Gemeenten beslissen over kunstuitleen Maatregel over beheer opgeschort Abba komt naar Nederland Haarlemse orqelmaand UIT- p O ALLERHANDE 1 1 Eerst fundamentele discussie over waarden muziekleven TIJDELIJKE REGELING VAN CRM THEATER MUZIEK lü don DERDAG 28 JUNI BBK tevreden met besluit van minister Gardeniers wijzer Nieuwe directeur voor Koninklijke Schouwburg Schadepost Vergroting Spreiding Tijdig bespreken Decentralisatie J f 15 KUNST'UITWMZER 19 7 9 >ruw s (Van onze Haagse redactie) 1 DEN HAAG. De minister van CRM, mevrouw Til Garde- hiers, gaat het orkestenbestel in grijpend wijzigen. De leden van de symfonieorkesten zullen veel harder moeten gaan werken, het aantal orkesten zal wellicht wor den verkleind, er zal ten koste van de symfonieorkesten meer geld moeten worden vrijgemaakt voor kamermuziek, componisten, jazzmuziek en lichte muziek en de gemeenten en provincies krijgen de eerste verantwoordelijkheid voor het functioneren van de mu ziekinstellingen. 1' t Jt H (Van onze kunstredactie) L*1 kt' 1 5* worden. Dit overleg zal worden gevoerd rond een aantal thema’s. Een van die thema’s is dat er een muziekaanbod moet worden gerealiseerd dat naast het symfo nische repertoire ook ensemblespel, koor- begeleidingen, educatieve taken en soms ook opera- en balletbegeleidingen omvat. De grote orkesten zullen dit tot hun nor male taak moeten gaan rekenen. Onderwerp van overleg zal ook zijn dat de inzet van de musici „geoptimaliseerd” moeten worden. Deze grotere inzet moet volgens mevrouw Gardeniers leiden tot een „meer verantwoorde besteding van de beschikbaar gestelde gemeenschapsgel den”. Belangrijk daarbij is dat het aantal te verrichten diensten ter discussie moet worden gesteld, wil er van een volledige dienstbetrekking van de musici sprake kunnen zijn. In de praktijk betekent dit dat het jaarlijkse aantal diensten (concert uitvoeringen, repetities, en dergelijke) niet onaanzienlijk zal moeten worden ver hoogd. De bewindsvrouw is er sterk op tegen dat musici met een part-time-baan (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Minister Gardeniers (CRM) heeft woensdag mede namens staatsse cretaris De Graaf van sociale zaken de Tweede Kamer meegedeeld dat zij bereid is per 1 april genomen maatregel over het beheer van via de „contra prestatie” verworven kunstwerken voor onbepaalde tijd op te schorten. De Dienst Verspreide Rijkscollec- ties zal opdracht worden gegeven contact te zoeken met de gemeenten, die problemen hebben met de opslag en de registratie van kunst, afkomstig uit de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR), de officiële naam voor de „contra prestatie”-regeling. Deze gemeenten kunnen erop rekenen dat het rijk zoals vanouds weer 50 procent van het kunstaanbod in beheer zal nemen, hoewel dit in de huidige situatie verschrikke lijk moeilijk zal zijn. Koormuziek. Het kamerkoor Doulce Memoire zal onder leiding van Koen Vermeij zaterdagavond in de Haarlemse Waalse Kerk op het Begijnhof een aantal motetten ten gehore brengen. De vocale vorm van het motet is f unktioneel voor de eredienst en daardoor door de eeuwen heen gebruikt zowel in de katholieke als protestante kerken. Op die reden kan Doulce Memoire zich repertoire kiezen dat een redelijk beeld biedt van religieuze muziek vanaf de 16e tot de 20e eeuw: Brahms, Bruckner, Duruflé, Poulenc, Lassus en Scarlatti. Kees Rosenhart, de vaste cantor-organist van de kerk zal twee werken uit de Duits-romantische literatuur op het Friedrich-orgel ten gehoren brengen. Aanvang concert 20 uur. verduren. Het is dan de avond van het improvisatieconcours met alle zenuwslopende procedures vandien. In een voor de drie juryleden Pierre Cochereau, Anders Bondeman en Ludwig Doerr onbekende volgorde zullen de vier organisten achter de speeltafel van het Müller-orgel plaatsnemen, en elk gedurende twintig minuten improviseren. De thema’s zijn