WIEGEL BEVESTIGT SOMBERE PROGNOSES I Juristen: Verkiezingen Rhodesië frauduleus H Verwarring binnen Gemeenschap na Tokio Haig draagt bevel over Samenwerking kernenergie Comecon Nationaliteit ontnomen BP mag leveren nding 3311 Zuid-Afrika Times verschijnt mogelijk weer Weer aanslagen Costa del Sol Franse socialisten boos op politie Alle partijen pleegden intimidatie China verhoogt defensie-uitgaven BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 2ZATERDAG 30 JUNI tbani iffairt ilking ragua nlandse >00.000,- van de In een de situ- iw wor- lijkt uit gen van j (AMERIKA^ r brand f achtergrond hogei e Belgi ling nw tal. Da ministe 'Pdrach cerncen idioacti J* J (Van onze redactie buitenland) i beet beiroet-den haag- ondhe» BRUSSEL. President Kha- dachtei daffi van Libië heeft aange kondigd de uitvoer van olie uit zijn land te zullen stop- erke” Él Libië wil uitvoer olie stopzetten juli be llentest Morgen na veertien jaar 9 verkiezingen in Bolivia •I I ®ugrfoRico BRAZILIË Coll|Q roltc GENÈVE (Reuter). De Internationale Commissie van Juristen (ICJ) heeft PERU Orora WC yum ARGENTINIË J ’bewind in Salisbury de kop in te drukken. ’erdach sen spe erchete ationale ij ruin land e« an via de woordvoerder. Fabius zei verder dat „er met twee maten wordt gemeten: men minii heeft Radio Fil Bleu (de blauwe draad) in lan m« Zuid-Frankrijk die geleid wordt door eersreg jonge aanhangers van president Giscard e’Estaing wel laten zenden. zingen in Rhodesië in april jl. „alle partijen zich op grote schaal aan intimidatie hebben schuldig gemaakt”. Ook zou zijn gebleken dat er is geknoeid. Volgens de onafhankelijke internatio nale organisatie die ijvert voor bescher ming van de mensenrechten, waren de verkiezingen in het voordeel van de blan ken gestuurd, terwijl ook de nieuwe grondwet zodanig was opgesteld dat de blanken op alle essentiële punten het voor het zeggen houden. ICJ beroept zich op verklaringen van de Britse prof. Claire Palley, die een vooraanstaand deskundige op het gebied van het Rhodesische consti tutionele recht wordt genoemd. Zij had al eerder de verkiezingen „eerlijk noch vrij” genoemd volgens de in het westen gelden de normen. In haar rapport zet zij uiteen toor van zijn partij. Donderdagavond was de politie de loka len van de socialistische partij binnenge dwongen werden naar de stembus te gaan, terwijl er voorts maatregelen waren Wanneer de benzineprijs met ettelijke centen zal stijgen is nog niet bekend. Tot eind jqli zal er in die prijs geen verande- (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) „Wij zijn in geen enkel opzicht vooruit gelopen op de positie van de kleine EG-landen”. Met dit stand punt uitgesproken door bonds kanselier Schmidt en voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commis sie probeerden Europese deelne mers aan de Tokiose energietop on rust en verwarring weg te nemen bij de kleine EG-landen, die niet aan het overleg in de Japanse hoofdstad deelnamen. Roy Jenkins had direct na afloop van de topconferentie van de grote Europese vier met Ameri ka, Japan en Canada een gesprek met de ambassadeurs van de vijf kleine EG-lidstaten. De voorzitter van het dagelijks EG- bestuur zou ook premier Van Agt opbel len om hem op de hoogte te stellen van de afspraken over beperking van de olie- import. Binnen de EG zullen hierover nog heel wat harde noten worden ge kraakt. De tekst van de slotverklaring, waarin sprake is van importbeperkingen voor ruwe olie, is voor meerder interpretaties vatbaar. Behalve binnen de Europese Gemeenschap lijken ook meningsver schillen met Amerika op komst. Daarom beijverden Europese woordvoerders, en onder hen vooral de duidelijk teleurges- De Europese Commissie heeft uitgere kend, dat de stijging van de prijzen van alle olieprodukten in de Europese Ge meenschap in de periode eind 1978 tot 18 juni van dit jaar, gemiddeld dertig pro cent heeft bedragen. Als er rekening zou zijn gehouden met het prijsverloop op de Rotterdamse