Onderzoek Koopkracht: Groei nationaal inkomen blijft achter 5 Wegener wil RUIM(ER) BAAN Konsumenten Kontakt: De hoogste NMB spaarrente Vliegas goed te gebruiken Prijs Zweeds treinkaartje fors omlaag Mensen knappen zelf graag woning op Ingenieurs door eigen initiatief aan een baan Veder-Smit verzwijgt advies tabaksreclame Magere kwark slecht voor de slanke lijn Kritiek IAO Zuid-Afrika Klacht van werklozen verworpen I overnemen Gebruik van hout i als energiebron bedreigt milieu rs Vastelènnijn Spaarrekening: vaste looptijd,vaste rente. Export pluimvee- produkten gestegen De NMB denkt met u mee. 21 20 19 7 9 ECONOMIE JUNI 2 9 VRIJDAG 20, is kunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6, 5. 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zo’n rekening te openen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK t (Van onze redactie economie) DEN HAAG. - „Bezuinigings operaties blijken het vliegwiel van de overheidsuitgaven nau welijks te kunnen af remmen. Er is een korte periode ge weest 1976 en 1977 waarin de uitgaven van de overheid en de sociale verzekeringen gelijk op groeiden met het na tionale inkomen. Maar vorig jaar is het stijgingstempo van de overheidsuitgaven opnieuw hoger dan dat van het natio naal inkomen”. Dat schrijft de directeur van het Instituut voor onderzoek van Overheidsuitgaven drs. Van Niekerk, in het jaarvers lag van deze instelling. Uitgaven overheid moeilijk te remmen De Duitse variant bevat minder water en fondsei noteerd 3rso- (ADVERTENTIE) u Op een spaarrekening met een vaste looptijd van 6 jaar krijgt u het hoogste rentepercentage. Minimale storting f1000,- Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. sche teits- :laim, ten. O X 6 '2 S 6 2 O O 0 •o w X X Xb X 30 30 X X SO ?0 X X >0 00 00 50 00 Xe S0 Xb 50 «0 ?0 X X 50 X X X 30 50 X X ARNHEM (ANP). Het zogenoemde vliegas, een afvalprodukt van kolenge- stookte electriciteitscentrales, kan goed in vooral geelkleurige bakstenen worden verwerkt. Dat blijkt uit onderzoeken van onder meer de Stichting Technisch Cen trum voor de Grofkeramische Industrie. Kolencentrales produceren grote hoe veelheden vliegas. De nieuwe centrale bij Nijmegen van de Gelderse elektriciteits maatschappij bijvoorbeeld zal na haar gereedkoming over twee jaar naar schat ting 250.000 ton vliegas per jaar kwijt moeten. De verwachting is, dat de Neder landse elektriciteitscentrales in de toe komst althans voor een deel van olie wil len overschakelen op steenkool. Vliegas heeft boven haven- en rioolslib het voordeel dat het droog is en over het algemeen eenvoudiger naar de steenfa brieken vervoerd kan worden. Het is min der geschikt voor roodkleurige baksteen. Die verkleuren te snel, wanneer vliegas in de klei is vermengd. Maar de helft van de Nederlandse baksteenproduktie is rood kleurig. De andere helft is geelkleurig of meerkleurig en dus wel geschikt voor het gebruik van vliegas. Staatssecretaris Veder heeft al een half jaar een officieel advies om tabaksrecla me te verbieden, maar tot nu toe heeft ze dat verzwegen, aldus Koopkracht. Dit advies was bedoeld voor de vorige staatssecretaris Hendriks. Vlak voordat het advies van deze commissie in 1975 naar buiten kwam, spande de tabaksfa brikant Niemeyer een kort geding aan om te voorkomen dat het rapport in de open baarheid zou komen. Het advies bevatte negatieve opmerkingen over het stippen- systeem. Niemeyer won het kort geding, maar de overheid ging in hoger beroep. STOCKHOLM (Reuter). In