hen dan korte tijd van tevoren verstrekt. Aanvang 20 uur. Teylers Museum. In de aula van het Teylers Museum, Spaarne 16 te Haarlem verzorgt Wim Daim zondagmiddag (15 uur) een concert van oude en nieuwe muziek op het 31-toons Fokker-orgel. Zijn keuze voor de muzikale middag omvat Frescobaldi, Sweelinck, J. B. Bach en Pachelbel en in de sector twintigste- eeuwse meesters: Badings en Lürsen alsmede improvisaties op de Euler toongeslachten. Wim Daim besluit met improvisaties aan de 31-toonstafel op eigen thema’s. Kathedrale Basiliek. De bekende organist Simon C. Jansen geeft zaterdagmiddag een drie kwartier durende bespeling op het Willibrord-orgel in de Kathedrale Basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart 146 te Haarlem. Zijn recital omvat werken van Bossi, Christopher, (daarnaast musiceren in een ander orkest, les geven op conservatoria enz.) toch een volledig salaris voor deeltijdarbeid ont vangen. Daarnaast moet het mes worden gezet in het steeds vaker voorkomende verschijnsel dat orkesten er een dubbele bezetting op na houden. Reger, Strategier en Lemmens. Aanvang 15 uur. ’t Plein. Ter afsluiting van een eerste en aangeslagen reeks jazzconcerten op de mogen worden gezocht. Tenslotte zou de minister volgens de BBK-delegatie heb ben toegegeven dat zij de maatregel ver keerd getaxeerd had. zondagnamiddag biedt het jongerencentrum ’t Plein aan de Costa Brava te Haarlem-Schalkwijk een optreden van een aantal jazzmusici die regelmatig jammen in ’t Plein. Vanaf 16 uur spelen er Willem Kouwenberg (tenorsax), Albert Raadsen (piano), Henk Scheffer (bas) en de slagwerkers Tim Jonker, Jan Bes en Tony Nahar. Aan het slot van het optreden zal ook een dixielandgroep het plankier betreden. Rotjoch. Swingende, funky rock is het muzikale chapiter van het Gooise kwartet Rotjoch, dat zaterdagavond in het Hoofddorpse jongerencentrum De Arnoldushoeve aan de Hoofdweg optreedt. Het concert begint om 21 uur, de deuren van het centrum zijn een uur eerder open. De band omvat Pim Bilderdijk (zang, gitaar), Bram van Dijk (drums), Jan letswaart (bas) en Ronald Welgemoed (zang en gitaar). Eindfeest. Het Haarlemse jongerencentrum DAC aan de Ripperdastraat besluit het seizoen met een dubbel optreden van twee in Haarlem gevestigde bands van een overigens verschillende signatuur. Solar, dat om 21 uur de spits afbijt, speelt muziek waarin diverse invloeden te herkennen zijn: funk, jazz-rock en dwing. De band is een min of meer verlengstuk van het vroegere Lynx en omvat saxofonist Frits van de Meij, bassist Peter Niessen, drummer Cock Zwarts, percussionist Ben van Pel, toetsenman Aad Behage en gitarist Frank Akkerman. Direct daarna klautert de heavy bluesrockformatie John the Revelator het podium op. De band is begin dit jaar na geruime tijd weer rond bassist Tom Huissen samengeklonterd en heeft sindsdien ruim dertig optredens kunnen brengen. Dit najaar zal de zesmans band ook in Duitsland en Zwitserland van zich laten horen. NPO. Onder leiding van André Vandernoot treedt het Noordhollands Philharmonisch Orkest vanavond aan in de Hervormde Kerk op het Kerksplein te Zandvoort. Vanaf 20.30 uur wordt daar gebouw verlieten, hebben er steeds op aangedrongen dat de opschorting van de maatregel niet alleen voor de hoofdstad, maar voor alle 400 gemeenten, die de „contra prestatie”-regeling toepassen, zou gelden. Alleen omdat zij op een gegeven moment voldoende informatie hadden dat minister Gardeniers toch te bewegen was voor een landelijke opschorting, hieven de protesterende kunstenaars de bezetting op. Om de eisen, even voor de behandeling in de Tweede Kamer, wat extra kracht bij te zetten, gingen er woensdag verschillen de plaatsen in het land nog enkele min of meer ludieke prikacties van start. Zo werd het Mauritshuis in Den Haag gedu rende twee uur door 25 Haagse en Rotter damse BBK’ers bezet, maar het publiek