IN GEHELE STADSCENTRUM VAN BEVERWIJK Op drie pleinen en in tien straten b Nestors in de schoolbanken m Europa Meubel is ook op de koopavond geopend. Over IJmuiden gesproken wat vertel je me nou? feii PHILIPS S CDA en VVD 1 nu tegen Coentunnelweg Service Philips Technisch Service Centrum I Automaten Markt Controleurs Kosten Stationsplein Herinneringen Kippenhok Willem Wijfjes Tarief Vrachtwagens IJMOND WOENSDAG 27 JUNI 19 7 9 6 n f ten e- bij e- ir- en uli e- ij- )e- het )e- :tie ten H. 95 de iet er- an ig- ten aal lin, nd, sns Vet len Voor specialistische en gegarandeerd degelijke service HAARLEM ijk, de an en 3, en BANDEN SERVICE „DE WITTE PAAL - Reinier Claeszenstr. 2-4 MF Tel. (02550)-15161 Geopend: ma. t.m. vr .8.30-17.30 Zaterdags 8.30-14.00 uur (ADVERTENTIE) iL 07 ir Het zal gemakkelijker worden een plaatsje voor de auto te vinden winkeliers zelf zullen niet meer langdurig parkeerruimte in beslag kunnen nemen. BEVERWIJK PARALLELWEG 43 AAN DE WEG VELSERTUNNElZAANDAM TEL 02510 - 29018 De heer P. Luit, IJmuiden: „Enige tijd geleden heb ik het verhaal van de heer Van Kaam in deze rubriek over de plaats met 32 straten en stegen gelezen. Ik heb de reis door onze plaats die hij gemaakt heeft goed kunnen volgen. Vele namen zijn mij nog bekend. De naam Van Kaam (de ouders van de inzender) kwam ook voor in mijn stukje over de Stations weg, waarop de heer Keuter heeft gerea geerd met aanvullende namen. Ja, als je over de toenmalige bewoners schrijft vergeet je er wel eens een paar maar toen ik die namen las herinnerde ik me deze mensen weer heel goed. In de krant stond dat in de kruidenierszaak van De Vries een fijnstrijkerij van mevrouw Van Woensel gevestigd is geweest. Dat moet zijn Van Koersel. Van Kaam noem de in zijn beschrijving de toenmalige burgemeester Ver Loren van Themaat. Toen ik nog aan de Willemsbeekweg woonde ging deze burgemeester vanuit zijn. Die parkeerdruk zal daar door maat regelen in het centrum toch al sterk toene men. Dat pakt voor de Spoorwegen niet zo gunstig uit en daarom valt er nu wel te praten over de mogelijkheid het terrein van de Nederlandse Spoorwegen aan de Wijckermolen en een gedeelte van het busstation bij het NS-station als parkeer ruimte in te richten. Dit, zuidelijk, gedeel te wordt als busstation voor de NZH- lijnen niet meer gebruikt. Vroeger diende het voor de Hoogovensbussen. Op deze wijze zouden bij het station 170 nieuwe parkeerplaatsen kunnen worden gecreëerd, maar het gesprek daarover met de NS als eigenaar van de grond is nog niet afgerond. In de loop van dit jaar kan de raad nog een voorstel van B. en W. verwachten om voor vrachtwagens speciale parkeergele- Voor een effektieve controle denkt de gemeente voorlopig te kunnen volstaan met vier parkeercontroleurs, die een op leiding krijgen van enige maanden bij de politie en die ook worden ondergebracht in het politiebureau aan de Breestraat. Zij funktioneren onder verantwoordelijkheid van de korpschef. Aan de parkeercontro leurs zullen tamelijk hoge eisen worden gesteld in verband met hun relatie tot het publiek. Bij een eventuele uitbreiding van hun aantal in de toekomst wordt gedacht aan een gecombineerde taak van parkeer- en milieucontroleur. lang de aandacht op gevestigd. Vooral op de Ijsland visserij gaf het dikwijls problemen. Ik ben blij dat Jan Koeman als speciale genodigde bij deze diploma- uitreiking is”. ..WAT U HIER heeft gedaan”, zo richt- duin. Het was dus erg stil in de Willem Beukelszoonstraat en zodoende kwam er weinig volk in het winkeltje. Daarom besloot Wijfjes een advertentie te plaat sen in een van de kranten. De tekst luidde als volgt: „Wie Weet Waar Willem Wijfjes Woont. Willem Wijfjes Woont in de Willem Beukelszoonstraat”. Daarna