tour de France ENIGE BENEDEN ZES MINUTEN tour-visie tourpuntig i zichzelf Kuiper nu zeker van tour-resultaten Aërodynamische fiets helpt Hinault niet ren 1st Moedgevend Rustiger Secondenspel 23 22 19 7 9 JUNI SPORT DONDERDAG 28 9d DOOR JAN JANSSEN (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Grandioos en ongelofelijk tegelijk. Dat was de wijze waarop Gerrie Knetemann in de proloog van de 66e Tour de France naar de overwinning raasde. Grandioos omdat hij won met ruime voorsprong. Ongelofelijk omdat de wereldkampioen, waarvan kritikasters nog geen maand geleden zeiden dat hij een verloren seizoen doormaakte, als enige van de allersterksten beneden de zes- minutengrens bleef. Ondanks de regen en de als gevolg daarvan nogal gladde wegen, kwam Gerrie Knetemann tot het fabelachtige gemid delde van 50 kilometer en 58 meter per uur. „Ik heb zeker in twee bochten zelfs foutjes gemaakt. Anders was ik nog sneller geweest”, zei de held van de dag. Niet te geloven, deze krachtsexplosie over vijf kilometer. SUPER- BAGNÈRES L LUCHON 2eRIT 23,8 km de Tour ton te verdienen in Valken- 8-10, Knetemann maakt zelfs Valken- twee foutjes i GERRIE KNETEMANN: op weg naar het imponerende succes in de ploeg. ü- HENNIE KUIPER: sensitivity-cursus 1 'Pont de Ravi Bordes-du Lys 2000 SUPERBAGNERES 500 5 PETER HEERKENS 1500 1000 anisatie ■lem of 1.00 en zij- en kte 348 /at: hal, itage: 4 derber- aagprijs Chef d’équipe Peter Post glunderde evenzeer als de veroveraar van het gele leidersshirt. „Fantastisch, kerel. Fantas tisch”, aldus de ploegleider. Voor Knete mann betekende de start van de Tour meteen een rehabilitatie, althans voor die genenen bij wie de twijfels waren gaan overheersen toen de wereldkampioen niet Parijs-Nice op zijn naam kon schrijven en hij evenmin in een van de klassiekers of kleinere etappewedstrijden de hoogste trede van het ereplatform haalde. „Rustig blijven, geen paniek”, hield Pe ter Post hem steeds voor. Knetemann bleef rustig, ook al knaagde diep in zijn binnenste het gevoel van teleurstelling. Twee weken geleden vond hij de grote vorm terug. Dat was in de Ronde van Zwitserland. Tijdens de tiendaagse rond rit van organisator Sepp Voegeli behaalde „De Kneet” meer overwinningen dan in de ruim vier maanden die aan deze etap pekoers voorafgingen. Knetemann won de proloog, alsmede twee andere tijdritten en een „gewone” etappe. Hij reisde dan ook vol vertrouwen af naar Fleurance. Toen Knetemann nog de spieren los trapte, hadden ruim honderd deelnemers reeds een punt gezet achter de eerste Tour-opgave. De Fransman Yves Hézard stond toen met een tijd van 6 minuten en ruim 4 seconden op de eerste plaats. Dit ontlokte Peter Post de opmerking „dat er weinig sneller zullen zijn”. Er moest een fenomeen in het tijdrijden komen, de Noor Knut Knudsen, om Hézard te ont tronen. De chef d’équipe van de Franse mer kenploeg waarin Kuiper de rol van kop man vervult, deelde de mening van de ex- wereldkampioen niet. „Hennie, rijden zo hard als je kunt”, zei Demuer. „Anders verspeel je te veel ten opzichte van de andere tourfavorieten”. Kuiper reed keihard, maar kon niet verhinderen dat hij ten opzichte van Kne temann ruim 10 seconden en op zowel Zoetemelk als Hinault zeven seconden verspeelde. „Alles in ogenschouw geno men, ben ik tevreden”, aldus Kuiper. „Be ter dit geringe verlies dan een val. Twee keer slipte ik in een bocht”. ven nemen. Het is een spel van seconden. Meestal zelfs onderdelen van seconden”. Met Knetemann als glorieus winnaar. Joop Zoetemelk in derde stelling. Jan Raas als zevende, Hennie Kuiper als acht ste