Mulder gaat oprichten Topconferentie Tokio besluit: van socialisten Huis steunt Carter Australië wil M 1 Parijse politie overvalt zender Europeanen als tegenwicht" DDR wijzigt status Berlijn eigen partij Postbeambten staken en te weinig bestellers i VERZET TEGEN INTEGRATIE IN Z.-AFRIKA F-l 5 gebruikt voor zelfverdediging Zware vrouwen meer kans op onvruchtbaarheid ■MMl 1692 Reële maatstaven IHM ir Politiemannen forceren de deur van het gebouw waar Franse socialisten bezi zijn met hun radio- uitzendina. Bootvluchtelingen 3 19 7 9 VRIJDAG 29 JUNI BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker te*- schat lUto’s hulp jisteren zetsont- ti Haas- i betere Zorg- ïelopen afbaar. ;lf in de PRETORIA (Reuter). Econnie Mul der, de voormalige Zuidafrikaanse minister van Informatie die moest aftreden naar aanleiding van het in- formatieschandaal, wil in de politiek terugkeren en mikt in eerste instantie op oprichting van een nieuwe politie ke partij. iring ezond- ’sleven ie mo- iheids- chting [enees- odieke :h spe- derne- iiland open •maliter ’ee uur amende ten ont bloten horeca- lat door n in de iaat om ide van CAO dden cohol i EG gezegd voor de hulp aan de Indochinese vluchtelingen. (Van onze redactie buitenland) TOKIO. De staatshoofden en regeringsleiders van de zeven grootste westerse industrielanden hebben op hun economische topconferentie in Tokio gisteren „aanzienlijk meer steun” toe- 3* t L I trijfël Veel meer steun is 9 9 JIMMY CARTER zijn we al een aardig eind op door Lubbers voorgestelde op- ür PREMIER BEGIN in M Euro- rbij de kundi- gelijk steeds Neder- iddelde dan de ir altijd loeilijk ebruik och a Dat zei happe- dse or- lijk on- ikomst meland om be- ïebruik rdag 30 en alle ud van kt krij- i toeris- bunga- omdat langza- ind" is ert dan ens va- parlement en lidmaatschap van de rege rende Nationale Partij. Voordien was hij wel gedoodverfd als de „kroonprins” van premier John Vorster, die zelf, intussen president geworden, als gevolg van het schandaal heeft moeten aftreden. Het besluit om een nieuwe partij op te richten werd aangenomen op een verga dering waarop 150 mensen aanwezig wa- MILWAUKEE (AFP). De risico’s van onvruchtbaarheid en van moeilijk heden met de menstruatie zijn groter bij corpulente dan bij „normale” vrou wen, zo blijkt uit een studie van de Medische Faculteit van Wisconsin. De onderzoekers hebben een analyse uitgevoerd van gegevens die zij in de loop van de jaren 1969 en 1970 hebben verzameld bij meer dan 26.000 vrou wen in de leeftijd van twintig tot 44 jaar, die abnormaal zwaar zijn. Als we anders gaan rekenen, met natio naal inkomen of inkomen per hoofd van de bevolking, dan zouden wij Nederlan ders wel anders piepen. In 1975 werden de goudreserves, zonder die van de commu nistische landen, geschat op 49.740 mil joen dollar, waarvan Nederland er 2.294 miljoen voor zijn rekening nam, oftewel bijna l-22e deel. Eén-tweeëntwintigste van 440.000 vluchtelingen in kampen plus 95.000 vluchtelingen op zee en in het oer woud, is 24.318 vluchtelingen. Als we nu eens 25.000 als onze morele portie vastleg gen, en van dat getal uit de mogelijkheden gaan onderzoeken? heroine t die op ien, be- in meer m wor- •af. Het i in Den huwing rlandse •ze ver ing. (SVR) i inge- 18.000 (ingen, de ge en (de an de ckeling in de om het et bed. irin al- uisbed adig is. egkun- patiën- Tot die lanken se Zie- naand- Econo- i deze van de ren om holver- rolgens Icohol- runnen zachte van re- iliteits- n zelfs daar- 1 kun- erd in ezond- de ne- g kun- >n ook Vluchtelingen uit communistische lan den (en om dat soort vluchtelingen gaat het hier) zullen noch de verwachting noch de hoop mogen koesteren dat zij liefderijk door niet betrokken communistische lan den worden opgenomen. Dan komen ze van de regen in de drup en van de drup weer in de sloot. Het Nederlandse volk maakt wel l-260e deel van de wereldbevol king uit, maar niet l-260e deel van de potentiële hulpverleners. Ook is het niet reëel te verwachten dat doodarme landen als Egypte, Columbia, Nigeria, als ze über