BI tourpuntiq z tour-visie tour de France t: ra tour-resultaten „Echt teleurgesteld over mijn verrichting ben ik toch niet” Nederlander weigert geprepareerde fiets n 5eRIT 4eRIT H 3 0 JUNI ZATERDAG 14 SPORT 19 7 9 Z A LX mon afwi Vernietigingswerk DOOR JAN JANSSEN Teken van zwakte D/ BORDEAUX Gradignan •Les Rosiers Labrede .Cabanac et Villagrains Origne iVillandraut „Saint-Jonin-de-Marnes L Le Puy-Notre-Dame haar plaa gen. (Van onze speciale verslaggever) SUPERBAGNERES. Bernard Hinault op het erepodium van Superbagneres: glimlachend als altijd in dit soort situaties (ietwat hautain dus) en drie truien om zijn stevige lijf: de groene trui als leider van het puntenklassement, de bolletjestrui omdat hij het bergklasse- ment aanvoert, plus de gele trui, waar het deze weken vooral om te doen is. Doué-la- Fontaine^ Argenton- jj l’Eglise® Thouar? [X]' 2.7.1979 145,5 km E wie stri var een spe par Pfii 86 km <2) CAPTIEUX „Geen paniek” ANGERS /gü^feMontgeoffroy NEUVILLE-DEPOITOU i jf k.' ..rfn Hinault ziet Zoetemelk als enige rivaal VOOI ri- BERNARD HINAULT: de concurrenten nu al ontmoedigd ■fr JOOP ZOETEMELK: ziet toekomst toch niet somber in r Verkeerde tijdwaarneming houdt van betere klassering af Kuiper -r HENNIE KUIPER: gedupeerd ii Met een tussenti/d van 5 minuten vertrekt ploeg na ploeg in deze vierde etappe voor een zware tijdrit over 96 kilometer. gen. Wanneer Zoetemelk, Kuiper, Battaglin of Pol lentier in het spoor van de Fransman blijven rijden, blijft het klassement tot aan de Alpen staan. Symbolisch voor de feiten op Superbag- neres waar een 23,75 kilometer lange tij drit eindigde, was de positie van zijn be langrijkste concurrenten. Door de opstel ling van de journalisten had hij ze letter lijk aan zijn voeten Bernard Hinault stond weer waar hij beloofde te zullen komen en zijn tegenstanders konden niet anders dan met respect getuigen van zijn kracht en benauwd conclusies trekken voor de komende dagen. Het zal zwaar worden, maar het is zeker nog geen tijd om te wanhopen”. Het initiatief dat ongetwijfeld ontstond uit de publicitaire concurrentiestrijd met Hi naults aërodynamische fiets, werd door Over de ach terstand van 53 seconden die hij opliep, probeerde Zoetemelk aanvankelijk wat luchtig te doen maar die rol hield hij niet lang vol. Joop Zoetemelk niet beloond. Zoetemelk: „De mecaniciens zijn er de halve ochtend mee bezig geweest, maar ik heb ze meteen gezegd dat dat voor niks was omdat ik niet zo gek ben dat ik op een fiets kruip waar ik geen ervaring mee heb”. Lubberding zakte in de algemene rang schikking naar de dertiende plaats. Bijna vier minuten bedraagt de achterstand ten opzichte van Hinault. „Een grote marge”, stelde de Nederlandse kampioen nuchter vast. „Dat ze me nu niet aanko men met de hoop op herstel in de ploegen tijdritten, want zo erg veel zal het ver schil tussen ons en de concurrentie niet zijn. Trouwens, zaterdag (vandaag - red.) Jan Raas veegde op de top van Super bagneres het zweet van het voorhoofd. De woorden van de Nederlandse koning der klassiekers waren typerend voor de mees te landgenoten. „Zorgen dat je in zo’n verschrikkelijke rit op tijd binnen komt”. Nu moest ik toch zelf maar eens aan de beurt komen Kijk, als het initiatief