Zweden is de prijs voor een treinkaartje met vijftig procent verlaagd. De prijs komt hiermee op het niveau van twaalf jaar geleden. De verlaging volgt op een besluit van het Zweedse parlement, het beleidsbesluit van 1963 dat de nationale spoorwegen zich zelf moeten kunnen bedruipen, in te trekken. '0 30 X 8 S 5 tg ca 391,00 279.lt W U ROTTERDAM (ANP). Eigen initia tief heeft het afgelopen jaar veel „school- verse” HTS’ers aan een baan geholpen. Van de werkzoekers van de Hogere Tech nische School vond een kleine veertig procent een werkkring door bedrijven te bellen of te schrijven, zonder dat die gead verteerd hadden om ingenieurs. Dat blijkt uit de jaarlijkse enquête van de Nederlandse Ingenieursvereniging NI- RIA onder bijna tweeduizend afgestu deerde HTS’ers. Voor het eerst heeft de vereniging onderzocht hoe ze aan werk kwamen en het resultaat is volgens NIRIA verrassend. „Van degene die werk von den, kwam ruim veertig procent aan een baas via een advertentie, maar het eigen initiatief komt daar met 38,5 procent vlak achteraan.” De vraag naat HTS’ers is ten opzichte van 1977 gestegen, zo blijkt uit het onder zoek. Toen kon elf procent van de afgestu deerden niet direct werk vinden. Eind vorig jaar lag dat percentage op 5,5. Het ging om 151 HTS’ers, merendeels (83 pro cent) jonger dan 25 jaar, aldus het rapport. U3J 60, 8,1 90,! wj 51J 147J 55,1 50,1 75, 30,1 53,3 116,0 107,? 88.5 101J 63,5 1224 47,S 38,0 31,5 105,0 103,21 66,0 40,7i 156, 40,11 58,50 47,50 58,00 45,01 131,71 40,21 46,00 134,00 48,01 3,II 48.50 76,10 64.50 153,00 50,50 54.00 115,00 40,50 44,00 8090 61,50 91,00 50,70 33,70 50,40 111,00 41,00 57,00 185,00 37,00 74,50 138,70 44,00 47,50 39,00 53,51 300.00 190,00 162,00 370.00 X X X X 10 X X X X X X X X o X X X X X Oe ■o X o 9 '/4°/o sie die Veder-Smit moet adviseren over tabaksreclame moet nog worden inge steld. Volgens Niekerk is vanaf het begin van de jaren zeventig de jaarlijkse groei van het nationale inkomen voortdurend te klein gebleken vergeleken met wat de overheidssector en de particuliere sector zich hebben toegeëigend. Gevolg: het financieringstekort van de overheid is. nu al enkele jaren te groot en de druk van belastingen en sociale pre mies, die volgens het huidige kabinet sta biel zou moeten zijn, loopt toch op, aldus Niekerk. Een afweging van overheidscon- tra particuliere voorziening van goederen en diensten is allereerst een politieke zaak. Maar tussen politieke verlangens en economische werkelijkheid is zo langza merhand een gapende kloof zichtbaar ge worden, zo stelt hij. Een evenwichtige verhouding tussen de overheidssector en de particuliere sector is een van de voorwaarden om uit het slop te komen, zegt Van Niekerk. De terugtrek kende bewegingen die het kabinet-Van Agt naar zijn mening maakt voor wat betreft de in Bestek ’81 aangekondigde stabilisering van de lastendruk, bevorde ren die evenwichtige verhouding niet. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid wil de tabaksreclame helemaal niet verbieden, maar ze durft daar niet eerlijk voor uit te komen. Dit concludeert Koopkracht, het maandblad van het Konsumen ten Kontakt, na een interview met de bewindsvrouw. ramp van ongekende omvang te voorko men. Dit staat in een nog niet gepubli ceerd rapport van de Wereldbank. Vol gens een Westduitse deskundige die aan het opstellen van het rapport heeft meege werkt, is het verbranden van hout verre weg de belangrijkste energiebron in veel landen in Afrika en Latijns-Amerika. In sommige landen bestaat veertig tot zestig procent van het energieverbruik uit het opstoken van hout. Het wilde kappen van bomen om hout te verkrijgen is sterk toegenomen door het snel duurder wor den van olie en andere energievormen. Dit is een nog vrijwel onbekend aspect van de „tweede energiecrisis”, aldus de Westduit se zegsman. Het ongecontroleerde kappen leidt op de langere duur tot ontbossing op grote schaal met alle rampzalige gevolgen vandien voor het natuurlijk milieu. 