Afrikaanse boycotplannen rond Paralympics nb Willem II had de oudste rechten 5i VN-resolutie door Dick Loman Nooit per aangetekende! Middenweg Merkwaardig ale s aak- iten, 1st zal Het leek allemaal ver van ons bed. In 1976 nog bij de Olympische Spelen in Montreal, toen er in het Nederlandse kamp weinig onrust viel te bespeuren tijdens de dagen, waarin enkele tientallen Afrikaan se landen zich terugtrokken van het Olympische toneel. Afrika was ver weg, en het zuidelijk deel van dit continent, waar alles om draaide, helemaal. En dan Nieuw-Zeeland, met Taiwan het tweede hete politieke hangijzer in Canada’s hoofdstad de bron van alle ellende. Wel heel erg ver van ons bed. Nieuw-Zeeland, dat sportieve rugbycontacten had met Zuid-Afrika. Uitgerekend rugby, een tak van sport, die helemaal niet op het Olympisch programma voorkomt. Om dat contact nu als Afrikaane landen aan te grijpen en door massaal terugtrekken het Olympisch gebeuren te devalueren, was toch wel een kwalijke zaak. In vele toonaarden klonk het in 1976 dan ook weer: sport en politiek dienen gescheiden te blijven. JBI iTw Acties in Nederland Arnhem ’80: moeilijk te I nemen politieke horde I POLITIEK ■31 bedreigingen Afrikaanse De laatste jaren komen vanuit I tional i, b.v. Het trauma van Castenmiller STOPPER If ie en en en Vandaar dus de louter blanke af vaardiging. ichten ielink- im. lat wij i wij inologi- voor ert het econo men. Het leek allemaal ver van ons bed en het liefst hadden de organisato ren van de Spelen voor gehandicap ten dat zo gehouden. Angstvallig werd commentaar gemeden, hoe wel in 1976 bekend was, dat deze (politieke) zaak zou gaan spelen. werd er niet bleek van om zijn neus en toen het 1-0 werd.'’begon het liefdadig- heidsmechanisme van Telstar te wer ken. Waarom als gast, in het huis van je gastheer, niet een aardig gebaar gemaakt om de feestvreugde te verho gen? O nee, zo dachten en redeneeer- den ze natuurlijk niet, maar dat ging hun ectoplasma denken. Wie verkeert graag in het huis van de gehangene, vooral als het zo eenvoudig is er een huis van vreugde van te maken? Ze wilden het helemaal niet, maar hun ectoplasma wilde het, en zonder erg werd het toen 3-0. In Groningen was de stand nog steeds gelijk, Willem II was op papier al kampioen, dus waarom dan nog aandringen, fel tacklen, uit het sprintje iets meer persen dan erin zit om een bal nog te achterhalen, waarom de gastheer voor het hoofd stoten? En zo werd Willem II eredivi- sonist. A Een toepasselijke cartoon van de Los Angeles Times. Foto linksboven: demon stratieve optocht tegen een blank Zuidafrikaans badminton-team, vorig jaar bij de Bevérwijkse Sporthal. De politiek bemoeit zich met de sport, of Nederland nu ja of neen zegt tegen de Zuidafrikaanse sport lieden. Zolang die Nederlandse handtekening nog onder de VN-re- solutie staat, lijkt een „neen” op zijn plaats, want zelfs het afvaardigen van een gemengde ploeg betekent niet, dat er aan de basis in Zuid- Afrika, waar gemengct sporten in clubverband nog verboden is, dat de rassendiscriminatie duidelijk op de weg terug is. Dan het commentaar van de voorzitter van de touwtrekkers- bond op het niet afvaardigen van een team naar Zuid-Afrika: „Het klopt als een zwerende vinger, dat we niet bij die wereldkampioen schappen aanwezig zullen zijn, maar ik ben niet bereid commen taar te geven op deze beslissing. De reden zal wel duidelijk zijn. Berichten uit Zuid-Afrika roepen in de regel nogal wat vraagtekens op en worden met veel argwaan ontvangen. Nu de Nederlandse or ganisatoren en de regering hebben ingestemd met de komst van een officiële Zuidafrikaanse sportploeg hebben zij eigenlijk