kon gewoon naar binnen en de actie had meer het karakter van een solidariteitsde- monstratie. Galerie Klein. Vanavond (20 uur) gaat bij Galerie Klein een breed opgezette groepstentoonstelling open waaraan 12 kunstenaars uit verschillende gemeenten zullen deelnemen. Tot de Haarlemse exposanten worden gerekend Marinus Fuit, Michel van Overbeeke en Jan Verburg die respectievelijk tekeningen, grafiek en aquarellen laten zien. Voorts is er werk aanwezig van Enric Adsera Riba, Hans Fnsch, Mieke Groot, Richard Meitner, Mercedes, Hellie Oesterreicher, Bas v.d. Poll, Joop Rubens en Jan Verschoor. Deze grote zomerexpositie blijft tot en met 25 augustus toegankelijk, op donderdag tot en met zaterdag van 12- 17.30 uur. Foto’s. In de kleedkamers van het Openluchttheater van Bloemendaal aan de Hoge Duin- en Daalseweg zijn tot 15 De duur van de bijdrageregeling moet parallel lopen met de periode van het eerste meerjarenplan van de rijksbijdra- geregeling sociaal-culturele activiteiten. De bewindsvrouw wil daarmee zeggen dat de kunstuitleencentra onderdeel moeten gaan vormen van de voorzieningen op het terrein van sociaal en cultureel werk Üeugd- en jongerenwerk, club- en buurt huiswerk, permanente educatie, e.d.). Het is belangrijk dat deze welzijnsvoorzienin gen samenhang vertonen. Pas als de resultaten van de tijdelijke regeling bekend zijn, zal de minister be slissen over de wenselijkheid een lande lijk bureau ter ondersteuning van de kunstuitleencentra in te richten. Voor dit jaar heeft Gardeniers voor de uitleencen- tra nog een ad hoc-maatregelen getroffen. Nog niet zo lang geleden wees de Twee de Kamer haar nota kunstuitleen af. De minister werd te verstaan gegeven „haar huiswerk over te doen”. Met deze beleids brief is zij tegemoet gekomen aan een door de hele Kamer gesteunde motie. Dat zij toch de kunstuitleen nog niet heeft opgenomen in de rijksbijdragerege- ling sociaal-culturele activiteiten, heeft te maken met het feit dat naar het oordeel van de minister de kunstuitleencentra nog onvoldoende verbreid en gevestigd zijn. Daarom heeft zij voor deze centra voorlo pig een tijdelijke, aparte regeling willen treffen. HAARLEM. De luchtige Zweedse popformatie Abba zal op woensdag avond 24 oktober een concert geven in de Ahoy-hal in Rotterdam. juli foto’s te zien van Herbert Vogels. Dagelijks geopend van 10-16 uur. Noordwijk. De zee is centraal gezet op een expositie die van 30 juni tot en met 15 juli wordt gehouden in de Oude Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk. Maritieme kunst, vormgegeven in aquarellen, olieverven, bronzen en plastieken en gemaakt door de kunstenaars Hans Eschauzier, Nico Benschop, Jan Bom, Louk en Geertjan van Meurs alsmede een groot aantal anderen, is op werkdagen van 14-17 uur en van 19-21 uur te bezichtigen. Op zaterdag en zondag kan men er van 13-16 uur terecht. Frans Halsmuseum. Traditiegetrouw is het Frans Halsmuseum op zaterdag voor het publiek geopend. Tot en met 18 augustus kan men er elke zaterdag van 20.30-22.30 uur terecht. Enkele zalen en gangen worden gedurende deze uren met kaarsen verlicht terwijl muziek uit oude tijden weerklinkt. Komende zaterdag zal Willem Mook een programma ten gehore brengen van 16e en 17e eeuwse werken voor luit uit Italië, Engeland en de Nederlanden. Hij treedt op 1 oktober van dit jaar in dienst en volgt Guus Verstraete op die dan met pensioen gaat. De 49-jarige Frans van der Veen is sinds 1971 directeur van de Stadsschouwburg in Meppel en hoofd van het bureau culturele zaken van die ge meente. Danstheater. Een fleurige voorstelling met folkloristische dansvormen uit tal van Europese landen brengt al sinds jaar en dag het in Amsterdam gevestigde Internationaal Folkloristisch Danstheater dat op een behoorlijk niveau kan bogen. Het gezelschap treedt zaterdagavond op in het Openluchttheater Bloemendaal aan de Hoge Duin- en Daalseweg. Aanvang 