8 0» 295.00» O 3 Fietsen en auto 's raken vooral bij stoplichten nogal eens met elkaar in de clinch. De gemeente Leiden wil er wat aan doen. Men heeft daar bij wijze van experiment voor het stoplicht een fietsvak geschilderd, met daarachter weer een brede witte stopstreep, waar de auto's moeten wachten bij rood licht. Wordt deze nieuwe opstelling een succes, dan zal Leiden het systeem ook op andere kruispunten invoeren. kracht. Binnenkort komen er wettelijke eisen voor naturelkwark. Waarschijnlijk wordt een maximum van 85 procent water voor geschreven. Dat is erg veel, aldus Koop kracht. Volgens het blad is de levensmid delenfabrikant Unilever verantwoorde lijk voor het hoge watergehalte. Deze pro ducent heeft veel meer Franse kwark Jolly en Jacky verkocht dan Duitse. Daarom moesten de wettelijke eisen aan sluiten op Franse kwark. Onderzoek van Koopkracht wijst echter uit dat Duitse kwark zes keer zoveel wordt verkocht als Franse. Het blad spreekt er schande van dat Unilever met onjuiste beweringen kan bewerkstelligen dat de consument in zijn kwark straks meer wa ter en minder waardevolle grondstoffen aantreft. Volgens Koopkracht leggen de fabri kanten van kwark veel te sterk de nadruk op het slankheidsaspect. Op de naturel kwark van Jacky staat dat het helemaal i geen vet bevat, terwijl er altijd een beetje vet in kwark zit. Jolly vruchtenkwark heet op de verpakking slank-kwark, terwijl de inhoud van het pakje evenveel energie levert als een ijsje met slagroom. ische en ■sen. dit i euvel aan. energiecrisis zal dit percentage nog aan- I Dat is hard nodig om een ecologische OJ) JJOlitlCk GENÈVE (UPI). De Internationale Arbeidsorganisatie (LAO) in Genève heeft gezegd dat Zuid-Afrika’s nieuwe politiek i van het beperken van het tewerk stellen I van gastarbeiders uit omliggende Afri di verse lokale en regionale dagbladen. 'i De besturen van beide ondernemingen garanderen de zelfstandige voortzetting en het behoud van de in de redactie statuten omschreven identiteit van de door hen uitgegeven dagbladen. Ook zal Wegener zich bereid verklaren tot zelf standige voortzetting van het grafisch be drijf en de uitgeverij in Winschoten waar aan 170 medewerkers zijn verbonden. Noch bij Van der Veen, noch bij de Drents-Groningse Pers zal de personeels bezetting nadelig worden beïnvloed. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het signaleren van het feit dat werkloosheid het gevoel van ei genwaarde doet verliezen, zoals de Alge mene Bond Uitzendbureaus (ABU) on langs in een advertentie deed, acht de Reclame Code Commissie (RCC) niet be ledigend. Zij kwam tot deze uitspraak naar aan leiding van een klacht van het Werklozen centrum Unitas te Nijmegen en de Werk lozen Belangen Vereniging Utrecht (WBVU) tegen de tekst van een affiche van de ABU, waarvan de aanhef luidt: „Hoe kom je als werkloze jongere ooit aan de slag.Boven de tekst staat een foto van jongeren die demonstreren voor vast werk. Unitas en de WBVU vinden het sugge- ren van het verlies van eigenwaarde bij werklozen een belediging voor hen. De stelling dat men meer kans heeft op een vaste baan, als men voor een uitzendbu reau werkt, is volgens de beide klagers onjuist. Bovendien vinden zij dat ten on rechte wordt gesuggereerd dat tijdelijk werk een oplossing is voor jeugdwerk loosheid. