Op verzoek Hoge Commissaris VN: Alcocontrol beter dan blaaspijpje Hondsdolheid: zeven mensen Ziekenhuis en Marine Hospitaal Hanoi waarschuwt foor spanningen ft Tokio-top verandert voorlopig weinig MET KERNKOPPEN 32 pagina's VS gaan niet in op voorwaarden van Somoza gebeten Samenwerking Rode Kruis ul I I her \xzoofd is oon... het weer vandaag: 7 verschillende boottochten Aanslag op Haig mogelijk door RAF I I WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN I Concurrent ANWB En verder Strandverwachting Het Joodsche agenda pagina 4 H J Vrij koel /paarbank Longkanker I H ZATERDAGJWJTJNI 1979* (ADVERTENTIE) Horatius: 5* 1 Rederij Haarlem •2,3 .2,3 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Wij zijn heiligen/*, Sportboycot Beeldverhaal CPN Een exhibitionist schilderijen wandplastieken - reproducties kunsthandel ONZE GROENTJESRUBRIEK DE GROOTSTE ETALAGE VAN KENNEMERLAND BEL 023-319272 Ma. t/m vrijd. 8.30-17 uur Achtergrond Binnen- en buitenland Economie13 Eigenhandig23 Kerkdiensten4 Kunst11 Plaatselijk nieuws4,5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 10 Sport14,15 Weerraporten 2 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De regering heeft besloten duizend extra bootvluchtelingen in ons land toe te laten. Zij voeldoet daarmee aan een verzoek van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties. Maar niét alleen voor reizen en vreemde valuta kunnen wij bij de '•töutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, K. lenen en verzekeren. Kortom, voor al die geldzaken waar wij thuis geen antwoord op kunnen vinden. 1 IJmuider Courant ederland neemt uizend extra luchtelingen op (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIES) ok Versterking van kernmacht VS 9,-l L— >0,- Weersverwachting van het KNMI: Zie ook pagina 3 Ieder mens is iedere dag een ander. BANGKOK (UPI). Vietnam heeft gis teren gewaarschuwd dat aan zijn grens met China weer een explosieve situatie is ontstaan. Radio-Hanoi beschuldigde Chi na van voortdurende gew’apende provoca ties die „het leven van de Vietnamese burgers langs de grens in gevaar brengen en die de kans op een regeling van het probleem tussen de twee landen verslech teren”. Volgens de radio hebben de Chine zen hun „gewapende provocaties tegen Vietnam voortgezet te land, ter zee en in de lucht”. „Een groot gedeelte van het Chinese leger en veel militair materieel zijn” (na de recente Chinese inval) „vlak bij de grens gebleven. De spanning groeit met de dag en zou op elk moment tot ontlading kunnen komen”, aldus de radio. In de uitzending werd er bij China op aangedrongen de Vietnamese voorstellen te accepteren voor een gedemilitariseerde zone langs de grens teneinde de kans op een conflict te verminderen. Eventuele vorderingen bij de besprekin gen die nu in Peking gaande zijn „hangen af van de houding van de Chinese autori teiten”, aldus de Vietnamese radio. FRANKFORT. Een groep die zich „Commando Andreas Baader” van de „Rote Armee Fraktion” (RAF) noemt, heeft vannacht de verantwoordelijkheid opgeëist voor de mislukte aanslag op NAVO-commandant Haig. De groep deed dit in een communiqué dat was toegezon den aan het dagblad „Frankfurter Rund schau”. Op korte termijn veranderen de Tokio- besluiten niets aan het fundamentele ge brek aan evenwicht tussen vraag en pro- duktie van ruwe olie in de wereld. De vraag is 1,5 tot 2 miljoen vaten groter dan de produktie, en zolang die situatie voort duurt, blijft er ook een opwaardse druk bestaan op de prijzen. De jongste forse verhoging door de OPEC is daarvan het bewijs onverschillig of er nu wel of geen topoverleg in Tokio plaatshad. De westelijke Zeven hebben zich in de Japanse hoofdstad verbonden in 1985 niet meer dan een bepaalde hoeveelheid olie in te voeren. De eerstkomende jaren zijn Amerika en Japan echter nog