haupt al vluchtelingen zouden willen op nemen, dit volgens dezelfde maatstaven, ontleend aan de eigen en de wereldbevol king, zouden kunnen doen. Israël verwerpt protest van VS (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Premier Begin van Israel heeft gisteren een Ameri kaans protest afgewezen tegen het gebruik van Amerikaanse F-l5-vlieg tuigen in het luchtgevecht afgelopen woensdag met Syrië. een op de band opgenomen toespraak van partijvoorzitter Francois Mitterrand uit gezonden. Hij protesteerde daarin tegen de „overheersende plaats van de regering in de media”. Ook keerde hij zich tegen een „beperking van de fundamentele vrij heden in Frankrijk door nieuwe wetten voor buitenlanders en harde vonnissen tegen jeugdige demonstranten”. Na de uitzending verscheen de politie, die een deur van het aan de binnenkant gebarricadeerde gebouw insloeg. De par tijleden werden naar buiten gebracht. De socialisten leveren reeds lang kritiek op de monopoliepositie van de Franse rege ring in radio en televisie. de ruim 15.000 man de dienst verlieten, voornamelijk we gens de te lage lonen en te lange uren Een Britse post- besteller kan met een maxi mum aan overuren ongeveer 475 gulden per week verdie nen, met een werkweek van zes dagen en onaangename werkuren die in sommige ge vallen al om vijf uur in de morgen beginnen. De vakbon den verlangen verhogingen van 20 tot 30 procent - percen tages die ver boven het gemid delde van ongeveer negen pro cent liggen van toegekende loonsverhogingen. De Britse posterijen sukke len al jaren met grote tekorten en een teruglopende efficiën tie in de dienstverleningen. In 1973, bijvoorbeeld, werd nog 93 procent van de brieven bin nen één dag aan de geadres seerde afgeleverd, terwijl dat nu is teruggelopen tot 80 pro cent. En hoewel er vergeleken met 1968 tegenwoordig 20 pro cent minder brieven worden gepost, wordt de bestelling Met de name van 3000 bootvluchtelingen zouden we dus meer vluchtelingen opnemen dan we volgens de 0,38 procent-regeling „ver plicht” zijn. Ik zou dat toejuichen. We hebben niet alleen als kaas-, boter- en tulpebollelandje een naam te verdedigen in de wereld, maar ook als asielverlener aan vluchtelingen. Omdat dat niet een van onze lelijkste trekjes is, is er alle aanlei ding die reputatie steeds weer waar te maken. Daar komt natuurlijk bij, dat het opgegeven aantal van 440.000 bootvluch telingen geen reëel cijfer is. Tel je er de 55.000 vluchtelingen in driehonderd boot jes bij op die door Maleisië weer terugge jaagd zijn naar de zee, en de 40.000 Cam bodjaanse vluchtelingen die door Thai land weer de grens van Cambodja over gedreven zijn, dan hadden we er daar ook nog 365 van behoren op te nemen, en dan komen we al op 2057 stuks. En ook los van die kille cijfers kan rustig gezegd worden, dat 3000 ons morele maximum niet is. Bij een reëel probleem is het verstandig reële maatstaven aan te leggen. nog steeds door hetzelfde aan tal beambten gedaan. Sir Keith Joseph, minister voor de Industrie, heeft er in het Lagerhuis geen doekjes om gewonden, dat de posterij en een beklagenswaardig voorbeeld geven van slechte dienstverlening. Hij zinspeel de erop dat een oplossing mis schien gezocht zou moeten worden in het opheffen van het monopolie dat de PTT heeft, maar realistisch lijkt dit dreigement vooralsnog niet. De posterijen zullen binnen kort een verhoging doorvoe ren van de tarieven, die zeker vergeleken met Nederland nog steeds goedkoop zijn (op een binnenlandse brief moet 40 cent porto, op een naar het continent 45 cent en naar de Verenigde Staten 55 cent). Een dergelijke verhoging kan dan wel aan het begrote tekort van 250 miljoen gulden over het lopende jaar tegemoet komen, aan een verbetering van de efficiëntie zal het echter wei nig bijdragen. Het CDA heeft de regering gevraagd 3000 bootvluchtelingen op te nemen. Dat is tenminste iets. Is er een verdeelsleutel te bedenken, waarmee nagegaan kan wor den aan hoeveel bootvluchtelingen ieder land moreel verplicht is asiel te verlenen? Volgens mijn