20 uur. Gedurende de vijfdaagse bezettingsac- tie in het Rijksmuseum hebben zo’n twin tigduizend bezoekers het gebouw niet kunnen betreden. Door deze actie heeft het museum een bedrag van enkele tien duizenden guldens gederfd. gemusiceerd met Herman Krebbers als solist. Geopend wordt met Bachs Symfonia in bes en afgesloten met Beethovens Eerste Symfonie. Krebbers, die onlangs ook in Haarlem optrad met het NPO, speelt de solistische bijdragen van Mozarts Vierde Vioolconcert (KV 218). DEN HAAG (ANP). Frans van der Veen is door de Haagse gemeenteraad benoemd tot directeur van de Koninklij ke Schouwburg in de residentie. s (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Minister Gardeniers (CRM) wil de kunstuitleen vanaf 1 januari 1980 tijdelijk onderbrengen in een rijksbijdrageregeling. Dat wil zeggen dat de provincies en gemeenten gaan uitmaken hoe zij het beleid ten aanzien van kunstuitleencentra gaan voeren en hoeveel geld daarvoor van het rijk moet worden gevraagd. Alleen gemeenten met minstens 30.000 inwoneers komen voor zo’n rijksbijdrage in aanmer king. De Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) is uitermate tevreden met dit resultaat. „Wij hebben duidelijk succes gehad met onze bezetting van het Rijksmuseum”, zei BBK-bestuurslid Har ry Visser na afloop van het kamerdebatje en het vijf kwartier durende onderhoud dat een delegatie van de ex-bezetters even voor de discussie in de Kamer met de bewindsvrouw op haar departement had. Hij wilde zich overigens niet over uitlaten of het goede resultaat voor de kunste naars betekent dat er nu geen verdere acties meer worden ondernomen. „Dat laten wij liever aan onze plaatselijke afde lingen over. Maar ik geloof niet dat het onverstandig zou zijn als vooral de kun stenaars in de kleinere gemeenten in ons land, die de BKR uitvoeren, de komende tijd duidelijk van zich blijven laten horen. Want juist daar wordt de regeling op vaak volstrekt onaanvaardbare wijze toege past”. Minister Gardeniers wees in de Kamer nog eens op de explosieve toename van het aantal kunstwerken van schilders, beeldhouwers en grafici, die de BKR-uit- kering via de gemeente van het ministerie van sociale zaken ontvangen. Het huidige bestand bedraagt maar liefst 160.000 wer ken. Zij vond dat beheer en distributie van deze kunstwerken vanuit één centraal punt (de Dienst Verspreide Kunstcollec ties) niet langer goed mogelijk zijn. De bewindsvrouw gaf in de loop van haar stellingen een gevarieerd pakket van vor men van muziekaanbod tot stand wil brengen. Alvorens zo’n onderzoek te be ginnen zal er overleg met werkgevers- en werknemersorganisaties moeten zijn ge voerd. De minister wijst er voorts op dat door de vergroting van het aantal dien sten dat door de musici zal moeten wor den verricht, het muziekaanbod zoveel groter kan worden dat het aantal symfo nieorkesten kan worden verminderd. Een en ander kan worden bereikt als er een onderzoek wordt verricht naar de arbeidsvoorwaarden van de orkestmusici. Dit is noodzakelijk als men inderdaad In het parlement bleef mevrouw Garde niers echter benadrukken dat er in de toekomst toch toegewerkt moet worden naar spreiding van BKR-kunst, omdat daarmee de belangen van de beeldende kunstenaars het beste gediend worden. Zij wees erop dat tal van gemeenten de via de BKR verkregen kunst heel graag zelf houden. Op grond daarvan, zo zei ze in de Kamer en op grond van het feit dat bin nenkort een beleidsbrief over de kunstuit leen van haar te verwachten is, waarin deze spreidingsgedachte aan de orde komt, had zij op 1 april tot de maatregel besloten. De bewindsvrouw verklaarde voorts dat zij aanvankelijk de gemeente Amster dam een uitzonderingspositie had toege dacht, omdat deze stad met haar vele BKR-kunstenaars de grootste problemen met het beheer van kunst heeft. Amster dam was ook de enige gemeente die een noodsignaal