STAND HYPOTHEEKRENTE aan Geen subsidie Bezwaren FNV tegen rekenmodel bjj jsoiatie met UF-schuim L e Bedrieglijk FLINK HERSTEL OP DAMRAK Overheid steunt bedrijfssanering Radiotelefoon op zonne-energie ft *1 beurs deze week „Voorrang geven aan VUT-regeling in onderwijs” Vivj Beslissing OPEC komt hard 34483; 4-6 es neo 6 Concurrentie ■Ji Prijsbeleid z 13 ECONOMIE 19 7 9 3 0 JUNI ZATERDAG 1 a I 3 9’. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De OPEC- besluiten over de olieprijzen betekenen ook voor de Neder landse economie een extra klap, die zich met name in, het (toch al moeilijke) komende jaar zal doen gevoelen. De in flatie zal stijgen over de hele linie, de werkloosheid zal met 15.000 toenemen, onze concur rentiepositie zal er wellicht iets meer onder lijden. Maar de betalingsbalans zal iets kunnen verbeteren, zo blijkt uit de eerste schattingen, die nog niet op geheel nauwkeuri ge berekeningen zijn geba seerd. MB (Van onze redactie economie) Werkloosheid stijgt met 15.000 door oliebesluit Rentepercentages per 26 juni 1979. Naam Bank: A.B.N. Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank variabel -21.00 (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) (1 Centraal Beheer Ennia 9,84 9,52 9,84 9,52 Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 9,5 9,2 9,5 9,2 DEN HAAG (ANP). Geld dat vrij komt bij aftopping van de prijscompensa tie moet gebruikt worden om vrijwillig vervroegd uittreden (VUT) voor alle 60- jarigen in het onderwijs mogelijk te ma ken. Daarnaast moet vrijkomend geld veel langer. Ongunstig is ook het feit dat de produktie ongunstig wordt beïnvloed. Voor de hele wereldeconomie geldt overi gens dat het proces van langzaam herstel door de ontwikkeling van de olieprijzen zal worden afgeremd. Er zijn op dit punt nog veel onzekerheden. Zo is nog niet bekend hoe de dollarkoers op iets langere termijn gaat reageren. Dergelijke effecten zullen echter pas volgend jaar merkbaar worden. Uitgaan de van het huidige olieprijspeil zijn voor ons land de prijzen van ruwe olie dit jaar gemiddeld een kwart hoger dan vorig jaar. Vanwege de latere doorwerking wordt geschat dat op jaarbasis de olieprij zen 30 procent boven het niveau van vorig jaar zullen liggen. Maar volgend jaar zul len de prijzen van ruwe olie zeker 16 procent boven die vhn dit jaar liggen. De benzineprijs zal zeker vijf cent stij gen dit jaar. Dank zij het prijsbeheer- singssysteem in ons land zullen de verho gingen gelijkmatig over de diverse pro- dukten worden verdeeld. De stookolie- prijzen stegen dit jaar al fors, zodat in de loop van het jaar de benzineverbruikers d- Hoeveel mensen zullen hun neus hebben gestoten toen ze dit Amerikaanse straatje wilden inlopen? De schilder die de opdracht kreeg om deze saaie muur te versieren, heeft zich op zo voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten, dat heel wat mensen uit het plaatsje (in Californië) zich intussen al moeten hebben vergist. van ruim een derde inhoudt en ongeveer 25 percent ten opzichte van de officiële prijs van juni. En dat geldt voor nog maar drie maanden. Het oliebijltje hakt dus hard. Maar de wereld had zich erop ingesteld en eenmaal bekend, viel het besluit nog mee. Wall Street in elk geval veerde erdoor op en liet later in de week dan ook een beter gezicht zien. Nu de junimaand is afgewerkt, kan het gros van de beleggers zich gaan instellen op de komende halfjaarcijfers, die over enige weken beginnen binnen te druppe len en eind juli de grootste waskom zullen verkrijgen. Hoewel zich hier en daar in de Ver enigde Staten enige tekenen van conjunc turele aarzeling gaan vqordoen, is er over het algemeen nog weinig vau een naderen de recessie te merken. Alleen de verkoop van nieuwe auto’s loopt fors terug, maar dat komt door toenemende vraag naar kleinere wagens, waar de bestaande fa brieken van Ford en Genreral Motors nog niet voldoende mogelijkheden voor be zitten. Wall Street