Minder maar wel Kruishout van langer sproeien staal of plastic Braden in de zon Tips voor zagers elementen in de tuin „Zitlandschap” van losse r H Verbrande bladeren: een sprookje I z I De deksels i Afwerking I I I I “«■F 22 l WW Bij mooi weer kunt u van de bekende tuinstoel gebruik maken, maar we hebben geprobeerd een eenvoudige variatie te bedenken, met meer mogelijkheden dan alleen maar zitten. Door uit te gaan van een aantal elementen van één formaat open „kisten” die aan de bovenkant door een latjesrooster-deksel worden afgedekt, krijgt u een bepaalde eenheid In de zithoek, die bij een verscheidenheid aan tuinmeubels meestal ontbreekt. Door van sommige elementen de deksels scharnierend te maken, die dan als rugleuning dienst doen, kunt u een zitlandschap maken dat aangepast kan worden aan eigen zit- of iigbehoeften en naar eigen wens uitgebreid kan worden. Door kisten opstapelbaar te maken kunt u bovendien verschil in hoogte aanbrengen, zodat het geheel ér nog landschappelijker gaat uitzien. Hoe u de kist met bijbehorende latjesrooster-deksel kunt construe ren, zullen we hiernaast uit de doeken doen. .3K L 5 3ET0NT kl o Informatie Dan de sproeiers: er zijn vele soorten in de handel in even zovele prijsklassen. Allereerst de bekende zwenksproeiers. Deze zijn ideaal voor rechthoekige tuinen. Bij de meeste soorten kunt u het sproeiop- pervlak zelf instellen. Ten tweede de roterende sproeiers. Hierin is het programma zo mogelijk nog uitgebreider. Iedereen kent wel die heel eenvoudige sproeier waar niets aan in te stellen valt Maar er zijn ook roterende sproeiers waarbij we de sproeidiameter en de waterverdeling kunnen regelen. Erg handig is een sproeier die u zodanig kunt instellen dat hij zowel rechthoeken als vierkanten en strips besproeit. buigt. Span of klem het materiaal gedu rende minstens enkele urpn, liefst een etmaal. Verwijder uitpuilende lijm direct na het buigen. (Afbeeldingen van deze tips uit „Groot Handig Handboek” van uitgeverij Romen te Bussum). Om het zitlandschap wat speelser te maken, brengt u er niveauverschillen in aan. Dit is mogelijk door de elementen te stapelen. Hiervoor boort u in de boven kant van de kistdelen op gelijke plaatsen gaten. Houten pennen, die in deze gaten passen, zorgen ervoor dat twee op elkaar gestapelde kisten niet kunnen wegglijden. U moet vóór het afzagen van de delen wel reeds weten welke hoekverbinding u gaat gebruiken, om er zeker van te zijn dat de buitenafmetingen van de kist overeen komen met uw bedoelingen. Om er ook voor te zorgen dat naast elkaar staande kisten ten opzichte van elkaar niet verschuiven, verbindt u ze onderling met dikke schroefbouten. Hier voor kunt u in ieder deel gaten voorboren. De deksels op de kisten maakt u van delen met een breedte van 12 cm en een dikte van 2 cm, die op twee klampen met een breedte van 4,5 cm en een dikte van 2 cm worden bevestigd. De onderlinge af stand van de vijf houten delen bedraagt bij een buitenmaat van 65 cm, 12,5 mm. De gunstigste tijd voor het sproeien is ’s morgens of ’s avonds. Dit omdat het water dan minder snel verdampt en om dat de afkoeling voor de planten door dat koude leidingwater dan het geringst is. Er wordt vaak nog beweerd dat de bladeren van de planten zouden kunnen verbran den als men sproeit wanneer de zon schijnt. Door uitgebreide proeven is ech ter gebleken dat dit een sprookje is. Als rugsteun kunt u een gebogen stuk betonstaal gebruiken, dat aan de kant van de leuning in twee in de klampen voorge boorde gaten past, en aan de kistzijde op een steunlat rust (2x2 