vrij om eventueel meer te importeren. Alleen de De Eindhovense politie-commissaris D. de Jaeger, die voorzitter is van de HAARLEM (ANP). Uit een onder zoek dat de afgelopen elf maanden werd gehouden bij de politiekorpsen in Eindhoven en Haarlem is gebleken dat de betrouwbaarheid van de Alcocon trol 16 procent groter is dan die van de bekende blaaspijpjes. De Alcocontrol is een in Nederland ontwikkeld electro- nisch apparaat, waarmee door middel van een blaastest de mate van onder invloed verkeren kan worden bepaald. Dit is gistermiddag in Eindhoven be kend gemaakt door de Centrale Politie Verkeerscommissie. Aan deze besluiten, zegt de „Washing ton Post”, liggen zowel militaire, politieke als technische redenen ten grondslag, om dat de Poseidon-kernkoppen niet bleken te voldoen. De raket wordt nu uitgerust met kernkoppen van honderd kiloton. werkgroep alcohol van deze commis sie, verwacht dat het apparaat medio volgend jaar kan worden ingevoerd. Het is niet de bedoeling dat de blaas- Inlichtingen 023-324629 «n folder ver krijgbaar bij alle VVV» Afvaart: Spaarne t/o Damstraat Bij het gebruik van de Alcocontrol is elke twijfel uitgesloten. Door middel van gekleurde lampjes wordt aangege ven of de verdachte meer dan 0,5, 0,8 of 1,0 promille alcohol in de uitgeademde lucht heeft. Het werk wordt hierdoor, zo betoogde De Jaeger, aanzienlijk ef ficiënter. Dat wordt volgens hem ook door de verdachte op prijs gesteld. BEVERWIJK. Tijdens een ver gadering van bestuur en bestuurs raad van de Stichting Samenwerken de Kennemer Ziekenhuizen heeft een vertegenwoordiger van de Koninklij ke Marine een verklaring afgelegd inzake de toekomstige positie van het Marine Hospitaal in Overveen. In het kader van de lange termijnplan ning van de Koninklijke Marine is bij defensie een studie begonnen om te bezien of en op welke wijze integratie van de hospitaalfunktie binnen de krijgsmacht dan wel in regionaal samenwerkingsver band kan worden gerealiseerd. Bestuur en directie van het Marine Hos pitaal zijn gemachtigd verkennende be sprekingen te voeren binnen de regio Ken- nemerland. Besloten is, dat in de nabije toekomst contact zal worden opgenomen met het College van Regenten van het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, te neinde dit college uit te nodigen voor een oriënterend gesprek over de mogelijkhe den van een samenwerkingsverband. In het Rode Kruis Ziekenhuis is een afschrift van deze verklaring vrijdag op ruime schaal verspreid. WASHINGTON (UPI/REUTER). Pre sident Anastasio Somoza van Nicaragua heeft aangeboden onder bepaalde voor waarden zijn land te willen verlaten, maar de Verenigde Staten hebben hem laten weten dat zijn vertrek onvoorwaardelijk moet zijn. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteren dat Washington niet met Somoza onderhandelt over diens vertrek. „We hebben hem gezegd dat we geen verzekeringen kunnen bieden en niet op voorwaarden kunnen ingaan.” pijpjes dan zullen verdwijnen. De poli tiekorpsen zullen zelf kunnen uitma ken of ze gebruik maken van het blaas pijpje of de Alcocontrol. De Jaeger verwacht dat het nieuwe apparaat pas in de loop van 1981 op grotere schaal zal worden toegepast. Puin- en vuilafvoer per container Hoge druk versterkt zich de komende dagen. Zondag droog, iets meer zon, matige zeewind. In de middag 17-18, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: geleidelijk meer zon en iets aange- namen 69ste jaargang no. 200 Jos de Graaft Gierstraat 47 Tel. 312801 H’lem Het adres voor al uw omlijstingen APELDOORN (ANP). B en W van Apeldoorn hebben gisteren besloten tot een aanlijngebod voor honden in een deel van de gemeente in verband met een enke le dagen geleden gesignaleerd geval van hondsdolheid. Het betreft een tien maanden oude teef afkomstig uit India, die op 24 juni door de