FRITS BOTMAN HULPDIENST IN VERZEKERAARS STELLEN EIGEN lT N E 5. T. y i sa I I 1S I r -Ê door Udo J. Buys Onontbeerlijk Grote rampen Twintig man Eerste stap 16 r> - 13 Aan de vooravond van de grote vakantietrek heeft de ANWB een „helpende hand” naast zich gekregen. Na twintig jaar actief te zijn geweest met de Reis- en Krediet brief zijn ook de reisverzekeraars de „Europeesche”, „Elvia” en „O.W.J. Schlencker” gestart met een dergelijke hulpdienst. De drie doopten hun boreling IAV, Internatio nale Automobilistenhulp Verzekering, en hebben in Am sterdam een permanent bezette SOS-centrale ingericht, waar alle verzekerden in het buitenland, automobilist en niet-automobilist, dag en nacht terecht kunnen. Voor Frits Botman was de IAV een afscheidscadeautje aan de Europeesche waar hij 32 jaar werkte. Tientallen transporteenheden staan klaar voor een snelle hulpverle ning door de IAV, die als extraatjes ook de huur van pen vervangend auto vergoedt en extra gemaakte hotel kosten. Nog steeds trekt tien procent van de Nederlandse vakantiegangers zonder reisverzekering over de grens. Daarbij gaat het toch al gauw om een legertje van een half miljoen mensen. Aldus de becijfering van Frits Botman, tot deze week directeur van ,,de Europeesche” bij wie de helft van de Nederlandse reizigers verzekerd is. Vooral door de onstuimige groei van het massatoerisme heeft de maatschappij stormachtige perioden gekend. „In 1969 hadden we nog een omzet van 24 miljoen gulden, nu is dat bijna 130 miljoen”, aldus Botman, die aanvankelijk koos voor een carrière als stuurman op de grote vaart en pas later, in 1947, bij de door zijn vader Richard opgerichte Europeesche terecht kwam, waar hij in 1969 directeur werd. Vanuit het Haagse ANWB-paleis aan de Wassenaarseweg is verontwaardigd gereageerd op het initiatief van drie vakantieverzekeraars een eigen alarmcen trale in te richten. „Het komt over ons als een koude douche. We vinden het allemaal niet zo correct en dan druk ik me nog voorzichtig uit”, aldus voorlichter theo Kroon van de Koninklijke Bond. Kroon is er zo direct nog niet van overtuigd Öat een tweede centrale ook eeh grotere service voor het reizende publiek tot gevolg zal hebben. „Dat is allemaal nog de vraag, dat zal nog moeten blijken”, houdt hij de boot af. 4 ttirwCTtwi 4 Bi JRB II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MHiiiiiniiiiiiiiiiiNiiiiiiiHiuniniiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiNiiinininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii alarm- c o ncur ent ANWB woest op A/ De ANWB-Alarmcentrale 2 I HHmimiimmiimmiiiiiintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii^^ drie verzekeraars hebben voor de leiding mr. Johan Kooren aangetrokken, een ju rist, die als werkstudent al eerder erva ring als hulpverlener opdeed bij de Alarmcentrale van de ANWB. In tegenstelling tot de ANWB heeft het ministerie van buitenlandse zaken de regeringsinstantie die het meest betrok ken is bij het verlenen van hulp aan land genoten in nood enthousiast gereageerd op de oprichting van de Alarmcentrale. Aan de drie maatschappijen heeft het ministerie laten weten een dergelijk initia tief toe te juichen en de bereidheid uitge sproken „waar mogelijk medewerking te verlenen bij het oplossen van de proble- Over zijn vak zegt Botman: „We zijn nu echt kruideniers, het gaat van ’n nagel schaartje tot een dodelijk ongeluk”. Van die laatste gebeuren er meer dan de door snee toerist zou verwachten. „Per jaar hebben we tussen de vijftig en honderd dodelijke ongelukken en honderden, mis schien wel duizend mensen die door ziekte overlijden, vooral ook onder de