en Henk Lubberding als twaalfde, kwam de Nederlandse wielertop succes vol uit de Tourproloog. Degene die de witte trui (beschikbaar voor de beste onder de jongeren) draagt, krijgt daarvoor per dag 175 en in het eindklassement 2500. In ploegverband is er dagelijks met een eerste plaats 500 te verdienen, met een tweede 250 en een derde 125. Voor dit ploegenklassement tellen de tijden van de eerste vier finishers. De ploeg die het eindklassement wint, ver dient daarmee 9000. De gele trui is van de eerste tot de 14e etappe dagelijks goed voor een uitkering van ƒ750, daarna (15e-24e etappe) be draagt de vergoeding 400. De sprints die de vlakke etappes moet verlevendigen de zogenaamde „rushes”, waarvan er in totaal 59 zijn, maken van gende morgen de hele we reld aan. En als je het klas sement bekijkt, dan zie je dat vrijwel alle kansheb bers op de eindzege in deze Tour de France zich duide lijk hebben laten zien. ten in andere etappes zijn bovendien af hankelijk van de gemiddelde snelheid. Hoe hoger het moyenne, hoe groter de limiet. Dat geldt ook voor de twee ploe gentijdritten. Bij een snelheid van 46 km. per uur (of meer) is de limiet 25 procent; bij 45 tot 46 kilometer 24 procent; bij 44 tot 45 km. 23 procent,, enzovoort. onder- rtuin en loorzon- slaapka- 'te en 1 'aarden. SJbAGNERESDE de dagwinnaar en diens ploeg 200 rij ker. Voor de renner die dit totaalklasse- ment in Parijs als eerste afsluit, is er 3250. Zoals altijd zijn er ook in deze Tour een aantal franjeprijzen, zoals: de prijs voor de elegantste renner die per dag wordt uitgeroepen (steeds 125), de vei ligst rijdende renner 275), de beste ploegmaat 175) en de beste Franse renner in het dagklassement 500). 29.6.1979 Ruim zes r (Van onze speciale verslaggever) In dezelfde startplaats, maar op een iets ander parcours, ondervond Didi Thurau dat 1979 geen 1977 is. Het Duitse fietsidool verspeelde ruim vijf seconden en legde beslag op de zesde plaats. „Harder kon ik niet”, erkende hij ruiterlijk. „En last van mijn blessure als gevolg van een tuimeling in de Ronde van Zwitserland had ik evenmin”. ken, is zijn letterlijke interpretatie van zijn opdracht in dit seizoen. Hij werd vorig jaar inzet van de meest spectacu laire transfer toen de Franse ploeglei der Maurice de Muer een nieuwe troef zocht voor de Ronde van Frankrijk, waarin hij met Bernard Thevenet niets meer kon bereiken. Kuiper: „Vanaf het begin van de on- derhandelingen heeft de Tour centraal gestaan. Ik mocht van De Muer mijn hele seizoenprogramma afstemmen op deze Ronde: tevoren hoefde ik niets te bewijzen. Natuurlijk had ik graag een grote uitslag meegepakt, zoals bijvoor beeld Zoetemelk en Hinault, maar het was geen dwingende noodzaak. Daar door ben ik ook veel rustiger en meer ontspannen dan andere jaren naar de Tour toegegroeid. De Midi Libre en de Tour de l’Aude waren voor mij lekkere voorbereidingskoersen, ook al brak ik er geen potten. Ik reed gewoon goed en daar ging het om.” Na de Dauphiné bleef Hennie Kuiper in de Alpen om er, net als Joop Zoete melk, wat ritten te verkennen. Daarna trok hij naar de Pyreneeën, waar hij het parcours reed van de tijdrit Luchon- Super-Bagnères en dat van de zware le en 3e etappe. Kuiper: „De praktijk heeft uitgewezen dat ik in de Tour pas na enige tijd goed in mijn ritme kom. Daar om vond ik het gezien de zwaarte van de start noodzakelijk om me sterk te con centreren op het begin van deze ronde. En met die voorbereiding ben ik zelf geweldig tevreden.” n-lood- 6568. n (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Op Hennie Kuiper rust in de Tour