TA-Militar dreigt toeristen Nieuwe Revu wint Economische top afgesloten SUEDE NAPPA geding Hoogovens ERASMUS vanderpol SCHOOL BOEKEN 26 /Z Olieprodukten duurder MORRIS 1 het woord is aan... vandaag: het weer Meerjaren begroting airconditioning laatste nieuws J Voor 3000 man kan VS-reis doorgaan UITDAGING agenda pagina Verkleden Martinairbus I BETALING ABONNEMENTSGELD Vrij koel BARENDS PiED&O Het Motortiuis Umond see before you buy Verbijstering Strandverwachting ■B Mb VRIJDAG 29 JUNI 1979 (ADVERTENTIE) Dickens: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 199 is - de militaire tak van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, die na de aanslagen van gisteren, ook voor vandaag en het komende weekeinde nieu we bomaanslagen heeft aan- gekondigd. De Eta wil met haar acties de Spaanse rege ring dwingen Baskische mili tanten vrij te laten, die zijn opgesloten in de gevangenis van Soria. lamsvacht en sportieve bontjassen (ook grote maten) (Van onze redactie toerisme) TORREMOLINOS. De bij het publiek meest geliefde Spaanse vakantiebestemming Costa del Sol is hevig opge schrikt door de voor de toeris ten totaal onverwachte acties van de ETA Politico Militar, 5,6,7 en 9 11 .2 en 3 21 11 15 19 17 9 Nu bestellen bij: Boekhandel Voorkom teleurstelling pagina's i Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - Aan alle kwartaalabonnees behalve aan hen, die ons reeds machtigden tot automatisch af schrijven wordt één dezer da gen de acceptgirokaart voor het 3e kwartaal 1979 toegezonden. Wilt u voor de betaling van het abonnementsgeld alleen gebruik maken van de acceptgirokaart? Eventuele notities op de accept girokaart worden, als gevolg van de mechanische verwerking, niet opgemerkt. Zoudt u deze apart aan ons willen doorgeven? Dit verzoek om betaling geldt niet indien u reeds heeft be taald of indien u ons in de afgelopen maand opdracht heeft gegeven tot automati sche afschrijving (incasso- overschrijving). - w Veilinghuis f „DE DOTJES” X| r-, Verantwoorde r\ kinderschoenen Ml de gehele^kollektie i B Binnen- en buitenland Economie Er even tussen uit Filmpagina Filatelie Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws Puzzel Radio en televisie/Strips13 Schrijvende lezers11 Sport23,25 en 27 Weerrapporten2 Weg en wiel19 Zee-viswijzer11 Beurs22 f Jmuider Courant 4» (ADVERTENTIE) zwichten voor VS MB V Het is niet verwonderlijk dat de ETA voor haar nieuwe acties het toerisme, de slagader van de Spaanse economie, als doelwit heeft uitgezocht. Juist dit week einde komt de grote seizoendrukte op gang. „In mei en juni was het nog vrij rustig, maar in juli en augustus is in Torremolinos geen bed meer te krijgen”, aldus de Nederlandse makelaar Wim Kui pers in de drukke vakantieplaats. „Het is niet best voor de Costa del Sol. De mensen reageren nu nog lakoniek, maar het moet niet doorgaan”, zo reageerde hij op de aanslagen. De Spaanse horeca aan de Middelland se Zeekust noemt de acties van de ETA onverantwoordelijk. „Die mensen zijn knettergek, als er bloed gaat vloeien scha den ze alleen maar hun eigen zaak”, is de algemene reactie. Een eerste bericht dat Engelse en Duitse reisorganisatoren vakantiereizen naar de Costa del Sol zouden hebben geannuleerd blijkt onjuist en ook in Nederland wordt daar niet aan gedacht, aldus ANVR-direc- teur drs. Gerard Couvreur vanmorgen. Het Motorhuis IJmond is zeker van z’n zaak. Wegens enorm succes, o.a. in de Kadett-verkoop doen wij ’n aantrekkelijke aanbieding. Wij zorgden voor een vergrote voorraad nieuwe Kadetts. En wij beschikken over een gaaf stel Kadett- occasions met de best denkbare garantie. Deze nieuwe en gebruikte Kadetts bieden wij nu aan tegen condities die wij niet eens in deze advertentie mogen zetten. De uitdaging