encyclopedie uit 1976 telt de wereld 3.636 miljoen inwoners. Dat waren de ruwe cijfers uit 1970, inmiddels zijn er vermoedelijk zo’n slordige 4.000.000.000 (vier miljard), maar laten we niet gaan muggeziften, en even die cijfers van 1970 aanhouden. De Nederlandse be volking van 14 miljoen neemt l-260e deel van de wereldbevolking in, oftewel 0,38 procent. Als we nu eens zeggen dat wij met onze 0,38 procent van de wereldbevolking ook 0,38 procent van de bootvluchtelingen moeten opnemen, dan verliezen we welis waar allerlei argumenten uit het oog, maar dan hebben we in ieder geval even een richtsnoer, dat altijd nog bijgesteld kan worden. De vraag rijst dan, hoeveel bootvluchtelingen er zijn. The Observer van afgelopen zondag schat dat er 50.000 Sino-Vietnamese vluchtelingen (dus Viet- namezen van Chinese afkomst, want het zijn deze „joden van ZuidoostrAzië” die gedwongen worden te vluchten) in kam pen in Hongkong zitten. In Maleisische kampen zitten er 90.000, terwijl Thailand met 300.000 vluchtelingen onder de noe mer „gemengd allerlei” te kampen heeft, uit Vietnam, Cambodja en Laos. Zullen we niet kinderachtig zijn en die ook onder de bootvluchtelingen rekenen? Dan doen we aan de andere kant of we niks te maken hebben met de constante stroom van vluchtelingen uit Rood-China, die Hongkong steeds onleefbaarder maken (80.000 alleen al in de eerste vijf maanden van dit jaar). We hebben nu dus 50.000 plus 90.000 plus 300.000 is: 440.000 bootvluchtelingen. Onze portie daarvan (ééntweehonderdzes- tigste deel) is 1692 mensen. We hebben er nu 686, dus dat schiet lekker op. Nog duizend erbij en we hebben ons quotum gehaald. Als de omringende landen vol gens dezelfde berekening hun morele aan tallen opnemen (West-Duitsland 13.286, Groot-Brittannië 11.786, België 2.143, Frankrijk 11.143), en de Verenigde Staten ontfermt zich over 48.000 bootvluchtelin gen, dan streek. (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse regering ernstig verontrust over het besluit van de Oostduitse Volkskammer (het parlement) om de afgevaardigden uit Oost-Berlijn in de toekomst direct door de bevolking te laten kiezen. Volgens de Bondsregering en de senaat van Berlijn is dit in strijd met het viermogendhedenakkoord, waar zo wel Oost- en West-Berlijn onder vallen. De Westberlijnse burgemeester Dietrich Stobbe (SPD) noemde het besluit een, „onverdraaglijke provocatie”. Vanwege de speciale status van Berlijn was het tot nu toe zo dat volksvertegen woordigers in Oost- en West-Berlijn niet direct konden worden gekozen. Zij wer den in respectievelijk de Volkskammer en de Bondsdag gekozen door de afzonderlij ke stadparlementen. In de Bondsrepu bliek wordt de jongste beslissing van de Volkskammer beschouwd als een poging om de status van Berlijn éénzijdig te ver anderen. De westelijke geallieerden VS, Frankrijk en Engeland zijn ingeschakeld om zich over de toestand te beraden. (Van onze redacteur in Engeland Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse PTT heeft een oproep ge daan om alleen dringende brieven en pakketten te posten. Door een staking van postbeambten en een tekort aan 7000 bestellers en sorteerders (van wie al leen al 4000 in Londen en omstreken) liggen 20 mil joen brieven in postkanto ren over het gehele land te wachten om bezorgd te worden. In het plaatsje Is lington is de PTT nog een stap verder gegaan en heeft de brievenbussen af gesloten. In Engeland hanteert de PTT twee tariefklassen: eerste klas gefrankeerde brieven on dervinden thans een vertra ging van twee tot drie dagen, de goedkopere post van de tweede tariefklasse (vooral Mulder en twee andere voormalige par lementsleden kwamen deze week in Pre toria bijeen voor het oprichten van een commissie die de stichting van een politie ke partij moet voorbereiden. De partij-in- wording heeft nog geen naam, maar haar politiek zal rechts van de huidige rege- ringspolitiek zijn. Dr. Mulder zei gisteren op een perscon ferentie, dat de nieuwe partij zich zal verzetten tegen het regeringsbeleid waar dit Zuid-Afrika stuurt