Vijf botsingen in tien dagen op één kruispunt Spontane aktie van kinderen na recente ongelukken in raad over Toer-in programma ereburger en statenlid Roozen zaterdag van start manege moet sluiten Klandestiene 1 Bouw werkplaats en kantine voor dienst openbare werken [poteteuwsjl Geen discussie In Beverwijk en Heemskerk Uitstel niet langer verantwoord Huidige accommodatie afgekeurd kort ijmondnicuws L I Voorzitter Van Herpen beteugelde de oppositie J Niet meer parkeren op St. Aagtendijk Energiebesparing op straatverlichting CJ 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 JUNI DONDERDAG 28 Uitstel (ADVERTENTIE) Tien kinderen vertolkten in de collegekamer de ongerustheid die ir> Kerkheek is ontstaan. In Heemskerk beginnen de Toer-in-akti- zijn al lang klaar, maar de realisering is Binnenkort kan de raad een voor stel verwachten om ook de Zeestraat naar Wijk aan Zee en de weg rond de Dorpsweide van een dergelijke ver lichting te voorzien. De gemeente Heemskerk voorzag een gedeelte van de Beneluxlaan van een dergelijke verlichting, die de gemeente Bever wijk nu ook tot het Beverwijkse ge deelte van die laan wil uitbreiden. Peuterspeelzaal. Voor de peuter speelzaal in het buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhoflaan kunnen weer peuters worden aangemeld van tweeëneenhalf tot vier jaar voor twee dagdelen per week. De peuterspeelzaal is geopend op dins dag-, woensdag-, donderdag- en vrijdag ochtend van 9.30 tot 11.30 uur en op maan dag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdagmid dag van 13.30 tot 15.30 uur. Voor opgave kan men zich dagelijks wenden tot de leidsters van de peuterspeelzaal of telefo nisch via het buurthuis, telefoon 20944. Zij hadden hun wensen en bezwaren op papier gezet en wethouder Ten Haken zegde toe, dat deze als ingekomen stuk door b. en w. en de raad zullen worden behandeld. De bodedienst zorgde voor een flesje prik er. Nic. Rozemeijer van het bureau voor lichting liet de kinderen niet zonder een boekje over veilig verkeer naar huis gaan. Met de bouw van de werkplaats ging de raad met algemene stemmen accoord. provincie en niet van Heemskerk te be hartigen, maar dat zou bewijzen, dat het ereburgerschap van Heemskerk niet te combineren is met de funktie van staten lid. Volgens de heer Perquin zou de heer Roozen daar zelf de consequentie uit moe ten trekken door zich terug te trekken als ereburger van Heemskerk. Voorzitter Van Herpen hamerde elke discussie die niet strikt te maken had met de inhoud van de concept-brief van B. en W. aan PvdA en PPR/PSP af als „buiten de orde” en onder veel protest moesten deze frakties ervan afzien om de houding van de heer Roozen, de standpuntbepa ling van provinciale staten inzake de be treffende weg en dergelijke onderwerpen nog eens breed uit te meten. In deze geprikkelde stemming van de raad kreeg de heer J. Nijssen (D’66) nog gelegenheid om zijn ergernis over dit „marginaal gebeuzel” te uiten. Hij hield zich verder strikt aan de tekst van de concept-brief van B. en W. aan de frakties van PvdA en PPR/PSP en verzocht daar uit de laatste alinea te schrappen. Daarin grepen B. en W. namelijk inconsequent terug op de betreffende perspublikaties, terwijl zij in de aanhef stellen niet in te willen gaan op naar aanleiding van die perspublikaties gestelde vragen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In het kader van de energiebesparing komt in Bever wijk regelmatig de straatverlichting ter sprake. In dit verband deelde wethouder F. Kaebisch deze week mee, dat de gemeente Beverwijk al jaren bezig is met de uitvoering van een stroombesparend programma. De besparing op de stroomkosten is dermate groot, dat binnen enkele ja ren de rente en aflossing van de in vestering in de kostbare apparatuur kan worden terugverdiend. Het is dus op de duur niet alleen een energiebes paring. De kinderen die deze aktie spontaan hebben gevoerd