cm), die aan de binnenkant van de kist is bevestigd. De maat van het stuk betonstaal (10mm doorsnee) is afhankelijk van de gewenste rugs tand. ,16 il2 39 Ten tweede is het van belang dat u niet te vaak, maar wel altijd lang genoeg sproeit Het heeft echt geen zin om elke avond even te sproeien. Het water moet bij de wortels komen. Peutert u na een poosje sproeien het bovenste laagje maar eens opzij, dan zult u vaak zien dat het daaronder nog kurkdroog is. De wortels trekken zich dan in de bovenste laag terug en verlaten de dieperliggende en vocht- houdende gedeelten. 1 Een andere mogelijkheid is de roteren de sproeier met sector-instelling, waar mee u een cirkel maar ook elk segment van die cirkel afzonderlijk kunt be sproeien. Tot slot is er nog het waterpistool. Erg Het betonstaal, dat als rugsteun dienst doet, moet gemenied en geschilderd wor den om roesten te voorkomen. Eventuele schroef- en spijkergaten kunt u, om een mooiere afwerking te verkrijgen, verzon ken uitvoeren. Vul de gaten daarna met kneedbaar hout. Ook de benodigde kus sens kunt u zelf maken. Linnen, canvas of kunstvezelprodukten zijn zeer geschikt als bekledingsmaterialen. Behalve in de tuin zijn de kistelementen natuurlijk ook zeer geschikt om er een zolder, kelder of kinderkamer leuk mee in te richten. Voor het materiaal kunt u kiezen uit vurehout of grenen planken, die u beitst of verft. Gebruik geen spaan- of meubel- plaat, die materialen zijn slecht tegen vocht bestand, hoe zorgvuldig u ze ook verft. Er is tegenwoordig zo’n uitgebreid as sortiment sproeiers e.d. in de handel dat er voor iedere situatie wel een ideale sproeier te vinden is. Iedere tuinbezitter heeft wel een gieter nodig. Voor het be sproeien van de bloembakken, pas ge plante plantjes etc. Een goede gieter is onontbeerlijk. Behalve de gieter, is ook een tuinslang noodzakelijk. De slang moet zo lang zijn dat hij in het verste hoekje van de tuin kan komen. De meeste tuinslangen zijn van plastic en dat is ook prima, mits u maar geen al te goedkope soort neemt. Deze knikken gauw en laten dan geen water meer door. Voor het maken van de kist (buitenma ten 65x65 cm) gaat u uit van houten delen met een dikte van 2,5 cm en een breedte van 14,5 cm. Deze delen kunt u bij de hoeken netjes en stevig verbinden met „zwaluwstaarten” maar dat is geen ge makkelijk werk. Met deuvels (drie stuks voor elke ver binding) of nog eenvoudiger: de delen tegen elkaar lijmen en schroeven met aan de binnenkant een balkje (4x4x14,5 cm) als versteviging, gaat het even goed. Ook hierbij is de kracht van de water straal vaak te regelen. Voor grote tuinen is een compleet wa- terleidingsysteem erg praktisch, maar niet goedkoop. Zo’n systeem kan zowel ondergronds als bovengronds gelegd wor den en u kunt net zoveel aftappunten maken als u zelf wilt. Op ieder aftappunt kunt u een sproeier plaatsen en zo heeft u overal water beschikbaar zonder hinder lijk gesleep met slangen e.d. zo’n geval) onder de juiste hoek wordt gehanteerd: zo’n graad of 45. Een stukje massief hout valt niet te buigen. Professioneel doet men dat onder hoge druk met stoom, maar de fluitketel is echt geen haalbaar alternatief. Het lukt wèl als u de plank aan de binnenkant van de bocht van een aantal dicht naast elkaar liggende zaagsneden voorziet. Hoe scher per de bocht moet worden, hoe dichter de sneden naast elkaar moeten liggen. Zaag het hout tot ca. drie vierde van de dikte in. Probeer het buigen eerst uit (maak het hout zonodig met de planten spuit wat vochtig) en als de bocht zich willig laat vormen, breng dan wat