de France een zware taak. Waar andere vedetten in de loop van de maanden het nodige wonnen om zichzelf en hun sponsor tevreden te stel len, bleven zijn prestaties beperkt tot vier criteriumoverwinningen, wat voor een coureur van zijn kaliber een bene- denmaatse oogst is. Voor hem betekent resultaat in de Ronde van Frankrijk dus dubbele noodzaak. (Van onze sportredactie) FLEURANCE. Zestien nationalitei ten zijn vertegenwoordigd in het peloton van 150 renners, verdeeld over vijftien ploegen. Frankrijk is de grootste leveran cier van Tourrenners. Het organiserend land is met 50 man present. België heeft 38 deelnemers, Italië 23, Spanje 13, Neder land 11 (verdeeld over vijf ploegen), Zwe den 2, Duitsland 2, Zwitserland 2, Dene marken 2. Luxemburg, Portugal, Enge land, Ierland, Nieuw-Zeeland, Oostenrijk en Noorwegen hebben ieder 1 deelnemer. De kersverse kampioen van Frankrijk, Berland, is niet van start gegaan. „Dat stond overigens reeds geruime tijd gele den vast”, aldus de ploeggenoot van Hi nault. Gedurende de Tour de France neemt Berland deel aan een aantal wed strijden in Zwitserland, die speciaal zijn georganiseerd om de niet-Tourrenners toch startgelegenheid te bieden. lezocht ihtpaar 0279. >orman l/OON- eg en □2907- laatst meetellende plaats in een rit levert welgeteld 30 op. De twee ploegentijdritten brengen bij de winnende sportgroep aardig wat geld in de kas: 4000 per eerste plaats, een klassering als tweede wordt gehono reerd met 2000 en wie als derde eindigt krijgt daarvoor 1250. Van de vele klassementen die er zoals altijd zijn opgebouwd, is er met de groe ne trui (puntentelling voor de meest re gelmatige finisher) het meest te verdie nen: in totaal ƒ31.000, de groene trui Tevreden was ook Joop Zoetemelk. Dat gold zowel zijn derde plaats (achter Kne temann en Knudsen), maar evenzeer het feit dat hij Bernard Hinault achter zich had gehouden. Dat het verschil tussen de twee rivalen minder dan een seconde was, moest van ondergeschikt belang worden genoemd. Het was meer een kwestie van moedgevende importantie. Duwen door renners onderling wordt eveneens gestraft, zowel in de vorm van 10 seconden per keer alsook middels geld boetes. Als renners van verschillende ploegen elkaar duwen wordt dat drie keer getolereerd, met dien verstande dat er de eerste keer 5 seconden straf en 25 gulden boete wordt opgelegd en de twee volgende keren resp. 10 en 30 seconden, plus telkens 50 gulden boete. Bij de vierde overtreding (die weer met 50 gulden bestraft wordt) volgt automatisch verwijdering uit de wedstrijd. De tijdslimiet die overschreden kan worden is voor de diverse soorten etappes verschillend. In totaal zijn er acht sche ma’s, o.a. een voor de tijdritten in Brussel (8 juli) en Dijon (19 juh). Als de achter stand 20 procent hoger is dan de tijd van de winnaar betekent dit het vroegtijdig Toureinde. In de bergetappes hanteert men weer een ander schema. De bergtijd- Tour de France (bedragen in Nederland se guldens): De eindwinnaar krijgt voor zijn eer ste prijs in Parijs een bedrag van 50.000, nummer twee ontvangt 30.000 en de derde aankomende 25.000. In totaal zijn er 35 eindprijzen waarvan de laatste tien gemiddeld 400. Per etappe (uitgezonderd de tijdrit ten, waarvoor aparte regelingen gelden) zijn er 30 prijzen met een totale waarde van 11.000, een ritwinnaar wordt be loond met 2500, nummer twee krijgt 1750 en nummer drie 1375. De 30e en staande Bouw- at open idkamer der met woon- i Make- DOOR PETER HEERKENS Tegen die uitdaging ziet Hennie Kui per niet op, want een sensitivity-training in België heeft zijn