overwin teraars. In die groep gaan er betrekkelijk veel dood. Mensen die oud zijn moeten ook geen roekeloze reizen gaan onderne men. Als je oud bent, moet je niet hartje zomer naar Malaga gaan, dan heb je alle kans dat je ’n mep krijgt”. Verleden jaar noteerde zijn maatschap pij ook duizenden gevallen van lichame lijk letsel. „Ik wil niet zeggen dat de men sen roekeloos zijn. Maar er gebeuren wel veel dingen door mensen die met gebrek kige auto’s op pad gaan of al doodmoe zijn als ze vertrekken. En dan heb je natuur lijk veel ongelukken door het opwaaien van caravans”. gulden uitgekeerd”, aldus Botman, „die ramp was ontzettend veel leed, heel erg ontzettend. Er is al leed als mensen thuis dood gaan, laat staan als het dan daar en zo gebeurt”. Vooral vandaag de dag, waarop zieken huisrekeningen kunnen oplopen tot vier honderd gulden per ligdag is een reisver zekering onontbeerlijk. Zeker nu ook Ca nada en Amerika populaire bestemmin gen worden. „Het is een goede zaak om dan niet onverzekerd op pad te gaan. In Amerika is ziek zijn peperduur, dat zijn enorm hoge rekeningen, en het liggeld kan per dag oplopen tot vierhonderd dol lar. Voor die landen is het raadzaam en nu praat ik echt niet voor m’n eigen straat je een aanvullende verzekering te ne men, zodat je, als er iets gebeurt, niet met je handen in je haar zit”. Ook in Europa heeft Botman de „aar digste” ervaring met doktoren in de va- kantiecentra, die seizoengebonden zijn. „We weten dat in al die centra artsen zitten, zowel in Oostenrijk als in Zwitser land, die in een paar maanden de buit binnen moeten halen en erg hoge rekenin gen schrijven. Sommigen gaan zelfs zo ver om de hostess van een reisvereniging tien percent van de rekening te beloven als ze de ziekte of gewonde gast naar hem toe brengt”, vertelt hij. Volgende week zaterdag verlaat Frits Botman voorgoed zijn woonplaats Aer- denhout om zich te vestigen in het Spaan se plaatsje Javea, in de buurt van Alican te. Het is niet te verwachten dat het stil zitten wordt. „Ik heb al wat contact met reisorganisaties en wil eigenlijk proberen Hollandse artsen te interesseren om zieke toeristen in Spaanse ziekenhuizen te be zoeken. Niet om ze te behandelen, maar meer voor het sociale contact”, aldus reis- verzekeringsman Botman welgemoed. J ANWB-alarmcentrale: 070-264426 SOS-alarmcentrale (die van de drie verzekeraars): 020- 641641 Op het moment werken op de centrale al twintig mensen in continudienst. De n Botman blijft onder al het menselijk leed dat zijn maatschappij te verwerken krijgt bepaald niet koud. Hij is evenmin een man die achter zijn bureau blijft zit ten. „Vanaf het begin ben ik zelf naar de grote rampen toegegaan. Wat het meeste indruk op me heeft gemaakt was dat busongeluk in Sevilla, in 1970. Daar wa ren toen aj direct zeven doden. Toen heb ik pas echt gevoeld, emotioneel, wat het voor die mensen betekent zou hebben als ze niet verzekerd waren. Mensen die in het buitenland in een ziekenhuis liggen, lig gen voortdurend te piekeren in de trant van: hoe kom ik ooit naar huis en hoe moet ik dat ooit allemaal betalen. En de doden waren daar prompt begraven, die waren nooit, zoals nu is gebeurd, naar Nederland vervoerd”. Ook met de vrese lijke vliegramp bij Tenerife is hij intensief bezig geweest. „Bijna al de mensen waren bij ons verzekerd, we hebben vier miljoen De eerste stap die de Europeesche, Elvia en Schlencker op weg naar een Automobi listenhulp Verzekering zetten, was de min of meer geruisloze ingebruikstelling van de SOS Alarmcentrale nog voor eind ver leden jaar de eerste wintersporters naar de besneeuwde toppen van de Alpen ver trokken. In