hout- lijm in de zaagsneden aan wanneer u de plank definitief in de gewenste vorm Er zijn allerlei methoden en middeltjes, die de bruinheid van de huid als hoofddoel hebben. Bruin zijn is voor velen synoniem voor mooi zijn, gezond zijn. Nu zijn niet alle middelen, die het bruin worden bevorderen, onverdacht. Bij solaria moet men wel terdege oppassen. En wat de gewone middeljtes als crèmes enz. betreft: de ene fabrikant roept nog harder dan de ander dat je fraai bronsbruin wordt als je maar zijn tube op je huid uitknijpt of je in zijn al of niet geparfumeerde vet kruipt Men kent vaak het resultaat Er is nu weer iets nieuws op de markt, althans op de Westeuropese markt. Uit de Verenigde Staten komt de zonnematras „Tan-A-Mat”. Het geheel bestaat uit een omhoesde schuimrubber matras, waarop een laag „Mylar”, een stevig soort aluminium folie zullen we maar zeggen, is aangebracht Het principe is snel duidelijk. U gaat in de zon op die mylarkant liggen. Dat weerkaatst de zon als een spiegel. De zonnestralen worden zo intensiever aangewend. Omdat er een krachti ger zonnestraling op het lijf plaatsvindt, op meerdere kanten van dat lijf, ook moet je goed uitkijken dat je niet verbrandt Als je er bijv, kinderen op legt, moet je zorgen dat ze er niet op in slaap vallen en er uren op blijven liggen. Goed insmeren met zonnebrandcrème is wel aan te raden. Aldus liggend op de Tan-A-Mat heeft u veel van een hartige hap, die in de oven geschoven is; in dit geval een zonne-oven. Een gebruiksaanwijzing is gevoegd bij deze zonnematras, die op vijf cent na honderd gulden kost. Onze moderedactrice tekent bij de foldertekst aan: waar de importeur aanraadt vanuit het water zo op de matras te duiken en u daar te laten opdrogen: doe dat nooit. Wilt u niet op een leerlooierij lijken, wat uw huid betreft, droog u dan eerst af en vet u in. Importeur is Flexoff, Conradweg 25, Haarlem. U kunt kisten met een vast deksel ma ken. Hiervoor schroeft en lijmt u het dek sel op de houten kist. Maar u kunt ook besluiten de deksels scharnierend te ma ken, zodat ze als rugleuning dienst kun nen doen. Hiervoor schroeft u twee kope ren scharnieren aan deksel en kist. Steek met een beitel uitsparingen voor de schar nieren uit zodat ze volledig in het hout wegvallen. Dat staat een stuk netter. praktisch om bloembakken water te ge ven, de auto te wassen of om een hoekje van de tuin nog even snel te besproeien. Wel eens geprobeerd om van een plank of een stuk plaatmateriaal een heel smal randje af te zagen? Dat is niet eenvoudig: in een recht spoor blijven valt niet mee en F het stukje afval, vooral als het „kops” is, breekt telkens. Oplossing: klem een stukje afvalhout onder het te zagen hout en laat dat enkele centimeters uitsteken. De zaag heeft dan ruim voldoende houvast. Denk eraan dat de zaag (dat moet altijd, maar zeker in Water is onontbeerlijk voor iedere plant. De een heeft weliswaar meer nodig dan de ander, maar ze kunnen geen van alle helemaal zonder. Het water lost de in de aarde aanwezige voedingsstoffen op, waardoor deze door de planten opgeno- men kunnen worden. Nu zouden we in dit kleine landje nooit hoeven te sproeien wanneer al het hemelwater gelijkmatig over het hele jaar verdeeld naar beneden viel. Dat is echter niet het geval en we moeten in de zomermaanden de natuur nog wel eens een handje helpen. Het is dan ook uitermate belangrijk dat we dat een beetje verstandig aanpakken. We moeten immers ook zuinig zijn met water, hoewel we dat nog wel eens gemakkelijk willen vergeten. 