gewenste uitwerking op hem gehad. „Ik ben mezelf belangrijk gaan vinden”, zegt Hennie Kuiper over de cursus die hij op advies van zijn meesterknecht José de Cauwer afgelo pen winter volgde. „In de wielersport moet je jezelf -niet onderschatten. Die sensitivity-cursus heeft me wat dat be treft in belangrijke mate veranderd. Niet dat de problemen verdwenen, maar ik heb geleerd ze positief te benaderen.” Die techniek kwam hem uitstekend van pas in de Dauphiné van vorige maand, toen Bernard Hinault kort voor de start van de Tour een flinke tik uitdeelde door hem op een half uur te rijden. Kuiper: „Mentaal raakte me dat niet. Dat wil zeggen: zo’n uitslag, of het feit dat anderen dit voorjaar meer presteer den dan ik, gaat niet langs me heen, maar ik laat me er niet door beïnvloe den. Ik blijf geloven in mijn eigen moge lijkheden en dat is het belangrijkste. In het verleden ben ik ook tot prestaties gekomen in de Tour: ik heb me dit seizoen uitstekend verzorgd, dus waar om zou ik dan nerveus gaan doen...?” Wat Hennie Kuiper ook al in een be duidend rustiger gemoedstoestand aan de Tourstart bracht dan men zou den- Henk Lubberding noch Jan Raas zijn renners die nederlagen proberen te ver bergen in een scala van excuses. Dat ze, gisteren in de vroege avond, doodgewoon geklopt werden, was niettemin een feit. Geklopt werd eveneens Hennie Kuiper. Toen de druilerige regen het traject glad der en dus gevaarlijker maakte, vond hij het raadzaam risico’s uit de weg te gaan. „Waarom ten gunste van misschien twee seconden het gevaar opzoeken?”, zei hij tegen zijn ploegleider, Maurice Demuer. (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. Tegen de steeds gro ter wordende kwaal van het duwen van renners door toeschouwers op de hellin gen of flanken van de cols wordt dit jaar in de Tour de France streng opgetreden. Strenger dan in vorige jaren. Ieder duw tje dat een renner krijgt, vrijwillig of niet, betekent automatisch 10 seconden straftijd. Vooral voor achterblijvers kan dit overschrijding van de tijdslimiet be tekenen. De straftijd wordt namelijk bij het verlies geteld dat de geduwde renner reeds heeft moeten incasseren. Toen Raas deze woorden sprak, moest Knetemann nog aan het karwei beginnen. Henk Lubberding noemde de spoorlijn eveneens als een handicap die hem parten had gespeeld. „Verleden jaar, tijdens de Proftour Nederland, heb ik een zware val gemaakt op die ijzeren staven”, aldus de nationale kampioen. „Ik weet dat het lijkt op zoeken naar een uitvlucht, maar auto matisch speelt zo’n val toch nog door je hoofd”. FLEURANCE. In totaal is er voor de renners in de 66e Tour de France een bedrag van 1.320.120 Franse francs te verdienen, wat neerkomt op ongeveer f 635.000. Het grootste deel van deze prijzenpot is met een bedrag van f239.000 voor de individuele dagklasse- menten. Tweede in de rij van verdien sten staat de persoonlijke eindrang schikking, waarvoor f 159.000 beschik baar werd gesteld. De belangrijkste pos ten uit het geldklassement van deze Jan Raas, een andere specialist in het proloogwerk, kon Knudsen noch de Fransman verslaan. „Ik had, achteraf be keken, het parcours beter niet kunnen verkennen”, zei Jan Raas. „Nu wist ik waar het gevaarlijk was. Op een bepaal de plaats moesten we schuin over spoor rails. Als ik ruim anderhalve seconde heb verspeeld op Knudsen, denk ik dat het grootste deel van dat verlies op de eerder genoemde plaats heeft gelegen. Om een proloog te winnen, moet je risico’s dur- Ook Knut Knudsen, let de komende dagen op die man. Knudsen heeft een bijzonder sterke Giro d’I- talia