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Ruim 85 procent van de Nederlandse mannen en vrouwen is bij tijd en wijle zelf bezig met verf of behang ter verfraaiing van de woning. Hiervoor wordt jaarlijks een bedrag van ruim zes honderd miljoen gulden uitgetrokken. Meer dan zestig procent van dit bedrag wordt uitgegeven in de speciale verf- en behangzaak. Dit zijn enkele van de uitkomsten van het structuuronderzoek „verf- en behang- speciaalzaken” dat door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) op verzoek van de Nederlandse Herstructureringsmaatschappij is ver richt. Uit dat onderzoek is ook gebleken dat vrouwen vaak zelf de behangsel- en stijfselkwast hanteren en vaak een beslis sende invloed hebben bij de aanschaf van ZEIST (ANP). In de eerste vijf maanden van dit jaar heeft ons land voor 638 miljoen gulden aan pluim- veeprodukten uitgevoerd. Drie pro cent meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De exportwaarde van de eiersector nam in die periode met 7.4 procent toe vergeleken met vorig jaar, terwijl die van de slacht- sector vrijwel gelijk is gebleven, al dus mededelingen van voorzitter J. T. Mellema van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in Zeist. Vorige maand zijn ruim 600 mil joen consumptie-eieren geprodu ceerd waarvan er 374 miljoen werden uitgevoerd. Dat leverde 41 miljoen gulden aan deviezen op. In januari tot en met mei werden er 1.733 miljoen consumptie-eieren uitgevoerd. De uitvoer van geslacht pluimvee bedroeg vorige maand 19.693 ton ter waarde van 64 miljoen gulden. Daar mee is het totaal over de eerste vijf maanden van dit jaar gekomen op 90.473 ton en 288 miljoen gulden. De uitvoer van geslachte kippen was vorige maand 1.852 ton waarmee in de eerste vijf maanden het totaal kwam op 8.593 ton ter waarde van 18,4 miljoen gulden. De hoeveelheid verdubbelde bijna en de waarde nam met de helft toe. Vorige maand werd er voor 17.153 ton aan geslachte kuikens uitgevoerd ter waarde van 56,5 miljoen gulden waarmee wat de kuikens betreft het totaal voor de eerste vijf maanden komt op 78.194 ton en 249,5 miljoen. Dit verschilt nauwelijks met de resul taten in de eerste maanden van het vorige jaar. Vorig jaar besloot het gerechtshof dat Niemeyer op alle punten ongelijk had. Veder-Smit had het advies toen naar bui ten kunnen brengen. Ze heeft volgens Koopkracht echter steeds verzwegen dat ze in hoger beroep van Niemeyer heeft gewonnen. Konsumenten Kontakt is zeer verontwaardigd over deze gang van za ken. Van het verbod op tabaksreclame zal de eerstvolgende jaren niets komen, vreest de organisatie. De nieuwe commis- i materialen. Ook de leden van het parlement blijken in meerderheid nog steeds de ogen te sluiten voor de ontwikkeling van de overheidsuit gaven, terwijl de beide Kamers in beginsel toch vergaande bevoegdheden hebben om zich intensief met de uitgavenontwikke ling te bemoeien, aldus Niekerk. Die ontwikkeling wordt zijn inziens nog versterkt door een toenemende vervaging tussen overheidssector en de particuliere sector. Wat dit laatste betreft wijst Van Niekerk op de financiële steun van de overheid aan individuele