Tussen de decorstukken van zijn Haarlemse muziekleven ie Brede toepassing van plastics in beeldende kunst ontkend Malando viert jubileum Workshop choreografie fraai initiatief Scapino Haarlemse orgelmaand er iï: I Duitse invitatie voor Funhouse an i Intrigerend portret Albert de Klerk vanavond op tv id! Eenvoudig, speels ballet van danser Itoshi Ito Westduitse schrijver Wendt overleden Vrouwelijke kunstenaars in actie tegen museum Veel mis Barokke natuur Geen Teleac Reliëf KUNST 19 7 9 JUNI VRIJDAG 29 .s malando componist en koorleider tegen zijn specifiek Haarlemse decor tot zijn recht te laten komen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. „Tot dusver zijn de toepassingen van de bij zondere eigenschappen van kunststoffen in de beeldende kunst slechts zeer beperkt”. Dat staat als conclusie in een rapport over het functioneren van de door het ministerie van CRM ge subsidieerde Plastics Werkplaats Nederland in Delft. Op de werk plaats kunnen kunstenaars infor matie krijgen over kunststoffen en ze kunnen ermee Gaten) wer ken. Er worden ook cursussen gegeven aan docenten van kunst academies. Het rapport is ge maakt door het enquêtebedrijf Intomart. BUSSUM. Als een perfecte opmaat van de Haarlemse Orgel- maand, die begin volgende week van start gaat, heeft de NCRV-tv vanavond gekozen om een portret van de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk op de beeldbuis te brengen. Regisseur en samensteller Aart Nagelkerke heeft daarbij het inzicht gehad om de musicus, I: IS» rt- Albert de Klerk: nooit klaar a JOHN OOMKES CRM-rapport slaat de plank mis aken j. 22609 De SVBK eist verder dat het museum kunst van vrouwen aankoopt. Ook willen ze discussiëren met directeur De Wilde van het Stedelijk over „het falend kunst beleid ten aanzien van vrouwen”. Het programma dat Funhouse daar zal brengen is getiteld Beethoven, Blues en Butterbrötchen en is voorzien van Duitse teksten. Speciale gast in dit stuk is de nachtclubartiest Mr. Daisy Dynamite, ali as Hans van den Hoek, die in zijn traves- tie-act onder meer als Marlene Dietrich te zien zal zijn. De dagelijkse voorstellingen om 20 uur in Bonn worden gevolgd door een serie voorstellingen in de Duitse steden Emden, Bochum, Landau, Leverkussen en nog maals Bonn. Op 20 juli is de groep terug in eigen land en geeft die dag een speciale voorstelling in het Amsterdamse Vondelpark. Daarna brengt Funhouse hun nieuw programma in de Kleine Komedie van 18 tot en met 23 en van 25 tot en met 30 september. gen, be- verbou- sding je onger DEN HAAG (ANP). De stichting Vrouwen in de Beeldende Kunst eist „re gelmatig” en niet „af en toe” tentoonstel lingen van vrouwelijke beeldende kun stenaars in het Stedelijk Museum in Am sterdam. een kunstschilder duiden wat hem nog altijd raakt als hij voor zijn geboortehuis aan de Bakenessergracht staat. Met vuur vertelt De Klerk over zijn jeugd in de Bakenes. Over de buren, de begaafde Andriessens, die zo van invloed waren op zijn leven en ontwikkeling. Over zijn vader Jos de Klerk die zich vanuit België in 1915 in Haarlem vestigde. Over „Tante Della”, juffrouw Dres, die ook woonachtig aan de gracht de jonge Albert de eerste principes van het pianospel bij bracht. „Die toonladers vond ik niet altijd even plezierig, maar dan zei zij: als je je best doet, mag je straks aan de overkant lesnemen”. „De overkant” waren dan de Andriessens. De Klerk in zijn Haarlemse decor, het is afwisselend genoeg, „mijn leven is wer ken en nog eens werken”, zegt Albert ergens in het portret. „Ik kan niet zonder werken en ik wil niet anders. Na een dag lesgeven ga ik naar huis waar ik me dan prepareer op de repetitie met het koor en dan wil je dochter er nog wel eens tussen komen. Zullen we dit stukje even doorne men? En dan kan het gebeuren dat ik alweer aan het concert dat ik de volgende dag moet geven zit te denken. Ik ben nooit klaar, zal het nooit worden”. (Van onze kunstredactie) HILVERSUM. Malando, de