aan allen die voordeel zoeken of misschien nog met een nieuwe auto op vakantie willen is: vraag bij ons vrij blijvend naar die condities. U zult versteld staan! serieus genomen. De Guardia Civil daar entegen neemt geen enkel risico en heeft - nu ook in Benidorm een bom is ontploft - langs de hele kust een verscherpte bewa king ingesteld. dat dit land nog over grote oliereserves beschikt die nu economisch geëploiteerd kunnen worden als gevolg van de snelle stijging van de OPEC-prijzen. Zie ook pagina 3 geld terugkrijgen, voor zover zij tenmin ste hebben geboekt bij een bij de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus aangesloten reisagent. Amca Tours neemt geen reizen naar de Ver enigde Staten en Canada meer aan. De financiële reserves van Amca zijn niet bijzonder groot meer, aldus heeft directeur J. H. Huisman gisteren in Am sterdam meegedeeld. Waardigheid en zelfs heiligheid is vaak niets anders dan een kwestie van kleren. NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM AMSTERDAM (ANP).Van de 8000 Nederlanders, die een reis naar Canada of Amerika hadden geboekt en voor wie het „transportgedeelte” zou worden ver zorgd door grossier in vliegtuigstoelen, Amca-Tours te Nunspeet, kunnen op dit ogenblik 3000 passagiers niet worden vervoerd door gebrek aan vliegaccom- modatie. Daar verwacht wordt, dat het aanbod over ruim een maand beter zal zijn dan thans, verwacht men de passa giers, die voor die tijd hebben geboekt, nog wel te kunnen vervoeren. Uiteindelijk zullen ongeveer duizend mensen, zo denkt men, van hun reis moeten afzien. Zij zullen hun passage- In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, Mokken, antieke meubelen en andere interes sante verzamelaarsobjecten onder aantrekke lijke voorwaarden, SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) IJmuiden, Lange Nieuwstr 243, tel 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel 378371 AMSTERDAM (ANP). Het weekblad Nieuwe Revu mag een artikel, waarin felle kritiek wordt geuit op het personeels beleid van Hoogovens onverkort publice ren. Vanmorgen heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. J. As- scher, een eis in kort geding van Hoog ovens waarin om een publikatieverbod werd gevraagd, afgewezen. Het artikel bevat volgens het staalbe drijf „ongefundeerde verdachtmakingen” waardoor de reputatie van de directie ernstig in diskrediet wordt gebracht. Opklaringen, maar ook enkele buien. KINDERVOETSERVICE MAANDAGS GESLOTEN DONDERDAG KOOPAVOND jZS/ov«n»eeR (023 259491 I ■JUT---.-.-.-.—- -.IIRiKoïll' EG-landen in Tokio Daar waren ook aanwezig leden van de werkgroep van reisagenten en -orga nisatoren, die Huisman op diens verzoek te hulp zijn gesneld, toen Amca Tours in moeilikheden kwam, enerzijds omdat het de belangstelling voor reizen naar de Nieuwe Wereld veel groter bleek dan verwacht en anderzijds, omdat dit bu reau voor het uitvoeren alleen maar DC- 10-vliegtuigen ter beschikking had en deze vliegtuigen een vliegverbod kregen. In Fuengirola heeft een bomontploffing gisteren lichte schade veroorzaakt op de tennisbaan van een vakantiecomplex, waar ook Nederlandse gasten waren inge- kwartierd. Een deel van hen is vervroegd naar Nederland teruggereisd, maar de overigen vatten de bomaanslag zeer laco niek op. „Ik denk dat het allemaal niet zo’n vaart zal lopen. Ook gisteren was er absoluut geen paniekstemming, we kun nen er weer om lachen”, aldus een van de Nederlanders. Het dreigement van ETA- zijde dat de beweging door zal gaan met bommen te plaatsen tot er geen toerist meer aan de hele kust te zien is, wordt door de meeste vakantiegangers niet al te "■""WK*? (Van onze speciale verslaggever. Jan Gerritsen) TOKIO. De zeven grote westelijke industrielanden gaan