zijn Hanneke Claessen, Mariek van Dijk, Ester van Wortel, San dra Bakkum, Ester Beentjes, Cees Jan Huipen, Marco van Es, Paulien van Wortel en José Limmen. Wethouder Ten Haken uittte zijn waardering vóór hun initiatief. Het merendeel van de grote door gaande wegen is namelijk al voorzien van lantaarnarmaturen die het pu bliek herkent aan de oranje-achtige verlichting. Dat zijn stroombesparen- de armaturen die bovendien een ver- keersgeleidende funktie hebben. Wat dë kantine betreft wilde de heer Du- dink uitstel van het besluit tot september of later om dan op grond van duidelijker cijfers en meer overzicht in de financiële positie van de gemeente te bekijken of men een noodkantine of een definitieve kantine moet bouwen. De PvdA-fraktie wilde in elk geval een definitieve kantine bouwen, daarbij de nadruk leggend op de immateriële voorzieningen in het belang van het gemeentepersoneel. Het voorstel van de heer Nijssen om daarom die laatste alinea te schrappen werd in stemming gebracht en dat bracht de PvdA-fraktie in verlegenheid. De leden daarvan moesten stemmen over een aan zichzelf te richten brief. De Heemskerkse raad is knap in het uitvinden van dergelij ke vertoningen. Enkele leden van de PvdA-fraktie werd het te bar en zij liepen tijdens de stemming even de zaal uit. Daardoor werd de uitslag van de stem ming 14 (CDA, WD en D’66) vóór en 3 tegen het schrappen van de laatste alinea. De opvallend strakke leiding en met forse hamerslagen afgedwongen beper kingen deden verwachten, dat de plaats vervangend voorzitter wethouder Van Herpen er in zou slagen de raadsvergade ring nu eens vlot te doen verlopen, maar het werd toch weer dik twaalf uur ’s nachts. De hamer deed maar bij de behan deling van één agendapunt dienst, name lijk om ereburger H. J. M. Roozen als Kop van Jut uit de raad te houden. Voor de rest van de avond kon er weer oeverloos wor den geprietpraat. Insluipingen. In twee woningen aan de Professor Doesschatestraat in Heems kerk is in de nacht van dinsdag op woens dag ingebroken. Men kwam de woningen binnen door het schuifslot terug te duwen. Niets wordt vermist. uitstel zou wat de realisering van de bouw betreft geen verschil maken. De heer Van Herpen herinnerde de raad erpan, dat de volgende fase de bouw van een nieuwe timmermanswerkplaats zal zijn, die mede van belang is voor de bezetting van de kantine. Wanneer die er komt dient dus mede betrokken te worden in de keuze van een tijdelijke of een permanente kantine. Het college nam na een uitvoerige dis cussie het amendement van de WD over om bij het geld voor de werkplaats nog een krediet van 65.000 beschikbaar te stellen, omdat er toch in elk geval een kantine zal moeten komen, al of niet tijde lijk. Na een nieuwe becijfering zou dit krediet dan eventueel kunnen worden aangevuld als de raad besluit tot de bouw van een permanente kantine. Een initiatiefvoorstel van de PvdA, die zonder meer een permanente kantine wenste en in dit voorstel ook een alinea met betrekking tot de financiering op nam, werd alleen ondersteund door Henk Mandos (PPR/PSP). Met tegenzin stem den deze frakties na deze afwijzing van hun voorstel vóór het door de WD gea mendeerde voorstel van B. en W., omdat tegenstemmen zou betekenen, dat er hele maal geen kantine kan worden gebouwd. De beslissing over al of niet permanente bouw zal dus nu later, maar niet later dan in februari worden genomen. De heer De Groot (PvdA) verweet het college van on zorgvuldige voorbereiding van een voor stel dat toch zo’n anderhalf miljoen gul den vergt. tie-Roozen” en zijn „als ereburger van Heemskerk door deze frakties gelaakte houding als lid van provinciale staten met betrekking tot de verlengde Coen- tunnelweg. De frakties gingen daarbij uit van een perspublikatie, die suggereerde dat de heer H. J. M. Roozen, oud-wethouder van Heemskerk, druk op de directie van Hoog ovens zou hebben uitgeoefend om zich