan waarmee op papier tot en met 1981 gewerkt zou moeten worden. Tussentijds brengt een nieuwe (rijks)bij- ■ü- Vanaf de plateaus heeft men een schitte rend uitzicht over het lager gelegen campingcomplex Het kantoor ter rechterzijde van de ingang is helemaal vernieuwd. Een met irtwwioor Intussen heeft de Huurdersvereniging Velsen ook gereageerd op de nota van het LOB (Landelijke Ombudsrteam Stadsver nieuwing). Waar de gemeente nu voorne mens is het plan voor 20 nieuw te bouwen woningen te koppelen aan het plan van de veelbesproken 114 woningen adviseert de Huurdersvereniging dat niet te doen om dat zij er niet in gelooft dat de kosten van het geheel dan zodanig worden gedrukt Ellen van Maurik: evenwicht hersteld met aanvullende tekst drageregeling voor alle sociaal-culturele activiteiten van kracht sinds 1 januari nogal wat veranderingen teweeg. Hier onder vallen als welzijnsactiviteiten naast eerdergemeld vormingswerk het opbouw werk, het jongerenwerk, de amateuristi sche kunstbeoefening en ook de sportieve recreatie en het peuterzaalwerk. Een wel zij nsplan moet daarvoor als basis dienen. Aan de opstelling daarvan voor boven genoemde sectoren tesamen gaat een in spraakprocedure vooraf waarop met het V.O.V.-programma voor dit jaar in feite wordt vooruitgelopen. Het V.O.V.-werk verloopt in Velsen al volgens een gericht beleid doordat een beleidsplan hiervoor al sinds 1976 als subsidievoorwaarde wordt gesteld door het rijk. In dat jaar werd daarvoor de afzonderlijke bijdragerege ling van kracht, per 1 januari vervangen door de zogenoemde „brede regeling”. De V.O.V.-werkgroep is er dit jaar on danks het wegvallen van een aantal subsi- diegegadigden niet in geslaagd beneden het bedrag te blijven dat door het rijk als maximum is gesteld voor een bijdrage. Van de totale kosten 72.423,-) blijft na aftrek van de rijksbijdrage 47.901,-) en begrotingsposten voor drie afzonderijke activiteiten bijna drieduizend gulden voor rekening van de gemeente. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Op de dag dat het Wijkcomité oud-IJmuiden tegenover bet gemeentebestuur van Velsen schrif telijk zijn bezwaren kenbaar maakte over de wijze waarop datzelfde gemeen tebestuur zich voorstelde verder te gaan met de renovatie/nieuwbouw van oud-IJmuiden, heeft wethouder K. W. Bijl tijdens een langdurig onderhoud met staatssecretaris Brokx in Den Haag de toezegging gekregen dat de nieuw te bouwen 114 woningen in aanmerking komen voor een subsidie van 5.000 gul den per woning. Met dat goede nieuws keerde een te vreden wethouder Bijl dinsdagavond huiswaarts van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning waar hij een paar uur met de staats secretaris voer het stadsvernieuwings- Joop en Yvonne Lubbers staan, als echtpaar dat camping De Duindoorn exploiteert, aan het begin van hun twee de seizoen. Het eerste jaar dat zij zich met de toch wel wat verlopen camping bezig hielden was er in de daaraan voor afgaande wintermaanden een aantal heel erg noodzakelijke voorzieningen ge troffen. De „vaste klanten” keken hun ogen toen al uit. De bezoekers die De Duindoorn van vroeger kennen en nü terugkeren, vragen zich af of dit nog wel dezelfde plek is als die waar ze ooit hun vakantie doorbrachten. Niets wordt na gelaten om het de vakantiegangers zo veel mogelijk naar de zin te maken. De verbetering die het eerste opvalt is inderdaad de groene grasmat die op het gehele terrein is aangelegd. Van de gele genheid is tevens gebruik gemaakt om een herindeling te maken van de staan plaatsen. De vaste bezoekers beschikken over een stukje grond van acht bij acht meter. Ruimschoots voldoende voor een grote bungalowtent, een riante toerwa- gen of een caravan. Zelfs blijft er dan nog voldoende ruimte voor een tuintje kompleet met terrasje. Maar er is meer gebeurd. Aan de oost zijde van het terrein heeft een kleine uitbreiding plaats gevonden. Een terras vormige verhoging vanwaar de bewo ners een riant uitzicht hebben over het lager gelegen terrein. Op de tegenover liggende westelijke duinenrij is tussen de bestaande standplaatsenrichels op de begane grond en de top van de daar liggende duinenrij een extra terras toe gevoegd. Dankzij de extra ruimte die mede daardoor is verkregen was het mogelijk de ruimte per standplaats te vergroten. is, na- d