eigenaar werd losgelaten. Een dag later werd de hond gevangen door een van de portiers van het nationaal park de Hoge Veluwe. Keute uit kracht heuuen van tenminste een mega ton. Een kiloton is gelijk aan de explosieve kracht van duizend ton TNT, een megaton heeft een „opbrengst” aan explosieve kracht van een miljoen ton TNT. De bom die op Hiroshima viel, had een sterkte van 12,5 kiloton. Deze ontwikkelingen op het gebied van de kernwapens staan zonder twijfel in verband met het senaatsdebat over de goedkeuring van het jongste SALT-ak- koord dat Carter en Brezjnjev in Wenen hebben ondertekend en waartegen vooral in conservatieve kringen grote oppositie bestaat. De definitieve beslissingen moe ten nog worden genomen. Jaarlijks sterven er ongeveer 6000 mannen en 450 vrouwen aan longkan ker. Aantallen, die nog groeien, vooral omdat het sigarettenverbruik blijft stij gen. Zou een grootschalig bevolkings onderzoek dat sterftecijfer terugdrin gen? De Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij heeft die vraag voor gelegd aan deskundigen. Er zijn voor standers maar ook tegenstanders (om diverse redenen) van zo’n onderzoek. (Van onze speciale verslaggever, Jan Gerritsen) TOKIO. Er zal eerst nog veel meer olie verbruikt worden voordat het beter zal gaan. Met deze variant op de bekende zegswijze kan het resultaat van de Tokiose energietop worden samengevat. Amerika, Japan, Canada en de vier grootste EG-landen, Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brittannië en Italië, maakten in de Japanse hoofdstad wel afspraken die moeten leiden tot bezuiniging op het olieverbruik, maar voordat die van kracht worden, zal de olieconsumptie nog in niet geringe mate kunnen toenemen. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. De VS willen hun strategische kernmacht aanmerkelijk verster ken door de explosieve kracht van 2000 kernkoppen voor de van onderzeeboten af te vuren Poseidonraketten te verdubbelen. Bovendien overwegen de Amerikaanse plan nenmakers de MX-raket, die president Carter wil bouwen, te voorzien van een grotere lading, die dit wapen vrijwel gelijkwaardig zou maken aan de Russische SS-18. Er is enig rumoer ontstaan rond de heruitgave van Het Joodsche Week blad, dat onder Duits toezicht werd gemaakt tijdens de oorlog. De samen steller Dick Houwaart heeft geen goed woord over voor de redactie van dat blad. Abel Herzberg protesteert daarte gen. Hij krijgt onder dreiging van een kort geding zijn weerwoord in het boek toegevoegd. Wisselend bewolkt en slechts een en kele bui. Middagtemperaturen om streeks 17 graden. Matige west tot noordwesten wind, aan de kust vrij krachtig. Tot nu toe heeft Nederland ruim zes honderd bootvluchtelingen opgenomen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer deed woensdag een beroep op het kabinet om „enkele duizenden” extra op te nemen. In internationaal verband zal Nederland „al les op alles zetten (aldus vice-premier Wie gel) om niet aleen humanitaire, maar ook politieke hulp te leveren. Dat betekent dat in EG-verband duidelijke taal gesproken zal worden tegen de Vietnamese rege- reiing. De hulpoperatie zal ons land 35 tot 40 miljoen gulden gaan kosten. De regering heeft over het vluchtelingenvraagstuk een brief gekregen van het Rode Kruis. Deze organisatie levert volgens Wiegel alle mo gelijke hulp die in haar vermogen ligt. Nederland zal ook de zeventien Vietna mese vluchtelingen opnemen, die door een Panamees schip zijn opgepikt en zeer tegen de zin van de Antilliaanse rege ring in Willemstad aan land zijn ge bracht. De zeventien werden al in april door de Alqasin” opgepikt en op 20 juni in Willemstad aan land gezet. De antilliaanse regering liet weten dat zij, mede in ver band met huisvestingsproblemen, de vluchtelingen niet permanent wenste op te nemen. In antwoord op