hun olie- importen beperken. Na keiharde onderhandelingen op de Tokiose economi sche topconferentie bereikten de Zeven vandaag een compromis waarbij vooral de vier grote EG-landen een stevige veer hebben moeten laten. Het gemeenschappelijke Europese front werd doorbroken door Amerika, dat zich echter op zijn beurt voor het eerst heeft vastgelegd op beperking van de olie- invoer. De zeven Amerika, Japan, Canada, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië - besloten tot importbe- perking over de periode 1980-’85. Voor elk land worden precieze cijfers vastgelegd. Voor Amerika bedraagt de importdrem- pel 8,5 miljoen vaten ruwe olie per dag, hetgeen overeenkomt met het recordpeil van de olie-import in de VS in 1977. Voor Canada is de importbeperking op 600.000 vaten per dag vastgesteld. Voor West-Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië de Europese deel nemers aan de Tokiose top die geheel in het teken van het energievraagstuk stond moeten nog afzonderlijke cijfers wor den vastgesteld, op dit punt zijn de Euro pese vier doorde knieën gegaan voor de Amerikaanse druk ze waren naar To kio gekomen met het besluit van de Euro- peseGemeenschap van vorige week de importdrempel voor de hele EG tot 1985 op 470 miljoen ton per jaar te stellen. Voor Amerika betekent de invoerdrem- pel vooralsnog geen grote concessie om- (AD VERTENTIES)~ Wethouder Th. Witte van Financiën maakte donderdagavond een slechte I beurt bij de Velsense raad met een j meerjarenbegroting. Deze roept over het toekomstige bestedingspatroon j meer vragen op dan duidelijkheid te I verschaffen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Onduidelijke lichtpunten De forse prijsverhogingen voor olie, die nu met zekerheid kunnen worden ver wacht ofschoon over de ontwikkeling naar een stabiel prijspeil nog geen duide lijke aanwijzingen beschikbaar zijn, zijn op zichzelf al ernstig genoeg, maar men moet zich realiseren dat deze oplopende prijzen automatisch ook zullen gelden voor het aardgas. Voor landen die olie en aardgas als voornaamste brandstof voor energieproduktie en vervoer gebruiken, geldt dus dat zij aan een nieuwe, dubbele golf van inflatiestijging het hoofd moeten bieden. Alle olieprodukten (en de hoeveel heid verschillende voortbrengselen die in het dagelijkse leven onmisbaar zijn ge worden, is onvoorstelbaar groot) en ook alle aardgastoepassingen worden van nu af aan dagelijks kostbaarder. Bezuinigingen op' olie- en aardgasge bruik zoals die in ons land op vrijwillige basis zijn geproclameerd, kunnen daar in geen geval tegen opwegen. De sector waarin die bezuinigingen direct mogelijk zijn, zoals de huishoudens, vormt slechts een zeer klein afzetgebied waarin een kos- tenbegroting geldt die ten hoogste een stijging van de prijs met tienden van pro centen zou kunnen opvangen door effi ciënter gebruik. Voor de rest worden die begrotingen volkomen uit hun evenwicht gebracht door de prijsstijgingen van afge leide produkten, zoals plastics, bouw- en onderhoudsmaterialen, wasmiddelen, rei- nigingspreparaten, kunststoffen voor meubel- en wandbekledingen, vloerbe dekking en ontelbaar veel andere zaken die men eenvoudig duurder zal moeten betalen, zonder een, mogelijkheid te heb ben daarop zodanig te bezuinigen dat het huidhoudboekje in balans blijft. Deze reeksen oplopende prijzen komen meren deels niet voor in de berekeningstabellen van de kosten van levensonderhoud, zo dat de officiële bekendmakingen die gere gelde thermometerstanden geven van het prijspeil nog meer dan voordien onwaar achtige cijfers zullen vertonen. Hoe onberekenbaar de gevolgen van deze olieprijscrisis zullen zijn, is al eens eerder gebleken toen de Opec-landen hun produkt duurder maakten, onder meer in verband