een m van Idaan. S-lan- »en en n heb-' en 57. lorgen we sa- et be ien (in in de jf jaar van in 'Jeder- er 950- Het Wijkcomité is maandag in een „spoedvergadering” bijeen geweest om de inhoud van de gemeentelijke nota te toet sen aan de bestaande situatie. Die situatie wordt bepaald door een groot aantal vra gen van het Wijkcomité waarop de ge meente het antwoord tot nu toe nog steeds schuldig is gebleven. Zo is er nog steeds niets bekend over de bereidheid van het college om het verzoek van het Wijkcomi té om in aanmerking te komen voor de subsidie „goed en goedkoop”, ten behoeve van de bouw van 114 woningen, schrifte lijk te ondersteunen. Een daad die na 1 juli niet meer nodig is omdat die subsidie- methode dan komt te vervallen, althans zodanig wordt gewijzigd dat de mogelijk heid van een subsidie van 4.000 gulden per woning er niet meer in zit. Het verzoek om de gemeentelijke adhesiebetuiging da teert van 22 december. De leden van het Wijkcomité zijn van mening dat er veel ontbreekt aan het „huiswerk” van de gemeente. De schets- plannen van de Krugerstraat, een teke ning waar én de 114 nieuw te bouwen woningen én de te renoveren woningen op staan. Men zoekt vergeefs naar duidelijk heid over nieuwbouw en daarop betrek king hebbende huren. Over een renovatie- projekt van 5 woningen, met het welsla gen waarvan de renovatie van een groot aantal soortgelijke woningen samen hangt, wordt niets medegedeeld. Datzelf de wordt gesteld over wisselwoningen tij dens renovatie en sociale begeleiding tij dens het proces. Vraagtekens bij het Wijk comité over de plannen voor nieuwbouw aan de Koningin Wilhelminakade; is daar subsidie voor aangevraagd? Wat gebeurt er met de bewoners? Aan de Krugerstraat zouden 7 wonin gen yoor renovatie in aanmerking komen. Twee raadsbesluiten zijn er genomen over de direkte uitvoering daarvan. De wijk weet nog van niets. Waar blijft een tijd- planning voor nieuwbouw en gefaseerde renovatie? Inspraak? Huurovereenkom sten? Huursubsidie? Projektleider? „Wij willen uw mening weten over het gelijktij dig aanvragen van de subsidies „goed en goedkoop” en „excessief duur”, aldus de schriftelijke reactie van het Wijkcomité op de voortgangsnota. Tenslotte wordt aan de vragenlijst toegevoegd dat men duidelijke uitspraken wil die de intentie van de gemeente tot renovatie en ver nieuwbouw hard maken. Een eerste reactie op de nota werd gege ven door de commissie Volkshuisvesting. Die reactie werd echter geformuleerd in een besloten commissievergadering. Voor het Wijkcomité aanleiding fijntjes te veronderstellen dat het niet moeilijk zal zijn om antwoorden te geven op de gestel de vragen omdat, zo wordt geredeneerd. st een er zich srrech- s Raad CDA: fplaats lan de' ■t wor-.: /erlait- emtdé itwerp hout bekleed stenen bouwsel. Aangepast aan de sfeer van de omgeving. Het heeft de plaats ingenomen van het voormalige „schelpenhuisje”. Een opmerkelijke ver betering is de vernieuwing van de dou che- en Wasgelegenheid en de toiletten. Houten vloeren en wanden hebben plaats gemaakt voor betegelde stenen wanden. Datzelfde geldt voor de ruime wasbakken in de plaats gekomen van zinken troggen. Een nieuw stukje dienst verlening is de wasserette. Daar staat naast twee wasmachines en een centri fuge bovendien een koel- en vrieskast voor algemeen gebruik. Over het gehele terrein, dat een op merkelijk overzichtelijker beeld geeft dan voorheen, zijn ter stoffering van het geheel duizend jonge boompjes, strui ken en heesters geplant. Toch zijn Joop en Yvonne Lubbers nog lang niet tevreden. De manier waar op ze hun taak als campingechtpaar opvatten heeft zich snel verbreid. De belangstelling voor de zo goed verzorgde stek, midden in het duinlandschap en vlak achter de zee groeit. Een klein bee tje boven hun eigen verwachting. „We hebben”, vertelt Yvonne tijdens een wandeling over het terrein, „hier heel wat geld in gestoken. Toch word je regelmatig voor verrassingen geplaatst. Dat we zo verschrikkelijk veel hebben kunnen doen tijdens de wintermaanden hebben we eigenlijk voor het merendeel te danken aan een groepje vrijwilligers dat hier al jarenlang als vaste bezoeker staat. Die mensen hebben er ontzettend veel aardigheid in om te helpen de boel hier te verbeteren. Zonder hun hulp zou den we het niet hebben gered”. Joop Lubbers, een man van weinig woorden, lacht instemmend. „Onze vol gende zorg is „hoe krijgen we er een stuk grond bij zodat we kunnen uitbrei den”. Hoeveel? Ach, ik geloof dat als het zo doorgaat als op het ogenblik, ik wel zou kunnen uitbreiden tot Zand- voort aan toe!”