niet van de concurrentie uitgaat, vindt Hinault het allemaal wel best. In de tijdritten is namelijk geble ken dat Hinault winst kan pakken op zijn belang rijkste rivalen, dus waar om zou hij in de bergen of straks in de vlakke ritten nog attaqueren? Er komen in deze Tour nog een paar ritten tegen de tijd en wan neer hij daarin nu de winst pakt, is het voor hem een bekeken zaak. De eerste echte vlakke etappe van deze Tour, met na 70 kilometer een onbeduidende rol van de vierde categorie In Angers moet na het opdraaien van het aankomstparcours nog een ronde van 4,2 kilometer worden gereden Frc gende die h tij te; afslot blessi uittre ten d verde nodig succe metk heb geha< opgei Jo Maas dacht anders over de situatie. De Zuidlimburger immers vocht opnieuw voor een eervolle positie in het etappe- en algemeen klassement. „Ik voelde dat het goed ging”, aldus Jo Maas. „Pas op het laatste moment viel ik enigszins stil, maar ik mag niet mopperen”. Dl te v zog« zijn een Di met coui dez< bes< tieb paa circ mer star kan schi tien 1 gez je kri L. gen aut< ach sch: stor aal teai laat Anj stee al Lar de l te het afgi was Lar en sch boe L dor gep ren Goi uit L een als AT gec bel: cat: pas me: kla pla ree Ier teg bes gur V de mei lani ope 4-6, me! doe Ale Gei 1.7.1979 Zijn sponsor probeerde die instelling te ondersteunen met een speciale lichte fiets, die zonder dat Zoetemelk of zijn ploeglei der Jean Pierre Danguillaume daar van wist in opdracht van de sponsor donder dagnacht vanuit Parijs werd aangevoerd. Bijna veertig deelnemers aan de 66e Tour de France komen in aanmerking voor het jongerenklassement. Hiertoe be horen drie Nederlanders, n.l. Jacq. Ver- brugge uit de ploeg van Fred de Bruyne en het duo Johan van de Velde-Leo van Vliet uit de formatie van Peter Post. Deze équipe heeft trouwens nog een derde man die in aanmerking komt voor de extra prijs. Het is de Zwitser Stefan Mutter. Alhoewel Jo Maas nog tot de jongeren behoort en pas aan zijn eerste seizoen bij de profs bezig is, komt hij niet in aanmer king voor de jengerenprijs. De Limburgse belofte telt namelijk reeds 24 lentes. Jean-Pierre Genet is aan zijn zeventien de Tour de France bezig. Daarvan heeft hij er vijftien als renner meegemaakt. Vorig jaar fungeerde hij als chauffeur. Zo'n functie bekleedt hij thans eveneens en opnieuw zit Raymond Poulidor naast Genet. De combinatie Genet-Poulidor is trouwens een vertrouwd beeld in LaGran- de Bouclé. Inclusief de twee keren dat beiden het spektakel vanuit de auto vol gen, heeft het verbond tussen de twee Fransen in veertien keer Tour de France gestalte gekregen. Nederlander in de rit van de waarheid, Joop Zoetemelk. „In de vroege ochtendu ren had ik het parcours'verkend. Toen wist ik wat mij te wachten stond”, aldus het commentaar van Henk Lubberding. „Er zouden verschillen van vele minuten geregistreerd worden. Na de achterstand die ik in de eerste Pyreneeënetappe had moeten incasseren, was het voor mij van het grootste belang dat ik dit keer in de onmiddellijke nabijheid van de favorieten zou eindigen. Het is niet gebeurd. Een tegenvaller”. Dat laatste is overigens een eigenschap die nog maar weinig renners hielp uit de misère te raken, zodat zowel Joop Zoete melk als