de morele plicht om via een gedegen onder zoek aan te tonen, dat in dit geval de gehandicaptensport in Zuid- Afrika inderdaad is geïntegreerd. Pas dan mag het te vroeg gege ven jawoord van kracht blijven. Tot zolang hebben de critici het voor recht van de ernstige twijfel. T Maar men kon er niet langer om heen. De middenweg werd gekozen, zoals dat niet ongebruikelijk is in de nationale sportwereld. In de laatste jaren stonden diverse sportbonden oogluikend contacten met Zuidafri kaanse sportlieden toe. Nog niet zo gek lang geleden liepen op Papen dal enkele blanke Zuidafrikaanse topatleten, deden Zuidafrikaanse turnsters Papendal aan, trokken in het 023- Voor Fortuna SC is het ook maar beter dat het niet in de eredivisie is gekomen, want de kans bestaat dat het volgend seizoen precies de vijf spelers voor niks niemendal kwijtraakt die zich in de nacompetitie het meest heb ben onderscheiden: topscorer eerste divisie Hans Engbersen, Joop van Dae- le, Rob Hutting, Jean Colombain en Tini Ruys. Zij zijn officieel transfer vrij, omdat zij hun nieuwe contract een dag te laat in de bus kregen. Hun transferwaarde wordt op anderhalf miljoen geschat. Een ramp dus voor Fortuna SC, tenzij hetzo’n vaart niet loop”. Manager Joop Boekhorst stelt, dat Zuid-Afrika inderdaad berichten, dat het die kant zou opgaan, maar vorig jaar nog gaf de internationale tennisfederatie Zuid-Afrika de op dracht tot de oprichting van één.- niet-raciale tennisfederatie, wilde het land weer Dpvis-cup gaan spe- len. Vorig jaar nog zei de voorzitter van het Internationaal Olympisch. Comité, Killanin, dat er sinds 1977 op het gebied van integratie weinig, vooruitgang was geboekt. Hier enkele punten uit de VN- sportresolutie, die in ’71 door 106 landen, waaronder Nederland, on-, dertekend werd: op 29 november. 1971 werd de volgende resolutie, aangenomen door de algemene ver<_ gadering van de Verenigde Naties. De algemene Vergadering, Verzoekt alle nationale en inter nationale sportorganisaties en het publiek iedere vorm van erkenning te onthouden aan sportactiviteiten waarvan mensen uitgesloten zijn op grond van discriminatie naar ras, geloof of politieke stelling- name. Veroordeelt de daden van de-. Zuidafrikaanse regering om de ras-.- sendiscriminatie en rassenschei-, ding op het gebied van sport af te dwingen. Merkt met teleurstelling op dat verschillende nationale en interna tionale sportorganisaties door ge gaan zijn met uitwisselingen van teams uit Zuid-Afrika die geselec teerd zijn voor een internationale wedstrijd op grond van wedstrij den die alleen op basis van hun ras, kleur of afkomst niet toegankelijk waren voor overigens bekwame.' sportmensen. Prijst die internationale en na tionale sportorganisaties die de in ternationale campagne tegen dis criminatie in de sport hebben ge steund. Verzoekt alle staten er bij hun nationale sportorganisaties op aan te dringen om in overeenstemming met deze resolutie te handelen. A Zwemster Lydia Terbeek behaalde bij de Paralympics van 1976 te Toronto zes gouden en óen zilveren medaille en verbeterde vier zwemrecords. aan sportactiviteiten, waaraan ook Zuidafrikanen meedoen, die zijn geselecteerd op basis van hun ras. Het officiële regeringsstandpunt luidt, dat Zuid-Afrika volgend jaar welkom is mits er een gemengde ploeg komt. De regering tekent daarbij wel aan, dat de verantwoor delijkheid ligt bij de organisatoren. Eén op zijn zachtst uitgedrukt merk waardige stellingname na het zet ten van die handtekening onder de VN-resolutie, waarin heel nadruk kelijk de rassenscheiding in de Zuidafrikaanse sport veroordeeld wordt, aangedrongen wordt op ont houding van