. 1 A gebied oud-IJmuiden van gedachte had gewisseld. Deze subsidie valt de gemeente toe op grond van de daartoe bestaande rege ling „excessief duur”. Voor de woningen verwacht men per 1 januari 1982 een huurprijs te moeten bedingen van circa 430 gulden. Dat komt de tussentijdse huurverhogingen in aanmerking nemen de overeen met een huidige huur van 375 gulden. Over de mogelijkheid om de subs^iie „goed en goedkoop” naast „excessief duur” te hanteren heeft de staatssecreta ris duidelijk laten weten dat dat in het onderhavige geval geen enkele soulaas zou bieden. Uiteindelijk zou op grond van één of beide subsidiemogelijkheden toch niet meer dan 5.000 gulden zijn toegekend. Reeds aanstaande donderdag zal het college van Velsen de gemeenteraad dende subsidieregeling voor deze tak van het welzijnswerk. Voor toekenning van een rijksbijdrage is voorwaarde de vrij willige deelname, een educatieve doelstel ling met een samenvatting dan wel toet sing als afronding van het leerproces. Daarmee konden de amateurtoneel- en zangverenigingen en ook handwerk- en kaartclubs als amusement zonder afge paste tijdsduur zonder meer geschrapt worden. In het zojuist verschenen aktiviteiten- programma wordt een nieuw Educatief Plan dringend noodzakelijk geacht. Met een aantal kritische kanttekeningen bij het nu nog geldende Educatief Plan wordt op de presentatie daarvan vast vooruitge- Naast eisen ten aanzien van deskundig heid, administratie en huisvesting worden de volgende nieuwe basisvoorwaarden voorgesteld: zonder winstoogmerk moge lijkheden scheppen voor kennisvermeer dering en in het algemeen ontwikkeling via bewustwordings- en leerprocessen. Daarmee wordt de sterke nadruk in de oude criteria op vorming ten behoeve van achtergestelde oftewel kansarme groepen in de samenleving weggewerkt. Ellen van Maurik: „Met die al te grote aandacht voor zogenoemde emancipatorisch vor mingswerk kwam het punt „vermeerde ring van kennis en vaardigheden” lelijk in het verdomhoekje te zitten. Met de aan vullende tekst wordt dat ten goede veran derd”. Gepleit wordt verder voor bekostiging van experimenten uit een aparte pot waarmee een afzonderlijke subsidienorm hiervoor binnen dit vormingswerk kan komen te vervallen. Bestedingen voor dit doel moeten apart getoetst en gewaar deerd worden, zo wordt gesteld. Met be kostiging uit een aparte pot kan naar verwacht snel en slagvaardig op nieuwe behoeften en ontwikkelingen worden in gespeeld. De commissies financiën en wel zijn toonden zich eerder deze maand erg ingenomen met het „Programma van Ac tiviteiten”. („Heel concreet, heldere schrijfstijl”). Maar datzelfde Wijkcomité heeft de ge meentelijke nota intussen ook al ontvan gen en wil, voordat de raad zijn fiat geeft aan de door het college bedachte proce dure, best even wijzen op een aantal zaken waar men het duidelijk niet mee eens is. Met name de onzekerheid over wat er nu precies staat te gebeuren wan neer het college „vrij mandaat” krijgt heeft opnieuw voedsel gegeven aan de reeds jarenlang bestaande en steeds groeiende achterdocht. F voorstellen op zo kort mogelijke termijn een begin te maken jnet de bouw van de 114 woningen waarvoor de staatsecreta ris zijn instemming heeft betuigd. ü- Voor het steeds toenemende aantal be zoekers is het nieuwe, geheel met hout bekle de, kantoortje een fraai entree. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het in 1977 opgestelde Educatief Plan is als raamwerk voor vormingsactiviteiten ten behoeve van de Velsense volwassenen volkomen achter haald. Ellen van Maurik, educatief mede werkster bij het bureau culturele zaken, trekt die harde conclusie ih het Aktivitei- tenprogramma waarin het vormings- en ontwikkelingswerk voor volwassenen in het lopende jaar is vastgelegd. Haar voor ganger in deze functie, Peter Zonneveld, maakte in combinatie met het voor vier jaar opgezette werkplan een inventarisa tie waarin bij de programmering voor dit jaar nogal fors het mes is gezet.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5