kan dus overwegend nog op gunstige winstcijfers rekenen, die de eer ste helft van dit jaar flink boven die van vorig jaar kunnen uitkomen. Dit kan de beurs een vaste ondergrond bezorgen. Of die echter opweegt tegen de inflatie-angst wellicht een groter deel van de opwaartse druk voor hun rekening moeten nemen. Deze ontwikkeling zal, zo wordt aangeno men, leiden tot nog selectiever rijden en dus tot verdere energiebesparingen. en bezorgdheid over de energie, moet wor den afgewacht. De obligatiemarkt was minder gunstig gestemd en liet eerder het hoofd hangen. Er trad een nieuwe afbrokkeling op, die de laatste 9 percentstaatslening van 101 percent op 100 percent bracht. Volgende week kan een nieuwe staatslening worden verwacht. En nu de Ennia’s 9,25 emissie tegen 100 percent deze week is mislukt, is de spanning gestegen welke keuze het ministerie zal maken. Ook de verlaging van de afgifteprijs van de 9,5 percent- pandbrieven van 100,5 percent op 100 per cent, wijst duidelijk op een verdere nei ging tot rentestijging. De Amsterdamse effectenbeurs zette, zoals opgemerkt, de week aanzienlijk op gewekter in. Over een breed front liepen de aandelenkoersen op. Later in de week werd echter weer gas teruggenomen en moesten sommige snel gestegen aandelen een deel van de winst afstaan. Het week- saldo was echter positef, met flinke verbe teringen. De aandelenmarkt veerde belangrijk op, hetgeen grotendeels kon worden toe geschreven aan het opdrogen van zeurend aanbod, zodat er in feite sprake was van DEN HAAG. De Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) heeft grote bezwaren tegen een door directeur Kese- ler van de Nederlandsche Bank opgesteld rekenmodel, dat was gemaakt voor een ontwerp-advies van de Sociaal-Economi- sche Raad (SER) over het sociaal-econo- misch beleid op de middellange termijn. „Je kunt uit dit rekenmodel bijvoorbeeld concluderen, dat als we maar een paar jaar achter elkaar de rendementen van de bedrijven verbeteren en over werkloos heid niet praten, het met onze economie wel goed zal komen”, aldus de FNV. te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Centrumbank Westland Utrecht/standaard no-risk 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5/10 jaar 1 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1,25 1,25 1,25 1 CHAMONIX (AFP). De eerste radio telefoon die op zonne-energie werkt, is gisteren in gebruik genomen. De installa tie is aangebracht in het massief van de Mont Blanc in het dorp L’Argentière op een hoogte van 2.771 meter. De radiotelefoon die in dit dorp steeds in de maanden juli en augustus wordt gebruikt, werd tot nu toe gevoed door conventionele batterijen. 9,5 9,5 9,5 9,5 9,9 9,9 9,52 9,52 9,84 10,11 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,05 10,50 9,52 9,52 10,11 10,38 10,14 10,53 9,62 9,62 9,88 9,58 9,58 10,27 10,72 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 9,2 9,2 9,25 9,5 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,2 9,6 9,5 9,75 9,75 9,75 9,9 9,9 9,2 9,2 9,5 9,75 9,4 9,75 9,25 9,25 9,5 9,25 9,25 9,4 9,8 Het prijsbeleid voor dit jaar blijft in middels strak gehandhaafd. Zeker in het licht van deze ontwikkelingen zullen het bedrijfsleven niet meer doorberekenin gen van kosten, met name niet van loon kosten worden toegestaan, dan nu nog mogelijk zijn. Dit blijkt nadat overleg is gevoerd tussen het ministerie van Écono mische Zaken en een aantal organisaties uit het midden- en kleinbedrijf. Met name uit handelskringen vindt men inmiddels dat er wel aanleiding is om bijstellingen te plegen. Men wijst dan onder andere op omzet dalingen die zich de afgelopen maanden hebben voltrokken. Die zouden mede het gevolg zijn van de beperking van het consumptief krediet. Ook is er sprake van tegenvallers doordat de lonen sterker zijn gestegen dan eerst werd aangenomen. Economische Zaken staat niet bepaald ontvankelijk tegenover deze verlangens. Afgesproken is dat deze wensen eerst per brief zullen worden aangedragen. Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank kl. mk km gek stuurt» is, Blai radi 02561 Aandelen Koninklijke klommen deze week van 140 tot 147, de hoogste stand sedert augustus ’71. Van de actieve fond sen was voorts de Nedlloyd flink in herstel met een koersstijging van 72 tot circa 78. Op de lokale markt waren het de bekende beleggingsaandelen, die de afge lopen weken flink gehavend uit de strijd te voorschijn waren getreden, waarvoor nu aanzienlijk meer werd betaald. Zo ste gen Norit, Elsevier NDU, Océ Van der Grinten, Hoek, Buhrmann Tetterode en Audet ƒ5 tot 10. Schuitema wist van 106 op 121 te komen door een winstver- dubbeling in de eerste zes maanden van dit jaar, terwijl voor aandelen Westland- Utrecht een koersherstel optrad van 355 op 375. Pakhoed liep verder door van 49 op 53. Daarentegen moest Tilburgse Waterlei ding terug van 520 op 460, Amfas van 109 op 105 en Bouwstoffen Braat van 170 op 155. De Arnhemse Scheeps bouw daarentegen liep weer eens op van 850 tot 950. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste annuïteitenhypotheken op eigen woningen. Bij dezè hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort, ten beter bestand is tegen dergelijke ver storingen als waarvan nu sprake is. De betalingsbalans kan op de iets lange- retermijn gunstig worden bëinvloed. Aan de ene kant moeten wij meer betalen voor ingevoerde olie, aan de andere kant wordt ons aardgas voor export ook duurder, omdat de prijzen van het gas aan die voor olie zijn gekoppeld. Het in waarde stijgen van het aardgas werkt echter langzamer door dan de hogere olieprijzen. Toch is hët mogelijk dat we wat dit betreft niet verder achteruit gaan, misschien zelfs quitte spelen dan wel iets winnen. De FNV meent, dat over de berekenin gen van de Nederlandsche Bank veel kanttekeningen zijn te plaatsen. Boven dien vindt de FNV de berekeningen te eenzijdig omdat voorbij wordt gegaan aan de ontwikkeling van de werkgelegenheid. ■k.a., v( jr. ou keurii kant.un >50; Fc laat 1 2950; V O; Hon g, alsn ieuwty 8 ƒ79! zda 13 lorolla 7 Sped s 295 150; Fo iz. Ko id bedi iedera >nze w Men verwacht niet dat de klap zo hevig zal zijn als in 1973 en 1974 toen de olieprij zen in korte tijd verdrievoudigden en me de aanleiding gaven tot de recessiever- schijnselen die nog steeds niet zijn overwonnen. Maar het tempo van onze economische groei dat met 2 a 2,5 procent op het ogenblik toch al laag is zou nog wel eens wat verder kunnen dalen. Investerin gen worden ook niet aangewakkerd en de werkloosheid dreigt te stijgen. Wat betreft onze concurrentieverhou ding ten opzichte van het buitenland zijn er nog veel onduidelijkheden. Met name de positie ten opzichte van onze grootste handelspartner West-Duitsland lijkt on der enige verdere druk te kunnen komen. Feit is namelijk dat onze export naar verhouding energie-intensiever is dan de Westduitse, die met een groter aandeel aan machines en hoogwaardige produk- In het rekenvoorbeeld, dat niet bij het ontwerp-advies is gevoegd, maar aan de leden van de SER persoonlijk werd toege zonden, blijkt dat als men een lichte ver hoging van de collectieve lasten door voert, dit zeer nadelige gevolgen heeft voor het financieringstekort van de overheid, de betalingsbalans en de hand having van de koopkracht. In het ontwerp SER-advies wordt wel gepleit voor loon matiging. AMSTERDAM. Een zich flink herstellend Damrak, maar een aanvanke lijk berucht en daardoor flauw Wall Street waren voor deze week de belangrijkste beursgegevens. In de eerste helft liepen beide beurzen opval lend uiteen, wat niet vaak het geval is. Maar voor beide kwamen markt technische factoren, die het beursbeeld deze maand grotendeels bepaald hebben, tot een einde. En hoewel de gevolgen verschillend waren, kwamen beide beurzen in dit opzicht dus wel overeen. 