uit te spreken voor de tracering van die ver diepte weg. De heer Roozen heeft zich in dezelfde krant verweerd met de mededeling, dat in een commissie, waarin de vijf IJmondge- meenten en Hoogovens zijn vertegen woordigd, was afgesproken, dat deze par ticipanten zich met een brief tot de staten zouden richten met een standpuntbepa ling inzake die verlengde Coentunnelweg, officieel de noordelijke randweg Bever wijk. De brief van de IJmondgemeenten kwam wel; die van Hoogovens niet en volgens de heer Roozen heeft hij Hoog ovens toen herinnerd aan die afspraak. laan/Kerkweg kan je niks zien vanwege de bomen van het molenbos en de struiken van de tuinen”, aldus de woordvoerster van de kinderen, die vinden dat ook de Heemskerkers zelf beter op moeten létten; dat er minder hard moet worden gereden en dat de politie daar beter op moet letten. Wethouder Ten Haken had de heren Kamphuis van de politie en Bregman en Visser van openbare werken naast zich zitten om het verhaal mede aan te horen. De kinderen vertelden verder onder meer, dat er door de verplaatsing van het ziekenhuis tweemaal zoveel auto’s over het betreffende kruispunt rijden, vaak tweemaal te hard, waardoor er ook twee maal zoveel ongelukken gebeuren. ssssWs- keuze mogelijk zouden maken, maar die waren toen de behandeling van het voor stel begon nog niet bekend. Heel lang werd er ook in de raad gepraat over details van de financiering, waarbij de PvdA-fraktie ervan uitging, dat een deel van de kosten zou gaan drukken op de woningbouw in het plan-Tolhek, hetgeen de huren zou verhogen en sociale woning bouw bij voorbaat onmogelijk zou maken. Dat is door het college tegengesproken, althans voor zover het ging om meer dan de normale doorberekening. Voor een be langrijk deel verwaterden de discussies in financieringsdetails en misverstanden over onduidelijkheden wegens het ontbre ken van concrete cijfers. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Naar aanleiding van vijf recente ongelukken in anderhalve week op het kruispunt Marquettelaan- Jonkh. Geverslaan hebben tien kinderen uit de Kerkbeekbuurt spontaan een handtekeningenaktie ingezet. Zij verzamelden er 538 en mochten die woensdagmiddag officieel aanbieden aan wethouder B. ten Haken van ver keerszaken, die Hanneke Claessen graag gelegenheid gaf het protest van de jeugd te laten horen. Zij somde onder meer op, dat het betref fende kruispunt onoverzichtelijk is en dat er in Heemskerk meer van die kruispun ten zijn. „Op de hoek van de Jhr. Gevers- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ter bevordering van een vrije doorstroming van het verkeer zal het parkeren op de zuid-westzijde van de St. Aagtendijk tussen de Hoflanderweg en de Spoorsingel worden verboden. Voor de noord-oostzijde gold al eerder een par keerverbod. Op de zuid-westzijde wordt nog veel geparkeerd door bezoekers van de sport velden. De weg heeft maar een breedte van drie meter. Nijdig. Een 62-jarige vrouw uit Bever- I wijk was niet tevreden over de wijze waarop in een meubelzaak in Beverwijk men haar klacht behandelde. Zij uitte haar ongenoegen door een flinke schop i tegen een nieuwe zitbank te geven, met als gevolg dat deze beschadigd werd. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. gang van drumband en majorettenkorps „Marquette”, die vanaf twee uur een show geven op het Burgemeester Nielenplein en om half drie begint daar een turndemon- stratie van „Tovado”, die bij slecht weer wordt verplaatst naar de grote zaal van het buurthuis „De Zandkraai”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Volgens de arbeidsinspecite voldoet de kantine en de technische werkplaats van openbare werken aan de Hoogdorperweg niet meer aan de wettelijke eisen. Het betrokken gemeentepersoneel heeft zich bij de raad beklaagd over de primitieve accommodatie. De manege aan de Rijksstraatweg/hoek Noordermaatweg in Heemskerk zal moeten