kwam een aanprijzing van zijn koop waar”. De heer.W. Koomen, IJmuiden: „Als kleine jongen liep ik veel achter de grote jongens aan. Die troffen elkaar altijd op de hoek bij de Ceder in de Cederstraat. Die hoek is er nog maar nu staan er geen jongens meer. We speelden veel „houter- de-knoetel”. Dan zwierven wij overal rond. In de buurt van de Leeuwenklaan trapten wij jongens per ongeluk een PvdA-collega wethouder F. Kaebisch jr. niet wordt afgewezen. Gedacht wordt aan (Reacties: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). veel jonge leerlingen - nu zullen ook meer ouderen komen. De Visserijschool is jarenlang als een soort ornament be schouwd. Nu kan de visserij er niet meer buiten. Daarom is dit zo’n belangrijke dag, niet alleen voor de school maar ook voor de visserij-inspectie”. RUIM VIJF JAAR na deze bijzondere examendag werd bekendgemaakt dat de regering in 1939 zou overgaan tot het verplicht stellen van een zeevisvaartdi- ploma voor alle schippers en stuurlie den. Ter overbrugging van de oude naar de nieuwe periode zou een speciaal „dienstdiploma” worden uitgereikt aan degenen die al een jarenlange praktijk hadden. Wat wel van de betrokkenen werd verlangd was dat ze een verklaring zouden kunnen tonen waaruit hun ken nis bleek van de bepalingen ter voorko ming van een aanvaring op zee. fondsvorming ten behoeve van parkeer voorzieningen. lOf, TOEN DIT NIEUWS bekend werd konden de Visserijschool, directeur Ver- wayen, leraar Stam en zijn collega’s, maar vooral ook de vele schippers en stuurlieden die het goede voorbeeld van de vijf bekende schippers in 1933 had den gevolgd, met voldoening aan de af gelopen jaren terugdenken. „Het certifi caat” kwam uitstekend van pas - IJmui den had weer eens pionierswerk ver richt. jn- lel- nte 6; JAN VAN KRIMPENWEG 2 - TEL 023-319355 Geopend ma. t/m vrij, van 8 00-16 45 uur attyd tot out dün&t! De parkeerdruk is onder meer toegeno men door de vestiging van enkele groot winkelbedrijven. De aanstaande renove- ring van de Breestraat (met afsluiting van dat met een zekere spanning naar hun ondervindingen werd uitgezien. OP ZATERDAG 29 april 1933 deden de schippers hun examen. Als gedele geerde trad hierbij de adjunct-inspec- teur D. Bakker van de Scheepvaartin spectie op. Deze deelde in de boetzaal van de Visserijschool ook de diploma’s uit. Aan alle vijf schippers die zich na zoveel jaar opnieuw in de schoolbanken hadden gewaagd. Hij herinnerde aan de consequenties van artikel 117 van de Schepenwet waarin werd vastgelegd dat het verboden is de wacht over te laten aan opvarenden die de bepalingen van de wet op het uitwijken niet kennen. „Hoewel we het nu een betrekkelijk oud voorschrift kunnen noemen”, zei de ad- junct-inspecteur, „weten we allemaal dat er nooit de hand aan werd gehouden. De troldervloot ontwikkelde zich name lijk in zo’n tempo dat er altijd een tekort aan geschikte mensen was. Je moest dus maar roeien met de riemen die je had. De verantwoordelijkheid van de schip pers werd er echter des te groter door. Jan Koeman heeft daar terecht jaren- muurtje om- De mevrouw belde de poli tie die ons met de fiets achterna kwam. Wij jongens aan de haal maar als kleine jongen kon ik ze maar net bijhouden. Met z’n allen vlogen we de poort bij vrouw Kok in waar we ons verstopten in het kippenhok. Toen zei een van de jongens tegen mij: „Rooie, ga ’ns kijken of de politie (Maas) weg is”. Dat deed ik. Voor ik er erg in had zette Maas zijn fiets voor mij. Hij vroeg: „Waar zijn de jon gens?” Ik zei: „Die zijn naar de spoors- loot”. Hij stapte op z’n fiets en ging weg. Ik terug om te zeggen: „Jongens, kom maar op, hij is vertrokken”. En daar kwamen ze uit het kippenhok van vrouw Kok: Bul Kunst, Moos