in de richting van rassenintegratie en het delen van de poli tieke macht. De 54-jarige Mulder verloor door het informatieschandaal niet alleen zijn kabi- netsfunctie, maar ook zijn zetel in het SYDNEY (DPA). De Australische mi nister voor Immigratie, Michael MacKel- lar, heeft in een rede te Sydney verklaard, dat Australië meer Europese landverhui zers gaat opnemen, als tegenwicht voor de stroom Aziatische vluchtelingen. De bewindsman zei dat Australië een zelfde program voor massa-immigratie uit Europa moet opstellen als in de jaren na 1950. De laatste jaren is de toelating als gevolg van de economische moeilijkheden sterk af geremd. MacKellar waarschuwde dat de komst van Aziatische vluchtelingen de traditio nele samenstelling van de (overwegend Europese) Australische bevolking dras tisch kan veranderen. Hij sprak terwijl op het Indonesische eüand Bali de ministers van Buitenlandse Zaken van de ASEAN- landen Maleisië, Indonesië, Thaüand, Singapore en de Filippijnen het pro bleem van de Vietnamese vluchtelingen bespreken. Zij beschouwen Australië als een van de landen die veel vluchtelingen kan opnemen. Er zijn op het ogenblik ongeveer 350.000 Indochinese vluchtelin gen in opvangkampen, in afwachting van opneming in andere landen. Er wordt rekening mee gehouden dat daar nog een miljoen mensen bijkomen. MacKellar legde er echter de nadruk op dat Australië geen deel uitmaakt van Azië, maar een afzonderlijk werelddeel is: „Een natie met een geheel eigen aard en met eigen mensen.” Bij deze vrouwen is de maandelijkse cyclus langer dan normaal. Daarnaast komt een verband naar voren tussen het gewicht en de aanwezigheid van gezwellen aan de eierstokken. Ook bleek dat vrouwen die al zwanger zijn geweest, minder gezet zijn dan zij die nog niet in verwachting zijn geweest. PARIJS (DPA). De Parijse politie heeft gisteravond een inval gedaan in het gebouw van de Franse socialistische par tij in de Franse hoofdstad. Reden daar voor was een uitzending van een piraten zender uit dit gebouw. Via de zender werd De VS verwijten Israel in de protestnota te handelen in strijd met de afspraak dat de Amerikaanse wapens alleen mogen worden gebruikt voor zelfverdediging. Volgens de VS valt de Israëlische actie van woensdag niet onder die categorie. Premier Begin is het daar niet mee eens. „Wij handelden uit legitieme nationale zelfverdediging. Wij willen geen botsing met Syrië, maar de Syrische piloten had den de uitdrukkelijke opdracht onze toe stellen te onderscheppen, zoals bewezen is door een bekendmaking van de Syrische televisie. Dat is iets wat wij nimmer kun nen toestaan”, aldus de Israëlische premier. In Israel wordt het neerschieten van de vier of vijf Syrische toestellen gezien als een waarschuwing aan Syrië om de Israe li’s niet te hinderen in hun acties tegen de Palestijnen in Zuid-Libanon. Syrië kondigde gisteren aan, dat het ook de toekomst de Israëlische acties tegen Palestijnse doelen in Libanon zal be strijden. Ook gisteren hebben Palestijnen en Is raeli’s elkaar met raketten en artillerie vuur bestookt. Volgens radio-Jeruzalem vuurden de Palestijnen ook op de chris- ten-militie van majoor Haddad in Zuid- Libanon en op het Noorse bataljon van de VN-vredesmacht. Intussen hebben de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Arabische Liga het mandaat van de 30.000 man sterke Arabische vredesmacht in Libanon met zes maanden verlengd. Het huidige man daat liep tot eind volgende maand. De Arabische vredesmacht, die in 1976 tus senbeide kwam om een eind te maken aan de Libanese burgeroorlog, bestaat tegen woordig nog uitsluitend uit Syrische een heden. Egypte is op het moment bezig de VS, Engeland, Frankrijk en China te polsen over een mogelijke verlenging van het mandaat van de VN-vredesmacht in de Sinaï woestijn, dat eveneens eind volgen de maand afloopt. Cairo pleegt verder overleg met een aantal Afrikaanse landen over de vorming van een speciale troepen macht, bestaande uit eenheden uit ver schillende landen, die de militaire aspec ten van het