gereden en ik acht hem in staat erg hoog te eindigen. De Noor heeft de afgelopen dagen niet die publiciteit gehad als Zoete melk, Hinault, Pollentier, Van Impe en Kuiper, maar hij gaat wel degelijk mee tellen. Dat zelfde geldt ui teraard voor Zoetemelk. Joop heeft een bijzonder knappe tijdrit gereden. Hij eindigde hoog in het klas sement, hoewel hij op die korte afstandjes in feite maar moeilijk uit de voe ten kan. Die hoge klasse ring bewijst echter dat hij momenteel in de vorm van zijn leven verkeert. Ik vind overigens wel dat er iets te veel ophef werd gemaakt van de tijd van Gerrie Knetemann, die bij na 17 seconden sneller FLEURANCE. De uitslag van de proloog over vijf kilometer in Fleurance is: 1 Knete mann (Ned-Post) 5 min 59.58 sec. (Gem. 50,058 km.u), 2 Knudsen (Noo-Ferretti) 6.03.13, 3 Zoete melk (Ned-Danguillaume) 6.03.23, 4 Hinault (Fra-Guimard) 6.03.96, 5 Hézard (Fra-Demuer) 6.04.13, 6 Thurau (Wdl.-Jossart) 6.04.86, 7 Raas (Ned-Post) 6.05 65, 8 Kuiper (Ned-Demuer) 6.10.29, 9 Bossis (Fra-Demuer) 6.11.35, 10 Jacobs (Bel-Jossart) 6.12.21, 11 Duclos-Lasalle (Fra-De muer) 6.12.34, 12 Lubberding (Ned-Post) 6.13.10, 13 Wesemael (Bel-Post) 6.13.14, 14 Vertinden (Bel-Jossart) 6.15.25, 15 Van Vliet (Ned-Post) 6.15.58, 16 Wellens (Bel-Post) 6.16.62, 17 Laurent (Fra-Demuer) 6.17.06, 18 P. Pevenage (Bel-De Bruyne) 6.17.82, 19 Arbes (Fra-Guimard) 6.18.71, 20 Bernaudeau (Fra-Guimard) 6.18.89, 21 Agos- tinho (Por-Huysmans) 6.19.70, 22 Pollentier (Bel- Lauwers) 6.20.03, 23 Criquielion (Bel-Lelanque) 6.20.05, 24 Van de Poel (Bel-Jossart) 6.20.07, 25 Mutter (Zwi-Post) 6.20.42, 33 Van de Velde (Ned- Post) 6.22.91, 34 Maas (Ned-De Bruyne) 6.22.97, 39 Sutter (Zwi-Post) 6.25.36. reed dan Thurau twee jaar geleden in Fleurance. Kijk, een wielerbaan blijft 25 jaar precies hetzelfde; een parcours waarop een tij drit moet worden verreden is aan veranderingen on derhevig: bochtje minder, hellinkje minder en dan kom je al vlug aan een snellere tijd. Bovendien worden elk jaar de fietsen steeds beter geconstrueerd en dat geeft natuurlijk ook voordelen. Met alle respect voor de prestatie van de Kneet, dat vergelijken met tijden van vroeger vind ik waanzin. Vandaag zullen de cou reurs in ieder geval geen gebruik maken van die lichte fietsen, want daar rij je regelrecht het ravijn mee in. Het wordt vandaag van dik hout zaagt men planken, geloof me. Van daag meldt zich de uitein delijke Tourwinnaar. Alle kopmannen van de sterke ploegen zullen in de eerste bergetappe in het voorste gelid moeten strijden. Zijn ze er niet bij, dan is voor hen de Tour al op de eerste etappe onherroepelijk af gelopen. brengt dagelijkd 400 op en is in het eindklassement goed voor 10.000. Voor het bergklassement, waarvan de lijstaanvoerder herkenbaar is aan de zogenaamde „bolletjes-trui”, is 30.500 uitgetrokken. De belangrijkste onder verdelingen: 350 voor wie als eerste doorkomt op een col van de le categorie, 275 voor de snelste op een berg van de 2e categorie, 200 op een berg van de 3e categorie en 150 voor een eerste plaats op een col van de 4e categorie. De eind winnaar van de bergprijs ontvangt 4000. De kop van de Tour is er af. Of beter gezegd: het kopje, want wat betekenen nu eigenlijk die 6 km die woensdag in Fleurance werden afgelegd in verge lijking met de honderden kilometers die nog moeten volgen. Ik moet echter zeg gen dat de start van de Tour bijzonder pittig is ge weest. De mannen hebben in die 6 km het licht uit de ogen gereden met als enige doel elkaar een paar secon den af te snoepen. En dat terwijl er voor vandaag een knap lastige bergetap