vrije markt, zou er een stij ging van 107 procent uit de bus zijn gekomen. van een overeenkomst over samen werking tussen de landen op het ge bied van kernenergie, het transport en de produktie van consumptiegoe deren. telde Westduitsers, zich al op voorhand olie óp de golven te gooien. Behalve met de eenstemmige uitspraak dat de West duitsers, Fransen, Engelsen en Italianen in Tokio „niets hebben weggegeven”, wat de kleine EG-landen in de praktijk uiteindelijk toch zelf moeten doen, viel een uitspraak van Jenkins op. Gevraagd naar mogelijke gaten in het communi qué haastte hij zich te zeggen dat de Europese Gemeenschap daarvan geen misbruik wil maken om aan afgespro ken bezuinigingen bij de olieinvoer te ontkomen. Het belangrijkste gat in Tokiose ver klaring betreft de Britse Noordzeeolie. Volgens Bonn en Londen zal die niet worden meeberekend bij het vaststellen van de netto-importen aan ruwe olie van de overige acht EG-landen. Met deze uitleg zal Washington ongetwijfeld geen genoegen nemen, te meer daar Amerika zijn medewerking aan een afspraak over importbeperking afhankelijk stelde van het vaststellen van nationale plafonds. De Europese landen waren naar Tokio gegaan met het aanbod de olieimport in de periode 1980-’85 te bevriezen op het peil van 1978. Amerika was hier falikant tegen, o.a. omdat de Britse oliewinning en mogelijke nieuwe olievondsten op EG-gebied buiten schot zouden blij ven bij de berekening van de netto- importen. Bovendien wilden de Amerikanen elk land verantwoordelijk kunnen stellen (Van onze redactie buitenland) LA PAZ. De militaire regering die in Bolivia aan de macht is heeft beloofd, dat zij de uitslag van de presidentsverkiezingen die morgen plaatshebben en die de eerste zijn sinds veertien jaar, zal eerbiedigen, maar de geruchten van een ingrijpen zijn tot het einde van de onaangena me verkiezingscampagne gebleven. Het is duidelijk dat de kleine vijf van de EG geen andere keus hebben dan hun grote broers te volgen in hun Tokiose besluit. Er is immers een prijs betaald voor de Amerikaanse concessie dat de VS in 1985 niet meer dan 8,5 miljoen vaten ruwe olie per dag zullen importe ren. Wat in het belang van de grote Europese Vier was en is, is zeker in gelijke mate het geval voor de kleine EG- landen. miljoen ton toenemen. De extra speel ruimte kan goed van pas komen als de negen binnenkort nationale streefcijfers gaan opstellen. toren en 117 afgevaardigden. Minister van Defensie generaal Ismael Savedra heeft in een boodschap aan de krijgsmacht gevraagd om haar medewer king „bij de nobele opdracht van terug keer naar de democratie”. De Boliviaanse kieswet luidt, dat als geen der presidentskandidaten meer dan 50 procent der stemmen krijgt, het con gres de nieuwe president moet kiezen uit de kandidaten die de meeste stemmen hebben gekregen. China zal verder een bedrag van 625 miljoen dollar (circa 1,3 miljard gulden) besteden voor buitenlandse hulp. Dat is hoger dan werd verwacht omdat China vorig jaar zijn hulp aan Albanië en Viet nam staakte. De minister zei niet hoe dit bedrag wordt verdeeld. Hiernaar verwijzend verklaarden rege ringskringen dat zij zich zorgen maakten „over het gedrag van enkele politieke par tijen op dit belangrijke ogenblik in de geschiedenis van het land”. Naast Siles Suazo, Paz Estenssoro en Banzer is generaal Rene Bernal Escalan te, een oud-minister van Banzer en ook leider van een rechtse partij, de enige kandidaat met kansen. In juli gingen verkiezingen in Bolivia niet door nadat op grote schaal was ge klaagd dat er was geknoeid om generaal Pereda Asbun, die onverwacht veel tegen- zouden zuur en i. Dat gel, dat van de PEKING (Reuter). China zal dit jaar meer dan 12,5 miljard dollar (circa 26 miljard gulden) aan zijn defensie uitge ven. Dit bedrag is twee miljard dollar (ruim vier miljard gulden) meer dan vorig jaar. NEW ORLEANS (UPI). Een Ameri kaans federaal hof van beroep heeft be paald dat het staatsburgerschap moet worden