Kunst, Tot Koom en, Mek Koomen, Jur Kok, Ko Kok, Koen Eikelenboom, Piet de Gooier, Teun van Klaveren, Leen van Klaveren, Nico Twisk, Janus Vossen, Henk Neder- veld en ene Van der Wielen”. DE GROTE STAKING had IJmuiden in haar greep. Alle trolders bleven bin nen. Langs de Kant en aan de Zuidzijde probeerden duizenden op een of andere manier hun tijd te doden. Sinds ze hun toekomst in de visserij waren gaan zoe ken, waren ze nog nooit zo lang achter elkaar aan wal geweest. OP DE VISSERIJSCHOOL, in het duin tegenover de Vissershaven, ging het onderwijs aan de jeugd door. Straks zou er weer volop vaart zijn en dus voldoende werkgelegenheid voor ieder een. Daar werd algemeen op gerekend Het minste dat van de jongeren kon worden verwacht was het bezit van „het certificaat”, het bewijs dat ze op de hoogte waren van de bepalingen hoe een aanvaring op zee kan worden voorko men. Een betrekkelijk eenvoudige stu die voor iemand die de lagere school nog maar kort achter de rug had. Je moest er alleen een begin mee willen maken en een beetje doorzettingsvermogen tonen. OUDERE TROLDERMENSEN haal den, wanneer over de Visserijschool werd gesproken, nogal eens herinnerin gen op aan het begin van de eeuw, aan de primitieve toestand toen de trolder IJmuiden ging veroveren. Niemand had het in die jaren over een certificaat wan neer je aan boord stapte. Als je handen aan je lijf had hoefde je nooit lang naar een plaats op een trolder te zoeken. Het was wel een vrij, maar geen gemakkelijk leven, met lange dagen van hard aan pakken. De mannen die op de sloepen, de bommen en de kottertjes hadden ge varen wisten zich echter uitstekend aan te passen. Daarbij kwam dat wie vooruit wilde op de snel groeiende troldervloot goede kansen kreeg. Een aantal trolder- mensen van het eerste uur ontwikkelde zich tot voortreffelijke schippers, man nen die in de praktijk hadden geleerd wat ze moesten doen en laten om het volk aan boord, het schip en de lading een behouden en liefst ook voorspoedige vaart te garanderen. TOEN OP DEN DUUR ook in IJmuui- den, door de stichting van de Visserij school, gelegenheid werd gegeven aan wal alvast de nodige kennis op te doen en deze tussen de reizen door uit te breiden steunden praktisch alle schip pers het initiatief. Jan Koeman, een van de allerbekendsten onder hen, zei het onomwonden: „De ontwikkeling van de visserij stelt nu eenmaal speciale eisen. Je moet het roer met een gerust hart aan de wacht in handen kunnen geven. De mensen moeten daarom weten wat de wettelijke bepalingen zijn. Eigenlijk die nen alle jongeren meteen hun best voor „het certificaat” te doen”. IN HET BEGIN van 1933 kreeg de Visserijschool een extra steun in de rug Ze werd sinds kort geleid door de zeer enthousiaste, van de grote vaart afkom stige Peter Verwayen en kon bogen op kosteloos door treinreizigers kan worden gebruikt. Wanneer nu in de omgeving prijsmechanisch parkeren wordt inge voerd zal het parkeerterrein op het Stati onsplein stellig in beslag worden genomen door parkeerders die geen treinreizigers Volgens de voorstellen van B. en W. blijft het grote Stationsplein voor de in voering van het prijsmechanisch parke ren voorlopig buiten beschouwing. Er be staat namelijk nog een oude overeen komst tussen NS, gemeente en rijk, waar in is bepaald, dat de gemeente er voor dient te zorgen, dat het parkeerterrein in onder meer de Breestraat, maar dat plaatsje moet wel worden betaald. De Het aanschaffen van automaten, me ters, uniformen voor de controleurs, voor lichting, bestratingswerkzaamheden, en zovoort vergt een investering van 620.900,- en de jaarlijkse lasten zijn ge raamd op ƒ460.295,-. Forse bedragen, maar bij een bezettingsgraad van slechts 20% van de meters en