had laten uitgaan. De bezet ters van het Rijksmuseum, die woensdag ochtend om half tien na vijf dagen het Fin de brief zegt minister Gardeniers verder dat de gegroeide opvattingen over waarden en betekenis op het terrein van het muziekleven fundamenteel ter discus sie moeten worden gesteld. Haar plannen, die een „ingrijpend karakter” hebben, zul len met de werkgevers- en werknemersor ganisaties en de provinciale en gemeente lijke overheden tijdig besproken moeten Dit staat in een beleidsbrief, die de bewindsvrouw woensdag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Zij zegt daarin dat zij over haar plannen overeenstem ming heeft bereikt met de uitleencentra, de artoteken, het Interprovinciaal Overleg Cultuur en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voordat zij haar plannen voorlegt aan de Raad voor de Kunst wil zij eerst nog overleggen met haar collega’s van Financiën en Binnen landse Zaken. In de brief verklaart de minister dat haar voornemens passen in het door haar gewenste welzijnsbeleid. De regering is tijdelijk, omdat vanaf 1 januari 1980 eerst enkele jaren ervaring moet worden opge daan omdat het plan past in het kader van de invoering van de Kaderwet Specifiék Welzijn. Het Müller-orgel in de Grote of St Bavokerk Allereerst vindt de minister dat de ver antwoordelijkheid voor de orkesten in ons land geen taak van het Rijk is, maar hoort te liggen bij de lagere overheden. In het kader van het decentralisatie-principe meent zij dat de gemeenten en provincies in de eerste plaats moeten toezien op het functioneren van de gevestigde muziekin stellingen. Dat houdt naar haar oordeel tevens in dat de financiële middelen van de lagere overheden niet naar de begro ting van CRM moeten worden overgehe veld (zoals Van Doorn voorstond), maar dat omgekeerd de gemeenten en provin cies via een rijksbijdrageregeling in staat moeten worden gesteld de symfonieorkes ten te bekostigen. Een rijksbijdrageregeling houdt in dat een gemeente of provincie geld bij het Rijk kan claimen ter subsidiëring van (in I dit geval) een orkest, mits deze lagere Overheid kan aantonen dat de betrokken jtHiziekinstelling voldoet aan bepaalde, door het Rijk te stellen, normen. Gemeen- I ten en provincies krijgen dus veel meer I zeggenschap over hoe een bepaald orkest wordt gefinancierd en of zo’n orkest wel in aanmerking komt voor subsidie. I Bij de behandeling van de orkestennota Van minister Van Doom was er destijds bij de Tweede Kamer juist eenstemming- heid over het feit dat het Rijk de eerst verantwoordelijke moet zijn voor het functioneren van de orkesten en dat deze i wat betreft de salariëring geheel door I CRM moeten worden betaald. De huidige Situatie is dat de salarissen voor elk 50 ■reent door Rijk en gemeenten worden bekostigd. In de nieuwe situatie blijft dit in feite onveranderd. Het Nederlandse concert van deze groep, die voor het eerst naam maakte na het winnen van een Eurovisie Songfesti val, maakt deel uit van een Europese tour die op 19 oktober in Zweden begint. Ver der treedt de groep op in Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk, België, Engeland en Ierland. Ol IO 2 antwoord op vragen van de communisti sche Tweede-Kamerlid Joop Wolff toe dat haar maatregel, die zij nu dus snel poogt terug te draaien, van invloed is op het functioneren van de Beeldende Kunste naars Regeling. Deze plannen heeft de minister neerge legd in een brief aan de Tweede Kamer, waarin de nota Orkestenbestel van haar voorganger, mr. Harry van Doom, nader wordt uitgewerkt. Met nadruk stelt de bewindsvrouw in deze brief dat zij de hoofdlijn van deze nota het komen tot een muziekbestel waarbinnen een rijk geschakeerd muziekaanbod levenskan sen heeft onderschrijft, maar dat zij op een tweetal hoofdpunten tot een bijstel ling moet komen. Openingsconcert. Frieder Bernius was in 1973 de initiator van het Kammerchor