sportieve contacten. De situatie zoals die er nu ligt zal in de komende maanden ernstiger worden. Dat is geen gewaagde voor spelling. De Afrikaanse staten drei gen met een boycot, maar zij zijn niet de enige, die protesteren. Ook Nederlandse sportbonden besloten en dat kun je moeilijk anders uitleggen tot een boycot. Dan is er nog de VN-resulutie. Wanneer straks toch besloten wordt Zuid- Afrika een bedankbriefje te sturen is dat dan ook meer dan buigen voor alleen. Wel is zo’n briefje een erkenning van het feit, dat sport en politiek wel degelijk iets met elkaar te ma ken hebben, hoe ongelukkig je Nederlandse sportlieden naar Zuid- Afrika, enz. Nu een Nederlandse organisatie echter een toernooi van internatio nale allure organiseert loopt dit meer in de kijker. De onafhankelij ke Afrikaanse staten reageerden prompt op het besluit van de orga nisatoren Zuid-Afrika te accepte ren mits er een gemengde ploeg naar Nederland komt. Best een nobel streven, want we geloven graag, dat de Nederlandse organisatoren het deelnemen van Zuid-Afrika in Arnhem zien als een stukje steun aan degenen, die in Zuid-Afrika voorvechters zijn van het gemengde sporten. Maar, dit standpunt druist wel in tegen een sinds november 1971 door 106 lan den ondertekende sportresolutie van de Verenigde Naties. Een ook door Nederland onderte kende resolutie. Bovendien kwam er begin 1977 nog een brief van CRM-zijde in de publiciteit, waarin minister Van Doorn schreef, dat de Nederlandse regering het toejuicht als de Nederlandse sportwereld zich zou onthouden van deelneming landse Badminton Bond in de pro blemen. De provihcie Noord-Hol- land wilde van de NBB weten waarom er subsidie was aange vraagd voor een toernooi in Bever wijk, zonder dat vermeld was, dat hieraan negen blanke Zuid afrikanen zouden deelnemen. In hetzelfde jaar protesteerde de Afrikaanse Sportraad tegen een .voorgenomen Nederlandse crickettrip naar Zuid-Afrika. Opvallend tijdens al deze kwes- In de laatste jaren dook de boy cot kwestie-Zuid-Afrika in ons land nogal eens op en dit op diver se sportterreinen. We doen een greep: In 1975 was Doetinchem het middelpunt van een demonstratie ve vergadering, belegd door het actiecomité Zuid-Afrika. Er klonk een heftig protest tegen de komst van de Zuidafrikaanse ploeg, die ingeschreven had voor de in Ne derland af te werken wereldkam pioenschappen touwtrekken. De Zuidafrikanen kwamen toch en voor de organisatie was er provin ciale subsidie. Een jaar later kwamen de touwtrekkers weer in het nieuws. De gastheren van 1975, de Neder landse Touwtrekbond, besloot geen ploeg af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen in Zuid-Afrika zelf. In 1977 werd een andere tak van sport geconfronteerd met deze politieke problematiek. Naar Alk maar kwamen tenslotte wel de Russische schaatsspringers, maar eerst nadat Zuid-Afrika zich had afgemeld. Vorig jaar raakte de Neder- pese landen wel deelnam aan de Zuidafrikaanse Spelen. „Wij zullen er als NOC niets aan doen. Het is zuiver een zaak van de bonden, die deze Zuidafrikaanse uitnodiging hebben aanvaard.” klonk het toen uit de NOC-koker. Nu wordt datzelfde NOC gecon fronteerd met eenzelfde situatie als zich in 1976 in Montreal voordeed. Ja, zo hard liggen de zaken. „Nederland kan rekenen op een boycot van de Afrikaanse landen, zoals die ook in 1976 in Montreal tegen Nieuw-Zeeland is onderno men”, aldus de Raad voor de Sport in Afrika. Willem II had de oudste rechten op het eredivisieschap, dus wat dat aan gaat mogen we tevreden zijn over de afloop van de nacompetitie, maar voor FSC-trainer Joop Castenmiller moet deze ontknoping wel het trauma van zijn