de Nederlandse suggestie, hen althans tijdelijk toe te la ten, werd overeengekomen dat zij binnen uiterlijk een maand naar Nederland zou den gaan. De 2600 Vietnamese vluchtelingen aan boord van het vrachtschip „Skyluck” heb ben gisteren toestemming gekregen aan land te gaan, nadat het schip bijna vijf maanden bij Hong Kong voor anker had gelegen. De „Skyluck” liep eerder op de dag op ’t strand, nadat de bemanning het anker had gelicht. Het schip maakte slag zij, waarop de vluchtelingen van boord moc.hen. Zij zijn naar het eiland Lama overgebracht. ka ■MMwe/t ncdsdondHMiM een bank van deze tijd Drie reisverzekeraars hebben een ei gen automobilisten-hulpverienings- dienst in het leven geroepen in navolging van de ANWB-Alarmcentra- le. Onder de naam IAV is er een com plete hulpdienst uit de grond gestampt, ook met een SOS-centrale en eigen materiaal en eigen (medisch, para-me- disch en technisch) personeel. Udo Buys sprak over deze nieuwe ontwikke ling in de reis- en vakantlewereld met de scheidende directeur van „De Euro- peesche", Frits Botman, en met de voorlichter van de ANWB, Theo Kroon. De ANWB is zeer verontwaardigd. EG-landen hebben zich al eerder zelf vast gelegd op importbeperking met ingang van 1980. Als de totale invoer dit jaar onder het cijfer voor 1978 blijft, dan is dat uitsluitend te „wijten” aan de hogere (OPEC)prijzen en niet aan de besluiten van Tokio. In het geval van Japan met 250 mil- I joen ton per jaar de grootste importeur na de VS is het al heel waarschijnlijk dat de import nog zal toenemen: de afspraak van Tokio voorziet in een stijging die in 1985 zelfs 40 procent kan bedragen in vergelijking tot 1978. Japan is een uitzon dering, omdat het economisch nog veel moet groeien, zoals de Japanners voortdu rend beweren. Met mopperende automobilisten voor lege benzinepompen thuis was president Carter in Tokio niet in de positie ook maar enige bindende afspraak over importbe- zuinigingen op korte termijn aan te gaan naar het voorbeeld van de Europese lan den. Maar het streefdoel inzake de import in 1985, waarop Amerika zich wel heeft vastgelegd, betekent toch een doorbraak: voor het eerst is er een Amerikaanse ver plichting en bovendien reikt die verder dan het presidentschap van Jimmy Carter een factor die ook telt, gezien Carters betrekkelijk falen bij het energiebeleid. Het streefdoel voor 1985 zal bevorde rend werken althans dat is de verwach ting van de deelnemers aan de Tokio-top op verdere bezuiniging in het verbruik, de exploitatie van nog niet ontgonnen bronnen aan olie en andere energie, de toepassing van nieuwe energievormen, etc. „En daarmee laten wij zien”, zei de Britse premier Margaret Thatcher, „dat wij- proberen vooruitgang te boeken in dit moeilijke vraagstuk”. K De MX-raket krijgt in plaats van de voorziene ladingen van 350 kiloton een opbrengst van 500 kiloton per kop met een wapen dat in 1973, dus vóór maart 1976, werd beproefd. In maart 1976 kwamen de VS en de Sovjet-Unie overeen geen proe ven te doen met explosieven zwaarder dan 150 kiloton. Bovendien zijn voor de MX-kernkoppen beschikbaar die de zj rf- In een lange kolonne klauteren duizenden Vietnamese vluchtelingen omhoog op een eilandje bij het vasteland van Hong Kong, nadat zij vijf maanden lang voor de kust op het vrachtschipSkyluck" hebben doorgebracht. De wanhopige vluchtelingen kapten gisteren de ankerkettingen en lieten het schip aan de grond lopen. (ADVERTENTIE) Geld en reizen Aantjes is van de ergste beschuldigin gen inzake zijn oorlogsverleden vrijge sproken. Vraag blijft echter of deze gedeeltelijke rehabilitatie genoeg is om politiek terug te komen. Zie pagina 2 President Khadaffi van Libië heeft aan- gekondigd de uitvoer van olie uit zijn land stop te zullen zetten. Zie pagina 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1