Stuttgart, een koor dat weldra op een hoog niveau musiceerde en faam verwierf met het vlekkeloos zingen van met name Monteverdi. Het ensemble verwierf zich in betrekkelijk korte tijd bekendheid buiten de landsgrenzen en werd voor Franse en Nederlandse podiumbeurten uitgenodigd. Bernius staat nog steeds voor het kamerkoor en valt de eer te beurt de Haarlemse Orgelmaand 1979 te kunnen openen. Op het programma van het concert dat dinsdagavond (20 juli) in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem wordt verzorgd staan werken van Brahms en Mendelssohn. Het concert wordt opgeluisterd door de medewerking van de Haarlemse stadsorganist Piet Kiee, de bekende sopraan Mieke van der Sluis en het Amsterdams Kamerorkest. Deelnemersconcert. Hoogtepunt in de Haarlemse Orgelmaand is elk jaar de Improvisatiewedstrijd die in binnen- en buitenland op hoge waarde wordt geschat. De winnaar van het concours van vorig jaar, de uit Nijmegen afkomstige Joost Langeveld treedt dit jaar wederom in het strijdperk en zal zijn krachten meten met drie op invitatie naar Haarlem gekomen buitenlandse organisten: Alfred Halbertschlager, Rudolf Meyer en Philippe Lefebre. De avond (woensdagavond, 20 uur) voor de grote kamp zullen zij echter een concert verzorgen in de Grote Kerk te Haarlem, waarvan de programmakeus door hen wordt vastgesteld. Een dergelijke avond biedt een welkome introductie op de talenten van het kwartet. Concours. Langeveld, Halbartschlager, Meyer en Lefebvre krijgen het volgende week donderdagavond in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem pas echt zwaar te Op korte termijn wil zij daarom probe ren een werkelijk structurele oplossing voor de opslagmoeilijkheden (er ontstaat bijvoorbeeld veel schade aan kunstwer ken door het gebrekkige rijksbeheer) te vinden. Daarbij doet zij een beroep op de Centrale Commissie Complementaire Ar beidsvoorzieningen Beeldende Kunste naars, een adviesorgaan van de minister van sociale zaken. Volgens de kunste naars die vóór het kamerdebat met de minister hadden gesproken, was zij in dat onderhoud verder in haar toezeggingen gegaan. Zo had zij de delegatie beloofd genoemde Centrale Commissie een nota betreffende kunstbeheer te laten op stellen. Ook had zij toegezegd dat in het stadi um waarin gezocht wordt naar een oplos sing voor de opslagproblematiek, de BBK afzonderlijk zal worden gehoord over haar visie op de moeilijkheden en mogelij ke verbeteringen. Bij het overleg zullen ook betrokken worden de kunstuitleen centra, de artotheken, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Inter Pro vinciaal Overleg (IPO). Met al deze organi saties zal snel naar een nieuwe situatie 1'CRM; orkestenbestel ingrijpend wijzigen A Kunstenaars uiten op het Binnenhof ten overstaan van minister Gardeniers hun vreugde over het bereikte resultaat na de onderhandelingen met de ex-bezetters van het Rijksmuseum in Amsterdam. Minister Gardeniers: vaag over positie Kameror kest en Balletorkest. Minister Gardeniers bespreekt ten slot te in haar brief de positie van de orkesten die door de NOS worden onderhouden. Doordat deze orkesten steeds meer taken buiten de studio krijgen te verrichten (op treden in orkestzalen, begeleiden van ope ra’s), maken zij volgens de bewindsvrouw in toenemende mate deel uit van de mu- ziekvoorziening in ons land. Over deze binnen het werkterrein van de orkestin- kwestie heeft zij inmiddels contact opge nomen met de NOS. Over de positie van het Kamerorkest en het Balletorkest zal eveneens overleg wor den gevoerd. In de orkestennota van mi nister Van Doorn was geen plaats voor het Kamerorkest. Wat de visie van mevrouw Gardeniers over deze formatie is, wordt uit de brief niet duidelijk. Na de zomervakantie zal Til Gardeniers het overleg over haar plannen met de betrokken organisaties starten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15