1 f i 4$ a s •n Wanneer het kruishout eenmaal goed is ingesteld, kunnen er zo nodig tientallen werkstukken, bijvoorbeeld koppen van balken of latten die voor pen-en-gatrverbindingen, halfhoutver- bindingen e.d. moeten worden afge schreven, mee worden bewerkt. Een pen-en-gat-verbinding bijvoorbeeld vergt op het ene deel een afschrijving voor de pen, op het andere voor het gat. Wanneer het kruishout op de juiste maat is afgesteld, gaat dat allemaal heel snel en zuiver. Het is een kwestie van de dikte van het materiaal opdelen in drie exact gelijke delen. Het al eeuwenoude kruishout, in de middeleeuwen eenstuk gereedschap dat elke schrijnwerker zelf maakte, is opgevolgd door het kruisstaal. Dat is in principe hetzelfde ding, alleen van staal gemaakt. Een „dubbel kruishout” (of kruisstaal) heeft twee benen (en dus ook twee kraspennen) waarmee de twee lijnen voor een pen-en-gatverbin- ding of voor een sleuf tegelijkertijd worden gemaakt. De modernste verschijning is het kruishout van plastic. Moet je dat nu een „kruisplastic” noemen? Het heeft aan één kant van het been een maat verdeling in inches, aan de andere kant in centimeters, die opgedeeld zijn in 2 mm. Zoals gezegd, dat is geen pro bleem, want na het instellen van de afschrijfmaat moet je toch nog altijd even precies controleren of de instel ling exact is. Die nieuwigheid op kruis- houtgebied is een produkt van Stanley, dat in de winkel (adviesprijs) 13,95 kost. Het kan wellicht de onbekend heid met een eigenlijk onmisbaar stuk meet- en afschrijfgereedschap helpen doorbreken. Het werkt, zoals we in de praktijk hebben vastgesteld, erg ple zierig, mede dank zij de metalen voor plaat op het blok, die het gereedschap lekker langs het materiaal doet lopen en die slijtage van het blok voorkomt. In het algemeen kent de doe-het- zelver de mogelijkheden van het alou de „kruishout” nog niet voldoende. Het is een meet- en afschrijfgereedschap (beide functies ineen) dat vooral bij het aftekenen van bijvoorbeeld pen-en- gat-verbindingen, halfhoutverbindin- gen, parallelle lijnen voor het afzagen van stroken van plaatmateriaal enz. uitstekend van pas komt. Een kruishout heeft een been en een blok; het been is de lange „staaf”, met of zonder maatverdeling, het blok is het over dat been beweegbare gedeelte dat als aanslag dient. Dat wordt name lijk langs de zijkant van het materiaal bewogen. In het been, op de nullijn van de maatverdeling, zit een scherpe sta len pen, die in het materiaal een kras lijn maakt wanneer het kruishout over het werkstuk wordt bewogen. De af stand tussen de punt van de stalen pen en het „aanslagvlak” van het blok be paalt de vereiste afmeting. Die is instel baar. Bij kruishouten met maatinde ling kan die vooraf worden ingesteld; het blok wordt dan met een stelschroef (althans bij de moderne types) ge fixeerd. Dat maakt het bijvoorbeeld mogelijk om op een aantal stukken materiaal, na één keer meten en/of in stellen, exact dezelfde afschrijving te maken. Het wat oudere type kruishout (dat zijn naam ontleent aan het feit dat het geheel uit hout vervaardigd is) is veelal zonder maatindeling op het been uitge voerd, en wordt niet met een stel schroef maar met een dunne houten wig gefixeerd. Nu is de afwezigheid van een maatverdeling op zich niet zo'n erg groot gemis. Na het, aan de hand van de maatverdeling instellen van de vereiste afstand, moet toch altijd nog een „check” worden gemaakt met duimstok of rolbandmaat. Het is dan ook wenselijk om altijd eerst op een stukje afvalmateriaal de juiste instel ling te controleren. 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23