de onder de werkingssfeer van de automaten vallende parkeerplaatsen is men al uit de kosten. De meeropbrengst wordt dan in een fonds gestort, waar B. en W. nog geen bestem ming voor hebben gekozen. Dat gebeurt als die meeropbrengst er .ook werkelijk is. Wethouder C. Bodewes (PvdA) is overi gens tegen die fondsvorming, die door zijn zijn in Zuidafrikaanse stijl gebouwde villa aan de Velserduinweg lopend naar het raadhuis in het dorp Velsen. Meestal wandelde hij er via Velserbeek (hij had een sleutel voor het hek) heen, dat zich toen nog uitstrekte tot aan het station Velsen. Deze burgemeester was een vriendelijk man. Als hij dacht dat je naar je pet greep nam hij zijn hoed al af. Hij droeg meest een hoge zijden hoed”. De heer M. P. Kocx, Santpoort: „In de jaren 1925-1926 werkte ik bij de firma B. van Geldorp met een timmerman die Willem Wijfjes heette. Die had ook een kruidenierswinkeltje in de Willem Beu kelszoonstraat. Dat was een straat tegen het duin aan, achter het kerkhof en de Marconistraat. Daar kort bij was de Vis serijschool, evenals Patrimonium en de Insingerschool. Verder was er allemaal genheden aan te wijzen, hetgeen tegelij kertijd betekent, dat deze niet meer op parkeerterreinen en in woonstraten mo gen worden geparkeerd. EUROPA S MAANDAGS GESLOTEN MEUBEL DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21 UUR. B. en W. achten een parkeertarief van twee kwartjes per half uur aanvaardbaar. Voor plaatsen met een parkeermeter wordt in het algemeen aan een maximum parkeerduur van twee uren gedacht. Voor enkele plaatsen, bijvoorbeeld in de Zee straat bij het postkantoor en de oostzijde van het Stationsplein (bij de banken) acht het college het gewenst de parkeerduur tot een half uur te beperken. Aan de raad wordt voorgesteld de parkeerduur bij de automaten niet aan een maximum te binden. Het is de bedoeling de parkeermeters en -automaten van maandag tot en met zater dag van 9 tot 18 uur in werking te stellen. Voorlopig wordt op de koopavonden geen prijsmechanisch parkeren ingevoerd, om dat dan naar de verwachting een deel van de langparkeerders toch afwezig is. Mocht dat anders uitpakken, dan kunnen de re gelingen altijd nog worden aangepast. BEVERWIJK. Sinds 1968 is er al over gepraat en zijn verschillende voor stellen verworpen, maar nu hebben B. en W. aan de raad een voorstel gedaan op korte termijn in bijna het gehele stads centrum parkeermeters langs de straten en parkeerautomaten op de pleinen te plaatsen, die de langparkeerders uit het stadscentrum verdrijven. Onder meer de verkeerscommissie en de middenstands- commissie hebben hun fiat al gegeven aan dit ingrijpende voorstel, waar min der bezwaren tegen lijken te bestaan, sinds de parkeerproblematiek in het cen trum zo groot is geworden dat een snelle oplossing in de vorm van „prijsmecha nisch parkeren” nagenoeg onvermijde lijk is. bijzonder bekwame leraren als de aan de vissserij verknochte Job Stam. Tot hun verbazing zagen vele IJmuidenaren regelmatig vijf bekende schippers van de troldervloot via het Zwarte pad, via de Kompasstraat of de Havenkade de weg naar het schoolgebouw in de duinen nemen. Dat waren Albert Krab van de P. A. zn. Timmers, Albert de Graaff van de Caroline, Willem Gravemaker van de Donald, Meindert de Boer van de Hercu les en Cor van der Leek van de Alkmaar. Nu hun boten toch door de grote staking uit de vaart waren hadden ze met elkaar de afspraak gemaakt terug te gaan naar de schoolbanken om te proberen met z’n allen „het certificaat” te halen. Enerzijds beschouwden ze het als een sportieve uitdaging; ze wilden als mannen van de praktijk wel eens zien wat meneer Ver wayen en „Lange Job” hun nog konden bijbrengen. Anderzijds leek het hun goed een