leven zijn geworden. Dat uitgere kend zijn oude club Telstar niet in staat was Willem II op niet meer dan twee doelpunten te houden, kwam daar dan nog als een extra speels dreuntje bij. Of zou Telstar met 3-0 hebben willen verliezen? Niet bewust, maar onderbe wust? Niet de spelers van Telstar, maar hun ectoplasma, de onzichtbaar naar buiten tredende materialisatie van de geest die het lichaam in staat stelt buiten zijn begrenzing toch aller lei rampen te veroorzaken? Een of twee jaar geleden had, meen ik, Borus sia Mönchengladbach in de laatste wedstrijd van het seizoen een overwinning met negen doelpunten verschil nodig om nog gelijk te kunnen komen met een andere ploeg in de Bundesliga, en met hoeveel wonnen de Borussen? Met 12-1 of zoiets, in ieder geval met dusdanige cijfers, dat ze toch nog kampioen werden. De ware feiten zijn me ontschoten en kan ik op dit ogenblik niet zo gauw achterhalen, maar het kwam erop neer dat het elftal dat geslacht moest wor den, zich ook liet afslachten. Telstar hoefde maar met drie doelpunten ver schil te verliezen, maar dat moet toch nog een hele opgave zijn geweest. De IJmuidenaren begonnen natuurlijk vanuit de mentaliteit, dat zij die Til- burgers wel eens een poepie zouden laten ruiken. Zij produceerden het ene poepie na het ander, maar Willem II ties waren de voorzichtige commen taren van de betrokken. Neem het commentaar van de voorzitter van de cricketbond op die reis van het criccketteam: „Een aantal cricket- vriendjes, die door vakantieplan nen vereend, voor de derde maal naar Zuid-Afrika trekken”, heette het. al die nieuwe contracten per aangete kende op dezelfde dag, en op tijd, bij het postkantoor zijn afgegeven. Nader onderzoek leerde dat sommige brieven een dag te lang op een der postkanto ren zijn blijven liggen, en terwijl in de reglementen staat dat nieuwe contrac ten vóór 15 mei in handen van 'de desbetreffende spelers moeten zijn ge steld (en dan is 14 mei de uiterste datum), kregen de genoemde spelers de aangetekende brief pas op 15 mei. Manager Joop Boekhorst had de contracten op 12 mei op het postkan toor afgegeven, dat was een zaterdag, en hij had dus mogen verwachten dat ze op 14 mei, maandag zouden worden besteld. Hij wel! Heeft zeker nooit eerder een brief op de bus gedaan! Ik dacht dat iedere gezonde Nederlander nu langzamerhand wel wist dat je een brief, als je er een beetje haast mee hebt. NOOIT EN TE NIMMER per expres moet sturen, en zeker niet per aangetekende. Een gewone brief met 55 cent postzegel komt meestal de vol gende dag wel aan, maar zodra het mensenwerk wordt, een jongen op een brommer, gaat het mis. Ik wed ook dat ze ‘bij de posterijen, van de weerom stuit, zijn gaan denken: o, een aangete kende, daar is DUS geen haast bij, die kan nog wel een dagje blijven liggen. Wie een brief per aangetekende ver stuurt, geeft daarmee als het ware te kennen dat het niet op een dagje steekt, want de geadresseerde moet thuis zijn om voor ontvangst te kun nen tekenen, zo niet dan gaat er een briefje in de bus dat er een. poststuk voor hem ligt, kortom: zo’n aangete kende loopt niet weg. En dan uitgerékend op de maandag- bestelling te vertrouwen, dat .is wel heel naïef! Iedereen die gewend is veel post te krijgen, weet dat de maandag een windstille dag is. Van de kranten die ik per post, opgestuurd krijg, is er eentje, waarvan ik de zaterdageditie vrijwel altijd pas op dinsdag krijg, gelijk met de maandageditie. Als ik, dit alles wetende, en ook nog beseffen de dat het om vele honderdduizenden guldens ging, manager van FSC was geweest, dan had ik mijn vrije zater dag maar besteed aan een rondrit langs de