verdwijnen. De gemeenteraad wenst geen wijziging van het bestemmingsplan „Heemskerkerduin en Noorddorp” aanhangig te maken ten behoeve van deze klandes- tien gevestigde manege op grond die alleen ten dienste van een tuinbouwbedrijf mag worden gebruikt. In april heeft de gemeen te de exploitant van de manege en de eigenaar van de grond laten weten dat men zich binnen één maand de buitenmanege moest verwijderen en het stallen van paarden diende te beëindi gen. Tegen deze aanschrijving is beroep ingetekend ingevolge de wet AROB, hetgeen de sluiting nog even kan rekken. De exploitant had eerder een mahegebedrijf in Assendelft, maar moest daar verdwijnen in verband met bouwplannen van de gemeente. Los van de niet gewenste wijziging van het bestemmingsplan en de precedenten die dit schept achten B. en W. een manegebe- drijf ten oosten van de Rijksstraatweg onaanvaardbaar, mede in verband met de verkeerstechnische problemen, zoals het plotse ling stoppen op de weg en het oversteken van paarden naar het du ingebied. Door genoemde frakties is dit uitgelegd als „politieke druk” en in een open brief aan de raad stelden zij „die manipulaties” aan de kaak, brachten zij deze in relatie met het ereburgerschap van de heer Roo- zen en verzochten zij B. en W. de inhoud I van die brief ook ter kennis van provincia- i le staten te brengen. B. en W. antwoordden, dat zij geen aan leiding zagen om naar aanleiding van perspublikaties gestelde vragen een oor deel uit te spreken over de houding van de heer Roozen als een in Heemskerk wo nend politicus. Kritiek op de heer Roozen als lid van provinciale staten zou via dat statencollege tot uitdrukking kunnen wor den gebracht via de relaties in de staten van de raadsleden. Verder schreven B. en W. in antwoord op de vragen, dat de heer Roozen destijds terecht tot ereburger van Heemskerk is benoemd. Dat ereburgerschap zou in deze kwestie niet terzake doen, omdat dit ere burgerschap geen garanties biedt tegen door de oppositiepartijen ongewenst han- j delen. Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond zei PvdA-fraktievoorzit- ter F. Perquin te vinden, dat dit erebur gerschap wel verplichtingen oplegt. Hij begreep wel, dat de heer Roozen nu ge acht wordt de belangen van de gehele De heer L. W. M. v.d. Kolk (WD) stelde voor in elk geval al een krediet van 62.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een noodkantine, zodat er ten minste iets komt en dan in februari bij de behandeling van het meerjarenplan te be kijken of het toch nog een definitieve kantine kan worden. Dat zou nog vroeg genoeg zijn om een aansluitende bouw van ee permanente kantine mogelijk te maken en dan ligt er vast een deel van het benodigde bedrag vast. De kosten van een definitieve kantine raamde hij op 476.000. Een tijdelijke voorziening leek de heer Nijssen (D’66) verspilling van geld, maar ook hij beschikte niet over de cijfers be treffende de voordelen van een gecombi neerde bouw van werkplaats en kantine. Plaatsvervangend voorzitter A. F. M. van Herpen verstrekte wat meer cijfers, met name over het verschil in jaarlijkss lasten, maar B. en W. gingen mee met het voorstel van de heer Dudink om zich wat de kantine betreft in september uit te spreken op basis van meer gegevens. Dat (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK/HEEMSKERK. Op za terdag 30 juni gaan ook in Beverwijk en Heemskerk de Toer-in-aktiviteiten van start. In Beverwijk met een reeks aktivi- teiten in de Jacob van Deventerstraat bij Breestraat en Beverhof, die tevens de uitgezette fietsontdekkingstocht door de stad inluiden, welke men tot 1 september kan rijden. Dat kan op alle dagen, maar de woensdagmiddag en de zaterdag zijn het meest geschikt omdat dan een aantal in de ontdekkingstocht opgenomen ge bouwen voor het publiek toegankelijk zijn. Zaterdag aanstaande begint om 10 uur in de Jacob van Deventerstraat het optre den