bedrijven en op de overheidsbijdragen in de tekorten van zelfstandig opererende openbare ver voersbedrijven. Ook noemt hij de nog steeds groeiende rijksbijdragen (dit jaar gaat het om bijna 10 miljard) aan de sociale verzekerings- fondsen, terwijl het beheer van die fond sen grotendeels buiten de directe overheidssfeer ligt. „Het zijn slechts enke le elementen die duidelijk maken dat over de organisatie van de politieke besluitvor ming zelf een herbezinning noodzakelijk is”, aldus Van Niekerk. kaanse staten, de economie van deze lan den zwaar belast. Zuid-Afrika, dat voor de ontginning van zijn goudmijnen van Afrikaanse man kracht afhankelijk is, heeft het aantal gastarbeiders al tot 50 procent terugge bracht. De landen waar de gastarbeiders van daan komen Botswana, Lesotho, Mala wi, Swaziland, Mozambique vinden het steeds moeilijker om de toevloed van dui zenden terugkerende arbeiders te ver werken. De IAO schat de kosten van het vinden van werk voor de terugkerende arbeiders op ruim vijf miljard gulden voor een peri ode van 23 jaar. De organisatie vindt dat Zuid-Afrika daarvan een deel moet opvangen en beta len uit de „enorm toegenomen goud- winst”, die de buitenlandse arbeiders Zuid-Afrika tenslotte hebben helpen maken. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Produkten met magere kwark zijn helemaal niet goed voor de lijn. Ze bevatten veel suiker, weinig vruchten en bevatten ruim twee keer zoveel calorieën als naturel-kwark en veel minder waardevolle voedingsstof fen. Bovendien zijn ze erg duur. Dit blijkt uit een onderzoek van Koopkracht naar kwark en kwark met vruchten. Twee maanden geleden vroegen CDA- en PvdA-Kamerleden om een verbod van tabaksreclame. Veder-Smit beloofde dat ze daarvoor advies zou vragen aan een nog op te richten commissie. Ze had toen al een advies liggen van een vorige overheidscommissie om tabaksreclame helemaal te verbieden. Naturel is wel goed voor de slanke lijn. F Het bevat weinig vet en veel eiwit. Gemid- deld bestaat het voor 84 procent uit water. meer eiwit dan de Franse, aldus Koop- dagbladen APELDOORN (ANP). Wegener’s Courantenconcern NV voert besprekin gen om het gehele geplaatste aandelenka pitaal van Drukker en Uitgeversbedrijf J. D. van der Veen BV te Winschoten over te nemen. Van der Veen is onder meer uitgeefster van de dagbladen Winschoter Courant en de Noord-Ooster met circa 28.000 abon nees. Tot Wegener behoort de Drents-Gro ningse Pers BV te Emmen, die uitgeefster is van de dagbladen Emmer Courant, Drentse en Asser Courant en het Hooge- veens Dagblad met 44.500 abonnees en van huis-aan-huis bladen met een weke lijkse oplage van 145.000 exemplaren. De ze dochteronderneming en Van der Veen behaalde vorig jaar een gezamenlijke om zet van circa 38 miljoen. De verschijningsgebieden van de kran ten van de beide bedrijven grenzen aan elkaar. Als gevolg van een uitbreiding met de dagbladen van Van der Veen zal Wege ner haar reeds bestaande dagbladbelang in Gelderland en Drente kunnen vergro- i ten tot een totaal van 128.000 abonnees, i Redactioneel werken deze bladen reeds 1 1 x samen in de Pers Unie, een coöperatie van 9.51 6.M 5.45 1,11 8.46 1,72 (Van onze redactie economie) TOKIO. Het verbranden van hout voorziet in vijf procent van de wereld- energiebehoefte. Maar door de huidige merkelijk stijgen, als tenminste geen i maatregelen worden genomen om het on gecontroleerd kappen van bomen tegen te gaan.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21