betreffende spelers. Aan de andere kant is het natuurlijk een stupide regel dat zo’n contract vóór een vastgelegde datum in het bezit moet zijn van de speler. Wat gebeurt er dan als die afwezig is, wie weet met opzet is ondergedoken om onbereikbaar te zijn voor ziin club? De altijd in geldnood verkerende Russische schrijver Dostojevski (1821- 1888) bedong bij een louche uitgever een voorschot op een door hem te schrijven roman. Voorwaarde: het ma nuscript moest uiterlijk op 14 mei (zal ik maar zeggen) bij de uitgever zijn ingeleverd. Tot een maand voor de fatale datum had Dostojevski, bezig met een ander boek, nog geen letter op papier gezet, en dat was toch wel no dig, want als hij zijn manuscript te laat inleverde, vervielen alle rechten voor het betreffende boek, èn voor alle boeken die hij daarna nog zou schrij ven, aan die louche uitgever! Het mes op de keel dus. Dostojevski huurde een stenografe, wat om twee redenen een prima idee was. Al dicterend slaagde hij erin de roman, De Speler, nog voor 14 mei af te krijgen, en hij trouwde met £nna Grigorjevna, waarmee hij, onder ons gezegd, een lot uit de loterij trok. Toen Dostojevski zich opgelucht op de 14e mei met zijn manuscript naar de uitgever begaf, bleek deze met de noorderzon te zijn vertrokken. Kan toor potdicht, geen adres achtergela ten. Dostojevski had toen de tegen woordigheid van geest het manuscript op het politiebureau te laten dateren, als bewijs dat hij in ieder geval op tijd was geweest. Dat heeft hem gered. Om dezelfde reden is het redelijk, dat de aangetekende strookjes met de datum 12 mei erop. FSC en manager Boek horst redden. Het reglement is heel dom geformuleerd. Het postkantoor kan wel uitbranden met alle brieven erin, wat dan? Zijn dan ineens alle spelers transfervrij? daarmee ook als sportorganisatie kunt zijn. Dat was al zo in 1956, toen Nederland vanwege de Russische inval in Hongarije niet deelnam aan de Spelen in Melbourne; sinds 1936 toen Hitler in Berlijn weigerde de negeratleet Jesse Owens de hand te drukken; sinds 1904, tóen bij de Spelen in Saint Louis, in het hartje van het Amerikaanse katoengebied met zijn neger slaver ij, niet-blanken werden gemeden. In de dagen, waarin die Afrikaan se atleten besloten de Spelen van Montreal te boycotten, werd in ons land in kringen van de Nederlandse Invaliden Sportbond al zorgvuldig bekeken of het niet mogelijk was de Spelen voor gehandicapten in ’80 naar ons land te krijgen. Moskou voelde er nipts voor. Wat zou er mooier zijn als ons land die Spelen zou mogen organiseren? De kandidatuur werd geaccep teerd, ongeveer twee maanden na de Olympische Spelen voor gehan- ireni dicapten in Toronto, waar de poli tiek ook al een schaduw wierp over dat toernooi. Ja, Zuid-Afrika was weer de aanleiding en ook in Toron to kwam het tot een (bescheiden) boycot. We leven nu bijna twee jaar later en Nederland heeft inmiddels ondervonden, dat „de dag van mor gen” is aangebroken. De zorgen zijn er. Volop. Deze keer kan men van Neder landse zijde niet als in 1973 het Nederlands Olympisch Comité (NOC) deed, wat achteloos de schouders ophalen. Toen kreeg na melijk het NOC een telegram van de Raad voor de Sport in Afrika, de overkoepelende organisatie voor al le Olympische comité’s in Afrika. Een protesttelegram, omdat Neder land met enkele andere Westeuro- A Openingsceremonie van de Italiaanse Spelen voor gehandicapten, vorige maand in Rome. Tot slot het badmintoncommen- taar: „Helaas is de speelsterkte van de kleurlingen in Zuid-Afrika nog niet op het niveau, dat zij voor - uitzending in aanmerking komen”. a MR- -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27