ontnomen aan de 72-jarige voor malige Rus Feodor Fedorenko, die als onderofficier bij de Duitse SS in de jaren 1943 en 1944 in het concentratiekamp Tre blinka in Polen joden zou hebben doodge schoten. Fedorenko woont sinds 1949 in de Ver enigde Staten en verkreeg in 1970 de Ame rikaanse nationaliteit. Destijds had hij zijn verleden bij de SS verzwegen en gezegd dat hij boer was en gedwongen door de Duitsers was te werk gesteld. j WC gisteren verklaard over bewijzen te beschikken, dat bij de algemene verkle den va Amstfl ven zij lij eve n blee kje me :ijn. Oueteno gewoni ;rste a Zeediji >aloe i snel a >r uiti mgenil geww zieke liets b plaat! n ondi Er zijn politieke commentatoren die een nek-aan-nek-race vóórspellen tussen Siles Suazo en Victor Paz Estenssoro, de leider van een gematigde partijencoalitie die tot 1964 gedurende twaalf jaar een opeenvol gende reeks gekozen regeringen heeft geleid. Vice-premier Wiegel die gisteravond na de wekelijkse ministerraad premier Van Agt verving, heeft de sombere prognose van het ministerie van Economische Za ken eerder deze week, bevestigd. De ver hoging van de olieprijs, zo zei Wiegel, zal „sombere gevolgen” hebben voor de Ne derlandse economie. Dit laatste was gebeurd door het zonder vorm van proces vasthouden van onge veer 500 leiders van de verboden binnen landse vleugels van de partijen van het Intussen heeft de minister van Defensie van Koeweit de Verenigde Staten gewaar schuwd tegen militaire inmenging in het gebied van de Perzische Golf en gezegd, dat Amerikaanse militairen „slechts over onze lijken” het gebied zullen kunnen bezetten. Sjeik Salem as Sabah reageerde daarmee op berichten over de vorming van een Amerikaanse strijdmacht van 110.000 man, bedoeld om in te grijpen als de olietoevoer vanuit het Midden-Oosten naar het Westen stokt. van d( t, moé iken da zadigdf dekte t( gel niet! die vol het recht op informatie ten doel. Wij hebben onze stem willen laten horen voor de verdediging van de democratie en van de individuele vrijheden, men heeft Patriottisch Front. Ook wees prof. Palley op het feit dat de overheid de media onder controle heeft. Wat de verkiezingen zelf betreft, hadden de verschillende partijen geprofiteerd van de omstandigheid dat de naar schatting 2,8 miljoen zwarte kiezers niet waren geregistreerd. Daardoor kon den de partijen met gehuurde bussen hun aanhangers vervoeren naar kiesdistricten waar hun positie zwak was. Volgens prof. Palley bleken de partijen, vooral de bewe ging van bisschop Abel Moezorewa die nu premier is, over ruime fondsen te beschik ken. Bovendien was de kieswet gewijzigd om de 250.000 gastarbeiders, die negen procent van de kiezerskorps vormden, mee te laten stemmen. Daartegenover hadden de 250.000 zwarte Rhodesiërs die in het buitenland verblijven, niet kunnen meestemmen. Tenslotte had prof. Palley ook talrijke overtredingen van de kieswet geconstateerd zoals omkoping en het toe zeggen van gunsten, aldus de verklaring van de Internationale Commissie van Juristen. BERGEN (AFP/UPI). De Ameri kaanse generaal Alexander Haig heeft gisteren het opperbevelhebberschap van de NAVO-strijdkrachten in Europa overgedragen aan zijn landgenoot gene raal Bernard Rogers. In een rede waar schuwde de aftredende Haig dat de Ver enigde Staten hun strategisch overwicht op een Sovjet-Unie hebben verloren. Ook al neemt Washington binnenkort de noodzakelijke beslissingen over de in voering van nieuwe wapensystemen, dan nog zal het Amerikaanse overwicht pas rond 1987, of later, hersteld zijn, aldus Haig. „In de tussenliggende tijd zullen de Vernigde Staten niet langer beschikken over het soort strategisch overwicht dat sinds de Tweede Wereldoorlog de basis heeft verschaft voor de beheersing van internationale crisis-situaties, die onver mijdelijk zullen blijven voorkomen”, zo meende de generaal. Hij wilde geen oor- Banzer, die in Bolivia regeerde tussen 1971 en 1978, staat in enquêtes over de beste kanshebbers op de derde plaats. Hij leidt een rechtse partij en heeft veel steun in het oosten van het land. De militaire regering van genaraal Da vid Padilla lijkt bezorgd door uitlatingen van Siles Suazo, dat de kandidaat met de meeste stemmen tot overwinnaar zou moeten worden uitgeroepen, zelfs als hij niet de vereiste meerderheid van 50 pro cent zou hebben. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring heeft de oliemaatschappij British Pe troleum toestemming gegeven niet-Britse olie te leveren aan de BP-dochtermaat- schappij in Zuid-Afrika. Olie uit de Noordzee mag worden geleverd aan lan den van de Europese Gemeenschap en het Internationaal Energieagentschap, in ruil voor ruwe olie uit derde landen, bijvoor- PARAGUAY Zoutwoesh/n 5-. Moeras k Spoorweg 13 0/>ele«rir>g BHongnjlteweg uit Bra van het n Enge «paaide zetten. 11e voor ten inle- giftiginj heidene 1 ■derlant etie var 1 ngestdi ook ii Idus eei Is voor- ier van dat de zwarten op allerlei manieren ge- erwacht n beslis- lieg van tussen efinitie oord op n Thijn, ran een eerd op vervoer- 'esterin- beeld uit Venezuela, die dan doorverkocht i op de Libië levert tien procent van de totale hoeveelheid olie die de Verenigde Staten invoert en is daarmee de op twee na grootste leverancier van de VS. ingeval van overschrijding van de vast gestelde limieten in plaats van zoiets „ongrijpbaars” als de Europese Ge meenschap. Als de Britse olie-export naar andere EG-landen niet wordt meegeteld bij de netto-importen, dan heeft de Europese Gemeenschap meer ruimte voor oliever- bruik gekregen dan ze zichzelf vorige week had toebedeeld. De Britse oliepro- duktie bedraagt vijftig miljoen ton per jaar en zal in 1985 naar schatting tot 80 van een groot notei. r.en ueiue uum 10 door deskundigen van de politie onscha delijk gemaakt. Deze was gevonden in een vuilnisbak op een plein in Malaga, aan de Costa del Sol. 1 stand kreeg van Siles Suazo en Paz Es- tenssoro, te bevoordelen. Het militaire be- wind stak zijn voorkeur voor Pereda As bun niet onder stoelen of banken. Deze keer heeft het zich afzijdig gehouden. Generaal Pereda trok de macht in een staatsgreep aan zich, maar vier maanden later werd hij door een groep onder lei ding van Padilla afgezet en Padilla stelde „de zuiverste verkiezingen uit de geschie denis van Bolivia” in het vooruitzicht. Dat 57 officieel gergistreerde politieke partijen het waren er nooit zoveel in Bolivia voor de presidentsverkiezingen zijn opgegaan in acht presidentscombina- ties, heeft de stemming onder het publiek niet vermogen te verbeteren. Hoe zou ook met begrotingstekorten, gedaalde produktiviteit, gebrek aan kapi taal, een -buitensporige buitenlandse schuld, inflatie en een regering met een gat in haar hand. 1 MOSKOU (Reuter). Donderdag is de driedaagse bijeenkomst van de premiers van de tien communistische landen die lid zijn van de Comecon afgesloten met, zoals gisteren is be ring komen. Pas dan zal worden bekeken kend geworden, de ondertekening of de prijs van aardolie aanleiding geeft om de benzine duurder te maken. 0 Sonic ina oSonBorjo Son Lörenzo BOL li| V I A K Sa.0 Portochuelo Generaal Ramon Azero, de opperbevel hebber van het leger, zegt dat er geen reden is om een staatsgreep van zijn kant te vrezen. „In het leger overheerst de mening dat de democratische gang van zaken zijn beloop moet hebben”, voegt hij eraan toe. Maar de belangrijkste kandidaat voor het presidentschap, Hernan Siles Suazo, denkt er anders over. „De pogingen om een terugkeer naar democratie te voorko men zijn niet opgegeven”, is zijn oordeel. Siles, hoofd van de linkse coalitie Demo cratische Volksunie, heeft ex-staatshoofd generaal Hugo Banzer ook kandidaat voor het presidentschap beschuldigd van het bijdragen aan een sfeer van onrust. Er zijn ongeveer twee miljoen stemge rechtigde Bolivianen die de keus hebben uit acht presidentskandidaten. Bovendien zullen ze een congres kiezen van 27 sena- Minister van Financiën Zhang Jingfu verklaarde in een