5/10 jaar 5/10 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland 3/5 jaar variabel Een en ander geldt voor het geval dat de prijsverhogingen geheel zullen worden doorberekend in de prijsindexcijfers en dus in de prijscompensatie op de lonen per 1 januari. Dit hoeft echter niet het geval te zijn, want zowel uit kringen van bedrijfsleven als uit het parlement heeft de regering duidelijk het verzoek gekre gen de stijgende energiekosten niet te doen doorberekenen dan wel op bepaalde manier de verwerking te doen afremmen. Enkele weken geleden ging de meerder heid van de Tweede Kamer akkoord met den afj een motie-Engwirda (D’66), waarin werd 21 00 verlangd te bevorderen dat doorbereke- i ning van energiekosten niet langer te la ten afwentelen op de rendementen van het bedrijfsleven. Ook van de kant van de OESO, de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, is de aangesloten landen een dergelijk advies gegeven. Dit zou kunnen betekenen dat nadere „schoning” van het prijsindexcijfer moet worden overwogen. Per 1 januari zouden dan de kosten van de energie uit de invloe den voor de prijscompensatie moeten worden gehaald dan wel ten dele daaruit moeten verdwijnen. Daartoe is echter nog niet besloten, er zal eerst overleg met de sociale partners moeten worden gepleegd. Geschat wordt nu dat de inflatie op jaarbasis door de olieprijsverhoging met 1 procent zal stijgen. De verwachtingen voor dit jaar zijn tot dusver op 4,5 procent gebaseerd geweest. De doorwerking van de hogere kosten gaat echter niet zo snel dat de huisvrouw dit jaar het effect al sterk in de portemonnee zal merken. Tot en met december zal, als er niet nog extra ontwikkelingen bijkomen, het verschil niet meer dan enkele tienden van procen ten zijn. De ramingen voor het volgend jaar zul len zeker door deze ontwikkeling extra worden beïnvloed. Duidelijk is dat het kabinet, bezig met het opstellen van de begroting voor het komend jaar, hierdoor nog meer in de zorgen komt. Een eerste kostenaanwijzing is de verwachting dat de prijs van een liter benzine dit jaar zeker nog met vijf cent zal stijgen. Overi gens zal de benzineprijs per 1 juli nog niet stijgen. Het duurt nog enkele maanden voordat de gevolgen van de duurdere olie merk baar worden, dat zal niet eerder het geval zijn dan midden augustus of begin sep tember. Die effecten zijn overigens zeer breed, zij zullen zich gaan uiten in zeer veel prijzen, met name ook in die van petrochemische produkten (men denke maar aan het bekende simpele voorbeeld van de vuilniszak). Omdat kosten van grondstoffen mogen worden doorbere kend zal deze opwaartse druk zich in het najaar gaan manifesteren. De doorwerking in de lonen duurt nog reldtop zouden over enkele dagen bijeen- komen. Bovendien werd bekend dat de kosten van levensonderhoud in mei op nieuw met het hoge percentage van 1,1 percent waren gestegen, zodat de inflatie nu op jaarbasis 13,4 percent bedraagt. Een zeer hoog getal dat, zo wordt ge vreesd, in het verdere beloop van '79 wei nig kans op belangrijk afnemen maakt nu de olieprijzen de pot blijven uitrijzen. Ook over dit probleem hadden de Ame rikaanse beleggers veel pijn in de buik. Achteraf viel het OPEC-besluit echter mee, want Saoedi-Arabië, Amerika’s be langrijkste olieleverancier, wil de eerstko mende drie maanden niet meer voor z’n olie vragen dan 18 dollar voor 157 liter, waar tegenover staat dat andere landen als Libië en Algerije en wellicht ook Iran, tot een prijs zullen gaan van 23 dollar per vat van 157 liter. Maar de VS kunnen dus voorlopig grotendeels vooruit met 18 dol lar wat, vergeleken met 13 dollar eind vorig jaar, toch altijd nog een prijsstijging DEN HAAG. Er wordt vanaf 1 juli geen subsidie meer gegeven wanneer mu ren met schoonmetsélwerk worden geïso leerd met het zgn. UF-schuim. Dit heeft staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting gisteren bekendgemaakt. De afgelopen vijf jaar zijn bij het minis terie van Volkshuisvesting zestig klachten binnengekomen over complexen wonin gen die last hadden van een te hoge con centratie formaldehydegas. Van deze klachten had 75 percent betrekking op woningen met schoonmetselwerkmuren. Deze muren zijn te poreus om te voorko men dat het gas binnendringt. Rentepercentages met Gem.gar. zonder Gem. gar. Opgave werke- Opgave werke- bank lijk bank lijk 10,03 10,30 10,46 10,46 10,65 10,65 ien, aa te o 324261 lijk 10,03 10,03 10,12 10,12 10,65 10,65 ’77, kle ar, pr Subde en-Hub a, Heer 87953. 