van de jeugddrumband Meerestein, gevolgd door een optreden van het jeugd- tamboer- en majorettenkorps De Bevers. Om 11 uur geeft de Grote Rose Poppen kast uit Zutphen daar een voorstelling. ’s Middags om half twee en om drie uur treedt de befaamde Harbour Jazz Band op. Tussentijds vult de drumband De Zwervers het programma op en vanaf kwart voor vier kan men hier ook de i volksdansgroep „De Schans” aan het werk zien. Zaterdagmorgen om 11 uur zal burge meester A. J. Hubers, in gezelschap van onder meer de wethouders C. J. M. Hien- kens en F. Kaebisch jr. de fiets-ontdek- kingstocht officieel starten door de gehele tocht te maken. Om 13 uur opent de bur gemeester de Toer-in 1979 in de Jan van Deventerstraat. Startpunt voor de ontdekkingstocht door Beverwijk is Huize Scheijbeeck. Men fietst onder meer langs het ontmoetings centrum De Nieuwe Slof, een kaasboetiek en het tuinhuisje van Betje Wolff en Aagje Deken bij „Lommerlust” aan de Alkmaar- seweg. Het Stadskantoor is het eindpunt van de ontdekkingstocht en daar wordt een herinneringsattentie uitgereikt. De kosten bedragen twee kwartjes voor de jeugd tot zestien jaar en een gulden voor ouderen, inclusief een kopje koffie in De Nieuwe Slof en een boekje met een beschrijving van de route met een toelich ting op interessante objekten langs de route. Een daarin opgenomen vragenlijst j dient aan het einde van de tocht te worden ingeleverd. De tocht kan alle dagen worden ge maakt, maar slechts op bepaalde tijden zijn de volgende in de route opgenomen gebouwen voor het publiek toegankelijk. De Kennemer Oudheidkamer op woens dagmiddagen van 14 tot 17 uur en op zaterdagen van 10 tot 17 uur, alsmede donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. De Grote Kerk op woensdagmiddagen van 2 tot 5 uur; op de zaterdagen van 10 tot 17 uur. Tijdens de gehele Toer-in-periode wordt in deze kerk een expositie gehou den met werk van de leden van de ama- teurschildersclub St. Lucasgilde. De Wijkertoren kan worden beklom men op de woensdagmiddagen van 2 tot 5 uur en op de zaterdagen van 10 tot 17 uur. De gerestaureerde Evangelisch-Luther- se kerk aan de Koningstraat is te bezichti gen op de woensdagen van 2 tot 5 uur en op de zaterdagen van 10 tot 17 uur. In deze kerk wordt een expositie gehouden van aquarellen van Mary Admiraal uit Heemskerk. thans niet verantwoord met voorstellen te wachten tot de behandeling van de inves- teringsnota in februari 1980 en legden woensdagavond aan de raad het besluit voor om een krediet van 1.550.000,- be schikbaar te stellen voor de bouw van de werkplaats in het plan Tolhek en dan verder voorlopig te volstaan met een noodkantine ter plekke. Bij de behandeling van dit voorstel werd op de publieke tribune een span doek ontrold met de tekst: „Wij vragen niet te veel, een werkplaats en een kanti ne voor uw eigen personeel”. De gehele raad was het er over eens, dat 1 de huidige situatie onhoudbaar is en dat er snel moet worden gebouwd. In elk geval die werkplaats. De heer P. F. Du dink (CDA) vroeg of het niet goedkoper zou zijn dan in één bouwstroom ook maar een definitieve kantine te bouwen. In de commissie van financiën was dienaan gaande om meer cijfers gevraagd die een (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De PvdA- en de PPR/ PSP-fraktie in de gemeenteraad kregen woensdagavond tijdens de openbare raadsvergadering van plaatsvervangend voorzitter A. F. M. van Herpen geen gele- genheid uitvoerig in te gaan op de „kwes- i In de hoek van de Tolweg en Communi- i catieweg is een nieuw terrein van openba- HpprnQLprL re werken met opslagloodsen al geruime MeCmSKCrK j tijd in gebruik. Daar kunnen ook een i nieuwe werkplaats en een nieuwe kantine worden gebouwd. De plannen daarvoor viteiten zaterdag om 13 uur met een rond- j -steeds uitgesteld. B. en W. achten het z ■■■- "W WH ,x jiffiiiXX"’

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9