pe op het programma staat. Er wordt wel eens ge steld dat coureurs zo vlak voor een zware etappe niet met hun krachten moeten smijten. Dat gaat maar ge deeltelijk op, vind ik. Ik geloof namelijk dat de top pers zichzelf in dergelijke wedstrijdjes moeten pre senteren. Voor mij was het vroeger altijd een geweldi ge vorm van doping als ik me in een tijdrit bij de be sten kon plaatsen. Dat geeft een geweldig zelfver trouwen. Na een nachtje slapen kun je dan de vol- (Van onze speciale verslaggever) FLEURANCE. De moderne techniek heeft Bernard Hinault niet kunnen helpen in de openingstijdrit van de Tour de France. Hij moest het op zijn aërodynamische fiets afleggen tegen Gerrie Knetemann, Knut Knudsen en Joop Zoetemelk, die het op minder gestroomlijnd materiaal verder brachten dan hij. Ook Hinaults ploeggenoten Hubert Arbes en Pierre Raymond Villemiane slaagden er niet in om het nieuwe produkt spectaculair te introduceren. Arbes kwam op de 8,4 kilo wegende fiets tot een onopvallende 19e plaats en Villemiane zette het rijwel zelfs te schande door als 116e te eindigen. Meer succesvol in de strijd met de laatste ontwikkelingen op technisch gebied was Gerrie Knetemann, die twee aërodynamische wielen van Zwiterse makelij had gesto ken. Het opvallende aan dit materiaal: afgeplatte spaken (net als Hinault overigens) die niet gekruist zijn maar recht naar de as lopen en een aan de linkerkant afgefreesde naaf van de achteras. Knetemann: „Dit wiel is uitgedacht door een Zwitserse ingenieur die ik tijdens vakantie tegenkwam. Ik heb er een stel van laten maken door de mecanicien van de Zwitserse bond en sinds ik er tijdritten mee rijd want daar zijn ze speciaal voor heb ik gewonnen: twee keer in de ronde van Zwitserland en nu”. Deze ingreep aan de fiets van Gerrie Knetemann is dus geheel voorbij gegaan aan het werk van ploegmecanicien Jan le Grand, die zich daarvoor overigens niet gepasseerd voelt. „Aërodynamica”, zegt Le Grand, „is een specialisme waar ik geen verstand van heb. Ik kan dat soort spul dus niet maken want die techniek ligt op een heel ander terrein; dat van de vliegtuig-industrie. Wat het rendement van het materiaal in een wedstrijd betreft ben ik voorlopig nog niet zo enthousiast. Daarvoor hou ik misschien te veel van het oude vak. Ik zal niet zeggen dat al die nieuwigheid niet goed is, maar toch.Laat ik het zo stellen: zet renners van het formaat Knetemann en Hinault op een bakfiets en geef de anderen zo’n aërodynamisch ding en er zal in de uitslagen weinig veranderen Bernard Hinault heeft zich niet laten ontmoedigen door het missen van de overwin ning op zijn speicale fiets, die het meest opviel door de smalle velgen, de merkwaardige vorm van het stuur waar geen remkapels bovenuit steken omdat ze door de buis lopen en de afgeplatte buizen. Na de race in Fleurance het hij weten dat het resultaat (vierde plaats) geen reden vormde om deze fiets bij de volgende tijdritten aan de kant te laten. „Ik zal er dan weer op starten”, aldus Bernard Hinault. Duwen strenger gestraft rit van Luchon naar Super-Bagneres (vrij dag) mag met een achterstand van 25 procent van de tijd die de winnaar noteert worden afgesloten. Als de winnaar bijvoorbeeld een uur laat afdrukken worden alleen die renners uit koers genomen waarvan het verlies groter is dan een kwartier. De tijdshmie- De tijdrit naar Superöagnères begint met een nagenoeg vlak stuk wegdek van 5,5 kilome ter Tot aan de 15e kilometer loopt net parcours stevig op waar na de ecnte klim naar Superbag- nères begint o

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23