Egyptisch-Israelische vredes verdrag moet controleren indien het man daat niet zou worden verlengd. Egypte vreest dat de Sovjet-Unie zijn veto over WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een poging van de Republikeinse partij getorpedeerd om president Carter te dwingen het handelsembargo tegen Zimbabwe-Rhodesië op 1 december op te heffen. Dit gebeurde door middel van een amendement dat met 242 tegen 147 stem men werd verworpen. Het resultaat van de stemming is een overwinning voor de regering-Carter die wil dat de sancties tegen Zimbabwe-Rho des! worden gehandhaafd zolang dat in het belang van Amerika is. Het stelt bo vendien het Huis van Afgevaardigden te genover de Senaat, die op 12 juni tot de uitspraak kwam dat president Carter moest worden gedwongen de sancties on middellijk op te heffen. ren. De twee andere ex-parlementsleden van de Nationale Partij waren Cas Grey- ling, eruit gezet omdat hij tegen de oprich ting van parlementen voor de niet-blanke rassen in Zuid-Afrika is, en Sarei Rei necke. Dr. Mulder zei dat de nieuwe partij zich zou verzetten tegen veranderingen in de grondwet en tegen voorstellen de zwarten in de steden meer politieke zeggenschap te geven. „Politieke integratie van deze aard leidt onvermijdelijk tot integratie op alle gebie den van het leven”, zei hij. Hoewel Mulders partij rechts van de huidige regering zal staan, zal ze klaarblij kelijk niet zo ver gaan als de Herstigte Nasionale Partei (HNP), een uiterst con servatieve afscheiding van de Nationale Partij. Gevraagd of leden van de HNP uitgeno digd zouden worden zich aan te sluiten bij de nieuwe partij, antwoordde een afge vaardigde op de bijeenkomst: „Het heeft geen zin een vergaan lijk te leggen in een nieuwe kist”. Er zal meer geld beschikbaar worden gesteld, terwijl ook meer vluchtelingen in de betrokken landen zullen worden toege laten. Bedragen en aantallen moeten nog op een speciale conferentie worden vast gesteld. President Carter zei gisteren in Tokio, dat de VS volgend jaar 14.000 vluchtelin gen per maand zullen opnemen, de helft meer dan nu. TeV den m waarin een dringend beroep v daan op Vietnam „onmiddellijk vluchtelingen. De Zeven" hopen dat ook Vietnam zal deelnemen aan de speciale vluchtelingenconferentie, die naar wordt verwacht op 20 juli in Genève zal be ginnen. Intussen lanceerde de Amerikaanse oud-directeur van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA gisteren het plan om alle 300.000 Vietnamese vluchtelingen die nu over geheel Zuidoost-Azië zijn verspreid, naar Nieuw Caledonië te brengen. Op dat eiland, vlak bij Australië, zouden ze een nieuw leven kunnen beginnen. Op Nieuw Caledonië, een voormalige Franse kolo nie, wonen momenteel 140.000 mensen, van wie een deel Vietnamees is. De besprekingen tussen Vietnam en Ma leisië, dat ongeveer 75.000 Vietnamese vluchtelingen heeft, hebben ook gisteren nog geen concrete resultaten opgeleverd. Britse post in de knoei drukwerk) doet er een week of tien dagen over om zijn be stemmingen te bereiken. De Civil and Public Services As sociation (CPSA), een van de zes vakbonden met leden die employés zijn van de PTT, heeft bovendien vijf vrouwen op het centrale postzegeldistri- butiekantoor in Hemelhemp- stead opdracht gegeven in sta king te gaan. Hierdoor kunnen postkantoren in het gehele iand zonder postzegels komen te zitten. De staking op het distribu tiekantoor kan echter ook hard aankomen voor hen die afhankelijk zijn van betalin gen spaarzegels en verzekerin gen via de post, want meer dan in Nederland fungeren de Britse postkantoren ook als banken en uitbetalingskan- toren. Verleden jaar trok de Britse PTT na een intensieve wer vingscampagne 17.000 nieuwe employés aan. Dit was hard nodig omdat in dezelfde perio- aan vluchtelingen ïgelijkertijd hebben de industrielan- m Tokio een verklaring uitgegeven, waarin een dringend beroep wordt ge- 2r i „onmiddellijk een eind te maken aan de onordelijke uittocht” van Vietnam zal deelnemen aan de speciale

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3