keizer van de tango, zit volgende week 40 jaar in het vak. Arie Maasland is 71 jaar en nog altijd actief in de muziek wereld. Op de radio is nog regelmatig werk van hem te beluisteren. persoon behartigde uitspraken doet over zijn geloof, zijn binding met de Jozefkerk, de kunst van het improviseren en de sa menhang tussen structuur van de archi tectuur van de Haarlemse binnenstad en zijn improvisaties. En hoewel je De Klerk zijn Koreanders ziet verzorgen en hem tuinierend gade slaat, constateert hij, zijn muzikale leven beoordelend: „Je bent er altijd toch mee bezig. Mijn werk is mijn hobby”. Om de aankomende choreografen de vrije hand te geven had de groep de maand juni zoveel mogelijk voor repeti ties vrij gehouden en de balletmeesters van het ensemble deden hun uiterste best beschikbaar te zijn voor eventuele hulp aan de jonge ballettenmakers en deze toch niet hinderlijk voor de voeten te lopen. Hetzelfde kan gezegd worden van een Cakewalk duet dat David Needham als uitsmijter maakte op muziek van de Op het studiotoneel in het Hart van Scapino kregen vrienden en pers woens dagavond het resultaat van dit experi ment te zien waarbij vooral de grote inzet van de dansers bij het verdedigen van het werk van hun collega’s erg sympathiek overkwam. Het bijzondere is dat Itoshi Ito met betrekkelijk eenvoudige bewegingen (zo als snelwandelen), die perfect aansluiten bij de muziek, met herhalingen op de juiste momenten, de aandacht van begin tot eind weet vast te houden. Hij roept een leuke, speelse sfeer op en zijn bewegings structuren doen nooit bedacht aan. Itoshi Ito is opgeleid in Tokyo. Een tweede uitschieter is David Need ham. Hij maakte op walsen van Brahms (op het toneel gespeeld door Jan Schou ten) een vloeiend bewegingsspel voor tien danseressen in het blauw. Hoogtepunten ontbreken maar het geheel danst ten minste. Het best geslaagde werkstuk is Why not? van Itoshi Ito. Op het eerste deel van het vioolconcert van Igor Stravinsky schetst hij twee dansers die trainen voor een gouden medaille. Er komt een meisje langs dat ze beiden proberen te versieren. Als de versiering mislukt gaan ze maar weer trainen voor een gouden medaille in de hoop dat er toch ook weer een aardig meisje opduikt. Wel is kunststof natuurlijk een weerbar stig materiaal. Het zou best eens kunnen dat beeldende kunstenaars, die met kunst stof werken na een kennismakingsperio- Tajiri, Limburg de, juist om die reden minder naar Delft gaan dan vroeger. Men weet er veel over de scheikundige samenstellingen en effec ten van de verschillende soorten kunst stoffen. Maar bij het maken van kunstob jecten, bij het gieten, gaat er vaak veel mis. Als te weinig harder wordt toege voegd, wordt te weinig warmte ontwik keld. Die zet zich later door van laag tot laag, maar daardoor trekt het gegoten blok scheeft. En je moet midden in een gietblok ook nooit iets hards willen in smelten, want een gietblok zet uit naar binnen toe dus het voorwerp in het cen trum drukt in elkaar. Er is veel treurnis geweest, en het is er vaak nog, op de werkplaats. Er is kritiek op het ambachte lijk kunnen daar. Maar aan de andere kant: ook met een technisch ogenschijnlijk geslaagd kunst- object gaat het vaak nog mis. Een con structie van kunststof is makkelijker te vernielen dan een beeld van brons: maar wel makkelijker te repareren). Kunststof- objecten, die buiten staan, verouderen le lijk. Het hoeft niet. Het is vaak de schuld van de eigenaren, zoals rijk of gemeenten. Kunststofobjecten moet worden onder houden (alleen polyesterobjecten blijken het buiten niet te redden). Dat geldt ook de kunststofobjecten, die niet in Delft wor den gemaakt, maar in commerciële werk plaatsen, waarvan er op het ogenblik zo’n tien zijn in Nederland. Een aantal dat overigens eveneens bewijst dat er wel veel kunstenaars zijn die met kunststoffen werken. Een beeldend kunstenaar, die veel met kunststof werkt, maar Delft sinds lang mijdt: „Laten ze eerst