110(F yrus w interiei 244838 DEN HAAG (ANP). De regering wil onder bepaalde voorwaarden aan ge meenten geld geven voor de sanering van bedrijven die nu voor de woonomgeving uit een oogpunt van milieu een onaan vaardbare belasting vormen en waarvoor technische maatregelen onvoldoende zijn. Dat staat in de nota Sanering Milieuhin- derlijke Bedrijven in de Woonomgeving, waarmee de ministerraad akkoord is gegaan. Het gaat hierbij om sanering van bedrij ven die geen nadelige gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. De regeling is een malig en moet een tijdelijk karakter krij gen. Dit jaar al is de sanering van milieu- hinderlijke bedrijven als experiment ge start. De nieuwe regeling moet voorko men dat tijdens de saneringsperiode en daarna geen nieuwe saneringssituaties ontstaan. technisch herstel. Dit nam niet weg dat menig aandeel flink vooruit kon komen, aangevurd door het hoofdfonds van de markt, Koninklijke Petroleum. Voor dit aandeel meldde zich echter aanzienlijke Amerikaanse belangstelling, deels door hoge verwachtingen voor het tweede kwartaalresultaat, deels ook uit de overtuiging dat de Koninklijke Shell bui ten schot zal blijven als de Amerikaanse olie-industrie op de een of andere wijze een superbelasting wordt opgedrongen. President Carter heeft hiertoe de nodige voorstellen bij het Congres ingediend, maar het Huis heeft daar niet veel mee op en is zelf met belangrijke afwijkende te genvoorstellen gekomen. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. Opmerkingen: Op enkele kleine aanpassingen na zijn er deze week geen wijzigingen te melden. De R.P.S. staat met 9,25% op dit moment het laagst, maar verwacht wordt dat ook hier een verhoging in de lucht zit. Publicatie verzorgd door .vereniging eigen huis’ te Amersfoort. Het isolatiemateriaal ureum formalde hyde (UF) blijkt een gevaarlijk gas af te geven. Bij schoonmetselwerkmuren (dus zonder pleisterlaag) kan het gas gemakke lijker de woning binnenkomen. Voorals nog vindt Brokx het niet noodzakelijk een algehele subsidiestop in te stellen wan neer spouwmuren met het UF-schuim worsden gevuld. In Wall Street namen de aankopen voor rekening van de beleggingsorganisaties af, waardoor de ondergrond verzwakte. In Amsterdam stopten de verkopen van het publiek, dat door de rentestijging en de naderende vakanties tot afbouw van hausse-posities overging. Wall Street liet de eerste helft van de week tien punten vallen. De handel begon dan ook onder moeilijke omstandigheden, I want zowel de OPEC-landen als de we- binnen het onderwijs worden besteed aan I verbetering van het onderwijs aan i anderstalige leerlingen. Dit standpunt hebben de Protestants- Christelijke Onderwijsvakorganisatie I (PCO) en de Christelijke Centrale voor Overheids- en Onderwijzend Personeel (CCOOP) ingenomen. Het hoofdbestuur van de PCO wijst er op, dat op dit moment het in ernstige mate ontbreekt aan goede I opvang van anderstalige leerlingen. Maat regelen die dit knelpunt oplossen leveren tevens nieuwe arbeidsplaatsen in het on derwijs op. Ten onrechte wordt vaak gesuggereerd dat het creëren van nieuwe arbeidsplaat sen in het onderwijs zo kostbaar zou zijn. Het hoofdbestuur van de PCO stelt, dat de werkelijke kosten van een nieuwe arbeidsplaats in het onderwijs slechts het verschil in hoogte tussen salaris en de uitkering aan werkloze onderwijsgeven den bedragen. OOP at nd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13