de eerste viereneenhalve maand werden al 831 serieuze meldingen verwerkt, waarbij snelle hulpverlening op gang moest komen. Sinds begin deze maand staat het alarmnummer ook open voor de automobilisten onder de klanten. ,,En gezien de enorme omvang van het autotoerisme mag een veelvoud aan mel dingen wordt verwacht”, aldus de absolu te prognose van de drie verzekeraars. De SOS alarmcentrale heeft domicilie geno men aan de Amsterdamse Karperweg, bij het Valeriusplein, waar ook de zo langza merhand door veelvuldige publiciteit zeer bekend geraakte Broeder De Vries zijn ambulancebedrijf heeft gevestigd. Half miljoen mensen onverzekerd op reis men waarin een hunner cliënten in het buitenland is geraakt”. Ook Frits Botman was uiteraard zeer tevreden met deze officiële reactie. „Ik ben ervan overtuigd dat onze centrale uiteindelijk in het belang van de consu ment is”, aldus Botman nog eens. „Ik heb het tien jaar geleden al eens met de ANWB opgenomen om iets samen te doen, maar zij hielden vast aan diè ledenbinding en die hebben wij niet. Wij richten ons primair op de niet-leden. Wij vinden ook dat die Nederlander zoiets moet kunnen krijgen. Dat de verzekeraars tot de uitbreiding van hun service hebben besloten is niet zo verwonderlijk. De ANWB is met haar 2,3 miljoen leden een geduchte concurrent en stuurde verleden jaar 2.3 miljoen mensen met een reis- en kredietbrief de straat op. Een logisch gevolg is natuurlijk dat ook steeds meer mensen dan maar gelijk het hele verzekeringspakket bij de Bond af sluiten, ook hun reisverzekering dus, waar de verzekeraars het van moeten hebben. Het is dus voor de hand liggend dat het er de verzekeraars alles aan gele gen is iets van die zuigkracht in te dam men. Ook tegen dat licht moet het initia tief worden gezien. Frits Botman, de scheidende directeur van de Europeesche en ruim dertig jaar lang het gezicht van de reisverzekeringen afdeling van de maatschappij, laat dit argument zelf achterwege en noemt de oprichting van de alarmcentrale en de Automobilistenhulpverzekering „het re sultaat van een jarenlang groeiproces”. Hij zegt dat het door de verdere groei van het massatoerisme steeds belangrijker werd ook ’s nachts en gedurende de week einden bereikbaar te zijn. Volgens Bot man wordt de consument, de gebruiker dus van Kredietbrief en zijn verzekering, alleen maar beter van de huidige toe stand. „Dat hebben we zelf gemerkt toen Elvia en Schlencker zich met reisverzeke ringen gingen bemoeien. Als je concur rentie krijgt, ga je veel harder werken, scherper calculeren. Nu werken we uitste kend samen en ik ben ervan overtuigd dat we ook wel weer een goede samenwerking met de ANWB krijgen”, zo gelooft hij. „Ik hield me er bezig met alle verzeke ringen op het gebied van transport en reizen”, aldus de nu 59-jarige Botman, die door die specialiteit samen met reisorga nisatoren Ton Jansen (Centouri), Nol van Gennip (Fit) en André Broekman (De Magneet) aan de wieg heeft gestaan van de Nederlandse reisindustrie. Maar in die reiswereld ging hij dan ook zo volledig op dat hij in zijn eigen verzekeringsbranche nauwelijks iemand kent. In de reiswereld daarentegen heeft Botman een „gouden imago” en staat hij te boek als een „gevoe lige, sentimentele oude varensman” en „meer ’n verzekeringsmens, dan ’n verze keringsman”, zoals een van zijn oude vrienden hem schetst. Andersom draagt hij de reisindustrie op handen. „Dat is een ongelooflijke wereld. Het zijn stuk voor stuk jongens die niet alleen veel mensen aan het werk houden, maar ook nog eens grote risico’s nemen”, zo zegt hij. w O 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17