met de gezakte dollarwaarde. Economen hebben meermalen verklaard dat de economische wereldcrisis, door in cidentele instortingen van grote en kleine nationale huishoudingen gekenmerkt, bij een verdere rigoureuze opdrijving van de energieprijzen op zekere dag tot een on herroepelijke catastrofe zou leiden. Dat wil dus zeggen: wat tot dusver aan econo mische en daardoor maatschappelijke moeilijkheden heeft plaatsgegrepen heeft slechts de inleiding gevormd tot de eigen lijke, grote en wereldomspannende econo mische ramp die nog komen moet. Het zou al te erg zijn indien zo’n donkere toekomst geen enkel lichtpunt meer zou vertonen. Tot voor kort zagen velen het helderste lichtpunt in de technisch tot gebruiksmogelijkheid gebrachte atoom kracht, maar de realisten zijn daarover iets minder optimistisch geworden. Dege nen die hun Hoop gesteld hadden op het gezonde verstand van de Opec-topman- nen, zijn eveneens ontgoocheld. Nu blij ven de grootste optimisten nog hopen op waarschijnlijk geachte grote ontdekkin gen van nieuwe aardgas- en olievoorraden in de zeebodem, vooral op het Noorse continentale plat, waar de laatste tijd de speuractiviteit sterk is toegenomen. En dan is er nog de groep die denkt dat de aardgasexploitanten opzettelijk met te zuinige cijfers hebben gewerkt en dat daar vandaag of morgen verrassende ont hullingen over zullen worden losgelaten. Een spannende, maar wel benauwende situatie, zoals het hele leven zelf Illllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll ^®SS5S’ DEN HAAG (ANP). Met ingang van 1 juli zullen de maximumprijzen van petro leum, autogasolie, huisbrandolie en zware stookolie worden verhoogd. De petroleum en de autogasolie mogen dan met 1,8 cent (inclusief btw) verhoogd worden, de huis brandolie met 1,5 cent (exclusief btw) en de zware stookolie met 7,35 gulden per ton, «Idus heeft het ministerie van Econo mische Zaken vanmiddag meegedeeld. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: vorieten voor pe eindzege van de ze 66e Tour de France hielden zich opvallend rustig. Meer over de tour op de sportpagina's. Beverwijk: Koningstraat 40/42 hoek Markt. Telefoon 02510-29162 IJmuiden: Wijk aan Zeeërweg 107/113 [Telefoon 02550-23450 Totale verbijstering bij dezelfde raad S wekte het deemoedige verzoek van wethouder Bijl om een stroom van reac- I ties op de Voortgangsnota Oud-IJmui- den maar liever vanavond af te hande len. Meer hierover op de plaatselijke pagina's. Voor ruim driehondermiljoen gulden heeft chartermaatschappij Martinair gisteren drie vliegtuigen van het merk Airbus gekocht. Met die keuze volgt de firma de KLM en andere grote lucht vaartmaatschappijen. De Airbussen zullen de luidruchtige DC-9’s ver vangen. Een wat grimmig kijkende president Carter vergezelt de vastberaden Britse premier Margaret Thatcher naar het gebouw in Tokio waar de presidenten en regeringsleiders van zeven industrielan den gisteren en vandaag voor topoverleg bijeen waren. Spaanse zonnekust bang voor bommen Gerrie Knete- mann moest gis teravond zijn gele trui alweer inleve ren. Slechts één dag mocht de Ne derlandse we reldkampioen in de leiderstrui rondfietsen. In de eerste bergrit raakte „De Kneet' ongeveer een kwartier ach ter op de Frans man René Bittin- ger die de etappe won. De grote fa- upMai ii lyci i, maai ei irxaic; Muian. Minimumtemperaturen rond 10 graden. I Matige, aan de kust vrij krachtige wes- I tenwind. Vanmorgen passeerde een snel front E gevolgd door opklaringen. Morgen wel- I licht droog, perioden met zon, maar een I frisse zeewind. Temperatuur ongeveer 17 graden, zeewater 16 graden. Voor- I uitzichten: in het weekeinde wel zon, I maar door zeewind enkele graden te I koel.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1