Hennie Kuiper de zonzijde van deze Tour de France bleven opzoeken. „Echt teleurgesteld over mijn verrich ting ben ik overigens niet. Toen ik in Luchon van start ging had ik erop gere kend dat ik de schade ten opzichte van Hinault en Zoetemelk tot minder dan een minuut zou beperken. Ten opzichte van Zoetemelk is dit gelukt. Ten opzichte van Hinault niet. Desondanks geen paniek. Bernard Hinault kon tevreden zijn over het vernietigingswerk van zijn stevige benen die hem met een gemiddelde van 26,53 kilometer naar de top van de Super bagneres hadden geholpen. „Het was meer dan ik durfde verwachten”, zei hij voor zijn doen met vriendelijke beschei denheid toen hij de uitslagenlijst overzag. „Eigenlijk ben ik zelfs zeer ver baasd dat ik op Zoetemelk 53 seconden won”. staat ons eerst nog een zware bergetappe te wachten. Ik hoop dat ik mij daarin, als de eerste col achter de rug is, weer kan doen gelden. Weet je, in iedere bergetap pe heb ik problemen als de eerste col overwonnen moet worden. Naderhand gaat het meestal beter”. Kuipertje zal daarom dit weekeide in de aanval moeten gaan, wil hij de za ken weer enigszins recht trekken. Ik geloof namé lijk niet dat Hinault nu al zijn trui wil gaan verdedi- Hierna ga ik rustig verder bouwen aan mijn eindoverwinning en daarbij zal ik me niet leeg rijden voor een dag-succes dat me in de gele trui kan houden. Wat mij betreft mag ik hem best nog eens kwijt raken, als ik 'm in Parijs maar heb. Daar gaat het me om. Dat ik hier in mijn eerste opzet slaagde is natuurlijk erg goed voor het moreel en bovendien werd het zonder meer tijd dat ik eens aan mezelf ging denken in plaats van alleen maar aan mijn ploegmaats. Zondag heb ik Berland 'aan het Frans kampioenschap geholpen, gisteren Bernaudeau aan de gele trui Niet Lubberding en Sutter waren giste ren de beste renners van Peter Post. Ook Knetemann niet, die lange tijd met 56.50 min. de beste Nederlander was. Toch was de prestatie van „De Kneet” opvallend. „Ik werd, verdomme, direct na de start door een wesp gebeten”, zei Knetemann nahijgend. „De steek ging dwars door mijn broek. Eenmaal bezig met de beklim ming van de col had ik geen tijd meer om er nog verder aandacht aan te besteden. Gewoon doorrijden. Zo hard als je kunt, hield ik me voor”. De wereldkampioen legde 'uiteindelijk beslag op een accepta bele tiende plaats. En dat was een betere klassering dan velen hem in de straten van startplaats Luchon hadden toege kend. „De ronde is nog maar pas begonnen. Er kan van alles gebeuren”, sprak Joop Zoe temelk zichzelf moed in. Hinault had hem op 53 seconden achterstand gezet. Hennie Kuiper klampte zich vast aan een variant op die theorie die niemand hem kon tegen spreken: „Er komen nog meer dagen De machtsexplosie van Hinault had hem 1 minuut en 42 seconden in het algemeen klassement achteruit geblazen. „Ik denk nog wel behoorlijk voor cle dag te kunnen komen”, ratelde Michel Pollentier wiens uitspraak echter geheel en al bleef steken in het tijdsverschil dat de Franse Tour- favoriet hem bezorgde: 2 minuten en 52 seconden DOOR PETER HEERKENS SUPERBAGNERES. Uitslag tijdrit over 24 kilometer: 1. Hinault (Fra-Guimard) 23,870 km in 53 min 59 sec, 2. Agostinho (Por-Huysmans) 54.10, 3. Zoetemelk (Ned-Danguillaume) 54.52, 4. Kuiper (Ned-De Muer) 55.41, 5. Nilsson (Zwe- Danguillaume) 55.57, 6. Paul Wellens (Bel-Post) 56.11, 7. Battaglin (Ita-Boifava) 56.14, 8. Martinez (Fra-Everaert) 56.27, 9. Baronchelli (Ita-Pezzi) 56.47, 10. Knetemann (Ned-Post) 56.50, 11. Pol lentier (Bel-Lauwers) 56.51, 12. Van Impe (Bel- Lelangue) 57.08, 13. Sutter (Zwi-Post) 57.17, 14. Johansson (Zwe-Pezzi) 57.20, 15. Lubberding (Ned-Post) 57.22, 16. Jacobs (Bel-Jossart) 57.29, 17. De Carvalho (Fra-Geminiani) 57.34, 18. Ville- maine (Fra-Guimard) 57.43, 19. Wesemael (Bel- Post) 57.45, 20. Van de Velde (Ned-Post) 57.48,21. Galdos (Spa-Lelangue) 57.20, 22. Criquielion (Bel-Lelangue) 57.54, 23. ex aequo: Bernaudeau (Fra-Guimard) en Laurent (Fra-De Muer) 57.58, 25. Schepers (Bel-De Bruyne) 58.03, 26. Maas (Ned-De Bruyne) 58.04, 43. Pronk (Ned-Post) 59 27, 51. Thurau (WDl-Jossart) 1.00.03, 60. Ver- brugge (Ned-De), Van Vliet (Ned-Post) 1.00.31, 64. Verbrugge (Ned-De Bruyne) 1.01.00, 79. Raas (Ned-Post) 1.01.43, 112. Den Hartog (Ned-Jos- sart) 1.03.24, 136. Mutter (Zwi-Post 1.05.36. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Hinault (Fra-Guimard) 7 uur 52 min 1 sec, 2 ex aequo: Joop Zoetemelk (Ned-Danguilllaume) en Agos tinho (Por-Huysmans) op 53 sec, 4. Kuiper (Ned- (Van onze speciale verslaggever) SUPERBAGNERES. „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg”. Dat zei Hennie Kuiper na de allesvragende tijd rit over 24 kilometer waarin Hinault (twee dagen later dan hij voorspeld had) de gele leiderstrui veroverde. „Halverwe ge de beklimming* had ik de beste tijd laten afdrukken: 27 minuten en 7 secon den. Pas nadat ik de finish bereikt had, werd me verteld dat ik over genoemde afstand een minuut langer had gereden. Verschrikkelijk. Zoiets moet uitgere kend in een Tour de France gebeuren”. De Muer op 1.49, 5. Nilsson (Zwe-Danguillaume) op 2.00, 6. Battaglin (Ita-Boifava) op 2.19, 7. Wellens (Bel-Post) op 2.51, 8. Martinez (Fra- Everaert) op 3.00, 9. Baronchelli (Ita-Pezzi) op 3.06, 10. Pollentier (Bel-Lauwers) op 3.09, 11 Bernaudeau (Fra-Guimard) op 3.35, 12. Bittin- ger (Fra-Huysmans) op 3.50, 13. Lubberding (Ned-Post) op 3.59, 14. Sutter (Zwi-Post) op 4.06, 15. Alban (Fra-Gemiani) op 4.47, 16. Van de Velde (Ned-Post) op 5.00, 17. Schepers (Bel-De Bruyne) op 5.15, 18. Maas (Ned-De Bruyne) op 5.33, 19. Villemiane (Fra-Guimard) op 5.35, 20. Vertinden (Bel-Jossart) op 5.41, 21. De Muyncke (Bel-Ferretti) op 5.59, 22. Pozzi (Ita-Ferretti) op 5.59, 23. Martin (Fra-Danguillaume) op 6.49, 24. Johansson (Zwe-Pezzi) op 7.31, 25. Lelay (Fra- Geminiani) op 7.55, 38. Van Impe (Bel-Lelangue) op 11.06, 41. Pronk (Ned-Post) op 11.52, 52. Kneteman (Ned-Post) op 16.37, 55. Wesemael (Bel-Post) op 17.46, 65. Van Vliet (Ned-Post) op 20.34, 73. Raas (Ned-Post) op 21.36, 75. Verbrug ge (Ned-De Bruyne) op 21.44, 93. Den Hertog (Ned-Jossart) op 23.47, 140. Mutter (Zwi-Post) op 34.35. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Post (Wellens, Knetemann, Sutter, Lubberding) 3.47.40, 2. Dan guillaume (Zoetemelk, Nilsson, Levavasseur, Seznec) 3.47.51, 3. Huysmans (Agostinho, Teve- nard, Bittinger, Michaud) 3.48.46, 4. Guimard 3.49.25, 5. Lelangue 3.52.12, 6. De Muer 3.53.02. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Post 31.42.16, 2. Danguillaume 31'45.31, 3. Gui mard 31.48.15, 4. Huysmans 31.52.48, 5. Geminia- ni 31.55.14, 6. De Muer 32.00.59. ALGEMEEN PUNTENKLASSEMENT: 1. Hl nault 27 punten, 2. Zoetemelk 21, 3. Bernaudeau 18, 4. Giovanni Bataglin 17, 6. Kuiper 16. Het zijn beslist qua klasse geen derde rangscoureurs, maar ze ne men kennelijk al genoegen met het zich één keer in de kijker fietsen. Ze willen liever in de rol van vrijbui ter door de Tour cirkelen. In feite hebben ze niets te verliezen. Ze kunnen ge makkelijk in het peloton onderduiken en hun kan sen afwachten om straks nog eens een ritje te win nen wanneer ze bij de juiste ontsnapping zitten. Bernard Hinault over zijn tweestrijc. met Joop Zoetemelk: „Ik beschouw hem als mijn enige echte concurrent. Daarom ben ik ook zo tevreden dat ik vandaag dit verschil kon maken, want daar rekende ik totaal niet op. Dat ik won verbaasde me minder, want ik had deze tijdrit uitgeko zen als mijn eerste grote doel in deze Tour. Al vrijwel zolang hij behoort tot het gilde van internationale beroepsrenners, heeft men bij Joaquin Agostinho als ge boortedatum 7 april 1942 vermeld. Dat blijkt een vergissing te zijn die van jaar tot jaar geprolongeerd werd. De Portugees is namelijk een jaar jonger. „Het jaar dat ik als soldaat in het Portugese leger heb gevochten tegen de rebellen in Angola, zal naar alle waarschijnlijkheid dit misver stand hebben opgeroepen”, aldus de Tourveteraan die thans tot kopman van de Belgische ploeg onder leiding van Jos Huysmans en Brick Schotte is gepromo veerd. Hennie Kuiper had met zijn Franse chef d’équipe Maurice de Muer de afspraak gemaakt, dat er niet geforceerd zou wor den als de eerste helft van de tweede Touretappe naar de top van Superbagnè- res naar wens zou verlopen. Toen Maurice de Muer via de interne radiocommunica tie hoorde dat Kuiper in de eerste koers- helft 12 seconden sneller was geweest dan Hinault, 21 seconden beter als Agostinho en ruim een halve minuut vlugger als Zoetemelk, bracht hij zijn kopman uiter aard direct van de situatie op de hoogte. „Goed voor mijn moraal”, zei Kuiper. „Ik wil niet beweren dat ik na de medede ling van mijn ploegleider gas terug geno men heb. Dat doe je niet in dit soort etappes, die beslissend kunnen zijn voor de einduitslag van de Tour de France. Maar je zit bij zo’n gunstige tussentijd natuurlijk wel méér op je gemak dan wanneer je een achterstand moet incas seren”. Op het moment dat Kuiper de moorden de slotfase afwerkte, rectificeerden de tijdwaarnemers hun fout. Hennie Kuiper gaf na het verwerken van de teleurstelling niettemin eerlijk toe dat hij, geheel los van de foutieve informatie, in de laatste twee kilometer met problemen kampte. „Ik kwam heel even als het ware vast te zitten”, aldus de ex-wereldkampioen. Joop Zoetemelk zelf was dat ook. Hij begon aan deze zware tijdrit bergop in gelijke stand met Bernard Hinault waar het dit seizoen winst en verlies op dit onderdeel betrof: 3-3. Van de negen tijd ritten die hij de afgelopen maanden reed, eindigde Joop Zoetemelk steeds als eerste of tweede en voor het eerst in de proloog van de Tour als derde. Zijn vorm werd de afgelopen dagen flink geprezen („wedden