vorige week gehouden en gisteren gepubliceerde toespraak in het parlement, dat de verhoging het ge volg is van de grensoorlog met Vietnam en van de noodzaak de grenzen te ver sterken. PuertoHeoth/ 9 LONDEN (AFP). De directie van de Times-groep en de vakbond van drukkers hebben gisteren een principe-akkoord be reikt over de invoering van systemen voor automatische tekstverwerking. „Invoe ring van nieuwe technologie is niet langer een obstakel voor de herverschijning van de directie en de drukkersbond. Beiden spreken de hoop uit dat de bla den binnenkort weer zullen verschijnen. De publicatie van het dagblad The Times en het weekblad Sunday Times is in no vember vorig jaar opgeschort als gevolg van een lang slepend conflict tussen de leiding en het grafisch personeel. LCHILUf LAW n. (zonde h I Jotonoo.!!/ i™ ?bi|0 ?.Moni«/ Heron Wj<o deel uitspreken over Salt-II, het nieuwe verdrag ter beperking van de strategi sche bewapening dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten eerder deze maand hebben ondertekend. De NAVO berust op twee overbreke- lijk verbonden pijlers: de ontspanning en de afschrikking, aldus Haig. Generaal Bernard Rogers staat in te genstelling tot zijn voorganger bekend als een a politiek militair. De 57-jarige Rogers diende na zijn opleiding aan de militaire academie West Point in Korea en Vietnam. Sinds 1976 is hij opperbe velhebber van de Amerikaanse land strijdkrachten. Rogers staat bekend als specialist op het gebied van de chemi sche en elektronische oorlogsvoering. Op dit terrein heeft de Sovjet-Unie vol gens NAVO-deskundigen een voor sprong op het Atlantisch bondgenoot schap. Voorts wordt Rogers beschouwd als expert in snelle mobilisaties. De nieuwe opperbevelhebber van de NAVO kwam onlangs in het nieuws met zijn voorstel voor de vorming van een Amerikaanse interventiemacht van 110.000 manschappen, die snel inzetbaar zou moeten zijn voor militair ingrijpen buiten de Verenigde Staten. estbari derend contro geantwoord met onderdrukking”, aldus Litie ee (ontere e PARIJS (AFP). De woordvoerder van de Franse socialistische partij, Lau rent Fabius, heeft gisteren tijdens een persconferentie geprotesteerd tegen het lekten genomen om verzet tegen het tussentijdse 1 1 1 _1 - - - X J 1-1 heeft Z olksge- gelen zij kten. Ii laar be toena- griep de and is”. igen op Volgens het in Parijs verschijnende Arabische weekblad Al Nostakbal heeft Khadaffi gezegd de komende jaren uit sluitend voor binnenlands gebruik te wil len produceren. „Hoe meer olie we in de grond houden, des te beter het is voor ons”, zo zou Khadaffi hebben beweerd. „We worden zo moe van de olie. Wij krijgen de schuld van de inflatie, terwijl de industrielanden, de internationale olie maatschappijen en vooral de Verenigde Staten de schuldigen zijn”, zo werd de Libische president verder geciteerd. Kha daffi vroeg zich verder af hoe zijn land goederen kan blijven kopen nu alles zo duur is gewórden; de olieprijs moet wel omhoog, aldus de Libische leider. Daarbij komt dat West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië formeel geheel binnen de besluiten van de Europese topconferenties van Straatsburg en Parijs zijn gebleven. De doelstellingen voor beperking van res pectievelijk import en consumptie van ruwe olie blijven volledig overeind. Niet temin kunnen nog heel wat moeilijkhe den worden verwacht als het aankomt op de vaststelling van de nationale im- port-doeleinden, omdat de EG een ge meenschappelijke markt is. Een concrete moeilijkheid wordt bij voorbeeld hoe de in Rotterdam aange voerde ruwe olie 'die het Nederlandse verbruik verre te boven gaat verdeeld gaat wordep over de landen die olie via Rotterdam betrekken, West-Duitsland en België voorop. Dit probleem zou ten dele omzeild kunnen worden door voor de vier Tokio-deelnemers uit Europa een importstreefcijfer vast te stellen. Een Westduitse diplomaat zei na afloop na drukkelijk dat dit volgens Bonn mog- leijk is. Onduidelijk bleef