maar eens zorgen dat die werkplaats voor de kunstenaar functioneert als afwerker van ideeën tot technisch gave werkstukken. Wat voorge steld wordt, die uitbreiding, is net zo iets als een slecht huwelijk dat een kind maakt om op die manier het huwelijk te redden”. STUTTGART (DPA). De Westduitse schrijver en journalist Herbert Wendt is op 65-jarige leeftijd te Baden-Baden overleden. Zaterdag zetten de vrouwen hun eis kracht bij met een „feestelijke aktie” bij het Stedelijk in Amsterdam, aldus een woordvoerster van de SVBK. De stichting heeft de catalogus van het Stedelijk onderzocht en becijferd dat 96,5 van de collectie door mannen gemaakt is. Het gaat om 1155 werken. De vrouwen wijzen er in dit verband op dat in Neder land aan de academies voor beeldende kunsten 43 procent vrouwen en 57 procent mannen studeren. Als één zaak in visueel opzicht goed is vastgelegd in dit tv-portret dan betreft het wel de haast genadeloze fysieke inzet waarmee De Klerk zijn taken opvat. Ach ter de speeltafel is hij een en al beweeg lijkheid, maar dezelfde barokke natuur spreekt ook als je hem voor zijn Koor Katholiek Haarlem als dirigent bezig ziet. Geen organist die zich opsluit achter zijn pijpen, inderdaad. Geen musicus ook die geen andere zaken meer observeert. De manier waarop hij de Oude Baaf bijvoorbeeld beschrijft, bijzonderheden over Ruysdael en Saenredam vertelt en overweg gaat met het Müller-orgel, dat hij in een gespeeld-speels moment te lijf moet als een tongwerk ontstemd blijkt. Het levert tal van boeiende momenten op in een zorgvuldig portret waarin de hoofd- Tussen de regels door zegt het rapport dat ook: Delft is een experimenteer- en lesinstituut, niet een produktiebedrijf, wat in het begin wel mede de bedoeling was. De werkplaats moet blijven en zelfs uitbreiden met meer discipline, zo vindt Intomart op gezag van de geïnterviewden, beeldende kunstenaars, vormgevers, ar chitecten, academies, de industrie, enz. „Het moet een instituut worden dat zich bezighoudt met een veelheid aan materia len”. Hout? Brons? Marmer? Klei? Gla zuur? Daar is alles van bekend en zo niet dan zijn er genoegzaam eigen instituten waar geëxperimenteerd kan worden. Dat geldt ook voor het nieuwe middel video. Licht en laser, daar zitten eveneens nieu we kunstvormen in. Maar of Delft de daarvoor aangewezen werkplaats is? Beeldende kunstenaars, die wel zijn doorgegaan met kunststof, reageerden tij dens het onderzoek van Intomart anders. Voor zeer grote ruimtelijke objecten is kunststof het enige materiaal dat in aan merking komt, het is licht, het werken met kunststof is duur, maar de objecten zelf zijn goedkoop. Ze zijn ook makkelijk te repareren. Er zijn tegenwoordig ook kunststoffen op de markt, die niet giftig zijn. Overigens is ook pottenbakken door al die kleistof niet gezond, maar er is geen pottenbakkerij die er daarom mee op houdt. Bij het zelf mengen en branden van glazuren komen vervolgens ook nog eens kwalijke zaken vrij. Ter gelegenheid van zijn artiestenju- bileum zal in oktober door de VARA een special op het scherm worden ge bracht. In diezelfde maand verschijnt een verzameldubbelelpee, waarop het meestbekende werk van Malando te beluisteren zal zijn. Arie Maasland werd in Rotterdam geboren. Hij woonde het grootste ge deelte van zijn leven in Hilversum. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat hij in de muziek verzeild zou raken. Maasland volgde een oplei ding bouwkundig tekenaar. Op z’n 23e koos hij definitief voor de muziek. Als Malando geniet hij vanaf 1939 bekendheid. Niet alleen in eigen land, maar vooral daarbuiten. Japan is in dit opzicht een uitschieter. Herhaal delijk trok Malando met zijn orkest naar dit land, waar zijn populariteit opvallende vormen aannam. Bomvolle zalen Japanners hebben ademloos geluisterd naar de concer ten. Het merkwaardige was dat tijdens die concerten vrijwel uitsluitend tan go’s werden gespeeld. Japanners zijn daar dol op. Malando