duidelijk voorbeeld te geven, aan jongeren èn ouderen. Vijf leerlingen van tegen de vijftig en over de vijftig jaar, met een ervaring als schipper op de beste boten van IJmuiden - geen wonder Op korte termijn plaatsing (ADVERTENTIES) Voor al uw banden, uitlijnen^ balanceren, schokbrekers, uitlaten en accu's B IJMUIDEN B.V.” parkeermeters en -automaten de parallelwegen) gaat gepaard met een verlies van tachtig parkeerplaatsen. Acht parkeerautomaten komen er vol gens de voorstellen op Meerplein, de par keerplaats Slangenwegje en het Bever- plein, die gezamenlijk 622 parkeerplaat sen omvatten. Tweehonderddertig parkeermeters worden verdeeld over gedeelten van de volgende straten: Zeestraat 28, Prinsesse- laan 3, Koningstraat 17, Meester Van Lin- genlaan 15, Stationsplein (oostzijde bij de banken) 6, Wijckermolen 24, Meerstraat 97, Bloksteeg 8, Graaf Janstraat 8, Schans/Sionstraat 22. Twee worden nog in reserve gehouden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De frakties van CDA en VVD in de Heemskerkse gemeenteraad hebben in een gezamenlijke verklaring gesteld, zich niet meer gebonden te achten aan het standpunt met betrekking tot de verlengde Coentunnelweg dwars door Heemskerk. Dat standpunt werd ingeno men tijdens de roemruchte februariverga- dering van de raad. Onder stringente voorwaarden werd door deze frakties toen accoord gegaan met de eventuele tracering van die verdiepte weg. Nu door de besluitvorming van Provin ciale Staten aan één van de gestelde voor waarden niet is voldaan, namelijk de oost west verbinding Nauema-Rijksweg 9, achten de frakties zich niet meer gebon den aan dit standpunt. „Met stomheid geslagen” zijn beidé frakties over 4e motie, die is ingediend door de PvdA-statenfraktie en die een onderzoek bewerkstelligd om een verbin ding te maken Tussen Rijksweg 9 en de Plesmanweg. „Wat voor weg wordt voor ogen gesteld?”, vragen de frakties zich af en zij geven zelf het antwoord: één die gelijkvloers over het spoor en gelijkvloers gaat aansluiten op de Plesmanweg. Dat zou volgens de frakties grote overlast ver oorzaken tussen de wijken Heemskerk- dorp en Heemskerk-Oosterwijk en tussen de bestaande woonwijken in Beverwijk. Volgens het advies van de ambtelijke werkgroep, dat door het college is overge nomen, is het wenselijk ook op de Markt prijsmechanisch parkeren in te voeren, maar dat is nu nog bezwaarlijk in verband met de weekmarkt en de daarmee samen hangende werkzaamheden van opbou wen, afbreken en schoonmaken. Om het Marktplein als parkeerterrein beschik baar te krijgen zou de woensdagmarkt naar de gerenoveerde Breestraat moeten worden verplaatst. Als die verplaatsing zijn beslag krijgt komen B. en W. met een voorstel om de Markt tot parkeerterrein in te richten. De huidige parkeergelegen heid op de Markt wordt verbeterd met een nieuwe belijning. Om het commercieel gebruik van gedeelten van dit plein in de vorm van verkoop van tweedehands au- to’s en het parkeren van op reparatie i wachtende auto's te weren, wordt met twee bedrijven ter plaatse overleg ge- voerd over verplaatsing naar elders. ijmuiden-fi d- Staking in het visserijbedrijf van Umuiden in januari 1917, die een geheel andere oorzaak had dan de Grote Staking in de jaren dertig. Berustte de laatste op een conflict tussen opvarenden en reders, in 1917 werd het werk neergelegd uit protest tegen de zware oorlogswinstbeiasting waartoe de regering had besloten te de adjunct-inspecteur zich tot de vijf geslaagden, „is voor IJmuiden van grote betekenis. U, als nestors van de vissers vloot, als mannen van grote invloed, heeft zich er niet voor geschaamd weer „naar school” te gaan. We kregen hier al F* V r

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 7