dat Zoetemelk vanavond de gele trui draagt”, zei Hennie Kuiper vrijdag ochtend met de zekere blik van een waar zegger), zodat Zoetemelk groeide in zijn zelfvertrouwen. I Opmerkelijk vond ik overigens de goede klasse ring van Agostinho. Ik heb diverse keren met hem in de Tour gereden. Hij heeft in het verleden wel meer van die uitschieters gehad, om vervolgens vederop in de Tour doodleuk tien mi nuten aan zijn broek te krijgen. Ook in deze Ronde Hennie Kuiper heeft evenwel de pech dat hij het - net als trouwens in het verleden - helemaal alleen zal moeten doen nu Lau- rent, zijn eerste luitenant in de bergen, het laat afwe ten. Zoetemelk weet zich gesteund door Nilsson, een knaap die echt wel wat kan en samen met Joop Hi nault onder druk kan zetten. „Eerlijk is eerlijk”, zei hij, „ik ben teleurgesteld. Er mankeerde nog een beetje macht aan, dat voelde ik tijdens het rijden goed. Op een gegeven moment kreeg ik er ook het bewijs van toen Bat taglin in zicht kwam. Normaal gesproken had ik hem moeten inlopen. Toen dat niet lukte wist ik dat dat een teken van zwak te was. Maar dat Hinault 53 seconden op me pakte heeft me erg verrast”. Zo is ook die tiende plaats van de Kneet me op gevallen. En meteen zet ik dan toch een levensgroot vraagteken bij de eerste bergetappe, waarin hij op ruime afstand wordt gere den. Ik vraag me af wat Knetemann in die rit heeft zitten doen. Afgaande op die prima tijd van vrijdag geloof ik dat Knetemann, ondanks de gele trui, zich niet volledig heeft gegeven. Beter dan Lubberding, Sutter en Knete mann kwam de Belg Paul Wellens voor de dag. Hij finishte in zesde stelling; ruim 2 minuten achter de superieure Hinault. Twee minuten na de onverslijtbare Agos tinho en ruim een minuut achter de beste Bittinger en Bernau- deaux, de mannen waar van ik gisteren nog meldde dat ze nog wel een poosje in de top van het klasse ment zouden blijven han gen, hebben mij toch enigs zins teleurgesteld. Kenne lijk ontbreekt bij die kna pen toch de moraal en wil len ze alle verantwoorde lijkheid op de schouders van hun kopmannen af schuiven. Coureurs als Lubber ding, Van de Velde en Wellens, die ik niet tot de echte favorieten reken, maar wel in de categorie outsiders thuishoren, heb ben opnieuw wat terrein moeten prijsgeven. Dat zelfde geldt voor Hennie Kuiper, die na twee dagen koersen toch al tegen een achterstand van tegen de 2 minuten zit aan te hikken. zal dat meer dan waar schijnlijk wel weer ge beuren. Ik voorspelde gisteren reeds dat wanneer Ber nard Hinault eenmaal be gint te fietsen, er op dit ogeriblik in de Tour de France niemand tegen hem is opgewassen. Toch geloof ik niet dat Hinault vrijdag in de klimtijdrit naar de top van de Super bagneres echt al voor de gele trui heeft willen rij den. Bernard is in zijn ei gen tempo naar boven ge gaan en heeft daarbij for sere klappen uitgedeeld dan hij waarschijnlijk voor mogelijk had gehou den. En wat meer zegt: Hi nault heeft zijn eerste gro te Tourslag binnenge haald zonder zich daar voor echt te hebben hoe ven inspannen. Door de onmacht van de anderen en zijn eigen pure klasse heeft hij de leiderstrui heel simpel op het erepodi um kunnen gaan ophalen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 14