heeft in de loop der jaren zo’n 150 composities geschreven. De meest succesvolle was Olé Guapa. Over de gehele wereld zijn vele miljoe nen platen van Malando en zijn orkest verkocht. Er is nog altijd vraag naar zijn muziek. verkebjk v Nagelkerke maakt geen kunst- of mu ziekprogramma’s. Geen technisch wel licht belerende vraag- en antwoordspelle tjes over rugwerken, positief of uitgangs punten bij de registratie. „Geen Teleac”, zegt de regisseur, „eigenlijk is het gewoon klassiek amusement”. Hij plaatst daarom De Klerk als de hoofdrolspeler tussen de decorstukken die diens Haarlemse leven hebben bepaald. Zo zie je de organist als De uit Düsseldorf afkomstige Wendt schreef talrijke boeken over de vroegste geschiedenis, terwijl van zijn hand ook vele dierenvertellingen, jeugdboeken, to neelstukken en televisiescenario’s ver schenen. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het Amsterdamse theatergezelschap Funhouse geeft vol gende week vijf voorstellingen in de the atertent op het terrein van de Bundesgar- tenschau in de West-duitse hoofdstad Bonn. De organisatoren van deze tweejarige kunstmanifestatie nodigden Rob van Houtens groep uit na een aantal eerdere succesvolle optredens in Duitsland van dit gezelschap. (Albert de Klerk, organist. TV-portret door Aart Nagelkerke. Vanvond via NCRV. Nederland 1, 21.55 tot 22.35 uur). ir Sjinkichi een in woonachtige Japan- 7 er, maakt al lange tijd gebruik van kunststoffen als beel dend middel. Deze sculptuur, vervaar digd van zogenaamd getordeerd plastic, laat, geplaatst tegen het decor van een oude muur, zien wat de specifieke hoeda nigheden van kunst stof zijn. de belangstelling voor kunststof bij beel dende kunstenaars weer aan het afnemen (conclusies 1). De belangstelling voor kunststoffen vanuit het onderwijs neemt toe (conclusie 2). Kennelijk willen dus kunstacademies meer doen aan onderwijs' over kunststoffen omdat er onder de kun stenaars in opleiding een dalende belang stelling voor is. Natuurlijk staan er conclusies in het rapport die wel juist zijn. Ongetwijfeld heeft een aantal beeldende kunstenaars zich van kunststofmaterialen afgekeerd. Kunststof is vies en stinkt. Er komen giftige dampen vrij. Het werken met kunststof is duur en zeer tijdrovend. Het materiaal kan meestal niet zelf worden gemaakt en verwerkt. Dat moet op de werkplaats gebeuren of in fabriekjes. In het eigen atelier (of op de kunstacade mies) zijn dure investeringen nodig in afzuig- en verwerkingsapparatuur. Om dat het werken in kunststof duur is komen veel kunstenaars zich dat werken pas per mitteren als ze een opdracht hebben. AMSTERDAM. Vorige maand zette het Scapino Ballet een eerste stap op weg naar de oplossing van zijn choreografen-probleem met een workshop waarin niet minder dan acht dansers en danseressen van de groep zich op het maken van een kort ballet mochten storten. Onafhankelijk van de uitkomst kan dit initiatief van het Scapino Ballet niet hoog genoeg geprezen worden. „Uit de gehouden interviews blijkt dat men over het algemeen van oordeel is dat kunststof weinig of niets heeft toegevoegd aan de ontwikkeling van de beeldende kunst” Met die zin wekt het ministerie van CRM in een bulletin aandacht voor het rapport. Gaan de dames en heren van de afdeling kunsten dan nooit naar ten toonstellingen? Zijn ze nooit in de verga derzaal van het Zuidhollandse provincie huis geweest? Daar hangt een reliëf van een reeks, in elkaar overlopend, van ko ningin Juliana. Het is van Heppe de Moor. „Dat ding had ik nooit van glas kunnen maken, want kleur maakt glas ontranspa rant". Het is gewoon onzin dat polyester, perspex, giethars en dergelijke niet tot nieuwe kunst geleid zouden hebben. Er staan voorts tegenstrijdigheden in de conclusies van het rapport Toen de werk plaats in Delft in 1973 werd opgericht was Als eerste indruk van deze choreografi sche vingeroefeningen valt op. dat deze jonge dansers kennelijk niet in beweging denken maar