welke betekenis mag worden toegekend aan de uitspraak van een doorgaans zeer goed ingelichte Westduitse zegsman dat Amerika, Japan en Canada voortaan nauwelijks meer de beschikking zullen krijgen over Britse Noordzeeolie. Dit gaf aanleiding tot spe culaties over een „deal” als zouden de Britten alleen nog naar EG-landen uit voeren, maar daarvan was geen bevesti ging te krijgen. ■ir Generaal Haig (op de rug gezien) draagt het vaandel en daarmee het commando over de NAVO-strijdkrachten in Europa over aan generaal Hogers. ;mag worden aan Zuid-Afrika. Voorwaar de is dat Zuid-Afrika de olie niet doorver koopt aan Rhodesië. De vorige regering van labour-premier James Callaghan had BP geen toestem ming gegeven voor een dergelijke overeenkomst. Apolo 5\\\caca- Jbcmeer e Drié binnendringen van de politie in het kan- mome» proef oceaan ningsle ien wil drongen na een „piraten uitzending van naar di twee uur> waarin Francois Mitterrand, de publics eerste secretaris van de partij geprotes- De zeven communistische landen in Oost-Europa plus Cuba, Mongolië en Viet nam alsmede Joego-Slavië, geassocieerd lid van de Comecon, gaan zich toeleggen op de bouw van onderdelen van kerncen trales. Het ontwerp van de kerncentrales wordt geleverd door de Sovjet-Unie. De assemblage van de kerncentrales zal plaats vinden in de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. De premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosigin, voorzag dat de overeenkomst voor de bouw van kerncentrales zal leiden tot een nieuwe tak van industrie in Oost- Europa op het gebied van de machine bouw. De afgevaardigden naar de topcon ferentie van Comecon-landen hebben het vooral gehad over energie, net zoals hun kapitalistische collega’s in Tokio. Westerse deskundigen hebben voor speld dat de Sovjet-Unie het omstreeks het midden van de jaren tachtig moeilijk zal krijgen bij het leveren van ruwe olie en brandstof aan de Oosteuropese landen. Deze landen zijn bijzonder afhankelijk van de Sovjet-Unie voor hun olie en ande re grondstoffen. De Sovjet-Unie is mo menteel ’s werelds grootste producent van ruwe olie. Deskundigen van de Sovjet-Unie hou den het er echter op dat door overschake ling op kernenergie en door gezamenlijke regelingen van de Comecon-landen in de afzienbare toekomst de olievoorziening voldoende zal zijn. Het blad van de Russi sche communistische partij de Pravda, heeft zijn lezers aangespoord om de ko mende winter zuinig om te springen met brandstof. Het persbureau Tass heeft daarop meegedeeld dat noch in de Sovjet- Unie noch bij haar bondgenoten een ener giecrisis heerst. Dow ^Trinidad ümoquijeX oAscensionJ San Javier EICerro >an!o Cruz.Chiqurtos FaMnRpveto In de ministerraad had minister Van Aardenne laten weten, dat door de olie- i prijsverhoging, zoals besloten door de OPEC-landen, de geldontwaarding met I een procent zal toenemen en de werkloos- heid met tien- tot vijftienduizend arbeids plaatsen zal stijgen. LnciQ Sue®'’'' aken oj teerd had tegen de sterke greep van de gen. Dt regering op de media. Deze uitzending van Radio Libre had volgens Fabius „de verdediging van de individuele vrijheden, van de democratie en van voudigi MADRID (AFP). In Spaanse toeris tencentra aan de Middellandse Zee zijn gisteren drie bomaanslagen gepleegd door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De aanslagen, die van te voren wa ren aangekondigd door de ETA, hebben alleen materiële schade veroorzaakt. De politiek-militaire vleugel van de ETA had donderdag al aangekondigd dat zij een serie bomaanslagen zou gaan ple gen in de druk bezochte badplaatsen aan de Middellandse Zee, omdat de Spaanse regering niet was ingegaan op haar eisen over de behandeling van ETA-leden, die in de Soria-gevangenis ten noordoosten van Madrid in voorarrest zitten. Gistermorgen zijn twee bommen tot ontploffing gebracht in de bekende bad plaats Benidorm, waarvan een in de tuin

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3