alleen pasjes aan elkaar rijgen. De daarbij gehanteerde thema’s zijn meestal nogal romantisch en gaan doorgaans over de eerste ontmoeting van een jongen en een meisje. Op welke waarheden de conclusie stoelt is niet duidelijk. Als er gezegd zou zijn dat vandaag de dag nog maar weinig met marmer wordt gewerkt zou het beter kloppen. Wie ogen heeft om te kijken ziet vooral in de buitenkunst veel vormgevin- gen van de een of andere plasticsoort. Beeldende kunstenaars als Sjinkichi Taji- ri (die mammoetgrote buizen met. knopen erin) en Heppe de Moor (de drijfsels in Wijk aan Zee onder andere) Woody van Amen, Jan van Munster, Bonies, werken vrijwel niet anders dan met kunststof. Veel van al die in- en doorkruipdingen op kinderspeelplaatsen, vooral ontworpen door beeldende kunstenaars, zijn van kunststof. In de theaters zijn decorstuk ken, kurassen, zwaarden, sieraden van kunststof omdat ze licht en toch stevig zijn. Het aantal vormgevers in de binnen huisarchitectuur dat met kunststof bezig is, is legio. Green River Jazzband. Hierin komt zelfs de humor af en toe overtuigend om de hoek kijken. David Needham is opgeleid in Engeland. Tenslotte valt er nog een best aardig uitgewerkte humoristische intrige te sig naleren van een grote dame (Louise Vine) en een kleine heer (Robin Woolmer) en Cliché van Patricia Kapp (uit Frankrijk) op Franse chansonmuziek. Van alle andere werken You say stop and I say go van Hiroshi Okazaki, „Aan het strand” van Peter Sawtell, „Twee op een bank” van Henk Knaap, „Intégrales” van Rita Willemstein en „Hoofdstuk ze ven” van Robin Woolmer kan slechts gezegd worden dat de choreografieën meer aan spieren, poses en pasjes doen denken dan aan zwaartekracht en dyna miek. Hieruit blijkt vooral, dat er erg veel aan hun opleiding ontbroken heeft, want bij de training hadden deze dansers moeten leren dat dans niet uit losse pasjes bestaat maar uit dynamische structuren, net zoals een tekst niet als een reeks losse woorden gezien moet worden maar als een samen spel van zinnen en alinea’s. In ieder geval zullen de dansers aan deze ervaring een beter begrip voor het werk van andere choreografen en een beter gehoor voor muziek overhouden en bij een volgende gelegenheid zal hun werk ongetwijfeld sterker uit de verf komen. Dat is winst. Ik wens al deze choreografen toe, dat die volgende gelegenheid snel komt. CONRAD VAN DE WEETERING „Ik ben geen organist die zich opsluit achter zijn pijpen”, zegt De Klerk ergens in het driekwartier durende programma en Nagelkerke heeft die uitspraak dan ook tot ondertitel verheven. De regisseur verduidelijkt: „Eerder heb ik program ma’s gemaakt met Arthur Rubinstein, Eli- A sabeth Schwarzkopf, James Galway, Han IB IB de Vries, Daniële Wayenberg. Langzamer- MF V hand ga je zo de coryfeeën af, zoek je naar de uitzonderlijke jonge talenten”. „Je kiest mensen op het feit of ze in de belangstelling staan of wat te vertellen hebben. Niets is per slot van rekening zo vervelend als die interviews met voetbal lers op tv. Die mensen kunnen het op het veld schitterend doen, maar daar vaak niet over praten. Dat geldt voor musici uiteraard ook. Dat zijn mensen die hun expressie in hun spel hebben gevonden; zich vaak afvragen waar ze dan nog over moeten praten. Gelukkig is een man als De Klerk ook in woord en gebaar expres sief”. Nagelkerke bereidt zijn portretten met een systematische effectiviteit voor. „Ik praat van tevoren met ze, probeer die zaken te selecteren die typerend zijn voor iemand en daar het verhaal op te baseren. Ik dwing ze dan te herhalen wat ze gezegd hebben en wat van waarde was. Anders krijg je van die passieve interviews met af en toe een fotootje. Als er dan iets van het fluïdum wat de hoofdpersoon uitstraalt overkomt op de kijker, dan heb ik mijn doel bereikt. Het gaat er eigenlijk om dat je de motivatie die de geïnterviewde overbrengt op jouw beurt laat overkomen”. Ss»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17